„De Nobelprijs zou aan mijn naam een betekenis erbij geven die er van nature niet bij hoort" 1 1 A Franse hulde voor Sartre uw haar STILBÉPAN" Haalde ShM* spons erov behoud van Sartre motiveert zijn weigering van Nobelprijs dit tonicum is hot Dr. E. Boswinkel sprak over de Griekse papyri t VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 11 PARIJS. De schrijver-wijsgeer, Jean Paul Sartre, de vijfde Franse winnaar van de Nobelprijs voor Letterkunde na de oorlog (Gide, Mauriac, Camus en St. John Perse), heeft gisteravond een uiteenzetting gegeven dat hij de prijs weigert omdat hij dan vrij kan blijven en ongebonden in het culturele conflict tussen Oost en West. Sartre gaf deze uiteenzetting aan Zweedse correspondenten in de Zweedse ambassade en zijn opmerkingen werden later de wereld inge zonden door het Franse persbureau. Terwijl hij zijn waardering te kennen gaf voor de onderscheiding als eer, zei hij de prijs te moeten weigeren om wat hij noemde „persoonlijke en objectieve redenen". Hij zei dat zijn persoonlijke reden was dat hij niet wil dat de Nobelprijs of enig andere instelling vertroebeld wordt met zijn eigen naam. Hij voegde er aan toe, dat hij altijd officiële onderschei dingen geweigerd heeft zoals het Legioen van Eer dat hem in 1945 aangeboden werd. t3e nieuwe modieuze tweeds heeft Lippits weer voor U in huis. Een hartveroverende col lectie, die een behaaglijk na jaar garandeert. SPECIAALHUIS REGENKLEDING Stiefbeen sr. in Minerva T.V.-spel van Haarlemse Lizzy Sara May Uitvoering in Toonkunst door pianoleerlingen K. M. Het haartonicum dat haaruitval effectief stopt. Stilbépan werkt krachtig! Stilbépan met vet of zon der vet. Stilbépan het behoud van uw haar. nabeschouwingen De Academie '63 De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma's VOOR ZATERDAG NEDERLAND I J. Damshuizer Rechtstreeks radioverslag van Albanië-Nederland „DEZE HOUDING zei hij is ge baseerd op mijn opvatting van het werk van een schrijver. Een schrijver die een politiek, sociaal of litterair standpunt in neemt moet alleen werken met zijn mid delen dat is het geschreven woord. Alle onderscheidingen die hij zou kunnen ont vangen stellen zijn lezer bloot aan druk die ik niet wenselijk acht. Het is niet het zelfde als ik mijzelf kenbaar maak als Jean Paul Sartre of Jean Paul Sartre, de Nobelprijswinnaar." Hij zei, dat een schrij ver die een onderscheiding van deze soort aanvaardt tegelijkertijd de instelling die hem geëerd heeft in zijn werk betrekt. Hij noemde het voorbeeld van zijn sym pathie voor de opstandelingen in Venezue la en zei dat zijn steun aan die opstande lingen de Nobelprijs zou kunnen compro mitteren als instituut als hij hem aan neemt. „Een schrijver moet zichzelf dus niet toestaan tot een instelling gemaakt te worden, zelfs als dit gebeurt in de meest eervolle vormen als in dit geval." SARTRE ZEI. DAT ZIJN objectieve re denen waren dat op het ogenblik de enig mogelijke culturele strijd die is welke vreedzame coëxistentie van de oostelijke »n westelijke culturen bevordert. Hij zei, dat deze strijd tussen oost en west „moet worden gevoerd door mensen en culturen, zonder tussenkomst van instellingen". „Mijn sympathieën staan zeker aan de kant van het socialisme en wat men het oostelijke blok noemt. Maar ik ben in een burgerlijk gezin geboren en opgevoed. Dit stelt mij in staat samen te werken met allen die er naar streven de twee cultu ren bij elkaar te brengen. Ik hoop natuur lijk dat de beste wint, dat is het socia lisme. Daarom kan ik geen enkele onder scheiding aanvaarden die door hoge cultu rele instellingen wordt gegeven, niet van het oosten noch van het westen hoewel lk hun bestaan wel begrijp. Daarom zou ik ook de Leninprijs weigeren." SARTRE VOEGDE ER AAN toe, dat hij zich bewust is dat de Nobelprijs op zichzelf geen onderscheiding is van 't wes- Advertentie Op woensdag 28 oktober komt het caba retensemble van André Carrell naar Heemstede. In het Minerva Theater begint 's avonds om 8 uur de André-Carrell-show. Aan het programma wordt medewerking verleend door bekende radio- en t.v.-artiesten, on der wie Rien van Nunen in zijn Stiefbeen- creatie. HAARLEMS BACH ENSEMBLE Het Haarlems Bach Ensemble, onder leiding van George Robert, zal zondag 25 oktober in de Bakenesserkerk een uit voering geven van het eerste deel van de Cantate nr. 36 van J. S. Bach „Schwlngt freudig euch empor". De dienst, die wordt geleid door ds. J. Streefland, begint om 19.30 uur. veel publiek. Hij schreef o.a. „Huis Clos" (1945) „La Putain Respecteuse" (1946) ,Les Mains Sales" (1947) „Le Diable et le Bon Dieu" (1951) en „Les Sequestrés d'Altona". In al zijn werken staat de wor steling om inzicht en vrijheid in het mid delpunt. De mens is, zoals de stoffelijke dingen zijn een „en soi" maar door zijn bewustzijn ook een „pour soi". De mens bestaat vanaf het ogenblik dat hij kiest wat hij zal zijn, wat hij zal doen. Er zijn volgens Sartre twee soorten mensen: de „verlichten", dat zijn zij die hebben ge kozen en weten dat zij dat gedaan heb ben, en de „beroerlingen" (salauds), die niet willen kiezen of het doen in zelfbe drog. Vrij willen zijn, aldus Sartre, is te vens: de vrijheid van anderen wensen. telijke blok, maar dat in „de huidige si tuatie de Nobelprijs objectief gereserveerd wordt voor schrijvers van het westen of rebellen uit het oosten". Hij gaf toe dat de kwestie van de geldprijs 250.000 Zweed se kronen hem wat verward had. Hij zei er over gedacht te hebben hoe deze som gebruikt zou kunnen worden voor waardige bewegingen en dat hij overwo gen had hem te geven aan de Commissie inzake de Apartheid in Londen een groep die actief werkt tegen de Zuidafri- kaanse rassenpolitiek. Zijn weigering, gaf hij toe, berooft op deze wijze de apart heidscommissie van een aanzienlijke som. „Ik wil niet ondergebracht worden in een instelling noch in het oosten noch in het westen. Maar men kan niet eisen dat iemand voor 250.000 Kronen afziet van principes die niet alleen de zijne zijn maar die gedeeld worden door al zijn ka meraden". m De prijs zal in het Nobelfonds terugge stort worden, evenals dit het geval was met de prijs van Pasternak. Sartre werd ingelicht over het in Stock holm genomen besluit toen hij met zijn vriendin Simone de Beauvoir rustig zat te lunchen in een restaurant op de linker Seine-oever. Toen een journalist hem het nieuw meedeelde zei hij: „Ik kan u niets zeggen. Ik weiger de prijs". VOOR HET GROTE publiek is Jean- Paul Sartre de vader van het existentia lisme die zitting houdt in de schrijvers cafés en kelders van Saint-Germain-des- Prés, voor anderen de politicus die mani festen opstelt, een links-georiënteerd tijd schrift bezielt en op vergaderingen spreekt, maar hij is ook de filosoof die ergens in een stille huurkamer mediteert. Sartre is op 21 juni 1905 in Parijs gebo ren. Zijn vader, een marine-officier, stierf toen Jean-Paul twee jaar was. Zijn groot vader, leraar Duits, bracht hem de liefde voor het schrijven bij. Op zesjarige leef tijd schreef Jean-Paul al verhalen om, zo als hij zelf zegt, zijn bestaan te recht vaardigen. Het geschrevene was toen voor hem het enige werkelijke. In 1938 ver scheen zijn eerste roman „La Nausée (de walging). In zijn studententijd was hij een vurige aanhanger van de filosofie van Martin Heidegger, die op zijn beurt een leerling was van de Deen Kierke gaard. Op 29-jarige leeftijd ontmoette Sar tre in Berlijn de filosoof Edmund Husserl. de stichter van de fenomenologie, van wie hij stellingen overneemt. Sartre noemt zich humanistisch marxist. Het marxisme van de communisten vindt hij „versteend marxisme". Zijn toneelstukken trekken „Interview tussen Nul en Zero" ZONDAG 25 OKTOBER zendt de NCRV het televisiespel „Interview tussen nul en zero" van de Haarlemse schrijfster Lizzy Sara May uit. Het stuk behandelt het thema van een ondergedoken joods kind wiens ouders zijn weggevoerd; een kind dat heeft „mogen" overleven en daardoor een schuldgevoel ten opzichte van zijn ouders heeft. Omdat de ouders nimmer reëel voor hem gestorven zijn ze zjjn immers zomaar in het niet verdwenen heeft hg die dood ook niet kunnen ver werken. Hij heeft een „ingevroren liefde", een nulpunt, dat ook in Amerika waar hij na de oorlog heen gaat, niet wordt opgeheven, maar als „zero" in hem blijft voortwoekeren. In dit door Stefan Felsenthal geregis seerde spel zijn 17 minuten film verwerkt, opgenomen op Schiphol, aan de Amstel oevers, in de Amsterdamse jodenbuurt en op andere hoofdstedelijke plaatsen. In de belangrijkste rollen ziet men Maxim Hamel, Anita Menist, John Leddy en Jetty Cantor. Lizzy Sara May werd in 1918 in Am sterdam geboren. Zij publiceerde een vier tal poëziebundels, een novelle, een bundel korte verhalen en een kinderboek. Zij schreef twee toneelstukken, „Lang leve de lakei" en „De luis". Het eerste werd in 1963 opgevoerd door de Tilburgse toneel groep Aktie. Lizzy Sara May werkt thans aan een nieuw toneelstuk „Waar blijft de muziek" en aan een novelle. Franse schrijvers en intellectuelen hebben in het algemeen de beslissing van de Zweedse Academie om de Nobel prijs voor Letterkunde aan Jean Paul Sartre toe te kennen toegejuicht. Enke len van hen voegden er aan toe, dat zij zijn weigering de onderscheiding te aanvaarden, begrepen of goedkeurden. Een schrijver wees êr echter in Le Mon de op dat, hoewel Sartre de prijs in geld kan weigeren en kan weigeren de plechtigheid van de prijsuitreiking bij te wonen, hij niet kan ontsnappen aan de onderscheiding als zodanig. Frangois Mauriac, die 12 jaar geleden de prijs kreeg, prees de toekenning aan Sartre. „Ik ben van mening, dat Sartre zonder enige twijfel de belangrijkste schrijver van zijn generatie is en de grootste in vloed heeft," aldus Mauriac. André Maurois zei: „Ik keur de keuze geheel goed. Het werk van Sartre is belangrijk. Zijn laatste werk „Les Mots" is mis schien het beste." Jules Romains zei dat Sartre deel uitmaakt van de 20 schrij vers in de wereld die de prijs verdie nen Jean Rostand zei niet verbaasd te zijn over de weigering van Sartre: „Sartre is een edelmoedig man die niet om geld verlegen zit." Marcel Jouhan- deau zei: „Het mooiste was de prijs te weigeren. Men groeit door te weige ren. Ik ben het volkomen met Sartre eens. Daarom denk ik dat de weigering van Sartre de Ziveedse Academie niet in verlegenheid brengt." Juliette Gréco zei: „Het is een zeer grote eer, ruim schoots verdiend en dus normaal. Maar men is niet verplicht giften die mensen aanbieden aan te nemen. Sartre had ge lijk de prijs te weigeren omdat hij hier mee zijn grote vrijheid aantoont." Pierre Brasseur, die in Sartres drama's gespeeld heeft, zei: „Het is een groot genoegen voor mij geweest met Jean Paul Sartre samen te werken. Hij is in elk opzicht een fijne kerel." Gabriel Marcel acht de onderscheiding verdiend maar van een meer algemeen standpunt uit zei hij kan er kritiek op uit geoefend worden. Hij voegde er aan toe dat van een bepaald standpunt gezien Sartre zich meer en meer in de politiek heeft begeven. Leerlingen van Peter de Kleer hebben gisteravond een uitvoering gegeven in de Haarlemse Muziekschool van Toonkunst. Het was een duidelijke demonstratie van de grote liefde waarmee vrijwel alle uit voerenden hun werken hadden benaderd. Frasering en dynamiek werden veelal nauwkeurig in acht genomen en het meest opmerkelijk was dit wel bij de pianiste, die twee Moments Musicaux van Schubert en een Mazurka van Chopin speelde. Men kon hier welhaast van „chirurgisch" spreken. Over het algemeen kwamen de leerlin gen toch nog niet veel verder dan een ge trouw mogelijk spelen van noten. Opmer kelijk was bijvoorbeeld, dat de jongeman, die een adagio van Mozart uitvoerde, de melodiestem wel duidelijk naar voren liet komen maar er niet in slaagde de melodie ook werkelijk leven te geven. Steeds weer brak de lijn na een goed be gin af. Bij de meesten was er trouwens sprake van een zich niet voldoende tijd gunnen bij de lyrische passages. Ook werd de mooie vleugel veelal te zwaar geattaqueerd. Er bleef dus nog wel wat te wensen, maar dat is zinvol voor leerlingen die nog heel wat studie voor de boeg hebben en hun persoonlijkheid verder moeten ont wikkelen opdat hun vertolkingen een gro tere gedrevenheid kunnen krijgen. Cobi Schreijer en Ronnie Potdammer zijn weer terug in de Waagtaveerne, waarzij vanavond en morgenavond hun nieuwe programma, Een Lied meer niet" in vóórpremière brengen, 't Is een aaneenschakeling van liedjes, waarin ook het cabaretlied niet ont breekt. In het nieuwe seizoen wil Cobi Schreijer weer regelmatig aan jongeren kansen bieden zich aan het publiek met liedjes voor te stellen. Cobi Schreijer heeft deze zomer met de beroemde Amerikaanse zanger Pete Seeger in Engeland vele clubs van „folksingers" bezocht. Zij is er ook zelf opgetreden. Vele contacten heeft zij er gelegd en de kans is groot dat Britse folksingers in De Waag zullen komen optreden. De toezeggin gen zijn er al. In november is er weer een t.v.-optreden van de Waagzan- gers. In studio A te Bussum is daar toe door de Haarlemse ontwerper Roland de Groot een Waaotaveerne gebouwd Advertentie Ook geparfumeerd verkrijgbaar in luxe verpakking. HAGRA N.V. DIEMEN De eerste Anneke Grönloh-show, gepro duceerd door de KRO, werd gisteravond op het tweede net uitgezonden. Het werd een keurig verzorgd amusementsprogram ma, waarin het zangeresje, afgewisseld door andere vocalisten, haar bij velen ge liefde stem tal van keren liet horen, on der meer in enige populaire, vooroorlogse, Nederlandse nummers, die zij gevoelig bracht. Of Anneke zich van een tiener zangeresje heeft ontwikkeld tot een ware show-ster, werd in dit programma nog niet bewaarheid. Joost Tholens en Tom van Huystee F HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Gewijde muziek (opn.). 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. (Tussen 8.15 en 9.30 kunnen de programma's onderbroken wor den voor een rechtstreekse uitzending uit Tokio: Reportage van de sluiting van de 18e Olympische Zomerspelen in Tokio). Voor de jeugd. 8.20 Djinn, gevarieerd pro gramma. 12.00 Angelus. 12.04 Olympisch journaal. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwartet met zangsoliste. 12.50 Regerings uitzending: Werk en welzijn. Vraaggesprek van Claude Belloni met dokter L. Ph. Schreinemachers, geneesheer-directeur Rijks Psychiatrische inrichting te Eind hoven. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: Mannenkoor. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte orkestmuziek en zangsolisten 15.30 Voor de jeugd. 15.45 Karakteristiek, een pro gramma van weinig woorden en veel mu ziek. 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Licht ensemble. 18.20 Jazzmuziek, met commentaar. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.35 Stereofonische uitzen ding: klassieke muziek, (gr.). 20.00 Hoog tepunten van de achter ons liggende 18e Olympische Zomerspelen in Tokio. 20.30 Rieleksengevarieerd programma, 21.36 Licht instrumentaal ensemble met zangsolisten. 22.00 Roulette, een spelletje met grammofoonplaten. 22.15 Wereldoor log I, documentair programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: gesprek over Christen-zijn in Kerk en We reld van vandaag. 23.15 Nouveauté's: nieuwe klassieke grammofoonplaten. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Amusements muziek (gr.) 8.40 Orgelspel. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Klassiek pia noconcert (gr.) VPRO: 9.40 Richtlijnen, lezing óver de tien geboden in onze tijd. 9.55 Gezin en welvaart IV. Armoede is er nog, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Z.O. 135, gevarieerd programma. (Om 11.00 Nws.) 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actueel sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nieuws. 13.15 Opnamen nachtconcert van 17 oktober jl.: lichte muziek. 13.50 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.25 Radio jazzclub. 14.50 Reportage 70- jarig jubileum Nederlandse Vegetariërs- bond. 15.00 De oude Nederlandse Opera 1900-1925 (gr.) 16.00 Nieuws. 16.02 Boekbespreking. 16.20 Stereofonische uit zending: Lichte orkestmuziek. 16.45 Ste reofonische uitzending: Licht instrumen taal kwintet. 17.05 Stereofonische uitzen ding: Lichte orkestmuziek. 17.30 Week- journaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.10 Je neemt er wat van mee, hobby-quiz. 20.00 Nieuws. 20.05 Britse volksliederen (gr.) 20.15 Dag van de Verenigde Naties: Londens Sym fonie-orkest en solist: Moderne en klassie ke muziek. Na afloop: toespraak door Se cretaris Generaal van de Ver. Naties (opn.) 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Trammelant in Loeren a/d Hor, licht programma. 22.10 Licht instrumen taal trio. 22.30 Nieuws. 22.40 Metropole show: Metropole-orkest, koor en solisten. 23.10 Even naplaten licht programma. 23.55-24.00 Nieuws BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Middagvaria. 12.25 Weerbericht. 12.30 Hallo met Henk. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws en Olympisch journaal. 13.20 Operettefrag menten. 14.00 Nieuws. 14.03 Nieuwe gram mofoonplaten voor teenagers en twens. 15.00 Nieuws. 15.03 Radioweek I, II, III. 15.15 Hoorspel. Aansluitend: Orkestmu ziek. 17.00 Nieuws. 17.15'Koorzang. 17.30 Moderne duitse orgelmuziek. 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Liederen. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Liedjes. 19.00 Nieuws, radio kroniek en hoogtepunten uit de Olympi sche Spelen 1964 te Tokio. 19.40 Gevarieer de muziek. 20.00 Orkestmuziek. 20.15 In ternationaal concert ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties: Klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I. NOT/NTS: 11.05-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.15 Olympische Spelen. VARA: 19.30 Glynis Een lijfwacht te veel, TV- film. NTS: 20.00-20.20 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 De Rudi Car rell Show. 21.25 Signalement Particulier kunstbezit. 21.55 Het pistoolschot, TV-film. NTS: 22.25 Journaal. 22.30 -23.30 Olympi sche Spelen. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV. 20.01 Tie nermagazine. 20.45 Paramaribo, filmim pressie. 20.55 Amsterdams kamerorkest met solist: klassieke muziek. 21.25 Drie maal negen, TV-film. 21.50 Dagsluiting. 21.55-22.10 Actualiteiten. NOORDZEE 18.30 Mijn drie zonen. 19.00 Popey (tekenfilm). 19.08 Belevenissen in de Stille Zuidzee. 19.24 Hollywood Star Playhouse. 21.00 Film met Gary Grant en Katherine Hepburn. NTS: 15.00 Weekjournaal. 15.25 Hardy's logboek, TV-film (dl.2). KRO: 16.00 In termezzo, een filmimpressie over het Spaanse land. 16.15 Huisje, boompje, beestje. 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.15 Olympische Spelen. KRO/NCRV: 19.30 Barend de beer. KRO: 19.35 Sir Lan celot, TV-film (dl.3). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Vier maten van nu, licht programma 21.30 Bonanza, TV-film (dl.10). 22.20 Con cilie-journaal. NTS: 22.25 Journaal. 22.30- 23.30 Olympische Spelen. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.01 Zoo Zoo, maandelijks dierenprogramma. 20.30 Combo, maandelijkse tienerinstuif. 20.55 De Dick Van Dyke Show (dl.25). NTS: 21.20- 22.10 Hoe maakt U het?, maandelijks pro gramma. Advertentie maakten een lange filmreportage over d« Academie '63 in Haarlem en zij slaagden erin zowel de goede en uitgebreide opzet, als het vrije karakter van dit nog zo jonge instituut tot uitdrukking te brengen. Opmerkelijk natuurlijk waren de gesprek jes die docenten als Kater, Ten Holt en Verpoorten tijdens het werk met de leer lingen voerden. De tijd stond de samen stellers waarschijnlijk niet toe, wat meer te laten zien en horen van de achter gronden van de leerlingen. Het vervolg van de serie „Oorlog en Vrede", samengesteld door Paul Steen bergen Jr., kwam gisteravond via Neder land 1 op de beeldbuis. In deze VPRO- serie werden nu de ethische aspecten van het gebruik van kernwapenen behandeld. Op een enkele uitzondering na, wezen pro testants-christelijke, rooms-katholieke en humanistische geleerden het gebruik van atoombommen en -raketten zonder meer af. Het was natuurlijk zeer belangrijk, dat de voor het kijkkastje gezeten miljoenen zich ervan konden vergewissen, hoe eens gezind zij, die in godsdienstige of levens beschouwelijke zin leiding geven, over dit verschrikkelijke probleem denken. Die „boodschap" was belangrijker dan het beeld, dat met deze reeks samen- en al leenspraken, die 20 minuten duurden, zeer veel tekort kwam. Dit dan in tegenstel ling met de eerste aflevering, die visueel aanmerkelijk interessanter was. In de foyer van het Minerva Theater in Heemstede heeft dr. E. Boswinkel, ver bonden aan het Leidse Papyrologisch In stituut, een onderdeel van de Leidse Uni versiteit, een lezing gehouden met als ti tel: „Uit de wereld der Griekse papyri", welke lezing door spreker werd toegelicht door het laten circuleren van foto's onder het publiek. Voor de pauze heeft dr. Boswinkel, die promoveerde op een uitgave van de Griek se papyri en die zich daarin heeft gespe cialiseerd, de historie van de papyri be handeld over een periode van ongeveer duizend jaar (300 vóór Chr. tot 700 na Chr.). De Griekse papyri bleven alleen in de Egyptische woestijn bewaard; verder zijn al deze papyrusrollen vergaan. Het bestuderen van de Griekse papyri is niet alleen waardevol voor de histori cus doch tevens vindt de jurist hier een rijk gebied voor zijn studie, omdat deze papyri bijvoorbeeld over het Ro meinse recht veel materiaal verschaffen. Ook de theoloog kan van de papyri ge bruik maken, omdat er veel in staat ver meld over de godsdienst van de oude Egyptenaren en de Serapis-dienst, die door de koning werd gestimuleerd. We vinden op de papyri ook de opkomst van het Christendom terug, de teksten van de evangeliën en van de vervolgingen, als mede de opkomst van het monnikendom. Ook is de papyrologie (de leer van de papyri dus) van belang voor de klassi- cus, want juist door deze papyri zijn de Griekse auteurs weer bekend geworden. Tevens leert men het leven van alle dag in velerlei vorm kennen, een maatschap pelijk leven dat in wezen niet zoveel ver schilt van het onze, aldus sprekers. Vóór de vondsten van de papyri was het bij voorbeeld moeilijk het Nieuwe Testament te lezen, aldus dr. Boswinkel. De cultuur-historicus vindt misschien wel het grootste studieterrein in de papyri terug omdat daarin het dagelijks leven in al zijn facetten omstreeks het begin van de jaartelling is vastgelegd. Door enkele teksten (uiteraard in verta ling) voor te lezen, verduidelijkte spreker nog het gesproken woord. Het waren brie ven die getuigden van dankbaarheid van kinderen jegens hun ouders, over aankon digingen van verlovingen en huwelijken. Na de pauze wijdde spreker, ook al weer aan de hand van de papyri aandacht aan het onderwijs in bovengenoemde dui zendjarige periode. Zondag zal in het radioprogramma van de A.V.R.O. van 13.55 tot 15.45 uur ver slaggever Frans Henrichs een directe reportage brengen uit Tirana van de voetbalwedstrijd AlbaniëNederland, die wordt gespeeld in het toernooi om het wereldkampioenschap. In dit wereldkampioenschap voetbal, dat op 24 mei van dit jaar van start ging en waarvan de eindbeurten in 1966 in Engeland worden gehouden, eindigde de eerste ontmoeting van het toernooi te Rotterdam tussen Nederland en Albanië met een 20 overwinning voor Oranje.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11