Polen, Rusland en Italië met meeste medailles naar huis ANTON GEESINK: 1 „Ik sta op een tweesprong; ik ben 'n „arme" wereldkampioen" Drie gouden medailles voor Tsjechische Vera Caslavska Hongaarse voetballers bovenaan SI Xw s Bokstoertiooi bereikte geen hoog niveau Goud voor Japanse volleybalspeelsters Kaminaga: geen excuses Huldiging van medaillewinnaars in Ol. Stadion Brundage wil ere-ceremonie afschaffen VS opnieuw nr. 1 bij basketbal Duitse ruiterploeg won Grand Prix VS behaalden meer goud dan de Russen Wie hebben de medailles? Olympische topscorer 11 Gouden Kus ^nzei hij, aan het rek ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 Gouden medaille voor de Russische sabelschermers s' De Polen, Russen en Italianen hebben in het gigantische Olympische bokstoernooi de boven toon gevoerd. Van de veertig medailles, die te verdelen waren in elk gewicht zijn twee bronzen „plakken" uit gereikt namen deze landen er niet min der dan 21 voor hun rekening, waarvan acht gouden: Polen en Rusland elk drie, Italië twee. Alleen de hartstochtelijk door 4000 toeschouwers bejubelde Japanner Takao Sakurai in het bantamgewicht en in het zwaargewicht „glamourboy" Joe Fra- zier, een twintigjarige slager uit Philadel phia en de enige Amerikaanse vertegen woordiger in de finales, konden de Euro pese supprematie doorbreken. Over het algemeen lag het bokspeil op een veel lager niveau dan in de voorgaan de na-oorlogse spelen, die grote kampioe nen als Floyd Patterson, Cassius Clay en Laszlo Papp hebben opgeleverd. Slechts enkele deelnemers lieten bekwaam vuist- schermen zien. Dat waren de Japanner Sakurai, oppermachtig tegen de Koreaan Shin Cho Kung, die in de eerste ronde bijna tussen de touwen door werd gesla gen. De Philippijn Anthonie Villanueva, in het vedergewicht ten onrechte door een onbekwame jury tot verliezer verklaard, de Russische zwaarwelter Boris Lagutin en diens landgenoot Valery Popenchenko in het middengewicht. De laatste sloeg de ook bij ons bekende Duitser Emil Schulz met een formidabele hoek in de eerste ronde tweemaal aan waarna de scheids rechter ingreep. Enkele partij en ontaardden in ordinair vechten, waarbij de scheidsrechters te weinig ingrepen. Wat dat betreft sloeg Japan heeft de gouden medaille gewonnen in het Olympisch volleybal toernooi voor dames. In de laatste wedstrijd van het toernooi speelde Ja pan tegen de medekandi daat voor het goud, Rus land. De Japanse dames wonnen deze wedstrijd met 30. De set standen waren 1511, 15—8, 1513. De bronzen medaille was voor Polen, dat Roe menië met 30 klopte. De eindstand van het volleybaltoernooi voor dames is: Japan 510, Rusland 58, Polen 56, Roemenië 56, Verenigde Sta ten 52, Korea 5—0. In het Olympisch herenvolleybaltoernooi had Japan gisteren al een bronzen medaille gewonnen. De Nederlandse ploeg werd van de tien deelnemende ploegen achtste. De eindstand van het toernooi: Rusland 916, Tsjechoslowakije 916, Japan 914, Roe menië 912, Bulgarije 910, Hongarije 98. Brazilië 96, Nederland 94, Ver enigde Staten 94, Zuid-Korea 90. onze landgenoot Ben Bril een bijzonder goed figuur in de partij tussen de Rus Lagutin en de Parijzenaar Joe Gonzales, die vlekkeloos verliep dankzij de bekwame en rustige leiding van de Utrechter. Het moet Rudi Lubbers op de deel nemerstribune goed hebben gedaan dat de Italiaan Cosimo Pinto in het halfzwaar- gewicht beslag legde op de Olympische titel, want immers door deze Italiaan was de Amsterdamse HBS-er in de voorronde met het kleinst mogelijke verschil uitge schakeld. Ondanks hun drie Olympische kampioenen hebben de Russen toch onte vreden het Korakuen-ij spaleis, waar twaalf dagen lang boksers in de ring stonden, verlaten. Zij hadden vertegenwoordigers in zeven finales en rekenden op vijf gou den medailles. Maar de keiharde Polen Jozef Grudzien in het lichtgewicht en Jerzy Kulej in het lichtweltergewicht hebben de Russische kampioenen Baranni- kof en Frolof verrast. De uitslagen luiden: Vlieggewicht: Atzori (It.) w.o.p. van Olech (Polen); bronzen medailles: Sorokin (Rusl.i en Carmody (V.S.). Bantamgewicht: Sakurai (Japan) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Chung (Korea); bron zen medailles: Rodriguez (Uruguay) en Mendoza (Mexico). Vedergewicht: Stepasehkin (Rusl.) w.o.p. van Villenueva (Phil.); bronzen medailles: Schulz (Did.) en Brown (V.S.). Lichtgewicht: Grudzien (Polen) w.o.p. van Barannikov (Rusl.); bronzen medailles: McCourt (Ierl.) en Harris (V.S.). Lichtweltergewicht: Kulej (Polen) w.o.p. van Frolov (Rusland); bronzen medailles: Blay (Ghana) en Galhia (Tunis). Wel tergewicht: Kasprzyk (Polen) w.o.p. van Tamulis (Rusland); bronzen medailles: Purhonen (Finl.) en Bertini (It.). Zwaarweltergewic'htLagutin (Rusland) w.o.p. van Gonzales (Fr.); bronzen medail les: Mayegum (Nigeria) en Greesiak (Polen). Middengewicht: Popenchenko (Rusland) wint door interventie van de scheidsrech ter in de eerste ronde van Schulz (Did.); bronzen medailles: Valle (It.) en Walasek (Polen). Halfzwaargewicht: Pinto (It.) w.o.p. van Kisliov (Rusl.); bronzen medailles: Nicolov (Buiig.) en Pietrzykowski (Polen). Zwaargewicht: Frazier (V.S.) w.o.p. van Huber (Did.); bronzen medailles: Ros (It.) en Jemeljanov (Rusland). Rusland heeft door een 9-6 overwinning op Italië het Olympische ploegenkampioen- schap sabelschermen gewonnen. De gou den ploeg bestond uit Mavlikhanov, Asa- tiani, Rylski en Rakita. De Italiaanse ploeg legde beslag op de zilveren medail le. Polen speelde tegen Frankrijk gelijk (8-8), maar boekte een treffer meer en was daardoor de gelukkige winnaar van het brons. Akio Kaminaga, die vlak na zijn nederlaag door Japanse reporters werd ondervraagd, zei dat hij geen excuus had. „Ik heb drie jaar hard gewerkt om Anton Geesink hier te kunnen ver slaan, maar het schijnt niet genoeg te zijn geweest. Voor deze nederlaag heb ik geen uitvluchten nodig, omdat Gee sink nu eenmaal sterker is gebleken dan ik ben. Het enige dat ik kan zeggen is: ik heb mijn best gedaan". Een pluim op de hoed van Anton Gee sink gaf de wereldkampioen 1959, Mat- sumoto. „De fouten, die er zijn ge maakt, komen voor mijn rekening. An ton Geesink is een zeer groot judoka. Hij heeft het judo beter bestudeerd dan wij. Het enige dat overblijft is datgene, wat vrijdag in de Budokanhal gebeur de, ter harte te nemen en zien hoe wij de belangrijkste titel, die van alle cate gorieën, naar Japan terug kunnen halen". vwyrtjflKO) Nu het uur nadert waarop de Olym pische medaillewinnaars in Nederland zullen terugkeren, zijn in verschillende steden huldigingscomité's gevormd om de thuiskomende kampioenen een hartelijk welkom te bereiden. Groots opgezet is de actie van burge meester en wethouders van Amsterdam, die hebben besloten alle Nederlandse prijs winnaars woensdagavond 4 november a.s. te huldigen in het Olympisch Stadion voor de aanvang van de Europa-Cupwed strijd DWS—Ski og Lyn (Noorwegen). Twee dagen eerder zullen studenten van het Amsterdamse studentencorps een huldigingsintocht organiseren voor de zil veren roeiers Blaisse en Veenemans. Half- tien 's avonds volgt dan de huldigings receptie. £dl uiuauagatuiiu - «f wijze door zijn supportersclub in Sassen- heim worden gehuldigd. zal dan in een open auto voorafgega door de drumband „Adest Musica" triomftocht maken door het dorp. Na tocht wordt „gouden" Bart om half ac door het gemeentebestuur in de raadszê ontvangen en zal een comité uit de bur- bieden. Na deze hoogtepun supportersclub in de ceptie gehouden. „Oude Post" een re- nummer afschaffen. liederen gespeeld worden, omdat dat al leen een extreem nationalisme bevordert Dit heeft hij vandaag op een persconfe rentie verklaard. De enige winnaar van Olympisch goud bij 't boksen uit de Verenigde Staten, de zwaargewicht Joe Frazier, aan het werk. Hij duikt weg voor een linkse van de Duitser Huber. dat zijn spo „Ik heb gedroomd van het moment, dat ik Kaminaga in een houdgreep zou heb ben, en dat mijn duim zo in zijn kimo no verward zou raken, dat ik hem los zou moeten laten", zei de overgelukkig lachende Anton Geesink die steeds weer onderbroken werd door op en neer rennen de buitenlanders, die hem allemaal de hand wilden drukken. „En dat overkwam mij na zes minuten. Toen wist ik zeker dat ik zou gaan win nen, want dat gebeurde in mijn droom ook altijd. Mijn plan om hem met halve worpen af te matten is gelukt, hoewel Kaminaga langer stand hield dan ik dacht. Toen wij beiden buiten de mat kwamen, omdat een van zijn worpen was mislukt, heb ik hem er weer opgetild en toen de Japanse coach probeerde in een rust pauze, toen wij de kimono's in orde moes ten maken om met Kaminaga te pra ten heb ik hem laten wegsturen. Dit al les heb ik met opzet gedaan. Niets ont gaat in zo'n wedstrijd aan mijn aandacht". Gevraagd naar zijn plannen voor de toekomst weifelde de goedmoedige Utrech ter even. „Als het even kan zou ik volgend jaar graag deelnemen aan de wereldkam pioenschappen in Sao Paulo, maar ik ver dien nu al bijna een jaar heel weinig, net genoeg om mijn gezin Geesink heeft twee dochter van 12 en 10 jaar en een zoon Anton van 5 te eten te geven. Ik sta op een tweesprong. Ik weet nog niet hoe alles zal gaan. Op het ogenblik ben ik de armste wereldkampioen die er rondloopt. Voor Anton Geesink zijn deze Olympi sche Spelen een grote belevenis geweest. „De aparte sfeer, het lopen met de vlag, de vlag die je verdedigt, deze wedstrijden waar ik eigenlijk niet buiten kan. Dit alles is machtig." Even later stuurde hij iedereen lachend de kamer uit. „Jongens ik moet naar mijn vrouw, met haar heb ik nog niet eens ge sproken". De ontmoeting tussen deze twee mensen, die zich zovele opofferingen heb ben getroost, moet hartverwarmend zijn geweest. De Verenigde Staten heb ben Rusland met 73-59 verslagen in de basket balfinale en daarmee goud gewonnen, waarbij tevens het Amerikaanse „record", nimmer het nummer basketbal op Olympische Spelen te hebben verloren, werd gehandhaafd. Het I is de zesde Olympische titel sedert 1936 voor de Amerikanen. De zaal, die 4200 plaatsen telt, bevatte 5000 toeschouwers. De Russen joegen de Amerikanen de schrik om het hart door in het eerste deel van de eerste helft een voorsprong van 14-11 te nemen. Toen ging de lange zware Amerikaan Jackson aan het werk. De Yanks kwamen op 17-16 en kwamen zo op dreef dat de stand na 16 minuten 31-23 was. Bij de rust was het 39-31. De kampioenen gingen in de tweede helft door en stonden na vijf minuten op 149-35. De Russen konden zich verslagen achten. Jackson was de grote man bij de Amerikanen met 17 punten. Brazilië versloeg Porto Rico met 76-60 I en won daarmee de bronzen medaille. Zij eindigden in 1960 in Rome ook op de derde plaats. De Grand Prix, het laatste onderdeel I van de Olympische Spelen, is vandaag een triomf geworden voor de Duitse ruiter ploeg. Jarasinski, Schridde en Winkler pro longeerden voor hun land de Olympische titel. Zij bleven ruim voor op de Franse formatie met d'Oriola, Lefebre en Le- frant, die zilver veroverde en op de Italiaanse ploeg, die met de gebroeders Piero en Raimondo d'Inzeo en Mancinelli het brons bemachtigde. De Fransman d'Oriola werd individueel I kampioen, de Duitser Schridde won de zil veren medaille en de Engelsman Robeson kreeg de bronzen plak. het land niet bij name. De Verenigde Staten hebben de Russen voor het eerst sinds de Spelen van 1952 overtroffen in het behalen van gouden medailles. De Amerikanen hebben 36 en de Russen 30 gouden medailles van het totaal van 163 in de wacht gesleept. De verhou ding sinds 1952, toen Rusland voor het eerst na de tweede wereldoorlog aan de Spelen deelnam, was: Helsinki 1952: Amerika 40, Rusland 22; Melbourne 1956: Rusland 37, Amerika 32; Rome 1960: Rus land 43 Amerika 33. Nu de Olympische Spelen afgelopen zijn kan ook de eindstand van de medaille-lijst opgemaakt worden. De Verenigde Staten bleven jovenaan staan, gevolgd door de Russen. goud zilver brons tot. Verenigde Staten 36 26 28 90 Rusland 30 31 35 96 Japan 16 5 8 29 Duitsland 10 22 18 50 Italië 10 10 7 27 Hongarije 10 7 5 22 Polen 7 6 10 23 Australië 6 2 10 18 - Tsjechoslowakije 5 6 3 14 Groot-Brittannië 4 12 2 18 Bulgarije 3 5 2 10 Finland 3 0 2 5 Nieuw-Zeeland 3 0 2 5 1 Roemenië 2 4 6 12 Nederland 2 4 4 10 Turkije 2 3 1 6 Zweden 2 2 4 8 Denemarken 2 1 3 6 Joegoslavië 2 1 2 5 België 2 0 1 3 Canada 1 2 1 4 Zwitserland 1 2 1 4 Ethiopië 1 0 0 1 Bahama's 1 0 0 1 India 1 0 0 1 t Frankrijk 1 8 6 15 e Korea 0 2 1 3 1 Trinidad 0 1 2 3 Tunesië 0 1 1 2 Cuba 0 1 0 1 Argentinië 0 1 0 1 -> Pakistan 0 1 0 1 t- Philippijnen 0 1 0 1 Iran 0 0 2 2 Ierland 0 0 1 1 t Kenia 0 0 1 1 n Mexico 0 0 1 1 j Brazilië 0 0 1 1 e Ghana 0 0 1 1 Nigeria 0 0 1 1 Uruguay 0 0 1 1 De topscorer van het Olympisch voet baltoernooi is de negentienjarige Hon gaarse midvoor Ferenc Bene. Deze zeer talentvolle jongeman, die in Hongarije als de opvolger van de grote Ferenc Puskas van weleer wordt beschouwd, maakte twaalf doelpunten. Na hem volgden: Riad (Egypte) 8, Csernai (Hongarije) 6, Mraz (Tsjechoslowakije) 5, Belin (Joego slavië) en Frenzel (Duitsland) beiden 4. Atletiek. Tijdens de laatste zittingsdag van het congres van de internationale atletiekfederatie in Tokio is de Neder landse afgevaardigde ir. A. Paulen ge- kozen tot president van het Europa- i comité. De Rus Boris Schaklin werd Olym pisch kampioen aan het rek met 19,625 pnt. Vera Caslavska, de Tsjechische turnster, die in Tokio tot een van de mooiste vrou welijke deelneemsters aan de Olympische Spelen werd gekozen, heeft in het dames- turnen, dat gisteren werd beëindigd drie gouden medailles gewonnen. Gisteren was de derde in de reeks die bij het onderdeel evenwichtsbalk. De Russische Tamara Manina won het zilver en haar landgenote Larissa Latynia het brons. Latynia was overigens de win nares van de meeste medailles (een goud, twee zilver en brons). De gouden plak won zij bij het onderdeel vrije oefeningen. Tweede was haar landgenote Polina Astok- hova en derde de Hongaarse Aniko Janosi. Yukio Endo en Maruhiro Yamashita Hongarije heeft het Olympisch voet baltoernooi gewonnen. De ploeg heeft het gehele toernooi goed voetbal ge speeld en was ook in de finale sterker dan de tegenstander: Tsjechoslowa kije. Op het hoogste platform Hon garije met goud, als tweede met zilver Tsjechoslowakije en als derde met brons Duitsland. hebben voor Japan de Olympische tum- wedstrijden heren in ieder geval tot een groot succes gemaakt. Zij wonnen beiden gisteren op de laatste dag van de gymnas- tiekwedstrijden een gouden medaille. Endo bij de brugoefeningen en Yamashita bij het paardspringen. Op die onderdelen werden de Russische turners duidelijk verslagen. Viktor Lisitsky was de enige, die toch nog een medaille veroverde, bij het paard springen een zilveren. Hannu Rantakarl uit Finland won de bronzen medaille. De zilveren medaille bij de brugoefeningen was voor Shuji Tsurumi, evenals Endo uit Japan afkomstig. De Italiaan Meni- chelli, die al eerder bij de turnwedstrijden goud had veroverd bij de vrije oefeningen, kreeg nu zilver. Wel sterker dan de overige turners ble ven de Russen bij de rekoefeningen. Daar waren Boris Schaklin en Yuri Titov dus danig goed aan het rek bezig, dat zij res pectievelijk goud en zilver veroverden. D« Joegoslaviër Moroslav Cerar (al kampioen bij de paardvoltige) bemachtigde de derde plaats.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11