Voordeel verkoop Zigeunerkoning Petaio over schietpartij in Beverwijk Aantal speeltuinattracties wordt weer uitgebreid Portugees verzet tegen pauselijke reis naar India Honderden zigeuners komen op begrafenis van slachtoffer Zigeuners brengen Huize Ooievaar in rep en roer Hoogovens IJmuiden legt waterbronnen volgend jaar droog GEEN WINTERSLAAP IN RENNEBROEKS RECREATIEPARK Gemeente Amstelveen wint geding 9 jongens-MONTY-COATS 18.- 23.- 28.- DINSDAG 20 OKTOBER 1964 V. J Tweelingbroers verdacht van diefstal uit auto's Zeven koffiebonen verbeurd verklaard Kort nieuws De ECHTE Helderse Taai CQR v. d. MEER LISSABON (AP) - Goed-ingelichte zegs lieden hebben gezegd dat Portugal paus Paulus VI heeft verzocht India niet te be zoeken. Een zegsman van het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd dit te bevestigen. Manuel kardinaal Goncalvez Cerejeira, patriarch van Lissabon die op 13 oktober een particulier onderhoud met de paus had, zou bij die gelegenheid hebben gevraagd India niet te bezoeken. De Portugezen heb ben in 1962 de kolonie Goa aan India moe ten afstaan. De regerings-census had de journalisten gezegd, dat het bericht over het pauselijke bezoek aan India voorlopig uit de pers moest worden gehouden. Later werd de kranten toegestaan het nieuws te publice ren, maar er mocht slechts de plaats van bestemming, Bombay, worden genoemd en niet India. Woensdag t.m. vrijdag diverse kleuren EXTRA VOORDELIGE VV (voordeel verkoop) PRIJS 5 jaar 9 jaar 13 jaar Kennemerlaan 61 - IJmuiden Op verzoek van de politie in Bloemen- daal heeft de Velsense politie een 30- jarige losarbeider uit Beverwijk en zijn tweelingbroer uit IJmuiden aangehouden en aan de Bloemendaalse politie over gegeven. De mannen worden er van verdacht be trokken te zijn geweest bij een verkeers ongeval op de Zeeweg in Bloemendaal waar zondagavond een personenauto uit de bocht vloog en daarna over de kop sloeg. Het vermoeden bestaat dat zij ook de hand hebben gehad in de diefstal uit twee auto's die op het parkeerterrein aan de kop Zeeweg stonden en waarbij twee draagbare radio's werden ontvreemd. De bronnen, waarvan de zoetwatervoor ziening van het bedrijf eens volkomen af hankelijk is geweest, zullen dan worden stilgelegd en alleen nog als reserve dienst doen, wanneer het bij voorbeeld nodig zou zijn van het Lekwater tijdelijk op de bron nen terug te schakelen. Er zijn in de loop van de jaren door Hoogovens in IJmuiden bijna zestig putten gegraven. Op het ogenblik beschikt Hoog ovens nog over 27 zoetwaterbronnen elk ongeveer vijftig meter diep maar daar van zijn er niet meer dan zeven die nog redelijk bruikbaar drinkwater opleveren. Terwijl de waterbehoefte steeds groter wordt, wordt de zoetwaterzak in de IJmui- dense duingrond van Hoogovens voortdu rend kleiner. Hoogovens gebruikt reeds 12 miljoen kubieke meter Lekwater per jaar. Wan neer een tweede transportleiding van Jut- phaas naar IJmuiden over enkele jaren in gebruik zal zijn wordt de capaciteit van deze aanvoer driemaal zo groot. Er zal een nieuwe installatie voor het zuiveren van Lekwater op het hoogoven terrein worden gebouwd. Een 55-jarige grondwerker uit Sit- tard is door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk, ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar en drie maanden en verbeurdverkla ring van zeven koffiebonen, restant van de buit die een inbraak hem op leverde. De buit had overigens meer bedragen: textielgoederen en verschei dene pakken koffie, die verdachte thuis reeds had opgebruikt, op die zeven bonen na dan. Nederlandse leeuw. Tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw is benoemd de heer M. Fernhout, wonende te Laren (N.-H.), voorzitter van de stichting voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland. Zigeunerkoning Koka Petaio, die zich met de hele Westhinerfamilie heeft terug getrokken in Utrecht, heeft maandagmor gen verklaard, dat hij niets te maken heeft gehad met de schietpartij die afge lopen zaterdagnacht in het woonwagen kamp van Beverwijk het leven heeft ge kost aan de 55-jarige Maria Rosalie West- hiner. „Wij sliepen al", zo vertelde hij, „toen de familie P. uit Monnikendam arriveer de en ruzie begon te maken waaraan later revolvers te pas kwamen. Met gevaar voor mijn eigen leven ben ik toen mijn wagen uitgekomen de kogels floten over mijn hoofd en heb geroepen dat ze op moesten houden. Maar het schieten ging door, ook nadat Maria Rosalie dood was neergevallen. De P's schoten zelfs nog op de ambulance waarmee we haar naar een ziekenhuis wilden brengen". Koning Petaio verklaarde, dat hij de Westhinerstam heeft bevolen, af te zien van het uitroeien van de familie P. „Het was een ruzie tussen twee gezinnen, zo zei hij, maar verder zijn wij, zigeueners, en de woonwagenbewoners P. altijd goede buren geweest in verschillende kampen: we moeten hen vergeving schenken". Ko ka Petaio heeft inmiddels een telexbericht Europa ingezonden om alle leden van de Westhinerstam op te wekken, aanstaande woensdag of donderdag in Sliedrecht de begrafenis bij te wonen van Maria Rosa- De beeldhouwer Bruggeman, lid van de Haagse Caroluskring, heeft een permanent atelier op de Linnaeus- hof ingericht. Hij vervaardigt de dierenfiguren voor het recratiepark. lie. Hij verwacht dat enkele honderden Westhiners gehoor zullen geven aan deze oproep. De korporaal van de Westhiners („noem mijn naam maar niet, want dat betekent misschien een kogel...."), vertelde over het ontstaan van de twist het volgende verhaal Hoofdfiguur was de ongeveer 20-jarige Roempla Westhiner, die al een jaar of vijf samenleefde met Jentie P. Er kwamen wel eens ruzies voor, zowel tussen de man en de vrouw als tussen hun families, om dat de P.'s de Westhiners uitscholden voor rotzigeuners". Zaterdagochtend kregen man en vrouw in Utrecht weer onenigheid. Jentie gooide Roempla met haar twee kin deren de woonwagen uit en vertrok zelf naar zijn familie in Monnikendam. Roem pla belde haar vader, George Westhiner, De Utrechtse politie is de afgelopen nacht om vier uur -gealarmeerd door zi geunerkoning Koka Petaio omdat een van zijn onderdanen, de 24-jarige Louise Atha- nasio, op het punt stond een baby te krij gen. Twee semi-artsen van het academisch ziekenhuis werden in allerijl met een sur veillancewagen van de politie naar het tij delijke zigeunerkamp op het Stadionplein gereden, waar zij besloten de aanstaande moeder naar het ziekenhuis te brengen. Koning Koka Petaio wilde een oogje in het zeil houden en reed mee. In het ziekenhuis werd Louise volgens de politie echter geweigerd, omdat zij niet over de benodigde papieren beschikte. De politie vervoerde haar toen naar de kraam kliniek „Huize Ooievaar". De baby is er nog steeds niet, maar „Huize Ooievaar" verkeert in rep en roer omdat zes leden van de zigeunerstam ter plaatse de komst van de nieuwe wereldburger willen af wachten. in Beverwijk, die direkt naar Utrecht ver trok om haar op te halen. Inmiddels was in Utrecht ook de broer van Jentie ge arriveerd. George Westhiner vroeg hem, zijn dochter naar haar man te brengen, maar haar zwager weigerde dit omdat daar toch maar weer ruzie van zou ko men. Roempla vertrok daarop met haar vader naar het Beverwijkse woonwagen kamp. Toen alle Westhiners om half een rustig lagen te slapen, werd nog steeds vol gens het verhaal van de Westhiner-korpo- raal het kamp overvallen door een stuk of tien dronken leden van de familie P., die met twee auto's naar Beverwijk wa ren gekomen. Ze drongen de wagen van George Westhiner en de caravan waarin de kinderen lagen te slapen binnen, en dreigden met messen. Ook zouden ze meer malen geprobeerd hebben Roempla te ste ken. De Westhiners verdedigden zich en na een strijd van, man tegen man werd het gevecht buiten voortgezet. Daar trok ken de P's hun wapens en begonnen ze links ^en rechts te schieten. Maria Rosalie die de deur van haar wagen opendeed, om te zien wat er aan de hand was, werd door een kogel getroffen en gedood. De Westhiners beweren, dat de P's doorgin gen met schieten, toen zij over het li chaam van de vrouw gebogen stonden en haar daarna op bevel van Koka in de ambulance droegen. Volgens de Westhiners worden de twee leden van hun familie die door de politie zijn gearresteerd samen met de 25- jarige P. alleen maar vastgehouden alt getuigen. Advertentie is weer vers verkrijgbaar bij het bekende adres KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5389 Linnaeushof wordt kinderspoortrein en nieuwe midget-goifbaan rijker Zo wordt er op het ogenblik gewerkt op de Linnaeushof. De oude golfbaan wordt helemaal afgebroken. De nieuwe wordt tweemaal zo groot. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft de gemeente Amstelveen grotendeels in het gelijk gesteld in het kort geding, dat de heer F. van der Win den tegen haar had aangespannen om on- gedaanmaking van een gemeentelijke vor dering op zijn huis. Deze vordering zou eroj) neerkomen dat hij dit niet zelf mag bewonen maar moet verhuren aan een door de gemeente aangewezen gezin uit Ouderkerk aan de Amstel. (Van een onzer verslaggevers) Herfststemming op de Linnaeushof. De paden tussen de gazons en perken zijn stil en verlaten. Toch is de rust bedriegelijk, want er wordt al hard gewerkt aan de aanleg van een nieuwe midgetgolfbaan en een traject voor de kinderspoortrein. Een kaartje van de nieuwe 6000 m2 grote midgetgolfbaan op de Linnaeus hof. Links boven is het terras. Er zijn achttien holes. De kronkelende slang op de kaart stelt de vijver voor. Over de smalste gedeelten hiervan komen drie bruggetjes te liggen. De cirkels stellen de dichte beplanting op de golfbaan voor. In 1965 viert de directie van de Lin naeushof, bestaande uit de heer Henri W. Roozen en mevrouw Roozen-Haid, het tweede lustrum van de hof. Tien jaar nu leidt de familie Roozen het park. In de beginjaren zat het hen niet mee. De hof aanvankelijk alleen als bioemenpark op gezet, ondervondt zeer veel concurrentie van de opkomende Keukenhof en dat heeft jaren geduurd. Pas de laatste jaren, nu DE LINNAEUSHOF, het prachtige recreatiepark, dat zijn ruim achttien hec tare groot gebied uitstrekt over de grenzen van Heemstede en Bennebroek heeft zijn deuren gesloten. De grote gazons en de vijvers zijn bedekt met dauw- en mistbanken en in de perken bloeien de najaarsbloemen. De kolossale hekken aan de kant van De Glip en die aan de Herenweg zijn twee weken geleden achter de laatste bezoekers gesloten, de laatste van de tweehonderdduizend die dit jaar een bezoek brachten aan de Linnaeushof. Er heerst rust in het park. De zangvogels zijn weg, de kinderen op school, en in het restaurant staan de stoelen hoog opgetast. Toch bedriegt ook hier de schijn, want op de Linnaeushof heerst geen diepe rust, geen winterslaap. Integendeel, er wordt juist hard gewerkt om het recreatiepark het volgend jaar nog meer attracties te geven. Wanneer het volgend voorjaar de Linnaeushof de poorten weer opent, zal het park een groot aantal attracties rijker zijn, niet alleen in de speeltuin, die nog weer wordt uitgebreid, maar ook op cultureel gebied en op het terrein van de actieve recreatie. Op dit ogenblik wordt er op de Linnaeus hof hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwe midget-goifbaan, die op de plaats van de oude komt te liggen, maar die tweemaal zo groot en veel fraaier wordt. De golfbaan zal een oppervlakte van ruim zesduizend vierkante meter beslaan. De nieuwe baan wordt buitengewoon origineel van opzet. De holes zullen niet langer be staan uit putten waarin de bal tenslotte moet terechtkomen, maar uit dierenfigu ren, zoals bijvoorbeeld een springende panter, een hond met geopende bek, twee vissen etc. Dit verhoogt vanzelfsprekend de attractie van het spel. Een bezwaar van velen, die nog nooit een golfclub gehanteerd hebben, is altijd dat zij van de andere banen af uitgelachen worden wanneer zij blunderen. Dat be zwaar zal op de nieuwe baan van de Lin naeushof het volgend jaar niet langer be staan, want elke hole wordt door een dichte beplanting aan het oog van de an dere onttrokken. Buitengewoon aardig wordt ook de smalle vijver die dwars door de golfbaan zal komen te lopen. De baan zal niet meer bestaan uit be ton, zoals dat tot dusver het geval was, maar uit gravel dat op een goede basis van grof en fijn puin wordt aangebracht. Kindertrein Het tweede evenement dat de Linnaeus hof in 1965 rijker zal zijn is een echte kinderstoomtrein, die om de gehele kleu terspeeltuin zal komen te lopen. Deze spoortrein werd vervaardigd door een hob byist. De trein liep deze zomer al bij het winkelcentrum in Amstelveen. Het was een enorm succes. Thans zijn de trein en het emplacement nog uitgebreid. De locomotief een echte stoomloc die met kolen en water gevoed wordt is bijna zo groot als een kleine personen auto. Er komen ongeveer tien wagons achter. Door het ringtraject om de kin derspeeltuin wordt deze als het ware af gesloten. De kinderen kunnen in de speel tuin komen via een echte spoorwegover gang zodat het treintje ook nog een ver- keerspedagogische waarde zal hebben. Het rosarium, de rozentuin van de Lin naeushof, waar de liefhebbers van fraaie rozen vaak urenlang konden vertoeven, wordt ook vernieuwd. De rozenkweker Noordam uit Aalsmeer zal hier zijn hobby- tuin maken, zodat in het rosarium het volgend jaar de nieuwste rassen rozen te zien zullen zijn. De speeltuin tenslotte, de grote trekpleis ter voor de jeugd zal deze winter ge completeerd worden met enkele toestellen, zodat ook dit onderdeel van het recreatie park in 1965 nog meer kinderen zal kun nen opvangen. Tweede lustrum het accent is verlegd en de Linnaeushof op veel meer attracties kan bogen dan de Keukenhof, begon ook de belangstelling groter te worden. Tweehonderdduizend be zoekers werden in het afgelopen seizoen geteld. Dat is veel, maar wanneer men bedenkt dat een zeer groot deel daarvan rechtstreeks naar de speeltuin trekt, dan moet het duidelijk zijn dat men in het overige zestien hectare grote bos en de daarin liggende perken en gazons heerlijk wandelen kan. Beeldenexpositie Een lid van deze kring, de beeldbou wer Bruggeman uit Den Haag heeft trou wens permanent zijn atelier naar de Lin naeushof verplaatst. Hij zal in de loop van deze winter de beelden voor de mid getgolfbaan vervaardigen. Aan de jubileumviering van de Linaeus- hof zullen vele festiviteiten verbonden zijn, maar hierover wilden de heer en me vrouw Roozen zich nog niet uitlaten. Wel staat vast dat dit feest een drietal cultu rele hoogtepunten zal hebben. Advertentie Hoogovens in IJmuiden zal begin vol gend jaar in het geheel geen gebruik meer maken van bronwater: de overschakeling op Lekwater zal dan een feit zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9