Londense autoshow biedt grote modellen verscheidenheid aan Austin „1800" wonderkind in reusachtige Earls Court Ondergrondse VS-kernproef „Onze kinderen vragen brood, moeten wij dan stenen geven?" WERELDNIEUWS Van dag tot dag Een rol Labourregering voor Europese politieke eenheid Turken lossen op Cyprus troepen af Aartsbisschop Heenan op concilie: Velen zien de pil Zeg het met bloemen Europees parlement wil gesprek over politieke unie als wondermiddel BIJZONDERE VISGERECHTEN VOOR F 10,40 UW AUTO EEN WINTER LANG GLANSRIJK BESCHERMD! Op de ''Praatstoel „HET HOGE DUIN" VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 NEEMT U ONS NIET KWALIJK, MAAR... Dag en nacht staat er een kapitaal op straat. Uw kapitaal! Een auto van drie, vier, zes, misschien wel tien mille. Het weer trekt zich niets van uw auto aan. Stortbuien of stekende zon, mist en ijzel, sneeuw en pekel doen voortdurend aanvallen op de lak van uw auto, op het chroomwerk van uw auto. Uw auto staat daar maar, onbeschermd in weer en wind. Ofbent u één van de autobezitters die weten dat er toch een afdoende en glansrijke bescherming voor de lak en het chroom bestaat? Dan kent u - tien tegen een - het Valma ABC: 3 'aansluitende' Valma produk- ten geven uw auto werkelijk de bescherming die hij nodig heeft. Valma maakt uw auto niet alleen mooi schoon, maar beschermt de lak met een sterke, glanzende water- en vuilafstotende was- laag en beschermt het chroom met een roestwerende glans. VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkelnieuw, voorkomt roestaansiag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomglans en duur zame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 3 maanden. Voor f 10.40 totaal hebt u alle 3 Valma produkten die samen het Valma ABC vormen, in uw bezit. Voor f 10.40 totaal koopt u een winter lang afdoende bescherming en vorstelijke glans voor uw auto. Bent u vergeten wat uw auto heeft gekost? U niet! En daarom begint u dit weekend met het Valma ABC! Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma, afdeling voorlichting, Amersfoort. "5?XxSrï gulckWa^ V erf raaiing PLAIDS 70% wol 125x180 13.95 140x170 17.95 Van Duivenboden N.V. Meer salaris voor de Italiaanse ambtenaren Reorganisatie in Britse conservatieve partij Geen medewerking In de eerste week van april 1964 hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een commissie ingesteld die een streek plan voor het zo genoemde Noordzeeka- naalgebied zal ontwerpen. Ruim twee we ken geleden volgde de onthulling van de nieuwe Amsterdamse plannen voor de ruimtelijke ordening van genoemd gebied. Uit hetgeen hierover is gepubliceerd blijkt, dat men (ook) het poldergebied ten oosten van het dorp Velsen wil gebruiken voor havens en industrie. Waarschijnlijk zal het nationale belang een gebruik van deze grond in een vorm, die een grotere bijdrage aan het nationale inkomen op levert dan de huidige agrarische bestem ming, noodzakelijk maken. Voor Velsen, op wiens grondgebied straks het nationale belang wordt gereali seerd, is het uiteraard van belang, welke rol het van de plannenmakers krijgt toebe deeld. Het is niet alleen de scheepvaart op Amsterdam die voortdurend in omvang toeneemt; ook het aantal schepen dat IJmuiden als eindbestemming heeft, groeit Bekijkt men de kaart van de lange water weg tussen de Noordzee en de hoofdstad des lands, dan doet het wel vreemd aan te weten dat tussen IJmuiden en Amsterdam geen sprake is van een redelijke service aan schepen die een eenvoudige reparatie behoeven: ze kunnen daarvoor alleen in Amsterdam terecht. Als complement op de grote reparatie bedrijven in Amsterdam zou Velsen ge legenheid kunnen geven voor de kleinere reparaties. Dit brengt voor de reder geen hoge vaar- of sleepkosten naar Amsterdam met zich mee, terwijl het scheepvaartver keer in het toch al niet te brede kanaal niet onnodig gecompliceerder wordt ge maakt. Rijkswaterstaat lijkt, door recente maat regelen, niet langer te dulden, dat buiten Amsterdam ook maar de geringste service aan schapen wordt verleend. Een aantal kleinere bedrijven in IJmuiden, uitstekend in staat tot de gewenste dienstverlening, is er de dupe van; het zijn niet slechts bedrijven die ingesteld zijn op het ver richten van kleinere scheepsreparaties, maar eveneens zij die hun (of een goed deel van hun) inkomsten moeten verdienen met dienstverlening in een andere vorm, els bunkeren, provianderen, koelhuisopslag etcetera. Indien het niet in de bedoeling ligt om alle kaarten op de basisindustrie te zet ten, dan zou juist voor genoemde bedrij ven levensruimte toegestaan moeten wor den. Het ruimtegebrek LONDEN (Reuter en AFP) —De Britse Labour-regering wenst van meet af aan mee te doen met eventuele besprekingen over de Europese politieke eenheid, zonder zich tevoren tot iets te verplichten. Dit is gisteren van gezaghebbende Britse zij de gezegd. Diplomatieke waarnemers zien in dit besluit een aanwijzing dat de socialisten dezelfde houding ten opzichte van de Europese Politieke Unie zullen aannemen als tot dusver de conservatieve regering deed. Men had verwacht dat Labour ge reserveerder zou zijn. De Britse regering zou geen bijzondere wens koesteren de onderhandelingen voor het lidmaatschap van de E.E.G. te her openen. Een herhaling van de mislukte onderhandelingen, die in 1962 en 1963 in Brussel plaatsvonden, zou volgens haar een catastrofe betekenen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Walker, zei gisteren de Britse banden met de Verenigde Staten en het Westelijke bondgenootschap te beschouwen als het plechtanker van de Britse politiek. Hij zei dat de Labour-regering Maleisië zal steunen bij de strijd die deze federatie voert om haar onafhankelijkheid te ver dedigen tegen aanvallen van Indonesië. Hij zou de betrekkingen met de Arabische landen verbeterd willen zien. ANKARA (Reuter). De aflossing van Turkse troepen op Cyprus die onlangs tot een crisis in de betrekkingen tussen Griekenland, Turkije en Cyprus leidde, kan nu geschieden. Een Turks contingent vertrekt waarschijnlijk zaterdag reeds naar het eiland. Dit is donderdag in Ankara meegedeeld. Er is overeenstem ming bereikt over de aflossing en over een ander geschilpunt: het openstellen van de weg van Nicosia naar Kyrenia voor het burgerlijk verkeer. Deze weg stond onder toezicht van de Turken. Advertentie lent i vergeten wat uw auto heeft gekost? Banzai! Beste, brave, dappere Anton wat heb I je ons allemaal gelukkig gemaakt met je gouden plak de laatste en mooiste van heel dit Japanse sportfestijn. Ont moedigd als wij waren door het telkens falen van onze nationale Olympiërs, leg de jij vanmorgen, terwijl heel Nederland juist het halfzachte ontbijt-eitje pelde, met één machtige houdgreep het trotse funda ment voor de grootste Westerse overwin ning aller tijden in het Verre Oosten: het temmen van de onverslaanbaar geachte Japanse judo-leeuw in zijn eigen dojo- hol. Vandaag kunnen wij desgewenst met al onze elfenhalfmiljoen mede-landgeno- ten uit volle borst weer het „Holland spreekt een woordje mee" aanheffen, van daag ook lopen vele tientallen miljoenen Japannertjes overal in het rijk van de Rijzende Zon tevergeefs naar hun Verlo ren Gezicht te zoeken terwijl zij almaar- door eerbiedig fluisterend het magische I woord Gee-Sink fluisteren.Wel, wij hebben met hen te doen, maar toch niet I zo heel erg. Onze gedachte zijn vandaag alleen bij onze Anton en zijn glorieuze I zegepraal, want als iemand het goud ver diend heeft dan is het deze Utrechtse ge weldenaar, van huis-uit een eenvoudige I volksjongen uit de destijds zo beruchte „Wijk C", die door ijzeren zelfdiscipline en op eigen kracht slaagde. Niet alleen als sportman van superklasse, maar ook als mens. Hij ontplooide zichzelf tot een beschaafd, sympathiek en bescheiden man, wie de roem ook nu niet boven het mach tige hoofd zal groeien. Dat alleen al is goud waard bij de tegenwoordige sport- verdwazing en verwording van de Olym- j pische idealen. Proficiat Anton, en „Ban zai!" Ernö Advertentie (Van onze correspondent) doormaakt met een stijgende export naar de E.E-G.-landen,ondanks de tarievenob- LONDEN De Londense internationale I stakels, ontbreekt op het ogenblik de prik- autoshnw, woensdag door prinses Mar- kei om met grote aantallen nieuwe model- in Amsterdam I garet geopend in het reusachtige tentoon- ien 0p de markt te komen. Want de oude stellingsgebouw van Earls Court, vormt blijven er als koek ingaan. De orders wordt steeds stringenter. We nu, nog altijd het grootste fonkelende autopa- hiervoor zijn nauwelijks bij te houden! Op dus evengoed een Amsterdams belang zijn radjjs jer wereld. De verscheidenheid aan de eerste dag van de show kwamen er indien het „kleinere werk" kan worden Britse modellen is fantastisch. In de voor reeds voor bijna honderd miljoen pond tnpvertrouwd aan Velsen dat hiervoor gewone mensen betaalbare middenmoot, aan bestellingen binnen. De Benelux-lan- toevertrouwd aan veisen, aai mei dje steeds de grootste belangstelling van den bestelden voor 3V« miljoen pond Aus- uiteraard een behoorlijke accommoaan I de kopers trekt in tegenstelling met de tin's „1800". Voor de Engelse markt zelf dient te creëren. kijkers, die zich vergapen aan de onge- stromen er dagelijks orders van duizend De vraag, waar dit dan zou moeten zijn, naakbare super-luxueuze limousines, sta- stuks van deze wagen binnen. lijkt niet moeilijk te beantwoorden. Waar tussymbolen van de machtigen der aarde i is het nieuwe wonderkind van deze het westelijk gebied van de gemeente, voor show de Austjn „1800", slank als een ree zover dit op de vaarroute ligt, overvol is, en rujm ais een jacht. zal dit moeten worden gezocht in het oos- Pliik reke- telijk grensgebied. Hier ligt een voor ditnhlg0gehoUdTrme\ heT comfort van alle I verbeteringen en snufjes, de laatste tegen doel uitermate geschikt terrein: de Noord- inzittenden, waarvan deze wagen met zijn extra betaling, spaarndammer polder, aan de zuidoever L motm van het Noordzeekanaal en in het oosten er^zes gk/"aabfs7^e^etD^r^iatur opzij zo ^ng het kenmerk der traditie hebben begrensd door zijkanaal B. Het is immers egn nieuwigheid voor dit type gezins- gedragen, met Europa en de Verenigde deze polder, waaraan op de jongste plan- autoen do0rdat de wielen zover moge- Staten wedijveren, niet alleen in beproef nenkaart van Amsterdam eveneens ge- lijk naar voren en naar achteren zijn aan- de degelijkheid, maar ook in ui er ij en dacht wordt voor de aanleg van havens gebracht - met voorwielaandrijving - interieur. 1 kan men in deze langgerekte auto op alle Er worden thans zoals in de Austin plaatsen de benen strekken. „1800 voor vier cilindermotoren minder Dit is het enige geheel nl u™ vibrerende krukassen gebruikt, destijds model dat in Nederland de naam Ba- i lanca heeft gekregen dat dit jaar voor massale produktie wordt geïntroduceerd. De Austin-stand vormt als het ware een „anatomische les" want de nieuwe wagen is als het beroemde weesmeisje overlangs destijds sterk verlaagde aankoopbelasting op auto's niet zal verhogen, omdat door de Britse automobielindustrie een bloeien de binnenlandse afzet juist als voorwaarde voor grotere export wordt beschouwd. Verwacht wordt dat dit jaar de Britse auto-export veertien percent meer zal be dragen dan in 1963. Ook voor buitenland se wagens onder andere Renault, is de vraag in Engeland enorm toegenomen. Er wordt op gerekend dat Engeland dit jaar l3/t miljoen auto's zal produceren, waar van er 700.000 bestemd zijn voor de export. Men heeft zich daarom toegelegd op ver- I fraaiïng van de vorm, allerlei technische en (of) de vestiging van industrie. Advertentie begonnen in de Russische Volga en over genomen door Simca. SPECIALE AANBIEDING De gehele collectie AA-BE plaids voorradig Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 In het algemeen zijn de motoren gro ter, maar het sterkere vermogen heeft meer ten doel om de versnelling en de (Van onze correspondent) ROME. Donderdag heeft de Italiaanse ministerraad zich beraden over een her ziening van de lonen van de rijksambte naren. Er is onder andere vastgesteld dat de extra maandsalaris, die de rijksambte naren in december ontvangen, voortaan 160 percent van het maandsalaris zal be dragen. Verder zijn vele salarissen ver hoogd waaronder ook die van een groot aantal spoorwegemployés. De spoorweg beambten zijn sedert enige dagen in sta king. Tevens zijn alle pensioenen die reeds in 1963 met dertig percent werden ver hoogd, opnieuw de hoogte ingegaan met dertig percent. Het be,drag dat iedereen in Italië ont vangt bij het verlaten van zijn werkkring bij het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd is voor het rijkspersoneel vast gesteld op een hogere basis. Tot nu toe was dat bedrag voor de laagste salaris klasse 1 miljoen lire. Dat zal voortaan 2.700.000 lire zijn. Natuurlijk zullen deze verhogingen invloed hebben op de belas ting, omdat het aantal rijksambtenaren in Italië bijzonder groot is. doorgesneden en wordt in twee helften soepeiheid daarvan te bevorderen dan de op afzonderlijk draaiende schijven in door- topsnelheid op te voeren. Een van de re- snede getoond. I denen hiervoor is dat door de gestadige Het ontwerp is een logische, vernuftige toeneming van autosnelwegen er meer be en prachtig gestileerde voortzetting van ^pgfte bestaat aan een hogere kruissnel- Issigonis' mini-thema. De Austin „1800' heid met minder belasting van de motor, heeft een geheel nieuwe motor, ongetwij- jy[et de verhoogde motorsterkte nemen de feld de voorloper van een nieuwe B.M.C.- schijfremmen in populariteit toe, wier reeks. De cilinderinhoud bedraagt 1798 cc, doeimatigheid in vele gevallen door een maar met een drie liter-prestatie, maxi- I Speciale techniek nog is verhoogd. Ook mum snelheid 144 kilometer. Andere voor- wordt bet gebruik van „power-steering" beelden van nieuwe nadruk op het ruimte- I {bans vaker toegepast omdat dit de gro element zijn de Vauxhall Victor met iet- I jere wagens helpt bij het 'parkeren, wat uitstulpende deuren, welke schouders I Eep nieuwe wagen van de Rootes-groep en armen meer bewegingsvrijheid laten en die gterk de aandacht trekt, is de elegan- de kleine comfortabele Fiat 850. number Imperial, die tot de meest n r% IC luxeuze produkten, ooit door deze firma IJ e IJ A r geproduceerd, behoort. Onze pittige, prettig zittende Daf is De Britse automobielexport is de kurk thans ook in Engeland ingeburgerd. Vele waar de Britse economie op drijft. Van jaren van taai doorzetten op de Britse! daar de hoop dat de nieuwe regering in markt zijn eindelijk beloond. Dankzij verband met de slechte betalingsbalans de DAF's showroom in het hartje van Lon den en een verkoopnet van zeventig dea lers plus een servicestation, bedraagt de verkoop thans duizend Dafjes per jaar. welke men in de naaste toekomst tot 2500 of zelfs drieduizend hoopt te kunnen opvoeren. De grote aantrekkingskracht van de DAF is niet alleen de aantrekke lijke vorm en de ruimte groter dan die van de mini's maar vooral natuurlijk het twee pedalen-systeem, waarvan de DAF in de gewone klasse nog altijd de primeur heeft behouden. BAXTERVILLE (AP) In de Verenig-I de Staten is gisteren een atoombom tot ontploffing gebracht onder een zoutmijn in het zuiden van Mississippi. De ontploffing die tot op ongeveer 451 kilometer afstand kon worden gevoeld had een kracht van 5 kiloton en is de eerste in een serie van drie. Op vele plaatsen in de wereld ookl in communistische landen zijn seismo- grafische posten ingericht om de trillingen I te registreren. De bom bevond zich 822 meter onder de grond. De bevolking uit de omgeving 350 mensen was geëvacueerd. en... bestel tijdig! LONDEN (Reuter) De voormalig# Britse minister van Buitenlandse Zaken en belangrijke conservatieve partijleider, But ler, heeft door de verkiezingsnederlaag di# zijn partij vorige week leed zijn sleutelpo- middel waarmee 811 e "f1 knsitie in de conservatieve partij verloren. STRAATSBURG Het Europese parle ment heeft zich donderdag, 24 uur na het Er wordt steeds meer aandacht besteed I Franse ultimatum aan de E.E.G.-partners, aan goede ventilatiesystemen in de rich- op gaullistisch initiatief en vrijwel een- ting van air-conditioning zoals in de stemmig uitgesproken voor spoedige her- Austin „1800". Het verst gaat in dit op- vatting van de onderhandelingen over een zicht Ford's succesnummer Cortina, welke Europese politieke unie. Het parlement terecht reden heeft op deze show in de deed dit in het licht „van de goede wil" schijnwerpers te staan. Wanneer de Corti- die op het ogenblik „schijnt te bestaan", na in het snelverkeer met gesloten deuren Tegen stemden alleen de Nederlandse zich voortspoedt wordt de lucht van het socialisten Kapteijn en Nederhorst, die interieur elke veertig seconden volkomen nog sterk onder de indruk van het Franse ververst. ultimatum van woensdag bleken te zijn, Aangezien de Britse automobielindus- terwijl de Nederlandse socialist Vredeling trie, na een periode van teruggang twee en de K.V.P.-afgevaardigde Van Kampen jaar geleden, opnieuw een grote bloei I zich onthielden van stemming. (Van onze correspondent) ROMEOp de 107e algemene congrega tie van het concilie heeft de aartsbisschop van Westminster, mgr. Heenan, de vurig ste rede gehouden die ooit op een concilie is uitgesproken. Hij zei onder meer dat de ijver van de commissie bij de samen stelling van de tekst over het schema „de kerk in de hedendaagse wereld" waarde ring verdient. Hij vindt het schema ech ter een oecumenisch concilie beslist on waardig. Als het in deze vorm zou wor den goedgekeurd, zouden de verwachtin gen van de gelovigen en niet-katholieken én van de ongelovigen volkomen de bodem worden ingeslagen. Het is beter helemaal niets te zeggen dan algemeenheden te debiteren en va ge vermaningen te uiten over belangrijke vraagstukken die diep en rijp nadenken vereisen, aldus mgr. Heenan. Hij vond het belachelijk dat na zoveel tijd te hebben be steed aan vraagstukken van uitsluitend theologisch belang vaak onbegrijpelijk voor de gewone man het concilie zich nu op een dilettanterige en lichtzinnige wijze gaat bezighouden met dingen als de honger in de wereld, de kernoorlog, het gezinsleven, zaken die ook voor de door snee mens van het grootste belang zijn De tekst is duister en dubbelzinnig, sommige delen van het schema zijn zelfs schadelijk en gevaarlijk, zo vond de Britse aartsbisschop. Verder kritiseerde hij de werkzaamheden van de deskundigen, die volgens hem genoeg schade aan de kerk berokkenen. Vooral in de perioden van verdaging van het concilie, is niet raadzaam zich toe te vertrouwen aan hun subtiele, dub belzinnige en soms rebellische hersenen, zo zei mgr. Heenan. Het is zaak de auto riteit van de lerende kerk te herstellen, het huwelijksleven kunnen worden opge, lost. In het schema en in de bijlagen daarop Home zou hebben verliest Butler de zeg- wordt profetisch gezegd dat een oplossing genschap over het partijsecretariaat, in de toekomst stellig wel zal worden ge- Qok egn ander conservatief leider in En- Ueland, lord Poole, heeft zijn ontslag inge de echtelieden een zedelijk oordeel moeten geven over die kwestie Tegelijk zegt hetüeve geweest. schema echter dat zij de doctrine van de kerk dienen te volgen. Maar," zo riep de bisschop uit, „waar de broeders, dat is nu juist wat de men sen van ons vragen, wat is de doctrine van de kerk? Daarop geeft dit schema geen antwoord. Moeten wij, wanneer onze kinderen om brood vragen, stenen geven? Ik vraag nadrukkelijk dat het hele schema teruggestuurd zal worden aan een nieuwe commissie." De toespraak is met geweldig applaus begroet, iets wat in het concilie verboden is. Een andere spreker betoogde dat er meer realiteit in het schema moet komen. Ook hij vond dat het schema moest wor den herzien in een nieuwe commissie, waarin deskundige leken dienen te zitten, ook niet-katholieken. De commissie die dit schema heeft voorbereid heeft kennelijk niet de mede werking gehad van deskundigen die wer> kelijk in staat zijn de vele en moeilijke vraagstukken juist te belichten. De opper vlakkigheid en lichtzinnigheid waarmee het schema het huwelijksleven behandelt, zijn daar een bijzonder duidelijk bewijs voor zo vond hij. Iedereen in de wereld weet dat men praat over een pil tegen de zwangerschap, Een pil, die eventueel door het concilie zou kunnen worden goedgekeurd. Die pil wordt door velen gezien als een wonder' Op een lijst met veranderingen, die d# goedkeuring van oud-premier Douglas- diend. Poole is voorzitter van de conserva- Advertentie 't Sprookje van de Noordzeekust Specialiteit recepties diners vergaderingen WIJK AAN ZEE Tel. 02517- 322 J Massahysterie. Na geruchten, dat men mensenoffers wilde brengen voor de bouw van een dam in de Volta, heeft een menigte Ghanezen twee mannen mishandeld omdat men dacht dat zij kinderen wilden roven. Een arbeider kreeg er van langs toen hij met een kind bij zich werd tegengehouden. Het kind bleek later zijn eigen zoontje te zijn. Een ander werd mishandeld omdat men vermoedde dat hij kinderen in een zak meedroeg. In de zak zaten alleen maar lege flessen. Advertentie ZONDAG GEZELLIG UIT ETEN IN HOTEL-CAFÊ-RESTA URANT "DE UILENBOOM" INTIEM EN SFEERVOL. HOOFDSTRAAT 174, SANTPOORT, TEL. (02560) 8623. EIGEN PARKEERTERREIN Trouwring. De trouwring van Maarten Lu ther, die sinds de Eerste Wereldoorlog verdwenen was, is bij een familie in het Oostduitse Rostock teruggevonden. Het kleinood zal nu in een historisch museum in Schönberg, worden tentoongesteld. Aap. De bevolking van de Franse stad Roubaix amuseert zich met de acroba tische toeren van een ontsnapte aap, di# een toevlucht in een kerktoren heeft ge zocht. Het dier vermaakt zich uitstekend en wordt verwend met apenootjes en ba nanen, die dierenvrienden voor hem klaar leggen. Maar aangezien een aap nu eenmaal niet in 'n kerk thuishoort, bezint men zich op middelen om hem te vangen. Persvrijheid. Het 20ste congres van de in- ter-Amerikaanse Persassociatie in Me- xico-stad is donderdag geëindigd. In een uit negen punten bestaande verklaring worden alle vormen van beperking van de persvrijheid op het westelijk halfrond veroordeeld. Omgeslagen. Dichtbij de Panamese haven Portobelo is een boot met passagiers die op weg waren naar een godsdienstig feest omgeslagen. Vijftig tot zestig opva rende slaagden er in zwemmend de kust te bereiken en anderen werden opgepikt. Tenminste zes mensen zijn verdronken. Stijdkraehten. Op 30 september telden de Amerikaanse strijdkrachten uit 2.685.718 militairen. V'

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3