SHIRLEY Monorail voor Essen Elke slikt de mensheid zo?n vijf ton aspirientjes PANDA EN DE MEESTER-LEERLING WWWW AEG Visitekaartjes voor de politie 4 Ons vervolgverhaal door Charlotte Brontë Coude-record voor zuidpoolexpeditie 15 Eerherstel voor oud huismiddel f 48,- Strijken kan nog gemakkelijker stoom Atü strijkijzer DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 Ingebeelde zieken Méér dan pijnstiller Nieuw aspirientje HmHHAIIIWWKWW^W* 38) „Prachtige morgen, Moore: hoe maak je het, mijn jongen? Ha! Wie hebben we daar?" (zich tot de per soon met de staf wendend) „Sugden! Wat! ga je meteen aan de gang? Ik moet zeggen dat je er geen gras over laat groeien: maar ik kom uitleg vra gen: je boodschap heb ik gekregen; weet je wel zeker, dat je op het goe de spoor bent? Hoe ben je van plan de zaak te regelen? Heb je een bevel tot inhechtenisneming?" „Dat heeft Sugden." „Ga je hem nu opzoeken? Dan ga ik met je mee." „Die moeite kunt u zich besparen, hij komt mij opzoeken. Ik zit op het ogenblik officieel op zijn komst te wachten." „En wie is het? Een van mijn pa rochianen?" Joe Scott was ongemerkt binnenge komen; als een onheilspellende geest verschijning stond hij tegen het bureau geleund, de helft van zijn persoon in het allerdonkerste blauw geverfd. Het antwoord van zijn meester op de vraag van de predikant was een glim lach; Joe nam het woord; met een rustige maar slimme blik zei hij ,,'t Is een vriend van u, mijnheer Helstone; een heer waar u dikwijls over spreekt". „Zo? Hoe heet hij, Joe Je ziet er goed uit vanmorgen." ,,'t Is alleen maar dominee Mozes Baraclough: u noemt hem soms de straatprediker, geloof ik." „Zo!" zei de 'predikant terwijl hij zijn snuifdoos te voorschijn haalde en een flinke prise nam „Zo! dat zou ik niet gedacht hebben. Zeg Moore, die vrome man is toch nooit arbeider bij jou geweest? Hij is kleermaker van zijn vak." „En daarom neem ik het hem des te meer kwalijk, dat hij zich met mijn zaken bemoeit en de mannen, die ik ontslggen heb, tegen mij opzet." „Eii is Mozes werkelijk bij dat ge vecht op de hei van Stilbro' geweest? Is hij daar naartoe gegaan met zijn houten been nogal?" „Ja meneer," zei Joe; „hij is er te paard heen gegaan dat ze niet op zijn been zouden letten; hij was de aan voerder en hij droeg een masker; de rest had alleen maar z'n gezicht zwart gemaakt." „En hoe hebben ze hem herkend?" „Dat zal ik u vertellen, meneer," zei Joe: „de baas houdt niet zo van praten; ik heb er geen bezwaar tegen. Hij wou met Sara vrijen, de dienst bode van meneer Moore en zij moest zeker niks van hem hebben; ze vond dat houten been niet zo prettig of ze had er een idee van dat hij een hui chelaar was. 't Kan ook (want vrou wen zijn rare wezens dat magge we wel zegge zo onder mekaar als d'r geen een in de buurt is) dat ze 'm aangemoedigd heeft, al had ie dat been en al was ie 'n huichelaar zo maar voor een verzetje; dat heb ik wel es meer zien doen en dan wa ren het nog niet de lelijkste en de domste o nee! Ik heb keurige, goed-verzorgde jonge meissies gezien, die d'r uitzagen als fijne, lieve ma deliefjes en na een poos kwam je er achter, dat ze niks as stekende, gif tige brandnetels waren." „Joe is een verstandige vent," on der brak de heer Helstone hem. „Maar hoe 't ook zij, Sara had nog een andere pijl op haar boog: Fred Murgatroyd, een van onze jongens, loopt haar achterna, en zoals vrou wen de mannen naar hun gezicht be oordelen en Fred heeft een gewoon gezicht, terwijl Mozes nou niet be paald knap is zoals we allemaal we ten ging het meisje met Fred. Twee, drie maanden geleden op een zondagavond ontmoetten Murgatroyd en Mozes elkaar bij toeval; ze waren allebei hier op het terrein aan het loeren of ze Sara er niet toe konden krijgen een endje mee te gaan wan delen; ze kregen ruzie, begonnen te bakkeleien en Fred moest het afleg gen; want hij is jong en klein en al heeft Barraclough maar één been, hij is bijna zo sterk als Sugden hier; waarachtig, iedereen die hem hoort brullen op een réveil of op een brui loftsfeest, kan er zeker van zijn, dat hij geen zwakkeling is." „Joe, je bent onuitstaanbaar," viel de heer Moore nu in. „Je zeurt maar door over Mozes net zoals hij door zeurt in zijn preken. Kort en goed, Murgatroyd was jaloers op Barra clough; en gisteravond toen hij en zijn vriend in een schuur schuilden voor de regen, hoorden en zagen zij Mozes daarbinnen met een paar me deplichtigen overleggen. Uit hun ge sprek was duidelijk opt te maken dat hij de leider was geweest, niet alleen op de Stilbro' hei, maar ook bij de aanval op het gebouw van Sykes; bo vendien maakten zij het plan van morgen een deputatie naar mij te stu ren met de kleermaker aan het hoofd, die er in de meest godsdienstige en vreedzame geest op aan moet drin gen het vervloekte ding uit mijn tent te zetten. Ik ben vanmorgen naar Whinbury gereden, kreeg een politie agent en een bevel tot inhechtenisne ming en nu zit ik te wachten om mijn vriend de ontvangst te bezorgen, die hij verdient; ondertussen, daar komt Sykes; meneer Helstone, spreekt u hem wat moed in; hij schrikt terug voor het denkbeeld van een gerechtelijke vervolging." Men hoorde een sjees de binnen plaats op rijden; de heer Sykes kwam binnen; een lange, zwaarlijvige man van zowat vijftig jaar, met knappe, maar ongezonde gelaatstrekken; hij keek bezorgd. „Zijn ze er al geweest? Zijn ze weg? Heb je hem te pakken gekregen? Is het afgelopen'" vroeg hij. „Nog niet," antwoordde Moore be daard. „Wij zitten op hen te wach ten." „Ze komen vast niet; het is bijna twaalf uur. Geef het maar liever op. Het zal kwaad bloed zetten onrust verwekken misschien fatale gevol gen hebben." „U hoeft niet te verschijnen," zei Moore. ,flk ga wel naar hen toe op de binnenplaats, als zij komen; u kunt hier blijven." „Maar mijn naam moet toch ge noemd worden in het proces; een vrouw en kinderen, meneer Moore een vrouw en kinderen maken iemand voorzichtig." Moore keek alsof hij er van walgde. „Geef het maar op, indien u dat wilt," zei hij; „laat mij maar voor mijzelf zorgen. Ik heb er geen bezwaar tegen om alleen op te treden: maar wees er zeker van, dat u geen veiligheid zult vinden door u te onderwerpen. Uw deelgenoot, Pearson, heeft alles toegegeven en verdragen, met alles in gestemd. Nu, dat heeft hun niet belet een aanslag op zijn leven te doen in zijn eigen huis." „Mijn waarde heer, neem wat wijn en water," raadde de heer Helstone hem. De wijn met'" water was Hol landse jenever met water, zoals de heer Sykes ontdekte toen hij de drank had samengesteld en er een boorde vol glas van opgedronken had; hij was in twee minuten een ander mens, de kleur kwam weer op zijn gezicht en hij was in elk geval dapper met woor den. Hij kondigde nu aan, dat hij er bo ven verheven hoopte te zijn, door het lagere volk vertrapt te worden; hij was vastbesloten de onbeschoftheid van de arbeidersklasse niet meer te verdragen. Hij had er over nagedacht en was tot de slotsom gekomen, dat hij tot het uiterste zou gaan; indien geld en geestkracht deze oproerlingen konden bedwingen, zouden ze bedwon gen worden; de heer Moore kon doen wat hij verkoos, maar hij Christie Sykes zou zijn laatste cent aan de justitie besteden voordat hij er zich bij zou neerleggen; hij zou hen wel krijgen, daar zou hij wel voor zorgen. „Neem nog een glas," zei de heer Moore. Daar had de heer Sykes geen be zwaar tegen; het was koud vanmor gen (Sugden had het warm gevon den); in deze tijd van het jaar moest men voorzichtig zijn het was goed om iets te drinken tegen de vochtig heid; hij hoestte al een beetje (hier kuchte hij als bewijs), dit soort goedje (hij hief de zwarte fles omhoog) was uitstekend bij wijze van medicijn (hij schonk de medicijn in zijn waterglas) het was anders zijn gewoonte niet om 's morgens sterkedrank tot zich te ne men, maar bij gelegenheid was het werkelijk verstandig om voorzorgen te nemen. (Wordt vervolgd) Zandvoorts burgemeester mr. Van F enema zal wel met enige spijt naar deze foto kijken. Niet Zijn gemeente, maar de Westduitse industrie stad Essen heeft namelijk de primeur van de monorailverbinding in West-Europa: een Alweg-baan welker treinstellen (foto) op 4,5 meter boven de straat honderd passagiers met een snelheid van 80 km per uur kunnen vervoeren. Om de achthonderd meter zijn er in- en uitstaphaltes „op hoog niveau". De Alweg-trein werd in opdracht van de licentie houder, de Zweedse industrieel Wenner Gren, door Westduitse ingenieurs ontwikkeld. In 1957 werd het eerste prototype op een proef- traject nabij Keiden getest. De Essense mono rail is een verbeterde versie van dit eerste model. Andere Alwegtrajecten zijn er momen teel in Disneyland bij Los Angeles, op het terrein van de wereldtentoonstelling 1963 in Seattle (V.S.), in Turijn en in twee Japanse recreatieparken. De nieuwste en langste (13,3 km) monorail werd onlangs in Tokio in gebruik genomen. Zij verbindt het stadscen trum met het vliegveld van de Japanse hoofd stad. Voordeel van de monorail: zij ontlast het massaverkeer zonder het straatverkeer te hin deren. Als de monorail in Essen „opneemt", wil men ook in andere Westduitse steden zulke hoogbanen'gaan exploiteren. 'Advertentie Enige tijd geleden is een diepgaand onderzoek begonnen naar de werking van het meest gebruikte pijnstillende middel ter wereld: aspirine. Elke dag glijdt zo'n vijf ton van dit goedje door de kelen ter bestrijding van hoofdpijnen, ver koudheden of reumatische pijnen. Overigens is het wel vreemd, dat in deze tijd van antibiotica en allerlei nieuwe pijnstillende middelen, een huismiddeltje, dat meer dan zeventig jaar oud is, nog steeds het meest verkocht wordt. De intensiteit van de pijn hangt af van de sterkte van de impulsen waarmee het zenuwstelsel de hulp inroept van de hersenen. En afhankelijk van de manier waarop de hersenen deze signalen uitleggen, kan men pijn voelen, variërend van houdbaar tot onuitstaanbaar. Er zijn twee manieren om die pijn te bedwingen. Het blokkeren van de „signalen" van het zenuwstelsel öf de hersenen laten beslissen, dat het allemaal niet zo erg is als het wel lijkt. Narcotica zijn machtige pijnstillers maar zij zijn vaak gevaarlijk-, want het gevoel van algemeen welzijn dat zij ver oorzaken, werkt verslaving in de hand. Dit gevoel van algemeen welzijn moet men zien als een soort wolf in schaapskleren. Het scheikundig systeem in het lichaam gaat .wennen" aan de pijnstillende mid delen en kan er op het laatst niet meer buiten. Als de middelen niet meer worden ingenomen, komt het hele systeem „in op stand" met luchtige lichamelijke en gees telijke reacties. Morphine en van morphine gemaakte middelen werken op het geheel van de hersenen en de pijnstillende werking is bijzonder groot. Men neemt aan, dat deze uitwerking ontstaat door verdoving van de zinnen. De tweede manier, dus te hersenen te laten „geloven", dat de pijn niet zo erg is, gaat via onschadelijke, niet-medische producten, die het publiek vaak met vele pretenties worden aangeboden. Injecties met water of onschadelijke sui- kerpillen zijn vaak dankzij het autosugges- tieve effect evenveel succes toegedaan als dure geneesmiddelen. Als men de patiënt eenmaal zover heeft dat hij vertrouwen stelt in een bepaald medicijn, dan werkt dit meestal prima. Doktoren krijgen vaak patiënten, wier ziekten net zo imaginair zijn als de pijnstillende waarde van de me dicijnen, die hen voorgeschreven worden.. De pijnstillende middelen die men bij de drogist kan kopen, zijn licht verdo vend. Zij werken alleen op dat gedeelte van de hersenen waar de pijnsignalen ontvangen worden. Enige tientallen jaren geleden, toen „wondermiddelen" als penicilline e.d. voor het eerst op de markt kwamen, werd aspirine duidelijk minder populair. Deze middelen bleken effectiever en werden zelfs tegen mogelijke complicaties bij „eenvoudige" ziekten als verkoudheid en griep voorgeschreven. Onderzoekingen in Amerika en Engeland wezen evenwel uit, dat patiënten sneller herstelden van ver koudheid en griep als zij aspirine gebruik ten in plaats van één van de nieuwe me dicijnen. Bovendien werden de met ver koudheid en griep gepaard gaande pijnen veel beter bedwongen door aspirine. Specialisten, jicht-research en reuma onderzoekers, hielden zich diepgaand be zig met de vergelijking van de werking van aspirine en de nieuwe wondermedicij- nen. Het eerste rapport werd in 1960 ge publiceerd door drs. Frank Hart en E. G. Bywaters op een internationaal reuma congres. Uit het rapport bleek, dat de be handeling op lange termijn van reuma sche jicht met aspirine net zo effectief is als met een antibioticum als cortisone, terwijl voorts minder allergische en an dere reacties ontstaan. Bij een recent congres over de reuma- in Leningrad, lieten Russische specialisten zich enthousiast uit over de werking van aspirine. Men zei ontdekt te hebben dat aspirine veel meer deed dan pijn verdo ven en ongemak verminderen. Aspirine werkt volgens hen mee tot het verminde ren van concentraties van plasma-vezel stoffen in het bloed. Deze vezelstoffen, een belangrijke substantie, die zich in het bloed bevindt, zijn de belangrijkste veroorzakers van bloedstollingen. Patiënten met reumatische koorts heb ben een abnormaal kwantum van deze sub- Ui COP. TOONDER STUDIO'S 56. Nadat Joliepop was weggegaan richtte Wondril de Witte zijn doordringende blik op Panda. „Laat Donga- dil niets weten van dit gesprek", zei hij. „Het gaat over de meester steen". „De meestersteen?"herhaalde Panda. „Ja, in mijn droom zei U, dat ik er een op mijn kussen zou vinden. Ik bedoel: ik dachtdat ik het gedroomd had, want er was geen steen". „Er was er wèl een", vervolgde de grijsaard. „Maar, helaas, hij werd gestolen. En dat betekent een dubbel gevaar. Want niet alleen zul je, zonder de hulp van die steen, Dongadil niet lang meer in toom kunnen houden, doch bovendien kan een onbetrouwbare duisterling er groot kwaad mee doen. Rep je dus, om de steen weer in handen te krijgen". „O..., eh.ja, meneer", zei Panda. „Maar waar moet ik hem zoeken? Waar is de dief?" „De dief heeft hem niet langer in handen", zei Wondril. „Daar heb ik persoonlijk voor gezorgd. Zijn buit is hem afgenomen en naar een juwelier gebracht. Nu is het je kans, om hem terug te krijgen, want buiten de dief kent niemand de waarde van de steen. „Nu is het mijn kans om de steen terug te krijgen", mompelde Joris, die op dat moment de juwelierszaak naderde. „Ik mag aannemen, dat mijn kostbaar kleinood tezamen met de buit, aan de juwelier is afgeleverd. En zolang hij er de waarde niet van kent, zal het niet moeilijk zijn de meestersteen weer uit zijn han den te krijgen". stantie in hun bloed. Bij vele patiënten werden concentraties van plasma-vezel stoffen minder indien hen aspirine werd toegediend. Indien men de aspirine niet gaf, namen de concentraties weer toe en dit ging gepaard met nieuwe pijnen en on gemak. Bij hernieuwe toediening van as pirine werd weer verbetering gevoeld. Klinische onderzoekingen aan de Har vard Universiteit in Amerika hebben aan getoond, dat aspirine grote verlichting gaf bij de behandeling van jicht, trichinose een ernstige ziekte veroorzaakt door een parasiet in varkensvlees -en sommige huisirritaties. Er zijn mensen die van aspirine maag pijn krijgen. Maar er is een nieuwe soort in de maak, die deze onprettige nevenef fecten niet heeft. Aspirine doet koorts af nemen en vermindert pijn. Maar hoe en waarom, dat zijn vragen, die de medische wetenschap nog steeds bezighouden. Allergische reacties in de vorm van huid irritaties en jeuk tengevolge van aspirine- gebruik zijn bijzonder zeldzaam. Schade lijk kan aspirine hoogstens zijn als men teveel tabletten achtereen inneemt. Een sterke maag, die dat kan verdragen! Een zeer bijzondere gevel krijgt de in aanbouw zijnde nieuwe universi teitsbibliotheek in Keulen. Geen archi tectonisch spelletje, maar zuivere doel matigheidsoverwegingen liggen ten grondslag aan de honingraatstructuur van deze gevel. De „cellen", elk 65 cm diep, 1,10 meter hoog en 1,30 meter br zijn zo geprofileerd dat er op geen en kel moment direct zonlicht in de biblio theekruimte kan doordringen, waar door de kostbare boeken en folianten beschermd zijn tegen vergeling en ver val. Het acht verdiepingen hoge bouw sel, ontworpen door de architect prof. Gutbrod uit Karlsruhe, zal eind 1965 in gebruik genomen worden. Het zal dan plaatsen bieden aan de befaamde boe- kenrij van de Keulse universiteit, die thans 1,5 miljoen banden omvat. De Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpe ditie heeft dezer dagen een koude-recofd beleefd, aldus blijkt uit in Brussel ontvan gen radioberichten. Het kwik daalde tot 41 graden onder nul. In september woed den er gedurende 24 dagen sneeuwstormen. De dikke sneeuwlaag is echter begin ok tober verdwenen bij stormen, die een uur snelheid van 170 km bereikten. De Belgi sche en Nederlandse onderzoekers moeten thans hun van spijkers voorziene laarzen dragen om zich op de ijsvlakten te kun nen voortbewegen. Aan de zuidpool is het nu 16 tot 17 uur per etmaal daglicht. Tot eind november, wanneer het helemaal niet meer donker wordt, zal de duur van het daglicht steeds toenemen. De expedi tie kan tot dusver het wetenschappelijke programma normaal uitvoeren. De radio- telefonische verbinding met België werkt echter niet zo goed als tussen 1958 en 1960. In Brussel wordt inmiddels hard ge werkt aan de voorbereidingen voor de nieuwe Belgisch-Nederlandse expeditie, waarvan de overwinteringsploeg uit 16, de zomerploeg uit ongeveer 20 leden zal bestaan. Advertentie WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50 MÜNCHEN (DK) De politie in West-Duitsland wordt in opdracht beleefder. In verschillende steden heeft men een maatregel ingevoerd, die volgens deskundigen veel effect sorteert. Politie agenten overhandigen aan overtreders van de wet, indien zij deze uiteraard op heterdaad betrappen, hun visite kaartje waarop hun naam en rang ver meld staat. Vooral de verkeerspolitie heeft de afgelopen maanden langs de autosnelwegen bij verkeersopstoppin gen, kettingbotsingen en talloze onge vallen handenvol visitekaartjes uitge reikt. Aanvankelijk werd overwogen, de mannen van het politiekorps naar Amerikaans en Engels voorbeeld een nummer te geven. Vele burgers die hun beklag wilden doen over een naar hun mening onheuse behandeling van de kant van de politie, maar niet aan de weet kwamen hoe de betrokkene heet te, eisten dat de agenten een nummer op duidelijk zichtbare plaats zouden dragen. De hoofdcommissarissen van vele Duitse steden en ook de politie- vakbond voelden hier niet voor. Ze noemden het nummeren discriminatie en nog veel meer. Tenslotte kwam men tot de voor alle betrokkenen aanvaard bare oplossing der visitekaartjes. Aan De anonimiteit van de politieman in Duitsland is een einde gekomen. Vooral in de zuidelijke deelstaten van de Bondsrepubliek is men over deze op lossing zeer te spreken. Of nu binnenkort op het witte doek de politiemannen na een spannende jacht op misdadigers hun pistool weg stoppen en hun visitekaartje tevoor schijn halen om dit beleefd buigend aan de booswichten te overhandigen?

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15