Alleen Messiaen en Penderecki bleven in Strawinsky's schaduw overeind Priestley's „Een afgehouwen hoofd" TONEEL IN HAARLEM De Donauesehinger Musiktage 1964 „Shaffy-chantant" Antieke meubelen houden waarde jATERDAG 24 OKTOBER 1964 21 „De Trooster" als reactie op „De Plaatsbekleder" Rob du Bois een verrukkelijk avondje-uit Goede opvoering van quasi-diepzinnig maakwerk nabeschouwingen De Carrell-show De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma's VOOR ZATERDAG NEDERLAND I H. Gomperts met nieuw televisieprogramma Simon Koster U merkt niets - anderen merken niets! tampons Ernst van Altena over Franse chansons VOOR KENNERS EN LIEFHEBBERS van de hedendaagse muziek is de naam van het Zuidduitse stadje Donaueschingen een begrip. In Donaueschingen hebben in de jaren 1920-1925 de grote klassieken van de twintigste-eeuwse mu ziek hun eerste uitvoeringen gekregen. In Donaueschingen begon de zegetocht die Boulez en Stockhausen thans met hun composities over de hele wereld maken. In Donaueschingen debuteerde Krzysztof Penderecki met zijn Anaklasis en men kan er ieder jaar gedurende het derde weekeinde van oktober de kans lopen met nieuwe meesterwerken of met nieuwe genieën geconfronteerd te worden. De Donauesehinger Musiktage für zeitgenössische Tonkunst hebben sinds hun hervatting in 1950 al heel wat goede muziek in eerste uitvoering ge bracht, muziek die de weg naar de concertzalen in de hele wereld daarna vrij gemakkelijk kon vinden. INMIDDELS MAG men uiteraard niet verwachten elk jaar meesterwerken te ho ren of nieuwe genieën te ontmoeten. De verantwoordelijke samensteller van de programma's, dr. dr. H. C. Heinrich Stro bel (mooie Duitse betiteling) zegt zeer te recht in zijn voorwoord tot het program mablad, dat de doelstellingen van Donaue schingen alleen zijn: jaarlijks een over zicht te geven. „Und wenn von Zeit zu Zeit etwas Gültiges dabei herauskommt, so können wir durchaus zufrieden sein." Strobel heeft gelijk: genieën zijn een zeer zeldzame mensensoort en meesterwerken komen maar zeer sporadisch voor. We hebben overigens bij de Donauesehinger Musiktage 1964 wel degelijk een meester werk gehoord en wel een, dat zonneklaar door een groot genie was geschreven. Ter nagedachtenis aan Wilhelmine Prinzessin zu Fürstenberg, een van de leden van het midduitse vorstengeslacht dat de muziek dagen mogelijk maakt, speelde men Stra winsky's driedelige Ode, de „elegiacal chant", die Strawinsky indertijd schreef in memoriam mevrouw Konssevitsky Een meesterwerk, dat de hele rest van de uitgevoerde werken in de schaduw stelde. Er waren uiteraard wel kwaliteitsverschil len, er waren uiteraard wel kwaliteitsver- len, er waren zelfs wel een paar uit schieters, maar geen stuk kon de werking evenaren, die de oude meester in 1948 met eenvoudige middelen bereikte. EIGENLIJK WAREN ER maar twee werken, die elk op eigen wijze, kwalitatief in de buurt kwamen van Strawinsky's Ode In de eerste plaats was daar het nieuwe werk van Olivier Messiaen, „Couleurs de la Cité céleste" voor piano, blaasorkest en slagwerk, dat noot voor noot een bevesti ging was van het reeds bekende feit, dat de thans zesenvijftigjarige organist van de Parijse Trinité een componist is in hart en nieren. In de tweede plaats was daar de Sonata per Violoncello e Orchestra van Krzysztof Penderecki, waarmee deze Pool eens te meer bewees tot de meest boeiende figuren in de wereld van de hedendaagse muziek te behoren. Afgezien van het Hindemith-Hartmann- herdenkingsconcert (zowel Paul Hinde mith als Karl Amadeus Hartmann zijn overleden sinds de vorige Musiktage), tij dens welke enkele bekende werken van deze twee Duitse klassieken der heden daagse toonkunst ten gehore werden ge bracht, hoorden wij verder alleen werken die min of meer middelmatig waren. Er waren geen uitzonderlijk slechte stukken bij, dat was natuurlijk al heel wat waard. Niettemin kunnen wij volstaan met een op somming van de werken, elk vergezeld van een korte karakteristiek. HET EERSTE CONCERT, zaterdagmid dag om kwart voor vijf, begon met „Frag ments" voor blaasorkest, piano, harp en zes slagwerkers van de Boulez-leerling Jean-Claude Eloy. Een voortreffelijk uit gemeten stuk, dat echter volkomen de sig natuur van de leraar droeg. Vervolgens hoorden we de cantate „Glühende Ratsel" van de Zwitser Heinz Holliger, eveneens een leerling van Boulez, die internationale bekendheid geniet als hoboist. Glühende Ratsel is een vrij romantisch werk, zeer bekwaam gemaakt, maar volstrekt onper soonlijk. Spiegel II voor vijfenvijftig strij kers van de Oostenrijker Friedrich Cerha is een studie in strijkersklank, die door de constante aanwending van glissando-effec- ten zonder dat daar een werkelijk boei end decor omheen was gebouwd op den duur uiterst vermoeiend ging werken; Penderecki en Ligeti hebben ditzelfde ook gedaan, maar dan veel minder op het ef fect en veel meer op een muzikale inhoud gericht. „VERMUTUNGEN ÜBER ein dunkles Haus", fragmenten uit een opera, die de Pools-Israelische Oostenrijker Roman Hau- benstock-Ramati aan het componeren is: muziek voor drie orkesten, waarvan er twee via banden ten gehore worden ge bracht. Ik kan hoogstens zeggen, dat dit stuk het beste is dat ik van Ramati ken. Maar dat zegt bij deze figuur bitter wei nig. Ten slotte de Sinfonische Fresken voor orkest van Kazimierz Serocki, een betrek kelijk onhandig in elkaar gezet stuk mu ziek, waarvan alleen het laatste deel door de vaart die er in zit éven boeiend is. Messiaen en Penderecki zijn twee com ponisten die zich bij het componeren op een volstrekt eigenzinnig standpunt stellen, die zich weinig of niets aantrekken van wat er in de muzikale wereld rondom hen In New York heeft een katholiek toneel gezelschap de eerste opvoering gegeven van het stuk „The Comforter" (de troos ter), van de hand van pater redemptorist Edward Molloy, dat is bedoeld als een antwoord op het veelomstreden werk van de Duitse toneelschrijver Rolf Hochhuth „De Plaatsbekleder", waarin critiek wordt geleverd op de houding van paus Pius XII ten aanzien van de behandeling van de behandeling der joden door de nazi's. In zijn stuk stelt pater Molloy, dat paus Pius bevreesd was voor vreselijke vergel dingsmaatregelen, als hij zich openlijk te gen Hitler of Mussolini zou uitspreken Voorts haalt hij verschillende voorbeelden aan, dat de Paus heeft getracht het lij den van christenen en joden te verzach ten, zoals het openstellen van kloosters voor vluchtelingen en het uitoefenen van •andrang op de betrokken regeringen. Blijkens de critieken heeft „De Trooster" echter niet die indruk kunnen maken als Huchhuths „Plaatsbekleder" heeft be reikt. De kunstcriticus van de „New York Times" schreef dat „na De Trooster de geschiedschrijvers nog steeds zullen moe ten oordelen over de beweegredenen van een man die voor zulke ernstige proble men stond". WEER OF GEEN WEER Bert Garthoff heeft de afgelopen weken in zijn rubriek „Weer of geen Weer"- al aandacht besteed aan de rijproef voor gevorderden, zoals deze wordt georgani seerd door de ANWB. In „Weer of geen Weer" van zondagochtend 25 oktober a.s speelt deze rijproef een belangrijke rol Bert Garthoff wil de luisteraars dan na melijk verslag doen van zijn eigen erva ringen bij het afleggen van dit ANWB „examen". Dan zal men ook kunnen be luisteren of de rij prestaties van Garthoff voor de ANWB-specialisten voldoende zijn om hem als geslaagd te kwalificeren. De andere bekende onderdelen van „Weer of geen Weer" (het weerpraatje van Gerrit en de rubriek van dr. Fop I. Brouwer) houden hun normale plaats in deze uitzending. JOES ODUFRË HUWT MILLY GRAMBERG De danseres Milly Gramberg is gisteren in Den Haag in het huwelijk getreden met de televisieregisseur Joes Odufré. Milly Gramberg ontving haar opleiding bij Han ny Bouman. Als danseres is ze eerst ver bonden geweest aan het opera-ballet on der leiding van Franpoi.se Adret, daarna •an het Nederlands Ballet van Sonia Gas keil. In 1959 maakte zij deel'uit van de groep die zich van dit ballet afscheidde «n het Nederlands Danstheater oprichtte, waarbij zij sindsdien als soliste werk zaam is. Joes Odufré heeft in de afgelopen vijf jaar bijna alle televisieprogramma van het Nederlands Danstheater in Ne derland verzorgd. Olivier Messiaen gebeurt en die waarschijnlijk juist daar door tot een betere muzikale realisatie ko men dan zoveel andere figuren, die gevan gen zitten in de greep van een op zichzelf fascinerend muzikaal gebeuren. Ze zijn op het eerste gezicht muzikaal eikaars tegen polen: Messiaen blijft al sinds jaar en dag zichzelf gelijk: hij heeft zijn eigen stijl gevonden en daarvan wijkt hij niet meer af. Penderecki vernieuwt zich, incorpo reert nieuwe, ongedachte mogelijkheden in het orkestspel, verwerpt die weer in zijn volgende stuk. Ze hebben echter met el kaar gemeen, dat de luisteraar in al hun stukken onmiddellijk de eigenzinnige per soonlijkheden voelt die er achter staan. NOG IETS OVER de uitvoeringen. Die berustten bij Pierre Boulez en zijn Do- maine-musical-ensemble uit Parijs, waar bij de alt Jeanne Deroubaix en de pianiste Yvonne Loriod de solopartijen voor hun rekening namen en bij het Südwestfunk- orkest onder leiding van Ernest Bour, Twee voorbeelden van voortreffelijke en sembles voor moderne muziek (wie ver schaft ons in Nederland een dergelijk spe cialisten-ensemble?), die alle werken uit voerden op een niveau dat aan alle kwali teiten van elke partituur alle kansen gaf. Speciaal moet nog gewezen worden op het meer dan grandioze spel van Siegfried Palm als solist in de cellosonate van Pen derecki. Het bijzonder fel reagerende pu bliek (een componist die een iets minder overtuigend werk aflevert loopt een goede kans bij uitvoering in Donaueschingen door het publiek weggejouwd te worden, zoals dat dit jaar bij Haubenstock-Ramati gebeurde) stelde zijn spel kennelijk zeer op prijs. Evenals het stuk trouwens, dat gedeeltelijk moest worden gebisseerd. (Van onze correspondent) „Shaffy Chantant" is de naam van het programma van Ramses Shaffy dat gister avond officieel in première is gegaan. Het is in de plaats gekomen van het „Theater a Capella" dat Shaffy met enkele andere artiesten in de oude St. Olof-kapel in Amsterdam zou beginnen maar dat niet doorging omdat Bouw- en Woningtoezicht dit middeleeuwse bouwsel afkeurde. Plaats van handeling is nu het Miranda-paviljoen, een rustieke uitspanning aan de Amstel dat per boot en auto te bereiken is en waar vrijdags, zaterdags en zondags het „Shaffy Chantant" te zien en te horen zal zijn. Het programma wordt aangekondigd als „tour de chant", pianovertolkingen van moderne Nederlandse componisten, korte één-akters, chansons, een modeshow en voordrachten. Er worden per avond 6 of 7 programma's van een half uur gegeven. Een vermoeiende opgave want het aantal optredenden is beperkt tot vier; Ramses Shaffy, Liesbeth List, Loes Hamel en Polo de Haas. Soms zijn er gastartiesten zoals gisteravond de acteur Joop Admiraal, die een tweetal perfecte voordrachten hield. Het programma bevat een aantal liedjes die ons doen hopen dat Shaffy ooit nog eens het doorzettingsvermogen vindt om een Nederlandse musical te schrijven. Het zangeresje Liesbeth List stal aller harten door haar voortreffelijke voordracht. Polo de Haas gaf enige pianovertolkingen waaruit zijn groot technisch vermogen bleek bij een zeer moderne voordracht. Loes Hamel treedt op als mannequin en kondigt tevens de nummers aan op een kostelijke wijze. Er zijn weinig gelegenheden in Amster dam waar men zo'n verrukkelijk avondje- uit kan genieten. WANNEER EEN ZO KNAPPE toneelschrijver als J. B. Priestley zich ver waardigt het materiaal voor een komedie te putten uit een roman van een andere auteur, dan zou men zeggen moet die roman wel iets heel bijzonders zijn en als het ware schrééuwen om virtuoze dramatische vormgeving. En wanneer een pseudo-intellectueel, pikant romannetje van een modeschrijfster om onbegrijpe lijke redenen die eer toch te beurt valt, dan zou men zeggen moet het resul taat op z'n minst heel verrassend en extra-virtuoos zijn. Deze twee redenen maken het des te vreemder dat Priestley om te beginnen toch wel zoveel dramatische waarde in Iris Murdochs roman „A severed head heeft bespeurd dat hij er zijn vermoedelijk kostbare tijd aan heeft willen besteden en dat hij tenslotte met niets beters voor de dag is gekomen dan met het ongeloofwaardige en ontoneelmatige maakwerk dat de Nederlandse Comedie nu heeft opgevoerd onder de titel „Een afgehouwen hoofdMinder dan op een echt toneelstuk lijkt dit produkt, wat het verloop van de handeling betreft, op een serie-hoorspel of op zo'n ouderwets film-epos waarvan elke aflevering ein digde met de woorden: „De volgende week een ander avontuur". Het is on begrijpelijk, dat zoiets zelfs een Priestley kan overkomen. DIE HANDELING IS IN feite niet veel anders dan een soort amoureuse stoelen dans met drie vrouwelijke en drie man nelijke deelnemers, die beurtelings alle denkbare combinaties op één na tot stand brengen. Dit is dan blijkbaar bedoeld als satire of persiflage op bepaalde society- toestanden, maar daarvoor is het nu juist niet geestig genoeg en worden er teveel onhandige en zelfs vervelende pogingen gedaan om de afwijkingen van het zestal op amoureus en sexueel gebied psycholo gisch te verklaren. Alleen het zevende per sonage van het stuk een totaal over bodige zuster van de hoofdpersoon Een veelzeggende reportage van „Ach ter het Nieuws" over het Duitse stadje, dat alsmaar een van zijn notabelen, de in Nederland wegens oorlogsmisdaden tot 12 jaar veroordeelde generaal Christian sen, blijft eren werd ontsierd door het on aangename geluid van een nieuwe verslag gever; het gelijk aan zijn kant wetend (en het was daar ook!) maakte hij van vraaggesprekken verhoren, trad hij op als een soort van engel van de wraak, voor zien van een bijtende stem. Behoudens een enkele, wat al te gezoch te overgang, was de Rudi Carrell-show, nu gesitueerd in een dorado van automaten, als vanouds een vlotte en gezellige amu sementsuitzending, waarin tal van aardige vondsten verwerkt waren. Carrell zelf, nauwelijks hersteld van een serie koorts aanvallen, presenteerde zijn gasten op HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 10.00 CON VENT VAN KERKEN. 11.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.30 NCRV. 20.15—24.00 KRO. KRO- 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammo foonmuziek. 8.25 Inleiding hoogmis. 8.30 Hoog mis. 9.30 Klassieke grammoioonmuziek. 9.45 Nieuws. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Ge- reformeerder kerkdienst. KRO: 11.15 Medaillon: klankrijk portret aan de hand van wetenswaar dige leiten uit de muziekgeschiedenis. 12.10 Boekbespreking. 12.20 De springplank: jonge artiesten. 12.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie Musketiers: licht programma. 13.30 Voor de jeugd. 14.00 Klassieke kamermuziek. 14 35 Kerkorgelconeert: oude en moderne wer ken. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte grammoioonmuziek, sportreportages en uitslagen (16.25-16.30 Toto-uitslagen). 16.30 Ra diokamerorkest en solisten: moderne muziek. 16 45 Nieuws over het Concilie. IKOR: 17.00 Hervormde kerkdienst. 18.00 Vraag en antwoord. 18 10 Zingt het voorbedachte lied. 18.30 Hervor ming van de relormatie?: enkele aspecten van het onderwijs over de kerkhervorming. 18.45 Grammoioonmuziek. 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erl. 19.00 De Open Deur. NCRV: 19.30 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). 20.00 Nieuws. 20.07 Re flex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Internationale volks liederen. 20.40 Ziggy en Habooba, hoorspel. 21.30 Stereolonisehe uitzending: Klassiek strijk kwartet. 22.05 Wissewassen, licht programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epi loog 22.50 Licht-klassieke muziek (gr.). 23.10 Muziek van de Lage Landen, muzikale lening. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO- 20.00-24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 30 Weer of geen weer, gevarieerd programma, a 45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Stereo- fonische uitzending: klassieke muziek (opn.) 10 30 Quizprogramma. 10.50 Promenade-orkest en solist: Amusementsmuziek. 11.25 Zang en voordracht. AVRO: 12.00 Licht muziekprogram ma. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de we reld lezing. 13.17 Knipperlicht, programma voor alle weggebruikers. 13.55 Lichte muziek. 14.55 Interland voetbalwedstrijd: Albanië-Nederland- voorronde wereldkampioenschap. 16.45 Sport- revue VARA: 17.00 Discobal: dansmuziek voor de tieners. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 De Kerkdienst, lezing. 18.45 Parlando: licht pro gramma. 19.30 Korte Hervormde kerkdienst. AVRO' 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest, radiokoor en solisten: Die lustige Witwe. ope rette 21 15 Weet ik veel. quiz. 21.35 Het wassen beeld hoorspel. 22.00 Gitaar-duo: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 22.55 Mededelingen en sportuitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Franse chansons. 23.30 Metropole-orkest: amusementsmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL 245,3 m - 1223 kHz. 9 30 ds G. Toornvliet. 11.00 ds. G. Toornvliet, uitzending dienst voor belangstellenden, gehou den op zondag 18 oktober 1964. 15.15 Kinder- dienst. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12 55 Programma-overzicht en berichten voor de scheepvaart. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcan toconcert. 15.30 Gevarieerde muziek en sportbe richten. (Om 17.00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.03 Pianorecital. 18.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerd muzikaal programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.05 Stemmig avondprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels. ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Telef. 12223, Groot Heiligland 64, A Mudde, Gasthuisvest 45 HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berich- ten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammo foonmuziek. 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde mu ziek (gr.). 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoekpvogramma voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte gram mofoonmuziek. 12.05 Licht orkest en zangsoliste. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Orgelspel: amuse mentsmuziek. 12.53 GrammofoonmuzieK, even tueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette- ensemble en zangsolist. 13.40 Muziek uit Ameri kaanse en Engelse musicals (gr.). 14.05 De man achter het Marshallplan, hoorspel over de Twee de Wereldoorlog. 14.30 Geestelijke muziek (opn.). 15.00 Als de kat van huis is (herhaling van de uitzending van 15 oktober jl.). 15.40 Balletmu ziek (gr.). 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ensemble en zangsoliste. 16.50 Klassieke piano muziek (gr.). 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 17.50 Regeringsuitzending: Surina me journaal. Spreker: mr. dr. H. J. Roethof. 18.00 Marinierskapel der Koninklijke Marine. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Metro pole-orkest. 19.55 Op de man af, praatje. 20.00 Lichte grammofoonmuziek. 20.30 Adam, wie zijt Gij?: De Europese mens, zoals hij verandert en zichzelf gelijk blijft. 21.15 Klassieke grammo foonmuziek. 21.50 Wereldpanorama. 22.00 Licht ensemble: Italiaanse volksliedjes. 22.20 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Aan de bronnen van de muziek, muzikale lezing. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.35 Licht pianospel (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram mofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek v. de vrouw. 9.00 Balletmuziek (gr.). VPRO: 9.40 Droom en werkelijkheid, overdenking. VARA: 10.00 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor dracht. 11.20 Londens Symfonie-orkest: moderne muziek (gr.). 11.45 Semi-klassiek pianospel (gr.) 12.00 Lichte muziek. 12.25 Actualiteiten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht instrumentaal trio 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Elektronisch orgelspel. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 14.30 Een flat bij het station, hoorspel. 15.50 Carillon-bespeling. 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Pianospel (gr.). 17.30 Voor draent van gedichten in de Friese taal. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Actua liteiten. 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Onder de afwas, licht programma. 19.30 Parlementair overzicht. 19.45 Regeringsuitzending: Samenwerking met Ont wikkelingslanden. Paul de Waart in gesprek met drs. J. Meijer, direkteur-generaal Internationale Samenwerking. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofoni- sche uitzending: Instrumentaal ensemble en zangsolisten. 20.30 Etherforum: vragenbeant- woording. 21.00 Klein gedrukt: licht program ma. 21.20 Het hangt aan de muur en het tikt, quiz. 21.40 Radio Filharmonisch orkest en solist: Moderne muziek. In de pauze: 22.30 Nieuws. 23.35 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nws, BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Landbouwkroniek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en program ma-overzicht. 13.00 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 AmU' sementsmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Amu sementsmuziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws, radiokroniek en Correspondentie uit Nederland. 19.40 Grammo foonmuziek. 19.45 Missie-uitzending. 20.00 Lichte muziek. 20.45 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera fragmenten 22.35 Koorzang. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Amusementsmuziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de scheepvaart NTS: 15.00 Weekjournaal. 15.25 Hardy's logboek, TV-film (dl.2). KRO: 16.00 In termezzo, een filmimpressie over het Spaanse land. 16.15 Huisje, boompje beestje. 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.15 Olympische Spelen. KRO/NCRV: 19.30 Barend de beer. KRO: 19.35 Sir Lan celot, TV-film (dl.3). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Vier maten van nu, licht programma 21.30 Bonanza, TV-film (dl.10). 22.20 Con cilie-journaal. NTS: 22.25 Journaal. 22.30- 23.30 Olympische Spelen. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.01 Zoo Zoo, maandelijks dierenprogramma. 20.30 Combo, maandelijkse tienerinstuif. 20.55 De Dick Van Dyke Show (dl.25). NTS: 21.20- 22.10 Hoe maakt U het?, maandelijks pro gramma. VOOR ZONDAG NEDERLAND I NTS: 18.30 Olympische Spelen Tokio 1964: Sluitingsplechtigheid. 19.30 Bangkok bij elek trisch licht, film-documentaire. 19.55 Even aan dacht voor de gehoorgestoorden. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. NCRV: 20.30 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.35 Hoe be staat 't: Over honden gesproken, populair- wetenschappelijk programma. 21.05 Interview tussen Nul en Zero, TV-spel. 22.00 Koorzang. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 19.30 De Tijdscapsule, TV-film voor de jeugd. 19.50 Popeye, tekenfilm. 20.00 Journaal, 20.05 Tom Ewell Show, TV-film. 20.30 Staatsbe zoek Washington, documentaire. 21.20 Moment opname, TV-fantasie. 22.00-22.10 Sport in beeld. VOOR MAANDAG NEDERLAND I CVK-IKOR-RKK: 19.30 Dromenkoning, bijbel verhaal voor kinderen. 19.35 Kenmerk, veertien daagse kroniek van de kerken. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.20 Politieke uitzending: V.V.D. 20.30 Sapphire, het meisje uit de Tulip- bar, film. (beide keuringen 14 jaar). 22.00 Film reportage over Joegoslavië. 22.25-22.30 Journaal 22.30-22.45 Filmverslag landenwedstrijd Albanië- Nederland in de voorronde wereldkampioen schappen voetballen. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. KRO: 20.01 Waauw, eigen-gedanste hitparade. NTS: 20.25 Heroïne, CBS-reportage. KRO: 21.05 Kunst- maandorkest: Moderne muziek. 21.35 Filminter mezzo. 21.45-22.10 Onze man in Keulen. HET MÜLLERORGEL VIA DE RADIO In het KRO-radioprogramma „Cyclus Nederlandse Orgelwerken van Sweelinck tot heden" speelt Bernard Bartelink zon dagmiddag 25 oktober op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem werken van Anthonie van Noordt, Johan Weegenhuise en een eigen compositie. De volgende uit zending in deze cyclus, die wordt gebracht onder redactie van Albert de Klerk, die voor de KRO-radio deze serie heeft voor bereid, is te beluisteren op dinsdagavond 24 november. sympathieke wijze; de komst van het ijs- danspaar Kilius-Baumler was een verras sing; hun optreden als zangduo ook al kwam het geluid van een plaat of band bevestigde hun geschiktheid voor show op een minder gladde vloer. Het zangnum mer, waarmede Jo Fischer Jr. en Pieter Lutz voor afwisseling zorgden, was wat uit zijn verband, de musical „Kiss me Kate" gehaald, zodat slechts zij, die dit succes volle spel zagen, het echt konden waar deren. Als passagierende matrozen droe gen de Mounties met enige toepasselijke sketches tot de feestvreugde bij. En Car rell zelf bracht, al dan niet omringd door de levenslustige balletmeisjes van Jan Amtz, enige aardige liedjes. Beperkt hij zich, zoals gisteravond, tot pretentieloos, maar beschaafd amusement, dan blijft de fantasierijke Carrell toch wel de beste show-man voor de Nederlandse t.v. J. Damshuizer „Mijns inziens" Via Nederland 2 gaat op donderdag avond 29 oktober a.s. het eerste van een serie tweemaandelijkse gesprekken over kunst en cultuur in de actualiteit de ether in. Deze gesprekken zullen onder leiding staan van de kunstcriticus H. A. Gomperts Aan de eerste uitzending van „Mijns In ziens" nemen als gesprekspartners deel dr F. Dekking, conservator van het laborato rium voor de gezondheidsleer van de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam en de schrijver Harry Mulisch. De reeks gesprekken „Mijns Inziens" wordt geregi- seerd door Milo Anstadt. heeft, zoals Dé Bilt dat noemt, „geen af wijking van betekenis". En wat het nu pre cies is wat de andere zes zo onweerstaan baar tot elkaar aantrekt, wordt geen ogen blik duidelijk. DE OPVOERING onder regie van Henk Rigters, was naar mijn smaak aanzienlijk beter dan het stuk zelf, vooral wat de vrouwenrollen betreft. Ellen Vogel speelde heel geestig, met tal van alleraardigste details, de even wispelturige als geexalteer de society-dame, Kitty Courbois, die gis teren de oorspronkelijk door Femke Boersma gespeelde rol had overgenomen, gaf het veelbeminde en -beminnende vriendinnetje zeer gevoelige accenten. An drea Domburg weerde zich dapper in de nogal dwaze rol van de quasi-diabolische antropologe met bloedschendige neigin gen, en Elisabeth Hoytink gaf iets pret- tig-natuurlijks aan de zuster zonder af wijking. De mannen werden aangevoerd door Guus Oster, die de weinig benijdenswaar dige taak volbracht in de loop van het stuk 36 keer zijn winterjas aan en uit te trekken en een even groot aantal glazen wijn, whisky, sherry en champagne te ledigen. Maar de rol van de telken» weer teleurgestelde echtgenoot-en-verlei der is niet geestig genoeg geschreven om hem veel gelegenheid te geven tot humo ristisch spel en het vertolken van depres sieve stemmingen is zijn sterkste kant niet. Joan Remmelts deed zijn best om van de karikaturele psychiater een aanvaardba re figuur te maken en Allard van der Scheer hield met goede smaak de onweer staanbare charme van de beeldhouwer bin nen acceptabele perken. Het decor van de Engelse ontwerper Graham Barlow (ook in het Londense Cri terion Theatre gebruikt) was bijzonder geslaagd, zowel wat de ruimteverdeling als wat aankleding en sfeer betreft. Het was met grote inspanning en toewijding op het Haarlemse schouwburgtoneel opge bouwd. BIJ DE MIDDAGVOORSTELLING, die Ik heb gezien, scheen het stuk bij de toe schouwsters (het was een matinee voor de Vereniging van Huisvrouwen) tamelijk in de smaak te vallen. Maar zij trokken er zich danook blijkbaar niets van aan, dat deze vrij scrabreuse komedie ons in het programma heel pretentieus werd voor- giescholted als „een gestileerd spel van menselijke relaties met een allegorisch karakter". Met zo'n doorzichtige poging tot „duur doen" kan men toch heus nie mand imponeren. Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overall Sport, fietsen, dansen, baden. Alles kunt u blijven doen. Heerlijk vrij en ongehinderd door gordel. Geen ver band of spelden. Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet - ziet men niet en merkt men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b. tampons heeft men geen schuifkoker nodig. Men kan ze mee nemen in het kleinste tasje en na ge bruik altijd ongemerkt wegdoen. Onopvallend en absoluut safe o.b. tampons tekenen zich niet af onder nauwsluitende kleding of bad pak en... u kunt zich veilig voelen onder alle omstandigheden. Medisch verantwoord Wetenschappelijkonderzoekin Ame rika en vele West Europese landen heeft aangetoond.dat de o.b. methode aan alle eisen vande moderne maand- hygiéne voldoet. de moderne maand hygiëne Per pakje van 10 tampons (voldoende voor maandelijks gebruik) ormaal f 1.15, Speciaal f 1.A0 v N De Haarlemse dichteres Lizzy Sara May heeft een televisiespel geschre ven „Interview tussen nul en zero", dat zondagavond door de N.C.R.V.- t.v. op Nederland I wordt uitgezon den. De hoofdfiguur Lennox Maxim Hamel) die op doorreis is naar New York waar hij een gevierde t.v.- acteur is, moet wegens een onder breking van de vlucht een nacht in Amsterdam doorbrengen, waar hij in 1933 als Willem de Haan geboren is. Zijn joodse ouders heeft hij nauwe lijks gekend. In die nacht in Amster dam beleeft hij de volle draagwijdte van zijn schuldgevoelens hij mocht immers blijven leven en zijn niet door ouders tot ontplooiing gebrachte vermogen tot liefhebben; hij heeft een „ingevroren" liefde. Tussen de nul van zijn jeugd en het „zero" van zijn huidig bestaan ontstaat een kort sluiting waaruit de mogelijkheid tot nieuw leven resulteert. „Ernst met Marianne" heet het pro gramma dat Ernst van Altena met ingang van zondag voortaan één keer per maand voor de AVRO-radio gaat brengen. Het wordt een halfuurtje met door hem op zijn bekende manier vertaalde Franse chansons. In de eerste aflevering wordt de schijnwerper gericht op Mireille, Fran cis Lemarque en Boris Vian, die als tekst schrijvers hun succes te danken hebben aan de sterren van het Franse lied.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21