Weer politieke verschuiving naar links in West-Duitsland Geen verrassingen in de Oostenrijkse verkiezing Soeslov zou ziek zijn HET WEER w Compromis in Bijlmermeerkwestie door A.R.-amendement? Wilson niet van plan het pond te devalueren BONT Bouwvakkers Van der Vorm hervatten hun werk niet Jongen getroffen door waarschuwingsschot van de politie Burgerregering in Zuid-Vietnam Het maakt door de steun van V.V.D., C.H.U. en K.V.P. een kans Relletjes in Soedan Noodweer in vele delen van Europa Invoer zal beperkt worden; trekking op het IMF ook voor j eerst kijken bij sWMORRIS "êeforeyouêuy! de GEN. CRONJESTRAAT 59 HAARLEM - TELEFOON 52431 NAPPA EN SUÈDE JASJES Droog maar mistig Oostenrijk Automobielbedr. Velserbeek n.v. - Cambodjaanse klachten over grensschendingen Zambia zal Zuid-Afrika officieel erkennen BARTELJORISSTRAAT 5 Het woord is aan In de krant van heden: Belastingfaciliteiten voor exp' iteurs VOOR NAAR ,..nèt even anders! 49e JAARGANG NUMMER 299 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN-IJ M UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 26 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije BONN (DPA en AP). De socialisten hebben zondag b\j de verkiezingen voor gemeente- en districtsraden in de West- duitse deelstaten Hessen, Rijnland-Palts en Saarland grote winst behaald. In Hessen verwierven zjj zelfs de absolute meerder heid. De verkiezingen vormden de laatste grote peiling van de politieke stemming in de Bondsrepubliek voordat de kiezers in het najaar van 1965 naar de stembus gaan voor de verkiezing van de nieuwe Bonds dag. Lokale verkiezingen in Oostenrijk heb ben geen noemenswaardige verschuivingen opgeleverd. Volgens de tot nu toe bekende cijfers kreeg de SPD (Socialisten) in Hessen met 51.7 percent van de geldige stemmen de absolute meerderheid. In 1960 verwierf zij 47.8 percent. De CDU (christen-democraten) handhaafde zich met 28,9 percent (1960 27,1). De FDP (liberalen) kwamen van 101 /s op 11,1 percent. De combinatie Gesamt- deutsche Partei/Vluchtelingenpartij liep terug van 7,5 percent in 1960 tot 5,6 per cent. Tachtig percent van de kiezers bracht zijn stem uit. In Rijnland-Palts was de verdeling: CDU: 43,7 percent (45,3), SPD: 42,9 percent (37,7) en FDP: 10,2 percent (I2V2). In Mainz, de hoofdstad van Rijnland kregen de so cialisten een absolute meerderheid. In Saarland schijnt volgens een tus senstand de SPD de sterkste partij te zijn geworden met 39.9 percent (29,6). CDU: 37,4 percent (35,9). Liberalen: 9,0 percent (13,3). In Saarland was de opkomst 73 per cent. Voor de christen-democraten van kanse lier Ludwig Erhard is dit de tweede grote stembustegenslag. Vier weken geleden na men de socialisten de plaats van sterkste partij van hen over in Noord-Rijn-West- falen. In het district Lauterbach (Hessen) deed zich een eigenaardig geval voor. In het dorp Metzlos konden de verkiezingen geen doorgang vinden omdat burgemeester Hup pel verzuimd had, de stembiljetten te laten drukken. Hij was van mening, dat niet ge stemd behoefde te worden, omdat er slechts één kieslijst was ingediend. Tegen Huppel zijn disciplinaire maatregelen aangekon digd. MOSKOU (AP). - Michael Soeslov, de man die in het presidium van het Centrale Comité van de Russische com munistische partij de stoot gaf die tot de val van Nikita Kroesjtsjev leidde, zou ernstig ziek zijn. Hij zou een nieraan doening hebben en in een ziekenhuis zijn opgenomen. Tevens zou hij opnieuw tuberculose hebben. Reeds eerder was het opgevallen dat Soeslov ontbrak bij belangrijke plechtig heden. Er deden toen geruchten de ronde dat hij naar Peking zou zijn vertrokken om te pogen met de Chinese communis ten tot een vergelijk te komen in het ideo logische geschil. Soeslov is de voornaamste theoreticus van de Russische communistische partij. Hij zou Kroesjtsjev vooral hebben aange vallen om diens politiek tegenover Pe king. In niet-communistische kringen in Mos kou zijn de geruchten over Soeslov enigs zins sceptisch ontvangen. Het is reeds enige tijd bekend, dat de gezondheidstoe stand van Soeslov niet goed is. De 62 jaar oude Soeslov onderging een jaar geleden een nieroperatie. Hij zag er de laatste tijd vermagerd en vermoeid uit. Bij zijn laatste optreden in het openbaar hoestte hij. Rekening wordt gehouden met de moge lijkheid, dat Soeslov afscheid zal moeten nemen van de hoogste leiding van de Sov jet-Unie in verband met zijn gezondheids toestand. Advertentie bont BARTUJOrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele opklaringen, maar plaat selijk ook mist. Zwakke zuide lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De verkiezingen van zondag voor de provinciale staten in Beneden-Oostenrijk en de hoofdstad Wenen, hebben geen noe menswaardige verschuivingen opgeleverd. In de provincie Beneden-Oostenrijk behiel den de twee grote partijen hetzelfde aantal zetels: 31 voor de Volkspartij en 25 voor de socialisten. In Wenen zijn de socialisten even sterk gebleven. Zij hebben de meerderheid met zestig zetels behouden, de rooms-katho- lieke Volkspartij heeft er twee bijgewon- nen en bezit er nu 35. Deze verkiezingen werden als een soort test beschouwd, in verband met het conflict rondom de vroe gere socialistische minister Olah. Men ver wachtte een verlies voor de socialisten, doch nu dit niet is gebeurd zal de socialis tische partij hoogstwaarschijnlijk nog veel strengere disciplinaire maatregelen nemen tegen Olah en hem misschien zelfs als lid van de partijen royeren. 2,3 miljoen stemgerechtigden zijn naar de stembus gegaan ongeveer de helft van Oostenrijks totale aantal kiezers. De tachtig stakende Amsterdamse bouw vakarbeiders van Van der Vorm's Aan nemingsbedrijf, die vanochtend krachtens het vonnis van de president van de Amster damse rechtbank, hun werk bij de bouw van de torenflats in Slotervaart hadden moeten hervatten, zijn niet aan het werk gegaan. Vorige week hadden zij al laten weten dat zij het vonnis van de president naast zich neer zouden leggen. De presi dent had hun vorige week in zijn vonnis bevolen het werk te hervatten de eerste werkdag na de betekening van het vonnis op straffe van een dwangsom van 25 per dag per man, bij niet nakoming van dit bevel. Voorts werden de arbeiders elk veroordeeld tot betaling van 75 proces kosten. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 tel. 7271 IJMUIDEN In Arnhem is een 20-jarige schilders knecht door een waarschuwingsschot van de politie in de buik getroffen. Zijn toe stand is niet ernstig. De schildersknecht was betrokken bij een vechtpartij. Hij raakte slaags met de politie en toen het publiek opdrong, loste een van de agenten, die zijn gummistok al was kwijtgeraakt in het gevecht, een waarschuwingsschot. Tevoren had hij de opdringende omstanders gezegd dat hij van zijn vuurwapen gebruik zou maken. Een soldaat van de nieuwe Afrikaanse staat Zambia strijkt de Union Jack als teken dat zijn land onafhanke lijk is geworden. De plechtigheid ge beurde in het stadion van Loesaka, de hoofdstad. (Telefoto) PNOM PENH (AFP) De Cambod jaanse regering heeft gisteren in een com muniqué melding gemaakt van herhaalde Zuidvietnamese luchtaanvallen op het Cambodjaanse dorp Anlongkres. In totaal zouden daarbij negen doden en dertien gewonden gevallen zijn. Uit het toenemen de aantal aanvallen blijkt dat „onze bu ren en hun bondgenoten het tot een alge meen conflict in geheel Zuidoost-Azië wil len laten komen." LOESAKA (Reuter en AP) President Kaoenda van het zaterdag onafhankelijk geworden Zambia voordien Noord- Rhodesië heeft aangekondigd dat zijn land Zuid-Afrika officieel zal erkennen. Kaoenda was bereid met Zuid-Afrika een niet-aanvalsverdrag te sluiten op voor waarde dat dit land Nelson Mandela en andere Afrikaanse nationalisten, die ge vangenisstraffen ondergaan, vrijlaat en toestaat naar Zambia te vertrekken. Ka oenda zou dan alle activiteiten tegen Zuid- Afrika vanuit Zambiaans grondgebied willen verbieden. De nieuwe Britse minister voor Gemene bestzaken, Arthur Bottomley, heeft zon dag in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, gezegd dat hij het plan voor een bezoek aan Rhodesië (het voormalige Zuid-Rho- desië) heeft opgegeven omdat de blanke minderheidsregering hem leiders. SAIGON (AP). Het militaire drieman schap in Zuid-Vietnam heeft vandaag de macht overgedragen aan de burgers. Dit betekent de vijfde regeringsverandering in een jaar. De macht werd officieel overgedragen aan het nieuwe staatshoofd van het land, Phan Khac Suu. Generaal-majoor Ngoeyen Khanh is afgetreden als premier. Verwacht wordt, dat de militairen veel macht zullen behouden onder de voor lopige grondwet die verleden week afge kondigd werd. Men denkt dat Khanh op perbevelhebber van de strijdkrachten zal worden en de beslissende macht zal hebben bij het benoemen van een minister van De fensie. Brandschade in augustus. Als gevolg van branden is in augustus voor 9.418.487 schade aangericht. Vijf mensen kwamen om het leven, 44 mensen, waarbij tien brandweerlieden, werden gewond. Voorts kwamen bij deze branden twee koeien 18 kalveren, 125 varkens, 18 biggen en 600 kuikens om. Bij 52 branden was de schade hoger dan 20.000. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Morgen komt in de Tweede Kamer weer de kwestie-Bijlmer meer aan de orde. Minister Toxopeus fungeert daarbij als boeman voor de Amsterdammers. Hij wil de hoofdstad de grond onthouden waarop woningen moeten worden gebouwd voor tienduizenden Amsterdammers. De kwestie- Bijlmermeer is een prestigekwestie geworden tussen minister Toxopeus en burgemeester Van Hall, zegt men in Amsterdam. Met andere woorden: als mr. Toxopeus verliest, kan hij zijn biezen wel pakken. Maar verliest hij? Het is moeilijk te voorspellen, zeker niet na de jongste ontwikkelingen die zich in en om Amsterdam hebben voorgedaan en die het Kamerlid Scheps (P.v.d.A.) aan leiding hebben gegeven voor het indienen van een laatste voorstel, dat toch nog de Bijlmermeer bij Amsterdam moet brengen. Er is nog een tweede amendement van het Kamerlid Elfferich (A.R.) dat een tussenoplossing beoogt. De heer Scheps heeft een nieuw argu ment! Momenteel werken Amsterdam en acht omringende gemeenten aan de vor ming van een districtsbestuur, dat onder meer ten aanzien van de volkshuisvesting in 'de agglomeratie Amsterdam uitgebrei de bevoegdheden zal krijgen. Het plan houdt in, dat de betrokken gemeenten af stand doen van een deel van hun autono mie en deze overdragen aan een nieuw te vormen bovengemeentelijk bestuursor gaan. Deze regeling gaat veel verder dan het opleggen van een gemeenschappelijke regeling die minister Toxopeus op het oog heeft. Het voorstel van mr. Toxopeus ver liest, aldus de heer Scheps, daardoor zijn betekenis. De heer Scheps stelt daarom het vol gende voor: help Weesp spoedig aan de nodige grond. Laat Diemen en Ouder- Amstel bestaan. Deze amendementen tas ten volgens de heer Scheps de opvatting van de minister niet wezenlijk aan. Zijn weg naar de sterke randgemeente wordt niet afgesloten. Integendeel, de weg naar zijn ideaal wordt geplaveid met weluitge- zochte stenen. De amendementen keren aldus de heer Scheps, vrijwel terug tot het oorspronkelijke wetsontwerp. Zij dra gen alleen westelijk Weesperkarspel, de Bijlmermeer dus, over aan Amsterdam inplaats van aan Ouder-Amstel. Deze overdracht behoeft niet blijvend te zijn, Daarover kan later, in het licht van de ontwikkeling van de agglomeratie, wor den beslist. „De Bijlmermeer bij Amster dam", is een emotioneel' geladen leus ge worden. Morgen zal in de Kamer blijken hoe de verhoudingen liggen. Men fluistert, dat de hele K.V.P. „om" is en minister Toxopeus zijn zin wil geven. (Zie verder pag. 7) Advertentie Op het grote onafhankelijkheidsbal dat in Loesaka, de hoofdstad van de nieuwe staat Zambia Noord- Rhodesië werd gegeven, danste president Kenneth Kaoenda met de Britse Princess Royal, een tante van koningin Elizabeth II, die Groot- Brittannië vertegenwoordigde bij de plechtigheden. Zij overhandigde Kaoenda de documenten waardoor de zelfstandigheid van Zambia formeel een feit werd. (Telefoto). KHARTOEM (AP) Ongeveer 5000 de monstranten hebben zaterdag in Khar toem de hoofdstad van Soedan de Ame rikaanse ambassade aangevallen. De rel letjes zijn begonnen omdat Soedanese jon geren niet tevreden zijn met het militaire bewind in hun land. Tw«e. ambassadege bouwen, waaronder die van België en Koeweit, zijn vernield. Ook de kantoren van „Swiss Air", de Zwitserse luchtvaart maatschappij, moesten het ontgelden. President Ibrahim Abboud heeft via de radio een beroep op de studenten en scho lieren gedaan om een einde te maken aan hun demonstraties. De president beloofde dat hij een onderzoek zal instellen naar de oorzaak van de betogingen. De meeste winkels in de binnenstad van Khartoem bleven zondag gesloten. Cervantes: De beste preek is het goede voorbeeld- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 6 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 13 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's WENEN (Reuter en DPA) Met zware sneeuw- en regenval kondigde dit week einde de winter zich in Italië, Joegoslavië en Oostenrijk aan In Oostenrijk onder vond het verkeer zondag veel hinder van sneeuwval, lawines en overstromingen. In het Tauern-gebergte ligt in de dalen zelfs 65 centimeter verse sneeuw. De trein van Istanboel naar Dortmund liep vele uren vertraging op. Door over stromingen in het westen en noorden van Joegoslavië moesten de naar Oostenrijk rijdende treinen omgeleid worden. Ten zuiden van Rome maakten over stromingen tal van dorpen tot eilanden. Ook in de Italiaanse hoofdstad zelf was de wateroverlast groot. Bovendien woedde over een groot deel van Italië een fikse storm, waardoor een aantal huizen bescha digd werd. Op sommige plaatsen werd een windsnelheid van 160 kilometer per uur ge meten. Twee Italianen werden door de bliksem getroffen. In enkele noordelijke delen van Groot- Brittannië viel zondag de eerste sneeuw. Ook in België in de Ardennen viel de eerste sneeuw, ongeveer vier centimeter dik. Van een groep van zeventig Spaanse mi litairen, die tijdens oefeningen in een sneeuwstorm op de Franse hellingen van de Pyreneeën verdwaald raakten en meer dan vierentwintig uur ronddoolden, zijn er vier bevroren. De overigen, van wie velen met bevroren handen en voeten, kwamen zondagmorgen in de Franse stad Pau aan. Ze zijn met legerauto's naar Spanje te ruggebracht. Premier Harold Wilson heeft vandaag de volgende spoedmaatregelen bekend gemaakt om de in het slop geraakte Britse economie weer op gang te brengen. Een lening van het Internationaal Mone taire Fonds (IMF) om het pond sterling te versterken. Extra belastingen op importartikelen. Belastingvermindering voor exporteurs en de vorming van een raad voor de export naar de Gemenebestlanden. In een regeringsverklaring wordt ge schat dat Groot-Brittannië in 1964 ongeveer 7.2 miljard meer heeft uitgegeven dan het heeft verdiend. Verklaard wordt verder dat de Britse regering aan Frankrijk heeft laten weten, dat het gezamenlijke programma voor de ontwikkeling van het supersonisch ver- keerstoestel Concorde moet worden her zien. In de regeringsverklaring werd niet aangeduid hoe groot het bedrag is dat HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ le klasse Prijzen van 25.000 4852 5.000 14492 2.000 15690 1.500 9619 15175 1.000 6054 10518 14639 17798 18440 400 1232 2126 3216 3387 4502 4693 5449 11933 12402 13221 15637 15668 21089 21451 21741 200 1307 1878 2711 3012 3225 3372 3973 4005 4585 4588 4699 4899 4912 10148 10171 10611 10730 11096 11481 11705 12211 12218 12658 12929 13021 13033 13202 13249 13380 13607 13651 13897 14351 14488 14704 14757 15190 15318 15638 15919 16832 17169 17251 17399 18610 18807 18854 18897 19235 19283 20044 20097 21186 21187 21314 21417 21833 21935 Engeland van het IMF zal trachten te lenen. Er werd slechts gezegd dat de Britse regering het noodzakelijke overleg zou plegen met het internationale fonds over de gebruikmaking van het recht van Engeland geld van het fonds te lenen. Onder de bestaande overeenkomsten kan Engeland een bedrag van een miljard dollar van het IMF lenen onder voorwaar de dat ze het bedrag binnen een bepaalde vastgestelde periode terugbetaalt. Advertentie Rooftocht. In Heerlen is tijdens het week einde op negen plaatsen ingebroken. De inbrekers hadden het speciaal voorzien op kassa's, die alle op ruwe wijze werden opengebroken. De schade is veel groter dan de buit, die slechts 300 bedraagt. Het merendeel van de kassa's was name lijk leeg. Hoogleraar. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de fysische oceanografie, is benoemd prof. dr. P. Groen, gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1