JAPANSE JUDOTROEF KAMINAGA TWEE KEER DOOR DE NEDERLANDER GEVELD Geesink behaalde zijn grootste triomf: in Japan tot de beste judoka gekroond Revanche voor Tokio 1956 TOKIO 1956: DERDE BLIJFT 'm roken I PARIJS 1961: EERSTE Geesink was woedend omdat indeling zou worden gewijzigd Finale van ruim negen minuten TOKIO 1964: EERSTE Na harde hockeyfinale was het Olympisch goud voor India I Radio en TV van Tokio Terugkeer van Olympiërs Luitjes al naar Nederland terug Wie hebben de medailles? Ruim 15 minuten op de judomat Morgen in Tokio VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 Test proef Grote slotgevecht Vierde gouden plak bij het schermen voor Hongarije Russische schermers eerste Italië op vijfde plaats in het basketbaltoernooi i Anton Geesink heeft nu het hoogste bereikt in zijn sport. AI eerder werd hij wereldkampioen, in 1961, in Parijs. Dat was in een voor Japanners vreemde omgeving. Ze lieten doorschemeren, dat Geesink in Tokio nooit zou winnen, zoals hij dat ook niet in 1956 had gekund. Nu had de Neder landse judoreus in 1956 nare ervaringen opgedaan. Men had hem toen bij de indelingen benadeeld, zei hij toen. En hij had wraak gezworen. Parijs was de eerste stap. Maar zijn blik was uiteindelijk gevestigd op Tokio 1964. Aanvankelijk zou hij niet uitgezonden worden, omdat men hem in eerste instantie geen judo-amateur noemde. Uiteindelijk besliste men toch, dat Geesink naar de Olympische Spelen zou gaan en dat betekende, dat hij zijn wereldtitel kon verdedigen. Wel, de Japanners buigen nu eerbiedig het hoofd voor Geesink, de geweldige. In 1956 werd Anton Geesink in Tokio bij de wereldkampioenschappen judo derde achter de Japanse politie-offi- cier Natsui, die wereldkampioen werd (midden), en diens landgenoot y oshimatsu. Het is gelukt. De spanning viel van de Nederlandse kolonie, met aan het hoofd prins Bernhard en prinses Beatrix, af. Anton Geesink had het gehaald. De Nederlander had Japan, het bol werk en de bakermat van de judosport, in eigen land verslagen, in de Nippon Budokan, de tempel van het judo. De Japanners waren doodstil, toen de grote Geesink hun idool Kaminaga, in de houdgreep had genomen. Toen de dertig seconden om waren barstte er een ovatie los van de niet-Japanners. De zonen van Nippon waien stil onder de nederlaag. Opnieuw was de Japanse judogrootmacht te zwak gebleken voor die ene Nederlander. Kaminaga verdween stil uit het strijdperk. Geesink was oppermachtig begonnen in het laatste en belangrijkste onderdeel van het judoprogramma de winnaar van de klasse „alle catergorieën" geldt als de on gekroonde keizer van het judo Slechts zeven seconden had hij nodig om zijn eer ste partij te winnen. Het willige slachtof fer was de Engelsman Pete Petherbrid- ge. De zege van de Nederlander was on betwistbaar. Het volgende duel van Geesink was in feite een testproef voor de finale, want de Nederlandse wereldkampioen kwam tegen over Akio Kaminaga te staan. Japans hoop op goud en wat misschien nog belangrijker was het wereldkampioen schap, dat aan het winnen van dit toer nooi gekoppeld was. Wat de Japanner ook deed, hij slaagde er niet in Geesink van zijn stuk te brengen. In de eerste der tig seconden van de partij ging Kami naga neer, Geesink probeerde hem in een gunstige positie voor een houdgreep te dwingen, maar de Japanner slaagde erin bij de rand van de mat te komen. Aan het slot van de partij, die de volle tijd duurde, werd Geesink door beslissing van de scheidsrechter winnaar. Karhinaga moest dus naar de herkan- Advertentie MjHgW 25 SIGARETTEN F 1.25 sing. Volgens de verwachtingen had hij geen moeite om zich toch nog te plaatsen. In de recordtijd van drie minuten schakel de hij drie tegenstanders uit: na 1,48 vloog Petherbridge met een tweede beenworp tegen de mat, een snel ingezette houd greep van dertig seconden was tegen de Ier John voldoende en tenslotte velde hij Ong van de Philippijnen met een heup worp in vier seconden. De Australiër Boronovski kon zich in de halve finales niet tot reuzendoder ontwik kelen. Hij moest het opnemen tegen Gee sink en ging maar direct in het offensief. De Nederlander hield zijn tegenstander even af en na twaalf seconden lag Boro novski, gevloerd door een zwiepende been worp, kennis te maken met de Japanse judovloer. Kaminaga baande zich een weg naar de finale door de Duitser Klaus Glahn na vier minuten en tien seconden tot overgave te dwingen. Glahn, die evenals Boronovski een bronzen medaille kreeg, was in de halve eindstrijd doorgedrongen, aangezien de Amerikaan Campbell door een blessure werd gewipt. De langverwachte finale begon zeer spectaculair. Geesink maakte enorme sprongen op de mat en trachtte kennelyk inspiratie te vinden door de vreemdste ge luiden te maken. De 15.000 opgewonden toeschouwers scheen het toe alsof de Utrechtse reus korte metten met zjjn klei nere tegenstander wilde maken. Toch was er in het begin van de strijd weinig sprake van actie. Tot de vierde minuut bepaalden 's werelds beste judoka's zich tot wat trek ken en „schuiven" met elkaar. Toen kreeg Geesink z\jn eerste kans. Ineens bracht hy TV-uitzendingen van de Olympische Spelen zijn er iedere avond van kwart over zes tot half acht, en van half elf tot half twaalf, ook vanavond en morgen. Radiouitzendingen zijn én vandaag én morgen via Hilversum I. Vanavond is het tijdstip van begin 19.50; het einde van de uitzending is 20.20. Morgen zijn de uitzendingen op de volgende tijden: 08.30—09.30; 12.04—12.30; 20.00—20.30. In 1961 veroverde Geesink in Parijs de wereldtitel. Nadat hij in de voor ronden de Japanner Kaminaga had verslagen (dezelfde, die nu ook in de finale stond), wierp hij Sone, ook een Japanner, tegen de mat om daarna met een houdgreep te winnen. De Spelen lopen ten einde er wordt al weer aan de terugreis gedacht. Het grootste deel van de Nederlandse afvaar diging vertrekt zondag 25 oktober met een charter-toestel van de KLM, dat 's mor gens om negen uur van het vliegveld Ha- neda opstijgt en nog dezelfde avond om 19.00 uur op Schiphol arriveert. De zeilers verlaten Tokio op maandag 26 oktober per lijntoestel en zullen op dinsdag 27 oktober 's morgens om half acht in Amsterdam zijn. De volleybalploeg en een aantal judo ka's reizen één week later, eveneens per lijntoestel. Zij vertrekken dus op maandag november om 22.30 uur en worden op dinsdag 3 november om 7.30 uur op Schiphol verwacht. De hockeyers, tenslotte, maken na af loop van de Olympische Spelen nog een toernee door Pakistan, waar zij o.a. twee officiële landenwedstrijden spelen in La hore en Karatchi. Deze ploeg verlaat To kio op dinsdag 27 oktober en keert op woensdag 4 november in Nederland terug. Frans Luitjes, de Nederlandse sprinter, is donderdagavond, drie dagen eerder dan de andere atleten, uit Tokio afgereisd. Hij zal vermoedelijk zo spoedig mogelijk na aankomst in Nederland aan de rechter- bovenkaak worden geopereerd. Zoals bekend had Luitjes al voor hij naar de Olympische stad vertrok een ge zwollen wang. Aanvankelijk dacht men dat hij een kaakspier had geforceerd door een te grote inspanning bij het starten. In Tokio kreeg de Haagse atleet steeds meer last en ten slotte werd de kaak zo pijnlijk, dat hij pijnstillende middelen no dig had. De artsen, die de Nederlandse Olympische ploeg begeleiden, achtten het raadzaam om Luitjes eerder naar Neder land te laten vertrekken. Donderdag liep Rusland in de strijd om de medailles flink in op de Ver- enigde Staten. Rusland behaalde vier gouden plakken tegenover Amerika geen enkele. De stand na donderdag is (resp. goud, zilver, brons, metaal): Verenigde Staten 34 26 28 88 Rusland 23 21 33 77 12 3 7 22 9 18 16 43 9 7 4 20 8 9 5 22 6 2 8 16 Groot-Brittannië 4 12 1 17 Polen 4 5 8 17 Tsjechoslowakije 4 4 3 11 Bulgarije 3 5 2 10 Nieuw-Zeeland 3 0 2 5 3 0 1 4 2 4 6 12 2 3 1 6 2 2 4 8 2 1 3 6 2 1 1 4 2 0 1 3 Nederland 1 4 4 9 1 2 1 4 1 0 0 1 1 0 0 1 0 6 6 12 0 2 1 3 0 1 2 3 0 1 1 2 Tunesië 0 1 1 2 Cuba 0 1 0 1 0 1 0 1 0 2 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 1 1 Mexico 0 0 1 1 Nigeria 0 0 1 1 0 0 1 1 De indeling van de halve finales bracht 'n geharrewar van jewelste, die slechts met behulp van Jaap Nauwelaerts de Agé, directeur sportif van de Europese judo unie en coach Gé Koning kon worden op gelost. Toen Geesink hoorde dat er voor de halve finale opnieuw zou worden ge loot (waardoor de mogelijkheid bestond dat Geesink en Kaminaga elkaar al in de halve finale zouden ontmoeten) was hij woedend. Hij had zijn strijdplan gebaseerd op een finale van 15 minuten en wanneer hij in de halve finale tegen Kaminaga zou komen, een halve finale die slechts over tien minuten ging, zou dat zijn plannen doorkruisen. Terecht, zoals wij in de fi nale gezien hebben, want daarin duurde het tot 9 minuten 22 seconden voor het gevecht was afgelopen. Geesink kwam uit de kleedkamer met een rood aangelopen gezicht, omdat deze loting in het brein van de slimme Japan ners was opgekomen en helemaal niet in het wedstrijdreglement stond vermeld. Het werd een oploop. Duitsers en Austra liërs gingen zich er ook mee bemoeien omdat zij met Boronovskis en Glahn ook ijzers in het vuur hadden. Tenslotte besloot de jury d'appel, die Anton Geesink heeft in het Olym pisch toernooi precies 15 minuten en 41 seconden nodig gehad voor het be halen van de titel. Gedurende 15 minuten en 22 seconden daarvan stond de Utrechter tegenover Kaminaga: 6 minuten in dë voorronde en 9 minuten en 22 seconden in de finale. In de restererendie 19 seconden versloeg hij de Brit Alan Petherbridge (7 seconden) en de winnaar van de bronzen medaille Theodor Boronovskis uit Australië, die 12 seconden op de been bleef. zijn tegenstander op de mat en het scheel de maar weinig of hjj had Kaminaga in een voor de Japanner noodlottige houd greep. Hoewel de Utrechter zijn gehele ge wicht (meer dan 120 kg) in de strijd wierp vond de scheidsrechter geen aanleiding de Nederlander voordeel toe te kennen en scheidde de twee kampioenen. De furieus geworden Kaminaga gaf zijn landgenoten op de tribunes van de mach tige Budokanhal een moment de illusie dat hij inderdaad in staat was voor een com plete Japanse judotriomf te kunnen zorgen. Plotseling namelijk bracht hij Geesink uit het evenwicht. De Nederlandse reus wan kelde, maar met enorme krachtsinspanning slaagde de Nederlander erin zich te her stellen en hervatte de strijd, die naar een hoogtepunt groeide. Het gevecht had bijna negen minuten geduurd toen de grote kans voor Geesink zich voordeed. Kaminaga raakte even uit balans en dat was voor Geesink voldoende. In een flits bracht hij de Japanner naar de tatami en het was voor de insiders duidelijk dat de ontkno ping nabij was. Zonder enige moeite hield de wereldkampioen zijn wanhopig worste lende tegenstander voor de vereiste 30 se conden in een houdgreep. geheel uit Japanners bestond, water bij de wijn te doen. Het programma werd af gewerkt, zoals dat was vastgesteld. Vlak vóór de finale hebben wij twee frappante dingen opgemerkt. In de eerste plaats zei Geesink, die losjes in de wan delgangen rondliep „nog even en dan is het zover", zo zelfverzekerd was hij, en ten tweede bleken de muzikanten, die iedere dag voor de winnaar van het judo festijn het volkslied spelen, het Wilhelmus al op hun muziekstandaard te hebben staan. Op de laatste dag der Olympische Spelen (zaterdag) zijn er slechts paarde- sportonderdelen te verwerken: de Grand Prix, gesplitst in twee manches. Om half vijf Japanse tijd, dat is half negen Nederlandse tijd begint de slui tingsceremonie. degen hebben beheerst, waren in de finale geen schaduw van zichzelf. De grote kam pioen Giuseppe Delfino, in Rome winnaar van twee gouden plakken, voelde in To kio de last der jaren hij is 43 jaar te zwaar wegen. In de eindstrijd was hij uitgeschermd, waardoor hij al zijn par tijen verloor. Italiës tweede man, Gian- luigi Saccard, was ook niet bijzonder in vorm en won slechts één partij. De Hon garen hadden op sterkere tegenstand gere kend. Zelfs al was dan Istvan Kausz, die twee jaar geleden op 30-jarige leeftijd wereldkampioen werd, niet in vorm, tegen dit Italië hinderde het niet. Het waren vooral de jongeren Zoltan Nemere (22 jaar) en Gyozo Kulcsar (24 jaar) die tot de zege bijdroegen. Beiden bleven onge slagen. Het Russische team heeft de Olympische schermwedstrijd op sabel voor landen teams gewonnen. Italië won zilver en Polen brons. De Olympische basketbalteams hebben vandaag hun eindstrijden voortgezet. Italië won met 79-59 van Polen om de vijfde en zesde plaats; Joegoslavië klopte Uruguay met 78-55 voor de zevende en achtste plaats. Australië legde beslag op de negende plaats door een 64-57 zege op Japan (tiende). Finland werd in einduit slag elfde na een 73-72 winst op Mexico (twaalfde). India heeft Pakistan vandaag met 1-0 verslagen en daarmee de gouden medail le veroverd in het Olympische hockey- toemooi. Bij de rust was de stand nog 0-0. De zilveren medaille was voor Pa kistan en Australië, dat eerder vandaag Spanje met 3-2 had verslagen, won brons. Op het moment dat de scheidsrechter voor het einde van de wedstrijd floot, stroomden de Indische toeschouwers uit de menigte van 2.000 mensen in het Ko- mazawa hockeystadion het veld op en om helsden de Indische spelers. De overwin ning van India betekent een revanche voor de nederlaag die het in 1960 in Rome tegen Pakistan leed. Het was een verwoede strijd op het door de regen doorweekte veld. Op een gegeven ogenblik dreigde er zelfs een gevecht te ontstaan toen de Pakistaanse middenvoor Moehammed Afzal zijn stick omhoog hief in een gebaar als wilde hij de Indische rechtsback Prithi Pal Singh slaan. Spelers van beide ploegen renden op elkaar in en er ontstond enige verwarring maar de or de was spoedig hersteld. Het winnende doelpunt van India werd gescoord door rechtshalf Lal Mohinder uit een penalty. De bal ging in de uiterste linker bovenhoek langs de Pakistaanse keeper Abdoel Hamid. De Indiërs hebben hun overwinning ver diend door een betere sticktechniek. De Pakistani, die bekend staan om hun agres sieve voorhoede, trachtten wanhopig de Indische defensie te doorboren. De laat ste Pakistaanse bedreiging kwam zeven minuten voor het einde toen rechtsbuiten Khalid Mahmoed hard inschoot. Maar de Indische doelman Shanker Laxman stopte de bal schitterend met zijn rechtervoet. ur.mm: Vandaag, 23 oktober 1964, kwam de grootste overwinning uit Geesinks loopbaan. Hij bracht Kaminaga naar de mat, nam hem in een houdgreep en na 30 seconden was het gebeurd. Geesink was weer wereldkampioen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21