GROOTSTE BANKOVERVAL ALLER TIJDEN LEVERDE BUIT VAN F 46 MILJOEN OP Stom toeval deed moedige „kraak" van verzetsgroep in 1944 volledig teniet DE „MODERNE" CHIMPANSEE GEDRAAGT ZICH MINDER „MENSELIJK" DAN ZIJN VOORZATEN mÈÊÈÈÈIÊtÊiÊÈm Paniek Toeval Compromis Directeur „hielp" Gebarentaal Respect voor de oudjes Gestrand „Ontmenselijking" Conservatieve eters „Praten" met de handen Wapengebruik TV-documentaire mm: i - Euii> r J -m wmmmmËÊB8M (Van onze correspondent) ALMELO (GPD). Woensdag 15 november 1944 een dag als alle andere bezettingsdagen. Triest begonnen, doordat de herfststormen hun volle geweld laten voelen. Voor de avond wordt bovendien mist verwacht. In het gebouw van de Nederlandsche Bank, een groot herenhuis aan de Wierdensestraat, maakt het personeel zich gereed om naar huis te gaan. Even nadat om half zes de deur gesloten is, klinkt de bel. De jongste bediende doet open. Een mannen stem vraagt naar de directeur. Voordat er antwoord is gegeven, staan vier mannen, van wie één gemaskerd, in de hal van de bank. De grote deur valt achter hen dicht. Een uur en een kwartier later komen de vier weer naar buiten. Een vrachtauto rijdt voor en dertien kisten worden ingeladen. Kisten met geld, met miljoenen. De slag is bijna geslagen, de bankoverval is gelukt. V IN SEPTEMBER 1944, twee maan den vóór de overval, was, op advies van de regering te Londen, de spoor wegstaking begonnen. De stakers heb ben veel geld nodig, wil hun actie een succes worden. Het een jaar tevoren"op gerichte clandestiene Nationaal Steun fonds belast zich met de voorziening. Maar het geld raakt op en een verzoek aan de illegaliteit levert enkele „kra ken" op, waarbij tienduizenden worden buitgemaakt: bij lange na echter niet voldoende om de staking gaande te houden. Via de in Zwolle ondergedoken pre sident-directeur van de Nederlandsche Bank, mr. Trip, komt de tip binnen, dat op het bijkantoor in Almelo veel geld wordt geconcentreerd, in opdracht van „Reichskommissar" Seyss-Inquart, die dan op de Bellinckhof in de buurt van Almelo verblijft. Ex-bankemployee Derk Smoes oppert na een gesprek met de leiding van de K.P. het plan, een overval te plegen, die het steunfonds uit de geldzorgen moet halen. Op 7 november 1944 komt de toestem ming van „Londen" binnen en Derk Smoes zet zich onmiddellijk aan het werk. Het zit hem bij de uitwerking van zijn plan mee. Hij kent de bank op z'n duimpje. Hij heeft er enige tijd gewerkt, maar verdween nadat hij de revolver van zijn baas, een N.S.B.-functionaris, geleend had, om een (geslaagde) ontvoe ring van een verzetsman uit het Huis van Bewaring in Almelo te volvoeren. De wapendiefstal werd ontdekt en Derk moest onderduiken. Smoes heeft echter voldoende relaties die hem willen helpen. Een expediteur uit Rijssen, Willem Meenks, wil een vrachtwagen ter beschikking stellen. De man wordt echter niet ingelicht over de aard van de operatie. Relaties bij de bank zullen voor voldoende pakmate- riaal zorgen en Smoes vindt behalve Douwe Mik, „Herman" en „Anton", die naar binnen zullen gaan, nog zes K-P.'ers bereid de conciërgewoning bo ven te bezetten en de omgeving in de gaten te houden. De afspraak is, woens dag 15 november om half zes bij de bank te zijn. De bankroof kan beginnen, de roof die de geschiedenis zal ingaan als de grootste die ooit is gepleegd. Op het afgesproken tijdstip heeft ledereen zijn positie ingenomen. Meenks heeft de vrachtauto in een gang naast de bank geparkeerd. Smoes begeeft zich met Douwe, Anton en Herman naar de deur, terwijl Henk en Jo bij de (loyale) concierge aanbellen. Smoes heeft een masker voor, opdat zijn oud-collega's hem niet zullen herkennen. Douwe belt aan en vraagt de directeur te spreken. Voordat de jongste bediende aan het verzoek kan voldoen, dringt het viertal de directeurskamer binnen en zet even later het zes man sterke personeel plus directeur Smit met de handen omhoog tegen de muur. Smoes legt de directeur kort de bedoelingen uit. De man trilt letterlijk op zijn benen en kijkt met een dodelijk-verschrikte blik naar de op hem gerichte pistolen. Na een aanvan kelijke aarzeling gaat hij het viertal voor naar de kluis. Met knikkende knieën daalt hij het trapje af en opent achtereenvolgens de deuren van de voorkluis en de eigenlijke kluis. Daar liggen, keurig in cellofaan verpakt, de miljoenen waar het Nederlandse ver zet om zit te springen. Het personeel wordt opgedragen het geld in (gereed staande) zilverbonkisten te pakken. Wanneer één van de vier overval lers naar de directeur kijkt, ziet hij nog juist, dat de man z'n S.S.-speld- De „geciviliseerde" chimpansee leert mensen-maniertjes nabootsen. je dat hij op een revers droeg, weg moffelt. „Ik wil u niet ergeren bij uw werk.verontschuldigt de man zich. geluid van naderende laarzen. Uit het donker doemt een peloton Grtine Poli- zei op. Met een stalen gezicht loopt Her man naar de voorkant van de auto en waarschuwt met een knijpdynamo bijlichtend de Duitsers voor het ob stakel. De list gelukt zonder op of om te kijken marcheert het peloton ver der. Om kwart voor zeven is het geld in gepakt. Smoes gaat nog even met Her- Als het geld in de kisten is gepakt, wordt de hele vracht door het perso neel naar boven gebracht. Op een sein rijdt Meenks de vrachtwagen voor. De neus van de auto staat nog net op de Wierdensestraat. Terwijl de kisten wor den ingeladen, klinkt in de verte het man naar binnen en wijst enkele dra den aan, die doorgeknipt moeten wor den. Hij veronderstelt, dat het telefoon draden zijn, maar nauwelijks heeft Her man de tang erin gezet of overal in het gebouw treedt de luid-rinkelende alarm installatie in werking. MEENKS, die achter het stuur zit te wachten op Douwe, Derk en Herman, die met hem mee zullen rijden om de weg te wijzen, raakt in paniek en geeft (hout)gas. Douwe en Anton, die geen van beiden de weg weten naar de af gesproken losplaats, kunnen nog juist achterin de laadbak springen. Anton, die heeft gehoord, dat de buit ergens in Daarle moet worden afgeleverd, vindt met meer geluk dan wijsheid toch nog de goede plaats. In de dichte mist staat daar, bij de schaapskooi tussen Daarle en Daarler- veen, het groepje te wachten, dat de buit zal overnemen, om deze bij boer Kerkdijk in Daarle onder te brengen. Zij hebben paard-en-wagen bij zich, waarop het geld wordt overgeladen. Even later trekt Piet het paard (dat nu nog leeft) en de miljoenen over de hei bij Daarle. Meenks keert terug naar Rijssen en duikt onder. Het geld wordt in de wagenschuur verstopt. Enkele da gen later stuurt Derk echter bericht, dat „je weet wel" beter in twee porties naar de boerderij van de familie Nij- land in Daarlerveen kan worden over gebracht. Daar vinden de 46.150.000,- een voorlopige rustplaats onder de hooi berg. In dit herenhuis te Almelo was de bank gevestigd, die het doelwit was van de verzetsgroep. Inmiddels is op de bank alles in rep en roer. De gealarmeerde politie waar schuwt de S.S.-„Hauptsturmführer" Gerbig. Diens vervanger, Herdegen, legt on middellijk verband tussen de verdwij ning van Smoes en de overval. Nog de zelfde avond wordt het huis van Smoes in Vriezenveen doorzocht. Zonder re sultaat. Het gehele bankpersoneel wordt gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar het wordt verhoord door enkele „SiPo's" (Sicher- heitsPolizei). Ook zonder resultaat. Wel ontdekt Hardegen dat 'n bankbediende, Meenks, een broer heeft met een expe ditie-bedrijf, en dat die broer al enkele dagen niet meer thuis is geweest. Deze overval treft de Duitsers als een zweep slag in het gezicht en de hoogste poli- tie-functionaris, generaal Rauter, geeft persoonlijk opdracht, de zaak met „al le middelen tot klaarheid te brengen". Via de radio en in de kranten worden oproepen geplaatst, terwijl via aanplak biljetten een beloning van 1.000.000,- in het vooruitzicht wordt gesteld voor de- geen, die inlichtingen kan verschaffen. Alles zonder resultaat. AMSTERDAMSE employees, die de bank in Almelo gaande moeten hou den, saboteren de zaak, zodat alles in hmwmwuw ww m m het honderd loopt en op 1 december het personeel in vrijheid wordt gesteld. Op twee bedienden na die naar Duitsland worden getransporteerd (maar na de oorlog ongedeerd terugkeren). Dan komt, op 29 november, het toe val de Duitsers te hulp. Tijdens een gewone straatcontrole houden ze een Zwollenaar aan, die valse persoonsbe wijzen bij zich heeft, „pb's", die hij in café Frielink in de Harbrinkhoek uit handen van Smoes en Mik ontvangen heeft. De man wordt onder „ver scherpt" verhoor genomen en geeft op van wie hij de pb's ontving. Nog de zelfde avond worden de café-houder en zijn broer gearresteerd, terwijl ook Smoes en Mik op de boerdere Noorder- graaf in de omgeving worden opge pakt. Voor de Duitsers zijn ze echter nog onbekenden met pb's waarop valse na men staan. Wanneer beiden ontkennen, iets met de valse pb's uitstaande te hebben, besluiten de Duitsers zelfs de mannen weg te sturen, als plotseling de Vriezenveense „landwachter" Za gers, een buurman van Smoes, binnen komt en Smoes zonder meer als zijn buurman aanwijst. De oplossing voor de Duitsers is in zicht. Chimpansees hebben-een gebarentaal, geen spreektaal. Zij zijn expressiever dan de mens. Ze zijn zeer voorzichtig en conservatief in hun voedselkeuze. In het oerwoud levende chimpansees kennen het gebruik van knuppels als vechtwapens niet. Chimpansees hebben enig begrip van leven en dood. Tot deze conclusies is dr. A. Kortlandt, lector in de psychologie en ethologie der AAN DE VOET van een heuvel waar een groot aantal chimpansees de nacht doorbracht, had hij een natuur getrouwe pop van een jonge chim pansee neergelegd, ruggelings uitge strekt, de armen uitgespreid en de ogen nog open. De volgende ochtend verzamelden de chimpansees zich doodstil in een wijde kring rondom het „slachtoffer". Tenslotte was er één moederchimpansee, die uit de kring naar voren trad. „Heel bedachtzaam en voorzichtig naderde zij de pop en rook eraan. Toen wendde zij zich om naar de verzamelde menigte.... en knikte „neen". Alleen een ernstig-zieke polio lijder bleef er nog een tijdje bij zitten kijken. Het was alsof hij geen af scheid kon nemen van de dood. Ten slotte vertrok hij ook. Daarna bleef het doodstil. De hele ochtend werd geen chimpanseekreet meer ver nomen, ook later niet toen zij in het bos waren". Dr. Kortlandt verrichtte zijn laatste onderzoekingen evenals vorig jaar en in 1960 toen hij deze plaats ontdek te bij Beli in Oostelijk Congo aan de rand van het Albert Nationaal Park. Hier is, bij een plantage, een door de plaatselijke bevolking als heilig be schouwde heuvel. Chimpansees, die meestal diep verborgen in het grote oerwoud leven, maken van deze ora- dieren aan de universiteit van Amsterdam, gekomen op zijn onlangs voltooide chimpansee-expeditie naar Afrika, de derde in successie. Nog diep onder de indruk beschreef hij een dezer dagen in een bijeenkomst, waar hij de resul taten van deze expeditie bekendmaakte, het effect van een experiment dat zijn laatste gevolgtrekking staaft. gedeeltelijk van de jacht hebben ge leefd en dat hun nazaten in het oerwoud later hun vegetarische eetcultuur heb ben ontwikkeld. In dit opzicht waren hun voorouders dus eigenlijk mense lijker, want wij mensen zijn sinds de .vroegste tijden jagers geweest" TIJDENS de hierop volgende verho ren komt Gerbig met een compromis. Hij heeft namelijk een vermoeden, dat het geld in de omgeving van Daarler veen is verstopt en stelt voor, dat Smoes en Mik de bergplaats zullen ver raden, in ruil waarvoor de Duitsers dan geen pogingen zullen ondernemen, de mede-daders op te sporen. Beiden bang dat de Duitsers, die dreigen alle boerderijen in Daarlerveen te doorzoe ken, meer zullen vinden dan goed voor de ondergrondse is, vertellen de schuil plaats van het geld. De volgende dag, 30 november, rijdt Mik met drie vrachtwagens naar da boerderij van de familie Nijland. Een Nederlandse „landwachter" krijgt een hooivork in de hand geduwd en haalt de hooiberg uit elkaar. Boer Nijland moet het geld met paard-en-wagen naar Al melo brengen. Zijn zoon Gerhard wordt gearresteerd. Ook chauffeur Meenks, die bij Frielink was ondergedoken, wordt ingerekend. De opluchting bij de Duitsers is groot, 's Avonds in de „Dienststelle" hebben zij een groot feest, waar de alcohol rijkelijk vloeien. standigheid gebruik om er veilig te overnachten. HET VOORNAAMSTE doel van de ex peditie was, door proefnemingen in de natuur een dieper inzicht te verkrijgen in de biologische verschillen tussen chimpansee en mens. Vooral de resul taten van de experimenten met voedsel geven steun aan de door dr. Kortlandt en zijn medewerkers bij onderzoekin gen in dierentuinen ontwikkelde „de- humanisatiehypothese" over de ont wikkeling van de mensapen. VOLGENS DEZE theorie zouden de voorouders van de tegenwoordige mens apen vroeger in verschillende opzich ten een meer menselijke levenswijze hebben gehad toen zij nog in groten ge tale de savannahs bewoonden. Dit mens achtige gedrag zou bij hen weer gedeel telijk zijn „ingesluimerd", toen zij door het opdringen van de eerste mensen vrijwel overal naar het oerwoud terug moesten wijken. Het gebruik van de speer door de mens was waarschijnlijk het beslissende moment in deze ont wikkeling, omdat men met de speer in open terrein „op afstand" kan doden. DE CHIMPANSEES die dr. Kortlandt onderzocht, leefden van bananen en pa- papajavruchten, die zij op de plantage konden vinden. Andere vruchten aten zij niet. In het begin waren zij er zelfs bang van. In één geval kon de onder zoeker het eten van een ei observeren. Dit werd afgewisseld met het eten van boombladeren, „zoals wij sla eten", zei de heer Kortlandt. Proeven van andere onderzoekers hebben aan het licht ge bracht dat de voedselkeuze van chim pansees in het wild van streek tot streek verschilt en bepaald wordt door gewoonte en traditie. De chimpansees bleken geen slak ken, cameleons, schildpadden, kuiken tjes of groter gedierte te vangen, te doden of op te eten. In dierentuinen leren de meeste jonge chimpansees met graagte vlees te eten en ook maken zij soms jacht op muizen, ratten en vogels, die hun kooi binnendringen. „Wij moeten", aldus dr. Kortlandt, „daarom aannemen dat de stamvaders van onze chimpansees oorspronkelijk BIJ DE experimenten met voedsel evenals die met felgekleurde, uit een feestartikelenwinkel afkomstige hoedjes kwam aan het licht, dat de chimpan sees niet gevoelig zijn voor kleuren, maar wel voor vormen. Iets unieks, dat men tot nu toe nog in geen enkele andere dierensamenle- ving heeft waargenomen was de ont dekking dat in de door dr. Kortlandt geobserveerde groep chimpansees het respect voor de ouderdom vaak zwaar der weegt dan de fysieke kracht. Een stokoud exemplaar met zilvergrijze ha ren, dat lichamelijk al wat gehandicapt was door de bezwaren van de oude dag, genoot nog veel ontzag bij de groep. Het dier kon zonder dat iemand protesteerde bananen afpakken van volwassen mannelijke chimpansees in de kracht van hun leven. De eerder genoemde, aan verlam mingsverschijnselen lijdende chimpan see was door de groep uitgestoten. Meestal hinkte hij enkele tientallen me ters voor of achter de groep. HET ONDERLINGE CONTACT in de groep voltrekt zich hoofdzakelijk via blikken van verstandhouding en hand gebaren. Vooral moeders en kinderen zijn bijzonder zwijgzaam, waarschijn lijk omdat panters op jonge chimpan sees jagen. De dieren geven stoptekens door een handzwaai over de schouder. Zij hebben tekens voor „kom hier" en „gaat u maar voorbij", zoals wij ze ook gebruiken. Soms geven ze elkaar in het voorbijlopen een vluch tige handdruk. Verder zag dr. Kort landt hoe de ene chimpansee de an dere in het terrein iets aanwees ter wijl zij samen met blikken van ver standhouding zwijgend zaten te „con serveren". DE VERONDERSTELLING van dr. Kortlandt dat oerwoudbewonende chim pansees niet met knuppels de strijd aanbinden met belagers van hun kin deren, werd gestaafd door het volgen de experiment. Een opgezette panter waarvan de kop beweegbaar was ge maakt met de motor van een autorui- tenwisser en waarvan men de staart kon laten kwispelen door aan een touw te trekken werd met een chimpanseepop in zijn klauwen ver dekt opgesteld op de weide onderaan De gearresteerden worden overge bracht naar het opvoedingsgesticht „De Kruisberg" in Doetinchem. De Almelo se KP probeert nog, Smoes op de avond voor Kerstmis te bevrijden, maar de bewaking is te streng. Smoes wordt per trein naar Duitsland overgebracht en passeert daarbij ook Almelo. De KP hoort net te laat dat Smoes in de trein zit. IN MAART 1945 sterft deze idealist in het kamp Neuengamme. „Ik ben ge strand. Het spel is gespeeld en ik heb verloren," schrijft hij aan zijn vrouw. Maar ook: „Laten ze zich niet laten afschrikken door mijn arrestatie, doch trouw aan hun overtuiging blijven, trouw aan vaderland en volk". De ge arresteerden Mik, Meenks, de broers Frielink, Nijland en Bruining, worden eveneens naar concentratiekampen overgebracht. Van hen keert alleen H. Frielink na de oorlog terug. De ande ren sterven in Neuengamme, Wöbelin of Reyershorst. de heilige heuvel. Toen een groep apen de weide betrad trok men de panter vanuit zijn schuilhut naar voren. Na en kele ogenblikken stilte gilden sommi ge apen of vluchtten weg. Anderen gin gen met een blaffende kreet in een dreigende imponeerhouding tot de aan val over. Ze zwiepten met dunne bo men, zwaaiden dreigend met door da onderzoeker klaargelegde knuppels en enkelen gooiden hiermee naar de pan ter. Er werd echter geen enkele keer raak gegooid of geslagen. OP EEN volgende reis naar Afrika wil de heer Kortlandt de in de savan nahs levende chimpansees op een der gelijke manier onderzoeken. Dr. Kortlandt werd op zijn expeditie vergezeld door een cineast van Armand Dennis. De film die deze vervaardigde zal waarschijnlijk over een jaar op de Nederlandse televisieschermen kunnen verschijnen. De gegevens die de onder zoeker op zijn drie tochten verzamelde, zullen worden neergelegd in een boek dat zal verschijnen in een serie over de nationale parken van Congo. 1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13