Partij van de Arbeid gaat organisatie vernieuwen Wat doet een eenden ver zo rger big Hoogovens V HOOGOVENS IJMUIDEN Hebt fi in die eendenverzorger ergens uzelf herkend De „Zeemanspot" gaat zijn werk beëindigen Jubilerende marechaussee defileerde voor prinses TRIUMPH DEALER Unesco moet brede taak niet uit het oog verliezen Ochtendgymnastiek voor studenten Tijdens de bezetting zorgde de organisatie voor illegale hulp aan zeemans gezinnen HOOGOVENS IJMUIDEN WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 4 Brochure van secretaris Eibert Meester Minister Bot Het is allemaal begonnen met een oom die al bij Hoogovens werkte. Nieuwsgierig geworden door diens enthousiaste verhalen stapte eenden verzorger Mons eens naar een voor lichtingsavond in Amersfoort. En toen was het zo gebeurd. „Als je het me nu vraagt", zegt meneer Mons, „heb ik spijt als haren op m'n hoofd dat ik het niet al drie jaar eerder gedaan heb. Veel beter loon nu, de kans om mezelf op te werken en natuurlijk altijd vast werk". Dat meneer Mons het niet bij woorden laat, vertelt zijn loopbaan. Hij kwam bij Hoogovens als algemeen arbeider en binnen korte tijd was hij - na een praktijkopleiding - bandschaarman. Met weer nieuwe perspectieven overigens. En dat ook Hoogovens zelf het niet alleen bij woorden laat, vertelt dit verhaal van de eendenverzorger die in IJmuiden werk vond waar hij zich prettig bij voelt en goed verdient. mS mm Illegaal Vak antiehuis HARRY OOMEN Kerkelijk nieuws De Partij van de Arbeid gaat zich ver nieuwen. Onder de titel „De partij van morgen", is van de hand van secretaris penningmeester Eibert Meester een brochure verschenen, die een oplossing bevat van de plannen die de P.v.d.A. heeft ten aanzien van een grondige ver nieuwing van haar organisatievormen, haar werkwijze en haar interne en ex terne betrekkingen. De verenigingsstructuur, ook van de P.v.d.A., is verouderd, tijdrovend in ge bruik en weinig boeiend wat de vergader techniek betreft. Gestreefd moet worden naar minder organisatie en minder admi nistratie. Wat de doorbraak betreft zegt de bro chure dat deze volledig behoort tot het „gezicht van de P.v.d.A.". Als middel tot binding van de leden aan de partij wordt gedacht aan een uitgave van een modern opgezet lees- en kijk waardig, regelmatig te verschijnen fami lieblad. Het werken met gespreksgroepen is in ontwikkeling. Er is een cursus gaande voor veertig instructeurs, die ieder op hun beurt in de vijftien stedelijke en geweste lijke federaties voorlichting zullen geven aan degenen die een gespreksgroep willen leiden. Het partij werk heeft schade ondervonden van de t.v. Volgens de brochure zou over wogen kunnen worden de t.v. dienstbaar te maken aan de politieke participatie, bij voorbeeld door het instellen van t.v.-clubs, een moderne vorm van gesprek die aan kan sluiten bij de ontwikkeling van de gespreksgroepen. De P.v.d.A. wil een poging wagen de Terug van de dertiende algemene ver gadering van de Unesco in Parijs heeft de minister van O. K. en W., mr. Bot, op Schiphol tegenover journalisten voor zichtig als zijn mening te kennen gegeven dat de Unesco in zekere zin onevenredige nadruk legt op de hulp aan de ontwikke lingsgebieden. De Unesco heeft echter een veel bredere taak, met name ten aanzien van de samenwerking op het gehele ge bied van onderwijs, kunst en wetenschap op wereldniveau. Hij had dan ook in een redevoering ge zegd, dat een speciale commissie van top functionarissen de lijnen zou moeten uit stippelen langs welke de Unesco zich op lange termijn zal moeten ontwikkelen. „Het gevaar dreigt met zo'n grote in ternationale organisatie, dat het secreta riaat overbelast wordt en de dienst gaat uitmaken, omdat men het verband met de maatschappij verliest. Het is noodzakelijk, dat zo'n secretariaat gevoed blijft worden vanuit de maatschappij", zei de minister. Mr. Bot was wegens de vergadering van de Tweede Kamer uit Parijs teruggekeerd maar een Nederlandse delegatie van vijftien personen blijft de conferentie een maand volgen. relatie tussen kiezers en gekozenen te ver beteren. De volksvertegenwoordigers van de P.v.d.A. in de Kamers, staten en raden zullen dichter tot de kiezers worden ge bracht. Daartoe zal het land worden in gedeeld in districten. De daar wonende gekozenen kunnen zo in naaste omgeving hun relatie-arbeid verrichten. Daar het voor de partijleiding van groot gewicht is om in vele gevallen rechtstreeks en snel bepaalde reacties op bijvoorbeeld een actueel gebeuren uit het land te ver nemen wordt gedacht aan de stichting van een organisatie „Oog en oor". Kort geleden heeft het partij-bestuur een werkgroep „Kiezersonderzoek en presenta tie" ingesteld, waaruit een aantal commis sies is gevormd die zich met bepaalde on derdelen bezighouden om tot verantwoorde adviezen aan de partijleiding te kunnen komen. De afdeling voorlichting van de partij zal het werk in een nieuwe opstel ling gaan verrichten. De heer J. van Os van de Abeelen zal de afdeling versterken in een functie op het gebied van de interne en externe betrekkingen, waaronder begre pen de publiciteit in de ruimste zin. Met ingang van 1965 zal een geheel nieuw veer tiendaags orgaan worden uitgegeven in de plaats van „Paraat". Het nieuwe blad wordt uitgevoerd in weekendformaat met een geheel nieuwe opmaak. De versprei ding van het maandblad „Socialisme en democratie" zal aanzienlijk moeten wor den opgevoerd. Over de socialistische internationale wordt gezegd dat de partij meer aandacht, meer werkkracht en meer geld beschik baar zal moeten stellen. De gedachte leeft het mei-feest in ons land een ander karakter te geven om daarmee een nieuwe traditie op te bouwen, bijvoorbeeld een meifestival in landelijk of regionaal verband. Over de financiën wordt opgemerkt dat een herziening van de contributietarieven in overweging moet worden genomen. Ook het verkiezingsfonds van de partij zal aan eisen moeten voldoen die een campagne- nieuwe-stijl stelt. Voorts wordt ernaar ge streefd tien percent van de partij kiezers lid van de partij te doen worden. De P.v.d.A. heeft 144.000 leden. Getracht wordt in de drie komende werkseizoenen het ledental te brengen op 175.000. Lien Dreese op de Dam De Amsterdamse protestants christelij ke studentenvereniging Societas Studioso- rum Reformatorum Amstelodamensis zal van 30 oktober t.m. 7 november haar 75- jarig bestaan vieren. Op de eerste dag der lustrumviering zullen de studenten beginnen met massale ochtendgymnastiek op het Museumplein onder leiding van Lien Dreese, die haar „ochtendgymnastiek voor de vrouw" met pianobegeleiding van Arie Snoek deze keer niet vanuit de stu dio maar vanaf een opgesteld podium op het Museumplein via een rechtstreekse uitzending in de huiskamer zal brengen. Daarna zal een namaakbeeld van „Naatje van de Dam" op de Dam worden onthuld. Diezelfde dag zal voorts onder meer een plechtige lustrumvergadering worden ge houdingen in de aula van de universiteit van Amsterdam. rH. Mons, bandschaarman) Advertentie - -• r- (H. Mons, bandschaarman - zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze eendenverzorger u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlij k al zo lang wilt. Hoogovens hèèft door zijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Op 31 oktober zal „De Witte Huil", het na de oorlog gestichte va kantieoord van de stichting „De Zeemans pot" in Zeist worden gesloten. Een prach tig stuk sociaal werk ten bate van wedu wen en wezen van in de oorlog omgeko men Nederlandse zeelieden zal dan worden beëindigd. Ruim achttien jaar heeft „De Witte Huil" aan ruim 15.000 weduwen en wezen een zorgenvrije vakantie geboden, een pleister op de wonden die de mee dogenloze zee-oorlog in vele Nederlandse zeemansgezinnen heeft geslagen. Maar als zoveel in de tegenwoordige samenleving gaat de belangstelling voor deze vakantie mogelijkheid tanen. De rechthebbenden worden ouder en elk jaar wordt hun aan tal kleiner. Personeelsgebrek maakt het werk steeds moeilijker. En nu de directeur van het huis, de heer C. Trapman, die met zijn echtgenote van 1947 af gastheer en gastvrouw zijn geweest, de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, heeft de stichting „De Zeemanspot" het besluit ge nomen het huis te sluiten, liever dan het zichzelf kunstmatig te laten overleven. „De Zeemanspot", steun en toeverlaat voor de duizenden families van zeevaren den tijdens de oorlog, zal ophouden te be staan. Het laatste bezit van de stichting De Witte Huil", zal worden verkocht en het daardoor vrijkomende kapitaal zal een andere bestemming krijgen ten bate van de zeeman. Tijdens de tweede wereldoorlog is „De Zeemanspot" een van de beste uitingen ge weest van geweldloos verzet tegen de be zetter en van solidariteit van ons volk ten opzichte van hen die buiten Nederland op zee streden voor onze vrijheid. In het eer ste oorlogsjaar betaalden de Nederlandse rederijen de maand- en weekbrieven uit aan de families van de zeelieden die bui tengaats waren. In april 1941 kondigde de bezetter aan dat deze uitbetalingen dras tisch verminderd zouden worden voor hen die „in dienst van de vijand" voeren. De rederijen mochten niet meer uitkeren dan volgens de lage normen van maatschappe lijk hulpbetoon. Dat betekende dat een zee mansvrouw zonder kinderen nooit meer dan 90 en een vrouw met vier kinderen f 185 per maand mochten ontvangen. Op 15 oktober 1941 maakte de bezetter deze bedreiging waar. De reder die zich er niet aan hield zou als saboteur beschouwd wor den. Om de zeemansfamilies in bezet Neder land te behoeden voor al te grote armoede moest toen de illegale weg worden geko zen. De heer C. Trapman uit Hillegers- berg, employé op de afdeling personeel van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij., kwam al direct in contact met de moeilijkheden van de zeemansgezinnen door deze sterk verminderde uitkering. Hij stelde zich in verbinding met kapitein A. Filippo en korte tijd later werd in de wo ning van deze gezagvoerder de „Zeemans pot" geboren, een organisatie die rederijen en grote ondernemingen wist te bewegen tot het beschikbaar stellen van dikwijls grote kapitalen. Een kring van medewer kers zorgde voor de distributie van de gel den. Overal in het land had „De Zeemans pot" „voogden". De zeemansvrouwen kre gen het geld tegen afgifte van een onge zegelde kwitantie. Kapitein Filippo, die noodgedwongen aan de wal het eind van de oorlog moest afwachten, nam de alge hele leiding op zich omdat hij het meest over vrije tijd beschikte. Moeilijk heeft de Zeemanspot het dikwijls gehad. En dat niet alleen door het wegvallen van mede werkers die de bezetter in handen vielen en over wie een doodvonnis werd uitge sproken. Hun portretten hangen in de hal van „De Witte Huil". Maar hulp kreeg men toch altijd weer van vele zijden. Toen in het voorjaar van 1943 de bezet ter alle bankbiljetten van 1000 ongeldig verklaarde en als enige maatregel tot be houd de mogelijkheid opende er belasting mee te betalen, zorgde de toenmalige in specteur van de belastingen de heer J. van Tilburg, later wethouder van Rotter dam en gouverneur van Suriname, thans voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid, ervoor dat voor de 850 bankbiljetten van 1000 die de „Zeemanspot" in kas had goed geld terugkwam. De „Zeemanspot' Vier uren nadat prinses Beatrix gisteren per vliegtuig uit Tokio in Nederland was teruggekomen, stond zij op de Maliebaan in Utrecht om het défilé af te nemen van Nederland's oudste wapen: de 150-jarige Koninklijke Marechaussee. Ogenschijnlijk onvermoeid nam de prin ses onder een erebaldakijn het eerbetoon in ontvangst van het wapen waarvan zij beschermvrouwe is. Vooraf gegaan door het tamboerkorps, de standaard en de standaardwacht mar cheerden de eenheden van de Koninklijke Marechaussee voorbij de prinses, die in gezelschap was van minister De Jong van Defensie, mr. Scholten van Justitie en bri gade-generaal A. J. F. M. Egter van Wis- sekerke, commandant van de marechaus see, mr. C. T. E. graaf van Lynden van Sandenburg, Commissaris der Koningin, en burgemeester mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht. Achtereenvolgens passeerden drie com pagnieën te voet, twee esquadrons van elk 76 motorrijders en vier esquadrons van elk 40 jeeps. De esquadrons waren deels gekleed in het blauw van de vredesonder- delen van het wapen, deels in het kaki van de parate eenheden. Voor het publiek waren vooral de meer dan 150 dof grommende motoren van de motorrijders spectaculair. De mannen, die zo vaak leden van het koninklijk gezin en hoge bezoekers escorteren en met hoge snelheid door het verkeer kunnen jagen, passeerden hun beschermvrouwe stapvoets in de laagste versnelling. De 600 manschappen van de Koninklijke Marechaussee, die aan het défilé deelna men, woonden 's middags in de Domkerk een herdenkingsdienst bij. Aan de herdenkingsdienst werkten twee marechaussee-koren mee. „Wie waren wij, dat wij dat mochten doen, voor vorstin en volk?" zo varieer de legerpredikant ds. Th. van der Houw een koninklijk woord. Aalmoezenier M. J. H. Kempener betrok in zijn predikatie behalve de dankbaar heid van het Nederlandse volk de sympa thie van Duitsland, Frankrijk en België, waar de marechaussee in verband met troepen-verplaatsingen de laatste jaren veel contacten heeft gelegd. Het koninklijk huis was in deze her denkingsdienst vertegenwoordigd door luit nant-generaal H. Schaper, chef-militair huis van de koningin. nam ook de verstrekking van levensmid delen en textiel op zich. Niet minder dan zeven miljoen gulden werd in de oorlogsjaren uitgekeerd aan de zeemansfamilies. Ook de families van ma rinemannen kregen de uitkeringen. Na de oorlog, toen allerlei regelingen werden getroffen om de gedane uitkerin gen te verrekenen, bezat de „Zeemanspot" nog een niet onbelangrijk kapitaal. Me vrouw J. M. de Jonge-Vijgeboom te Breda, echtgenote van de latere gezagvoerder van de „Willem Ruys" opperde het denkbeeld voor dit geld een vakantiehuis te stichten voor weduwen en wezen van omgekomen zeelieden. Dit plan werd verwezenlijkt. De „Zeemanspot", eerst illegaal, werd offi cieel een stichting en kocht het landhuis „De Witte Hull" in Zeist met een fraaie tuin en 11 hectare bosgrond. Op 1 sep tember 1946 werd het vakantieoord ge opend. Sindsdien heeft het 15.400 gasten ge teld met 201.400 verblijfsdagen. Een jaar na de opening kreeg de initiatiefnemer van de „Zeemanspot", de heer Trapman, de leiding van „De Witte Huil". Hij en zijn echtgenote hebben hun taak niet gezien als directie, maar als gastheer en gastvrouw wie de gasten ook hun moeilijkheden kon den voorleggen. Mevrouw De Jonge-Vijge- boom liet het niet bij de goede idee. Zij werd secretaresse van het dagelijks be stuur en van de raad van beheer, waar van de kapitein ter zee b.d. J. Varkevisser voorzitter en de oud-gezagvoerder C. N. Kleyn penningmeester is. In de raad van beheer heeft haar echtgenoot, oud-commo dore F. J. de Jonge van den beginne af zitting gehad. Het vele werk dat door allen belange loos werd verricht, wordt nu beëindigd. „De Witte Huil" was een waardig sluit stuk van het prachtige werk, dat velen tij dens en ook na de oorlog met de „Zee manspot" voor onze zeelieden en hun fa milies hebben verricht. Advertentie voor Haarlem en Omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 TEL 1900C Tweetal te Appingedam-Overschild Joh. Strating te Alkmaar en J. Scheltens U Blija.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4