Duurzame vrede blijft streven van nieuw Russisch bewind Geen welkom voor Peking-China als vijfde kernmogendheid Caransa optimistisch na bezoek van rechters aan Saturnespel Verzekering aan president Johnson en premier Erhard Wilson stelt kabinet samen Washington wijst oproep voor internationaal overleg af HET WEER Bijna 20 miljoen bijeen voor Antwoord '64 Onderzoek naar achterstand in woningonderhoud Rijkspolitie bekijkt met TV verkeer op autosnelweg Geen uitzendingen meer via Relay Militair Gerechtshof herdacht 150-jarig bestaan CHRISTIAANSE Mi N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Opklaringen Nederlandse reactie Japans protest In de krant van heden 1,2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 2 2, 21 Buitenlands Nieuws 3 3 3 4 Uit Stad en Omgeving 4, 5 6 Kennemer Kruimels 5 6 In de Vishal en op Zee 6 7 7 Effecten en Geldmarkt 7 Economisch Nieuws 7 9- -11 12 13 t.e.m. 22 20 20 21 21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij Het woord is aan ieè MORRIS ieforetjou êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN COIFFURES DE VRIES wil. 49e JAARGANG NUMMER 292 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ M UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije MOSKOU, (Reuter en A.P.) „Wij zullen blijven zoeken naar mogelijkheden voor een duurzame vrede". Dit heeft de nieuwe Russische regering gisteren zowel Bonn als Washington verzekerd. President Johnson zei gisteren voor de Amerikaanse televisie, dat de Russische ambassadeur Dobrynin hem deze ver zekering had gegeven. Of de Westduitse regering de uitnodiging voor een be zoek aan Bonn aan Kroesjtsjev gedaan zal vernieuwen voor de opvolgers van de voormalige Russische premier is niet bekend. In Bonn vertrouwt men er op dat de nieuwe leiders in het Kremlin geen moeilijkheden zullen veroorzaken over Berlijn. Ook de Russische ambassadeur in Bonn, V. Smirnov, kwam zelf naar het parlementsgebouw om bondskanselier Erhard te spreken. De algemeen directeur van het persbureau Tass, Dmitri Gorjoenov en drie belangrijke functio narissen, die nauw met Kroesjtsjev waren verbonden, hebben hun ontslag ge kregen. De leiders van communistisch China hebben Brezjnev en Kosygin hun gelukwensen gezonden. In een eerste commentaar op Kroes jt- sjevs vervanging zegt de „Pravda", dat de Russische communistische partij een „vijand is van het subjectivisme, de po litiek om de dingen op hun beloop te laten van dolzinnige plannenmakerije, onrijpe conclusies en overijlde besluiten en daden. Snoeverij en onwilligheid om rekening te houden met wetenschappelijke prestaties en resultaten door praktijkervaring ver kregen, zijn strijdig met het streven van de partij". Dit commentaar staat in een hoofdarti kel van het communistische partijblad. „De weg naar het communisme van het Voor de kerkenbouwaktie Antwoord '64 was volgens een telling van vannacht half- één een bedrag van 19.728.000 bijeen. Verwacht wordt dat de totale opbrengst nog vele miljoenen hoger zal zijn, daar nog talrijke toezeggingen binnenkomen. Uit Haarlem was volgens de telling van vannacht rond 135.000 ontvangen. De Antwoord-kerk in Hoogvliet is gis teravond laat opgeleverd aan de voor zitter van het werkcomité, ds. H. J. F. Wesseldijk. Vandaag is de inrichting van het in vijf dagen opgerichte kerkgebouw voltooid. Morgenmiddag heeft de inge bruikneming plaats in een kerkdienst met voorgangers van alle negen kerken die aan Antwoord '64 meewerkten. De dienst zal o.m. worden bijgewoond door de vice- minister-president, mr. B. W. Biesheuvel. Russische volk is vastgesteld door de al gemene lijn die gezamenlijk werd uitge werkt door de partij op haar 20-ste, 21- ste en 22-ste congres". Op deze congressen, die in 1956, 1959 en 1961 werden gehouden onder leiding van Kroesjtsjev, werd bepaald dat destalinisa tie, vreedzame coëxistentie en een nieuwe campagne ter verhoging van de levens standaard de fundamentele programma punten zijn van de politiek van het Krem lin. De partij zal zich blijven verzetten te gen persoonsverheerlijking. Het collectieve leiderschap, aldus de eerste politieke verklaring van de nieuwe regering, is de belangrijkste leninistische grondslag voor het bestaan van de partij. Deze zal alle nodige maatregelen nemen om het defensieve potentieel van de Sov- Het Landelijk Verbond van Huurders verenigingen gaat een onderzoek instellen naar de achterstand in woning- en be- drijfspandenonderhoud in Nederland. Vol gens het verbond hebben ontelbare huur ders van woningen, winkels en andere be drijfsruimten ernstige klachten over ge breken aan de panden die zij gehuurd hebben, daar het onderhoud van huurwo ningen en -bedrijfsruimten veelvuldig veronachtzaamd en in talrijke gevallen zelfs verwaarloosd is, zegt het verbond. Het heeft een Enquêtecommissie Achter stand Woningonderhoud ingesteld. Het se cretariaat is gevestigd Nassaukade 164 te Amsterdam. jet-Unie te versterken en de veiligheid wan de gehele socialistische gemeenschap te waarborgen. De Russische communistische partij zal blijven streven naar het beleggen van een „internationale bijeenkomst van alle communistische partijen ter bespreking van alle actuele problemen met betrekking tot de strijd voor de vrede, de democra tie, de nationale onafhankelijkheid en het socialisme en ter versterking van de een heid van de internationale communistische beweging op basis van de onveranderlijke grondslagen van het proletarische interna tionalisme". (Vervolg op pagina 3) (Voor het commentaar van de Commu nistische Partij Nederland, dat op een persconferentie werd gegeven door voor zitter Paul de Groot, verwijzen wfj naar pagina 2.) De rijkspolitie gaat binnenkort een proef nemen met de toepassing van televisie ter observering van het verkeer op een auto snelweg, rijksweg 12, ter hoogte van Lin- schoten, waar het wegdek wordt ver nieuwd en het verkeer uit beide richtingen over een afstand van drie km. over één rijbaan moet worden geleid. Aan masten van 15 m. hoogte zullen TV-camera's worden opgesteld, die beel den van de verkeerssituatie doorgeven naar een centrale post van de rijkspolitie in Linschoten. Daar worden vier monito ren opgesteld. Met een videorecorder is het mogelijk bijzondere verkeerssituaties op te nemen teneinde deze later te kunnen bestuderen. Het experiment zal twee maanden duren. Labourleider Harold Wilson heft het glas met een overwinningsgebaar op een feestelijke bijeenkomst met zijn partijgangers. (Telefoto). De Europese televisie-organisaties, en dus ook dé N.T.S., zullen van 19 tot 24 oktober geen Relay-programma's van de Olympische Spelen meer kunnen uitzen den. Van de Europese Radio Unie te Genève is namelijk bericht ontvangen, dat de satellier Relay I gedurende ge noemde dagen niet meer beschikbaar is voor de overdracht van beelden van Ame rika naar Europa. De Relay-programma's, bevattende een gedeelte van de zgn. Syncomprogramma's, werden door de N.T.S. tot dusver in de vooravond uit gezonden Het bovenstaande heeft niet tot gevolg, dat het eerste Olympische pro gramma nu ook later begint. Het aan- vangstijdstip blijft 18.15 uur. LONDEN (Reuter en A.P.). Koningin Elizabeth II van Engeland heeft gister middag na het bekend worden van de verkiezingsoverwinning van de Britse Labour-partij Harold Wilson verzocht een nieuwe Britse regering te vormen. Wilson heeft hier in toegestemd. Hij ver trok naar Buckingham Palace nadat Sir Alec Douglas Home, de leider van de verslagen conservatieven z(jn ontslag en dat van zijn regering had aangeboden. In zijn eerste radiorede als premier sprak Wilson over „ernstige economische vraagstukken waar Groot-Brittannië voor staat". Er zouden over het gehele gebied vele veranderingen komen. President Johnson heeft vrijdag de nieuwe Britse eerste minister opgebeld om hem geluk te wensen. Johnson zei te hopen, in de naaste toekomst met Wilson te kunnen spreken. Wilson heeft vrijdagavond de volgende benoemingen in zijn kabinet bekend ge maakt: Minister van Buitenlandse Zaken: Pa trick Gordon Walker. Minister van Defensie: Denis Healey. Minister van Financiën: James Cal- laghan. Vice-premier en minister van Econo mische Zaken: George Brown. Leider van het Lagerhuis: Herbert Bowden. Lord-kanselier: Lord Gardiner. Chief Whip: Edward Short. De overige leden van het kabinet, dat kleiner van samenstelling zal zijn dan gewoonlijk, zullen vandaag worden be kendgemaakt. De uitslagen uit 629 van de 630 kies districten luidt als volgt. (De laatste zetel zal vermoedelijk in handen van de con servatieven komen). Conservatieven 303 verlies 56 Labour 317 winst 56 Liberalen 9 winst 2 Anderen verlies 2 (Zie ook pagina 3 onder „De wereld is wél veranderd"). PEKING (Reuter) Communistisch- China heeft vrijdag een kernbom tot ont ploffing gebracht, waarvan het medede ling deed in een verklaring van regering en partij. De Chinese leiders, beloofden dat China nimmer de eerste zal zijn die op de kernwapenknop drukt. Zij deden tevens een oproep aan alle regeringen een topconferentie te beleggen waar gesproken kon worden over een volledig verbod van algehele vernietiging van nucleaire wapens. Washington (Reuter) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft de oproep van de Chinese communisten, een internationale topcon ferentie over de vernietiging van alle kern wapens te houden, van de hand gewezen. In een televisievraaggesprek zei Rusk, dat dit voorstel een voorwendsel is om de vrees van de volkeren van Azië en Afrika te verdrijven. In werkelijkheid stellen de Chinezen geen belang in ontwapening. De Verenigde Staten zullen pas met de Chi nese volksrepubliek kunnen onderhandelen als de Chinezen hun buren met rust laten. Vrijdagmiddag werd deze foto ge maakt van de Antwoordkerk op de Zalmplaat in Rotterdam-Hoogvliet. De kerk die geheel uit voorgebouwde elementen werd vervaardigd is in vijf dagen gereedgekomen. De aannemer had de duur van de bouw op zes dagen begroot. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 Telefoon 14371 Haarlem Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar aanvanke lijk voornamelijk in de kustpro vincies ook nog enkele buien. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen noord ne west. Vooral in het binnenland kou dere nacht met plaatselijk mist banken. Morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Verenigde Staten hebben met eigen middelen waargenomen dat communis- tisch-China vrijdag een kernbom van ge ringe kracht tot ontploffing heeft gebracht, zo heeft president Johnson, na beraad met zijn hoogste adviseurs, bekend gemaakt. Johnson zei dat men het belang van de Chinese kernproef niet moet overschatten. Er is geen enkele reden te veronderstel len dat de ontploffing onmiddellijk oor logsgevaar inhoudt. De eerste Chinese kernproef is genomen met een tamelijk primitieve plutonium bom, waarvan de splijtstof vervaardigd is in een nieuw industriegebied in Noord- west-China. De bom is waarschijnlijk in de Sinkiang-woestijn tot ontploffing ge bracht, zo zeggen Amerikaanse deskundi gen. Het zal waarschijnlijk een jaar of tien duren voordat China zich volledig kernmogendheid kan noemen met een vol ledig systeem wapens met vliegtuigen en raketten om deze te vervoeren. Het zal vier tot tien jaar duren voordat de Chine zen genoeg plutonium hebben om een voorraad van twintig tot dertig bommen aan te leggen en het kost evenveel tijd de ingewikkelde en dure technologie te ont wikkelen voor het vervaardigen van bruikbare wapens. Het zal de Chinezen nog eens vijftien jaar kosten om een voor raad intercontinentale ballistische raket ten te ontwikkelen, aldus de deskundigen. De voornaamste factor hierbij zijn de kosten. Door de Russische hulp tussen 1955 en 1959 konden de Chinezen de grondslag Nadat de Haarlemse arrondissements rechtbank vrijdagavond een langdurig bezoek aan 't casino in het Zandvoortse Badhotel had gebracht, waarbij de rechtbank zich op de hoogte stelde van de speelwijze bij het (behendigheid en/ of hazard-) spel „Saturne" en diverse getuigen a décharge waren gehoord, verklaarde de eigenaar van het ho tel, de heer Caransa: „Ik geloof dat we zeer optimistisch mogen zijn!" Op don derdag 22 oktober, wanneer de Haar lemse rechtbank de zitting van deze zaak maar nu in normale omgeving voortzet, zal blijken of dit optimisme gerechtvaardigd was. Nadat de directeur van het Zandvoortse Badhotel, de heer J. .J Pas gisteravond te gen half tien zijn gasten in de speelzaal speciaal welkom geheten had en hen erop gewezen had, dat zij normaal moesten spe len en de rechtbank normaal zouden moe ten antwoorden waarbij terloops nog eens opgemerkt was dat Saturne volgens de exploitanten wel degelijk een behendig heidsspel is ging in de zijzaal de recht bank in speciale zitting. De witte tafellakens van de restaurant tafels waren ijlings vervangen door statig- groene en naast de president van de recht bank, mr. H. J. Ferweda en de rechters mr. Cokart en mr. Bijnen, nam officier van Justitie mr. J. Wiarda plaats. De getuigen werden gehoord. Dezelfde, die in Haarlem voor de rechtbank hadden getuigd en en kele nieuwe, eveneens a décharge. De arts-in-ruste uit Den Haag en de 22- jarige secretaresse uit Amsterdam, beide succesvolle spelers, die de rechtbank tij dens de eerste zitting niet helemaal had den kunnen overtuigen de sfeer in de rechtzaal zou niet goed zijn, waardoor de spelers zich niet konden concentreren deden het nu beter. De arts had in de tijd dat de rechtbank toekeek en de griffier naast hem zat, on geveer vijftien maal ingezet, waarvan hij vier maal het juiste cijfer zette en diverse keren dicht, zelfs zeer dicht in de buurt was. Het meisje won in de aanwezigheid van de rechtbank drie maai. Enkele andere getuigen verklaarden ook het spel zuiver als een behendigheidsspel te spelen. Een van hen zei gisteravond minder gelukkig te zijn. „Hebt u dan verloren?" informeerde de president. „Nee, een heel klein winstje, on geveer vijfendertig piek" was het ant woord. Zowel de rechtbank als de officier van Justitie zagen van verder getuigenverhoor af. Terwijl de rechtbank door de eigenaar en exploitant van het hotel, plus equipage, uitgeleide gedaan werd, klonk achter de matglazen deuren tot diep in de nacht het „Faites vos jeux!" Hoe lang nog? Volgens Maup Caransa ziet het er gun stig uit, maar of die het helemaal objec tief kan bezien...? leggen voor de technologie van de kern bom. De ontwikkeling daarvan heeft hen tot dusver ongeveer een half miljard dollar gekost en er zal nog geweldig veel meer moeten worden uitgegeven zoals Frank rijk heeft ondervonden wat een zware belasting is voor een land dat niet beschikt over grote industriële hulpbronnen. De last zou nog zwaarder worden, wanneer de Chinezen waterstofbommen zouden willen vervaardigen. Den Haag (ANP) Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in antwoord op een verzoek om commentaar op de Chinese kernexplosie het volgende gezegd: „Wij kunnen het alleen betreuren dat de groep van landen die kernexplosies teweeg kun nen brengen, met één is uitgebreid. Des te meer is het gewenst dat China zou toe treden tot het kernstopverdrag", aldus de woordvoerder. Japan heeft scherp geprotesteerd tegen de bom. Van regeringszijde werd een ver klaring uitgegeven die zegt dat „de Japan se regering zowel als het Japanse volk eensgezind tegen elke kernproef door elk land op elke plaats zijn". Voor zijn laatste reis om de wereld onder eigen naam is de Willem Ruys vrijdagmiddag uit Rotterdam ver trokken. Op 22 december zal het schip worden overgedragen aan de Itali aanse rederij „Flotta Laura" te Na pels. Gezagvoerder op de Willem Ruys is nog kapitein Herman van de Heuvel Confucius: Wee hem die als regeerder denkt dat een volk getemd is, terwijl het slechts geketend blijkt. Het Hoog Militair Gerechtshof, dat 150 jaar geleden in Utrecht werd geïnstal leerd, heeft dit feit in een buitengewone zitting in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag herdacht. De president, mr. J. W. U. Doornbos, vestigde in zijn her denkingsrede de aandacht op een taak van het hof. welke slechts weinig naar buiten treedt, namelijk het nemen van een be slissing als een militair zich wenst te be klagen. Dit beklagrecht geldt voor iedere militair, waarbij rang noch stand er toe doet. In vroeger tijden kwamen militairen niet licht tot een beklag, want voorwaar de voor het indienen van een beklag was dat klager zich in arrest begaf, waarbij tevens bepaald was dat zijn voeding tij dens dit arrest voor zijn rekening kwam tenzij hij naderhand gelijk kreeg. De advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gil- se, vestigde in een rede o.m. de aandacht op de ongelijkheid die nog bestaat tussen burgerlijke verdachten en militaire be klaagden en de wenselijkheid dat die on gelijkheid verdwijnt. Mr. IJ. H. M. Nijgh, die namens de Haagse balie het woord voerde, sprak de wens uit dat de herziening van het militair strafprocesrecht niet al te lang meer op zich zal laten wachten. De buitengewone zitting werd bijge woond door veel burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie de staatssecretaris van Defensie (Marine) de heer A. van Es. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen J

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1