Opvarenden, schip en lading in gevaar door kapitein die te veel aan Bacchus offerde ibender IN DE VISHAL EN OP ZEE A. R. de Gemeenteraad van Beverwijk stopt onderwijs nijverheidsavondschool Hoogovens is veiligste bedrijf in Kolen en Staal-gemeenschap BROEKEN EN TRUJEN ederland Havenberichten Voor uitzichten voor IJmuiden gunstig Actie „Antwoord '64" hedenavond beëindigd Wegens gebrek aan leerlingen Partnerschaft" tussen Beverwijk en Neuwied Bromfietsers veroorzaken verreweg de meeste verkeersongevallen Telstar 2- Volendam 2 MARKTPLEIN MARKTPLEIN f VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 9 Gezagvoerder mag twee jaar niet varen voor unieke mannenmode: ELECTRISCHE DEKENS Afsluiting Zeestraat in Beverwijk Éénrichtingsverkeer in Beverwijk OVERHEMD of WEEKENDER voor HALVE prijs CONSTANT - verlovingsringen n Bekerwedstrijden „Kapitein C. heeft gefaald. Hij is zeer ernstig te laken. Hij heeft door zijn drank misbruik de 58 opvarenden, zijn schip en de lading aan groot gevaar prijsgegeven. Hij was onbekwaam om de navigatie te voeren." Aldus oordeelt de raad voor de scheepvaart te Amsterdam, na onderzoek van de stranding op 17 oktober vorig jaar van het Nederlandse motorschip Delft bui ten de pieren van Bilbao tijdens de reis van Bilbao naar Barbados. De raad straft deze gezagvoerder door het ontnemen van de bevoegdheid om als kapitein te varen op schepen, vallende onder de schepenwet, voor de tijd van twee jaren. Volgens de raad is de Delft op de rotsen gelopen door een navigatiefout: het schip heeft te lang op een koers van 10 graden gelopen, zonder dat daartoe enige reden was. Kapitein C. had de leiding van de navigatie; hij is voor deze fout verantwoor delijk en hij heeft derhalve de schuld aan deze ramp. Uit het onderzoek js gebleken, dat deze navigatiefout dient té worden toegeschre ven aan het feit, dat kapitein C. tevoren alcoholhoudende drank tot zich genomen heeft en dientengevolge onder drankinvloed was in zodanige mate, dat hij voor zijn plichten onbekwaam was. Het vertrek van het schip was bepaald op 23 uur, maar een half uur tevoren ging de kapitein de wal op en hij keerde pas twintig minuten na 23 uur op zijn schip terug. In de dienst gang volgde een twistgesprek met de loods. De agent van de rederij vroeg de eerste stuurman of die niet het gezag kon overnemen, omdat volgens de mening van die agent de kapitein onder invloed van Advertentie Ontdek in deze stijlvolle herenregen jas het echt Engels-klassieke. Prachtige Styling, f ||K Burberry kraag wwi Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Am- •telstroom, van Duinkerken; Barbara Breuer, Antwerpen; Jurjen de Vries, Swansea; Nenit, Kirckaldy; Hilversum, Hamburg; Tannstein, Antwerpen; Zaanland, Hamburg; Wedlooper, Randsvik; Vliestroom, Dagenham; Hillswick, Delfzijl; Armar, Rotterdam; Rijnborg, Ala, Zaandam; Tottensund, Kotka, Velsen; Spes, IJmuiden; Limfjord, Mantyluoto; Rijnstroom, Cork; Alme, Boston; Gunnar Broevig, Jaringa; Saint Pierre, Le Havre; Yewarch, Swansea; Favorita, Baie Comeau; Berkelstroom, Huil; Rhone, Norrkoeping; Kwiek, Koege; Constel lation, Lowestoft, Buitenhuizen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Rondo, naar Oslo; Stove Waggon, Bremen; Bram, Lon den, IJmuiden; Gannet, Antwerpen; Forel, Immingham, IJmuiden; Spes, Swinemunde, IJ muiden; CUone, Noordzee, IJmuiden; Birk, Reykjavik; Mare Li£erum, Dagenham; Fambo, Antwerpen; Peter Meyer, Hamburg, Zaandam; Wolanda, Londen; Offshore 1, Harwich, IJmui den; Antje, Appledore, IJmuiden; Helga Dehde, Rotterdam, IJmuiden; Birdwood, Immingham; Oranjestad, Antwerpen; Spess, Swinemunde, IJ muiden; Zenith, Hull; Ursula Heinemeyer, Ham burg; Pallas, Hamburg. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Helicon, Tan Antwerpen; Netta, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Adrastus, naar Port Said; Angelo, Scinicariello, U.S. Gulf; Barbara Breuer, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven ran herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van Of naar Amsterdam is gegaan.) Advertentie volmaakt veilig Philips - Erres e.a. v a. 79.00 ÏSLgERD UIN.WEG 173 - TELEFOON 4402 sterke drank was. De stuurman heeft la ter verklaard, dat hij de indruk had, dat dat kapitein onder de invloed van sterke drank was, maar dat hij niet kon uitma ken, of hij licht aangeschoten was of wer kelijk onbekwaam. Deze verklaring werd afgelegd tegenover de scheepvaartinspec tie. Na aanvankelijk ter zitting van de raad hierbij te zijn gebleven, verklaarde deze stuurman: „De kapitein was niet licht aan geschoten, hij was dood normaal. Ik heb niets gemerkt." De raad hield zich echter aan de eerste afgelegde verklaring De raad houdt het ervoor, dat deze stuurman ter zitting is teruggekomen op zijn eerder afgelegde ver klaringen uit vrees, dat hem wellicht ver wijten gemaakt zouden kunnen worden, dat hij na de waarschuwing van de agent geen verdere maatregelen heeft genomen. De twee andere stuurlieden verklaarden niet te hebben opgemerkt, dat hun kapitein onder de invloed van sterke drank zou hebben verkeerd. Bij een bodemcommissie van het schip bleek, dat de Delft zo zwaar beschadigd was, dat alle lading moest worden gelost, voor men tot repareren kon overgaan. Aan boord van de Delft (5301 brt) wa ren tijdens de ramp 48 bemanningsleden en tien passagiers. De lading bestond uit stukgoed. Toen het schip op de rotsen stootte, spoot aan stuurboordzijde door de luchtkokers olie aan dek. De stuurman, die met een zwemvest op de brug kwam, nadat hij order had gege ven de boten klaar te maken, kreeg ver wijten van zijn kapitein naar het hoofd geslingerd. De kapitein gelastte hem het zwemvest uit te trekken „want er was niets loos" De raad kan het in zekere zin nog waar deren, dat de kapitein na de ramp althans in feite het gezag aan de eerste stuurman heeft gelaten, die met prijzenswaardige doortastendheid heeft weten te voorkomen, dat het schip verloren is gegaan. In verband met de vernieuwing en de bestrating van de rijweg en het maken van parkeerkommen zal in Beverwijk de Zeestraat tussen de Beeckzanglaan en het Westerhoutplein met ingang van 19 okto ber aanstaande gedurende veertien dagen voor alle verkeer zijn afgesloten. Het verkeer zal worden omgeleid via Groenelaan en Duinwijklaan, terwijl het gedeelte Vondellaan tussen Beeckzang laan en Westerhoutplein gedurende die periode opengesteld is voor verkeer in bei de richtingen. Nabij het kruispunt Duinwijklaan-Groe- nelaan zal een tijdelijk wachtverbod wor den ingesteld, evenals in het genoemde gedeelte van de Vondellaan. Voor de Vechtstraat, Dongestraat, Vliet- straat, Lingestraat, Schiestraat, Reggestr., Dizestraat en de Parallelweg en het ge deelte van de Laan der Nederlanden tus sen de Beneluxlaan en Spoorsingel, die alle een rijbaanbreedte van slechts drie meter hebben is door B. en W. van Beverwijk éénrichtingsverkeer vastgesteld. Bij de zaterdagvoetballers mogen we de vooruitzichten voor IJmuiden gunstig noe men. De IJmuidenaren die verleden week de eerste overwinning boekten en ook thans wel weer de oude vertrouwde krach ten zullen opstellen, krijgen bezoek van het tot nu toe teleurstellende Nedloyd. Een IJmuidense overwinning lijkt dan ook in het verschiet te liggen. Of Kennemerlands kansen in de thuis wedstrijd tegen DESTO even hoog mogen worden aangeslagen, is een andere vraag. Toch lijkt de Haarlemse club niet kansloos. Bij de vierde klassers gaat Kinheim een zeer lastige wedstrijd tegemoet bij AFC, dat na een zwak begin thans succes op succes behaalt. Meer dan een gelijkspel durven we Kinheim dan ook niet te voor spellen. Wel geven we Zandvoortmeeuwen thuis de beste kansen tegen het op bezoek komende VEW, al blijft oppassen hier de boodschap. SIZO lijkt beslist sterker dan SVJ en bij Jong HerculesV. en V. zullen de krachten elkaar bepaald niet veel ont lopen. Een gelijkspel behoort tot de grote mogelijkheden. Hedenavond zal ook in Velsen de grote actie worden beëindigd, welke onder het motto „Antwoord 64" door de negen sa menwerkende kerken in Nederland werd ondernomen. Het is niet bekend hoeveel enveloppen met toezeggingskaarten in Velsen zijn uitgezet, maar het uitvoerend comité neemt aan dat niet alle leden van de verscheidene kerken die hiervoor in aanmerking zouden komen, ook werkelijk een dergelijke enveloppe hebben ont vangen. Teneinde hen die niet z\jn benaderd en toch gaarne een bijdrage aan de bouw van 936 kerken, jeugdcentra en andere gebouwen willen leveren, in de gelegen heid te stellen aan dit voornemen gevolg te geven, zullen hedenavond van 20 tot 22 uur twee ontvangstcentra worden opengesteld. Dit zijn het kantoor van de Rotterdamsche Bank aan de Kennemerlaan en de consistorie van de Ned. hervormde kerk (Goede Herderkerk) aan de Velser- duinweg. Het comité hoopt aldus een laat ste „grote slag" te slaan, waarmee uit eindelijk een bevredigend resulutaat kan bereikt worden. Advertentie Traditionele verjaardags-attractie Wie minstens 35.— besteedt ontvangt naar keuze Iheren- en joufent treestraat 17-19 Beverwijk Lonen zeevisserij De algemene maatregel van bestuur waarbij wordt bepaald wat voor de bereke ning van ziekte- en ongevalsuitkeringen als loon geldt van bemanningsleden van een zeevisserij vaartuig, wier werkelijke loon afhankelijk is van de vangst of de opbrengst daarvan, is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1964 aangepast aan de collectiee arbeidsovereenkomst voor de trawlvisserij. Deze wijziging houdt in een verhoging van het bedrag, dat als loon geldt voor de eerste monteur (machinist), de stuurman en de tweede monteur (machinist). Donderdag In IJmuiden werden donderdag in totaal aangevoerd 6300 kisten vis, waarvan 150 kisten tong en tarbot, 863 schol, 43 schar, 8 bot, 3350 haring, 223 makreel, 1280 schel vis, 125 wijting, 175 kabeljauw en gul, 55 haai, 5 poon en 23 diversen. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor: grote tong 7.457.18, grootmiddel tong 6.215-98, kleine tong 6.125.83, kleine tong één 7.016.71, idem twee 6.466.02, tarbot één 54.20, zalm 5. Per 50 kilogram: tarbot vier 174, klein- middel schol 63, kleine schol één 6459, idem twee 3917, schar 3716, bot 1613, verse haring 2615, makreel 2815, kleinmiddel schelvis 6747, kleine schel vis één 5546, idem twee 218, wijting 1810, grote gul 8368, middel gul 70 64, kleine gul 2820, kleine haai 277. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 272—176. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 173—8270, KW 180—8360, IJM 60— 5350. Aanvoer van vrijdag Vrijdagmorgen zijn in IJmuiden door 65 vaartuigen aangevoerd: 7370 kisten vis, 1050 stuks stijve kabeljauwen en 15.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 920 kisten schelvis, 330 radio, 120 wijting, 140 gul en kabeljauw, 180 koolvis, 2800 trawlharing, 450 spanharing, 660 makreel, 200 kleine kistjes makreel, 1350 schol, 30 tarbot en 240 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram (in guldens): tarbot 4.40 3.80, heilbot 3.50, grote tong 7.157.10, grootmiddel tong 6.275.98, kleinmiddel tong 65.81, tong één 6.996.60, tong twee 6 556.09. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 160 140, middel kabeljauw 156136, grote witte koolvis 214, grote koolvis 108102, middel koolvis 126114, grote leng 108. Per tien stuks: grote kabeljauw 126 104, middel kabeljauw 6254. Per hoop: vleet 7870, rog 6953. Per 50 kilogram: grote schelvis 6338, middel schelvis 6037, kleinmiddel schel vis 5635, schelvis één 5741, idem twee 219, idem drie 8, koolvis één wit 6956, koolvis één 3832, idem twee 3329, grote en middel schol 6861, kleinmiddel schol één 5953, schol twee 3730, idem drie 2617, schar 3731 bot 1210, poon 16, haai 2620, gestripte wijting 1910, dichte wijting 8, kabeljauw één 7264, idem twee 6953, idem drie 319, haring 27.4015.20, makreel 3911.50, tarbot 190130, rode poon twee 2722. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 418 - TELEF. 6321 De heer C. Goudswaard (links) neemt de wisselbeker in ontvangst voor de Centrale (voor de vijfde keer winnaar). Advertentie Werkelijk chic en zéér apart gekleed in dit bouclé mantelpakje, ook in tweed. Maten 38-42 f 172.50 Ontdek uw stukje Parijs bij unie Met algemene stemmen is de gemeente raad van Beverwijk in zijn vergadering van donderdagavond akkoord gegaan met het voorstel van Burgemeester en Wet houders de cursus voor werkende meis jes aan de gemeentelijke huishoud- en in dustrieschool te staken. De behoefte aan deze vormingscursus als onderdeel van het leerplan der gemeentelijke huishoud en industrieschool is namelijk niet meer aanwezig nu de Mater Amabilisschool en de Zonnebloem-Klimop-cursus dit vor mingsonderwijs geheel zelfstandig geven. De raad verenigde zich ook met het voor stel het onderwijs aan de gemeentelijke nijverheidsavondschool voor jongens stop te zetten. Het aantal leerlingen van deze school die op 1 oktober 1920 werd opge richt en tussen 1950 en 1956 nog tussen de 450 en 500 bedroeg liep de laatste ja ren steeds meer terug. Op 1 oktober van dit jaar waren er nog maar 28 leerlingén overgebleven. Met ingang van 1 januari 1965 werd eervol ontslag verleend aan de directeur, de heer J. de Wit en aan de leraren A. Antonjjsen en C. van der Graaf. De raad keurde een krediet van f 13.500 goed voor de aanleg van een ijs baan op een terrein aan de Parallelweg. De agenda werd onder voorzitterschap van loco-burgemeester E. Gerritse vlot afgewerkt. Slechts weinig voorstellen ont lokten de raad commentaar. De opheffing van de gemeentelijke nijverheidsavond school werd betreurd maar onvermijdelij ke geacht gezien de sterk gewijzigde maatschappelijke verhoudingen. De nij verheidsavondschool zal nog niet worden opgeheven om een mogelijke ontwikkeling in de toekomst niet onmogelijk te maken. De raadsvoordracht tot aanleg van een nieuwe ijsbaan ontmoette algemene in stemming. Alleen de heren Mulder (K.V.P.) en K o g e r (Prot. Chr.) maak ten bezwaar tegen de gekozen plaats om dat de bezoekers de alleen met knipper lichten beveiligde overweg bij de St. Aag- tendijk moeten passeren. Vooral voor kin deren schuilt hier een niet denkbeeldig gevaar. Nadat de wethouders Kaebisch en Gerritse hadden toegezegd dat zij alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om het gevaar van ongelukken bij deze spoor wegovergang tot een minimum te beper ken gaven ook de heren Mulder en Koger hun fiat aan het raadsvoorstel. Het be heer en de exploitatie van de ijsbaan zullen worden toevertrouwd aan de onlangs op gerichte ijsclub „Kees Jongert". Ook de inwoners van Wijk aan Zee krij gen een ijsbaan. Daartoe zal de bestaan de tankgracht geschikt worden gemaakt. Hoogovens IJmuiden is een van de vei ligste bedrijven in West-Europa. Het aan tal bedrijfsongevallen per miljoen ge werkte manuren was in 1963 bjj Hoog ovens 34 lager dan het gemiddelde in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Landelijk gezien is het aantal ongevallen bij Hoogovens 47 lager dan het gemid delde van de groep metaalverwerkende industrie in Nederland en vergeleken met i De uitreiking op het bedrijf van Hoogovens in IJmuiden van de bekers van de Goed Huishouden wedstrijden, die volgde op het druk bezochte Veiligheidsappèl in ge bouw Boswijk: ir. B. de Jonge, hoofd produktie Hoogovens en Breedband, overhandigt de heer J. de Rooy, be- drijfschef van de afdeling Kook- ovens (rechts) de prachtige beker en Spies plaquette. de totale Nederlandse industrie is het aan tal bedrijfsongevallen dat in 1963 bij Hoog ovens plaats vond 22 lager. Het ongeval- cijfer van de Mekog is 25 lager dan het gemiddelde van de gehele Nederlandse chemische industrie. Verreweg de meeste verkeersongevallen van werknemers van Hoogovens gebeuren met bromfietsen. Dat deelde de heer H. M. J. van de Wall, hoofd van de Veiligheidsdienst van Hoogovens, mee op het Veiligheidsappèl dat donderdag bij deze onderneming is ge houden. In de eerste 9 maanden van dit jaar be droeg het aantal verkeersongevallen waar bij Hoogovenpersoneel betrokken was 518, waarvan 350 met bromfietsen. In 1963 wa ren deze cijfers 637 resp. 319. Het totaal verkeersongevallen in 1963 was 861. Dit jaar zullen er waarschijnlijk rond 700 zijn. De meeste verkeersongevallen worden veroorzaakt door slippen, geen voorrang verlenen, onjuist inhalen, achteruitrijden en bij kettingbotsingen. Het is verheugend dat de verschillende door de Veiligheidsdienst van Hoogovens gevoerde acties ter bevordering van de veiligheid op de weg en in het bedrijf goe de vruchten afwerpen, aldus de heer Van da WaU. De raad stelde voor het schoonmaken van deze gracht een krediet van 500 be schikbaar. Een krediet van 3300 werd verleend voor het aanbrengen van een verlichting op een gedeelte van de sintelbaan van Adrichem. Er zullen drie lichtmasten worden geplaatst zodat ongeveer honderd meter van de baan verlicht zal zijn. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Oberbürgermeister van de stad Neuwied met de mededeling dat de raad van die stad besloten heeft een „Partner schaft" aan te gaan met Beverwijk. De Beverwijkse raad sprak zich eveneens in positieve zin uit over een dergelijk con tact. De heer Swarts (CPN) sprak de hoop uit dat de goede verstandhouding niet verstoord zal worden door lieden in Neuwied van wie achteraf blijkt dat zij zich in de laatste oorlög misdragen heb ben. Advertentie Zo juist ontvangen I Een gloednieuwe droorn- collectie van DELANA de zorgeloze, warme winter» weelde voor uw robbedoe zen. Verkrijgbaar in alle maten voor jongens en meisjes. TEXTIELSPECI AALZAAK Marktplein 21 - IJmuiden Voorlopig heeft het tweede elftal van Telstar de strijd om de bovenste plaats overgelaten aan MW en Feijenoord, het geen natuurlijk nog geenszins betekent, dat de Velsenaren nu voor de bovenste plaats zijn uitgeschakeld. Zaterdag speelt Telstar op egien ter rein tegen Volendam. Tot nu toe zijn da wijdbroeken nogal wisselvallig voor da dag gekomen, zodat ze in hun acht wed strijden slechts zeven punten vergaard hebben uit twee overwinningen en drie gelijke spelen. De ploeg van Telstar met opnieuw een sterk gewijzigde voorhoede ziet er als volgt uit: Egner; Van Kampen en Rijnders; Hendrikse, André en Swinkels; Van der Kuil, Van Wooning, Bakker, Ver sluis en Marijt. De stand in de reserve le divisie is: MW 8 12 Go Ahead 7 8 Feijenoord 8 12 NAC 8 8 PSV 8 11 Volendam 8 7 Telstar 8 10 SVV 8 6 Sparta 8 10 ADO 8 6 Excelsior 8 9 Heracles 8 6 DWS 7 8 Enschede 7 3 Ajax 7 8 Willem II 8 0 Zoals wij gisteren reeds berichtten werd op dit Veiligheidsappèl voor leiders van het bedrijfspersoneel de uitslag bekend ge maakt van de in het afgelopen jaar ge houden bekerwedstrijden in orde en net heid en goed huishouden. De diverse pro duktie- en hulpafdelingen zijn bijzonder op deze wisselbekers gebrand. Bovendien krij gen de winnende afdelingen als extra prijs de bronzen Spies-plaquette, genoemd naar oud-adjunct-directeur F. W. E. Spies, een van de voorvechters voor de beveiliging van de mens in het Hoogovenbedrijf. Ir. B. de Jonge, hoofd van de afdeling produktie van Hoogovens en Breedband kwam met de deelnemers aan het Veilig- hiedsappèl op bezoek bij de bekerwinnaars van dit jaar t.w. de Centrale en de Kooks- ovens om de bekers en de plaquettes uit te reiken. Voor de centrale was het de vijf de keer dat deze afdeling de beker won, voor de Kooksovens was het de eerste maal. De heer C. Goudswaard nam voor de Centrale de prijzen in ontvangst en de heer J. de Rooy deed dit voor zijn man nen van de Kooksovens. Ir. De Jonge sprak in het bijzonder zijn waardering uit voor de prestatie van het Kooksovenperso- neel omdat dit meer dan welke andere afdeling met viesmakend werk te maken heeft. Advertentie SPAREN maakt dromen tot werkelijkheid I Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9