Kroesjtsjev, de man van de vreedzame coëxistentie Passagiers van Doris" thuis na hun spannende avontuur Volgend jaar 257 miljoen voor wegenaanleg en -verbetering SENORITAS EXTRA Amerikanen, niet Italianen, verzorgden de reddingsactie Begroting van nieuw wegenfonds Acht jaar voor inbreker die op agent schoot VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 5 Van herdersjongen tot machtig staatsman Feiten en data Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar inMHHimiisiiiiii; PARIJS (AP, AFP en Reuter) Niki ta Kroesjtsjev, die na. de dood van Stalin in 1953 in de Sovjet-Unie snel naar de top klom, was een voorstander van „vreedza me coëxistentie" en de architect van plan nen om het communisme zo aantrekkelijk te maken dat het in de wereld zou triom feren, Hij heeft een buitengewoon belang rijke rol gespeeld in de internationale com munistische beweging, niet het minst door het aan de kaak stellen van de „mis daden en fouten" van Josef Stalin. Zes maanden na diens dood werd hij eerste secretaris van de Russische com munistische partij. Binnen vijf jaar was hij ook premier, zodat hij de machtigste figuur was in staat en partij, evenals Sta lin. Voordien had hij Beria, Malenkov, Mo- lotov en Kaganowitsj uit hun hoge posities verwijderd en Stalin en de „persoonsver heerlijking" afgezworen. Hoewel zijn leiderschap onbetwist was, kreeg het Centrale Partijcomité onder hem veel hoger aanzien dan in de tijd van Stalin. Regeringsmaatregelen werden van tijd tot tijd voorafgegaan door lang durige openbare discussies, die soms re sulteerden in amendementen. In 1954, toen Kroesjtsjev op zijn zestigste yerjaardat tot „held van de socialistische arbeid" werd uitgeroepen en de orde van Lenin en de gouden hamer-en-sikkelme daille kreeg, werd hij beschreven als „een toegewijd leerling van Lenin, wapenmak ker van Stalin en eminent leider van de communistische partij en de Russische staat." Hij behoorde tot de mensen die in de hedendaagse Sovjet-Unie de „vydvizjent- si" worden genoemd, dat zijn mensen van lagere afkomst die, in verband met hun capaciteiten, nadat de bolsjewisten in 1917 aan de macht waren gekomen, voortgezet onderwijs kregen om ze geschikt te maken voor belangrijke functies. Kroesjtsjev is een gedrongen man, met de lichaamsbouw van een worstelaar. Hij is een grote persoonlijkheid, rondborstig en rusteloos, praatte gewoonlijk druk ge barend, waarbij hij zijn vuist op de palm van zijn andere hand sloeg als hij ergens speciaal de nadruk op wilde leggen. Er ging ook een zekere charme van hem uit. Vaak wist hij zijn toehoorders te boei en door de prettige, ongedwongen wijze, waarop hij staatszaken uiteenzette. Nikita Sergejevitsj Kroesjtsjev werd ze ventien april 1894 geboren in het dorpje Kalinovka in de buurt van Koersk, dicht bij de Oekraïnse grens. De familie Kroesjtsjev behoorde tot de armste dorps bewoners. De vader was van jongs af mijn werker in het Donetzbekken. Nikita moest heel jong aan het werk, eerst als herders jongen in Kalinovka en de omliggende dorpen .daarna als leerling-bankwerker op een machinefabriek in de Oekraïne, waar hij vervolgens bankwerker bij de reparatie van mijnuitrustingen werd. In de eerste wereldoorlog diende hij in het tsaristische leger. Hij nam actief deel aan de revolutie van 1917 en trad een jaar later toe tot de communistische partij Belangrijke data en feiten uit het leven van Nikita Kroesjtsjev zijn: 1931: lid van het bureau van het partij comité voor de stad Moskou; „«ei was een spannend avontuur, maar beslist niet angstig. Kapitein Schootemey- er heeft er goed aangedaan passagiers en bemanning tijdig van het schip te laten gaan", dat vertelde dr. S. Verwey, een van de drie passagiers van het woensdag morgen bij Napels vergane K.N.S.M.- schip Doris" ons gistermiddag toen het drietal op Schiphol vroegtijdig van de door de schipbreuk onderbroken vakantie in Nederland terugkeerde. Dr. Verwey kan beter dan wie ook over de houding van kapitein J. C. Schoote- meyer oordelen. Hjj was immers de direc teur van de zeevaartschool in Amsterdam in de tijd dat de heer Schootemeyer daar leerling was. „Hij was een goede leerling" aldus de directeur. Dr. S. Verwey (zeventig jaar) en zijn 65- jarige echtgenote mevr. J. A. W. Verwey- Wentzel uit De Meern (Utrecht) waren op 19 september aan boord gekomen van de „Doris". Zij troffen daar als derde passagier de 61-jarige Delftse internist dr. F. A. Melchior. Zij hadden een prach tige vakantie op de Middellandse Zee, waar zij in vele havens uitstapjes maak ten. Deze week zou de reis in Genua wor den beëindigd, vanwaar de „Doris" via Op Schiphol zijn de passagiers van de in Napels gezonken „Doris" ge arriveerd. Van links naar rechts dr. Verwey, mevrouw Verwey en Spanje en Portugal naar het Caraibische gebied zou gaan. Over de scheepsramp gaf dr. Verwey op Schiphol het volgende relaas: „Om half vijf woensdagmorgen werden wij wakker van het schokken van het schip. Wij wisten niet beter of het was de vorige avond een eind buiten de pier van Napels voor anker gegaan. Ik stapte uit mijn kooi en op dat moment werd er op de deur geklopt. De eerste stuurman en de hofmeester riepen dat het schip op de rotsen was geslagen en wij ons gereed moesten maken om van boord te gaan. Wij hebben ons aangekleed en de zwem vesten omgedaan. In de salon hebben we gewacht op nadere instructies. Het schip slingerde hevig en werd telkens door de zware branding tegen de grote keien van de pier geslagen. Buiten was het nog pikkedonker maar in de salon brandde het licht gelukkig nog. De bemanning hield zich uitstekend. Wij kregen zelfs nog kof fie geserveerd ofschoon het schip zo erg slingerde dat ik een paar maal ben ge vallen. Hier, de schrammen zitten nog op mijn hoofd." Amerikaanse hulp Dr. Verwey noemde het een groot geluk dat in de haven van Napels de zesde Amerikaanse vloot lag. „Toen het licht werd, heeft de kapitein een kabel naar de pier uitgezet voor het whipper-toestel, een plank aan een katrol, waarop de opvaren den een voor een aan wal konden worden gebracht. De afstand was maar enkele tientallen meters, maar daaronder ging de branding te keer. Het regende stormde en onweerde. Zeventig Amerikaanse matrozen hielden op de pier de kabel vast, een moeilijk karwei omdat het schip zo be weeglijk was. Enfin, we zijn op de pier gekomen en vandaar werden we met een landingsvaartuig naar een Amerikaanse kruiser gebracht. De Amerikanen gaven ons een stevig ontbijt en brachten ons la ter naar Napels. In de Italiaanse kranten lazen we hoe goed de Italianen de redding hadden ge organiseerd. Er werd met geen woord ge rept over de Amerikanen die het in wer kelijkheid hadden gedaan Spring maar" „Ik vond het maar eng," aldus me vrouw Verwey, „je moest eerst buiten de verschansing klimmen en dan boven de kokende zee op een plank gaan zitten en zo'n vieze vette knoop vasthouden. Van de pier moesten we twee meter omlaag springen in de landingsboot. „Spring maar", riepen die Amerikanen. Ze vin gen me trouwens goed op, hoor. Er stond een halve meter water in de boot. Op het Amerikaanse schip waar wij een ontbijt kregen kwam onze trouwe steward Henk ons bedienen alsof er niets was ge beurd. Wij zijn werkelijk verrukt van de fijne geest onder de bemanningsleden van de „Doris" en van de wijze waarop de K.N.S.M. ons later met zorgen heeft om ringd. Toen we eenmaal in het hotel wa ren bemerkte ik pas dat we er allemaal uitzagen als bandieten. Ik had mijn pyama- broek nog aan. De K.N.S.M. heeft gezorgd dat we nieuwe kleren kregen en bood ons ook een eerste klas vliegreis naar Am sterdam aan. De service van de maat schappij is werkelijk voortreffelijk ge weest." Vogeltjes gered De passagiers zijn evenals de beman ningsleden alle bagage kwijt. Het whip per-toestel kon slechts één man tegelijk aan wal brengen en de kapitein wilde geen tijd verliezen om het apparaat ook voor bagage te gebruiken. Een uitzonde ring werd gemaakt voor een kooi met twee vogeltjes van een van de beman ningsleden. „En ik had nog wel verzuimd een be- gageverzekering af te sluiten," aldus dr. Melchior. „Het ergste is wel dat er on vervangbare dingen bij waren. Zo had ik mooie cadeaus gekocht voor mijn vrouw en dochter, brokaat uit Beiroet en ge knoopte kleedjes en verder had ik fraaie scherven bemachtigd bij opgravingen in de Libanon. Men had gedacht gisteren in de loop van de dag nog aan boord te kunnen om de bagage te redden maar het schip was al gekapseisd en gezonken. Toen besefte ik pas goed hoe juist de maatregelen van kapitein Schootemeyer waren geweest om ons zo vroeg van boord te laten gaan." Minister Luns was een van de laatste westelijke staatslieden met wie pre mier Kroesjtsjev in functie heeft gesproken. Hij bracht begin juli een officieel bezoek aan Moskou nadat de meeste ministers van Buitenland se Zaken van westelijke landen hem al waren voorgegaan De Russische premier was een man van wisselende stemmingen. Glimlachend hief hij het glas ter gelegenheid van de onder tekening van het kernstopakkoord in Moskou in augustus 1963, maar hij kon ook een stevige vuist maken. 1935: benoemd tot partijsecretaris voor de stad Moskou; 1939: Stalin benoemt hem in het hoogste orgaan van de partij, het Politburo; 1941: lid van de militaire raad; 1942: volgens zijn officiële levensbe schrijving speelt hij een belangrijke rol bij de slag om Stalingrad; 1944-1949: eerste partijsecretaris en pre mier van de Oekraïne; 1950: keert naar Moskou terug en neemt zijn plaats in het Politburo weer in; 1952: benoemd tot lid van het presidium en tot secretaris van het Centrale Comi té; 1953: gekozen tot eerste secretaris van het Centrale Comité; 1954: met Boelganin reist hij naar Pe king, waar hij belangrijke overeenkomsten met Mao Tse-Toeng ondertekent; 1955: reist naar Belgrado om zich met Tito te verzoenen; 1957: dankt maarschalk Zjoekov af en vertegenwoordigt de Russische partij op de internationale conferentie in Moskou; 1958: volgt Boelganin op en verenigt in zijn persoon de functies van premier en partijleider. Thans is reeds de begroting voor 1965 ingediend van het Rijkswegenfonds, dat volgens de plannen van de minister van Verkeer en Waterstaat zal worden inge steld om de aanleg van wegen te versnellen. Voor deze aanleg en voor verbetering van bestaande wegen is voor volgend jaar 257 miljoen uitgetrokken. Uit weg. gelden en administratieve boeten wordt 75 miljoen aan inkomsten verwacht. Het overige geld is op de begroting van Verkeer en Waterstaat uitgetrokken. In de memorie van toelichting herin nert minister Van Aartsen van het voor nemen in de komende tien tot vijftien ja ren het rijkswegennet uit te breiden tot 2000 tot 3000 kilometer autosnelwegen. Voor wegen, die deel uitmaken van het Europese wegennet, wordt voor 1965 150 miljoen gulden uitgetrokken, voor oever verbindingen in die wegen 13 miljoen gul den. Voor overige wegen en oeververbin dingen wordt respectievelijk tachtig en veertien miljoen gulden uitgetrokken. In en om Amsterdam zal voor de Coen- tunnel met toeleidingswegen dertig mil joen gulden worden besteed. Negen milj. is bestemd voor de verbinding Amster dam-Hoevelaken, twaalf miljoen voor om legging van de weg om Schiphol, vier mil joen voor een nieuwe verbinding Amster dam-Schiphol en vijftien miljoen voor de weg Velsen-Schiphol-Muiderberg. Bij Rotterdam zal 60 miljoen gulden worden besteed, namelijk voor de brug Brienenoord met toeleidingen 18 miljoen; voor de verbindingswegen van de Bene- luxtunnel 13 miljoen, de weg voor Haring vlietbrug-Rotterdam met de oeververbin ding Heinenoord 13 miljoen, voor de weg Rotterdan-Maasdijk 11 miljoen en voor de verbreding tot zes rijstroken van de rijksweg bij Delft 5 miljoen. Voor de E-35 komt vijf miljoen beschik baar voor het gedeelte Hoevelaken-Har derwijk, twee miljoen voor het traject De Punt-Groningen en drie miljoen voor het traject Hoogezand-Nieuwe Schans. Voor de E 9 van aMastrioht via Eindho ven en Utrecht naar Amsterdam is 29 mil joen bestemd, waarvan veertien miljoen voor Maastricht-Keipen met inbegrip van de brug bij Wessem, 3,5 miljoen voor ver dubbeling van het traject Weert-Eindho- ven, 6 miljoen voor omlegging en verdub beling van het wegvak Boxtel-Den Bosch en tenslotte 5,5 miljoen voor het vrijma ken van de kruising tussen Vianen en Waardenburg en het verbeteren van de oprit en het verbreden van de brug van Vianen. Twaalf miljoen gulden zal worden be steed voor trajecten in de weg Den Haag- Utrecht-Apeldoorn-Oldenzaal. Twee mil joen is bestemd voor Utrecht-Amersfoort en 10 miljoen voor Hoevelaken-Apeldoorn. Voor het verdubbelen van de rijbaan en het kruisingvrij maken van het traject Ridderkerk-Tiel en het voortzetten van het werk tussen Tiel en Kesteren is zes mil joen bestemd. Voor de weg Vlissingen-Breda-Eindho- ven wordt vijf miljoen besteed voor het stuk Vlissingen-Nieuwland en voor 't ver dubbelen van de rijbaan op Walcheren en Zuid-Beveland. Voor wegomleggingen en -verbredingen tussen Bergen op Zoom en Breda is twee miljoen bestemd en voor aanleg en verdubbeling van de weg Breda- Eindhoven drie miljoen. Tenslotte zal 38 miljoen gulden worden uitgegeven voor Zuidbroek-Wildervank. Eext-Drentse Punt, de brug van Zwolsa Hoek. het verkeersplein Oudenrijn, baan- scheidingen en omleggingen in Utrecht- Wageningen-Arnhem, de omlegging bij Haagse Schouw en de verdubbeling van de basculebrug aldaar. Voor verbetering van de veerhavens bij Kruiningen en Perkpolder is vijf miljoen gulden uitgetrokken. Voor kleinere werken is nog negen miljoen gulden bestemd. De rechtbank in Zutphen heeft een 23- jarige Apeldoornse elektricien veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Er wai twaalf jaar geëist. De electriciën had vorig jaar december, toen hij werd betrapt bij een nachtelij ka inbraak in een fabriek in Apeldoorn met een pistoolmitrailleur geschoten op een hoofdagent, die daardoor zeer zwaar werd gewond. Advertentie Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cm, dus niet te lang, niet te kort, nèt goed. De enige senoritas die zo'n kwaliteit voor Vraag RIBAS. In de groene doosjes en blikjes. Ct biedt!

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5