De EVAC-vrouwen hebben het stuar ROIUH Een com vast in handen DE SKIFFLE waard Verkeerde gewoonten bij kinderen f kunnen verrassend snel genezen Wat zullen we deze week eens op tafel zetten en Rem bij soepkip m 1 f 1 Kfet „Gezellige club" Er is veel te doen TIJD OM TE ZWEMMEN! Pollepel contra auto Vrouwen weten weg met de drank... Slapeloosheid Hoofd rollen en hoofd slaan Verrassend snel Y -5 We gaan het zelf doen. Zonder dat de mannen er zich mee bemoeien. Niet steeds afhankelijk zijn van hen. We nemen zelf het stuur in handen. We rijden zelf de rally's, we kunnen zelf de puzzelritten wel aan. Dat dacht mevrouw A. D. de Jong-Timmermans uit Rotterdam in 1959. Zij, verwoed automobiliste, ergerde zich er een beetje aan dat er geen damesequipes waren voor de rally's. Altijd weer moesten de heren eraan te pas komen. Wat bleef er voor hun weder helften over: kaartlezen goed een secuur werkje, maar het stuur bleef in handen van „hem". Dat zou gaan veranderen. Hoe gaat het: er wordt over gepraat, er worden plannen gemaakt. Er wordt nog eens gepraat en van het een komt het an der. In oktober 1959 is er een verga dering in het Motoresto in Bunnik: bij na zeventig vrouwen achter-het-stuur laten hun stemmen horen met het re sultaat dat aan het eind van die verga dering een club is opgericht van vrou welijke automobilisten en vrouwen die verzot op autorijden zijn: de (stich ting) Eerste Vrouwelijke Automobilisten Club, kortweg de EVAC. Met zeventig begonnen kan de club nu bogen op 450 leden. „Het is een ge zellige club", zegt mevrouw De Jong nu, ruim vijf jaar nadat zij het idee kreeg dat resulteerde in een concreet feit. Iedere laatste donderdagmiddag van de maand moet man-lief het zonder zijn wagen doen. Dat geldt dan voor de vrou wen die getrouwd zijn en zelf geen auto hebben, maar die toch het rijden niet kunnen laten. Dan is het de rij-mid- dag, samen met de andere leden die misschien zelf zo'n heerlijk bezit heb ben of een auto huren. Als men er maar warm voor loopt. „Het is een ge zellige club", bevestigt de vice-voor- zitster nog eens. De leeftijden? „Van 18 tot 65 jaar". Of iedereen lid kan worden? „Een toe komstig lid moet handtekeningen van twee leden hebben en de ballotagecom missie beoordeelt of zij wordt toegela ten. Allemaal heel officieel, maar we willen leden die zoals ny goed met elkaar op kunnen schieten. Met deze welvaart rijdt bijna iedereen auto", zegt mevrouw De Jong, die immers niet alleen de oprichtster maar ook secretaresse is. Die laatste donderdagmiddag van de maand zitten ze niet stil. Manhaftig kruipen ze achter het stuur voor ral ly's, puzzelritten en tourtochten, excur sies en model rijden". Want je bent vrouw en legt het daarom sierlijker aan dan de heren-automobilisten, achter volgd door hun superioriteits-complex. In die vijf jaar zijn er zo'n veertig ritten georganiseerd. De EVAC-leden gingen bijvoorbeeld naar de anti-slip- school van Rob Slotemaker in Zand- voort om zich in zijn techniek te ver diepen. Ze gingen er nog een paar keer heen om op het circuit een cursus „rij stijl" te volgen, die Rob Slotemaker met zijn collega-coureur Henk van Za- Men moet langzaam I1' 11 'II uitademen met het hoofd IN het watenriit spaart kracht en bevordert de snelheid1.!! De juiste techniek bij het zwemmen levert meersnelheidop dan een grote krachtsinspanning Ideaal is het om het temfxT ^^^j van de 2wemslag aan te passen aan het tempo van de ademhaling en NIEfandersonj Alkohol en tabak hebben een schar delijke invloed op de zwemprestaties linge, demonstreerde. Er waren ex cursies naar een automobielfabriek en autobanden-, schokbreker- en accufa- brieken. Er kon worden deelgenomen aan een cursus autotechniek. Allemaal manieren om een automobiliste-bij -uit stek te vormen. De EVAC-leden laten zich ook van de sociale kant zien. De opbrengst van hun jaarlijkse St. Nicolaassnoeprit wordt verdeeld onder de kinderen van een tehuis in Huis ter Heide. Ze trak teerden kinderen van 'n tehuis in Am sterdam een een dagrit, toen een fa briek de stichting daarvoor f 1000,- schonk. Wat langer op pad gingen de EVAC'ers tijdens een toertocht naar Luxemburg en de Ardennen. Dat was dan een greep uit hun ac tiviteiten. Wie, welke man, twijfelt er nog aan dat een vrouw niet alleen op haar gemak is in de keuken, maar ook achter het stuur? Het zwaaien met een i»wmfww»i#ififmw»iwfiafiawnwiww»¥ifigiwfipn|if*wwwfw Htt hoofd moet men maar weinig oprichten.daar de houding van het noofd van veel invloed is op de I igging in het water Een hoofddoekje is per slot van rekening maar een hoofddoekje. Het is een reuze handig artikel in ons winderige landje, maar het wordt door velen verfoeid omdat het nu eenmaal weinig charmant staat. Een hoofddoekje van bont maakt al een heel andere indruk. Het staat gekleder en is boven dien heerlijk warm. Het was hoedenontw er per Frans Schmidt (haute mode) in Amsterdam die dit snufje voor zijn wintercollectie ontwierp. Hij werd geïnspireerd door dochters van klanten om voor hen iets be taalbaars te maken. Zijn vrouw, die een echt „hoedenhoofd" heeft maar bijna nooit een hoed draagt, deed nog een duit in het zakje: zij moest toch ook iets warms hebben voor de komende winter. Frans Schmidt knutselde met bont en kreeg toen het eenvou dige driehoekje, dat hij de „Skiffle" noemde. Het is van ge schoren of ongeschoren konijne bont in de kleuren roze, geel, blue, bruin en zwart. Het is de bedoeling van de ontwerper de hoofddoekjes in het groot te gaan produceren voor verkoop in win kels en warenhuizen. De koopsters met veel fantasie zullen merken dat ze veel meer met het hoofddoekje kunnen doen dan het alleen maar om het hoofd dragen. Het kan in een pull-over met V-hals, op een cocktail japon netje, op een (kraagloze) jas. Enfin probeert u eens wat er uit te halen valt. U mag het bont maken! H. S. Het bestuur van de EVAC: model automobilistes! pollepel is ook niet alles. Autorijden is een hobby die bijdraagt tot de aflei ding. Een hobby, die de EVAC-leden met fanatisme waarderen. En die ene middag in de maand mag het toch wel, mijnheer? Overigens: een maal per jaar mogen de heren erbij zijn. Dan is er een „ge mengd feest" en of de dame dan de heer naar het feestgedruis rijdt, of an dersom, moet thuis maar worden uitge maakt. Henny Schoute Volgens dr. Louis Freed, een Zuid- afrikaanse deskundige in de sociale geneeskunde, beginnen steeds meer vrouwen te drinken alsof dat een door braak was in naam van de emanci patie. In een rede over de drankzucht, ge houden op het congres van het Zuid- afrikaanse Genootschap ter bevorde ring van de Wetenschap, zei hij, dat de drankzucht vroeger over het alge meen tienmaal zoveel placht voor te komen bij mannen als bij vrouwen, maar dat dit verschil thans is gedaald tot viermaal zoveel. De oorzaak hiervan is naar zijn mening de emancipatie van de vrouwen. Vóór de eerste wereldoorlog leidden de vrouwen een min of meer beschermd leven, maar het vrouwenkiesrecht gaf haar het recht in de industrie, de handel en de vrije beroepen te gaan werken. „Zij treden nu de arena van Bacchus binnen als vastbesloten mededingsters van haar mannen", aldus de dokter. De Nederlandse con fectie is weinig gepre zen. Toch moeten we het ermee doen en als we de winkel binnen lopen valt het uitein delijk met de keus nogal mee. Een voor beeld is het double breasted pakje van abrikoos kleurig zui ver wollen Harris tweed. Langs de kraag en driekwart mouwen koordzijden stiksels. Een bijpassende bloese met col jersey mohair in een cashmere dessin maakt het pakje een compliment waard. (Jolo couture) |nnrrn.nT1m,nnnlrn-mnnnnimnnn-rn Miljonair George Capron heeft de vrouw met wie hij 55 jaar gehuwd is geweest bij de echtscheiding 16 miljoen dollar geschonken (ongeveer 57,5 mil joen gulden). Men gelooft dat dit de grootste uitkering is die ooit bij een echtscheiding is overeengekomen. Mevrouw Ednah Capron, 74, uit New port Beach, in de buurt van Los Ange les, verklaarde dat haar ecntgenoot haar tijdens hun huwelijk altijd ge dwongen had heel eenvoudig te leven. Ze moest een deel van haar kleren zelf maken en ze had geen personeel. De advocaat van mevrouw Capron zei, dat de heer Capron die 79 is, ongeveer 30 miljoen dollar bezit. Me vrouw Capron heeft nooit "geweten dat haar man zo rijk was. Ze wist zelfs niet of hij wel een miljoen bezat. Duimzuigen komt zo vaak voor by kinderen dat het haast voor een normaal ver schijnsel in een bepaald stadium van de ontwikkeling kan doorgaan. Het kind ver kent de wereld om zich heen en ontdekt toevallig het genot van het duimzuigen. Moet men het dus laten gaan? Twee scholen hebben hierover hun opinie. De eerste, die verscheidene psychologen telt, is van oordeel dat die gewoonte in feite een terugkeer betekent naar het zuigen aan de borst, en dat men het kind niet moet beroven van dit genot. De andere raadt aan in te grijpen uit schrik voor mond- misvormingen. Het schijnt haar ook zinloos het behoud van of de regressie naar infantiele houdingen aan te moedigen. Zoals in vele andere gevallen ligt ook hier de juiste houding op de gulden middenweg. Het komt er namelijk eerst en vooral op aan de oorzaak van het duimzuigen te ontdekken, en de wijze waarop men het geval aanpakt, is ongetwijfeld van groot belang voor het al of niet lukken van de be handeling. Nu het echte herfstweer is begonnen en de avonden steeds langer worden, gaan we de gezelligheid in huis zoeken. Afspraken worden ge maakt voor huiselijke feestjes en gezellige avonden. Voor de gastvrouw is er dan altijd het probleem: „Wat zal ik nu weer eens voor hartige of zoete lekkernijen maken?" Iets heel nieuws en origineels is de dip: een verrukkelijke saus met vulling bijvoorbeeld gehakte champignons, vier olijven of zalm, die „opgedipt" wordt met baby stereoiets, zoute koekjes of chips. Met een beetje fantasie zijn er nog veel meer variaties te be denken. Onder het weekmenu vindt u enkele uitgewerkte recepten. Zondag: gevulde paprika's kalfsschnitzel, aardappelen, doperwtjes ananas met slagroom Maandag: eierschotel met kaassaus, sla, aardappelpuree broodpap met rozijnen Dinsdag: bleekselderij schotel met gehakt en kaas, aardappelen rödgröd met vanillevla Woensdag: rode kool, gebakken lever, gebakken aardappelen yoghurtpudding Donderdag: bruine bonen, aardappelen, speklapjes, appelmoe* kwark of Bulgaarse yoghurt grapefruit Vrijdag: gebakken bokking of gebakken kaasplak aardappelpuree, andijvie Zaterdag: Franse uiensoep sour cream met vruchtenslaatje Franse uiensoep 40 g bloem, 40 g boter, 3 grote uien, 1 liter bouillon, 4 geroosterde boter hammen, 100 g geraspte oude kaas, melk, peterselie. Snij de ui in ringen en fruit ze goudgeel in de boter. Voeg de bloem toe en maak er met de bouillon een mooie, gebonden soep van. Laat deze ongeveer 1 uur heel zachtjes doorkoken. Maak de soep af met de gehakte peterselie en de melk. Leg in elk soepbord een geroosterde boterham, dik bestrooid met geraspte kaas en schep de soep hier op! Garneer de soep met enkele achter gehouden ringen ui. Champignon-dip li liter slagroom, klein blikje champignons, aroma, worcestersauce, thijm, 2 lepels geraspte oude kaas. Sla de slagroom stijf en hak de champignons zeer fijn. Meng kruiden, cham pignons en kaas voorzichtig door de slagroom en doe dit mengsel in een klein kommetje. Zet dit op een bijpassende schaal of schotel en rangschik chips of babystereolets eromheen. Zalm-dip Klein blikje zalm, li liter slagroom, fijngehakte peterselie, 1 lepel tomaten ketchup, 1 lepel Madeira, paprikapoeder, 2 eetlepels geraspte oude kaas. Sla de slagroom stijf en maak de zalm heel fijn. Meng deze met de peterselie en alle andere ingrediënten voorzichtig door de slagroom. Zie voor het op dienen bovenstaand recept. Olijven-dip 1 eetlepel fijngehakte olijven, 2 eetlepels mayonaise, 1 flesje Bulgaarse yoghurt, 2 eetlepels geraspte oude kaas, Worcestershire sauce, thijm. Meng alle ingrediënten dooreen en zie voor de wijze van opdoen het eerste recept. Bij de baby moet een toevallig duim zuigen niet verontrusten en in zulk ge val zcu berispen meer kwaad doen dan goed. Maar geldt het een kleuter van één a twee jaar, dan moet men zich de moeite getroosten de oorzaak van de gewoonte op te zoeken: verveling, een zaamheid, pijn.Het kind heeft iets tekort en grijpt terug naar een infantie le gedragsvorm als compensatie voor zijn miskende nood. Is verveling de oorzaak, dan helpt een bezigheid waar beide handjes moe ten werken; zo'n kind heeft ook behoef te aan openluchtspel. Blijkt de een zaamheid schuld te hebben aan de ge woonte, dan kan gepaste bemoedering veel goedmaken. Is de kleuter door een of andere oorzaak overstuur, dan zal een spoedige wijziging van bezigheid of van omgeving voorkomen dat het duimpje als troost wordt te hulp ge roepen. Zo ook met boosheid waar een gepaste afleiding nodig is om het duim zuigen te beletten. Men moet het een kleuter van vijf of zes jaar duidelijk maken dat hij te groot is om nog langer aan duim- of vingerzuigen te doen. Slapeloosheid is een zeer lastig iets. Een verkeerde gewoonte is soms zeer moeilijk te veranderen; het is dus van belang er vroegtijdig mee te begin nen de baby goede slaapgewoonten te geven. Kinderen zijn zeer verschillend ook op dit gebied: nerveuze reacties, temperament, erfelijkheid spelen hier bij een rol, maar dit belet niet dat men moet beproeven een goede gewoonte aan te kweken soms met de tijdelijke hulp van een geneesmiddel door de dokter voorgeschreven. Vooreerst moet men nagaan of baby goed gevoed is; honger kan namelijk oorzaak zijn van slapeloosheid en hui len. Veel moeders hebben er iets op te gen de jonge zuigeling 's nachts te voe den uit vrees voor verwenning. Dit is verkeerd. Na enkele weken laat baby meestal spontaan de nachtmaaltijd ach terwege. Laat men hem huilen terwille van de dressuur, dan leert het kind al leen dat het geen hulp kan vinden in zijn nood en dat is een vrij droevige ervaring op zo'n jeugdige leeftijd. Men moet streven naar een goede leefregel voor de baby. De maaltijd van 6 uur zal zo kalm mogelijk verlo pen; daarna wordt het kind in een warm bedje te ruste gelegd. Het ge beurt dat kleine kleuters worden wak ker gehouden tot vader thuiskomt of om met de andere gezinsleden te spe len. Het gevolg daarvan is meestal een opgewonden kind dat moeilijk inslaapt, ofwel een gestoorde nachtrust heeft. Een lawaaierige buurt kan een ern stige hinderpaal zijn tot het aanleren van goede slaapgewoonten, maar het kind wiegen of er de kamer mee op-en- afwandelen is geen redmiddel, wel het tegendeel. Slapeloosheid kan als oorzaak heb ben: honger, dorst, koude, warmte, on rust, zenuwachtigheid, gebrek aan fris se lucht, gebrek aan lichaamsoefening tijdens de dag. Het loont de moeite de ze diverse mogelijkheden te onderzoe ken vóór men een behandeling instelt. De slapeloosheid uit de weg ruimen zal meestal de doeltreffendste oplossing zijn, soms met de tijdelijke hulp van voorgeschreven slaap- of kalmerende middelen. Sommige baby's hebben de gewoonte hun hoofd heen en weer te rollen vóór dat ze inslapen; anderen slaan het hoofd tegen de wanden van hun bedje en men gist soms lang naar het waar om van die zonderlinge gewoonte. Het gebeurt dat ze ontstaat ten ge volge van het lastig doorbreken van een tand: het kind ontdekt toevallig dat de ritmische beweging de pijn bedaart. Oorpijn, moeilijke ademhaling, indiges tie kunnen hetzelfde gevolg hebben. De gewoonte verdwijnt meestal lang zaam als het kind groter wordt, maar intussen kan ze andere kinderen storen en ouders ongerust maken. Slaap- of kalmerende middelen kunnen toege diend worden in afnemende dosis gedu rende 1-2 weken, maar hoofdzaak is de oorzaak te ontdekken. Wees niet te streng met zo'n kind; de gewoonte zal des te spoediger verdwijnen als men er minder aandacht aan schenkt. In al deze moeilijkheden is de hou ding van de ouders van overwegend be lang. Wordt de baby met tegenzin, ver veling, of zenuwachtigheid behandeld, dan kan de verkeerde gewoonte zeer taai zijn. Wordt hij integendeel met vriendelijkheid, geduld en vastberaden heid bejegend, dan kan genezing som» verrassend snel optreden. Het is dikwijls interessant te infor meren of de moeder ook aan een ver keerde gewoonte heeft geleden zo ja, dan kan ze geneigd zijn de behande ling van haar kind te overdrijven. Het is geen wonder dat kinderen aarden naar hun ouders, en sommige ouder» kunnen hierdoor geneigd zijn alle in spanning om de kwaal te overwinnen als nutteloos te bestempelen. Het kan wel eens gebeuren dat de soepkip maar niet gaar worden wil. Maar daarom niet getreurd. Er is een probaat middeltje om de kip, zonder dat ze uren op het gas staat, toch gaar te krijgen. Met rum! Een scheut rum in de pan met de trekkende kip en u zult merken dat het vlees gauwer mals wordt. Om de soep van een al coholisch bijsmaakje te verlossen kunt u er wat nootmuskaat instrooien.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19