HET WEER TT i p Kroesjtsjev - in Moskou onder arrest - moet zich verdedigen Campagne tegen hem in de Sovjet-Unie is stopgezet Onrust in de Britse havens Bouwvakkers morgen om één uur van de steiger Handelaars in bedorven vlees gearresteerd Hoofdprijzen van voetbaltoto en staatsloterij f 100.000 schoon Schreiner werkt aan landelijk helitaxbedrijf Onrust bij de Plaatwellerij Maximum toto-inzet f 2.80; hele staatsloten f 20.- Na aanvoer in Haarlems slachthuis Voor massale demonstratie in A'dam Nieuwe schoonheid voor Nederlandse vrouw Eis tot herstel van betalen zwarte lonen Kamer ging verder dan minister wilde ANWB pleit voor rijkssubsidie voor toeristengemeenten Mooi zijn wil zeggen schóón zijn éeë M ORRIS "ieforeyou Suyf SCHERK SCHERK W. A. YERW0ERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 295 WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 Minder koud Het woord is aan In de krant van heden: Ontslag Beschuldigingen NAPPA EN SUÊDE JASJES Uitslag vakantiewedstrijd pagina 4 KOLEN Varkensvlees bevatte paratyfus-bacillen BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk enige regen of motregen, morgen over dag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Minder koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. Robert Louis Stevenson: De politiek is een van de weinige be roepen waarvoor men geen diploma's of opleiding nodig heeft. Weerrapporten I» 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving6, 7 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton tl Economisch nieuws13 Beurs t3 Scheepsberichten 13 Sport 14> 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 TT "1 fl j T jjr Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I 1 I JL L Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post f 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. DAGBLAD V0OB VELSEN-I,MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekenini IJmuide, Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije ambtenaren van de Russische staatsveilig heidsdienst gehaald. Hij is als hun gevan gene naar het Kremlin gebracht. Daar stemde het presidium van het Cen trale Comité tegen zijn politiek. Tien man nen beslisten daardoor over zijn lot. Het Centrale Comité telt 170 leden. LONDEN (Reuter) Een aangekondigde 24-uursstaking van ongeveer 6.000 van de 65.000 Britse havenarbeiders die morgen zou worden gehouden, gaat niet door. Woensdag is op een spoedvergadering besloten dat de staking niet nodig is nu de vakbondsleiders hebben gedreigd met een algemene havenstaking als niet wordt in gegaan op salariseisen. MOSKOU (AP). Nikita Kroesjtsjev Is in Moskou teruggekeerd. Hij staat onder arrest. Hij wordt voor het Cen trale Comité van de Russische com munistische partij geleid. Het presidium van dit Comité heeft hem vorige week afgezet. De nieuwe Russische machthebbers schijnen opdracht te hebben gegeven de felle anti-Kroesjtsjev-campagne stop te zetten. Zij zouden geschrokken zijn van de critiek die op hen is uitgeoefend door de communistische partijen in Oost- en West-Europa en de waardering die men in die partijen kennelijk heeft voor de ten val gebrachte Kroesjtsjev. Het nieuws over de stopzetting van de verguizing van Kroesjtsjev in de Sovjet- Unie komt onder andere van Peter Schaef- fer, de Moskouse correspondent van het Deense communistische blad „Land og Folk". Hij schrijft dat de eis van de com munistische zusterpartijen ingelicht te worden over de achtergronden die heb ben geleid tot het afzetten van Kroesjtsjev en over de methoden die daarbij zijn toe gepast, kennelijk de Russische regering heeft verrast. Zij zouden nu alles doen om in het eigen land de ontketende anti- Kroesjtsjev-acties af te remmen. Schaeffer deelt ook mee dat Kroesjtsjev in februari van dit jaar reeds zijn ontslag zou hebben aangeboden. Hij had toen een kleine nederlaag in het presidium geleden. Bemanningsleden van de verbrande Amerikaanse tanker Santa Maria worden door reddingsboten aan wal gebracht. Telefoto Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid, ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonheidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. Morgenmiddag om één uur zullen de Amsterdamse bouwvakkers het werk neerleggen voor een massale demonstra tie die de gehele middag zal duren. Hiermee zal de eis worden onderstreept dat de zogenoemde tariefsstop moet worden opgeheven. De bouwvakkers zijn zich ervan bewust dat deze eis in strijd is met het in de CAO bepaalde, maar menen dat dan maar de situatie van enkele weken geleden het betalen van zwarte lonen moet worden her steld. Het besluit tot het houden van eén de monstratie is gisteravond genomen op een vergadering van het Amsterdamse bouw vakcomité, die werd bezocht door verte genwoordigers van 36 Amsterdamse bouw projecten. Het bouwvakcomité verwierp de voorstellen om in staking te gaan en vond zelfs een 24-uursstaking te lang, omdat hierdoor de produktie noodeloos zou stag neren. In de afgelopen maanden hebben de Amsterdamse bouwvakkers tot twee maal toe een grote protestmars gehouden. Uit vrees voor verdere acties hebben de werk gevers toen de verzuimde uren uitbetaald. Tijdens de vergadering heeft het Amster damse bouwvakcomité nogmaals duidelijk gemaakt dat moet worden gestreefd naar 'n herstel van oude bouwvakionen in Am sterdam. Deze zouden sinds de inswer- kingtreding van de laatste C.A.O. lager zijn dan vorig jaar. voetbaltoto en de Staatsloterij gisteren ir^ de Kamer verdedigden: minister Schol ten van Justitie en de staatssecretarissen Van den Berge van Financiën en Van de Laar van O. K. en W. Minister Schol ten had er zeer overwegende bezwaren te gen omdat de toto dan te veel zou gaan lijken op een zuivere loterij. Hij werd daarin gesteund door de C.H.-fractie, die dan ook met de principiële tegenstanders van de voetbaltoto tegen de fictieve uit slagen stemde. Voetbaltoto en Staatsloterij waren giste ren de hoofdschotels van het debat over de nieuwe wet op de kansspelen, waarin de nu nogal verspreide voorschriften inza ke loterijen, voetbal- en paardentoto zijn samengebracht. De nieuwe wet haalde de eindstreep met de stemmen van de A.R., de S.G.P. en het G.P.V. tegen. Ook het deelnemen aan buitenlandse lo terijen is vrij uitvoerig besproken. Het deelnemen zelf is niet strafbaar, maar het „bevorderen van deelneming" wel. Minis ter Scholten vond dat dit zo moest blijven, maar hij beloofde de Kamer wel, dat de justitie scherper zal optreden tegen de contactpersonen die het spelen in buiten landse loterijen hier te lande bevorderen. Enkele Kamerleden meenden dat PTT de buitenlandse poolformulieren zou moeten terugsturen naar de buitenlandse afzen ders. Minister Scholten vond dat een mid del waarmee men erg voorzichtig moest zijn omdat het zou kunnen uitlopen op aan tasting van het briefgeheim. Maar hij be loofde toch de mogelijkheid te zullen be spreken met de minister van Verkeer en Waterstaat. De A.N.W.B. heeft de regering voorge steld een aantal gemeenten in ons land in aanmerking te brengen voor een „re creatiesubsidie". De bond heeft hierbij het oog op die gemeenten, die zich in het bij zonder lenen voor het vreemdelingenver keer. Om dit „verkeer" in goede banen te leiden zjjn de gemeenten vaak genood zaakt maatregelen te treffen, die hun fi nanciële krachten ver te boven gaan. De toeristenbond doet de regering dit voorstel omdat er vooral de laatste tijd weer geluiden opgaan om over te gaan tot het invoeren van een toeristenbelasting. Tegen het heffen van een dergelijke be lasting veelal een toeslag op overnach- tingskosten heeft de A.N.W.B. ernstige bezwaren, omdat deze niet billijk kan wor den toegepast. „We moeten nog een hoop werk ver zetten, maar de reacties van een veertig tot vijftig bedrijven in het Nieuwe Water weg-gebied zijn bijzonder positief". Dit deelde de heer B. Schreiner van „Schreiner aerocontractors n.v." in Den Haag ons vanmorgen mee over zijn plan voor een landelijk helikopter-net in Neder land. Het luchtvaartbedrijf heeft in een weekblad om landingsplaatsen in of buiten de bebouwde kommen van Nederlandse steden geadverteerd. Om te kunnen landen en starten op plaatsen buiten de bebouwde kom heeft men alleen een stuk land ,van vijftig bij honderd meter nodig. Als faciliteiten zijn een windvaan en een brandblusapparaat voldoende. Een vliegtocht met een vierpersoons helikopter zal ongeveer 650 per uur gaan kosten, een helikopterreis met een één persoons toestel kost rond 250,- per uur. Er wordt geen vast net van helikopter lijnen ontworpen. De vluchten zullen alleen op verzoek worden gemaakt. Onder het personeel van de Plaat wellerij in Velsen is grote onrust ont staan nu de directie heeft besloten de vier percents differentiatietoeslag, waar toe de C.A.O. de mogelijkheid biedt niet uit te betalen. In een vergadering is gisteravond een motie aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd dat met grote verontwaardiging het bericht van de afwijzing is ontvangen. Het personeel eist van de directie onmiddel lijke betaling van de 4 percent. In de ondernemingsraad had de directie eerder meegedeeld, dat bij het bedrijf al de hoogst mogelijke lonen werden betaald. Het personeel maakt echter een vergelij king met de lonen bij Hoogovens waar zo als bekend de 4 percent wel wordt gegeven. De lonen bij de Plaatwellerij en Brons- werk staan volgens het personeel ver ach ter bij die van Hoogovens. De motie is inmiddels ter kennis gebracht van de di rectie. Het personeel, ruim 250 man sterk was vrijwel geheel ter vergadering ge togen. Het presidium ging hierop niet in. De meningsverschillen spitsten zich de vol gende maanden steeds verder toe. Vorige week barstte de bom. Kroesjtsjev kreeg toen hij op vakantie was in Gagra aan de Zwarte Zee plotseling opdracht naar Moskou te komen voor een vergadering van het comité. Leden ervan waren in het geheim uit alle delen van de wereld inmid dels naar Moskou teruggeroepen, zo deelt Schaeffer mee. Kroesjtsjev weigerde woedend. Hij ver telde Brezjnev telefonisch dat hij als eer ste secretaris van het Centrale Comité de enige was die een vergadering kon uit schrijven. Kroesjtsjev is toen door vijf Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) G 106 Donkere wolken verduisteren de lucht boven de Amerikaanse haven plaats Anchorage, waar de Neder landse tanker Sirrah in aanvaring kwam met het Amerikaanse tank schip Santa Maria. De Santa Maria brandde volledig uit. De Nederland se tanker kon op het nippertje uit de vuurzee ontsnappen. (Telefoto). politie van Montfoort en personeel van de Veterinaire Inspectie voor de Volksgezond heid in Utrecht. Ongeveer een maand geleden werd in het Haarlemse slachthuis een partij vlees aan gevoerd, die in zeer slechte staat verkeer de. Het betrof een hoeveelheid varkens vlees van ruim 150 kilogram. Personeel van het slachthuis constateerde onder meer dat dit vlees dat bedoeld was om via slagers in de handel gebracht te wor den een vreselijke stank verspreidde en er zeer slecht uitzag. De directeur van het slachthuis achtte de zaak zo ernstig, dat hij de Haarlemse recherche op de hoogte stelde. Deze heeft de partij onmiddellijk in be slag genomen en een gedeelte voor onder zoek op varkenspest-bacillen naar Rotter dam gestuurd, terwijl de rest naar Utrecht werd verzonden om onderzocht te worden op paratyfus-bacillen. Gisteren ontving de Haarlemse recherche het resultaat van het onderzoek in Utrecht, waaruit bleek dat zich in het vlees inderdaad een grote hoeveelheid paratyfus-bacillen bevond. Dit was aanleiding om de handelaren in dit vlees, twee broers uit Oudewater 28 en 33 jaar oud en hun zwager uit Montfoort onmiddellijk in de kraag te grijpen. Het onderzoek wordt nog verder voortgezet, omdat men het sterke vermoeden heeft, dat de drie mannen ook nog op andere plaatsen in ons land soortgelijk bedorven vlees aan de man hebben gebracht. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het besluit om zowel de hoofdprijs in de Voetbaltoto als die in de Staatsloterij op honderdduizend gulden belastingvrij te stellen heeft de Tweede Kamer gisteren met grote meerderheid van stemmen genomen. Tegen de verdubbeling van de hoofd prijs van de toto stemden de Anti-Revo lutionairen, de S.G.P. en het G.P.V. en de heren Vermooten en Scheps (P.v.d.A.). De honderdduizend gulden schoon uit de Staatsloterij had ook de instemming van de beide socialisten, zodat daar alleen de Anti-Revolutionairen, de S.G.P. en het G.P.V. tegen waren. De Kamer heeft gisteren nog een twee tal kleinere veranderingen in de Voetbal toto aangebracht. De maximale inzet nu twee gulden per formulier wordt gebracht op 2,80 (35 cent per kolom). Op afgelaste wedstrijden zal toch gegokt kunnen worden omdat een commissie van drie deskundigen voortaan de uitslag van niet gespeelde wedstrijden zal voorspellen. Dit stelsel van fictieve uitslagen ma ximaal vijf wedstrijden per voetbalzondag heeft het voordeel dat de regelmaat van de toto behouden blijft ook als het aantal gespeelde wedstrijden beneden het minimum blijft. Eva Klobubowska (rechts) en Teresa Cipela omarmen elkaar na de finish van de 4 x 100 meter estafette in het Olympisch stadion te Tokio. Zij maak ten deel uit van de Poolse ploeg, die verrassend het Amerikaanse team versloeg en het goud veroverde. Voor verder sportnieuws zie onze sport pagina's. De commissie, waarvoor de ministers van Justitie en O. K. en W. richtlijnen zullen moeten geven, zal de uitslagen moe ten schatten op grond van bestaande ver wachtingen. Dit stelsel van fictieve uitslagen was het enige voorstel uit de Kamer dat op duidelijke tegenstand stuitte van de drie bewindslieden die de wijzigingen van de Hij had toen geëist dat in de Pravda onmiddellijk een belangrijke rede van de partij-theoreticus Soeslov zou worden op genomen. De meerderheid in het Comité wilde echter eerst nog proberen met de leiders van de Chinese Volksrepubliek tot een gesprek te komen. Kroesjtsjev zou toen hebben aangeboden op zijn zeventigste verjaardig op ze ventien april af te treden. Hij zou dan als eervolle bekroning van zijn politieke loopbaan tot president moeten worden be noemd. Men zou dan zijn hoge leeftijd en zijn achteruitgaande gezondheid als logi sche reden voor zijn aftreden kunnen op geven, aldus Schaeffer. Goed-ingelichte functionarissen in Mos kou hebben te kennen gegeven dat het presidium Kroesjtsjev beschuldigde van geknoei in het geschil met China, van mis lukkingen in de industrialisatie- en land bouwpolitiek, van persoonsverheerlijking en van persoonlijke uitspattingen. In 1957 keerde een meerderheid van het presidium zich ook tegen Kroesjtsjev. Hij kreeg toen later echter de steun van de meerderheid van het voltallige Centrale Comité. De „anti-partijgroep" werd toen afgezet. De recherche van de Haarlemse politie heeft in de afgelopen nacht drie mannen aangehouden, die verdacht worden van overtreding van artikel 174 van het wet boek van strafrecht dat het afleveren van vlees dat schadelijk is voor de gezondheid verbiedt. Het drietal had ongeveer een maand geleden aan het slachthuis in Haar lem vlees afgeleverd, dat in bedorven staat verkeerde en waarin paratyfus-bacil len zijn aangetroffen. De mannen, die in Oudewater en Montfoort werden gearres teerd, zouden in de loop van vandaag naar Haarlem worden overgebracht. Het onderzoek in deze zaak, dat onge veer een maand heeft geduurd, werd ver richt door de recherche van de Haarlem se politie in samenwerking met de rijks politie in Oudewater, de districtsrecherche van de rijkspolitie in De Bilt, de rijks- Advertentie Eerste vereiste voor iedere vrouw: een schone huid. Werkelijk schoon is een mooi gezicht, eik schoon gezicht is wer kelijk mooi. Daarom gebruikt u Scherk Gezichtslotion. De Gezichtslotion die diep in de poriën dringt en alle poeder-, crème- en stof deeltjes verwijdert. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloedcirculatie. Begin er vanavond nog mee! In flacons v.a. f2.95

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1