„Tarief-stop oorzaak van alle moeilijkheden in A'damse bouw In bouwvakcomité zijn alle richtingen vertegenwoordigd HET WEER Schilderij van Frans Hals verkocht naar Duitsland Weduwe van zigeunerkoning gedood bij vuurgevecht WERK BIJ NV TEXEL BESMET Prof. ir. E. van Emden - directeur van Fokker - in Haarlem overleden Wegvervoer gaat duurder worden Koningin op 19 november naar Hoogovens D. F. Houwaart bij C.H. weekblad ontslagen Uitvoer melk naar Frankrijk gestopt V oskhod-bemanning begroet door Brezjnev-Kosygin PISTOLEN KNALDEN IN BEVERWIJK Nachtelijke rel om een kind efore you êjuy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Droog weer Rem Andere wegen NA OVERKOMST VAN PROF. SLIVE: Nieuwe restauratie ook voor eerst kij'ken bij GEN. CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM - TELEFOON 52431 Opnieuw expositie Het woord is aan In de krant van heden: 'j Fataal Stille getuigen TERLENKA REGENT ASSEN 54.75 49e JAARGANG NUMMER 293 MAANDAG 19 OKTOBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De onrust in de Amsterdamse bouw wereld duurt nog steeds voort. Op een groot aantal bouwwerken van twee be langrijke bouwmaatschappijen ligt het werk stil. Op het project van de Rotter damse aannemersmij Van de Vorm n.v. de bouw van 500 luxe flatwoningen aan de Sloterplas wordt sinds 21 sep tember gestaakt. Morgenochtend zal de president van de Amsterdamse recht bank zich uitspreken over de eis van Van de Vorm, dat de stakers weer aan het werk zullen moeten. De n.v. Texel van de Gebr. Van der Meijden, die tien projecten in de hoofdstad onder handen heeft, moet het zonder arbeiders doen: nadat zij dinsdag j.l. een half uur te vroeg het werk hadden verlaten is 450 man personeel ontslagen. Wat de vandaag begonnen week zal brengen moet worden afgewacht. Dit weekeinde hebben 430 ontslagen perso neelsleden van de N.V. Texel het ontslag aanvaard en zij zullen zich vandaag bij het Gewestelijk Arbeidsbureau laten in schrijven voor werk bij andere patroons. Don Schollander is de grote goud delver van deze Spelen. Hij behaalde vier gouden medailles bij het zwem men: 100 en 400 meter vrije slag en de estafettes 4 x 100 en 4 x 200 meter. Het Olympische weekeinde heeft Neder land één zilveren medaille opgeleverd. Daar zorgden de zwemmeisjes voor op de estafette wisselslag. Klenie Bimolt, Korrie Winkel, Ada Kok en Erica Terpstra wer den tweede achter de Verenigde Staten. Gerda Kraan plaatste zich voor de finale 800 meter. Jannie van Eyck-Vos slaagde daar niet in. Lia Hinten moest een bittere teleurstelling incasseren. Ze raakte gebles seerd aan een knie en kon daardoor niet starten voor de 80 meter horden. Bij het wielrennen, waar de Belg Sercu na veel rumoer werd uitgeschakeld, brachten de Nederlandse vertegenwoordigers het tot de halve finale. De hockeyploeg werd door een nederlaag tegen India uitgeschakeld voor een medaille. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met opklaringen, maar ook plaatse lijk mist. Koude nacht met hier en daar nachtvorst. Zwakke wind. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De 20 leden van de personeelscommissie van Texel hebben het ontslag niet ge accepteerd. Zij hebben een staking afge kondigd en twee kleine bonden van bouw vakkers hebben deze staking gemeld bij het arbeidsbureau. Het werk bij Texel is besmet verklaard en het arbeidsbureau zal voor Texel geen arbeidsbemiddeling ver lenen. Intussen zijn vanmorgen met de directie van Van de Vorm zowel als met de Gebr. van der Meijden besprekingen begonnen die de betrokkenen uit de impasse moeten helpen. Morgenavond zullen arbeidsverte- genwoordigers van alle Amsterdamse bouwwerken bijeen komen om aan de hand van het eventuele resultaat van het over leg met, de beide bouwfirma's en aan de hand van de uitspraak van de rechtbank president, hun houding te bepalen. De situatie in de Amsterdamse bouw wereld lijkt een enorme chaos. Bij nadere beschouwing is zij meer ingewikkeld dan chaotisch. In het voorjaar trad de nieuwe bouw-c.a.o. in werking, de loonschalen gaven een verbetering van 21 percent ten opzichte van de vorige C.A.O. te zien maar in de praktijk was dat geen loonsverho ging van 21 percent. Immers, dit hoge percentage kreeg de goedkeuring van de regering omdat het was bedoeld om zwart loon „wit" te kunnen maken. In diezelfde C.A.O. is bepaald, dat het verboden is een arbeider meer dan 35 percent oververdien- sten uit te betalen. Deze „tariefstop" is in de C.A.O. opgenomen op aandringen van de werkgeversorganisaties en door de vak bonden onder protest aanvaard. Voor de bouwvakkers in een groot deel van ons land betekent de nieuwe bouw- C.A.O. een verbetering van het inkomen; voor vele patroons een mogelijkheid om het zwarte-lonen geknoei in de boeken te voorkomen. In Amsterdam en enkele ande re grote steden, waar de bouwactiviteit groot en de arbeidsmarkt krap was, waren de zwarte lonen reeds zo hoog gestegen, dat zij met alle mogelijkheden, die de nieuwe C.A.O. bood, niet „wit" waren te maken. Talloze bouwvakkers kregen min der in het loonzakje dan voordien tenzij de patroon een andere weg vond. De patroons zochten naar andere wegen. Gebr. Van der Meijden b.v. zochten het in de vorm van een winstuitkering, zoals dit in velerlei bedrijven gebruikelijk is. Er werd over een periode van twee maan den een uitkering van 200 gulden gegeven. De looncontroledienst greep onmiddellijk in. Er werd proces-verbaal opgemaakt en de economische politierechters veroordeel den de directie tot een flinke boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. Inmiddels was een nieuwe periode van twee maanden ingegaan. De Gebr. van der Meijden, uit vrees opnieuw te worden ver oordeeld en de gevangenisstraf te moeten uitzitten, hebben bij de Stichting van de Arbeid gevraagd een winstuitkering te mogen uitbetalen. De arbeiders drongen inmiddels aan op een voorschot omdat de tweemaandelijkse termijn op 1 oktober reeds achter de rug was. De directie weigerde. De Stichting van de Arbeid stelde de beslissing uit. De heer M. Caransa, vol gens sommigen nauw bij Texel N.V. be trokken, bood 20.000 gulden de arbeiders aan als het werk in twee van zijn zaken verbouwingen in het Doelenhotel en in Ruteck's op de Nieuwendijk voortgang zou vinden. Dat is niet waar, aldus de bouwvakkers: Caransa wilde ons wel geld geven maar daarvoor moesten wij een schuldbekentenis tekenen wij zouden het geld moeten terugbetalen als Texel na goedkeuring van Den Haag, de winst uitkering zou geven. De arbeiders bij Van de Vorm N.V. gin gen in staking omdat zij menen méér prestatie te leveren dan volgens de 35 percent tariefregeling kon worden uitbe taald, Bij Texel N.V. liepen de arbeiders van het werk weg omdat zij een half uur voor het einde van de werkdag al de pres tatiepremie van 35 percent zouden hebben verdiend en verder werken volgens hen dus zinloos was. (zie verder pag. 2) Het aan Frans Hals toegeschreven mansportret, dat enige tijd geleden onder auspiciën van directeur H. P. Baard van het Frans Halsmuseum in Haarlem als ontdekking in het nieuws kwam, is zater dag door de eigenaren verkocht. De koopster is mevr. Gisela Kemperdick uit West-Duitsland. Over de prijs die het doek heeft opgebracht, willen de partijen zich niet uitlaten. Het schilderij was zo als bekend eigendom van het echtpaar Hotinov uit Muiderberg. Op uitnodiging van beide partijen was de internationaal bekende Hals-deskundige prof. Seymour Slive uit de Verenigde Sta ten zaterdag naar Haarlem gekomen, om z(jn oordeel over het doek uit te spreken. De hoogleraar verklaarde dat hij er on voorwaardelijk van overtuigd is, te doen te hebben met een portret van Frans Hals uit omstreeks 1645. Daarna werd de koop gesloten. De onvakkundige restauratie van het schilderij waarvan de oudheid inmid dels is aangetoond door röntgen- en verf- onderzoek is de voornaamste aanlei ding geweest voor de aarzeling of twijfel, die enkele deskundigen hebben getoond met betrekking tot de toeschrijving aan Frans Hals, zo deelt de heer Baard mee. Alvorens tot aankoop te besluiten, heeft de nieuwe eigenares van het schilderij het initiatief genomen om het doek te laten „openleggen" door de restaurateur van het Frans Halsmuseum, de heer Han Bol- te. „Openleggen" wil zeggen: het doek be- Advertentie bont vrijden van zijn oude en recente onoor deelkundige overschilderingen. Na deze behandeling, die in de afgelopen weken in het Frans Halsmuseum heeft plaats ge had, vertoonde het portret zich in de luis ter die de heer Baard en andere deskun digen van meet af aan hadden vermoed onder de ontluisterende overschilderingen. Het schilderij blijkt weinig te hebben ge leden, aldus de heer Baard. Han Bolte zal de komende winter nu besteden aan de restauratie van het doek. Dat wordt een tijdrovende karwei, want de restaurateur kan alleen bij daglicht werken. Na de restauratie zal het schilderij, al vorens het naar Duitsland gaat, in zijn herboren staat worden geëxposeerd in het Frans Halsmuseum. Prof. Slive acht het uitgesloten, dat het portret een werk is van Jan Hals, van wie hij een speciale studie heeft gemaakt. Hiermee sluit hij zich aan bij de over grote meerderheid der deskundigen die overtuigd zijn van de juistheid van de toeschrijving aan Frans Hals, aldus de heer Baard. Mevrouw Dekker, eigenaresse van de consumptietent die vlak bij het Beverwijkse woonwagenkamp staat, wijst de plek aan waar het zigeuner kamp heeft gestaan waar zaterdag nacht een vrouw dodelijk door een pistoolschot werd getroffen. Op 50-jarige leeftijd is zaterdagmorgen in Haarlem prof. ir. E. van Emden, tech nisch directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker over leden. Precies een maand geleden maak te de directie van de Fokkerfabrieken be kend dat de heer Van Emden om strikt persoonlijke redenen te wens te kennen gegeven had dat hij zijn functie wilde neerleggen. Het was de fabriek echter onmogelijk snel een opvolger voor hem te vinden. De vorige week woensdag is de heer Van Emden voor het laatst op de fabriek gezien. De crematie heeft plaats op woensdaf 21 oktober in Driehuis-Westerveld, na aan komst van trein 14.33 uur. Binnenkort is een beschikking van minister Van Aartsen (Verkeer en Water staat) te verwachten waarbij een verdere verhoging van de maximum toegestane tarieven voor het wegvervoer wordt goed gekeurd. Op het ogenblik worden over deze materie nog besprekingen gevoerd. De gedachten gaan uit naar een stijging met acht percent voor het vervoer over een traject tot tien kilometer, met zeven percent over 11 tot 30 kilometer, met zes percent over 31 tot 50 kilometer, met vijf percent over 51 tot 60 km, met vier per cent over 61 tot 70 km, met drie percent over 71 tot 80 km, met twee percent over 81 tot 90 km en met één percent van 91 tot 100 km. Deze tariefsverhogingen gelden voor het ongeregeld vervoer. Ook het ©eregeld vervoer wordt duurder. Het stukgoed tarief zal stijgen voor wat betreft de trajectvracht met vijf percent; het afhaal- en bestelloon stijgt met zeven percent. Al deze genoemde opslagpercen tages komen op het tarief dat geldt sinds 4 mei van dit jaar. Naar wij vernemen is de ministeriële beschikking eind van deze maand of op zijn laatst in de eerste week van de vol gde maand te verwachten. In aanwezigheid van koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 19 november bij Hoogovens de kaliberwalserijen in ge bruik worden gesteld. Blokwalserij II, het eerste onderdeel van het project draait al ruim een jaar. Dit staat in het vandaag verschenen nummer van het Hoogovens blad „Samen". De heer D. F. Houwaart, redacteur en eind-redacteur van het C.H.-weekblad, is op staande voet van deze functie onthe ven. De heer Houwaart is hoofd van de ac tualiteitenrubriek van de N.C.R.V., raads lid van Amersfoort en was voorheen re dacteur van de Amersfoortse Courant en van het Veluws Dagblad. De C.H.-persvereniging „Koningin en Vaderland" is uitgeefster van het C.H.- weekblad. Deze vereniging staat officieel buiten de Christelijk Historische Unie, doch heeft daarmee wel banden van per soonlijke aard. De C.H.-persvereniging heeft in haar le denvergadering van 17 oktober te Amers foort de heer Houwaart met algemene stemmen ontheven van zijn functie. Motief hiervoor was dat de heer Houwaart een aantal publikaties in andere bladen heeft bevorderd, die naar het oordeel van de persvereniging duidelijk tegen de C.H.U. en het C.H.-weekblad waren gericht. Aan de heer Houwaart is dank gebracht voor de omvangrijke arbeid, die hij ge durende ruim drie jaar voor het C.H.-week blad heeft verricht. Vandaag is bij het produktschap voor zuivel geen enkele vergunning voor uit voer van melk naar Frankrijk aange vraagd. Tot en met gisteren is nog melk naar Pa-rijs geleverd, maar nu de Franse melkstaking geheel is beëindigd, is het gedaan met de export. Zodat vandaag een der exporteurs de n.v. De Zeeuw te Rotterdam zonder risico kon onthullen dat hij zijn melk, die zogenaamd voor de veiligheid per trein ging, al na de eerste paar dagen onopvallend per koel-auto door het boze Franse boerenland had laten vervoeren. MOSKOU (Reuter). De drie Russen die op 12 oktober met de „Voskhod" een geslaagde ruimtevlucht hebben gemaakt, Vladimir Komarov, Konstantin Feoktistov en Boris Jegorov, zijn maandagochtend triomfantelijk in Moskou ingehaald. Bodenstedt: De mens schildert het beeld van God zoals het past in zijn beperkte ge- dachtenwereld. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 14 In de Vishal en op zee5 Kunst 6 Radio en t.v6 Economisch nieuws 7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Feuilleton 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verscheidene diepe deuken in een fietsenrek, dat in de „vuurlijn" van de schietende zigeuners lag, zijn de stille getuigen van de ruz\e die met pistolen werd beslecht. (Van een onzer verslaggevers) Een vermoedelijk verdwaalde kogel, af gevuurd tijdens een woest vuurgevecht bij het woonwagenkamp aan de Wijkermeer- weg in Beverwijk tussen leden van twee zigeunerfamilies, heeft zaterdagnacht een eind gemaakt aan het leven van de zigeu ner koningin-moeder Maria Rosalie West- hiner, de 55-jarige weduwe van de onge veer een half jaar geleden overleden zi geunerkoning Fernando Westhiner. In de deuropening van haar woonwagen kreeg mevrouw Westhiner een 9 mm-kogel recht door het hart toen zij stond te kijken naar s. i"** II V V. een heftige ruzie tussen mannen van de Westhiner-stam en een aantal zigeuners die uit Monnikendam naar Beverwijk was getrokken om een 3-jarig kind op te eisen. Bij de hierdoor ontstane twist werden door beide partijen pistolen tevoorschijn ge haald en dra floten kogels naar alle kan ten. Het mag een wonder heten dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. Mevrouw Westhiner die zich geheel buiten de rel had gehouden, stierf nadat zij was ge troffen, op de vloer van haar woonwagen. De Beverwijkse politie heeft kort na de schietpartij drie mannen aangehouden. Het zijn de 25-jarige J. P. uit Monniken dam, de 50-jarige G.W. en zijn 23-jarige zoon J. W., beiden zonder vaste verblijf plaats. Van de wapens, op zijn minst moe ten er drie zijn gebruikt, ontbreekt tot dusver elk spoor. Vermoedelijk zijn ze direct na het vuurgevecht verdonkere maand. De recherche en de justitie staan daarmee voor de moeilijke taak vast te stellen uit welk wapen het dodelijke schot is gelost. Een dezer dagen zullen de drie verdachten voor de Haarlemse officier van Justitie, mr. J. Bredius worden geleid. Zaterdagavond laat kwam de 25-jarige J. P. met enige vrienden uit Monniken dam naar Beverwijk waar een vijftiental zigeunergezinnen sinds twee weken met hun wagens een standplaats had ingeno men op een stuk terrein tegenover het woonwagenkamp. P., zelf geen zigeuner, had enige jaren samengeleefd met een jon ge vrouw van de Westhiner-stam. Uit die verhouding waren twee kinderen, een van drie jaar en een van elf maanden gebo ren. Aangezien het al geruime tijd tussen het paar niet boterde was de vrouw naar haar ouders in Beverwijk teruggegaan. Toen P. zaterdag zijn kind kwam opeisen, de moeder weigerde en de familie van de vrouw haar zijde koos, barstte de onenig heid in alle hevigheid los met het gemel de fatale gevolg. Het stoffelijk overschot zal in Sliedrecht ter aarde worden besteld op het kerkhof waar ook zigeunerkoning Fernando West hiner begraven ligt. De Beverwijkse recherche hoorde tal van getuigen die echter de meest tegen strijdige verklaringen aflegden. Toch vond zij genoeg grond voor de aanhouding en insluiting van drie mannen die bij da schietpartij betrokken waren. Een van hen zit op het hoofdbureau van politie in Vel- sen opgesloten. Stille getuigen van het vuurgevecht zijn de talrijke kogelgaten die binnen een straal van enkele tientallen meters zijn aangetroffen. Het fietsenrek voor de con sumptietent „In de Vriendenkring" dia vlakbij het woonwagenkamp staat werd liefst drie keer getroffen. Een van de wan den van het huisje dat in de „vuurlijn" lag, werd door een kogel van flink kaliber doorboord. Mevrouw Dekker, eigenaresse van da consumptietent, vertelde ons: „Ik kende mevrouw Westhiner wel. Ze kwam meer dan eens bij me iets kopen. Ik vond haar een aardige nette vrouw. Het is tragisch dat ze gedood is terwijl ze niets met de ruzie te maken had." Het terrein waar de woonwagens van de zigeuners stonden is nu leeg. Slechts die pe wielsporen duiden de plaats aan waar de tragedie zich heeft voltrokken. Zondag middag zijn ze naar Utrecht vertrokken. Zal de dood van de zigeuner koningin moeder Maria Rosalie Westhiner opnieuw aanleiding geven voor een bloedige wraak neming? Advertentie de Groninqer-jas Anegang 44 a Haarlem Kerkplein 3 - Zandvoort Vuurtorenplein 35 - Noordwijk a/Zee

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1