Activiteit van de Nederlandse coureurs werd niet beloond in het slotvuurwerk Italiaan Mario Zanin de snelste van de vijftig renners in enorme eindsprint Zilver voor Deen Rodian en brons voor de Belg Godefroot Olympische winnaars samen krachtige combinatie bij Olympische kano wedstrijden Zilver voor de Nederlandse K2 ploeg DE NIEUWE TITELHOUDER Morgen in Tokio Cornelisse was briesend Radio en TV van Tokio Dressuurruiters kwamen in de ring PAUL HOEKSTRA jeugdig enthousiasme ANTON GEURTS langdurige ervaring DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 iy Alarmklok 't helpt en't is lekker McGuire: gazelle Toestelturnen voor Italiaan Menichelli Geurts alleen Bikila: pas hersteld Larrabee: op dieet Endo: gerijpt Als een woeste vloedgolf dreunde het compacte peloton van de Olympische wielrenners in Hachioji op de eindstreep af. Geen van de jagers op het eremetaal had zich los kunnen rukken uit de eerzuchtige groep. In een eindsprint zou dan uitgemaakt moeten worden, wie zich Olympisch kampioen op de weg zou mogen noemen. Het werd de Italiaan Mario Zanin. Als een schicht schoot hij naar voren, ongrijpbaar voor de massa. De Deen Kjell Rodian maakte zich meester van het zilver, de Belg Walter Godefroot kon zich bij dit elebogenwerk naar het brons worstelen. Voor de Nederlanders was er geen eervolle plaats gereserveerd. Zij hadden zich wel tijdens de wedstrijd laten zien, maar in het acrobatenwerk van de eindsprint bleven ze op de achtergrond. Bart Zoet was de best geklasseerde Nederlander. Hij werd twintigste. Karstens, Pieterse en de door al zijn inspanningen ver moeide Steevens moesten met een positie in de grauwe menigte genoegen nemen. imnnnnrnnnnnnnnnnnnnri Direct na de start al, toen de eerste col letjes moesten worden genomen, trokken de sterksten naar voren en bleven de zwakke broeders al „hangen". Na die eerste verkenningsronde vond de Luxem burger Edy Schutz het tijd om er alleen van door te gaan. Hij verwierf zich een voorsprong, maar imponerend werd die toch niet. En toen Schutz geen steun kreeg liet hij zich inlopen door het peloton, waar de Duitser Hoffmann en de Amerikaan Hiltner voorin te vinden waren. Men bleef niet stil zitten en na 33 kilo meter werd de alarmklok geluid. Onder impuls van de Engelsman Colin Lewis, de Uruquees Perez en de Hongaar Megyerdi trok een groep van tien man de Japanse ruimte in. Bij de tien man zat ook de la tere Olympische kampioen, Mario Zanin. Dit groepje kreeg een voorsprong van bijna een minuut, maar de tien bleken geen „blijvertjes". Na drie ronden was de voorsprong tot een halve minuut geslon ken. Daar had de Nederlander Harry Steevens voor gezorgd, die was wegge sprongen en de Italiaan Severin en de Argentijn Breppe achter zich aan kreeg. Door de activiteiten van dit drietal werden de linies weer rechtgetrokken. Steevens bleef actief, want na mislukte Weer eens schoof Italië in een belang rijke wegwedstrijd op het juiste moment een tamelijk onbekende renner naar vo ren. Zoals de Azzuri dat bij wereldkam pioenschappen reeds enkele malen deden men denke slechts aan de triomf van Flaviano Vicentini 1963 eisten zij ook nu door middel van een coureur, die zeker niet tot de groten wordt gerekend, de eer ste plaats voor zich op. Mario Zanin, op 3 juli 1940 in Santa Lu cia di Piave geboren, werd de triomfator. Vrijgezel Zanin, van beroep mecanicien, was niet helemaal een onbekende. Na een weinig opvallend optreden in de ronde van de Toekomst behaalde hij dit jaar de Ita liaanse wegtitel, vooral dankzij zijn sterke spurt. vluchtpogingen van de Spanjaard Diaz en de Uruquees Vencic, schoot hij weer weg met o.a. de Rus Olizarenko. Het peloton stond echter geen ontsnapping toe. Wereld kampioen Eddy Merckx persoonlijk zorg de ervoor, dat de vluchtgroep-Steevens werd teruggepakt Karstens, die zich nog niet had laten zien, trachtte daarna met de Zweed Hamrin weg te lopen, maar ook deze poging strandde. Het peloton, dat het tempo steeds hoger opschroefde (een ge middelde van 41 km.) controleerde de koers volkomen. Toen er weer een drietal was wegge sprongen diende Steevens zich weer aan als de man, die er bij wilde zijn. En dit groepje, waarbij ook de Italiaan Gimondi en de Rus Melikhov zich voegden, scheen veelbelovend. Maar opnieuw werd de macht van het peloton gedemonstreerd. Weer sprong Gimondi weg en weer was er een oranje trui bij, nu Jan Pieterse. Maar opnieuw sloeg de hoofdmacht toe. Meer succes schenen dan de Rus Petrov en de Spanjaard Rodriquez te gaan boe ken. Bij het ingaan van de laatste ronde konden zij bogen op een voorsprong van 40 seconden, maar men heeft het in de aanhef gelezen, ook nu weer was het pelo ton te agressief. Wereldkampioen Eddie Merckx, belust op een tweede triomf binnen zes weken, demarreerde toen het gat nog slechts 100 meter bedroeg. Hij werd gevolgd door de attente Gerben Karstens, die geen herha ling van Sallanches wenste, de Fransman Raymond, de Belg Boons en de Zwitser Luthie. Merckx bereikte de twee vluchters het eerst. Even vielen zij stil en daarvan maakten de anderen gebruik om hen te passeren. Maar de Belg stak in kam- pioensvorm en kwam in zijn eentje zo snel Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL De Olympische Spelen omvatten voor morgen het voor Nederland belang rijkste programma-onderdeel: de judo- strijd alle categorieën met Anton Gee- sink. Andere verrichtingen zijn er in de takken van sport: Schermen: (sabel, equipes, eliminatie en finale). Paardesport: Grand Prix dressuur. Volleybal, onder meer JapanNeder land. Voetbal: finale. Hockey: finale. Basketbal: eindstrijden. Gymnastiek: vrije oefeningen dames. Boksen: finales. Henk Cornelisse was woedend bij de fi nish. „Daarvoor moesten ze me nu zo no dig passeren voor de weg" brieste Corne lisse. „Waarschijnlijk zou ik de best ge plaatste Nederlander zijn geworden, want ook mij zouden ze heus niet hebben los- gereden, zoals gevreesd werd". De gramschap van Cornelisse was ge richt tegen de matige klassering van de uitverkoren Nederlanders, van wie Bart Zoet op de twintigste plaats als eerste oranje-man was geëindigd. Gerben Kar stens en Harry Stevens in de grauwe mas sa waren verdwenen en Jan Pieterse lut tele seconden achter de meute was ge finisht. Later, toen hij uit de monden van Kar stens en Steevens het verhaal van de laat ste ronde had gehoord, had Cornelisse spijt van zijn uitval. Toen was hij evenals al le andere Nederlanders er van overtuigd, dat onze jongens hadden gereden voor wat ze waard waren, maar dat het weer niet had meegezeten. De Olympische kampioen Zanin met links de Deen Rodian en de Belg Godefroot. in de klim naar voren, dat niemand zijn wiel kon pakken. „Ik bleef op 10 meter hangen en ook Roger Swerts, die uit het peloton was gekomen, kon Merckx niet be reiken," vertelde Gerben Karstens later. De Belgen en de Nederlanders gaven de toon aan. In de lange afdaling bleef Merckx vóór op een jachtgroep van elf man, waar in Gerben Karstens achteraan hing. „Ik wilde alles riskeren en op het moment dat ze Merckx zouden terugpakken in eens er tussenuit gaan." Maar toen Merckx werd achterhaald was het peloton onder leiding van de Italiaan Gimondi, die ook voordien alle ontsnappingspogingen van de Neder landers had gecontroleerd, bijgekomen en in een langgerekte rij ging het naar be neden. Karstens slaagde er toch in nog even weg te komen, maar werd door Merckx tot de orde geroepen. Er werd nu positie gekozen voor de slotfase. Bij het keizer lijk mausoleum op twee kilometer van de streep lag Merckx weer voorop, op 30 me ter gevolgd door Harry Steevens, op 60 meter door Karstens en een Uruguees. In de laatste bocht voordat de weg over een lengte van 700 meter verder kaars recht naar de aankomstlijn loopt, slipten Merckx en Steevens op het door een mie zerig regentje glad wordende wegdek weg maar kwamen niet ten val. Hiervan ech ter konden Karstens en de Uruguees ge bruik maken om bij te komen. Het was het beslissende moment in de wedstrijd. „We zaten nog geen 25 meter voor de gro te groep uit en ik durfde niet door te gaan," vertelde na de finish Karstens met een stem vol berouw. „Had ik het maar wel gedaan." Nog was hij niet kansloos want bij het ingaan van de laatste 300 meter zaten hij en Bart Zoet aan het wiel van de kop rij dende Duitser Peffgen in haast ideale po sitie. „Maar eerst werd ik en daarna Bart bij de trui gegrepen en stoof de hele bende langs ons." Gedemoraliseerd zat Karstens na de te leurstellende rit op zijn bed. De uitslag luidt: 1. Zanin (Italië) 4.39.51,63; 2. Rodian (Denem.) 4.39.51.65; 3. Godefroot (België) 4.39.51,74; 4. Bilney (Australië); 5. Rodriguez (Spanje); 6. Pfen- ninger (Duitsland); 7. Pettersson (Zweden); 8. Delmastro (Argentinië); 9. Breppe (Ar gentinië); 10. Byers (Nieuw-Zeeland); 11 Pettersson (Zweden); 12. Bedoya (Colum bia); 13. Kudra (Polen); 14. Hollingsworth (Australië); 15. Pedersen (Denemarken) 16. Luethi (Zwitserland); 17. Johnstone (Nieuw-Zeeland); 18. Swerts (België); 19 Schleck (Luxemburg); 20. Zoet (Ned.); 27 Karstens; 40. Steevens; 42. Pieterse. Hongarije heeft zijn vierde gouden me daille behaald bij de schermwedstrijden In de finale van de landenwedstrijd op de gen versloeg Hongarije Italië met 8-3 Frankrijk veroverde de bronzen medaille Edith McGuire, de Olympische 200 meter kampioene, loopt volgens de insiders als een gazelle, zoals ook haar grote voorgangster Wilma Rudolph dat deed. Edith wordt een tweede Wilma, voorspelde men in het begin van het seizoen in de Verenigde Staten en al SSSHS De televisie verzorgt vanavond, zoals iedere dag, weer twee uitzendingen van de Olympische Spelen. De eerste is van kwart over zes tot half acht, de tweede van half elf tot half twaalf. De uitzending van de Olympische Spelen is vanavond te beluisteren via Hilversum II van half acht tot acht uur. Morgen zijn de Olympische Spelen onderwerp in radio-uitzendingen via Hilversum I. De tijden zijn: 6.307.00; 7.40—10.30; 10.30—11.00; 12.33—13.00; 19.50—20.20. De dressuurruiters zijn vandaag begonnen h.et tweede hoofdstuk van de hippische sport op de Olympische Spelen in Tokio, waarin Neder land ondanks alle goed bedoelde pogingen, die dadelijk na Rome wer den ondernomen om voor 1964 een repre sentatieve ruiter-équipe op de been te brengen, niet is vertegenwoordigd. Voor de finale van zes plaatsten zich individueel alle drie Duitse ruiters, van wie Harry Boldt met Remus met 889 pun ten leidt. Daarmee heeft Duitsland hoog genoteerde papieren voor het goud in de teamwedstrijd op zak. Met een goede basis stapt Boldt de finale in, maar de dreiging van de befaamde Zwitserse dressuur ruiters, de Europese kampioen Chammar- tin en Fischer, is groot. Zij bezetten met respectievelijk Woermann en Wald de tweede en derde plaats met 870 en 854 punten. Pas op de vierde plaats komt de winnende Olympische combinatie van 1960, de Rus Sergey Filatov met Absent De Italiaan Menichelli heeft vandaag de vier individuele oefeningen aan de toestellen bij het turnen gewonnen en daarmee beslag gelegd op de gouden me daille. Grote vreugde was er vandaag bij de Neder landse kanoploeg. De prestaties van de kleine, maar selecte groep waren in de af gelopen dagen in se ries en halve finales toch al uitstekend geweest en vandaag kwam dan het suc ces, dat de afvaardiging van de kano- ploeg, onder de enthousiaste leiding van Karei Muys rechtvaardigde. De negen tienjarige Paul Hoekstra en de tweeën- dertigjarige Anton Geurts, samen de Nederlandse K 2 ploeg, werden in een enerverende finale tweede achter Zwe den. Dat Geurts alleen in de K 1 klasse niet verder kwam dan een zesde plaats en de K 4 ploeg in de finale als zevende arriveerde kon de vreugde over het be halen van de zilveren medaille niet tem peren. Karei Muys had het goed gezien. De trainer van de Nederlandse kanoploeg, die in de stromende regen moeizaam een plaatsje op de buizenstelling van het uit slagenbord aan het Sagamimeer had ver worven, weigerde beslist zijn hoge posi tie te verlaten, alle protesten van de klei ne Japanse supporters ten spijt. De Ne derlandse K 2 zou de steun van de coach immers tezeer nodig hebben. Inderdaad, Karei Muys had het heel goed gezien. Op de 500 meter-lijn moch ten Anton Geurts en Paul Hoekstra dan nog op de vierde plaats liggen achter Australië, Duitsland en Roemenië, met el ke slag kwam het brons dichter binnen het bereik van het Nederlandse duo. Zwe den en Roemenië voerden even later de finish was al in zicht het veld aan en de Oranje-K-2 had inmiddels de Austra liërs door een tussensprint het brons al ontnomen. De Nederlandse ploeg, een com binatie van routine en jeugdige geest drift, was daarmee niet tevreden. iiiii!n ï'-'ï'1 11 Onvermoeibaar vuurde Karei Muys zijn pupillen aan. Dat had succes. Ook Roe menië moest de Nederlandse boot laten passeren. Op dertig meter van de finish kwam zelfs het goud van Zweden in ge vaar. Op slechts een kleine lengte na de Zweedse twee het verschil was nog geen 4/10 seconde ging de zilveren Nederlandse K2 door de finish. Minder succes had Anton Geurts tevoren alleen in de finale van de KI gehad. De tegenstand was, zoals verwacht kon wor den, te sterk. Verder dan een zesde plaats kwam de man uit Eindhoven dan ook niet. De grote verrassing van deze eind strijd, die evenals de andere wedstrijden door prinses Beatrix werd bijgewoond, was de grote nederlaag van de Deen Erik Hansen, Europees en oud-Olympisch kam pioen. De Deen bereikte slechts een ze vende plaats. Ook in de K4 was de tegenstand aan zienlijk te sterk voor Nederland. Halver wege de race lag de Nederlandse ploeg nog in vierde positie. Maar de spannende strijd om de medailles maakte dat het tempo van de concurrentie meedogenloos werd opgevoerd. De zege was met mi niem verschil voor de sterke Russen, voor Duitsland en Roemenië. Nederland eindig de met een tiental meters achterstand op de winnaars van het goud, in zevende posi tie. De uitslagen van de finales met de Ne derlandse ploegen zijn: K2-klasse heren: 1. SjodeliusUtterberg (Zweden) 3.38,54, 2. GeurtsHoekstra (Nederland) 3.39,30, 3. Buker—Zander (Did.) 3.40,69, 4. Ivanov Nicoara (Roemenië) 3.41,12, 5. Meszaros Szollosi (Hongarije) 3.41,39, 6. Beltrami Zilioli (Italië) 3.43,55, 7. Kalugin—Kha- sanov (Rusland) 3.44,19, 8. Jeffery—Powell (Australië) 3.44,52, 9. Jensen—Knudsen (Denemarken) 3.47,31. Kl-klasse heren: 1. Peterson (Zweden) 3.57,13, 2. Hesz (Hongarije) 3.57,28, 3. Ver- nescu (Roemenië) 4.00,77, 4. Suhrbier (Did.) 4.01,62, 5. Pfaff (Oostenrijk) 4.03,56, 6. Geurts (Nederland) 4.04,48, 7. Hansen (De nemarken) 4.04,72, 8. Wilson (G.B.) 4.05.80 9. Pisarev (Rusland) 4.07,67. K4-klasse heren: 1. Rusland (Chuzhikov, Grishin, Ionov, Murozov) 3.14,67; 2. Duits- De Nederlandse K2 met Geurtz (1) en Hoekstra in actie, op weg naar het zilver. land (Perleberg, Schulze, Wentzke, Zander) 3.15,39; 3. Roemenië (Cuciuc, Sciotnic, Tur ca, Vernescu) 3.15,51; 4. Hongarije 3.16,24 5. Zweden 3.17,47; 6. Italië 3.19,32; 7. Ne derland (Weijzen, Hoekstra, Van Halteren, Wittenger) 3.19,36; 8. Joegoslavië 3.19,36 9. Australië 3.19,79. De overige uitslagen van de finales kanovaren, die vandaag werden gehouden zijn: Finale Cl-klasse heren: 1. Eschert (Did.) 4.35.14; 2. Igorov (Roemenië) 4.37.89; Peniaev (Rusland) 4.38.31. Finale C2-klasse heren: 1. Khimich Oschepkov (Rusland) 4.04.65; 2. Boedehen Chapuis (Frankrijk! 4T06.52; 3. Norrbohm Sorensen (Denemarken) 4 07.48. Finale Kl-klasse >-s: Khvedosiuk (Rusland) 2.12.87; 2. (Roemenië) 2 15.35; 3. Jones (V S.) 2.15 68 Finale K2-klasse dames: 1 LsserZinrv mermann (Did.) 1.56.95; 2. FoxPerrier (V.S.) 1.59.16; 3. LauerSideri (Roemenië) 2.00 te ih'. kwam dat dan (nog?) niet helemaal uit, de studente uit Atlanta behaalde dan toch in elk geval één Olympische titel. De op 3 juni 1944 in Atlanta geboren Edith McGuire is een sierlijke, harmo nieus gebouwde atlete van 1,73 meter met een lichaamsgewicht van 59 kg. In de immense metropool waar hon derdduizenden enthousiaste Japanners de fraaie macadamwegen omzoomden, was Bikila een klasse apart. Nog geen maand na een blindedarmoperatie loste Bikila de plechtige belofte, die hij had afgelegd na het zien van de Olympische In Tokio behoefde Abebe Bikila (in 1932 geboren in Ethiopië), die in de Ja panse hoofdstad onsterfelijke Olympi sche geschiedenis schreef, geen rugnum mers uit het hoofd te leren, zoals in Rome, toen hij niemand kende, film van Rome 1960, in. Toen hij zich op de film weer die fantastische over winning in de straten van Rome zag be halen, beloofde Bikila zichzelf en zijn trainer dat hij in Tokio weer als eerste zou finishen. Bikila hield woord. En evenals voor vier jaar zal de enorme stenen leeuw, die de wacht houdt voor het keizerlijk paleis in Addis Abeba zoals het ver haal wil met zijn staart kunnen kwis pelen om een groot kampioen te be groeten. Mike Larrabee, de wiskundeleraar uit Californië, winnaar van het Olym pisch goud op de 400 meter, is de oud ste atleet, die ooit dit onderdeel van de Olympische Spelen heeft gewonnen. Hij stei?Sï!Z,: 4 is dertig jaar, maar is er van overtuigd dat een atleet pas op 32- of 33-jarige leeftijd het volledige rendement heeft van de training op de 400 meter. „Ik ga nog minstens een jaar door", ver telde hij na afloop van de finale. „Ik geloof dat mijn tijden nog aanzienlijk scherper kunnen". Larrabee evenaarde twee maanden geleden het wereldrecord met een tijd van 44,9 seconden. In de finale van Tokio liep hij 45,1 seconden. In april van dit jaar kreeg Larrabee een slag tegen de keel, toen een leer ling hem de Japanse vechtsport demon streerde. Het leverde hem een bescha digde alvleesklier op. Sinds die tijd leeft de Amerikaan op een dieet. Evenals een goede wijn, heeft een turner tijd nodig om tot volle rijpheid te komen. Dit kan men zeker zeggen van de Japanse turner Yokio Endo. Yokio heeft zijn tijd afgewacht. Het heeft lang geduurd voor hij zijn landgenoot Takashi Ono, die in Tokio de Olym pische eed aflegde, naar de kroon kon steken. Maar dat is dan ook ten volle gelukt. Van Endo wordt gezegd dat hij met zijn 27 jaren op het toppunt van zijn kunnen is gekomen. En hij heeft het bewezen ook. Nog nooit was hij zo goed in vorm als in het Olympische jaar. Tij dens de wereldkampioenschappen in Praag stond alleen de Rus Yuri Titov hem in de weg naar de hoogste inter nationale titel.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19