Russische dames bleven amper voor op Tsjechische turnsters Russische en Poolse boksers superieur in bokstoernooi Wereldreiziger. Amerika zwakke tegenstander van Nederlandse militairen Ook goud voor Japanse judoka in de zwaargewichtklasse Gouweleeuw door winnaar uitgeschakeld van het brons Verhagen (zesde) beste zeiler van de Nederlandse ploeg België gelijk tegen en in Engeland Tsjechische Vera Caslavska „de koningin DE MOOISTE EN DE BESTE Pezsa was de beste sabreur Nederland in de hockeyfinale met ...scheidsrechter Volleybalteam verloor met ere van de Tsjechen VS en Rusland strijden om titel van basketbal Stuy bij weinige goede spelers Geen gegadigden voor eerste prijs in sporttoto Wie hebben de medailles? 21 DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 J. de Vries voorzitter van waterpolo-board Bokser Ghoh voor drie jaar geschorst Uit 's werelds beroemde tabaksgebieden komen de tabakken naar Valkenswaard. Als fraaie Jasneva sigaren reizen ze door naar vele, vele landen. Kent u het nieuwe Jasneva-kwartet? Probeer de enorme Enorm (27 cent) of de kloeke Parfait (22 cent) of de senoritas Vedette (14 cent) of de kleine Vivat (6 cent). Stuk voorstuk: licht en lekker! Boek over de Olympische Spelen Advertentie De knappe Tsjechische turnster Vera Caslavska won het goud door haar fantastische prestaties vóór de Rus sinnen Larissa Latynina en Polina Astakhova. De 22-jarige Praagse studente eindigde op de spelen van Rome op de tiende plaats, maar met haar ploeggenoten behaalde zij het zilver in het landenklassement. Twee jaar later werd zij tijdens de wereld kampioenschappen in Praag wereld kampioene op het onderdeel paard en werd tweede achter de Russin Latynina in de achtkamp. Het was bijna op een schandaal uitgelopen, want de Tsjechen vonden dat de Moskouse te hoge waarderingscijfers had ontvangen voor haar prestaties. De veel sportievere en dynamischer turnende Vera Caslavska had naar hun mening toen de wereldtitel ver diend. Nu op de Olympische Spelen heeft zij dan toch eindelijk gehaald wat haar zo na aan het hart lag: een overwinning op haar Russische rivale Latynina. Wanneer men de jonge Praagse schone aan het werk ziet dan kan men zich voorstellen dat vele junioren turnsters in de Tsjechische hoofdstad slechts een wensdroom hebben: zich op te werken tot de prestaties van Vera Caslavska. De hegemonie van de Russische dames turnsters wordt bedreigd. De ploeg, die bij de Olympische Spelen al driemaal het goud had veroverd, slaagde weliswaar ook nu weer, maar de Tsjechische dames, onder aanvoering van de welgeschapen Vera Caslavska, naderden tot op één punt. Vera Caslavska, een briljante turnster, was ook degene, die de 29-jarige onder wijzeres Larisa Latynina in 't individuele klassement van haar bijna traditionele eerste plaats afhield. Voor Larisa, die als lid van de Russische formatie haar achtste gouden Olympische plak binnenhaalde, was er op dit onderdeel „slechts" zilver weggelegd. Zelfs mocht zij nog blij zijn, dat het geen brons werd, want haar land genote Polina Astakhova zou, indien zij bij het paardspringen niet gefaald had, hoger zijn 'geëindigd. De uitslag van de landenwedstrijd was 1. Rusland 380.890 pnt.; 2. Tsjechoslowakije 379.989; 3. Japan 377.889; 4. Duitsland 376.038; 5. Hongarije 375.455. Individuele rangschikking: 1. Vera Caslavska (Tsj.sl.) 77.564; 2. Larisa Lathy- nina (Rusl.) 76.998; 3. Polina Astakhova (Rusl.) 76.965; 4. Birgit Radophla (Did.) 76.431; 5. Hana Ruzickhova (Tsj.sl.) 76.097. De sabreur Tibor Pezsa behaalde in de indivi duele wedstrijd de derde gouden schermmedaille voor Hongarije. Er wa ren weinigen, die reke ning hadden gehouden met juist deze scher mer, die in zijn land op de derde of vierde plaats staat. Hij won met 54 van de Fransman Arabo en met hetzelfde geringe verschil van de Rus Rylski. Tegen diens landgenoot Mavlicha nov verloor hij met 35, maar aangezien de Rus zijn twee overige partijen verloor, moesten Arabo en Pezsa in een barrage uitmaken wie het goud en wie het zilver toekwam. Deze extra-wedstrijd won Pezsa met 5—2. De einduitslag van het sabel- schermen individueel luidt: 1. Pezsa (Hong.), 2. Arabo (Fr.), 3. Mavlichanov (Rusland). Het Duitse hockey- elftal heeft zich in de eindklassering van het Olympisch toernooi als vijfde geplaatst. De wedstrijd tegen Kenya, die in voortdurende regen werd gespeeld en waarbij de loodgrijze hemel het nodig maakte de verlichting van het hockeystadion te ontsteken, werd door de Oostduitse ploeg met 3-0 (rust 1-0) ge wonnen. Duitsland was door grotere snelheid en betere lichamelijke conditie het meest in de aanval. Middenvoor Lippert scoorde in de zesde minuut van de wedstrijd en linksbinnen Ehrlieh passeerde doelman Simonian in de zesde en 22e minuut na rust. De Nederlandse scheidsrechter Guus Lathouwers zal vrijdag samen met de Westduitser Schinner de eindstrijd om de Olympische hockeytitel tussen India en Pakistan leiden. De vele voorstellen tot wijziging van de waterpolo-spelregels zullen eerst door de waterpolo-board, het wetgevende li chaam van de FINA, worden bestudeerd Wel werd reeds vastgesteld, dat de tijds duur op 4 x 5 minuten zuiver spel blijft gehandhaafd. Vrije worpen binnen 't twee meter-gebied zullen vanaf de twee meter lijn worden genomen en voor strafworpen zal door de aanvoerder elke willekeurige veldspeler kunnen worden aangewezen. Onze landgenoot Jan de Vries, die tot voorzitter van de waterpoloboard werd be noemd, zal in het FINA-bestuur als oud president zitting hebben. Zeven Russen en vier Polen bereikten woens- iag in het Korakuen-ijs- paleis de finales van het Olympisch bokstoernooi. Duitsland en Italië zijn elk door twee boksers in de eindstrijden vertegen woordigd. Korea, Japan, de Philippijnen, Frankrijk en de Verenig de Staten tenslotte zagen van hun afvaar digingen slechts één pugilist tot de finale doordringen. De Russen en de Polen, ook al finalisten in het toernooi om de Euro pese beker, beschikken over prachtig ge trainde atleten, die techniek aan kracht, inzicht aan souplesse paren. Een van de grootste favorieten van de Japanners is de Amerikaanse zwaarge wicht Joseph Frazier. Woensdag was het de beurt aan de Rus Yemel-Yanov, groter en zwaarder dan Mathis, maar ook veel langzamer. Dat bleek in de tweede ronde, toen de helper van de Rus het wijselijk oordeelde de handdoek te werpen toen zijn pupil voor de tweede maal zwaar neer ging. In de finale ontmoet de Ameri kaan de Duitse reus Hans Huber, die te gen de Italiaan Ros op punten scheen achter te staan. Vier seconden voor het einde van het gevecht, trof Huber zijn te genstander vol. Ros zou zonder twijfel wor den uitgeteld, maar hij werd door de gong gered. De knock down kostte Ros wel de zege. Een verrassing was voorts de eliminatie van de Poolse meervoudige Europese kampioen halfzwaargewicht, Zbigniew Pietrzykowski. De man, die in 1960 in de finale Cassius Clay tot tegenstander kreeg, mocht zich nu tevreden stellen met de bronzen medaille na een (verdiende) ne derlaag tegen de agressieve Rus Alexey Kiseliov. Deze komt nu uit tegen Cosimo Pinto, (Ruby Lubbers' „Waterloo"). De Italiaan werd tegen de Bulgaar Nicolov aanvankelijk tweemaal aangeslagen en de scheidsrechter moest tweemaal tot acht tellen, maar de donkere Pinto kwam af doende terug. K.O.-specialist Habib Galhia kon het bij de lichtwelters tegen de Rus Eugeny Fro lov niet redden. De man die eerder in het toernooi Gerlach elimineerde moest zich op punten gewonnen geven. Grote indruk maakte voorts de Russi sche vedergewicht Stanislav Stepaschkin, die een k.o.-zege in de tweede ronde be haalde op de Duitser Heinz Schulz. Span nend en meedogenloos lijkt ook de fina le in het zwaarwelter te worden tussen de punchers Joseph Gonzales (Frankrijk) en de Russische Olympische kampioen Boris Lagutin. De Koreaanse vlieggewicht bokser Dong Kih Choh is door de internationale boks bonds voor drie jaar geschorst. Deze maat regel werd genomen naar aanleiding van het gedrag van de Koreaan, toen hij maan dag, nadat hij in de kwartfinales gedis kwalificeerd werd als protest drie kwar tier in het midden van de ring bleef zitten. Het Nederlandse volley balteam, dat gisteren met 1-3 van Hongarije verloor en daarmee een plaats in de middenmoot verspeelde, heeft het de ploeg van Tsjechoslova- kije vandaag danig las tig gemaakt. De Tsjechen, die in punten gelijk met de sterke Russen bovenaan staan, wonnen weliswaar met 3-1, maar een „walk over' is het niet voor hen geworden. De eerste set werd zelfs met 15-10 door de Oranje mannen gewonnen, vooral dank zij het zeer sterk verdedigen. Rob Groenhuijzen was de grote man in dat verdedigende spel. Het Nederlandse zestal dat in die eerste set in de basis opstelling Van der Stoep, Swieter, De Vink Oosterbaan, Van der Hoek en Groenhuyzen speelde, kon de aanval telkens overnemen en de smashes van De Vink en Swieter flitsten keer op keer tussen de Tsjechen tegen de groene vloer. Even hield Nederland nog stand en in het begin van de tweede set kon weer een voorsprong worden opgebouwd, maar na 4-2 voor Oranje begon de Tsjechische coach toch echt ongerust te worden en ging hij de zaken anders aanpakken. Ne derland wer nu langzaam maar zeker te ruggedrongen. Tsjechoslovakijë won de set met 15-10 en ondervond daarna nog slechts geringe tegenstand: 15-9 en 15-6. De Hongaren toonden zich gisteren in de eerste set duidelijk de betere ploeg (15-4), maar de hoop in de Nederlandse harten herleefde toen onze landgenoten de tweede set met 15-8 voor zich opeisten en daarmee de stand op 1-1 brachten. Doch dit was hun laatste succesje, want al ging in de derde en vierde set de strijd meer gelijk op, de Hongaren kwamen steeds op de beslissende momenten naar voren 15-11, 15-12. De Hongaren wonnen later ook van Korea (3-2). Bij de dames traden de teams van Rus land en Japan niet aan. In de laatste wed strijd van het toernooi ontmoeten zij el kaar waarbij de winnaar Olympisch kam pioen zal zijn IASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Het Olympisch bas ketbal toernooi krijgt zijn verwachte finale Verenigde StatenRus land. De Amerikanen kwamen woensdag te gen Portorico tot ruime winst (62-42) en Rus land zegevierde over Brazilië, al was het met vrij gering ver schil: 53-47. „Underdog" Portorico, reeds in de poule- wedstrijden een openbaring, heeft het be staan de sterrenploeg van de Verenigde Staten één helft lang volledig in toom te houden. Een sensatie hing in de lucht, toen Portorico ging rusten met een voorsprong van één punt (24-23), maar na de hervat ting zette de Amerikaanse ploeg de zaken „even" recht. Vooral Bill Bradley (een to taal van 16 punten) en Jerry Shipp (14) kwamen nu pas goed los en hun scorings drift was in de tweede helft niet te stuiten voor de dappere Portoricanen. Het verschil in klasse tussen Rusland en Brazilië was gering en werd zowel voor als na rust in een marge van drie punten, ten gunste van Rusland, uitgedrukt. Aan Russische zijde zorgden Volnov (16) en Korneev (14) samen voor meer dan de helft van de punten. Brazilië miste node een man, die ook tot een dergelijke produktie in staat was. In een wedstrijd, die gaandeweg meer iets van een partijtje ordinair straatvoet bal kreeg, heeft het Nederlandse militaire voetbalelftal woensdag op het Haagse Houtrustterrein de eerste stap gezet op de weg die leidt naar de finale van het inter nationaal militair kampioenschap. Onze landgenoten wonnen hun eerste wedstrijd tegen het Amerikaanse legerteam met 2-0, welke stand al bij de rust was ver kregen. Afgaande op hetgeen de in Duits land gelegerde Amerikanen waarvan overigens alleen doelman Diamantini in de States werd geboren, de rest was uit diver se Europese landen gerecruteerd en ver volgens tot Amerikaan genaturaliseerd presteerden en de te verwachten presta ties van de Luxemburgers, de tweede te genstander van Oranje, zullen onze mili tairen zich beslist geen zorgen behoeven te maken. In het Nederlands militair elftal haalden alleen doelman Stuy (Telstar), rechtshalf Geestman (Blauw Wit), rechtshalf De Haan (Ajax) en linkshalf Van der Bogert (DOS) een ruime voldoende. Van der Bogert was het die de mach teloosheid van de steriel opererende voor hoede schrijnend aan het licht bracht, door na een half uur spelen een corner van de aanvankelijk goed spelende Gies- kes (PSV) in te koppen (1-0) Ook de tweede treffer van Nederland kwam ge lukkig tot stand. De doorgebroken Saris (NAC) speelde de bal te ver voor zich uit, maar Diamantini dook over de bal heen, die vervolgens in het doel caram boleerde. Dat was de oogst van drie kwartier superioriteit. En na rust zou de produktie eerst goed op gang komen. Ten minste dat dacht men. Mede door de vreemde beslissingen van de Belgische ar biter Schaut, die zich zonder moeite bij de algehele malaise aanpaste, werd het spel echter steeds rommeliger. Linksbin nen Heinle kreeg van Amerika nog enkele fraaie kansen, maar Heinz Stuy redde zelfverzekerd. Nederland bleef, net zoals in de eerste helft constant aanvallen. Gevaarlijk werd het echter nimmer. Daar voor is meer talent nodig. Een handicap van 37 kg (zijn tegenstan der Rogers woog 120 kg, hijzelf slechts 83 kg) is voor de Japanner Inokuma geen bezwaar geweest de Olympische judotitel in het zwaargewicht te veroveren. Hij heeft het echter wel zwaar gehad tegen de Canadees, die uiteraard voortdurend trachtte te profiteren van zijn surplus aan gewicht. Inokuma had echter in de der tiende minuut een geslaagde worp uitge voerd (de actie werd afgekeurd omdat zij buiten de mat plaats vond). In de laatste minuten liet de Japanner zich niet verras sen en hij werd tenslotte tot winnaar op punten verklaard. Het verschil was uiter mate gering. De Japanse winnaar had in zijn gevecht in de halve eindstrijd weinig moeite met Kiknadze tegen wie hij tweemaal een half punt scoorde. Deze wedstrijd-duurde vijf minuten. Nokoema had nog geen vier mi nuten nodig om zijn eerste 'drie partijen te winnen. Hij vloerde de Argentijn Michel Casella al na 45 seconden met een schou derworp. Hij won van de Maleisiër Teek Bee Ang toen bleek dat de Maleisiër 79 kilogram woog, een kilogram te licht voor de zwaargewichtklasse. De Maleisiër was toen voor verdere deelneming uitgescha keld. De Koreaan Jong-Dai Kin was het derde slachtoffer, van Inokoema. De Ko reaan gaf na 2,57 minuten op toen de Japanner hem in een houdgreep kreeg. Rogers won zijn partij in de halve finale op beslissing van Chikuiladze. Geen van beide judoka's slaagde erin de ander te werpen. Rogers had slechts 1,23 min. no dig voor de nationalistisch Chinees Tsjoen- Hoeei Tsjang die hij met een houdgreep versloeg. Salvador Goldschmied Rodriguez uit Mexico hield het 2,29 minuten tegen de Canadees uit voor hij met een tiende heup worp tegen de mat ging. De Nederlandse zwaargewicht Joop Gou weleeuw heeft vandaag slechts eenmaal zegevierend de judomat verlaten. De eer ste partij, die hij maakte, tegen de Duit- was meer dan verwacht werd van de Ne derlander. Maar die prestatie heeft hij ir zijn tweede partij niet kunnen herhalen. De Rus Kiknadze bleek te sterk en dat verbaasde het Nederlandse kamp niet. Gou weleeuw was er door uit de strijd, want Kiknadze had Niemann ook al verslagen De Rus drong zelfs door tot de halve fi nale, maar stuitte daarin op de Olympi sche kampioen Inokuma. Wie de cijfers en records van de huidi ge Olympische Spelen wil toetsen aan pres taties van de Spelen in Londen (1948), pas uitgekomen boek een rond overzicht van de Spelen na de tweede wereldoorlog. „Olympische Spelen" werd uitgegeven bij de Bezige Bij. Advertentie j.iij o.„plm*tiz iedere weel^ Galerie Pilchin scheen le meters te tellen. Am- jer vijftig meter scheid ien de Flying Dutchman ait Rusland van de fi- ïish en nog steeds stond le overwinning niet vast. ïen Verhagen, de Nederlandse F.D.-zeiler, volgde zijn rivaal bijna op de spiegel. Zou de Rotterdammer toch nog voor een ver rassing gaan zorgen door de laatste race van de Olympische Regatta te winnen? Een vijfde plaats in het eindklassement een dergelijk resultaat bereikte de Ne derlander ook bij de Spelen van 1960 was de inzet van het enerverende loef- duel. De Rus, die vrijwel van start tot finish de leiding had gehad, buitte zijn po sitioneel voordeel volkomen uit en finish te tenslotte toch nog juist vóór de Rot terdammer. Door dit sterke slot bezet de Nederland se F.D. de zesde plaats in het eindklasse ment, wat nog juist een Olympische eer volle vermelding oplevert. Zo kreeg althans de F.D.-klasse voor Nederland nog een prettig slot Bij de Draken leverde Van Duyl in de slotrace ook nog een enigermate bevredi gende prestatie door als negende te ein digen in het veld van 23 jachten. De man uit Bussum bezet hierdoor in de officieuze eindrangschikking de negende plaats. Slechter ging het in de zevende race, waarin de wind tot hard aanwakkerde, met Hans Willems. De Nederlandse Finnjollen- zeiler moest ditmaal met een 14e plaats genoegen nemen. De Amsterdammer, een typische lichtweer-specialist, heeft in de Olympische zeilwedstrijden van Enoshima zijn vorm maar niet kunnen vinden en zijn uiterst bescheiden plaats in het to taalklassement betekent in feite een grote teleurstelling. De medailleverdeling is: Finnklasse: goud: Kuhweide (Did.), zil ver: Barrett (V.S.), brons: Wind (Dene marken). F.D. klasse: goud: Nieuw-Zeeland, zil ver: Groot-Brittannië. brons: Ver. Staten. Drakenklasse: goud: Denemarken, zil ver: Duitsland, brons: Ver. Staten. 5,5 meterklasse: goud: Australië, zilver: Zweden, brons: Ver. Staten. Het aantal deelnemers aan toto negen was 639.368, die voor een bedrag van 755.580,50 inlegden. Dit betekende een prijzenbedrag van 249.342. Voor de eer ste prijs, 137.138.10 waren geen gegadig den, zodat tweederde van dit bedrag bij de tweede en een derde bij de derde prijs werd gevoegd. De 38 deelnemers die slechts een uitslag fout voorspelden deel den dus in totaal 166 228, hetgeen ieder een bruto bedrag van 4374 opleverde, Voor de derde prijs bleek meer animo liefst 596 personen vulden de eerste acht uitslagen feilloos in, hetgeen een netto be dragje van 138 betekende, aangezien zij in totaal 83.114 moesten delen. Voor de goal tips was de belangstelling zoals gewoonlijk heel wat minder. Hier waagden 202.352 deelnemers een gokje. Er kwam aan prijzen beschikbaar: 56.268 en de inleg bedroeg 170.512. Er kwamen geen meldingen binnen van zes goede tips wel van vijf goede. Ieder van deze 39 deelnemers toucheerde een netto bedrag van 721. Voor de 1176 gelukkigen die vier maai juist tipten werd de spoeling heel wat dunner: zij werden ieder 24 rijker. Na de elfde dag is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons 34 25 27 19 19 26 Japan 10 1 7 5 4 V 16 15 6 8 5 6 2 8 Groot-Brittannië 4 12 1 4 5 8 3 5 2 Tsjechoslowakije 3 4 3 3 0 2 3 0 1 2 3 1 2 2 3 2 0 2 2 0 0 Nederland 1 3 4 1 1 1 1 1 1 1 0 0 1 0 0 0 5 6 0 2 4 0 1 2 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 0 1 0 1 0 2 Kenia 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0 1 Ierland 0 0 1 België heeft woensdagavond in het YVem- bleystadion een schitterende prestatie ge leverd door in een vriendschappelijke voet balwedstrijd met 2-2 tegen Engeland gelijk te spelen. Bij de rust keken de Engelsen tegen een 1-2 achterstand aan. Engeland heeft het geluk aan zijn zijde gehad. De Belgen dit keer met slechts zeven Anderlecht-spelers waren veel meer in de aanval en een zege was zeer zeker verdiend geweest. Slechts een „mis ser" van back Lautens Verbiest, die bij een poging een Engels schot weg te wer ken in eigen doel schoot, redde de Engel sen van een smadelijke nederlaag. De Belgen onder leiding van Paul van Himst gingen direct in de aanval. In de 23ste minuut lanceerde Van Himst Jean Cornells, die met een hard schot zijn land genoten de leiding bezorgde. Zeven minu ten later kwam de gelijkmaker tot stand gescoord door midvoor Fred Pickering. En kele minuten voor rust schoot Van Himst via een Engelse verdediger de bal in. Bel gië ging verdiend met 2-1 de rust in. In de tweede helft legden de Belgen zich voor al op de verdediging toe. Twintig minuten voor het einde maakte de vergissing van Laurent Verbiest een einde aan de illusie om de Engelsen op eigen terrein te ver slaan. De wedstrijd werd door 45.000 toeschou wers bijgewoond, die het kennelijk niet eens waren met de prestaties van hun landgenoten en dat met langzaam hand geklap duidelijk demonstreerden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21