Vakbonden eisen beëindiging van uitsluiting bouwvakkers Woningnood kan over vijf jaar voorbij zijn Op de ski's in Amsterdam HET WEER DRAKACELLSi KIP 2.25 M. KOELEMIJ UITGERUST! ARBEIDSONRUST NAAR CLIMAX Patroonsvereniging in Amsterdam met een kort geding bedreigd Drinkwatertekort een groot probleem De Combinatie en Aurora fuseren Industrieproduktie fors omlaag Verwachting van minBogaers: Familie Grapendaal is uit Polen terug Woningtekort nul eind 1970 Steeds vuiler vergiftigingsgeval in Einighausen Geurts en Hoekstra Justitie vermoedt Zilver voor Uitgeslapen? néén... 49e JAARGANG NUMMER 296 DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 >efore you vuy! Het woord is aan Frankrijk dreigt uit *x t Veel wind E.E.G. te treden pagina 7 In de krant van heden: Automobielbedr. Velserbeek n.v. Alleen de meest gave, de meest rijpe, de meest verse asperges zijn goed genoeg voor delicate California aspergesoep met ei. KOLEN, OLIE HAARDEN KACHELS Kennemerlaan ISO IJmuiden, Tel. 563S BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DAMES- EN HERENREGENJASSEN Zoals reeds bekend is was de toen nog zeventienjarige Grietje (Bob) Grapendaal in 1944 van een bezoek aan haar tante in het „spergebied" in IJmuiden niet naar huis teruggekeerd, zodat langzamerhand moest worden aangenomen dat zij dóór oorlogshandelingen om het leven was ge komen. Kantoor: Lang, Nlenwatraat 427, IJmnlden. I I TV"\ 1 T 1 M O y l C\ ITT* t Verschijnt dagelijfe beh op ron-en (eeatdagen Geopend en 2-5 Zat. 9-LL 1U 111 LI 1 U C 1 O UUI KJ. 1 1 L Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro^kenff IJ^uideT CouraT no. ^29288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. J Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van^lcr^Mije Confucius: Mijn woorden zijn voor u, mijne leer lingen, wat het water is voor de akker. Hulpmiddel om de in u gezaaid liggen de wijsheid te doen ontkiemen. De spanning en de arbeidsonrust op de meer dan veertig bouwprojecten in Amsterdam gaan zich met het uur scher per aftekenen. De climax van de con flictsituatie schijnt nabij. 0 Vanmiddag zijn de bouwvakkers om één uur van hun steigers gegaan om te demonstreren tegen de in de CAO vastgelegde tariefstop van 35 percent boven het uurloon. 9 Gisteren hebben de vakbonden aan gekondigd dat zij een kort geding bij de rechtbank zullen aanhangig maken als de Samenwerkende Pa troonsverenigingen (S.P.V.) de uit sluiting van de werkers niet opheft. De stakende arbeiders van de n.v. Texel hebben aangekondigd dat zij pas het werk zullen hervatten als aan hun bezwaren tegen de tarief stop wordt tegemoetgekomen. De maatschappij ontsloeg zoals bekend vorige week 450 man. De werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben gisteren vijf lange uren nodig gehad om de conflictsituatie te bespreken. Tenslotte is men niet ver der gekomen dan het behandelen van de brief waarin de S.P.V. de patroons verbiedt arbeiders in dienst te nemen, die door de bouwmaatschappij Texel zijn ontslagen. De vakbonden hadden intrekking van de ze brief geëist. Het resultaat van de be spreking was dat de S.P.V. is verzocht zich opnieuw over de brief te beraden. Een gesprek tussen de plaatselijke pa troonsorganisaties en de vakbondsafde lingen is onmogelijk geworden. Besloten werd tot een overleg op landelijk niveau, namelijk tussen de Centrale commissie bouwnijverheid (werknemers) en de Raad van bestuur bouwbedrijf (werkgevers), die ook de gesprekpartners in de C.A.O.- „De huisvesting en de drinkwatervoor ziening vormen in Nederland de ernstigste problemen voor de volksgezondheid. Er zal een krachtig overheidsbeleid nodig zijn om een catastrofale ontwikkeling te voorkomen". Tot deze uitspraak kwam gistermiddag In Den Haag prof. P. Muntendam, voor zitter van de Commissie Drinkwatervoor ziening Randstad Holland, nadat deze commissie door de staatssecretaris van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. A. J. H. Bartels was ge ïnstalleerd. In het jaar 2000 zal voor de Nederlandse bevolking en de industrie vier miljard kubieke meter drinkwater nodig zijn, ter wijl slechts IV2 miljard kubieke meter uit grondwater gewonnen kan worden. Het waterverbruik door bevolking en in dustrie neemt jaarlijks zeer sterk toe. Het ministerie wil daarom een basisplan op stellen voor de drinkwaterwinning in de toekomst. Aan dit plan wordt gewerkt door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening en door de nieuwe commissie. Het probleem van de watervoorziening knelt namelijk het sterkst in de Randstad. Zie verder pagina 3 (Van dag tot dag) en pagina 5. Twee Noordhollandse coöperatieve melk- industrieën, de Aurora en De Combinatie, hebben besloten tot een fusie. Volgens de besturen is een nauwe samenwerking onder meer gewenst in verband met de exploitatieresultaten van de bij de beide coöperaties aangesloten veehouders. Als de voorstellen worden aanvaard zal de fusie bij het begin van het nieuwe boek jaar in 1965 zijn beslag krijgen. onderhandelingen plegen te zijn. Over plaats en tijd heerste aanvankelijk onze kerheid. Tenslotte kwam men om half vier bijeen in het gebouw van de Neder landse Aannemersbond en Patroonsbond van de Bouwbedrijven in Nederland (N A.P.B.) te Amsterdam. De vertegenwoordigers van de vakbon den brachten de brief van de S.P.V. ter sprake, die volgens hen onrechtmatig is, omdat het verbod aan de patroons om ontslagen arbeiders in dienst te nemen, neerkomt op een overtreding van de C.A.O.-bepalingen. Zij eisten intrekking van de brief. Om half zeven werd de ver gadering een ogenblik geschorst. Op dat moment waren de partijen nog geen stap tot elkaar gekomen. Om half negen werd het overleg beëindigd. Meegedeeld werd dat het bestuur van de S.P.V. zal worden verzocht de omstreden brief in beraad te nemen en het resultaat zo spoedig moge lijk bekend te maken. Het indexcijfer van de industriële pro duktie voor de totale Nederlandse industrie, inclusief de bouwnijverheid is in augustus met negen punten gedaald tot 137 (basis 1958 100). Gecorrigeerd voor het aantal werkdagen handhaafde het cijfer zich op het peil van juli, namelijk 138, zo blijkt uit gegevens van het CBS. De index van de produktie der bouw materialen- en aardewerkindustrie steeg van 133 in juli tot 155 in augustus. De papiernijverheid zag haar produktie-index dalen van 165 tot 133. Van de overige industriële sectoren waren voor augustus nog geen cijfers beschikbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bogaers van Volkshuisvesting twijfelt er niet aan dat de woningnood in 1970 kan worden opgeheven. Hij acht het mogelijk in 1965 105.000 woningen te bouwen, in 1966 115.000, in 1967 120.000 en in de drie daarop volgende jaren 125.000 woningen per jaar. Als dit gelukt dan is aan het eind van 1970 het woningtekort ingehaald. Advertentie De minister heeft zich gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Volkshuis vesting met een trommelvuur van cijfers verdedigd tegen de vele Kamerleden die twijfelden aan de mogelijkheid om in vijf jaar de woningnood op te heffen. Zijn sterkste wapen was daarbij de grote produktiestijging bij de woningbouw in de tweede helft van vorig jaar en de eerste helft van dit jaar: ruim 38 percent. De stijging van de produktie is voor on geveer éénderde het gevolg van de goede weersomstandigheden, zo bleek uit de toe lichting van de minister. De rest van de stijging is vooral het gevolg van de toe neming van het aantal bouwvakkers en de stijging van de produktiviteit per man. Het aantal bouwvakkers is in het tweede kwar taal met 11 percent toegenomen. Een toe neming van 2 percent zou normaal ge weest zijn. De vrijstelling van militaire dienst voor bouwvakkers heeft goede re sultaten. Volgens de laatste schatting zul len ongeveer 3600 bouwvakkers van deze mogelijkheid gebruik maken. De produk- tiviteitsstijging is het gevolg van betere arbeidsprestaties, een betére bezetting van de bouwwerken en een vergroting van de continuïteit in de bouwnijverheid. Ook over de regeling voor de bestrijding van het vorstverlet was de minister goed te spreken. In oktober vorig jaar kregen 552 projecten een toeslag voor de bestrij ding van het vorstverlet, in oktober van dit jaar was het aantal aanmeldingen voor een toeslag al 730. Maar met de prognosecijfers voor de bouwproduktie in de eerstkomende jaren hield de minister wel een duidelijke slag om de arm. De financieringsproblemen in de bouwsector moeten zich niet verder verscherpen dan nu al is gebeurd. Door het teruglopen van de besparingen heeft de bouw nu al te kampen met een tekort aan kapitaal. Als de pogingen van de regering tot herstel van het economisch evenwicht geen succes hebben zal de uitbreiding van de produktie stokken, zo waarschuwde de bewindsman. Als tweede gevaarlijk obsta kel, maar minder riskant dan kapitaal- schaarste, noemde minister Bogaers het tekort aan bakstenen. Na de stijging van de produktie ziet hij de factor arbeidspro- duktiviteit niet meer als de voornaamste belemmering. Vermoeid door de lange reis en nog diep onder de indruk van de emoties, ontstaan door de ontmoeting met hun al twintig jaar doodgewaande dochter, zijn de heer en mevrouw Grapendaal, hun 43-jarige zoon Herman en hun 32-jarige dochter Engeli- na, uit Polen in Beverwijk teruggekeerd. Minister Bogaers heeft gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Volks huisvesting en Bouwnijverheid op een schoolbord tal van cijfers geproduceerd om aan te tonen dat in 1970 de woningnood zal zjjn opgeheven. Zijn berekening die hij later op stencils aan de Kamerleden liet uitdelen, eindigt met het cijfer 0 voor het woningtekort aan het einde van het jaar 1970. Tekort begin Woning- Toeneming Vervanging Tekort van het jaar prcduktie behoefte oude huizen eind van Jaar het jaar 1964 218.000 95.000 62.000 15.000 200.000 1965 200.000 105.000 62.000 15.000 172.000 1966 172 000 115.000 62.000 15.000 134.000 1967 134.000 120.000 62.000 15.000 91.000 1968 91.000 125.000 71.000 15.000 52.000 1969 52.000 125.000 71.000 15.000 13.000 1970 13.000 125.000 71.000 42.000 0 m iffrrr SEs* Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door middel van een brief, die de dood gewaande dochter enige maanden geleden aan een Nederlandse wielrenner in Polen had meegegeven, ontvingen haar ouders na twintig jaar weer een eerste levenste ken, waaruit bleek dat zij na vele ont beringen en een langdurig verblijf in con centratiekampen met een Pool was ge trouwd, waardoor de heer en mevrouw Grapendaal plotseling met zeven nieuwe kleinkinderen werden geconfronteerd. De reis naar Polen en de terugkeer daar uit zijn in Beverwijk uiteraard het gesprek van de dag en ook burgemeester J. G. S. Bruinsma is woensdagavond bij de fami lie op bezoek geweest om naar hun weder waardigheden te informeren. aaggie De eerste overdekte kunstskibaan van Nederland is op het ogenblik te vinden in het RAI-gebouw te Am sterdam, waar de bezoekers van de tentoonstelling „Uw wintervakantie" de komende dagen gratis kunnen skiën, sleeën, skifietsen of „schote len". De baan is een veertig meter lange en tien meter hoge schepping van de heer Krijn Noels uit Heer- hugowaard, die dankzij zijn matten van nylonborstels het skiën ook in ons land mogelijk heeft gemaakt. De tentoonstelling is van morgen tot en met maandag geopend. Een mode show ontbreekt niet en in een film zaaltje krijgt men voorlichting over vakantiemogelijkheden. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 De Kleine Wereld 3 Kleine Nieuwsbloempjes7 Uit stad en omgeving9, 11 In de Vishal en op zee 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19, 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De Nederlandse Olymipsche ploeg heeft weer een medaille aan zijn totaal toege voegd. Het kano-duo Geurts-Hoekstra bracht het in een prachtig gevaren finale tot een tweede plaats, hetgeen een zilveren medaille opleverde. Prinses Beatrix was getuige van dit nieuwe Nederlandse succes. Op de andere kanonummers bracht Geurts het in de k 1-klasse tot een zesde plaats. De k 4 werd zevende. Bij het wielrennen wilde het niet lukken. De Nederlanders waren wel actief, maar schoten in de eindsprint tekort. De Italiaan Zanin veroverde de Olympische wegtitel vóór de Deen Rodian en de Belg Godefroot. Bij het judo werd de Nederlander Gouweleeuw uitgeschakeld. in roomboter gebraden LOEMPIA'S onze specialiteit 65 ct. KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 (hoek Lange Nieuwstraat) Telefoon 8402 (Zondags gesloten) Op last van de officier van Justitie te Maastricht is het stoffelijk overschot op gegraven van de precies een jaar geleden overleden 28-jarige J. Wagemans uit het dorpje Einighausen bij Sittard. Aanleiding tot dit gerechtelijk onderzoek is een po ging tot vergiftiging van de 27-jarige we duwe Wagemans en een 25-jarige landbou wer uit het gehucht, waarmee de wedu we zou gaan hertrouwen. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of een 42-jarige inwoner van Einighausen, die in arrest zit, schuldig is aan poging tot moord. Op het ogenblik wordt in het ge rechtelijk laboratorium een onderzoek in gesteld naar vergiftigingsverschijnselen. Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 - IJMUIDEN tel. 7271 Ons spreekwoordelijke „notedopje", een term die nogal eens gebezigd wordt als men het heeft over een bijzonder nietig huikje, heeft in Ame rika gestalte gekregen. De nieuwe vondst noemt men „walnootboot". Een afdeling van het leger die be last is met het testen van nieuwe wapens, vaar- en voertuigen heeft de walnootboot al onder handen ge nomen. De eerste proeven genomen in Fort Benning in de staat Georgia zijn goed verlopen. De walnootboot heeft tot taak om troepen in afge legen gebieden te ondersteunen met manschappen en materiaal. Het tuig bestaat uit twee helften die open geklapt kunnen worden. Op het land wordt een van de doppen gemon teerd op een wiel van dertig centi meter breed, de andere dop dient als deksel. Het gewicht van de walnoot boot bedraagt 36 kg. Lengte 2,15 m, breedte 0,65 m en diepte 0.86 m. Boven: de walnootboot dichtgeklapt voor vervoer over de weg. Onder: Opengeklapt in het water biedt het bootje plaats aan twee volwassen mannen met bagage. „Het vuil groeit de gemeenten boven het hoofd", zo klaagde het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (P.v.d.A.) in de vaste commissie van Binnenlandse Zaken. Minister Toxopeus constateerde ook een groeiende nonchalance, die tot vervuiling van straten en grachten leidt. Maar politie en gemeentereiniging zijn onderbezet. Wellicht kunnen de gemeenten via da scholen de kinderen leren niet maar alle. op straat te gooien. Advertentie De HARDE MATRAS met^llle comfort van 'n ZACHTE.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1