BNG emitteert 100 min a HET WEER Geesink toonde zich in Tokio de sterkste judoka ter wereld Italië's communisten gaan in Kremlin poolshoogte nemen Telstar - Blauw-Wit ELZER's Kustvaarder Solent voor Waterweg aan de grond HAZENBERG Utrecht vlagt voor Geesink Uitgiftekoers 98% JAPANS JUDO-IDOOL KAMINAGA VERSLAGEN Kind verdronken in Waar der haven Drie doden in het verkeer Zeker niet in Amsterdam9 Telstar il-Stormvogels I Bemanning veilig aan de wal Voor modieuze dames- en teenerkieding Gretha de Bruijn HARRY HALL rijkleding Stormachtig mwm 3 tl !Mr* m*** Automobielbedr. Velserbeek n.v. In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Londense autoshow 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 17 Kennemer Kruimels7 Medische verzorging 7 Uitgaan in Haarlem9 In de Vishal en op zee9 Badio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 17 Beurs 19 Films 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Sport 21, 23 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Tsjechische emotie over Kroesjtsjev 's on tslag ZATERDAG ALS RECLAME MOORKOPPEN Patisserie DEKKERS ZONDAG 2.30 UUR Sportpark Schoonenberg ZATERDAG 2.30 UUR onze SPECULAASBROKKEN met amandelen zijn gebleven VAN BREUKELEN ^è'MORRIS 'éeforeyou êuif! NAPPA EN SUÈDE JASJES Roomboterbanketstaven Roomboterspeculaas Roomboterspeculaasbrokken Roomborstplaat mmm heerlijk 49e JAARGANG NUMMER 297 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel, adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING E. Konfag Redactiechef te leiden, J. Kosak TOg.ve: CrafaW Bednjv.., Dan,i,.e N.V., Cla Hou„6,„ 93, Hallen, Dtec.^M,. H. C. van d„ Mij. Het woord is aan Voor de tweede maal binnen enkele we ken heeft een kustvaarder op de Noordzee zodanige slagzij gekregen dat de beman ning het schip snel moest verlaten om het vege lijf te redden. Was het op 7 oktober de Duitse kustvaarder „Maria Althoff", waarvan de opvarenden door de Prinses Juliana werden gered waarna de sleep boot „Humber" het zware slagzij hebben de schip later nog kon binnenslepen, nu kwam de kleine Nederlandse kustvaarder Solent" in moeilijkheden. Het scheepje, dat gisteravond om zes uur van Rotterdam was vertrokken, kreeg op zes mijl buiten de Waterweg plotseling zo zware slagzij dat de bemanning in allerijl het schip moest verlaten in een dinghy. Een kwartier later werden de zeven opvarenden gered door de eveneens uitvarende kustvaarder „Ipswich Progress". De inmiddels uitgevaren reddingboot „Koningin Juliana" nam hen op zee over en zette hen omstreeks half tien in Hoek van Holland aan de wal. De sleepboot „Humber", die de meer dan 35 graden slagzij hebbende „Solent" op sleeptouw nam, moest omstreeks half elf het scheep je, dat plotseling geheel kapseisde, even buiten de Waterweg binnen de boeienlijn aan de rand van de Maasvlakte aan de grond zetten. De „Solent", een scheepje van 279 bru- toregisterton, is eigendom van de heer Schoorl te Sassenheim en voer in charter voor de Rotterdamse bevrachtings- en scheepvaartmaatschappij. Toen de loods tegen acht uur van boord ging viel de „Solent" plotseling zwaar over stuurboord. De slagzij nam na enke le minuten tot 45 graden toe. In de machinekamer was de 27-jarige machinist Frederik Harmever uit Bever wijk. Om de binnen enkele ogenblikken zware slagzij weg te werken zette hij pompen aan om de ballasttanks aan bak boord te vullen, maar hij kon er niet tegenop. De „Solent" ging hoe langer hoe zwaarder ove stuurboord hangen. De be manning had de dinghy al overboord ge zet en Harmeyer sprong er onmiddellijk In de rubberboot zaten verder de kapi tein, de 44-jarige J. Meier uit Delfzijl, de 26-jarige bestman (matroos die als stuur' man fungeert) F. Gerdes uit Groningen, de 27-jarige P. Hoppenbrouwer uit Den Haag en drie Portugese matrozen, van wie de 27-jarige Lidio Gomez Silva juist die mid dag aan boord was gekomen om zijn eer ste reis op de „Solent" mee te maken. Met een zaklantaarn seinde bestman Ger des S.O.S. naar de „Ipswich Progress", die vlak achter de Solent de Waterweg had verlaten en daar nam men gelukkig het sein waar. Via de stormtrap nam men de schipbreukelingen aan boord. Dit is het moment, dat Geesink Kaminaga naar de mat stuurt. De basis van de victorie was gelegd. Even later was Geesink Olympisch- en wereldkampioen. Sinds acht uur .vrijdagochtend wappert de nationale driekleur van het Utrechts stadhuis om uiting te geven aan Utrechts (officiële) vreugde over Anton Geesinks succes. De eerste burger van de domstad, jhr. mr. De Ranitz heeft de triomfator namens het gemeentebestuur en de bevol king een gelukstelegram gezonden. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten (BNG) gaat over tot de uitgifte van een 5',4 percent 25-jarige obligatielening 1964 groot 100 min tot de koers van 98'4 percent. De lening zal worden af gelost in twintig gelijke jaarlijkse ter mijnen aanvangende in 1970. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toe gestaan, daarna is 'zij in de jaren 1974 tot en met 1978 alleen mogelijk tot de koers van lOl'/i percent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van f 1.000 en 500. Datum van inschrijving 5 november, datum van storting 1 decem ber 1964. Opneming van de lening in de beursnotering zal worden aangevraagd. Het prospectus verschijnt woensdag. Advertentie Sportmagazijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan buien, sommige met hagel of onweer, afgewisseld door enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige noordwestelijke wind. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Nederlandse judoka Anton Geesink heeft op schitterende wijze het Olympi sche kampioenschap „alle categorieën" gewonnen in het „hart" van de judosport, de fraaie Budokan in Tokio. Nadat hij in de voorronde eerst afgerekend had met de Engelsman Petherbridge kreeg hij zijn grootste rivaal, de Japanner Kaminaga tegenover zich. Onder de ogen van prins Bernhard en prinses Beatrix werd de Ne derlander tot winnaar op punten uitge roepen. Kaminaga vocht zich een weg te rug naar de finale door de herkansingen te winnen. Opnieuw een duel Geesink-Ka- minaga. De Japanse judotroef werd weer en nu duidelijk met een houdgreep naar de verliezershoek gestuurd. Geesink was Olympisch- en wereldkampioen. De prins en de prinses kwamen onmiddellijk naar Geesink toe om hem geluk te wensen. De vreugde in het Nederlandse kamp er waren veel supporters was enorm. Prins Bernhard en prinses Beatrix klap ten enthousiast in de handen toen Anton Geesink op het erepodium van jhr. Van Karnebeek het goud om zjjn hals kreeg. Ontroerend was het moment toen het rood, wit en blauw aan de hoogste top van de mast verscheen en het Wilhelmus, mee gezongen door de Nederlanders, weerklonk. Een historische datum de 23ste oktober 1964. Drie jaar heeft het geduurd voordat Ka minaga en Geesink elkaar weer ontmoetten. Drie jaren, waarin beide kampioenen een koude oorlog met elkaar hebben gevoerd. Want telkens als Anton Geesink in Japan arriveerde, ontweek Kaminaga hem. Nog geen twee maanden geleden nog voor Geesink naar Tokio ging om zijn wereld titel te verdedigen had Akio Kaminaga, de 108 kg zware, 28-jarige student aan de Meyi-universiteit gezegd dat hij niet eer der met judo zou stoppen voor hjj Anton Geesink, tijdens de Olympische Spelen in eigen huis zou hebben geklopt. Maar Geesink trok zich van dit alles niets aan. Niets van de faam, die Kamina ga de laatste jaren had verworven met zijn drie nationale kampioenschappen en ook niets van het scherm, dat de Japan ners hadden getrokken rondom hun voor bereiding, die er geheel op was ingesteld in Tokio vier gouden medailles te winnen. In de afgelopen dagen waren zij in de Bu dokanhal heer en meester. Ook met Anton Geesink als tegenstander moest dat het geval zijn. Het was allemaal onvoldoende voor de Hercules Geesink, die' vrijdagmiddag het gevecht van zijn leven streed terwijl zijn vrouw Jans, die zo'n duel nooit kan aan zien, in een hotel stil de uitslag van de wedstrijd afwachtte. Onmiddellijk kwamen er telegrammen binnengestroomd. De eerste was van de Koninklijke Luchtmacht waar Geesink judoles aan geeft. De staatssecretaris van Defensie voor dit onderdeel van de strijd krachten, de heer W. den Toom, liet de vol gende tekst naar Anton Geesink over seinen: „U en uw echtgenote namens de gehele Koninklijke Luchtmacht bijzonder geluk gewenst met uw sportieve, fysieke en mo rele overwinning. Ons enthousiasme over uw zege heeft de geluidsbarrière door broken". De Japanners op de tribune die iedere keer brulden wanneer Kaminaga probeer de iets tegen Geesink te doen, waren zicht baar teleurgesteld en wendden het hoofd af bij het gejuich van onze landgenoten. Akio Kaminaigia en zijn ploeggenoten huilden Ruim 3.000 Amsterdamse bouwvak kers hebben gisteren met een demon stratie aandacht gevraagd voor hun grieven tegen de tariefstop in de CAO. De spandoeken spraken een duidelijke taal. De stoet is hier in de Utrechtsestraat. Meer nieuws over deze demonstratie, die één der grootste was sedert jaren, op de pagina economie. Donderdagavond tegen half zeven is de bijna twee jaar oude Robert Marinus van Gennep in het water van de Waarderha- ven in Haarlem geraakt en verdronken. Het jongetje, dat op een woonschuit woon de, is waarschijnlijk van de steiger ge vallen. Op zijn hulpgeroep ging de moe der met een buurvrouw zoeken. Men vond het kind tussen het schip en de wal in met de voetjes aan het uitsteeksel van een kabel. Mond op mond beademing mocht niet meer baten. Het jongetje werd met een auto naar het Groote Gasthuis gereden en onderweg overgenomen door een am bulance. In het ziekenhuis werd de dood geconstateerd, 4 i'Vf v Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 - IJMUIDEN tel. 7271 stil in een hoekje, van puur verdriet. Op nieuw waren zij de grootmeesters sinds 1882 verslagen. Voor hen was dat een verschrikkelijke slag, omdat judo voor hen een levensinstelling, ja bijna een religie is. Prinses Beatrix zei het zo treffend, toen zij de doornatte Geesink de hand schudde. „Ook al had u geen goud gewonnen, dan had u voor wat u in Japan voor Nederland heeft gedaan toch een medaille moeten hebben. Maar zoals het nu is is het natuurlijk veel mooier". (Zie verder onze sportpagina's) MOSKOU (Reuter en AP) Het ont slag van Kroesjtsjev, vorige week, blijft in Oost en West een belangrijk gespreks thema. De Italiaanse communistische par tij, de grootste van West-Europa, heeft het op niet mis te verstane wijze opgenomen voor Kroesjtsjev: „De partijleiding onder streept dat het verkeerd is vertragingen en beperkingen op sommig gebied alleen te wijten aan fouten van kameraad Kroes- tsjev." Een delegatie van de Italiaanse commu nisten zal binnenkort naar Moskou reizen om van de leiders van het Centrale Co mité de achtergronden van Kroesjtsjev's vervanging te vernemen. De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft een verklaring goedgekeurd, waarin wordt gezegd dat „de partij en het volk met verbazing en emotie vernomen hebben dat Kroesjtjsev is afgezet. Ze wen- I sen dat zijn beweerde slechte gezondheid j en hoge leeftijd de enige officiële redenen zijn voor zijn ontslag". Ook de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant neemt het voor Kroesjtjev op. Hij heeft voorgesteld dat Kroesjtsjev wordt toegestaan een openba re verklaring af te leggen over de toe- stand die tot zijn vervanging heeft geleid. Het partijblad van de Joegoslavische communisten „Borba" heeft vandaag in een hoofdartikel de afgezette Russische premier geprezen. Ook de andere leiders van de Russische partij werden geprezen voor hun grote bijdrage in de destalinise- ring. Secretaris-generaal Oe Thant, heeft gis teren gezegd dat Kroesjtsjev de geschie denis zal ingaan als de man die er tot op zekere hoogte in is geslaagd, een politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan te voeren en een belangrijk deel van de open bare mening in het Westen te overtuigen van zijn oprechtheid. Oe Thant zei dat hij Kroesjtsjevs opvolgers, Brezjnev en Kosy- gin, persoonlijk kent. Hij achtte het on waarschijnlijk dat de nieuwe Russische leiders zullen terugkeren naar de poli tiek van voor 1953 (onder Stalin). Veeleer is een voortzetting van de politiek van vreedzame coëxistentie te verwachten. Hij kende Brezjnev sinds 1955 en toen hij hem verleden jaar in Moskou weer had ontmoet was deze „dezelfde vriendelijke, hartelijke en ongedwongen heer gebleven met een grote kennis van zaken". Thant omschreef Kosygin als „een van de meest bescheiden mensen die ik ooit heb ontmoet". De 37-jarige mevrouw A. Rozeboom- Kijzerswaard uit Markelo en de 73-jarige G. van den Berg uit Rijssen zijn gister- middag bij een verkeersongeluk op de weg RjjssenWierden om het leven ge komen. De heer Van den Berg werd door de auto van mevrouw Rozeboom aange- I reden, toen hij plotseling met zijn fiets naar links reed. De man kwam op de motorkap terecht en ontnam zo het uit zicht aan de bestuurster die tegen een boom reed. Op de Musselweg in Mussel is gister avond omstreeks acht uur een personen auto met zes inzittenden tegen een ge parkeerde vrachtauto met aanhanger ge reden. Bij dit ongeluk verloor de vijftienjarige I Catharina Kok uit Musselkanaal, die naast de bestuurder zat, het leven. In de Tweede-Kamercommissie voor Justitie trok de heer Bakker van de C.P.N. fel van leer tegen de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Stheeman omdat deze enkele dagen geleden in een kort geding een aantal bouwvakarbeiders in het ongelijk heeft gesteld. De heer Bakker sprak van „het ene belachelijke vonnis na het andere" en vroeg de minister deze rechter te berispen en „weg te pro moveren". Minister Scholten ant woordde, dat men tegen „een lach wekkend vonnis" altijd in beroep kan gaan. Met nadruk hield hjj de heer Bakker voor dat in Nederland geen politieke vonnissen worden gewezen. „Zeker niet door de rechtbank te Amsterdam", voegde de bewinds man eraan toe. Advertentie rijk gevuld met slagroom <5 m van 38 voor Cl Wat er deze week ook is veranderd, De prijs bleef even laag 2 voor 80 cent. Grote BITTERKOEKEN, alleen bij ons verkrijgbaar 22 ct p. stuk Ie klas BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 achter de De Noostraat Telefoon 5362 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (SU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 IJmu ©r Cou Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Chamf ort Het genoegen voedt zich met illusies, het geluk steunt op de waarheid.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1