Fabrikant zich schrap voor 1 Detaillist krijgt niet veel kansen voor concurrentie HET WEER Olympisch vuur in Tokio is gedoofd: Spelen zijn ten einde en handelaars zetten december Partijtheoreticus Soeslov in Peking voor overleg? Philips en Erres willen geen prijzenslag SER-leden niet erg spraakzaam SLOTWENS: TOT WEERZIENS IN MEXICO Jongetje door hus geschept Verhoging premie ziekenfonds Oorlogsmisdadigers krijgen geen gratie Oude panden verbrand in Amsterdam Mr. J. Luns sprak met Dean Rusk Minister E. Toxopeus treedt wellicht af na nederlaag in Bijlmermeerkwestie KEIP GR. HOUTSTR. NAASTLUXOR mm BRILLEN voor GH RISTIAANSE tó'MORRIS "êeforeyou êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES Het woord is aan N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Weer blijft onvast Amsterdamse studenten in I Antwerpen gearresteerd Hij zou Kroesjtsjev ten val hebben gebracht Mr. Geertsema (V.V.D.): Zambia onafhankelijk pagina i Vandaag voor 55 jaar crash in Wall Street pagina 4 Gasprijs moet lager voor kleine woonblokken pagina 1 ni|M!W)innrn';| Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof4 Hoe is het ontstaan? 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Kerkdiensten 6 Beurs 7 Economisch nieuws7 Sport 9, 11 Erbij 13 t/m 24 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen 49e JAARGANG NUMMER 298 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELS EN-IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Advertentie Reusner In even intensieve als geruisloze ac tiviteit bereiden fabrikanten, importeurs en handel zich momenteel voor op de eerste december, de dag, waarop op last van staatssecretaris Bakker van Econo mische Zaken de officiële vaste verkoop prijzen voor een groot aantal elektro technische artikelen (waaronder t.v.), personenauto's, foto- en filmapparatuur en grammofoonplaten moeten worden losgelaten. Vooral in de elektrotechni sche branche is men druk doende de risico's van een prijzenslag uit te slui ten. Zoals bekend gaat het hier om een door de staatssecretaris beoogde vrije prijsconcurrentie in radio- en t.v.-toestel- len, platenspelers, bandrecorders, koel kasten, broodroosters, mixers, stofzui gers, wasmachines, centrifuges, strijk ijzers, droogscheerapparaten, haardro gers en de met een aantal van deze ar tikelen in het winkelassortiment in één adem te noemen grammofoonplaten. Philips en R. S. Stokvis, de belangrijk ste leveranciers in Nederland voor de meeste van deze artikelen, zijn niet van plan zich de prijsvaststelling uit handen te laten nemen. Zij weten dat hierbij het overgrote deel van de handel terwille van de zekerheid in haar bedrijfsvoering achter hen staat. De vaste prijzen van nu zullen „richtprijzen" gaan heten. Er zullen geen President Johnson heeft het op zijn verkiezingstoer door de Verenigde Staten menigmaal zwaar te verduren. Hij moet zoveel handen drukken dat zijn linker- en zijn rechterhand er lelijke verwondingen door hebben opgelopen. Het verband was duide lijk te zien, toen hij tijdens een toe spraak even de hand aan de kin bracht. (Telefoto) Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht opkla ringen en nog enkele lokale buien. Morgen weer toenemende bewolking en tijdelijk regen. Overwegend matige wind, krim pend van noordwest naar zuid west tot zuid. Koud weer met in het binnenland plaatselijk nacht vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Organiseer een tentoonstelling van prenten van Aat Veldhoen en zorg dat je in de krant komt". Met deze opdracht vertrokken dezer dagen negen eerstejaars studenten van het Amsterdamse studentencorps naar Antwerpen. De opdracht slaagde vol komen: zij werden gearresteerd en kwamen in de krant. De prenten van de Amsterdamse graficus Aat Veldhoen hebben de laatste tijd nogal stof doen opwaaien nadat zij door een nieuw druk- procédé in een grotere oplage aan de markt kwamen dan voorheen. Dit vereiste een verkoopmethode die de prenten, waaronder afbeeldingen van intieme menselijke handelingen, onder een groot publiek moest bren gen. Het gevolg was dat de Amster damse politie het exposeren buiten de kunstzalen plotseling aanstoot gevend ging vinden. Nu weet ook Antwerpen over de Veldhoens mee te praten. De keurig in jacquet gestoken studenten be zochten met hun prenten de redactie van de Gazet van Antwerpen. Hier was men kennelijk zo onthutst dat men de politie opbelde. Even later werden vijf van de negen studenten gearresteerd wegens het „versprei den van pornografie". De arrestanten werden gefouilleerd, moesten vinger afdrukken laten nemen en stonden pas na vijf uur weer op straat met de raad zo snel mogelijk weer naar Nederland terug te keren. Acht van de 48 prenten van Veldhoen zijn in be slag genomen. De Antwerpse justitie overweegt om een strafvervolging te doen instellen. Een vijfjarig jongetje, T.P., is gisteren omstreeks het middaguur in zorgwekken de toestand opgenomen in het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden, na een verkeers ongeval in de Kennemerlaan. Het knaapje stond met zijn rug naar de rijbaan, toen een autobus van de NZH naderde; plot seling draaide hij zich om en stapte op de weg om hem over te steken. De bestuur der van de bus schijnt volkomen verrast te zijn door de snelle manoeuvre van het jongetje, een aanrijding leek niet meer te voorkomen. De toestand van het jongetje was heden morgen nog zeer ernstig. Bemanningsleden van de Nederland se kustvaarder „Solent", die bij het uitvaren naar Londen bij de noorder- pier van Hoek van Holland, door slagzij in moeilijkheden kwam, stap pen in Hoek van Holalnd aan land. De reddingboot „Koningin Juliana" nam op zee de opvarenden over van het Engelse schip „Ipswich Progress" De achttiende moderne Olympische Spe- I len zijn vanochtend gesloten in het bom volle stadion van Tokio. De vlam is ge doofd, de vlag gestreken. Terwijl de tien duizenden toeschouwers na de keizerlijke familie het stadion verlieten was op het grote scoreberd met lichtende letters te le zen: „Mogen wij elkaar over vier jaar in Mexico opnieuw ontmoeten." De sluitingsplechtigheid van deze Spelen, I die sportiei een groot succes zijn gewor den en ook uit organisatorisch oogpunt een uitstekend verloop hebben gekend, was kort. De keizer en keizerin arriveerden een minuut voor het sluitingsceremonieel in het stadion. Onmiddellijk na hun entree marcheerden de vlaggedragers van de vierennegentig deelnemende landen de I sintelbaan op. Nadat de vlaggen van Griekenland, Ja- l pan en Mexico waren gehesen zoals men weet worden de Spelen in 1968 in Mexico City gehouden werden de volks liederen van deze landen gespeeld. Avery Brundage, de onvermoeibare strijder voor het amateurisme bij de Olympische Spe len, sprak daarop zijn sluitingsboodschap uit, waarin hij woorden van dank en lof sprak tot de Japanse organisatoren. „Het zal de taak zijn van ons allen, at leten, officials en toeschouwers," aldus Brundage, „getuigenis te geven van het prachtige succes van een beweging, die zich thans heeft uitgebreid over de gehele wereld. Er dient evenwel aan te worden herinnerd, dat, al dient ook de geest van de Olympische beweging te overheersen, de letter eveneens moet worden geëerbie digd. Om te waarborgen dat dit geschiedt heeft het Internationaal Olympisch Comi té de steun nodig van zijn nationale Olym pische comités hun volledige loyaliteit en is het ook nodig, dat regeringen, die voor de prestaties van de Spelen toe gankelijk zijn geworden, buigen voor de neutraliteit van de sport en deze alleen in de juiste geest ondersteunen. Voor de jeugd vragen wij, dat de steden weer menselijk en groen worden, dat de sportterreinen worden verveelvoudigd, dat lichamelijke oefening 'n tegenwicht vormt tegen intellectuele inspanning. Voor de Olympische beweging vragen wij, dat van nationalistische of politieke ambitie worde afgezien." In de duisternis werd de Olympische vlam, die gedurende de Spelen onafgebro ken heeft gebrand, gedoofd, terwijl het koor de Olympische hymne zong. Twee honderd Japanse turnsters zorgden met fakkels voor een sprookjesachtige verlich ting. Na het vertrek van de keizer en de keizerin werd een enorm vuurwerk aan de hemel van Tokio ontstoken. De Ziekenfondsraad heeft minister Veld kamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1965 vast te stellen op 5.4 percent. Deze bedraagt thans 5 percent. De voornaamste oorzaken van de kostenstijging, welke tot de voorge stelde premieverhoging aanleiding heeft gegeven, zijn gelegen in de verlengde duur van de verstrekking ziekenhuisver- pleging en de verhoging der verpleeg- tarieven. ooetes en officiële uitsluitingen meer zijn, -naar of de weinigen die een prijsconcur rentie willen beginnen, de kans zullen krij gen, is zeer de vraag. De levering van het meest de aandacht trekkende artikel in de reeks vrijgekomen goederen, namelijk het televisie-toestel, vergt momenteel voor de handel al lange wachttijden. De fabrikanten ontkennen dat zij opzettelijk de rem hebben aangetrok ken om te voorkomen dat toekomstige prijsboxers" nu voorraden zouden aan leggen. Inderdaad heeft een dergelijke schaarste zich in vorige jaren ook voorge daan. Maar Philips zowel als R. S. Stok vis (Erres) komt er openlijk voor uit er niets voor te voelen zijn produktie- planning ondergeschikt te maken aan een onregelmatige vraag van de handel. En dat zegt in elk geval over de toekomst mogelijkheden van „prijsboxers" genoeg. Zij zullen bijzonder veel moeite hebben voldoende voorraad te krijgen om met la ge prijzen een grote omzet te kunnen ha len. Mochten de fabrikanten hun al „kun nen" leveren, dan zullen dezen in de komen de tijd uiterst nauwkeurig hun kredieten in het oog houden. Tegen de winkelier die in het groot wil gaan doen door prijscon currentie, zal, als hij niet stipt op tijd be taalt en niet zorgt dat zijn kredietwaar digheid aan alle kanten waterdicht is, on danks het vervallen van de vaste-prijs- contracten nog een heel arsenaal andere uitsluitingsmogelijkheden kunnen worden opengetrokken. Philips heeft reeds de touwtjes aange trokken. Deze fanriek rekent per 30 no vember de dag voordat de vaste prij- I zen „los" worden de omzetpremies af met al zijn kleinhandelaren. Ook de ad vertentie-vergoedingsregeling wordt dan beëindigd. Er komen per 1 december „an dere regelingen" voor in de plaats, waar van bij voorbaat wel mag worden aange nomen dat zij geen aanmoediging zullen inhouden voor fabelachtige hoge omzetten bij lage prijzen. (Zie verder pagina 2 onder „Vrije prijzen") Dezer dagen heeft de minister van Justitie na verkregen koninklijke machti ging afwijzend beschikt op de verschillen de verzoeken om gratie, die de laatste jaren zijn ingediend door en ten behoeve van W. P. F. Lages, F. H. aus der Fünten F. Fischer en J. J. Kotalla, allen levens lang gedetineerd. De vier veroordeelden zijn in Breda ge detineerd. Allen zijn wegens oorlogsmis daden tot de doodstraf veroordeeld ge weest, namelijk Kotalla in 1948, Lages in 1949 en Aus der Fünten en Fischer in 1950. Bij wijze van gratie werd de straf omgezet in levenslange gevangenisstraf. De kwestie van een tweede gratie verlening kwam vorig jaar januari in de publieke belangstelling door een pleidooi van prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe in het Neder lands juristenblad voor gratie en invrij heidsstelling van de vier oorlogsmisdadi gers. De vier Duitsers zijn de enige wegens oorlogsmisdaden veroordeelden, die thans in Nederland gedetineerd zijn. Op de Nieuwendijk te Amsterdam zijn gisteravond twee naast elkaar gelegen oude panden, die onder toezicht stonden van Monumentenzorg, in vlammen opgegaan. De brand ontstond waarschijnlijk op de be gane grond waar een schoenenmagazijn en een kousenwinkel waren gevestigd. MOSKOU (AP) Mikhail Soeslov, een van de belangrijkste theoretici van de Rus sische communistische partij op het gebied van het conflict met de Volksrepubliek Chi na was niet aanwezig op de begrafenis van maarschalk Sergei Birjoezov, de chef van de Russische generale staf die maan dag bij een vliegtuigongeluk in Joegosla vië om het leven is gekomen. Zijn afwezigheid heeft de geruchten nieuw voedsel gegeven volgens welke hij aan het hoofd van een missie staat die tracht het ideologische conflict tussen Mos kou en Peking op te lossen. Soeslow heeft het vorig jaar enige tijd in een ziekenhuis gelegen. Hij scheen de laatste tijd niet in goede gezondheid te verkeren, hetgeen sommige waarnemers tot de conclusie bracht dat zijn afwezig heid te maken heeft gehad met zijn ge zondheidstoestand. Soeslow stond aan het hoofd van de Rus sische delegatie die in de zomer van 1963 in Moskou besprekingen heeft gevoerd met de Chinezen. Men kan aannemen dat de tweede ronde van de besprekingen in Pe king zal worden gehouden. Sinds het ont slag van Kroesjtsjev heeft zowel Moskou als Peking zijn aanvallen op elkaar afge remd. De Chinese aanvallen waren voor namelijk gericht tegen de persoon van Kroesjtsjev. Radio Peking'heeft in zijn uit zendingen die op Rusland zijn gericht met geen woord over het conflict gerept. Ter wijl de Sovjet-Unie geen commentaar ge leverd heeft op de ontploffing van de kern bom door de Chinezen, die toch een schen ding inhield van het verdrag van Moskou, waarbij verdere kernproeven anders dan onder de grond werden verboden. China heeft dat verdrag niet getekend. Soeslow, de „rode professor" zou in het presidium van het Centrale Comité de rede hebben gehouden waarin Kroesjtsjev in staat van beschuldiging werd gesteld, waardoor Kroesjtsjev ten slotte van zijn functies werd ontheven. Een van de beschuldigingen zou zijn ge weest dat Kroesjtsjev de betrekkingen met China zou hebben verslechterd. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. A. H. M. Luns heeft vandaag op het State Department geluncht met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk. Het hoofdthema van het lunchgesprek was de Nederlandse deelneming aan een Navo-atoomstrijdmacht. Het wordt steeds duidelijker dat de Amerikanen geloven dat Den Haag uiterst belangrijk is voor het welslagen van het hele project, aangezien Nederlandse deel neming ten eerste de Amerikaans-Duitse alleengang zou doorkruisen, terwijl voorts de andere Europese landen zonder twijfel zouden volgen, als het eerste Nederlandse schaap over de dam zou zijn. De Amerikanen hopen kennelijk van mi nister Luns te horen welke ervaringen hij in Rome en Londen heeft opgedaan ten aanzien van de stagnerende Europese een wording zowel als van de Navo-atoom- macht. Het is niet uitgesloten dat de minister van Binnenlandse Zaken mr. Toxopeus zal aftreden, als het debat over de Bijl mermeerkwestie, dat de Tweede Kamer dinsdag houdt, ongunstig voor hem af loopt. Dit valt op te maken uit mede delingen die de fractieleider van de V.V.D., mr. Geertsema gisteravond op een V.V.D.-bijeenkomst in Reeuwijk heeft gedaan. De commissie Ontwikkeling Nationale Economie (ONE) van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) heeft zich gisteren onder voorzitterschap van drs. J. W. de Pous be zig gehouden met 't ontwerp-halfjaarlijks rapport dat de SER in zijn besloten ver gadering van 30 oktober zal moeten vast stellen. Na afloop der vergadering was geen der commissieleden, zoals ook wel te verwach ten was, erg spraakzaam tegenover pers vertegenwoordigers. In kleine groepjes zetten verscheidene commissieleden na de vergadering de discussie voort. Enige le den zeiden wel dat de commissie gereed was gekomen met de voorbereiding van het ontwerp-rapport, andere leden ontken den dat niet maar zeiden „volgende week gaan we verder," daarbij doelende op het overleg in de SER zelf. Weer een ander sprak van „schermutselingen" die waren gevoerd. Mr. Geertsema achtte een ministerscrisis I zeer wel mogelijk, als de Kamer de plannen van minister Toxopeus verwerpt. Daartoe is het prestige van de bewindsman tezeer met de Bijlmermeerkwestie verweven. Het is een dubbeltje op zijn kant hoe het debat in het parlement zal aflopen, aldus de heer Geertsema. De liberale fractieleider besprak allerlei I politieke kwesties, onder meer de omroep. Hij had er bezwaren tegen, dat de omroep verenigingen nu al in de gelegenheid zou den worden gesteld, reclameboodschappen uit te zenden. Het optreden van t.v.-Noord- zee vond hij niet illegaal. Prenten van Veldhoen verspreid Wie niet wee te wijken, weet niet te overwinnen. Een beeld van de brand, die van de Nieuwendijk in Amsterdam twee oude panden verwoestte.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1