I fipfasi1 GROEN CO 7 Karei Janssen. Zakenman. Hij zal vandaag 1.200 km reizen, op houden met roken, 17 telefoontjes krijgen, 25 brieven dicteren, toch weer gaan roken, de verjaardag van zijn vrouw vergeten, z'n zaak f 2.000.000 besparen, te gehaast eten, last van zijn maag krijgen, naar Parijs vliegen, en, oh ja, zijn vrouw bloemen sturen. Morgen zal hij weer hetzelfde shirt dragen, schoon en glad. Want zijn vrouw vraagt altijd 0 uitdrukkelijk: Want alleen Belof ast poplin is volledig zelfstrijkend. AItijd(!), hoe ze het ook wast en droogt. Het etiket is haar garantie! VAN DUIVEN BODEN N.V. Wielrijder verdrinkt na duw van auto Krijgt Mata Hari een standbeeld in Leeuwarden? VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Kinderen onder ons Eer aan Kennedy Oversteken Zijn wij niet schuldig? Restaurant TER BURG Beverwijk Dierenleed 2 Dierenleed 3 Dierenleed 4 Centrale verwarming Duiker ollebranders rTJW Draadomroep in gevaar? - I Rots Ged. Oude Gracht Kruisstraat 108-110 22 Kerkelijk nieuws Zorg is een begrip waarmede we alle maal te maken hebben. Maar naast de „zorg van alle dag" is er een bijzonder zorgengebied, waar velen geen weet van hebben terwijl het op anderen bijzonder zwaar drukt: het „zorgenkind", dat of ge héél afhankelijk is van anderen of voor een heel groot gedeelte, zodat deze kinderen altijd op bijzondere hulp of verpleging en verzorging zijn aangewezen. Eén groep hieruit, die tevens de grootste is, wordt gevormd door de debielen, de „achterblij vers", die zich in het algemeen via des kundige hulp of begeleiding wel kunnen handhaven, omdat er voor hen ook in deze gemechaniseerde maatschappij waar veel arbeid tot eenvoudige handelingen is her leid, wel een plaatsje is te vinden. De ver eiste deskundige hulp krijgen ze van maat schappelijk werkers, specialisten op hun gebied, die werken in dienst van door het particulier initiatief in het leven geroepen stichtingen. De sociaal-pedagogische zorg wordt ver leend vanwege de algemene bevolkings groep alsook van rooms-katholieke en protestants-christelijke zijde. Deze drie landelijke verenigingen wer ken met hun tientallen stichtingen nauw samen over het gehele land en zijn veran kerd in nationaal verband via de „Fede ratie Nazorg B.L.O." In nauw verband werken specialisten, adviseurs en maat schappelijk werkers samen om oplossin gen te vinden voor de moeilijkheden van het geestelijk gehandicapte kind. De ouders van deze kinderen zijn veelal lid van één der drie Ouderverenigingen te weten „Helpt Elkander" (algemeen) „Philadelphia" (protestants-christelijk) en „Voor het Zorgenkind" (rooms-katholiek). Met de drie verenigingen, die zich speciaal bezighouden met de sociaal-pedagogische zorg, hebben deze zes samenwerken de verenigingen onder moeilijke omstan digheden reeds veel bereikt en verrezen er kleuterschooltjes voor imbeciele kin deren, die werk vinden in beschutte werk plaatsen, internaten, centra voor obser vatie enz. Dank zij overheidssubsidie kun nen de objecten in stand worden gehouden maar deze subsidie is slechts een „bij drage" terwijl het „overblijvende" tekort via het particuliere initiatief moet worden ingebracht. Teveel geestelijk misdeelden wachten vergeefs op hulp. Zij kunnen die krijgen mits medeleven, begrip voor mis deeldheid en bereidheid tot gezonde naas tenliefde voor hen de deur openen voor het huis waar voor hen een gelukkiger leven te vinden is. Hiervoor is geld, véél geld nodig, want het maatschappelijk werk moet worden voortgezet, uitgediept en uitgebreid, werkplaatsen etc. moeten wor den gefinancierd en er moeten tehuizen komen waar deze kinderen als de ouders er niet meer zijn of wanneer de bijzondere toestand het vereist, liefderijk kunnen wor den opgenomen. Wanneer u bij de jaarlijkse collecte van de „Federatie Nazorg B.L.O.", uiting wilt geven aan gevoelens van naastenliefde in „tastbare" vorm, wel grijpt dan diep in uw beurs voor het geestelijk gehandicapte kind. Uw royale bijdrage brengt méér ge luk voor steeds méér kinderen. Die zullen het vaak zelf niet beseffen, maar het wordt zeker opgemerkt door de Gever van alle goed, die u misschien ge zonde en gelukkige kinderen heeft ge schonken! Bijzondere bijdragen kunnen steeds ge stort worden op giro 1122222 t.n.v. „Fe deratie Nazorg BLO" te Rijsbergen, welke gelden verdeeld worden onder de zes genoemde samenwerkende organisa ties. Het Landelijke Bureau der Nationale Collecte Federatie Nazorg B.L.O. Drs. A. J. v. d. MADE Nog maar weinige weken scheiden ons van 22 november. Het zal dan een jaar ge leden zijn, dat president Kennedy werd vermoord. Zijn tragische dood raakte ons als was het een persoonlijk verlies. Nü een jaar later leeft in ons nog steeds de herinnering aan een groot en goed mens en zijn wij hem dankbaar voor alles wat hij voor onze vrijheid en vrede be werkstelligde, onder andere: 1. Zijn moedig optreden in de Cuba- kwestie, inzake gebeurtenissen, die de we reld aan de rand van een totale vernieti gingsoorlog brachten. 2. Kennedy's onvermoeide pogingen de spanning rondom Berlijn te doen vermin deren, zonder daarbij wezenlijke conces sies te doen, leidden tot een gedeeltelijk kernstopverdrag met als resultaat de huidige ontspanning tussen Oost en West. 3. Onder president Kennedy's bewind gaf de rassenkwestie aanleiding tot voort durend optreden. Heeft hij niet zijn popu lariteit in het zuiden op het spel gezet, toen het er om ging het gezag van de fede rale regering te handhaven? Zo maakte hij de wettelijk voorgeschreven integratie van de negerbevolking waar! Zeker, zijn ambtsperiode was kort, maar op uiterst kritieke momenten hield hij het hoofd koel en toonde de wereld grote moed en vastberadenheid! Waarlijk, John F. Kennedy was een groot president! Daarom is mijn vraag aan Velsens voor uitstrevende burgemeester, zijn gemeente bestuur en alle Velsenaren, een straat of weg, naar hem te noemen. Vele grote en kleine steden in binnen- en buitenland hebben reeds zijn naam aan hun straten of bruggen gegeven. Amsterdam ging ons al in januari 1964 voor en noemt de Ri vierenlaan President Kennedylaan. Het zal vanwege de vele aldaar gevestigde zaken misschien moeilijk zijn de Lange Nieuwstraat en Kennemerlaan te ver noemen. Maar zou de Velserduinweg toch óók een belangrijke verkeersader niet geschikt zijn? Waarom juist in IJmuiden zullen de andere Velsenaren vragen? Ik dacht, zou het niet juist zijn, deze kern van de gemeente Velsen, die in de laatste oorlog zo intens geleden heeft door een wrede verdrukker en zo duur voor de uiteindelijke „vrijheid" heeft moeten betalen deze eer te gunnen? Moge de wens van vele plaatsgenoten spoedig in vervulling gaan. MIA C. B. v. VLIET-FOPPE, IJmuiden. Het is onbegrijpelijk absoluut niet ver antwoord dat de oversteek via de Delft- laan-autoweg tussen de Jeugdherberg en het Schoterkerkpad het steeds drukkere fiets- en wandelpad tussen Haarlem-noord en Santpoort-Station geen enkele beveili ging heeft. Er ligt daar zelfs geen zebra- oversteek, die trouwens niet eens voldoen de zou zijn. Als ter plaatse geen tunneltje komt, is er zeker een door voetgangers te bedienen verkeerslichtinstallatie, zoals op de Rijksstraatweg bij Van Egmondstraat, noodzakelijk om leven en veiligheid van de overstekers daar te beschermen. Nu is het vaak een werkelijk levensgevaarlijke gok om tussen snelgaande autostromen van soms veertig wagens per minuut, te moe ten oversteken. J. DE HAAS, Haarlem-N. Ten zeerste heb ik mij verbaasd over de vlotte gang van zaken, door de kamer leden betracht, bij het aannemen van het voorstel tot verhoging van het salaris van een kamerlid van 15.000 per jaar tot 20.000 per jaar. Dit in schrille tegenstelling tot andere voorstellen. Ik denk hierbij speciaal aan het voorstel tot verhoging van de A.O.W. Verreweg het grootste aantal kamer leden hadden voor het voorstel verschil-, lende bedenkingen. Het betrof niet hun eigen ik. Gezien ook de recente uitlating van ex- minister Cals, een geval dat beslist niet alleen staat, wordt het steeds duidelijker, hoe ver de volksvertegenwoordiging van het volk verwijderd is. Maar zijn wij niet de werkelijke schul digen? Is het niet zo: „Dat een volk de rege ring krijgt, die het verdient." M.i. geldt dit vooral voor de democratie. W. KUITER, IJmuiden. Advertentie Hier voelt n zich „thuis"! Als reactie op het ingezonden stuk van mevrouw Stevens wilde ik graag een an der licht doen schijnen op een werk dat meer en betere aandacht verdient. Ik ben alleen maar een ondersteunend lid van de Vereniging, maar wel ben ik van de om standigheden waaronder gewerkt wordt aardig op de hoogte. Mevrouw Stevens (en met haar velen) vindt het blijkbaar van zelfsprekend dat er in Haarlem een instan tie is, die voortdurend bij nacht en ontij direct een gewond of ziek dier te hulp kan snellen. Maar als men eens wist hóe weinig mensen en met een voor een stad als Haarlem zo bedroevend klein aantal leden en daardoor dus met een voortdu rend gebrek aan geld, het werk wordt ge daan, dan zou men in de opperste verba zing moeten zijn, wat door deze mensen dag en nacht nog aan werk wordt verzet. Voor een dier in nood of voor een „over tollig" dier kan men de Ridderstraat wel goed vinden. Maar om deze Vereniging het werk mogelijk te maken en dit door een geringe bijdrage per jaar door een lid maatschap te steunen is blijkbaar veel moeilijker. Het is een bedroevende zaak, dat ook het gemeentebestuur van Haarlem nog steeds niet inziet dat het voor een vooruitstrevende stad toch een eerste noodzaak is een goed geoutilleerd dieren asiel te bezitten. Daar het werk in de Ridderstraat toch beslist van een groot sociaal belang is, zouden B. en W. toch eens moeten begin nen deze Vereniging per jaar met een flink groot bedrag te steunen. Men zou ook eens een flink bedrag van de baten van de hondenbelasting kunnen afstaan. Want wat wordt er eigenlijk met dit geld voor de dieren van de gemeente gedaan? Ligt er in het structuurplan een mooi terrein vast om een nieuw en voor Haarlem waardig asiel te bouwen? Ik zou willen zeggen tegen hen die die ren bezitten: Kent uw plicht en wordt van daag nog lid, opdat de mensen van de Ridderstraat hun enthousiasme kunnen be houden tot heil van mens en dier. J. VAN TIJN, Haarlem Naschrift. Het onderwerp lijkt ons nu wel van de diverse kanten voldoende belicht, zodat wij de discussie sluiten. Redactie Naar aanleiding van de klacht over de Vereniging tot Bescherming van Dieren voor Haarlem en Omstreken van mevrouw B. Stevens in uw blad van 9 oktober wil ik het volgende opmerken. In tegenstelling tot haar ervaring staat, gedurende een reeks van jaren, de mijne, namelijk dat door mij nooit vergeefs een beroep werd gedaan op de Vereniging, wanneer het een in nood verkerend dier betrqf. De beheer ders van het asiel in de Ridderstraat staan bekend als goede dierenvrienden die snel en bovendien deskundig hulp verlenen. Wellicht hebben de hevig ontdane bewo ners een verkeerd nummer gebeld. MEVROUW H. S. OCKHORST, Bloemendaal Wij hebben ongeveer dezelfde ervaring gehad als mevrouw Stevens beschrijft in het ingezonden stuk op vrijdag 9 oktober. Op woensdag 7 oktober heeft mijn man 's morgens zeven uur een kat uit de Ba- kenessergracht gehaald. In zijn angst kroop het beest onder een auto en schreeuwde erbarmelijk. Verschillende po gingen om het dier er onder vandaan te krijgen waren tevergeefs. Een kat in nood is namelijk zeer agressief. Tegen acht uur ging ik naar de Dierenbescherming en kreeg geen gehoor. (Dag en nacht ge opend). Dadelijk, daarna heeft een andere bewoonster de Dierenbescherming opge beld. Zij kreeg als antwoord dat er zo gauw mogelijk iemand zou komen. Maar net als mevrouw Stevens zijn wij teleur gesteld, want er kwam niemand. Gelukkig waren er nog mensen, die alles in het werk stelden het dier te redden, hetgeen hun ook gelukt is. MEVROUW S. VAN ZIJL, Haarlem Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54853 Advertentie wmmvwaa Dit schijnt inderdaad het geval te zijn. De draadomroep rendeert niet, er moet dik geld bij, dus. Dat heel velen in den lande dit ten hoog ste zouden betreuren en het als prijsgeven van een stuk goed van hoge culturele waarde moeilijk kunnen verkroppen is wel op merkwaardige wijze gebleken. Op een enkel ingezonden stuk in een van de lande lijke bladen is een hele ketting reacties van ingezonden stukken ontstaan. En zo spontaan groeide dat alles dat binnen heel korte tijd na het verschijnen van deze eerste reactie er zich al een-landelijk actie comité heeft gevormd dat nu al adhesie betuigingen van meer dan 10.000 mensen ontvangen heeft. Is het overigens bijna niet altijd zo, dat men pas bereid is voor een waardevol goed te gaan vechten wan neer dit goed gevaar dreigt te lopen! Bij mij persoonlijk is het niet anders ge gaan. Reeds jaren geniet ik van de draad omroep, niet alleen omdat de muziek sto ringsvrij overkomt, maar ook omdat de draadomroep het mogelijk maakt op bijna ieder moment van de dag te luisteren naar de muziek waaraan men behoefte heeft. Dit wordt vooral mogelijk gemaakt door het selectieprogramma dat over lijn 3 en wordt uitgezonden. En toch heb ik mij nooit afgevraagd wie dat betaald en of er niet meer deelnemers gevonden moeten worden om dit prachtige instituut in het leven te kunnen houden. Door een toeval in contact gekomen met een van de figuren van dit landelijk comité wil ik nu trachten goed te maken wat ik in het verleden verzuimd heb en doe daar bij een warm beroep op de pers, die in deze onmisbaar is. Vandaar dit ingezonden stuk Zij die met mij medegevoelen zou ik wil len vragen: zendt u reacties in aan mijn adres, ik zorg voor doorzending. En ik zou u willen vragen (als u draadomroep heeft) waarom heeft u deze genomen en wat zijn uw ervaringen ermee. (Als u geen draad omroep heeft): Waarom gaat ook u hier niet toe over en wat weerhoudt u hiervan? DRS. A. DEMMERS, Beverwijk Laan van Blois 123 p.r, f Belof ast is het handelsmerk van de Deering Milliken Research Corporation Voor zelfstrijkende stoffen. U.S. pal. nr. 2.985.50f, Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentiehouder J. F. Schollen Zn. N. V. te Enschede. Nederland. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Uw rubriek „Van dag tot dag" van dins dag 29 september heb ik enkele dagen op mij laten inwerken. Over het algemeen waardeer ik uw artikelen zeer, al zijn ze wel eens al te vlot voor de vuist weg ge schreven. Ik hoop, dat u mij niet ten kwa de duidt, dat ik over het vraagstuk Gi braltar iets in het midden wil brengen. Wat u of niet weet, of dat u blijkbaar ontgaan is. De goede Spanjaarden be schouwen Gibraltar namelijk als een stuk van hun land, dat in andere tijden welis waar door Engeland in bezit is genomen, maar dat dit land nu aan Spanje terug be hoorde te geven, om het desnoods dan weer in bruikleen terug te ontvangen. Wij zouden zeer zeker eenzelfde gedach- tengang volgen wanneer Engeland Vlissin- gen of Den Helder in bezit zou hebben. Wij zouden dan net zo hard schreeuwen, zij het zonder Franco-motieven. Om een groepje van 25.000 mensen zelf te laten uitmaken bij wie ze willen beho ren, lijkt mij wat vreemd. Die mensen zullen het onder de Engelsen heus niet zo slecht hebben. Maar dit is voor Spanje de kwestie niet. P. HARDER, Haarlem Advertentie 'N GOEDE NACHTRUST VERZEKERD MET HET BETERE BED ZIET ONZE ETALAGES Het meest betrouwbare adres De 65-jarige wielrijder M. van der Hoek uit Loosduinen is 's nacht in zijn woon plaats door een auto in het kanaal langs de weg geduwd, ten gevolge waarvan hij is verdronken. De automobilist, een 27-jarige koopman uit Den Haag had tevoren reeds een reeks van aanrijdingen veroorzaakt. Hij was op weg naar een ziekenhuis om vier inzitten den van zijn auto, die bij die aanrijdingen gewond werden, te laten behandelen. 's Nachts om kwart over één reed de koopman met zijn wagen twee passerende personenauto's aan, waarvan er een kan telde. Hij ramde vervolgens een derde auto. Bij deze botsing werd de moeder van de koopman uit de wagen geslingerd. Zijn vader brak zijn linkerarm. Twee andere inzittenden kregen een hersenschudding en letsel aan de wervelkolom. Na zijn moeder weer in de wagen te hebben gezet, had de koopman haast om naar een ziekenhuis te komen. Bij de ma noeuvre om de auto te keren ramde hij een lichtmast. Daarna reed hij de wielrij der aan, die in het kanaal geslingerd werd. De koopman reed door naar een ziekenhuis. Na de gewonden afgeleverd te hebben ,liet hij zijn auto bij het zieken huis. Te voet is hij vertrokken. De in Rome wonende schrijver Sam Wagenaar heeft in Leeuwarden het eerste exemplaar van het door hem geschreven boek „De moord op Mata Hari" in de raadszaal van het stadhuis aan burge meester mr. A. A. M. van der Meulen overhandigd. De heer Wagenaar zei, dat er veel onzin over haar is verkondigd, maar dat door dit boek haar naam in ere zal worden her steld. Burgemeester Van der Meulen meende dat de Leeuwarders niet zo slecht over Mata Hari hebben gedacht. Rients Gratama, een bekende Friese ca baretier, en de Friese schrijver Pieter Terpstra hebben tijdens een te Leeuwar den gehouden avond van het Friese boek aan wethouder J. T. Vellinga de op het Friese boekenbal verzamelde centen aan geboden „als beginkapitaal voor een stand beeld voor Mata Hari." De Bond van Frie se Kunstenaars is bereid dit beginkapi taal aan te vullen wanneer de opdracht om het beeld te vervaardigen aan een Friese kunstenaar wordt gegeven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Valthermond: W. Oost te Minnertsga; te Linschoten: W. v. Herpen te Kinderdijk. Waalse Gemeenten Aangenomen naar Amsterdam: A. R. Richardot te Arcachon (Fr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen: W. Heerma te Nunspeet.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7