Nationale drinkw atervoorziening probleem voor de volksgezondheid Waar haalt Nederland in 2000 vier miljard kubieke meter bruikbaar water vandaan? ARACHNE „VoskhocT-kosmonauten vertelden van hun reis Gemeenten krijgen meer geld voor aanleg van wegen BOLS -eiken dag een glaasje Alleen BOLS kan BOLS maken I9SEROOKBOLS BOLSISSERACTUD1 Professor PMuntendam wil krachtige aanpak Ministerie wil basisplan voor de waterwinning Franse boeren gaan acties ondernemen JKaclcünett&i Benzinepompen in België gaan 's avonds sluiten Nieuwe regering in Zuid-Vietnam Bezoek voor Kroesjtsjev Persvrijheid op het westelijke halfrond Hoger beroep in rookpot-affaire Defensie-begroting van VS lager dan in 1964 Op schip verborgen wapens gevonden in Curacao Tsjoe en-Lai wil topconferentie Schelde-Rijn- kanaal van groot belang DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 5 De commissie gouden ring met parel Catastrofaal Waterbronnen Feoktistov en Jegorov zijn duizelig geweest liOCXOïV ia x -* r Karpetten die Uw Interieur een ander aanzien geven. Ook voor U zijn er In onze enorme collectie kwaliteits karpetten met tal van sfeervolle mogelijkheden. Speciale aandacht vragen wij voor de thans geëtaleerde bijzonder fijn geweven kamgaren karpetten met werkelijk verrassende dessins. Van een onzer redacteuren) „Voor de provincies Noord- en Zuid-Holland moet omstreeks het jaar 2000 op een drinkwaterverbruik van een miljard kubieke meter per jaar worden ge rekend. Wanneer men bedenkt dat in 1962 de levering van alle waterleiding bedrijven in Nederland ongeveer vijfhonderd miljoen kubieke meter bedroeg en daartegenover stelt dat over veertig jaar alleen voor de Randstad meer dan het dubbele nodig zal zijn, dan is het zonneklaar dat de Randstad zich in de nabije en verre toekomst voor zeer omvangrijke watervoorzieningsproblemen gesteld ziet", aldus zei prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de Commissie Drink watervoorziening Randstad Holland, woensdagmiddag in Den Haag in zijn antwoordrede na de installatie van deze Commissie door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De nieuwe commissie, waarvan prof. Muntendam voorzitter en mr. W. de Bruijn, hoofd van de afdeling milieuhygiëne en hoofd van de afdeling gezondheidsbescher ming van het ministerie secretaris is, heeft tot taak de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren bfj het opstellen van een basisplan voor de water winning van de Randstad Holland. Hoe belangrijk de kwestie van de waterwinning voor dit gebied is, werd gisteren, tijdens de installatie pijnlijk duidelijk. In zijn installatierede zei de staatsse cretaris dat de watervoorziening in de randstad een klemmend vraagstuk is ge worden en een nog klemmender aspect dreigt aan te nemen. Hierbij doelde de staatssecretaris op de schrikbarende toe neming van het waterverbruik, veroor zaakt door de bevolkingsgroei, de indus trialisatie en de stijging van het welvaarts peil. Juist dezelfde oorzaken kunnen leiden tot verontreiniging van de bodem- en de oppervlaktewateren en daardoor tot ver mindering van de watervoorraad van bruikbare kwaliteit. Het valt te verwach ten dat het nationale waterverbruik in het jaar 2000 tot ongekende hoogten zal zijn gestegen. Werd in 1962 door de bevolking 400 miljoen m3 en door de industrie 750 miljoen m3 verbruikt; de verwachting is dat deze cijfers in 2000 1 miljard en drie miljard kubieke meter zijn. Deze vier miljard kubieke meter zal niet kunnen worden gewonnen uit grondwater, waar van de beperkte winbare hoeveelheid op anderhalf miljard wordt geschat. Er zal dus in veel groter mate oppervlaktewater moeten worden gewonnen (2,5 miljard m3 in 2000). Dat levert niet slechts kwantita tieve, maar zeker ook kwalitatieve pro blemen op. Het is duidelijk dat gezien de enorme hoeveelheden drinkwater die de Randstad Holland in de toekomst van deze nationale behoefte nodig heeft de drinkwater, voorziening voor de beide Hollanden van elders zal moeten worden gesteund. De staatssecretaris zei in zijn installa tierede onder meer nog dat hij verwachtte dat tussen de technische en wetenschappe lijke deskundigen van de nieuwe commis sie en de deskundigen van het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorziening vruchtbaar worden bij de opstelling van het basisplan. In de Commissie van advies inzake de drinkwatervoorziening in de Randstad Holland, nemen behalve prof. Muntendam en mr. W. de Bruijn vertegenwoordigers van gemeenten uit de randstad en de pro vinciale besturen zitting: mr. R. M. van Reenen, wethouder van Den Haag, de heer J. W. Jettinghoff, wethouder van Rotterdam, mr. J. H. van Zuuren, wet houder van Dordrecht, mr. F. H. C. van Wijck, wethouder van Amsterdam, de heer W. Mensink van de provinciale griffie van Noord-Holland en mr. T. A. van Dij ken namens het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Ter gelegenheid van de installatie van de commissie hield prof. Muntendam een zo mogelijk nog beklemmender inleiding over het watervoorzieningsprobleem in de randstad. Hij begon zijn rede met te stel len dat de prognoses van voor de oorlog inzake de bevolkingsgroei er ver naast ge weest blijken te zijn. Deskundigen schat ten destijds dat de bevolking van Neder land in 1970 ten hoogste 10,6 miljoen zie len zou bedragen; een andere deskundige voorspelde dat Nederland in 1960 onge veer negen miljoen inwoners zou tellen en dat dit aantal daarna zou teruglopen. „In dien deze verwachtingen werkelijkheid zou den zijn geworden, zou deze commissie waarschijnlijk niet nodig geweest zijn merkte prof. Muntendam op. Dat is een harde waarheid. Nu verwacht men in het jaar 2000 een bevolking van 18 tot 20 miljoen mensen in Nederland. „Het gemiddelde huishoudelijke verbruik van drinkwater bedroeg in Nederland in Advertentie Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstf. 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 PARIJS (Reuter) De Franse boeren bond, die ontevreden is over de landbouw politiek van de regering-De Gaulle, heeft meegedeeld dat zij zaterdag en zondag „acties" zal ondernemen. De voorzitter van de bond, Caffabelli, heeft dit woensdag op een persconferentie in Parijs bekendge maakt. Hij verklaarde dat de bondsafde- lingen over dit besluit zijn ingelicht en dat zij de vorm van deze acties zullen bepalen. 2000 zal dat 200 liter zijn. Over de schrik barende stijging van de industriële be hoefte gaven wij reeds cijfers. Prof. Muntendam zei verder niet te overdrijven wanneer hij stelde dat huis vesting en drinkwatervoorziening in Neder land de ernstigste problemen van de volks gezondheid zjjn. „Deze problemen behoe ven een krachtig overheidsbeleid om een catastrofale ontwikkeling te voorkomen" aldus de voorzitter. Prof. Muntendam stel de voorts dat het gezien de wisselende kwaliteit van het rivierwater Nederland zal dus in de toekomst voor het overgrote deel op het oppervlaktewater aangewezen zijn ten behoeve van de drinkwatervoor ziening nodig zal zijn buffervoorraden van water van goede kwaliteit aan te leggen. Dordrecht heeft voor de opslag van wa ter reeds een spaarbekken aangelegd. De directe strijd tegen de ongunstige eigen schappen van oppervlaktewater is reeds sinds de vorige eeuw door Rotterdam ge voerd. Wellicht zo stelde de professor zal men in Nederland moeten overgaan op tot op heden vrijwel ongebruikelijke zuiveringsmethoden, zoals bijvoorbeeld weer Dordrecht deed met een zogenaamde ozoninstallatie. De schaarste aan beschikbare water bronnen, die in feite beperkt zijn tot de Rijn, het IJsselmeer en de Maas, zal zon der twijfel ook vraagstukken van bestuur lijke aard doen rijzen. Volgens prof. Muntendam zullen stellig ook vraagstukken een de orde komen welk lichaam op groter niveau voor de win ning van ruw water het meest geschikt zal zijn, van intergemeentelijke samen werking eventueel door de stichting van nieuwe lichamen etc. Prof. Muntendam besloot zijn inleiding met de verzekering dat de nieuwe com missie in samenwerking met het Rijksin stituut voor de drinkwatervoorziening nauw zal samenwerken en dat zij niet slechts oog zal hebben voor de plaatselijke belangen, maar zeker open zal staan voor de gewestelijke belangen in het kader van 1960 tachtig liter per hoofd per dag. In onze nationale gemeenschap. Advertentie PETROLEUMKACHEL f. 86.- Het nieuwste wonder van Aladdin I Ver enigt de traditionele Aladdin kwaliteit met de laagst mogelijke prijs. Zuinig - licht - modern. De gemakkelijkst ver plaatsbare kachel, die U ooitgezien heeftl VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAMI MOSKOU (Tass, Reuter en A.P.) Vloeistof in een half gevulde fles bleef gemakkelijk aan de fleswand hangen. Door de patrijspoorten waren gloeiende deeltjes te zien en op de terugweg naar de aarde bereikte de luchtlaag om het ruimteschip een temperatuur van ongeveer tienduizend graden." Dit vertelde de Rus sische ruimtevaarder Feoktistov gisteren op een persconferentie in Moskou over de sensationele driemans-ruimtereis met de Voskhod. Het drietal herhaalde dat zij zich tijdens de vlucht uitstekend hadden gevoeld. Je gorov gaf echter als eerste toe dat zowel hij als Feoktistov last hadden gehad van duizelingen. „Snelle bewegingen met het hoofd veroorzaakten een duizelig gevoel, een onbehaaglijk gevoel", zei Jegorov. Maar de duizeligheid ging niet gepaard met hallucinaties of verdraaiingen van de ogen, „wat pas werkelijk tekenen zijn van ernstige moeilijkheden". Feoktistov beschreef de landing van de „Voskhod": „Nadat de remraket was uit gewerkt werd de instrumenten-afdeling van het schip gescheiden. Die afdeling kon den wij door de patrijspoorten nog lang naast ons zien hangen. Toen de snelheid door de wrijving met de lucht voldoende was verminderd, op 5 kilometer hoogte bij een snelheid van 220 meter per secon de werd het parachutesysteem geopend. Door een nieuw landingssyteem was het mogelijk de snelheid vlak bij de aardop pervlakte tot bijna nul terug te brengen'1 Jegorov zei dat de hartslag en ademha ling per minuut maximaal waren: Komarov 86 en 17, Feoktistov 86 en 19, Jegorov 90 en 23. De electrocardiogrammen weken maar weinig af van de oorspronkelijke. Het overgaan naar de staat van gewicht loosheid veroorzaakt geen onplezierig ge- De drie Russische kosmonauten, die samen vorige week een ruimtevlucht van meer dan 24 uur maakten zijn woensdag geëerd met de gouden medaille van de Sovietrussische Academie van Wetenschappen. De foto toont v.l.n.r.: Komarov, de pre sident van de academie Mstislav Keldysj, Feoktistov en Yegorov, tijdens een persconferentie in de universiteit van Moskou. BRUSSEL De vereniging van exploi tanten van benzinestations in België heeft gisteren besloten met ingang van 1 decem ber aanstaande de pompen na acht uur s avonds te sluiten. Wel zal er een soort wachtdienst wor den georganiseerd, terwijl ook zal worden gestreefd naar de uitbreiding van het aan tal automatische pompen. De vereniging is van mening, dat de automobilisten maar moeten leren voor acht uur 's avonds te tanken, net zoals de huisvrouw haar bood schappen doet voordat de winkels sluiten. Zij die 's nachts moeten rijden, „moeten dan maar een reservetank nemen". SAIGON (AP) Vóór 27 oktober zal een nieuw burgerlijk bestuur benoemd worden door de Zuidvietnamese Hoge Na tionale Raad. Dat heeft de regering in Saigon meegedeeld. Er wordt rekening mee gehouden dat Phan Khac Suu, de voorzitter van de Raad, aangewezen zal worden als het nieuwe staatshoofd. „V mh thm* mw.wm'MEuKw KölHOAb i MOSKOU (AFP) Zich niet bewust van de recente politieke gebeurtenissen in het Kremlin is woensdag de Ameri kaanse familie Gillis, die per huifkar een reis door Europa maakt, in de Rus sische hoofdstad aangekomen. Zij ver zochten om een gesprek met de heer Kroesjtsjev. Vader Gillis, die reist in gezelschap van zijn vrouw, zijn achttienjarige dochter en zijn negenjarige zoon, toon de zich zeer verrast toen hij vernam dat Kroesjtsjev niet meer in het Krem lin aanwezig was en hem niet kon ont vangen. Toen men hem had verteld waarom Kroesjtsjev hem niet kon ont vangen, zei hij flegmatiek: „dan hoop ik zijn opvolger te ontmoeten". Zijn verzoek droeg overigens niet bij tot een hartelijke sfeer. In plaats van toestemming te krijgen om op het Rode Plein te kamperen, zoals in zijn bedoe ling lag, werd vader Gillis met zijn huifkar naar een buitenwijk gestuurd. Advertentie voel. De ruimtevaarders merkten het in hoofdzaak aan de vreemde gewaarwording dat allerlei voorwerpen in de cabine be gonnen te zweven. Als Jegorov en Feok tistov hun ogen dicht deden leek het of ze op hun hoofd stonden. Het voedsel aan boord was gevarieerd en de ruimtevaarders hadden normaal hon ger. Na de vlucht bleek geen van de drie afwijkingen in zijn gezondheidstoestand te vertonen. De „Voskhod" wijkt in veel opzichten af van de „Vostok"-serie. De ruimtevaarders konden voor de eerste maal zonder ruim tehelmen en zonder schietstoel opstijgen. Daarom moest het ruimteschip volledig luchtdicht zijn. Het kleinste lek zou tragi sche gevolgen voor de bemanning gehad hebben. Om geheel zeker te zijn van een veilige landing werd een tweede remraket aangebracht. De „Voskhod" werd zodanig ontworpen, dat het schip zowel op het wa ter als op vaste bodem zou kunnen landen. Voor een landing op water moest het op een speciale manier kunnen blijven drij ven. - 14 De grote zaal van de universiteit van Moskou, die 2.000 personen kan bevatten, was geheel gevuld met verslaggevers, ge leerden en buitenlandse diplomaten. De Russische televisie zond het gebeuren rechtstreeks uit. MEXICO STAD (Reuter) Er zijn vier landen op het westelijk halfrond waar geen persvrijheid bestaat. Van deze lan den moet Cuba als „vijand nummer 1 worden beschouwd. Tot deze uitspraak komt de commissie voor de persvrijheid in een verslag aan de twintigste algemene vergadering van de inter-Amerikaanse persassociatie, die in Mexico wordt ge houden. In het verslag worden Haiti, Boli via en Paraguay eveneens genoemd als landen, waar geen persvrijheid bestaat. 3 etages klassieke en moderne meubelen Barteljorisstraat 13 Haarlem. (Van onze correspondent) LUIK. De auditeur-militair heeft be sloten in beroep te gaan tegen de vrij spraak van de kapitein en de sergeant van het Belgische leger, die betrokken waren bij de rookpotten-affaire. Zij waren verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk tijdens een oefening in februari j.l. waar bij drie recruten om het leven zijn geko men en waarvan anderen nog steeds de nadelige gevolgen ondervinden. De krijgs raad te Luik had hen vrijgesproken. Te gen het einde van het jaar zullen de twee betrokken militairen voor de krijgs raad in Brussel moeten terechtstaan. WASHINGTON (AFP) Op de nieuwe Amerikaanse militaire begroting zal re kening worden gehouden met wijzigingen in de internationale situatie. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Mc- Namara, gisteren gezegd na een bespreking met president Johnson en de directeur van het begrotingsbureau, Gordon. McNamara verwacht dat de geraamde uitgaven lager zullen liggen dan die van 1964. Door be sparingen zullen de uitgaven voor defen sie in het lopende belastingjaar tussen 700 miljoen en 800 miljoen dollar lager liggen dan wag voorzien. De militaire kracht van de Verenigde Staten is er niet door ver minderd. De Sovjetrussische posterijen hebben een nieuwe zegel uitgegeven waarop het ruimteschip „Dageraad" en de drie ruimtevaarders staan afgebeeld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het rijk zal de ge meenten een hoger bedrag voor de wegenaanleg uitkeren dan is voorzien in het wetsontwerp Uitkering Wegen, dat bij de Tweede Kamer aanhangig is. Mi nister Toxopeus van Binnenlandse Za- Advertentie De Antilliaanse douane heeft de ontdek king bekendgemaakt van verborgen wa pens aan boord van de zeshonderd ton metende „Joanne", die enkele dagen ge leden de haven van Willemstad (Curacao) was binnengesleept. Het schip varende onder Liberiaanse vlag had een Cubaanse bemanning van tegenstanders van Castro. Aangenomen wordt dat het betrokken is geweest in een recente militaire operatie. Nadat het schip, dat wegens motorpech naar Curasao moest worden gesleept, in de haven was gemeerd ontdekten douane ambtenaren mitrailleurs, geweren, pisto len, een klein kanon en een grote voor raad verborgen medicamenten aan boord. De wapens zijn in beslag genomen. De Cubaanse bemanning is intussen naar Panama gevlogen. De bemanning die afgelopen zondag zou arriveren om het schip over te nemen is niet komen opdagen. Niet bevestigde berichten doen de ron de dat het schip betrokken is geweest bij een aanval op een Spaans schip. Advertentie WASHINGTON (Reuter Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag op een persconferentie gezegd dat presi dent Johnson een brief heeft ontvangen van de Chinese premier Tsjoe en Lai waarin deze voorstelt een conferentie te houden van 's werelds voornaamste lei ders, om te beraadslagen over een vernie tiging van kernwapens. „Eenzelfde voorstel heeft de regering in Peking vrijdag j.l. gedaan kort nadat zij bekend had gemaakt dat de Chinese Volks republiek haar eerste kernbom tot ont ploffing had gebracht", aldus de woord voerder. De brief van Tsjoe en-Lai werd door de Chinese ambassadeur in War schau aan diens Amerikaanse ambtgenoot aldaar overhandigd. Deze ambassadeurs hebben op gezette tijden contact met el kaar, ook al onderhouden hun landen geen diplomatieke betrekkingen. De woordvoerder wilde niet antwoorden op vragen of Johnson de brief van Tsjoe en-Lai zal beantwoorden. Hij maakte ech ter wel duidelijk dat de Verenigde Staten de Chinese stap als een „rookgordijn" be schouwen. BRUSSEL De Belgische vice-minister van Buitenlandse Zaken. H. Fayat, heeft gisteren het Belgisch-Nederlands akkoord voor een nieuwe verbinding tussen de Schelde en de Rijn een kwestie van natio naal belang genoemd. In een verklaring aan het Belgische blad „Echo de la Bourse" heeft hij er op gewezen, dat het akkoord aan twee eisen voldoet: de zee-Schelde wordt vrijgemaakt van de binnenvaart, en voor de rijnvaart wordt een nieuwe en kortere weg geopend. Het nieuwe tracé noemde de minister „het enige, dat economisch en technisch be antwoordt aan deze dubbele eis". Minister Fayat weerlegt voorts nogmaals de bezwaren, die-van Waalse, maar ook van Gentse zijde tegen het akkoord zijn gemaakt. „Gent kan er op vertrouwen, dat het kanaal door Zuid-Beveland zal blijven bestaan. Nederland heeft duidelijk belang in deze waterweg", aldus Fayat. ken zei dit gisteren in de vergadering van de Tweede-Kamercommissie van Binnenlandse Zaken, waar de financiële ositie van de gemeenten werd bespro- en. Voor deze hogere uitkering noem de de minister een bedrag van 125 mil- oen gulden. Overigens bestond van regeringszijde geen bereidheid de financiële moeilijk heden van de gemeenten aanmerkelijk te verlichten. Minister Toxopeus wil de ge meenten die geen sluitende begroting heb ben nog geen voorschotten geven. Wel wil de regering nog een nader onderzoek instellen naar de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, maar de minis ter van Financiën, prof. Witteveen, die eveneens aan het debat deelnam, was er niet bij voorbaat van overtuigd dat hier uit hogere uitkeringen voor de gemeenten zullen voortvloeien. Hij betoogde dat de gemeenten de tering naar de nering moe ten zetten. De positie van de gemeenten is in veel gevallen gunstiger dan die van het rijk, aldus minister Witteveen, die erop wees dat de toelaatbare uitgaven stijging voor de gemeenten hoger is dan de 4 percent waaraan het rijk zich ge bonden voelt. Minister Toxopeus was het daarmee eens. De investeringen van de gemeenten ten behoeve van de overschakeling op aardgas, ongeveer 300 miljoen gulden, moeten uit de normale ruimte worden gefinancierd. Minister Witteveen wees erop dat deze investeringen over een aantal jaren kunnen worden uitgesmeerd. Het uitgavenvraagstuk moet ook voor de ge meenten een kwestie van het afwegen van prioriteiten zijn, zei de minister. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5