Beslag op loon van stakers zet kwaad bloed bij bouwvakkers Amsterdamse actiecomité bijeen voor beraad tegenmaatregelen Mr. Emanuels neemt ontslag HET WEER Kamermeerderheid wil dat de Bijlmermeer bij hoofdstad komt Nog onzekerheid over wat verslagen minister nu zal gaan doen Man doodt zijn echtgenote in Ylaardingen VAN DE VORM GAAT DE F 25 INNEN Nederland heeft nog geen standpunt Twee gegadigden voor totoprijs Bijna „Er zijn studenten die blijkbaar niet kunnen lezen College van Beroep hoorde de partijen Nog niet juichen W. A. VERWOERD en Z0HEN Multilaterale kernvloot Veel bewolking Studietoelagen Het woord is aan Betere haven voor Beverwijk pagina 9 In Haarlem dure Slats te huur pagina 5 In de krant van heden: Maandagsluiting U it spraak uiterlijk over zes weken Aeë\ft\}\lR\§'éeforetfou êuy! NAPPA EN SUÈDE JASJES Spiegelgevecht Bijna voltallig KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 301 Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Cou DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,-. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur. Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef Ie IJimiiden, J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur; Mr. H. C. van der Mije De partijen in het bouwconflict in Amsterdam komen met de minuut scher per tegenover elkaar te staan. Kwaad bloed bij alle Amsterdamse bouwvakkers heeft vandaag vooral gezet het besluit van het aannemingsbedrijf Van de Vorm n.v. om over te gaan tot inning van de vijfentwintig gulden dwangsom voor iedere dag, dat de negentig tot het bouwproject aan de Amsterdamse Sloterplas behorende bouwvakkers blij ven staken. Zoals gemeld is de mogelijk heid daartoe verleden week gegeven door de president van de Amsterdamse rechtbank. Van de Vorm heeft bekend gemaakt dat hij de dwangsom zal inhouden op het loon, zodra de arbeiders het werk zullen hervat ten. Deze denken er echter niet aan om weer op de steigers te gaan staan alvorens aan hun eisen (o.a. een betere tariefrege ling) zal zijn voldaan. Van de Vorm die gisteren zijn besluit bekend maakte na overleg met de Samen werkende Patroonsverenigingen in de Amsterdamse bouw (SPV) heeft verklaard dat hij keihard zal gaan optreden tegen de stakers, maar hij verwacht grote moeilijk heden en heeft daarom de politie inge schakeld. Onder de stakende werkers heer ste aanvankelijk de overtuiging dat de dwangsom niet zou worden opgeëist, ook al omdat zij erop vertrouwen dat het geld zal worden gefourneerd door solidariteits acties in de gehele Amsterdamse bouw. Het Amsterdamse bouwvakcomité onder welks leiding de meeste van de acties in de bouw zijn gevoerd kwam vanmorgen bijeen om zich over tegenstappen te be raden. Inmiddels hebben de bondsbesturen van de in de centrale commissie bouwnijver heid samenwerkend e werknemersorgani saties besloten het kort geding tegen de samenwerkende patroonsvereniging, dat morgenmiddag voor de president van de rechtbank te Amsterdam zou dienen, in te trekken. In een vanmiddag verstrekt communiqué zeggen de genoemde besturen kennis te hebben genomen van een vandaag door de S.P.V. aan alle bouwpatroons in Amster dam gezonden brief, waarvan de inhoud luidt: „In vervolg op onze circulaire van 16 oktober j.L delen wij u bij deze mede dat De gevolmachtigd minister van Surina me in Den Haag, mr. Emanuels, heeft de gouverneur van Suriname schriftelijk la ten weten dat hij per 1 februari ontslag wil nemen. Mr. Emanuels verklaarde gisteren ge heel vrijwillig tot zijn beslissing te zijn gekomen. Van officiële zijde in Den Haag werd meegedeeld dat het ontslag van mi nister Emanuels een zaak is tussen hem en het Surinaamse kabinet, waar de Ne derlandse regering geheel buiten staat. In Haagse politieke kringen is men van oor deel dat de gevolmachtigd minister zijn ontslag heeft aangeboden als gevolg van een conflict met minister-president Pen- gel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister-president Marijnen heeft in de Tweede Kamer mee gedeeld dat het Nederlandse standpunt ten opzichte van de multilaterale kernvloot van de NAVO nog steeds ongewijzigd is. Tijdens een interpellatie van de heer Bakker (C.P.N.) zei mr. Marijnen, die mi nister Luns verving, dat Nederland zich nog steeds zijn definitieve standpunt voor behoudt. De Nederlandse deelneming aan het overleg van de werkgroep van de NAVO in Parijs wil niet zeggen dat Neder land zich nu reeds gebonden acht. Premier Marijnen bestreed de mening van de heer Bakker dat de multilaterale kernvloot strijdig zou zijn met de bedoe ling van het kemstopverdrag. Aan het slot van zijn interpellatie vroeg de heer Bakker of het ongewijzigd blijven van het Nederlandse standpunt ook be tekende dat Nederland het project finan- cieel-militadr en politiek ongewenst vindt. Volgens de heer Bakker had minister Luns dit enige tijd geleden in de Tweede Kamer verklaard.. Mr. Marijnen gaf hier geen duidelijk antwoord op. De regering staat nog steeds op hetzelfde standpunt: namelijk dat zij geen standpunt heeft, aldus mr. Marijnen, die tenslotte ontkende dat er van Duitse en Amerikaanse zijde druk op de Neder landse regering wordt uitgeoefend. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat motregen, later enkele verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aan de Sporttoto van het afgelopen weekeinde namen 560.244 personen deel. Een bedrag van 213.209 werd aan prijzen beschikbaar gesteld. Voor de eerste prijs 117.264,95) meldden zich twee gegadig den, die ieder bruto 58.632,48 zullen ont vangen. Voor de tweede prijs 63.962,70) kwamen 54 deelnemers met 12 punten in aanmerking. Zij zullen per goed ingevulde kolom bruto 1.184,60 krijgen. Voor de prijs van „de eerste acht" 31.891,35) kwamen 411 meldingen bin nen. Per goed ingevuld kolom wordt netto 78,uitgekeerd. De automobilist die vanmorgen zijn wagen aan de wallekant van de Nieuwe Gracht bij de Nassaubrug in Haarlem wilde parkeren, heeft stellig het gemis gevoeld van de reddende vangrails. Bij de parkeermanoeuvre schoot het linkervoorwiel over de rand. Wanneer de hele wagen een duik had genomen, was dat bepaald niet de eerste keer aan deze gracht geweest. De plannen die bestaan hebben om de wallekanten in de stad te voorzien van vangrails, zijn bij lange na niet verwezenlijkt. Aan het Spaarne, waar dit hulpmiddel op een gedeelte is aangebracht, heeft het zijn nut reeds duidelijk bewezen. gezien de ontwikkelingen sinds vermelde datum met name de inhoud van het pers communiqué van de drie landelijke werk nemersbonden in de bouwnijverheid, zoals gepubliceerd in de editie van het dagblad Cobouw van 24 oktober er bij de S.P.V. op dit moment geen bezwaar meer tegen bestaat dat u werknemers wier dienstbe trekking is geëindigd en die bereid zijn onder de voorwaarden van de C.A.O. te werken, in dienst te nemen. Hiermee is derhalve ons eerder genoemd schrijven komen te vervallen". De bondsbesturen zijn tot de conclusie I gekomen dat met deze brief in feite vol daan is aan de door hen eerder gestelde eis tot intrekking van de brief van 16 oktober. Op grond hiervan is besloten het I kort geding tegen de S.P.V. niet door te zetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Vermooten (P.v.d.A.) heeft minister Bot van O., K. en W. ontkend dat zijn departement de aan vragen voor studenten voor een rijksstudie toelage te traag zou afhandelen. De be windsman zei dat van de 25.000 aanvragen van studenten, die op het ministerie zijn binnengekomen, er nu meer dan 20.000 zijn behandeld. Op ruim 4300 aanvragen is geen definitieve beslissing genomen om dat de gegevens van de aanvragers onvol doende zijn. De dossiers zijn niet compleet] of de universiteiten hebben nog niet ge adviseerd, de aanvragen zijn soms te laat I ingediend of er ontbreken aanvullende in lichtingen, aldus de minister. Mr. Bot liet duidelijk doorschemeren dat hij slecht te spreken is over de wijze waarop sommige] studenten hun aanvragen verzorgen. „Zij kunnen of willen blijkbaar niet lezen", al dus mr. Bot. „Toch staat het er allemaal heel duidelijk op". Hij meende dat het mi nisterie zelfs verder gaat dan het ver plicht is, want op de aanvraagformulieren staat duidélijk vermeld dat onvolledige aanvragen niet in behandeling genomen worden. „Het is bijna betreurenswaardig, dat wij die aanvragen dan toch nog in be handeling nemen", zei de minister, die ten stelligste ontkende dat de fout op het de partement ligt. De afdeling rijksstudie toelage, die thans 75 man omvat, heeft in september in één week vierduizend wijzi gingen te verwerken gekregen van stu denten die een ander vak gingen studeren, naar een andere universiteit verhuisden of in hun sociale omstandigheden veran derden. Milton De duizelingwekkende gunst van een oproerige menigte is even gevaarlijk als haar woede. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Kunst 6» 3, 11 Uit stad en omgeving7, S, 9 Langs sluizen en havens9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.vH Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Met een vijftal kaarten van Amster dam en de Bijlmermeer achter zich verdedigde minister Toxopeus gister avond in de Tweede Kamer zijn wetsontwerp. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - De Tweede Kamer heeft vannacht de regering in ernstige moeilijkheden gebracht door tot ieders verrassing de zijde van Amsterdam te kiezen in het geschil om de Bijlmermeer. Met een kleine meerderheid nam de Kamer het amendement-Scheps aan, waarin wordt voorgesteld de Bijlmermeer aan het grondgebied van Amsterdam toe te voegen. Zij torpedeerde daarmee het voorstel van minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken, die dit gebied had willen opnemen in een nieuwe sterke randgemeente. Na een debat van tien uren stemden vannacht om één uur 74 Kamerleden voor en 67 tegen het amendement- Scheps. Tot de laatste minuut bleef de uitslag onzeker, omdat niemand wist hoe de katholieke fractie zou stemmen. Vanmorgen heeft het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag de woordvoerders van de voor- en tegen standers van de maandagsluiting in Haar lem, Velsen en Beverwijk gehoord. Zoals bekend is, hebben de middenstanders in dit rayon beroep aangetekend tegen het afwijzend advies van de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fabrieken aan de be trokken gemeentebesturen. Het College van Beroep zal uiterlijk over zes wéken utispraak doen. Het is mogelijk dat deze eerder wordt meege deeld, omdat de middenstanders om een vervroegde uitspraak hebben verzocht. Advertentie BArTÊÜÖrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Burgemeester Van Hall en zijn wet houders Den Uyl en Elsenburg druk ken breed lachend de hand van het kamerlid Scheps (PvdA) wiens motie en vurig betoog er in ruime mate toe hebben bijgedragen dat de Kamer het wetsontwerp van de minister verwierp. Pas toen bij de stemming bleek dat de gehele linkse oppositie (socialisten, commu- nisten en P.S.P'ers), één liberaal, twee Christeli.ik-historischen, twee Anti-revolu tionairen en ook nog negentien K.V.P.'ers vóór het amendement stemden stond de nederlaag van mr. Toxopeus vast. Zijn standpunt kreeg steun van de overgrote meerderheid van de liberalen, de Christe- lijk-historischen, de Anti-Revolutionairen, het grootste deel van de K.V.P., de Boeren partij, de S.G.P., en het G.P.V. Direct 11a de stemming vroeg de minister schor- sing van het debat. De politieke gevolgen van deze nederlaag I zijn nog niet duidelijk. Vermoedelijk zal de minister zijn voorstel terugnemen nu gebleken is dat de Kamermeerderheid het niet met hem eens is. Mr. Toxopeus heeft zich echter zo vastgebeten in zijn eigen standpunt dat hij nauwelijks met een an der kansrijker voorstel kan komen. Dat kan vermoedelijk alleen een andere minister van Binnenlandse Zaken. Maar toen gister- avond vóór de stemming aan mr. Toxopeus werd gevraagd of hij na een nederlaag zou aftreden hield hij een slag om de arm. „Met mijn collega van Volkshuisvesting minister Bogaers moet ik mij bera den om een houdbare oplossing te vinden, zodat de woningbouw voor Amsterdam geen vertraging ondervindt", was de strekking van zijn antwoord. Het debat van gisteren was een ijdel spiegelgevecht. De meningen van voor- en tegenstanders stonden vrijwel onherroepe lijk vast. Met een scherp en indrukwek kend betoog slaagde minister Toxopeus er slechts in om één lid van de Kamer tot andere gedachten te brengen. Dat was zijn geestverwant Visser, die te elfder ure zijn steun aan het amendement-Scheps introk. De enige voorstander van dit amendement in de liberale fractie bleef toen de (Amsterdamse) afgevaardigde me vrouw Van Someren-Downer. De kwestie Bijlmermeer heeft zich sinds 1958 voortgesleept en het was niet te ver wachten dat de Tweede Kamer gisteren nog nieuwe elementen aan de discussie zou toevoegen. Zelfs de principiële vraag wél of geen sterke randgemeenten aan de grens van grote steden is gisteren eigenlijk niet beantwoord, omdat alles zich concentreerde op de vraag hoe de Am sterdamse woningnood het snelst gelenigd kan worden. De kamer vergaderde gisteren in vrij wel maximale bezetting. Het komt bijna nooit voor dat er 141 leden aanwezig zijn. Ook de publieke belangstelling was giste ren maximaal. Amsterdams burgemeester Van Hall en twee van zijn wethouders en ook vele bestuurders van de gemeenten rondom Amsterdam waren naar 's lands vergaderzaal gekomen. Minister Toxopeus had achter de rege ringstafel vijf grote landkaarten van Am sterdam en omgeving laten opstellen waar. in met felle kleuren de topografische ge volgen van de diverse voorstellen waren aangegeven. (Zie verder pagina 2) „Wij zyn dankbaar dat de meerder heid van de Tweede Kamer ons inzicht deelt dat de weg van het amendement- Scheps een snellere oplossing biedt voor de Amsterdamse woningnood dan het voorstel van de minister". Dat zei de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, vannacht na afloop van het Kamerdebat over de Bijlmermeer. „Maar op dit moment kunnen wjj nog niet juichen, want eerst moet nog blijken wat de regering gaat doen". Mr. Van Hall zei te hopen dat de regering het belangrijke punt van de woningbouw zal laten voorgaan boven elke andere weg en dat de kwestie snel langs de weg van het amendement- Scheps tot een oplossing kan worden gebracht. Het geschil tussen minister Toxopeus en het Amsterdamse gemeentebestuur is volgens mr. Van Hall een uiteen lopende beoordeling geweest van de vraag langs welke weg de woningnood in de hoofdstad het snelst kan worden opgeheven. „Wij waren er zo absoluut van overtuigd dat onze weg de enig goede weg was, dat wij hard voor ons standpunt hebben gevochten", zei hij. De burgemeester vertrouwde er op dat ook de Eerste Kamer in meerderheid het Amsterdamse standpunt zal steunen. Een 43-jarige pjjpfitter heeft gisteravond omstreeks acht uur zjjn 38-jarige vrouw in hun woning aan de Bankasingel in Vlaardingen met messteken in de rug gedood- Een poging tot zelfmoord van da dader werd door buren verijdeld. De man was maandag uit de psychiatrische in richting te Roozenburg ontslagen. De man stak zijn vrouw neer in da slaapkamer en zette daarna de gaskraan open. Buren hadden echter gemerkt dat er in het huis van de man iets aan dn hand was. Zij riepen een arts te hulp en verschaften zich toegang tot de woning. De politia, die na de ontdekking van de moord werd gewaarschuwd, bracht de verdachte naar het hoofdbureau. Familieleden hebben zich over de vijf jonge kinderen van het gezin ontfermd. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1