Hoogovens verwacht over 1964 weinig veranderde bedrijfswinst Staalproduktie hoger niveau ligt op dan in veel '63 W oningbouwpr ogr amma voor 1965 in gevaar - DE BEURS - „Bij Arch van surséance van betaling nog geen sprake" Hard werken alleen bij een behoorlijke beloning Idruaabe algasconyectoren s gebouwd met 35 jaar gasojar-ervaring drugabel drugabel v J. BRIJS „TOTAL" Mogelijk nieuwe huurverhoging Beleggers terughoudend Northwestern gaat in Nederland werken Hongaarse obligaties vóór 1 december inleveren Veenkoloniale Bank komt met 6 percents pandbrieven Verdachten van schietpartij op vrije voeten Spanning in het bestuur Demonstratie in Amsterdam had een rustig verloop Koerintji gaat terugbetalen Ex-bankdirecteur veroordeeld SCHEEPVAARTBERICHTEN Kapitein van Averdyk had geen schuld aan aanvaring Schorsing van schoolhoofd in Veenendaal nietig Snoekbaarsvisserij VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 BENZINE - SERVICESTATION Wassen - smeren - reparatie Dag en nacht Zijlweg 39-41 - Haarlem Tel. 14308 19 *5 55 BOUWVAKLEIDER HARRY KOOPMANS WEEKABONNEMENTEN WALL STREET oru: Hoogovens verwacht dat de bedrijfs-1 Opneming in de belangensfeer van Hoog- „i„s, over 1964 ondanks gestegenposten weinig zal afwijken van die in 19b.i. De ringsmaatregelen en voor de expansie van winst over het eerste halfjaar was zoals de onderneming wegnemen, terwijl de bekend f 41.06 miljoen tegen 87.04 vennootschap dan tevens gebruik kan ma- J „i iqcq is„ .(„„L-n ken van de kennis en ervaring waarover miljoen over geheel 1963. Destaalpro- Hoogovens beschikt. Hoogovens van haar duktie ligt op een aanmerkelijk hoger kant heeft belang bij nauwe banden met niveau dan in 1963, terwijl tegen het een aluminium-verwerkende industrie. De einde van het jaar de activiteiten een directie meent dat het samengaan van bei- j' j i de ondernemingen hun ontwikkeling ten uitbreiding ondergaan door het in be- gQede m1 komen drijf stellen van nieuwe profielwalse-1 rijen. Dit staat in een bericht dat de directie van Hoogovens geeft als toe lichting op het bod van Hoogovens op de aandelen n.v. „Industrie' voorheen Van Lohuizen. Uiterlijk 5 november kunnen houders van aandelen en/of con vertibles n.v. Industrie hun stukken om wisselen in certificaten Hoogovens. Zoals bekend, kunnen nominaal 4000 aandelen Lohuizen worden omgewisseld in nominaal 1000 niet-royeerbare certifica ten van gewone aandelen Hoogovens, in clusief dividend over 1964. Houders van de 4% percent converteerbare obligaties Lo huizen kunnen hun stukken omwisselen in niet-royeerbare certificaten Hoogovens. Voor nominaal 4.000 converteerbare obligaties, met bijbetaling van 400 per obligatie van 1000, kan worden verkre gen één niet-royeerbaar certificaat Hoog ovens van nominaal 1000 inclusief divi dend over 1964. Als een voldoend aantal stukken wordt aangeboden, waardoor het aanbod gestand wordt gedaan, zullen de nog uitstaande converteerbare obligaties uiterlijk per 31 januari 1965 vervroegd worden afgelost a 103 percent. Uiterlijk maandag 9 november zal worden bekend gemaakt of aan de voorwaarden Is vol daan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Een tekort aan financie ringsmogelijkheden dreigt de uitvoering van het nationale bouwprogramma 1965 te De directie van de N.V. „Industrie" te Vaassen verklaart, dat zij aanvaarding van het aanbod in het belang acht van de verdere ontwikkeling van haar bedrijf en dat zij de aangeboden condities alleszins aanvaardbaar acht. Blijkens een tussen tijdse balans per 30 juni 1964 bedroeg de winst van Lohuizen over het eerste half jaar 324.000 tegen 426.000 over geheel 1963. Voor de te nemen maatregelen ter ver betering van de in de laatste jaren ma- tige rentabiliteit en voor investeringen, die doorkruisen. De bereidheid van de mstitu noodzakelijk worden geacht voor de ver- tionele beleggers om te investeren in de dere ontwikkeling van het bedrijf, is in de woningbouw loopt snel terug, omdat men nabije toekomst een groot bedrag aan de huren in de nieuwbouw te laag acht. financieringsmiddelen nodig, die de N.V. Ook de thans geldende kredietbeperkin- Industrie" zelf niet ter beschikking heeft, gen schijnen een te grote remmende ïn- Bovendien belemmeren de omvang van vloed te krijgen op de woningbouw. De re- het huidige aandelenkapitaal en de finan- gering beraadt zich over maatregelen om ciële draagkracht van de n.v. het aan- aan het nieuwe vraagstuk het hoofd te trekken van leningen ter voorziening in de bieden. De kans dat de oplossing gevon grote vermogensbehoeften, terwijl de mo- den zal worden in een nieuwe huurverho gelijkheid tot uitbreiding van het aande- ging lijkt voorshands niet uitgesloten. Ook lenkapitaal door een beroep op de open- veranderingen in het subsidiebeleid zijn bare kapitaalmarkt niet in voldoende mate aanwezig is. Verder heeft de ven nootschap voor verdere expansie kennis en ervaring op velerlei gebied nodig, waar van de kosten voor een middelgrote on derneming moeilijk zijn te dragen. kundigen zijn geneigd dit als een dreigend voorteken te beschouwen. Minister Bogaers liet gisteren en eer gisteren tijdens zijn bespreking met de Tweede-Kamercommissie voor de volks huisvesting reeds duidelijk blijken dat hij het financieringsvraagstuk als het groot ste obstakel voor de uitvoering van 't wo ningbouwprogramma ziet. Een duidelijke oplossing voor dit probleem bleek hij nog niet voorhanden te hebben, zodat de ka mercommissie op verzoek van de minis ter besloot af te zien van de bespreking van het huur- en subsidiebeleid van de mi nister. De bewindsman verklaarde dat hij niet over voldoende concrete gegevens be schikte om eventuele vragen van de ka mercommissie te beantwoorden. Hij kon evenmin toezeggen dat hij op 17 novem ber, wanneer zijn begroting door de vol tallige vergadering van de Tweede Kamer besproken zal worden, wel over voldoende gegevens zal beschikken. Advertentie niet onmogelijk. Een groot probleem voor de regering is de huidige ondoorzichtigheid van de kapi taalmarkt. Bij het uitschrijven van de jongste staatslening bleek reeds dat de re gering weinig inzicht heeft in de kapi taalmarkt. Minister Witteveen moest dins dag toegeven dat de staatslening zwaar overtekend werd. De markt bleek aanzien lijk ruimer te zijn dan men vermoedde, hétgeen er op zou kunnen wijzen dat de beleggers andere objecten boven de wo ningbouw prefereren. Een groot miljoe nenproject dat voor uitvoering gereed was is onlangs afgesprongen omdat de institu tionele beleggers zich terugtrokken. Des- De Northwestern and Pacific Hypotheek- De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft onlangs wederom besprekingen ge voerd met de Hongaarse autoriteiten over de mogelijkheden van een regeling van zich in Nederlands bezit bevindende Hon gaarse obligaties van na de eerste wereld oorlog uitgegeven leningen. Zodra over enige financiële kwesties tussen de Hon- De N.V. Veenkoloniale Bank voor hypo theek en scheepsverband is van plan over te gaan tot de uitgifte van zes percent pandbrieven a pari. Deze pandbrieven zullen de eerste vijf jaar niet aflosbaar zijn, daarna geschiedt de aflossing in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Het prospec tus zal een dezer dagen verschijnen. Drie mannen, de 35-jarige Jan P., de 50-jarige G. W. en diens 23-jarige zoon J. W., die waren aangehouden als ver dachten in de zaak van de schietpartij in Beverwijk, zijn op vrije voeten gesteld. Bij de bewuste schietpartij was de ex- koningin der zigeuners, de weduwe Westhiner, dodelijk getroffen. De officier van Justitie in Haarlem, mr. J. Bredius, achtte geen termen aanwezig om de voorlopige hechtenis van het drietal te continueren. Het gerechtelijk voor onderzoek zal worden voortgezet. ONGEANIMEERDE MARKT I VERHANDELDE FONDSEN Het is erg stil geweest op het Damrak. 2 2oktober 21 oktobei De stemming voor de hoofdfondsen was Totaal 437 429 ongeanimeerd. De omzetten in alle hoeken Hoggr 126 (28,8%) 150 (35,0%) waren minimaal. Dat de koersen van en- Lager 202 (46,2%) 168 (39,2%) kele hoofdfondsen bij de opening beneden Gelyk 109 (25,0°/o) 111(25,8%) het slotniveau van dinsdag bleven, daar over maakte men zich niet warm noch koud. Dat AKU op 491 bijna twee punten AVONDVERKEER VAN GISTEREN hoger noteerde, ook daarvan trok men I >>inK niote oor» Tnnh Vtliift Ho hpiirc VOOf tlOOgOVenS zich niets aan. Toch blijft de beurs voor wat het koersverloop voor de komende dagen betreft, optimistisch. Dit viel trou wens aan de koersen af te lezen. AKU was, zoals gezegd, twee punten hoger bij de opening doch viel later terug tot 488V2. Hiermee bleef dit fonds een punt beneden het slotniveau van dinsdag. Philips daalde van 159 tot 158.40 waar mee dit fonds een gulden verloor. Uni lever zakte in van 147 tot 146.70 I Kon"Olie 163,60 147.70). Koninklijke Olie lag goed ge- phiups 158,00 disponeerd in de markt op 163 50 163.40). Kon. Olie 163,60-163,80 Philips 158,20 Unilever Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Unilever 146,70-146,80 163,70 158,10 146,90 KORT NIEUWS Turks bezoek. De Turkse minister van I Arbeid, de heer Bulent Ecevit, zal op 6 en 7 november een bezoek aan Neder- I land brengen. Hij wordt vergezeld door de Turkse directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, dr. Kemal Gokce- dag. De minister zal besprekingen voeren met zijn Nederlandse ambtgenoot en bedrijven bezoeken, waar Turken werk zaam zijn en zich tevens op de hoogte stellen van verblijfsomstandigheden der Turken. Vorige slotkoers Gisteren is de raad van commissarissen van Arch bijeen geweest om zich te bera den over de gedragslijn in verband met de liquidatiemogelijkheden. Een woordvoer der van het bedrijf deelt ons mee, dat van „surséance van betaling" nog geen sprake is, maar dat meer van een routi ne-bijeenkomst kon worden gesproken. Overigens was géén der commissarissen te bereiken en ook de beide directieleden waren niet in Wassenaar op het hoofdkan toor aanwezig. U „4, J T I saarse en de Nederlandse regering over. bank N.V; en de Tweede Northwe. eenstemming wordt bereikt, zal inderdaad and Pacific Hypotheekbank N.V. hebben gen regedng Voor de obligaties tot stand gezamenlijk een dochteronderneming ge- komen Nadere bijzonderheden kunnen nog sticht onder de naam Northwestern Fi- n-et worden bekendgemaakt, nancierings Maatschappij N.V., zo blijkt We] wordt meegedeeld, dat obligaties uit de staatscourant. Deze N.V. heeft een die aan bepaalde voorwaarden voldoen maatschappelijk kapitaal van 1 mil- zul[en worden afgelost met een zeker joen, waarvan 200.0000 is geplaatst en naar verhouding niet hoog percentage volgestort in contanten. De oprichters van de hoofdsom. nemen elk voor de helft in dit kapitr< jn verband hiermee heeft de Vereniging deel. besloten de notering van de in de officiële Het doel van de financieringsmaat- prijscourant opgenomen Hongaarse obliga schappij is de handel in en het beheer ties op te schorten en de eventueel voor van onroerende zaken, en het verrichten aflossing overeenkomstig de toekomstige van financiële transacties. De oprichters regeling in aanmerking komende obliga beogen met de nieuwe n.v. hun activiteiten ties, zowel van genoteerde als van niet in de Amerikaanse beleggingsgebieden genoteerde leningen voor 1 december bij administratief te scheiden van voorge- haar te doen inleveren, nomen financieringswerkzaamheden Europa, zo verklaarde de directie van de Northwestern ons desgevraagd. In eerste instantie zal de financierings maatschappij zich bezighouden met hypo- I theekverlening. Het werkgebied zal aan vankelijk tot Nederland beperkt blijven, maar het is niet ondenkbaar dat t.z.t. in andere Europese landen gewerkt zal worden. Het bestuur van de Cultuur Mij „Koerin tji" heeft in een buitengewone aandeelhou- j j- na„rrtne I Aegis 23 v. Sint Vincent n. Dominica. dersvergadering voorgesteld op de gewone I ^ca 22 v. Tampa n. Houston aandelen 5 percent terug te betalen en op Algol 22 te Antwerpen. de tien prioriteitsaandelen, groot 1000, Alkmaar 23 te Rotterdam. 50 percent. Het bestuur meent dat het ver- ^rrsak|r2kte23Btree^Ula verw. mogen te gering is om er iets mee te Amsteiiand 23 te Rio de Janeiro. kunnen ondernemen en dat het juister lijkt Andijk 22 te Rotterdam. op het kapitaal terug te betalen. Ariel® Bermuda' Op het ogenblik heeft de effectenporte-1 ^rgos 23 te Rotterdam. feuille een waarde van circa 125.000. Asmidiske 23 te Baltimore verw voor de terugbetaling isW""Êandf 22 v. Singapore^™ Hongkong6"' nodig zodat nog ca. 15.000 resteert, die BeninkUSt 23 te Freetown verw. men zal gebruiken voor instandhouding Bovenkerk 23 te Lourenco Marquez verw van het kantoor der n.v. en het verrichten Caltex Delfzijl 22 v. Brunsbüttel n. Rotterdam tt.i wt„!,v vlot de Caltex Lelden 22 dw. Pantellaria n. Avonmouth. van kleme betalingen. Het bestuur ziet ae I Caltex pernts 22 v. Curasao n. New York. terugbetaling als voorloper van liquidatie, caltex utrecht 23 te Bahrain verw. doch de n v. zal niet worden ontbonden camerounkust 22 te Bordeaux. Beclloclncr i* eevallen over de Castor 22 Quessant gepass. n. Antwerpen, voordat een beslissing is gevallen over Qe cinulla 22 Kielerkanaal n. Rotterdam schadeclaim op ndonesie, die 2,1 min. Crania 22 v. Curasao n. Porta Cardon. beloopt. Doel wijk 22 v. Port Said n. Tranmere. Dongedijk 23 v. Azoren n. Londen. Wii ziin bereid door hard werken de terugkomen, zal het bouwvakcomité een ,1 1 1 actie beramen. De demonstratie droeg woningnood te helpen verminderen, als daar een behoorlijke beloning tegenover staat", aldus gisteren het lid van het bouwvakcomité Harry Koopmans op de Amsterdamse Westermarkt voor de al daar verzamelde 3.000 bouwvakkers, die even tevoren een demonstratieve optocht door Amsterdam hadden gemaakt, die zoals bekend was gericht tegen de tarief stop in de bouw-CAO. De heer Koopmans had scherpe kritiek op de brief van minister Bogaers aan de bouwvakkers waarin, naar hij zei, „hij meedogen had gevraagd voor burgers die in woningnood verkeren". Voorts zou minister Bogaers hebben gezegd, dat de loonbepalingen in de nieuwe C.A.O. gelei delijk moesten worden ingevoerd en niet van de ene dag op de andere. Hij riep de bouwvakkers op de stakers van Van der Vorm N.V. te steunen, die weigeren het bevel van de rechter te volgen om het werk te hervatten. Voorts richtte de heer Koopmans zich tegen de uitsluiting door de patroons van de door de N.V. Texel (Gebr. Van der Meyden) ontslagen bouw vakkers. Als de patroons niet snel op hun besluit een rustig karakter. Eén van de belang rijkste comitéleden, de heer K. Staphorst sprak de demonstranten twee uur toe op het Amstelveld. De vakbonden hebben gistermiddag la ten weten dat zij de samenwerkende pa troonsverenigingen te Amsterdam (S.PV.) in kort geding voor de president van de rechtbank zullen dagvaarden om te eisen dat de brief die de patroons verbiedt om de door Texel ontslagen arbeiders in dienst te nemen, wordt ingetrokken. Deze maat regel zou in strijd zijn met de C.A.O. De brief die in Amsterdam vooral kwaad bloed heeft gezet is die van minister Bo gaers. Tijdens de demonstratie van gis termiddag zeiden vele arbeiders het schrijven te hebben geretourneerd. Zij zijn van mening dat het beroep van de mi nister op overwerk zinloos is, zolang de tariefstop een juiste beloning van de pres taties in de weg staat. «vwruranjaoMMoooacnoooooool Het onlangs verschenen jaarverslag maakte een vrij verwarde indruk. De ter men verkoop en omzet werden vrij wille keurig door elkaar gebruikt, de extra I afschrijving werd het afgelopen jaar ach terwege gelaten, omdat anders het divi dend niet zou zijn verdiend, de toereke ning aan reserves was vrij raadsachtig I enz. Op de balans per 1 januari 1964 staat de post „huurkoopdebiteuren" voor 9,4 min opgenomen. Een nadere toelichting ontbreekt evenwel, zodat het de vraag is in hoeverre hier dubieuze debiteuren onder zitten. Bij de boekhouding heeft per 1 septem ber een groot aantal mensen ontslag ge- I nomen, zodat er van de oorspronkelijke be zetting van 18 nog slechts twee over zijn, de chef en een loopjongen. In de afge lopen tien jaar heeft Arch overigens al een respectabel aantal boekhouders versle ten. Op grond van de gebrekkige admini stratie is een ernstige spanning ontstaan tussen directie en commissarissen. Daar na zou ook nog van invloed zijn geweest, dat de directie voortging met het aanko pen van panden, terwijl de commissaris sen hiervoor een limiet hadden vastge steld. Het gerechtshof in Den Haag heeft van morgen de 65-jarige vroegere directeur van 't bijkantoor van de Twentsche Bank in Katwijk veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het plegen van valsheid in geschrifte. Het hof heeft voorts het vonnis van de rechtbank tegen een 47-jarige accountant, eveneens uit Katwijk, acht maanden ge vangenisstraf terzake van valsheid in ge- I afgekomen bij een betrekkelijk levendige schrifte bevestigd. handel. Het bedrijfsnieuws bleef overigens De accountant had, om twee bedrijven bemoedigend: hogere kleinhandelsverko- in Katwijk die in financiële moeilijkheden Pen en een stijging van de autoverkopen verkeerden te helpen, de bankdirecteur en van de autoproduktie. Auto's werden bewogen de voorschriften omtrent maxi- door verkoopdruk in het laatste beürs- male leningsbedragen aanzienlijk te over- uur het sterkst getroffen. Goedkoper wer- schrijden. Daartoe werden allerlei mani- den ook staalwaarden, non-ferro's, tabaks- pulaties met boekingen en overschrijvin- I waarden en rubbers. Sommige olies waren gen uitgevoerd. De bank was door een en wat hoger, ander voor 350.000 benadeeld, de direc- Van de 1339 verhandelde fondsen waren teur zelf had er geen enkel financieel er 604 lager, J83 hoger en 252 sloten^ on voordeel van gehad. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE A'dam Rubber 107% H.V.A 138% 487% 122,50 Hoogovens 591 Philips Gem. Bez. 158,26 Unilever 146,85 Dordtsche Petr. 749 K. Ned. Petr. Mij. 163,20 Holl. Am. Lijn 103% K.L.M 72,— K.N.S.M 141% Ned. Stoomv. Mij. 132V* Ommeren, Phs. v. 246 T heepv. Un. Ned. 127% Interunie 206,50 112,50 Robeco 235,— Unitas 499,50 Ver. Bezit v. 1894 130,50 AMR O Bank 66,90 Alg. Bank Ned. 306 Albert Heijn 644 Amstel Brouwerij 420 Berkel's Patent 210 Bols 214,— Bührm.-Tetterode 728 Fokker 267 Ford 922 Gelder Kon, Pap. 138 Gist Spir.f. Kon. 312 Van der Heem 337 Heinekens Bier 468 Hoogenbosch Sch. 331 435 Kon. Zout-Ketjen 915 Muller Nat. Bezit 276% Ned. Kabelfabr. 346 Philips Pref 56,20 Stokvis 192 Thomassen Dr. 704 Ver. Machinefabr. 178 Wessanen 442 Wilton Fijenoord 180 Zwanenberg-Org. 986 Billiton Mij. II 435% Aluminium Ltd. 33% American Motors 16H Anaconda 57% Bethlehem Steel 40% Cities Service 75% General Motors 100% Kennecott Copper 95 Republic Steel 49 Shell Oi) 53% U.S Steel 61% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street is ook gisteren weer lager p^yQTY^nrrinriririnnQQOcrrirrinnfinoOOOOQOOOtWOOOOOOOO**; Advertentie Advertentie Eenhoorn pass. 22 Beachyhead n. St. Nicolas. Forest Lake 22 te Port Said. Friesland 22 v. Bahrein n. Kuweit. Giessenkerk 23 te Melbourne verw. Grebbedijk 22 v. Savannah n. Miami. Grotedijk 23 te Rotterdam. Grotekerk 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hathor 22 v. Piraeus n, Lattakia. Hermes 22 v. Paramaribo n. Amsterdam. Jason 22 te Hamburg. Kalydon 22 te Rotterdam. Kopionella 23 t,e Singapore verw. Korenia 23 te Singapore verw. Kreeft 22 v. Rotterdam n. Port Etienne. Kryptos 22 v. Puerto Zranda n. Buenos Aires. Kylix 23 te Mocamedes verw. Lelykerk pass. 22 Kuria Muria Island n. Izmir. Leto 22 v. Norfolk n. Belfast. Maaskerk 22 v. Genua n. Barcelona. Marathon 23 te Paramaribo verw. Maron 23 te New York verw. Meerkerk 22 te Bombay. Mentor 22 te Cap Haitlen. Minos 22 te Kopenhagen. Muiderkerk 22 te Djibouti. Neder Ebro 22 te Lissabon. Neder Waal 22 v. Brake n. Bremen. Nijkerk pass. 22 Straat van Messina n. Port Said. Oldekerk 22 te Port Kembla. Onoba 21 v. Yokohama n. Singapore. Overijsel 21 v. Kaapstad, 23 te Port Elizabeth verw. Philidora 22 v. Mena n. Milazzo. Prins Alexander 22 te Hamburg. Prlns Wlllem-3 22 dw. Aden n. Port Sudan. Raki 22 v. Malta n. Beirout. Reza Shah the Great 22 v. Curasao n. New York. Roebiah 22 v, Bahia Caraquez n. Buena Ventura. Rondo 22 v. Marseille n. Cadiz. Rotterdam 23 te Southampton. Rijndam 22 te Quebec verw. Sarpedon 22 v. Lissabon n. Santo Domingo. Scheldelloyd 22 te Port Moresby. Schiedijk 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Serooskerk 22 v. Adelaide n. Fremantle. Sinon 22 te Cap Haitien. Skadi 21 v. Liverpool n. Lissabon. Socrates 22 op St. Lawrence n. Montreal. Stad Delft 22 v. Hiroshima n. Kobe. Stad Vlaardingen 23 te Conakry verw. Statendam 22 te Kobe verw. Steenkerk 23 te Rotterdam. Stentor 22 v. Lattakia n. Iskenderun. Straat Chatham 22 v. Durban n. Kaapstad. Straat Clarence 23 te Alleppey verw. Straat Colombo 22 ten anker Lourenco Marques. Straat Cumberland 23 te Port Elizabeth verw. Straat Malakka 23 te Kaapstad verw. Straat Singapore 22 te Brisbane. Tahama 22 v. Hamburg n. Palermo. Tara pass. 22 Fernando Noronba n. Houston. Telemon 23 te Matanzas verw. Tero 22 v. Rotterdam n. Santos. Tjiwangi 22 v. Brisbane n. Japan. Ulysses 22 v. Hull n. Hamburg. Van Linschoten 22 v. Adelaide, 26 te Fremantle verw. Van Riebeeck 22 v. Lourenco Marques n. Dar es Salaam. W. Alton Jones 23 te Rio de Janeiro verw. Wonorato 22 v. Lattakia n. Alexandrië. World Hill 22 te Mena. Zaankerk 21 v. Aden n. Suez. Zarla 22 v. Skarmanga n. Tripoli (Libanon). SLEEPVAART Gelderland, 22 okt. 1400 mijl wzw van Manza- nillo. Hector, 23 okt. verwacht te IJmuiden van Plymouth. Octopus, 23 okt. verwacht te Casablanca. Willem Barendsz, 22 okt. 50 mijl n van Dakar, veranderd. De omzet beliep 4.670.000 shares tegen 5.170.800 shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 877.01 2.71), sporen 224.36 0.18) en open- bare nutsbedrijven 154.05 0.61). Inspecteur voor scheepvaart De inspecteur voor de scheepvaart heeft verklaard. Dr. Thoomes was geschorst I de Raad voor de Scheepvaart geadvi- wegens het gebruik van de schoolzolder seerd de kapitein van het s.s. Averdyk, voor privédoeleinden. De Commissie van Beroep van de I Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel heeft uitspraak gedaan in de gerucht- makende zaak van het geschorste school hoofd in Veenendaal. Het besluit van het I schoolbestuur, waarbij begin september het schoolhoofd, dr. J. G. Thoomes, werd geschorst, is door de commissie nietig Met ingang van morgen bedraagt C. A. H. uit Heemstede, vrij" te spreken van schuld aan de aanvaring, die de Aver dyk op 4 maart in het Noordzeekanaal had met het Panamese stoomschip Alexan- de dra K. Aan boord van de Averdyk is al- minimummaat van snoekbaars 42 cm en les wat in redelijkheid geëist kan worden dit geldt tot 31 mei 1966, zo staat in een gedaan om een aanvaring te voorkomen, beschikking van de minister van Land- aldus de inspecteur. bouw en Visserij, mr. Biesheuvel. De aanvaring, waarbij de Averdyk zich Zo spoedig mogelijk zal bij algemene 0p zeventien meter van de voorsteven bij maatregel van bestuur worden voorge- na vijf meter in de Alexandra drong, ont steld de tijd van de overgangsperiode stond toen het Panamese schip, dat van voor het gebruik van snoekbaarsnetten met een maaswijdte kleiner dan 96 mm meteen te verkorten en op 31 mei 1966 te stellen en tevens de maat op snoekbaars tot dat tijdstip tot 42 cm terug te brengen. In afwaching daarvan worden thans dus bij beschikking de snoekbaarsvissers in de gelegenheid gesteld, snoekbaars kleiner dan 45 cm doch groter dan 42 cm aan te voeren. Zonder deze beschikking zouden de IJsselmeervissers de gevangen, veelal reeds dode, maar voor hen waardevolle ondermaatse snoekbaars overboord moeten zetten. Minister Biesheuvel is hiermede tege moetgekomen aldus wordt van de zijde van zijn departement meegedeeld aan het hem door de voorlopige adviesraad voor de visserij op het IJsselmeer uitge brachte advies ten aanzien van de huidige overgangersregeling voor snoekbaars- netten. IJmuiden op weg was naar Amsterdam, na het passeren van het schip Bonita, dat ongeveer driekwart mijl voor de Averdyk uitvoer, uit het roer liep en in de rich ting van de noordelijke oever van het ka naal zwenkte. Over de gang van zaken op de Alexan dra K. zei de inspecteur voor de scheep vaart, dat men meer rekening had moeten houden met de zuiging die zich in het Noordzeekanaal voordoet. Bij het naderen van de Bonita had men niet zonder vaart mogen gaan varen, zeker niet omdat, naar uit verklaringen van vletterman H. van Slooten bleek, de Alexandra K. sterk de neiging had naar bakboordzijde van de koers af te wijken. De inspecteur zei verder veel waarde ring te hebben voor het werk van de ka pitein van de Averdyk en die van de sleepboot 27 H. P. Goedkoop, waardoor de Alexandra K voor zinken kon worden behoed. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19