Allerwegen ontsteltenis over Engelse tariefmaatregelen Frans-Britse Concorde blijft in de hangar Lido gaat dicht op 28 februari HET WEER A Koop van zes nevenpanden belangrijke kans op uitbreiding Frans Halsmuseum m Morgen beslist de Haarlemse raad Hervormd en r.k. vieren samen hervormingsdag Woorden in recensie van „Trouw" waren onrechtmatig Rudi Carrell gaat ons land verlaten Pools gezin komt wellicht naar Beverwijk Geding rond botsing van „Sirrah" met „Santa Maria" Radioreportage DWS-Ski Og Lyn Voor modieuze dames- en teenerkleding j Geen hoop Droog weer Den Haag Te ruw voor dr. Terruwe pagina 4 Primeur voor Veisen: ,Bezige Bijkrijgt gelijk efore ijou m DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN SKI-PANTALONS Het woord is aan Reis door Goldwaterland pagina 5 Romeins fort bij Velsen pagina 9 In de krant van heden: Eis van 2,6 miljoen 49e JAARGANG NUMMER 300 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 27 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem PARIJS (Reuter en AP). Het besluit van de Britse regering om de invoertarie ven te verhogen heeft een golf van be roering veroorzaakt. „Het is een ramp voor de Ierse industrie", riep J. J. Staeey, direc teur-generaal van het verbond van Ierse industrieën uit. De Japanse regering heeft er zijn verontrusting over uitgesproken. De raad van de Europese Vrijhandelsasso ciatie (EVA) heeft een speciale vergadering gehouden om de nieuwe maatregelen te bespreken. En de uitvoerende commissie van de Europese Economische Gemeen schap, die meestal niet een van de eersten is om zich uit te spreken als het om wer kelijk belangrijke kwesties gaat, zal in Brussel bijeenkomen. „Wij willen ons be raden over de gevolgen van de Britse tariefsverhogingen voor de Zes", zo werd gezegd. Een officiële reactie aldus onze cor respondent in Brussel zal men voordien niet van de commissie mogen verwachten. In ieder geval is bekend dat de verhoging ongeveer 55 percent van de Britse invoer uit de E.E.G.-landen zal treffen. Duitsland, Italië, Nederland en België zullen waar schijnlijk het meeste nadeel van de En gelse maatregel ondervinden, maar ook Frankrijks buitenlandse handel zal worden getroffen. Frankrijk, Duitsland en Italië exporteren bijvoorbeeld voor ongeveer 170 miljoen gulden per jaar naar Groot- Brittannië, de uitvoer van Franse en Ita liaanse textiel bereikte het vorige jaar on geveer dezelfde waarde, die van Neder landse bloemen was half zoveel en België voerde aan katoenen weefsels alleen al voor ongeveer 70 miljoen gulden uit. Westduitse uitvoer naar Engeland aan zienlijk te lijden zal hebben van de be raamde maatregelen. Er wordt zelfs ge sproken over tegenmaatregelen. Er was geen reactie merkbaar op de Westduitse effectenbeurzen die gedurende weken aan de dalende kant waren. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën heeft de Britse plannen begroet als snel en doeltreffend. „Het is verheugend dat zij niet discriminerend naar de vorm zijn", zo werd gezegd. Amerika verwelkomt het Britse besluit om de belasting op de invoer te verlagen en bij de eerste gelegenheid weg te nemen. De gevolgen voor de Nederlandse export vallen nogal mee, zo blijkt uit het commen taar van de heer Sidney van den Bergh, voorzitter van de centrale kamer van handelsbevordering. Een derde van de Nederlandse export naar Groot-Brittannië (ongeveer tien per cent van onze totale export) zal niet wor den getroffen door de maatregel, voorzover het levensmiddelen en grondstoffen betreft, Wel zei de heer Van den Bergh teleurge steld te zijn, dat de nieuwe Britse rege ring gemeend heeft haar toevlucht te moeten nemen tot een dergelijke ver- Omdat het hemd toch nog altijd nader is dan de rok, aldus onze correspondent in Parijs, betreurt men in Parijs het Britse saneringsplan. Vooral omdat men hier vrij wel geen hoop meer heeft dat het Frans- Britse vliegtuig, de Concorde nog ooit van de grond zal kunnen komen. De Concorde zou met zijn snelheid van 2400 kilometer per uur Parijs en New York vanaf 1970 binnen de drie uren kun nen verbinden. Maar de Concorde, waar voor al een vijftigtal bestellingen, ook uit Amerika, waren geboekt, zou óók een kwart miljoen arbeiders in Engeland en in Frankrijk de eerste jaren aan werk hel pen. Tenslotte leek de Concorde de weg te hebben geopend voor een Frans-Britse samenwerking op luchtvaartgebied, die zich tot in het militaire en zelfs nucleaire domein zou kunnen uitbreiden. De Belgische industrie is ook betrokken bij het Concordeproject want delen van de vleugels van de nieuwe toestellen zouden in België worden gemaakt. Men ziet hier echter wel in, dat de La bour-regering de maatregelen niet met een opgewekt gemoed zal hebben genomen. Zakenlieden in West-Duitsland hebben laten doorschemeren, dat de maatregelen van Labour om de overzeese uitgaven te verlagen de breuk tussen de Euromarkt en de EVA zullen verdiepen. Men maakte zich er bezorgd over dat de (Van onze redacteur in Amsterdam) Het bekende café-restaurant Lido op het Leidseplein te Amsterdam zal vermoede lijk op 28 februari ophouden te bestaan. Het personeel is met ingang van die datum ontslagen. Het Lido is deze zomer door de EMS bij voorlopig koopcontract aan een make laar overgedragen die een nieuwe eige naar zou trachten te vinden. Het ziet er naar uit dat zich geen gegadigden zullen aanmelden die de horecaexploitatie zullen voortzetten. De omzetcijfers van Lido zijn met uitzondering van de onder in het ge bouw gevestigde bar dan ook niet aan lokkelijk. De EMS heeft daarom besloten per 28 februari de exploitatie te be ëindigen. Advertentie Cronjéstraat Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk enkele wol kenvelden. Vannacht en morgen ochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ouderde en tot tegenmaatregelen aanlei ding gevende daad. De uitvoer naar Groot-Brittannië be droeg in 1963 ongeveer 1,7 miljard gulden. Hiervan bestaat bijna zeshonderd miljoen gulden uit aardolieprodukten, groenten, vlees in blik en aardappels. Het meest zal zonder twijfel de elek tronische industrie, die vorig jaar voor 107 miljoen gulden naar Groot-Brittannië exporteerde, getroffen worden. De katoen- rayon- en linnenindustrie heeft gisteren onmiddellijk na het bekend worden van de Britse maatregelen tot hef fing van een toeslag van vijftien percent op een aantal goederen het ministerie van Economische Zaken verzocht een protest in te dienen tegen deze maatregel die zon der vooroverleg is genomen, die geen ster veling had verwacht en die volkomen uit de tijd wordt geacht. De Britse maatre gel heeft, zo vernemen wij van het centraal bureau voor de katoen- rayon- en linnen industrie in Amt)em, ontsteltenis veroor zaakt, al wordt niet iedere onderneming in dezelfde mate getroffen. De reacties van de individuele ondernemers variëren van „ik kan wel inpakken" tot „we moeten het nog eens narekenen". In het algemeen wordt de maatregel als ernstig beschouwd, vooral nu de Ne derlandse textielindustrie na de tweede wereldoorlog een groeiende export naar Engeland heeft opgebouwd, hetgeen als een bijzondere prestatie mag worden aan gemerkt gezien het stelsel van voorkeur voor de landen van het Britse gemene best. (Zie ook pagina 3 „Harold Wilson zorgde voor eerste koude douche"). v. DOOR DE AANKOOP van zes aaneensluitende panden van de n.v. Woning inrichting Joh. Nederkoorn Zn. kan de gemeente Haarlem zich morgen ver zekeren van een belangrijke uitbreidingsmogelijkheid van het Frans Halsmuseum. De zes panden bevatten de toonzalen en kantoren van het bedrijf aan het Groot Heiligland, en om de hoek de drie fabriekspanden in het Nieuw Heiligland. Tevens is in de koop, waarmee een totaalbedrag van slechts 166.000 gemoeid is, de hoek Groot-Heiligland-Gasthuisvest begrepen, die bestaat uit twee pan den, in een waarvan een orthopedische firma is gevestigd. De Haarlemse ge meenteraad zal morgenmiddag beslissen over de koop, die als punt 29 in de agenda is opgenomen. In het raadsvoorstel is onder meer opgenomen dat aan de heer J. Nederkoorn de panden Groot- en Klein Heiligland gedurende één jaar om niet en gedurende vijf jaren voor 12.000 per jaar verhuurd zullen worden. De firma Nederkoorn, die thans geleid wordt door de 67-jarige heer J. Neder koorn, zal dan over een vijftal jaren een bestaan van 160 jaar besluiten. President Soekarno maakte op het vliegveld van Kopenhagen een ritje op een autoped. Bij het afstappen werd hij bijgestaan door ambassa deur Djojosoegito (links) en politie- inspecteur Sumitrat. De autopeds van Kastrup zijn voorzien van een standaard die ingetrokken kan wor den door middel van een handgreep aan het stuur. (Telefoto) DE HEER J. NEDERKOORN heeft ons een en ander over de achtergronden van het voorstel verteld. In het testament van zijn vorig jaar op 18 maart overleden broer Corn. J. Nederkoorn was bepaald dat de panden zouden toevallen aan het bisdom om er een instelling met een ka tholiek cultureel doel in te vestigen. Deze omschrijving werd als vaag beschouwd. Ook ontbrak enige regeling voor het per soneel, waarvan enkele leden reeds veer tig, drieënveertig en achtendertig jaar in dienst van de firma zijn. Door bijzonder ruime medewerking van het bisdom wer den de bedoelingen van de erflater zó ge ïnterpreteerd dat een algemeen cultureel doel de bestemming der panden kon wor den met als mogelijkheid dat eventueel de collectie van het Bisschoppelijk Museum er een plaats zal vinden indien dit mu seum ooit zijn deuren zou sluiten. De heer J. Nederkoorn heeft toen de panden voor een laag te noemen bedrag aan de ge meente aangeboden en zich zelfs verplicht na een jaar een huur van f 12000 te beta len tijdens een vijfjarig contract (een ka pitalisatie op basis van 8 DE GEMEENTE HAARLEM die finan cieel in moeilijkheden verkeert heeft dus de gouden kans voor een niet te groot bedrag een prachtige uitbreidingsmogelijk heid van het museum te verwerven zonder verplicht te zijn onmiddellijk de panden als museumruimten geschikt te maken en zonder derving van rente. Als ooit het ge zegde, dat het huis van buurman maar één Hervormden en rooms-katholieken zullen samen op 31 oktober in de hervormde En- gelmunduskerk te Velsen-Zuid de „hervor mingsdag" vieren. Het zal in de gemeente Velsen de eerste keer zijn, dat een ge zamenlijk herdenken van hervormingsdag door katholieken en hervormden plaats vindt. De aanvang van de dienst in de Engel- munduskerk te Velsen-zuid is gesteld op half acht. Er zal worden gesproken door de r.k. pater Alexius Wils O.F.M.-Cap. en de hervormde predikant drs. L. Brink. Men heeft zich van beide zijden bereid ver klaard het eigen standpunt onder de kri tiek van de ander te stellen, opdat er een concrete bijdrage kan worden geleverd voor een beter begrip onderling en een stap kan worden gezet op de weg naar de eenwording der christenheid, keer verworven kan worden, opgeld doet, dan thans wel. Temeer omdat de panden naast het internationaal zo befaamde mu seum een gewild verkooppunt zijn voor kunsthandelaren; dat is reeds herhaalde lijk gebleken uit kopersbelangstelling. Be treurenswaardig is dat de panden niet George Brown, de Britse minister van Economische Zaken, heeft op een persconferentie de economische maatregelen van de Labourregering toegelicht. Naast hem zit zijn ambt genoot de minister van Financiën, James Callaghan. Telefoto rechtstreeks aansluiten aan het museum; een klein pand van handelaar Reckman bevindt zich er tussen. Het kleine pand lijkt zich in slechte staat te bevinden. DE NEDERKOORN-PANDEN verkeren in uitstekende staat, zijn geheel centraal verwarmd en door brandvrije deuren van elkaar gescheiden. Dat deze oude Haar lemse firma dus over een vijftal jaren zal verdwijnen staat vast, als de raad morgen het voorstel van B. en W. goedkeurt. Maar daar lijkt weinig twijfel aan te kunnen bestaan. Door het wegbreken van een tuinmuur zullen de panden één bloc vor men met het huidige museumcomplex. Zij zouden een ideale gelegenheid zijn om het museum met bijvoorbeeld een studie- afdeling, een bibliotheek, de hoognodige aula en eigen expositieruimten te ver rijken. De twee percelen aan Gasthuisvest- Klein Heiligland 16.000) hebben geen on middellijk belang voor het museum, maar kunnen in de toekomst een steunpunt zijn voor een streven ook de zuidflank van het museum uit te breiden tot de Gasthuisvest. De raad heeft morgen géén speelruimte, want het voorstel bevat een door de eige naren gestelde bindende voorwaarde het besluit tot aankoop moet vóór 1 no vember door de raad worden genomen en door Gedeputeerde Staten worden goedge keurd. De met koop samenhangende huur- periode van zes jaar (waarin één jaar om niet) kan na die periode door elk der par tijen worden beëindigd. De Amsterdamse uitgeverij „De Bezige Bij" heeft haar civiel proces tegen het dagblad „Trouw" over door haar beledi gend geachte woorden in een recensie over het boek „Ik, Jan Cremer", ten dele gewonnen. De rechtbank te Amsterdam verklaarde in haar vonnis dat de in de recensie gebezigde woorden „stink" en „smerig" onrechtmatig zijn. Boven de reecnsie van de literaire Trouwcriticus J. van Doorne stond als kop „De Smerige Bij Bezig" en in het stuk werd de uit geverij een „stink-uitgever" genoemd. De uitgeverij had voorts gevraagd een (door de rechtbank te bepalen) vergoeding voor immateriële en materiële schade, alsmede publikatie van het vonnis in „Trouw". Deze vorderingen wees de rechtbank af. Rudi Carrell gaat ons land verlaten. In ieder geval gedurende een jaar maar mis schien ook wel voorgoed. Hij wil vanuit Duitsland een internationale carrière op het gebied van t.v.-shows gaan opbouwen. Hij meent dat hij in ons land daar geen voldoende armslag voor heeft. Deze ver huizerij staat overigens nog niet onmiddel lijk voor de deur er moeten nog vijf shows voor de VARA worden opgeno men en pas aan het eind van die pe riode, omstreeks einde mei, hoopt Rudi met vrouw en kinderen te kunnen vertrek ken. Reden voor dit plotselinge besluit is het feit dat in zeer korte tijd een paar maal lucratieve aanbiedingen uit Duits land zijn gekomen. Hamburg wil onder andere een grote t.v.-show hebben. „De VARA trekt voor mijn shows gemiddeld 25.000,- uit, doch in Duitsland is mij 400.000,- per show toegezegd. Daar komt bij dat mijn honorarium in Duitsland ook ruim tien keer zo hoog zal zijn", zo zegt Rudi. „Voorlopig wil ik het een jaar proberen Ik heb hier toch altijd al de gewoonte een jaartje te stoppen bij de t.v. en dat jaar tje wil ik nu gaan doorbrengen met wer ken in Duitsland. Bevalt het me niet dan kan ik altijd nog verder kijken". Bij wel ke zender hij gaat werken weet hij nog niet. Zijn voorkeur gaat uit naar Berlijn, naar een particuliere produktiemaatschap- pij die Carrell helemaal onder contract wil hebben. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Ma caulay: Het beste bewijs van deugd is het bezit van grote macht die nooit ten on rechte wordt aangewend. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJjnond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, -9 Radio en t.vH Kunst 11 Economisch nieuws13 Feuilleton 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Sinds de heer en mevrouw Grapendaal uit Beverwijk van het bezoek aan hun dochter en haar gezin uit Polen zijn terug gekeerd wordt in Beverwijk op het raad huis druk gewerkt om de overkomst van deze familie naar Nederland mogelijk ta maken. Vooral burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft zich hiervoor bjj zonder bejjverd, zodat reeds contact werd opge nomen met het ministerie van Buiten landse Zaken en de Poolse legatie in Den Haag. Hier werd de burgemeester ver zekerd dat de overkomst van de familie Widurski voornamelijk een kwestie van de juiste papieren zal zijn. Deze formaliteiten zijn inmiddels voor het grootste deel in orde gemaakt. Zo be schikt de burgemeester thans over een gunstig rapport met betrekking tot da antecedenten van de familie en ook ver kreeg hij reeds de verklaring van een werkgever, waarin de Poolse echtgenoot van Grietje in Beverwijk een vaste be trekking wordt gegarandeerd. Wat de huisvesting betreft zou de bur gemeester het college hedenmiddag willen voorstellen om bij wijze van hoge uitzon dering in dit geval een woning voor het Poolse gezin beschikbaar te stellen. Er mag dan ook worden aangenomen dat da hereniging van de familie Grapendaal met de doodgewaande dochter, haar Poolse echtgenoot en de zeven kleinkinderen bin nen afzienbare tijd een feit zal zijn. Een geding, waarbij een schadevergoe ding van 2.6 miljoen dollar geëist wordt, is aanhangig gemaakt tegen de eigenaar van de olieboot Sirrah, die een week gele den betrokken was bij een botsing met de olieboot Santa Maria voor de kust van de haven van Anchorage. The Union Oil Company of California heeft het geding aanhangig gemaakt te gen Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoom vaartmaatschappij in Rotterdam. De Santa Maria voer onder charter voor The Union ten tijde van de hevige bot sing. De Sirrah kreeg brand aan de boeg en werd in de haven van Anchorage aan de ketting gelegd totdat een borg gestort zou zijn. Van de zijde van de reders uit Rotter dam is vanmorgen vernomen, dat de maat schappij inmiddels een garantie heeft ge steld. De Sirrah is vrijgegeven en is op weg naar Wilmington, Californië. De maatschappij deelt verder mee dat volgens de voorlopige uitspraak van d« kustwacht van Anchorage de Sirrah geen schuld draagt aan de botsing. De VARA verzorgt op woensdagavond 4 november een rechtstreekse radiorepor tage van de voetbalwedstrijd tussen DWS en de Noorse club Ski og Lyn, die in het kader van het toernooi om de Europa beker voor landskampioenen in het Am sterdamse Olympische Stadion zal wor den gespeeld. De commentatoren zijn ir. Ad van Emmenes en Wim Hoogendoom.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1