DE TIJGER KAT" VAN VISCONTI A 0 W Met wat slagroom doet u wonderen! (ZÉ* KOLBERTS f69.50 A.R. de BOER Reserveer een stukje lente! Minister Luns naar Washington, Bonaire en New York Streekziekenhuis in Emmeloord Steeds meer bejaarden in vrijwillige ziekenfondsverzekering 120 x zo lang 37 x zo zacht 13 x zo blank als deze krant. niet duurder geworden en in verhouding dus goedkoper. het beste en vriendelijkste zachtste nieuws uit Zweden. 500 „pagina9s dik! Edet King Size kost slechts 58 cU Zacht en héééél veel papier 15 FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 ff HARRIS TWEED Charles Boost Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Cake, koffie, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nog lekkerder en nög gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! CONSTANT - verlovingsringen IS is IS is In wit, rose, geel en groen verkrijgbaar. IN 1958 MAAKTE de roman „II gat- topardo" van Giuseppe di Lampedusa zijn opzienbarend entree in de wereld der letteren, waar hij onmiddellijk als een meesterwerk ontvangen werd. De auteur, de Siciliaan Giuseppe Tomasi, hertog van Parma, prins van Lampe dusa, was een jaar tevoren overleden en het bleek dat het manuscript van deze, zijn enige roman die hij schreef, bij toe val in zijn nalatenschap ontdekt was en de bewonderende aandacht van de Milanese uitgever Giangiacomo Feltri- nelli had getrokken. Di Lampedusa had jarenlang rond ge lopen met het plan het levensverhaal van zijn Rootvader op papier te zetten, maar twijfel aan zijn schrijverschap had hem weerhouden, totdat de wetenschap dat hij een dodelijke kwaal onder de leden had, hem toch tot het schrijven van de familiekroniek had gebracht. De uitgave van zijn roman en het wereldsucces dat er op volgde, heeft hij niet meer mee mogen maken. HET LAG ENIGSZINS voor de hand, dat de filmproducent Goffredo Lombardo, toen hij zich eenmaal verzekerd had van de verfilmingsrechten van het boek, het eerst heeft gedacht aan Luchino Visconti als regisseur. Behalve dat Visconti even zeer tot de oude Italiaanse adel behoort als di Lampedusa (hij is een graaf van Modrone) maakte zijn ervaring van te leven in twee werelden (behalve van adel is Visconti overtuigd marxist) hem bij uitstek gevoelig voor het drama dat in „De tijgerkat" aan de orde komt en dat de omwenteling van 1860, de opkomst van het liberalisme in Italië en de ondergang Advertentie 1 Advertentie Het slotbal uit „De Tijgerkat": Don Fabrizio (Burt Lancaster) danst met de vrouw van zijn neef (Claudia Cardinale). Minister Luns is gisteren van Schiphol naar New York vertrokken. Nog voor hij zondag van New York doorreist naar de Nederlandse Antillen, zal hij in Washing ton een onderhoud hebben met zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Dean Rusk, over Europese en Atlantische kwesties en over de veranderde situatie in Engeland. De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Gordon Walker gaat begin volgen de week naar Washington om met minis ter Dean Rusk te spreken. Tegen die tijd leidt minister Luns op Bonaire de jaarlijkse conferentie van Ne derlandse ambassadeurs uit de Caraïbische landen. Begin november brengt hij een of ficieel tegenbezoek van drie dagen aan pre mier Williams van Trinidad, die twee jaar geleden Nederland bezocht. Op 4 november keert hij via Miami naar New York te rug waar hij een week later de opening van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties zal bijwonen. van de Siciliaanse adel tot historische ach tergrond heeft. DE FAMILIEROMAN, die zijn titel ont leent aan de in het wapenschild van de hoofdpersoon voorkomende figuur van een tijgerkat, speelt zich af in die beslissende jaren, waarin Garibaldi met zijn „Dui zend" in naam van Victor Emanuel, ko ning van Sardinië, bezit neemt van Sici lië, waardoor een einde komt aan de macht der Bourbons in Italië en de weg naar de eenwording tot een Italiaans ko ninkrijk openstaat. In de chaos van die omwenteling met vérstrekkende gevolgen staat de hoofdper soon van de roman, don Fabrizio, prins van Salina, die tot de machtigste verte genwoordigers van de Siciliaanse adel be hoort maar verstandig genoeg is en over voldoende historisch besef beschikt om de onvermijdelijkheid van de gebeurtenissen te accepteren. Om zichzelf en zijn familie te beschermen tegen de loop der historie, kiest hij tijdig de kant van de revolutie en bevordert hij zelfs dat zijn neef Tan- credi, die hij oorspronkelijk voor een van zijn dochters bestemd had, trouwt met de rijke burgemeestersdochter, een eerste verzoening tussen beide partijen, adel en bourgoisie, die in de veranderde onder linge verhoudingen samen verder zullen moeten leven. LUCHINO VISCONTI heeft in vroeger I werk, met name in „Senso uit 1954, waarin een ander aspect van hetzelfde ge beuren belicht werd, bewezen een pracht- lievend filmer te zijn die zich met een zeker heimwee kan verlustigen in de rijk dom en weelderigheid van decor en cos- twum uit voorbije tijden. Een merkwaar- dige preoccupatie voor de communist Vis conti, die als filmer begonnen is met rea listische tijdsdrama's als „Osessione" dat hij in '43 maakte en dat algemeen be schouwd wordt als het stimulerend begin van het Italiaanse neo-realisme in de \film, en „La terra trema" ('48) een vis sersdrama dat zich op het Sicilië van die tijd afspeelde en van sociale bekommer nis getuigde. Maar daarna is uit het werk van Vis- conti, die ook als toneel- en opera-regis- I suer in en buiten zijn land optrad, de een voud en de directe werkelijkheid verdwe nen en zijn er andere elementen aan toe gevoegd die verwarrend hebben gewerkt en van de filmer een omstreden figuur hebben gemaakt. Maar in „De tijgerkat" heeft hij een stof gevonden die zijn uiteenlopende am bities kennelijk ten volle bevredigd heeft, I waardoor een film is ontstaan die duide lijk als een hoogtepunt in zijn gevarieerd I oeuvre beschouwd kan worden. I EVENALS HET BOEK begint de film met het gemeenschappelijk rozenkransge bed ten huize van Don Fabrizio, een fa milie-bijeenkomst in ^en der paleiszalen, die door Visconti dankbaar aangegrepen wordt om milieu en handelende personen met een traag bewegende camera te be schrijven. Het doordringen van de alar merende gebeurtenissen in dit bescherm de milieu, de komst van neef Tancredi die de zijde van Garibaldi heeft gekozen en de gesprekken van de prins met de huis prelaat pater Pirrone, brengen de hande ling op gang en steeds weet Visconti een juiste sfeer op te roepen en uit het con tact tussen de rustige en door tradities be paalde wereld van Don Fabrizio en de roerige buitenwereld de nodige drama tische spanningen op te roepen, waardoor de film behalve bezienswaardig als histo- rische reconstructie ook een bijzonder in tens eigen leven krijgt. Het tweede gedeelte, dat twee jaar la ter speelt en waarin blijkt dat de ver wachtingen van de prins aangaande de uit komst van de revolutie nagenoeg zijn uit gekomen, eindigt dan met de fameuze bal scène tijdens een glorieus feest ter ere van Tancredi's huwelijk met de burge meestersdochter, een laatste opleving van een verdwijnende levensstijl en tegelijk een bewijs dat er ogenschijnlijk niets ver anderd is en dat de nieuwe heersers het spel voortzetten en hun voorgangers imi- I teren. VOOR HET LAATST, voor hij zich te rugtrekt, is Don Fabrizio het middelpunt van het gemengde gezelschap van oude adel en „nouveaux riches" en Visconti heeft aan dit nostalgieke slotbal al zijn krachten gegeven. In de versie die op het ogenblik in het Amsterdamse Kriterion gedraaid wordt, is dit hoogtepunt uit een boeiende en geraffineerd gemaakte film enigszins gekortwiekt, maar men kan er nog 'steeds de gevoelens van heimwee in proeven die de auteur van de roman des tijds en Visconti bij de verfilming van het boek hebben ondergaan toen zij af scheid namen van een voorbije tijd. „DE TIJGERKAT" IS ontstaan uit een Italiaans-Amerikaanse samenwerking, die gezorgd heeft voor een internationale rol verdeling met Burt Lancaster als een im ponerende en overtuigende prins van Sa lina, Claudia Cardinale als het meisje uit het volk dat zich met de adel vermengt, en Alain Delon als de neef die de afstand tussen twee werelden overbrugt. Het Engels dat zij in deze versie spre ken, werkt belemmerend om tot een com plete illusie te komen, maar de overtui gende kracht van Visconti's verhaaltrant weet dit bezwaar grotendeels op te hef fen, zodat „De tijgerkat" tot de gebeur tenissen van dit seizoen gerekend kan wor den. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 De nieuwe directeur-generaal voor de Volksgezondheid, de heer P. L. Stal, heeft in Emmeloord in de Noordoostpolder een streekziekenhuis geopend. In een toe spraak zei hij o.m. dat de investerings kosten per ziekenhuisbed thans ongeveer 70.000 bedragen tegen 7000.- in 1940. Daarom moet aan de bouw van een zie kenhuis een zeer zorgvuldige behoeftebe paling voorafgegaan om te voorkomen dat het te groot of te klein wordt. Ook is het meestal niet nodig dat in elk zieken huis alle kostbare apparatuur voor elk specialisme aanwezig moet zijn. Tevoren dient ook de arbeidsverrichting te worden geanalyseerd, opdat hoog gekwalificeerd personeel niet door allerlei futiele werkjes van zijn eigenlijke taak wordt afgehouden. De bejaarden doen in steeds groteren getale hun intrede in de vrijwillige zieken fondsverzekering. Tussen 1959 en 1964 nam het in de vrijwillige verzekering op genomen aantal bejaarden met bijna 50 percent toe. Deze ontwikkeling wekt bij de ziekenfondsen in toenemende mate be zorgdheid. Bejaarden zijn namelijk, ver zekeringstechnisch gezien, bijzonder slechte risico's. De door de ziekenfondesen voor hen uit te geven bedragen zijn on geveer het dubbele van de uitgaven voor andere verzekerden, zo wordt opgemerkt in een voorlopig verslag van de commis sie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. Verwacht wordt dat deze veroudering in de komende jaren nog in snel tempo zal toenemen. De verbeteringen van de pen sioenregelingen leiden ertoe dat steeds meer boven-65-jarigen de toelatingsgrens van de bejaardenverzekering overschrij den en op de vrijwillige verzekering zijn aangewezen. De positie van de vrijwillige verzekering zal nog moeilijker worden wanneer de regering de plannen om alle ambtenaren en onderwijzend personeel in een aparte ziekenkostenregeling op te ne men ten uitvoer brengt. Het draagvlak van de vrijwillige verzekering zal dan een dieptepunt bereiken o. m. doordat op nieuw redelijk goede risico's aan deze verzekering worden onttrokken. Voor beter water. B. en W. van Rotterdam vragen de gemeenteraad een aanvullend krediet voor het nieuwe waterwinwerk „De Berenplaat". Dit aanvullend krediet van bijna 3 miljoen is nodig wegens verschillende kostenverhogende factoren. Advertentie 't Is de tnoeile waard dat je er zelf voor SPAARTI (City). Een film met Eddie Constantine betekent altijd weer een soort ver edelde krachtpatserij, dus op zodanige wijze uitgevoerd dat het enigszins op ballet begint te lijken. Volgens dit principe worden zijn spectaculaire knokpar tijen dan ook ingestudeerd. Eddie heeft bijzonder veel aanhangers, hetgeen gemakkelijk kan worden verklaard door zijn meeslepende persoonlijkheid, die niet alleen stoer, maar ook buitengewoon humoristisch is. Dat hij zich aldus door alle moeilijkheden weet heen te slaan, komt hij van vrijdag tot en met maandag in „Eddie slaat alles" weer eens bewijzen. Zondagmiddag kan men voor zijn wekelijks rantsoen wildwest-romantiek weer terecht bij „Salvo's in het hooggebergte", opgediend door ervaren krachten op dit gebied, zoals Randolph Scott en Joel McCrea. DOORDAT DINSDAG voor de leden van de kunstkring „Voor Allen" de film „Maar niet met mijn dochter" wordt vertoond en woensdagavond de nieuwe inwoners van de gemeente door de Velser Gemeen schap met het gebruikelijk ceremonieel zullen worden begroet, resteert voor dit theater alleen nog de donderdagavond voor de vertoning van „Dokters zonder masker". In deze Amerikaanse film wordt een aantal gevarieerde types samenge bracht in eenzelfde besloten ruimte: in dit geval een. groot New Yorks zieken huis, waar een groep jonge doktoren als inwonende assistenten hun eerste prak tische kennis moeten opdoen. Nu is het niet gering wat regisseur David Swift al lemaal in die kleine gemeenschap laat ge beuren. Liefde, ontrouw, overspel, diefstal van medische preparaten, dronkenschap en zenuwinzinkingen zijn aan de orde van de dag, zodat de verontruste toeschouwer zich 'begint af te vragen, of er voor de aanstaande artsen nog wel voldoende tijd overblijft om hun studies te voltooien. HET IS DUS allemaal nogal onwaar schijnlijk en overdreven, maar regisseur Swift was er kennelijk niet op uit om een reëel beeld te geven van het leven in een Amerikaanse ziekenhuis. Vandaar dat hij ons meer een kijkje gunt achter de scher men, op dezelfde romantische manier waarop de damesbladen zich met derge lijke onderwerpen bezighouden. In ieder geval overtreft hij hiermee alles wat er ooit in populaire doktersromans over de mannen en vrouwen in het wit bij elkaar is gefantaseerd. (Stadsschouwburg). De imponerende fi guur van Gordon Scott is voor het zoveel ste spektakelstuk „Goliath en de slavin", voor de afwisseling eens met speer en schild gewapend, om aldus de stoere ti telheld te kunnen uithangen. Hij doet dit op de van hem bekende wijze, zodat er menige grote en kleine vechtpartij ont staat, waarbij onderwijl nog een schone slavin aan de begerige handen van haar belagers kan worden onttrokken. Een en ander op Italiaanse dus op grootscheep se wijze voor het witte doek pasklaar ge maakt. De Nederlandse jeugdfilm „De avonturen van Pietje Bell" moest daar' naast veel bescheidener van opzet blij ven, hetgeen niet wegneemt dat vele kin deren zondagmiddag gaarne met de held -uit de bekende jongensboeken van Chr. van Abkoude zullen worden geconfron teerd. PER DUIKBOOT door de vijandelijke linies en een opstand in een Japans ge> vangenkamp zijn dan weer de bestandde len, waar de oorlogsfilm „De slag in de Koraalzee" uit is samengesteld. Het is een spannend verhaal geworden, waar een bijzonder knap gemonteerde impressie van een grote zeeslag in is opgenomen. Deze film draait dinsdag en woensdag. Beverwijk (Kennenier theater) Het thema van de Franse film „De dag en het uur," die kort geleden zijn Nederlandse première beleefde, is het verzet tegen de Duitse be zetter in de laatste maanden van de oor log. In mei 1944, dus kort voor de inva sie op Normandië, wordt boven Noord- Frankrijk een geallieerd vliegtuig neerge schoten. De bemanning weet zich per pa rachute te redden en landt in de buurt van een dorpje, waarvan de bewoners on middellijk zorgen voor een verder trans port naar Parijs doormiddel van een on schuldig uitziende vrachtauto. IN DE AUTO wordt nog een liftster meegenomen, een jonge vrouw die terug moet naar Parijs, waar zij is getrouwd met een door de Duitsers weggehaalde fabrikant. Zij komt pas bij het eindpunt achter het feit dat zij niet de enige pas- Advertentie sagier van de vrachtauto is geweest. De chaffeur was namelijk bij aankomst ge noodzaakt zich onmiddellijk uit de voe ten te maken, omdat de Duitsers hem op I het spoor blijken te zijn en hij geeft dus aan de liftster het verbindingsadres waar de piloten tijdelijk kunnen worden onder gebracht. Op het aangegeven adres is echter geen plaats voor alle onderduikers, zodat zij opnieuw tegen haar zin wordt gedwongen zich verder met deze affaire in te laten. In de gegeven omstandighe den moet zij dus de ene piloot, waar geen plaats meer voor beschikbaar was in haar eigen huis gastvrijheid verlenen. Zo ont staat dan een relatie tussen haar en de Engelse kapitein, welke tot allerlei nieu we complicaties leidt. DIT VERHAAL, dat afkomstig is van André Barret en later voor de film werd bewerkt, baseert zich op talrijke toeval lige omstandigheden, maar René Clément is 'n boeiend verteller gebleken die ons ge makkelijk over wat onwaarschijnlijkheden heenhelpt en voortdurend de spanning van een situatie weet over te brengen. Het werd aldus een knappe thriller dat de oor log als achtergrond en met het noodlot, dat de liftster steeds verder meesleept in een ongewild avontuur, als voornaamste medespeler. In totaal een boeiende en aan te bevelen film van deze jong geble ven papa van de Franse cinema. De film is bestemd voor vrijdag en zaterdag, van zondag tot en met woensdag gevolgd door „Madame zonder schaamte'.', de verfil ming van het geruchtmakende toneelstuk „La bonne soupe". Voor de nachtvoorstel ling draait dan nog „Zes mannen en een danseres", met zondagmiddag als toegift .Jacht op een scherpschutter". (W. B. - t h e a t e r). Voor dit thea ter is de traditionele portie sensatie voor deze week samengesteld uit de volgende titels: „Jason en de duistere machten" (vrijdag, zaterdag en de eerste middag voorstelling van zondag), „De onweer staanbare avonturier" (zondag en maan dag) en „Parachutisten vallen aan" (voor de tweede zondagsmatinee). (LUX OR). Mandrin is een legenda rische Franse held, die omstreeks het jaar 1750 leiding gaf aan de eerste onte vredenheid onder het volk, dat veertig jaar later de Franse revolutie zou ontketenen. Met zijn uit het lompenproletariaat sa mengesteld legertje, gewapend met hooi vorken en stokken, trekt Mandrin aldus door het land, overal schrik en ontstelte nis veroorzakend en onderwijl aarzelend in zijn keuze tussen twee hem bijzonder toegewijde vrouwen. Jean-Paul le Chanois heeft uit deze ingrediënten een aantrekke lijke avonturenfilm samengesteld die men tot en met zaterdag als vrijblijvend amu> sement kan ondergaan. „TEUFEL IM FLEISCH", zoals de oor spronkelijke titel luidt van de semiweten- schappelijke film „Gif in het bloed," is een poging om in de vorm van een docu mentaire speelfilm het bioscooppubliek te informeren over de geslachtsziekten en de bestrijding daarvan. Een voorlichtings film dus en tegelijk een waarschuwing. De methode welke daarbij door regisseur Hermann Wallbrück werd toegepast be rust op de afschrikwekkende uitwerking van medische plaatjes met afbeeldingen van ontstoken organen en huiduitslag. MEN MAG BETWIJFELEN of deze me thode wel pedagogisch en psychologisch is verantwoord en of de bioscoop voor dergelijke voorlichting wel als de meest geschikte plaats kan worden beschouwd. Wat de film verder bijzonder verdacht maakt is de stuntelige manier waarop hij is vervaardigd, het dilettanterige geacteer I der medespelers en de onwetenschappelij ke, maar pikante beelden, die het geheel hier en daar moeten verlevendigen. De gesprekken van de doktoren onderling, die de geleerde heren als belangwekkende in formaties beschouwden, kunnen recht I streeks zijn ontleend aan de bekende in formatieboekjes voor de rijpere jeugd. Maar de Centrale Keuring heeft dit, van een gezwollen Duits voorziene wanpro dukt braafjes cultureel gekeurd. Advertentie ALLE MODELLEN Advertentie I LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 KING SIZE MADE IN SWEDE"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15