Industriële woningbouw krijgt meervrijheid van de minister Personeel van Vianda in Leiden nam zelf ontslag HET WEER r Hoofdprijs toto toch een ton? Bouwvakkers moeten werk hervatten Luns en Saragat zijn het eens Woningproduktie door fabrieken buiten het G.S.-contingent om Kinderen, denk morgen aan onze feestmiddag! Zwolsman verkoopt voor 3% min Rutecks R'dam Matroos verdacht van poging tot doodslag Politiepaard eet tientje boete op Rechter beveelt EMS ontslaat externe staf van Rutecks Duitse directeur riep politie Man probeert zijn broer dood te rijden Gymnastiek voor bejaarden De verf met flexabiliteit* Voor modieuze dames- en teenerkleding Zuiver wollen WINTERJASSEN Neem geen rïsico...verf met "extra speling voor de doe-het alver DE WOLF van 1833 COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN 79.50 - 119.50 - 139.50 Zwakke wind Chef-staf van Russisch leger, Birjoezov, bij vliegtuigongeluk gedood Het woord is aan Braintrust in Britse regering pagina 4 Hals krijgt een staartje pagina 11 In de krant van heden: fl w éeè MORRIS ieforeyou Suy! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN 49e JAARGANG NUMMER 294 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -X- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Om gelegenheid te openen voor een optimale woningproduktie door fabrie ken heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid de geïndustriali seerde woningbouw en de additionele woningbouw buiten de verdeling van het woningbouwprogramma voor het jaar 1965 gehouden. In 1965 zullen ge meenten of groepen van samenwerkende gemeenten, die door behoefte of struc tuur daarvoor in aanmerking komen, in dustriële woningen kunnen bouwen of gebruik kunnen maken van additionele bouwcapaciteit buiten het woningcon tingent om, dat hun door Gedeputeerde Staten zal worden toegewezen. Minister Bogaers heeft dit vandaag aan de gemeentebesturen medegedeeld. De voor 1964 gevolgde methode, waarbij aan een aantal gemeenten de verplichting is opgelegd tot het afnemen van gefixeerde aantallen geïndustrialiseerde woningen, heeft in de praktijk niet geheel bevredi gend gewerkt. Plannen voor industriële en additionele woningbouw buiten bezwaar van het toe gewezen contingent zullen door het mi nisterie slechts in overweging worden ge nomen, indien zij aan de volgende voor waarden voldoen: 9 De plannen moeten passen in het al gemeen planologisch beleid en de stede- bouwkundige voorschriften. ALLE KINDEREN die meegedaan hebben aan de vakantiewedstrijd van ons blad, en dus een stripfiguur hebben ingezonden binnen de gestel de termijn, worden morgenmiddag verwacht op onze feestbijeenkomst in een der zalen van Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem, waar zij allemaal hun prijs of prijsje krijgen en waar hun verder een gezellig pro gramma, met optreden van gooche laar en clown, wedstrijden en trac- taties wacht. Alle deelnemertjes heb ben voor dit feest een uitnodigings kaart ontvangen. Alleen op vertoon van die kaart kan aan hen met één begeleider toegang worden verleend. Het feest begint om twee uur precies. Zorg dus dat je erbij bent. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 styled in Groningen Anegang 44 a - Haarlem Kerkplein 3 - Zandvoort Vuurtorenplein 35 - Noordwijk a/Zee Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, maar ook wolkenvelden en plaatselijk mist. Vannacht in het binnenland weer kans op nacht vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De plannen moeten passen in een rede lijk spreidingspatroon, zowel ten aan zien van de behoefte als ten aanzien van de overige woningontwikkeling. 9 De uitvoering op korte termijn van de plannen moet verzekerd zjjn (beschik baarheid van bouwgrond, tijdig bouw rijp maken van terreinen, aanleg van wegen voor het vervoer van de woning elementen enzovoorts). Er zal voorts gestreefd moeten worden naar een zodanige verdeling over de drie woningbouwcategorieën, dat het grootste deel wordt gerealiseerd in de gesubsidieer de sectoren. Omdat niet alle industriële bouwmethoden zich lenen tot het bouwen in de drie sectoren heeft de minister er van afgezien voor iedere industriële bouw methode afzonderlijk een verhoudingscijfer vast te stellen. Op dit punt zal in de prak tijk de nodige souplesse worden betracht. Met de vereniging van systeembouwers is hierover reeds in principe overeenstem ming bereikt. Een en ander wordt thans nader concreet uitgewerkt. Zwolsman heeft het Ruteck's bedrijf aan de Rotterdamse Lijnbaan voor drie en half miljoen gulden verkocht aan Immotrade, een bedrijf van het vastgoedfonds Immo- fund. Naar verluidt zou het bedrijf worden voortgezet. De exploitatie blijft in han den van de EMS, die het pand daarvoor huurt van Immotrade. De 60-jarige maarschalk Sergei Bir joezov, chef staf van het Russische leger. Hij kwam maandag om het leven bij een vliegtuigongeluk op ongeveer twintig kilometer afstand van Belgrado. (Telefoto) BELGRADO (AFP en Reuter) De chef-staf van de Russische strijdkrachten, de 60-jarige maarschalk Sergei Birjoezov, is gisteren met zeven Russische hoofd officieren om het leven gekomen, toen een transportvliegtuig van het type Iljoesjin- -18 gistermiddag tegen de in dichte mist gehulde berg Avala vloog. Er waren 18 inzittenden aan boord, die geen van allen de ramp hebben overleefd. De delegatie was op weg naar Belgrado, waar zij de feestelijkheden ter gelegen heid van de twintigste herdenking van de bevrijding van de Joegoslavische hoofd stad zou meemaken. Deze festiviteiten zijn in verband met de ramp afgelast. De zes Russische generaals, die met maarschalk Birjoezov werden gedood, zijn Zjdanov, Mironov, Sjkodoenowitsj, Kravts- jov, Bocharov en Sjaloetsko. Generaal van de pantserstrijdkrachten, V.A. Zjdanov, was commandant van het vierde pantser korps en speelde in oktober 1944 een be langrijke rol bij de bevrijding van Belgra do. Wat de prijs en de kwaliteit betreft zul len de geïndustrialiseerde woningen moe ten voldoen aan dezelfde eisen en voor schriften, die voor de overige woningbouw gelden. Met name zal voor de woningwet- bouw de toetsingsprijs niet mogen worden overschreden. Voor de premiewoningen zal moeten worden voldaan aan de voorwaar den van de premieregeling. De bouwkosten van woningen in de ongesubsidieerde sec tor mogen in het algemeen niet meer dan 35.000 bedragen. (Zie verder op de econo mische pagina). Een negentienjarige dienstplichtige ma troos is gisteravond in Amsterdam ge arresteerd op verdenking van poging tot doodslag. Hij zou zijn vroegere verloofde, toen zij met een vriendin op straat liep, hebben vastgegrepen en naar de eerste etage van zijn ouderlijk huis hebben gesleurd. Daar zou hij haar op een bed hebben geworpen en een mes op de keel hebben gezet. De vader van het slachtoffer, die het meisje woonde tegenover de matroos zijn dochter wilde ontzetten werd door de verdachte mishandeld. De politie was op tijd aanwezig om de matroos te overmees teren. De koninklijke marechaussee heeft de zaak in onderzoek genomen. (Van onze redacteur in Amsterdam) Een paard van de Amsterdamse poli tie heeft zijn berijder in moeilijkheden gebracht door een biljet van tien gul den, waarmee een boete werd betaald, op te eten. Het gebeurde in de P. C. Hooftstraat, waar een bereden agent een automobi liste betrapte op het verkeerd parkeren van haar wagen. Hij slapte van zijn paard en schreef een bon uit, maar op het ogenblik dat hij een biljet van tien gulden van de vrouw wilde aanpakken stak het paard zijn kop tussen hen in, greep het tientje tussen de tanden en at het smakelijk op. De boete bedroeg echter 7,50 zodat de agent de vrouw uit eigen zak nog een rijksdaalder moest teruggeven. Om de administratie te doen kloppen moest de agent later bovendien uit ei gen zak het boetebedrag van f 7,50 bij passen. Op het hoofdbureau van politie wordt nu nagegaan op welke wijze de agent schadeloos kan worden gesteld (Van onze parlementaire redacteur) De kans dat de hoofdprijs van de voet baltoto alsnog naar honderdduizend gul den zal gaan is niet uitgesloten. Zes Tweede-Kamerleden (de socialisten Voogd en Oele, de liberalen mevrouw Van Someren en mevrouw Stoffels, en de K.V.P.-ers Baeten en Aalberse) hebben een amendement op de wet op de kans spelen ingediend, waarin voorgesteld wordt de hoofdprijs van de voetbaltoto op hon derdduizend gulden belastingvrij te stel len. De Tweede Kamer zal zich vandaag uit spreken over de verhoging van de hoofd prijs in de voetbaltoto. Minister Scholten (Justitie) heeft de kamer voorgesteld de ze prijs te brengen op honderdduizend gulden zonder aftrek van de belasting, dat betekent ongeveer 85.000 schoon. De drie Russische ruimtevaarders van de Voskhod stonden gisteren op het erepodium tijdens een parade die ter ere van hun geslaagde vlucht werd gehouden. Van links naar rechts: de nieuwe Russische partijleider Brezjnev, kosmonaut Komarov, presi dent Mikojan, kosmonaut-geleerde Feoktistov, premier Kosygin en ruimtevaarder-arts Jegorov. (Telefoto) De stakers op het bouwproject van de firma Van de Vorm n.v. te Amster dam moeten aan het werk. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft dit bevolen in de uitspraak van het korte geding, dat de bouwfirma tegen 90 stakers aan hangig had gemaakt. De bouwvakkers moeten morgen aan het werk, en dienen „niet opnieuw in niet te rechtvaardigen staking te gaan", op straffe van 25 voor iedere stakingsdag. Bovendien moe ten alle gedaagde stakers de kosten van het rechtsgeding a 75 betalen. De president heeft overwogen dat zelfs al zouden de arbeiders oprecht menen be paalde aanspraken op hun directie te heb ben, zij daaruit niet de minste rechtvaardi ging of verontschuldiging voor werkweige- ring kunnen puitten. Alle punten van meningsverschil kunnen immers aan het oordeel van de rechter worden onderwor pen, aldus mr. Stheeman. Hoewel de gedaagde stakers hebben aan gevoerd dat een vordering van werkher vatting strijdig is met het vrijwillig karak ter van de arbeidsovereenkomst, is het de president niet duidelijk waarom de werk gever van zijn werknemers niet zou mogen verlangen dat deze laatsten hun arbeids overeenkomst nakomen. Temeer daar tij dens de terechtzitting de werkgever heeft verklaard, dat zijn arbeiders bij ontslag aanvrage hiervoor goedkeuring zouden krijgen. Van de zijde van de stakers was vanmorgen in het streng bewaakte paleis van Justitie weinig belangstelling. (Van onze correspondent) ROME Zondag is op uitnodiging van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken de Nederlandse minister Luns te Rome aangekomen voor besprekingen met zijn Italiaanse ambtgenoot. Deze be sprekingen hebben gisteren de gehele dag in beslag genomen,. Minister Luns ging ook op audiëntie bij de paus, omdat deze hierom had gevraagd. Het onderhoud met de paus heeft een half uur geduurd, 's Middags zijn de be sprekingen met Saragat voortgezet. Het communiqué meldt onder meer dat er bijzondere aandadht is gewijd aan alles wat samenhangt met de Europese politieke vraagstukken waarbij de ministers op nieuw de eenheid hunner gezichtspunten in dit verband konden vaststellen. De twee ministers zijn van mening dat dit vraagstuk van groot belang is voor de toekomst van Europa en een essentiële voorwaarde vormt voor de verwezelijking van een bondgenootschap met de Verenig de Staten. Zowel Luns als Saragat heeft de hoop uitgesproken dat ook de Britse regering bereid zal zijn deel te nemen aan het proces van Europese eenwording. De samenwerking tussen de beide lan den in verband met de Europese gedachte wordt voortgezet en verdiept. Zij achten een versterking van het Europese parle ment wenselijk en zijn voorstanders van aktiever deelneming van de regeringsle den aan het werk van het parlement. Ook kwam de Kennedyronde ter sprake. Bei de landen zullen ijveren dat het overleg hierover positieve resultaten zal opleveren. Ook de recente gebeurtenissen in de Sov jet-Unie en het Verre Oosten kwamen ter sprake. Gehoopt wordt dat de ontspanning tussen Oost en West niet zal verminderen. Voorts hebben beide ministers elke actie die een terugkeer zou kunnen betekenen tot een wedloop met kernexperimenten in de atmosfeer veroordeeld. EMS heeft de gehele externe staf van de Ruteck's bedrijven ontslagen: De rond tien leden van deze staf hebben protest aangetekend tegen deze beslissing. De staf, de z.g. buitendienst, is overbo dig geworden door de sluiting of verkoop van de vroegere Ruteck's bedrijven. En kele van de leden staan niet ver van het pensioen na een diensttijd van dertig ja ren. Intussen is het ontslag van het per soneel van Ruteck's aan het Haagse Spui, het vroegere Heck's, nog niet aanvaard. Hoewel het bedrijf enkele weken geleden is gesloten, is het personeel formeel nog in dienst. Musset: De vrouw die zich. goed kleedt en verzorgt, vervult een maatschappelijke plicht. De Duitse Willi Holdorf heeft van ochtend de tienkamp atletiek ge wonnen. Hij mag zich dus nu de veel- zijdigste atleet ter wereld noemen. Voor verder nieuws over de Olympi sche Spelen verwijzen wij naar de sportpagina's. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7, 9 IJmuiden: Stad van deze tijd 7 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Beurs 15 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze correspondent) LEIDEN. De Vianda-knoop is door gehakt: na urenlang geharrewar op de drempel van de fabrieksdeur heeft het personeel van de produktie-afdeling, die zoals bekend reeds geruime tijd stilligt, vanochtend op staande voet ontslag ge nomen. Het personeel nam deze beslis sing op advies van de vakbondsbestuur ders, nadat de Duitse directeur van de Leidse vleeswarenfabriek de heer A. Kruger, om politieassistentie had ver zocht. De zaak is direct in handen ge geven van de vakbonden. Evenals gisteren weigerden deze werk nemers het betreft hier ongeveer 30 mannen en vrouwen in de bus te stap pen die hen naar de vleeswarenfabriek Compaxo in Gouda zou brengen. „Wij la ten ons echt niet als koopwaar behandelen en voor koppelarij voelen wij ook weinig", zo luidde het commentaar van der werk nemers, die in opdracht van de Vianda- directie bij Compaxo moesten werken. In tegenstelling tot gisteren toen er tele fonische orders werden verstrekt ver scheen de heer Kruger vanmorgen vroeg zelf in het Leidse bedrijf. Hij vroeg de werknemers uit de productieafdeling of zij bereid waren naar Gouda te gaan. Op de wedervraag van een van de personeels leden, de heer J. Visser, wat de conse quenties zouden zijn als zij de fabriek waar zij contractueel te werk zijn gesteld niet zouden verlaten, wenste de directie geen antwoord te geven. Het enige wat hij herhaaldelijk uitriep was „u heeft al twee keer werk geweigerd". Volgens de heer Visser heeft een ver tegenwoordiger van Compaxo nog ver klaard dat er vrijdag geen loon wordt uit betaald als het personeel bij zijn weige ring blijft. Toen de directeur van Vianda in de deuropening van zijn in moeilijk heden geraakte bedrijf verscheen, riep een vertegenwoordiger van de vakorganisaties die buiten op straat stond hem toe „vertelt u uw mensen nu eindelijk eens waar zij aan toe zijn. Kunnen zij zich als ontslagen beschouwen of niet." „Ik heb niets met u te maken", zei de heer Kruger op zijn beurt tot de vakbonds bestuurders die al sinds het krieken van de dag in Leiden waren om de laatste ontwikkelingen van nabij te kunnen vol gen. De directeur gelastte de werknemers die niet van hun standpunt waren af te brengen daarop de fabriek te verlaten. Het personeel dat zich als te werk gesteld in het Leidse vleeswarenbedrijf beschouwde weigerde dit. Toen om kwart voor negen een surveil- lancewagen van de politie ten tonele ver scheen vroeg de heer J. Visser op advies van de vakbondsbestuurders een onder houd aan met de directeur. „Namens het personeel dat op uw last naar Compaxo moet nemen wij heden wegens dringende reden op staande voet ontslag", zei hij letterlijk tegen de directeur. Het personeel begaf zich daarna naar „Zomerzorg" waar zij met vakbondsbestuurders een vergade ring belegde. De directeur wenste op dez» nieuwe ontwikkeling geen enkel commen taar te geven. Een familievete over de verkoop van een woning met een stuk grond heeft een 26-jarige landbouwer uit Sprundel ertoe ge bracht tot tweemaal toe te proberen zijn broer dood te rijden. De eerste maal gebeurde dat op de weg naar Rucphen. De aangevallene wist ij lings in een weide te springen. Toen hij aan de andere kant daarvan op een andere straat kwam kruiste zijn broer in diens auto opnieuw zijn pad. Ten tweede male slaagde de belaagde man erin het vege lijf te redden door een snelle zijwaartse sprong. De verdachte heeft tegenover politie en officier van justitei in Breda toegegeven zijn broer te hebben willen doden. De Zeeuwse vereniging van het Groene Kruis zal als eerste in Nederland de ouden van dagen gymnastiekles gaan geven. „Het is", aldus voorzitter H. P. Everwijn, bur gemeester van Haamstede, „gebleken dat de ouden van dagen de gymnastieklessen zeer op prijs stellen en dat zij er zich bo vendien wel bij voelen. Vele bejaarden voelen zich na de gymnastiekoefening in staat tot kleine huishoudelijke werkzaam heden. Er zijn zelfs vele gevallen bekend van bejaarden die eigenlijk bedlegerig wa ren, maar door de gymnastiek vooral men taal weer tegen een stootje konden". Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 EleXa Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1