Zwarte dood loert op de autosnelwegen DINSDAG 20 OKTOBER 1964 5 Nieuwe methoden Gemakkelijk rijden' Meer dan vijf doden op een dag Correcties nodig „Op je qui vive zijn Afname van 10 tot 20 procent mogelijk? Henny Schout Zes hoofdzonden Het Porsche-park De dag van de actii 'hYiiVi.Tj TZ Veiligheidsactie tegen 6 hoofdverkeerszonden De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, drs. H. A. Korthals, zei in zijn openingswoord op 14 mei: „De grote aantallen sla'chtoffers van het verkeer dwingen ons het probleem der verkeersveiligheid als een der meest essentiële punten naar voren te schuiven en wij hebben de opdracht konsekwent te zoeken naar wat gedaan kan worden om er verbetering in te brengenDe leuze „Wees een heer in het verkeer" was een beroep op het fatsoen, de eer en het Tiumeur van de weggebruiker en is niet alleen-zaligmakend gebleken. Wij worden door het verkeersprobleem overweldigd en daarom moeten wij zoeken naar nieuwere, effectievere en aansprekende methoden. (Propaganda, verkeersonderwijs op scholen, voor lichtingsmedia). Toen kapitein Vogel enige tijd geleden meedeelde, dat het aantal ongevallen op de auto-snelwegen voor ongeveer 90 percent werd veroor zaakt door een zestal stereotiepe over tredingen, ontstond bij het Verbond de gedachte om ook aan dit facet van de verkeersveiligheid in Nederland meer aandacht te besteden en wel in een bij zondere activiteit in samenwerking met de rijkspolitie en daarbij gebruik makend van het feit dat de weggebruikers der autosnelwegen nu konden worden ge confronteerd met een aantal vastom- schreven, concrete fouten. Het werd de Actie Zwarte Zes." KAPITEIN VOGEL zei die middag: „Autosnelwegen hebben een bijzonder karakter; het zijn twee wegen met ver keer in één ricfiting, er. is uitsluitend gemotoriseerd verkeer, de weg is aan gelegd voor het rijden met hogere snel heden. Een periode van gérïïdkkelïfk rijden lijkt te zijn aangebroken. De aan dacht verslapt, vooral bij het afleggen van grotere afstanden. Er worden dik wijls onwetend grote risico's genomen. Nadat de SAS-groep enige tijd op de autosnelwegen opereerde, kwam naar voren dat het merendeel van de auto snelwegongevallen werd veroorzaakt door een beperkt aantal gedragingen. Het lag voor de hand dat hieromtrent een nader onderzoek werd ingesteld. De resultaten bevestigen de aanvankelijke indruk. De Zwarte Zes bleken oorzaak van een groot aantal ongevallen. Het optreden van de Porsche-patrouilles wordt vanzelfsprekend zoveel mogelijk afgestemd op deze cijfers." MR. Y. SCHOLTEN, de minister van Justitie, die de actie officieel opende, zei er het zijne van: „De massaliteit van het probleem wordt duidelijker, wanneer we de jaar cijfers onder ogen krijgen. Over 1962 zijn door het C.B.S. meer dan 200.000 verkeersongevallen geregistreerd. Bijna 2000 mensen kwamen om het leven dat zijn er gemiddeld meer dan vijf per dag en bijna 28.000 werden ern stig gewond. Mijn ambtsvoorganger minister Beerman heeft speciaal ter be strijding van de verkeersonveiligheid op de autosnelwegen aan de leiding van het korps Rijkspolitie opdraght gegeven tot formering van een sectie voor bij zondere verkeerstaken, waaronder de SAS-groep ressorteert. Deze kreeg tot taak om met behulp van daarvoor ge- eigend materiaal .een intensieve on doelgerichte rijdende controle uit te oefenen op het toenemende verkeer op Nederlandse autosnelwegen. Het uit de groep voortgekomen concete materiaal vormt immers de Actie Zwarte Zes. Theoretisch zou men kunnen stellen dat, wanneer het zou gelukken om die zes genoemde fouten volledig uit te bannen, het aantal ongelukken op deze wegen zou kunnen worden gereduceerd met niet minder dan 90 percent. Na tuurlijk komt dit in de praktijk niet uit. Maar wanneer de weggebruikers van de autosnelwegen gewezen worden op de enorme risico's die zij nemen, wanneer zij meer van deze thans bekende over tredingen begaan, wordt de veiligheid op deze wegen in hoge mate bevorderd. EROP GEWEZEN WORDEN. Daar zijn de mannen van de SAS-groep voor. Hoe nodig hun correcties op het overige ver keer zijn, maakten we zelf mee. Uw ver slaggeefster liet zich in de centrale post van de groep, de Alexanderkazerne in Den Haag, in het witte uniform knopen, kreeg een idem gekleurde helm op en de pseudo-wachtmeester werd door de com mandant van de SAS-groep, opperwacht meester J. v. d. Heyden, toevertrouwd aan wachtmeester eerste klas J. Piasmans. De route langs de rijkswegen kon beginnen. De met zend-, ontvang- en waarschu- wingsapparatuur uitgeruste Porsches sur- veilleren op de rijkswegen 12 (Den Haag- V oorburgOudem ij nArnhemBerg)4 (AmsterdamWassenaar); 4a (Burgerveen- Ypenburg); 3 (RotterdamGouwebrug); 2 (AmsterdamOudenrijn); 26 (Oudenrijn Den Bosch). De SAS-groep rijdt volgens een bepaarde methodiek („Offensief van achteren", zegt kapitein Vogel): de in halende surveillance, die de automobilist ertoe dwingt de achteruitkijkspiegel te ge bruiken. Namelijk, de verkeerspatrouilles halen het verkeer in door gemiddeld 20 tot 30 kilometer harder te rijden dan de rest van de wegebruikers. Men ziet de opvallende Rijkspolitie- groep niet alleen passeren, stoppen en eventueel aanhouden. Na bepaalde tijd namelijk wijzigt de Porsche de koers, rijdt terug en de weggebruikers worden weer op de aanwezigheid van „de poli tie" geattendeerd. Het lampje „op je qui vive zijn" gaat branden, men gaat zich correcter gedragen, gebruikt de achter uitkijkspiegel (zegt kapitein Vogel: „Tach tig tot 90 percent kijkt niet in die spiegel") en let zodoende op het andere verkeer. De SAS-groep heeft dan het doel be reikt: de eerste stap naar de verkeers veiligheid is gezet en men is op weg naar het reduceren van die 90 percent, die als een afschuwelijk monster boven de auto snelwegen hangt. Hoe effectief is de actie geweest? Da commandant van de dienst Verkeerszaken van de Rijkspolitie, majoor F. M. C. Offermans, vermoedt dat het aantal onge vallen op de autosnelwegen met 10 tot 20 percent zal afnemen. Er moet nog cijfer materiaal worden verwerkt, zodat uit eindelijke resultaten pas na de actie ge publiceerd kunnen worden. Daarna ook moet blijken of de automobilist geleerd heeft hoe zwart de Zwarte Zes zijn als men zich eraan bezondigd. Na de actie wordt weer een beroep gedaan op het verant woordelijkheidsbesef van de gemotori seerde wegegbruiker. Een correct gedrag, ook op autosnelwegen, is nu wel een bit tere, realistische noodzaak gebleken. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden. Onnodig links rijden Onjuist invoegen Actieve SAS-pep van de Rijkspolitie controleert door speciale methodiek Cos! De kilometerteller draait: zestig, zeventig, negentig, honderdtien. De wielen razen over het betonnen wegdek. De motor loopt gesmeerd. Vlugger: honderdtwintig, honderddertig. Zo lukt het nog wel voor donker thuis te zijn. Nog even die auto voorbij. En daar, dat kleintje, weg. Honderdveertig. De linker rijstrook is een gemak. Erop blijven maar. Dan niet steeds dat gezanik met pas seren. Ervoor, erachter.... Nog dertig kilometer van Amsterdam, nog 25, 20. Het gaat best zo. Hé, politie! Ja, u kunt voorbij. Eerst even naar de rechterkant. De witte Porsche zoeft voorbij. Een arm gaat omhoog. Wat nu weerDe twee in het wit geüniformeerde mannen stappen uit. „Goedenmiddag mijn heerU bleef wel wat lang op die linker rijstrook.U heeft van de Actie Zwarte Zes gehoord? O, de strip op de televisie gezien? U kent punt zes dus: het onnodig links rijden. U wilt vlug opschieten? En het andere verkeer? U rijdt niet alleen op de weg en de linker rijstrook is de inhaalstrook". Keren door de middenberm Onvoldoende afstand bewaren De verkeerszondaar komt niet ver met zijn argumentatie. Er valt geen verbaal. Wel een waarschuwing, een correct praat je met de „witte" Rijkspolitie en de auto mobilist kan verder. Op de rechter rij strook. De actie Zwarte Zes begon in mei en loopt deze maand af. Georganiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer en de sectie bijzondere verkeerstaken van het korps Rijkspolitie wordt gedurende deze periode aandacht besteed aan de zes hoofdzonden op de autosnelwegen. Hoofd zonden! Uit rapporten over het afgelopen jaar van de SAS-groep, de Surveillance- groep Autosnelwegen (de witte Porsches), werd geconstateerd dat 90 percent van het aantal verkeersongevallen wordt veroor zaakt door automobilisten die zich aan deze zes punten schuldig maken: 1. Links uitwijken bij ingehaald worden, 2. Onjuist invoegen, 3. Keren door de middenberm, 4. Onvoldoende afstand bewaren, 5. Te langzaam rijden, stilstaan, of ach teruitrijden, 6. Onnodig links rjjden. Zes (zwarte) punten, die men tijdens de voorbereiding op een rij-examen leert niet te doen en eenmaal op de weg toch doet. Onnadenkend of bewust? Er wordt gezondigd ten koste van de medewegge bruikers. Een actie was nodig. Het gedrag van de automobilist, het stijgende aantal onge vallen, de zienderogen toenemende ver keersintensiteit, de slordigheid op de weg. Het zijn tijdsverschijnselen waartegen moest worden opgetreden. Nu bekende de commandant van de sectie bijzondere ver keerstaken van de Rijkspolitie, kapitein A. C. Vogel: „Het toezicht van het ver keer op de grote wegen liep ons een paar I jaar geleden uit de hand. We patrouilleer- I den met grote en ongemakkelijke Ameri kaanse wagens, die niet uit dé weg kón den". Het verkeer was de politie blijkbaar sneller af. „De mensen moesten werken met materieel dat achter was op het moderne stramien". Ruim twee jaar geleden kwam de eerste Porsche; de poging van de Rijkspolitie om op te treden vlug en opvallend teigen de slordigheid en onvoorzichtigheid op de autosnelwegen, lukte. Het autopark be staat nu uit 22 Porsches met veertig sur veillanten, die er normaal op toezien dat de verkeersveiligheid wordt nageleefd (zegt kapitein Vogel: „Daar heeft de weggebrui ker recht op") en reglementerend optreden Links uitwijken by ingehaald worden. met als doel een minimum aan ongevallei te krijgen. Maar die nu de automobiliste: attenderen, naast hun gewone taken, op d zes ernstige fouten, die 90 percent van d ongevallen op autosnelwegen veroorzaker Op 14 mei startte de actie. De pers, radii en televisie (met zeven t.v.-spots) werdei erbij betrokken. Er werden ruim een mil joen servetjes, waarop de zes hoofdzonden gedrukt en in restaurants naast de border gelegd („Dan heeft de automobilist rustig tijd ze te lezen"), er kwam een propaganda- wagen waarop de zwarte zes werden ge- etaleerd door zes „duivels". Een afschrik wekkende voorstelling, die effectief moet werken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5