OP DE MIDDENAFSTAND Na zilver ook goud voor de Engelse atlete Ann Packer BIJ HET KOGELSTOTEN Dankzij Tamara Press weer eens goud voor Rusland Gerda Kraan zevende op 800 meter Olympische winnaars Kanoduo Geurts-Hoekstra via knap gevecht in halve finale Olympisch goud op tienkamp voor Duitser Willi Holdorf B^gg Verhagen zeilde naar vijfde plaats in Olympische strijd m 1 ■V Wie hebben de medailles? Dolman start niet in de wegwedstrijd Morgen in Tokio Geurts ook in halve finale k 1 Voetbalfinale tussen Tsjechen en Hongaren Radio en TV van Tokio 17 (t lil DINSDAG 20 OKTOBER 1964 u Goud voor Finse schutter Schul: enorme sprint Gerda Kraan heeft op het laatste rechte stuk van de 800 meter loop voor dames vandaag haar Olympische dromen geen werkelijkheid zien worden. De Leidse atlete, twee jaar geleden Europees kampioene op de 800 meter in Belgrado, Europees recordhoudster, maar dit seizoen niet meer zo onaantastbaar op haar specialiteit, heeft in Tokio in de finale niet meer dan een zevende plaats kunnen behalen. Zevenhonderd meter heeft zij de kansen op het Olympische eremetaal kunnen behouden, toen waren sprintcapaciteiten van de andere atletes haar te machtig, toen verloor zij terrein. Het werd een verrassende overwinning voor de Britse Ann Packer. "Tzftr'1' Estafettes Goud voor Rusland Davies: niet te grijpen Jones: in 1968 weer Cawley: getekend MS De finale van de 800 meter: de loop sters gaan door de laatste bocht. Van rechts naar links: de Franse Dupureur, die tweede zou worden, de Hongaarse Szabo (vierde), Gerda Kraan, de Duitse Gleichfeld (vijfde), de winnares Ann Packer, de Nieuw- zeelandse Chamberlain (derde), de Russische Erik (zesde) en de Britse Smith (achtste). den van gisteren is (resp. goud, zilver en brons): Verenigde Staten 31 21 19 16 13 19 7 5 3 6 0 5 5 6 2 2 8 3 13 11 Groot-Brittannië 3 9 0 3 4 5 Bulgarije 3 4 1 Finland 3 0 0 2 3 1 Tsjechoslowakije 2 2 3 Roemenië 2 2 3 2 0 0 Nederland 3 3 Canada 1 1 1 1 1 0 1 Nieuw-Zeeland 1 0 0 Frankrijk 0 3 4 Zweden 0 1 3 Trinidad 0 1 1 Argentinië 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0 0 2 0 0 1 0 1 Na langdurige besprekingen is de Neder landse ploeg, die donderdag in de indivi duele wegwedstrijd start, geformeerd uit Gerben Karstens, Bart Zoet, Harry Stee- vens en Jan Pieterse. De keuze van Karstens, Steevens en Zoet stond al lang vast. Het ging dus om één plaats, waarvoor Pieterse, Dolman en Comelisse de kandidaten waren. Comelis- se viel af omdat hij de afgelopen week met de achtervolgingsploeg uitsluitend op de baan heeft getraind en daardoor niet voldoende kilometers in de benen heeft. De moeilijkheid was nu dat zowel Pieterse als Dolman in een uitstekende vorm verkeren. Dat tenslotte Pieterse de voorkeur kreeg geschiedde met volledige instemming van Dolman, die moest toegeven dat zijn con current meer recht op de plaats had- Al meer dan een jaar geleden immers heeft Pieterse op verzoek van de KNWU zijn plannen om prof te worden uitgesteld tot na de Spelen. Het Olympische wielerprogramma op de baan dreigt in het honderd te lopen. Het betreft de ploegenachtervolging en het tan- derpnummer, die dinsdag aan de beurt zouden komen, maar door de regen moest het programma naar woensdag worden verschoven. Dan zal men trachten alle resterende ritten achter elkaar af te wer ken. Mocht het echter woensdag wéér regenen, dan zal men genoodzaakt zijn donderdag tegelijk met de wegwedstrijd ook de baanwedstrijden te houden, omdat vrijdag reeds een groot aantal delegaties naar huis gaat. De Fin Linnosvuop heeft de gouden me daille gewonnen in de Olympische schiet wedstrijden met pistoolmitrailleur. De Fin behaalde 592 punten, hetgeen een nieuw Olympisch record betekende. De Roemeen Tripsa bemachtigde met 591 punten het zilver.'Het brons ging naar Nacovsky uit Tsjechoslowakije (590 punten). uuiiuuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiil Bob Schul, verrassend winnaar van het Olympisch goud op de 5000 meter, is een vriendelijk, spraakzaam man. Onder alle omstandigheden weet hij zijn goede humeur te bewaren. Zelfs in de regen, die tijdens de finalerace in Tokio met bakken naar beneden kwam. Schul bleef opgewekt glimlachen en lachte nog breder aan de finish, toen hij zich de verrassende 5000 meter winnaar wist. De 22-jarige Engelse onderwijzeres Ann Packer veroverde met het goud op de 800 meter haar tweede medaille. Zaterdag had zij al zilver gewonnen door een tweede plaats op de 400 meter achter Betty Cuth- bert. De Engelse versloeg vandaag in een enerverende eindsprint, de favoriet ge achte Francaise Maryvonne Dupureur. Onmiddellijk na de start nam de Hon gaarse Nagy Szabo in een zeer hoog de leiding. Dupureur bezette achter de tweede pjaats.' Op 350 meter nam de Frangaise de leiding over en zij voerde de acht loopsters in 58,6 sec., een uit zonderlijk snelle tussentijd over de eer ste 400 m. De Franse loopster handhaafde het scherpe tempo tot 250 m voor de streep, waarna zij aanzette voor de be slissende aanval. Het tempo ging nog meer omhoog en bij het ingaan van het laatste rechte eind had Dupureur een voorsprong van enkele meters op de overige loopsters. Ineens kwam toen Ann Packer, de win nares van de zilveren medaille op de 400 m sterk naar voren. Met een felle spurt kwam de Engelse naast Dupureur, die zich in de laatste 50 meter gewonnen gaf. Packers tijd (2.01.1) betekende een nieuw wereldrecord. Gerda Kraan, die op het laatste stuk het uitzonderlijk hoge tempo niet had kunnen volgen, verloor niet alleen alle illusies maar ook haar Europees record, dat zij twee jaar geleden tijdens de Europese kampioenschappen in Belgrado vestigde, met 2.02.8. Zij finishte in 2.05.8 als zevende. De uitslag was: 1. Ann Packer (G.B.) 2.01.1, nieuw wereld- en Olympisch record, 2. Maryvonne Dupureur (Fr.) 2.01.9, 3. Ma- ryse Chamberlain (Nw-Zeel.) 2.02.8, 4. Nagy Szabo (Hong.) 2.03.5, 5. Antje Gleichfeld (Did.) 2.03.9, 6. Erik Laine (Rusl.) 2.05.1, 7. Gerde Kraan (Ned.) 2.05.8, 8. Ann Smith (G.B.) 2.05.8. In de drie series 4x400 meter heren maakte Groot Brittannië de snelste tijd: 3.04.7. Van de Britse estafetteploeg maak ten deel uit Graham, Metcalfe, Cooper en Brightwell. De Engelsen wonnen de derde serie, voor Duitsland, dat maar twee tien de seconde achter bleef. Duitsland had de volgende lopers: Juttner, Schulz, Schmitt en Kinder. In de twee andere series wer den de tijden van Engeland en Duitsland niet overtroffen. De Verenigde Staten won de eerste serie in 3.05.3 voor Rusland met 3.07.4 en Trinidad noteerde in de tweede serie 3.05 voor Polen met 3.07.2. Voor de finale plaatsten zich voorts Jamaica 3.05.3 en Frankrijk 3.07.5. Polen maakte met de atletes Ciepla, Kirszenstein, Gorecka en Klobukowska de snelste tijd in de twee series 4 x 100 meter dames. Polen won de eerste serie in 44.6 sec voor Groot Brittannië en Rusland, bei de 44.9 en Australië in 45.2. Uit de tweede serie plaatsten zich voor de finale winnaar Verenigde Staten 44.8, Duitsland 45.0, Hon garije 45.9 en Frankrijk 46.-. De Verenigde Staten met de atleten Drayton, Ashworth, Stebbins en Hayes, maakte de snelste tijd in de halve finale van de 4 x 100 meter voor hren. De tijd van 39,5jvas een evenaring van het Olym pisch record en werd in de eerste halve finale dicht benaderd door Frankrijk en Jamaica en in de tweede halve finale door Italië, Polen en Venezuela, die alle 39.6 noteerden. In de finale komen voorts Rus land (39.7) en Groot Brittannië (40.1). Een kleine sensatie deed zich bij het hoogspringen heren voor, toen de Rus Va- lery Brumel, met 2.08 wereldrecordhouder, twee maal de lat op 2.03 miste. In zijn laatste poging haalde de Rus de hoogte echter wel. De kwalificatie eis was 2.03 en uit twee groepen plaatsten zich twintig atleten voor de finaie, die morgen wordt gehouden. Rusland, Verenigde Staten en Duitsland hebben alle drie vertegenwoor digers in de eindstrijd. De Russische Tamara Press heeft haar Olympische titel bij het kogelstoten ge prolongeerd. Zij won het goud door een stoot van 18.14 meter, hetgeen een nieuw Olympisch record verbeterde. Het oude stond al op haar naam, met 17.32. De kwalificatie-eis bij het kogelstoten voor dames was vijftien meter. Daaraan voldeden twaalf atletes en daarvan was Tamara Press met 16.57 de beste. De Nieuw Zeelandse Isobel Young benaderde die afstand het meest met 16,40. Maar in de finale was het niet Isobel Young, die kandidaat bleek voor het Olympische eremetaal. Zij kwam wel verder dan 16.40 (het werd 17.26), maar de Duitse Renata Garisch en de Russische Galina Zybina stootten de kogel respectievelijk 17.61 en 17.45 ver. Het betekenden voor hen zilver en brons. De winnares van de gouden me daille op de vijfkamp en zuster van de winnares van het goud bij het kogelstoten, Irina Press, eindigde op de zesde plaats met een afstand van 16.71. De uitslag is: 1. Tamara Press (Rusl.) 18,14 m. nieuw olympisch record; 2. Rena- te Garisch (Did.) 17,61; 3. Galina Zybina (Rsul.) 17,45; 4. Isobel Young (Nw. Zeel.) 17,26; 5. Margitta Helmbold (Dl.d) 16,91; 6. Irina Press (Rusl.) 16,71 7. Nacy Mc- credie (Canada) 15,89; 8. Ann Salagean (Roem.) 15,83; 9. Johanna Hubner (Did.) 15,77; 10. Ivanka Christova (Buig) 15,69; 11. Judith Bognar (Hong.) 15,65; 12. Ear- lene Brown (VS) 14,80. Het programma van de Olympische Spelen omvat morgen de volgende takken van sport: Schermen: degen-équipes (eliminatie en finale). Hockey: halve finales. Kano: halve finales in de verschil lende klassen. Zeilen: zevende en laatste race. Volleybal: onder meer Hongarije Nederland. Atletiek: marathon, 1500 meter heren (finale), 4 maal 100 meter heren (finale), hoogspringen heren (finale), 4 maal 100 meter dames (finale), 4 maal 400 meter heren (finale). Boksen: halve finales. Basketbal: eindstrijden. Routinier Anton Geurts (32) en de negentienjari ge Hengelose scholier Paul Hoekstra plaatsten zich op de eerste dag van de Olympische kano wedstrijden op het Saga- mimeer zonder moeite voor de halve finale van het nummer k 2 heren. Zij finishten in de tweede serie met slechts één tiende se conde verschil als tweede achter Rusland in een tijd, die aanzienlijk sneller was dan die, waarmee de Duitsers Heinz Buker en Holger Zander de eerste serie op hun naam brachten. Afgaande op de resultaten van de series kunnen Geurtsen Hoekstra zich mengen in de strijd om de medailles, doch er dient wel rekening mee te worden ge houden, dat enkele ploegen zich niet ge heel gaven aangezien de eerste drie plaat sen recht geven op deelneming aan de fi nale. Tevoren was Anton Geurts er niet in ge slaagd zich rechtstreeks te plaatsen voor de eindstrijd in de kl-klasse, maar in de herkansing plaatste hij zich toch. Hij was in de eerste serie niet bij machte de kop groep, bestaande uit de Deen Erik Han sen, de Hongaar Mihaly Hesz en de Zweed Rolf Peterson, te volgen en moest genoe gen nemen met de vierde positie. De Deen se wereldkampioen Erik Hansen, in Rome winnaar van de gouden medaille op dit nummer, stelde ook nu zijn kandidatuur door met een tijd van 4 min 00.58 sec als snelste uit de series te komen. Anton Geurts kreeg in de tweede serie van de k2-klasse helemaal zijn zin. De strijd ontwikkelde zich precies zoals de Nederlandse kanovaarder dat graag wens te. Roemenië, Rusland en Zweden bleven dicht bijeen en het Nederlandse duo Geurts-Hoekstra kon op korte afstand blij ven volgen. Kort voordat de 500 meter- lijn gepasseerd werd zag de Nederlandse k 2 zelfs kans de derde positie van Zwe den over te nemen. Vijfhonderd moeilijke meters zou de race, waarvan de eerste drie aankomenden zich plaatsten in de halve finales van woensdag nog duren Plotseling vielen de Denen aan en het zag er somber uit voor het Nederlandse tweetal. Geurts en Hoekstra gaven zich echter niet gewonnen. Zij toonden een vechtlust. die bewondering afdwong bij de bijna 2.000 toeschouwers rond het door nevel sluiers somber aandoende Sagamir-meer. Op de 750 meter-lijn trok de oranje-ploeg naar voren. Denemarken werd snel het eerste slachtoffer. De Nederlandse com binatie vond een derde plaats kennelijk nog niet voldoende. In één sprint ging de k 2 door en passeerde ook Zweden. Boord aan boord vochten de Nederlanders en Roemenen daarna om de eer van de over winning. Het lukte net niet. Met miniem verschil alleen, zij die vlak bij de fi nishlijn zaten konden direct de overwin naar aanwijzen triomfeerde Roemenië dat de Nederlandse formatie 0,1 seconde achter zich liet. De k 4, bestaande uit Paul Hoekstra, Theo van Halteren, Chick Wy- zen en Jan Wittenberg, moest de Olym pische toekomst via de herkansingen zeker stellen en deed dit dan ook. De Duitser Willi Holdorf is Olympisch scheen vandaag niet aan de start UC uuuaci u«4. van Hf» tipnlcarr kampioen op de tienkamp geworden. Hü leidde al na de eerste dag. Het zilver was voor de Rus Aun, het brons voor de Duit ser Walde. Op de laatste onderdelen (speerwerpen en 1500 meter) ging Aun Walde in punten totaal voorbij. Onze landgenoot Eef Kamerbeek ver- ÈHÉr ^OCvMÉÉÉÉÉ De Nederlandse Flying Dutchman-zeiler Verhagen heeft in de zesde race van de Olympische zeilwedstrijden een vijfde plaats behaald. In de algemene rangschik king neemt de Nederlander de negende plaats in. Dat is de beste positie van alle Nederlandse formaties. Van Duyl is in de Drakenklasse teruggevallen naar de twaalfde plaats. De uitslag van de zesde race in de F.D. klasse was: 1. Nieuw Zeeland, 2. Groot Brittannië, 3. Verenigde Staten, 4. Rus land en 5. Nederland. Na zes races luidt de algemene rangschikking: 1. Groot Brit tannië (5556 punten), 2. Nieuw Zeeland (5535); 3. Verenigde Staten (4836), 4. De nemarken (4023); 5. Frankrijk (3864), 9. Nederland (3399). In de Finn-klasse kwam Nederland van daag niet verder dan een achttiende plaats. Aan de leiding gaat Duitsland (6859 punten), dat vandaag een derde plaats behaalde achter Denemarken en Oostenrijk. Denemarken staat op de twee de plaats met 5888 punten en de Verenigde Staten is derde met 5700 punten. Van Duyl finishte in de Drakenklasse niet, maar kreeg toch 101 punten. Hij staat nu twaalfde. In zijn klasse heeft de Verenigde Staten de leiding (5523) voor Denemarken (5495) en Duitsland (5127). Vandaag won Denemarken voor Bermuda en Griekenland. In de Starklasse staat de ploeg van de Bahama's aan de leiding voor Zweden en de Verenigde Staten. Dat was ook de volg orde in de uitslag van de zesde race, die vandaag werd gehouden. In de 5.5 m. klas se is de Verenigde Staten ook in de kop van de ranglijst te vinden (tweede achter Australië en voor Zweden). Vandaag won Australië voor Italië en de Verenigde Sta ten. Ben Verhagen en Nico de Jong had den in hun Flying Dutchman „Daisy" duidelijk last van de grillige wind. Hongarije en Tsjecho slowakije hebben zich dinsdag geplaatst voor de finale van het voet baltoernooi. Hongarije zegevierde met 60 (rust 30) over Egypte en de Tsjechische ploeg won met 21 (rust 01) van Duitsland. Roemenië en Joegoslavië zullen tegen elkaar uitkomen in de strijd om de vijfde en zesde plaats. Roemenië versloeg Ghana met 42 (rust 32) en Joegoslavië bracht Japan een zware neder laag van 61 toe na een 40 ruststand. mi Schul is van Duitse afkomst. Hij meet 1.84 meter en weegt 67 kg. Het meest opvallende aan hem zijn de benen. Die schijnen uit te rekken, als hij zijn eind sprint lanceert. Hij werd op 28 septem ber 1937 in het landbouwdistrict van Ohio geboren en kwam onder de hoede van de beroemde trainer Igloi. Deze gaf hem menig advies voor de race in Tokio. Schul luisterde, maar had zo zijn eigen ideeën over het kiezen van het „juiste" moment. In Tokio bracht hij dat op weergaloze wijze in prak tijk. Het is nauwelijks te geloven, dat de Amerikaan nog geen twee jaar ge leden door een ernstige bloedziekte aan het ziekbed gekluisterd was. Het duurde lang eer hij zijn atletiektraining kon hervatten. Lynn Davies, de 22-jarige student uit Wales kon het niet bevatten. Olympisch kampioen verspringen? Hij sloeg zijn handen voor het gezicht. „Ik kan het niet begrijpen," was het. enige wat hij kon uitbrengen. Davies behoorde op het het zesde onderdeel van de tienkamp, de 110 meter horden. Kamerbeek werd op de eerste dag reeds ernstig gehandicapt door een ischias-ontsteking. „Het gaat gewoon niet," zei hij gisteren met een gezicht als een donderwolk. Zo kennen wij Eef Ka merbeek niet. Vaak genoeg heeft hi;i blessures gehad, die hem toch niet belet ten het moeilijkste onderdeel van de atle tiek met behoorlijke resultaten af te wer ken. Hij was mentaal ook niet zeker van zichzelf, omdat de pijnlijke ontsteking hem irriteerde. Leider van het gezelschap van 23 all rounders was gisteren niet, zoals iedereen verwachte, Yang Ohuan Kwanig, die met 3803 punten als negende geklasseerd stond maar de Duitser Willi Holdorf, die met een serie van 10.7 seconde over 100 meter, 7.- meter verspringen, 14.95 meter kogel stoten, 1.84 meter hoogspringen en 48-2 se conde op de 400 meter wel zeer goed voor de dag kwam. Hij staat vóór de begaafde Hans Joachim Walde (4074 pnt), die 1.96 meter hoog sprong, de Russen Rein Aun (4067) en Mikhail Storozhenko (3908), en zijn landgenoot Horst Beyer (3910) in gunstige positie. Ook na zeven onderdelen (110 meter horden en discuswerpen waren de eerste onderdelen van vandaag) stond Holdorf nog bovenaan dankzij 15 sec. op de 110 mtr horden (Yang Chuan Kwamg won in 14.7) en 46.05 bij het discuswerpen (de Ita liaan Sar won met 47.46 mtr). Beyer had Storozhenko van de vierde plaats verdron gen bij het discuswerpen. Yang Shuan Kwang won ook het pols stokhoogspringen (4.60) en daardoor klom hij op naar de zesde plaats. Holdorf haalde evenals Aun 4.20, Walde 4.10, maar zij be hielden hun plaats aan de top. Beyer en Storozhenko vielen terug, hun vierde en vijfde plaats werden ingenomen door res pectievelijk Herman (V.S.) en Kuznetsov (Rusland). De radio verzorgt vanavond van acht uur tot half neger een uitzending via Hilversum I. Morgen zijn de uitzen dingen over Hilversum II. De tijden zijn: 6.30—7.00, 7.45—8.00, 10-30—11.00, 12.33—13.00, 18.30—19.00. De televisie brengt Tokio-reportages over het eerste net. Iedere avond zijn die uitzendingen van kwart over zes tot half acht en van half elf tot half twaalf. verspringen tot het groepje dat een kans maakte op een bronzen medaille achter wereldrecordhouder Ralph Bos ton en de Europese recordhouder Igor ter-Ovanesian. Tenminste dat £acht men. Eind juni nog was de donkerha rige, stevig uitziende Lynn Davies bij de Amerikaanse kampioenschappen in Brunswick slechts als zevende geëin digd. Het was echter de enige schoon- heidsfout in de prestaties van Davies dit jaar. Met typisch Britse vechtlust paste hij zich in Tokio het best aan de om standigheden aan en versloeg zowel Boston als Ter-Ovanesian. En dan te be denken, dat Davies zich pas bij zijn derde sprong voor de finale kwalificeer de. Hayes Jones, de donkere Amerikaan se Olympische kampioen op de 110 me ter horden, heeft na zijn zege slechts even naar het publiek gezwaaid. Waar om ook? In 1968 in Mexico City is hij weer van de partij en dan hoopt hij zijn prestaties van zondag nog aanzien lijk opgeschroefd te hebben. In 1960 stond Hayes Jones bij de Olympi sche Spelen nog in de schaduw van zijn landgenoten Lee Calhoun en Willie May. Nu won hij na de bronzen medaille van destijds het goud. Jones is thans 26 jaar. Hij meet 1.78 meter en is afkom stig van Starksville aan de Mississip pi. Eenmaal terug in Amerika gaat hij zich wijden aan wat hij ziet als zijn roeping: reclassering van jonge neger delinquenten. Op 12 september van dit jaar ver beterde de Amerikaan Rex Cawley het wereldrecord op de 400 meter horden en bracht het op 49.1 seconden. Vrijdag voegde Cawley een nieuwe fraaie pres tatie aan zijn opvallende erelijst toe: de Olympische titel. Cawley is 23 jaar oud, heeft een getekend gezicht, waar aan bepaald wel te zien is dat de Amerikaan zich alles ontzegt en er een strak en zwaar trainingsschema op na houdt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiimiiiiuiniiii

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17