Ondanks de woningnood staan in Haarlem flats te huur Hoge prijzen verhinderen kans op doorstroming m Zij deden mijn was waar ik bij stond rvetfv SM - t iS 'lf r*. l'ik'ï Torenflats in Schalkwijk en Haarlem-Noord Weer overtreders van bouw-c.a.o. beboet Spaarduitjes van bejaard echtpaar verkoold jaar Te huur r h. royale 3* en 4-kamer flats W erkgev ersv oorzitter wil meer contact met werknemers Nederlandse omroepen vóór CAS-breideling Staatssecretaris komt aan bezwaren van Kamer tegemoet EDERIAADSCHE WOÏIÏGFINAACI AATSTHAPP •A WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 5 Haarlem. Ierlandstraat 129 f 227,50 5o; 700, 25, 17,50 4e. woonlaag vierkamerflat Ruim duizend gulden 4 Kerkelijk nieuws Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw J. M. Roodbeen, Troelstrastraat 16 te Moordrecht. "Ik wist niet dat mijn was toch nog witter 1 K Or, U-I mimJimm Drie miljoen? Geen doorstroming Vreemde situatie Industriespreiding p/a joh. Geradtsweg 109-111, Hilversum Tel. (02950) 1 20 51* Gemeente Plaatselijke aanduiding Huurprijs ervice-kosten aarborgsom rm.- en adm.kosten gel- en registratierecht oeke onderstaande vragen volledig te beantwoorden; een streep geldt niet als antwoord, indien een vraag niet is beantwoorden met: „n.v.t.". Onvolledig en/of onjuist ingevulde aanvragen worden terzijde gelegd -U i -tii 'Vjfu i_Vlr- m Aanvrager; Van een onzer verslaggevers) Woningnood is een zeer betrekkelijk begrip. Deze dagen blijkt dit in Haarlem weer overduidelijk. Terwijl op het gemeentelijk huisvestingsbureau ongeveer zesduizend woningzoekenden staan ingeschreven, terwijl honderden trouwlus tigen snakken naar een woning en eveneens vele honderden gezinnen in een te kleine behuizing of in oude dan wel „nieuwe" krotten zuchtend wachten op een betere woning, staan in de plaatselijke krant al verscheidene weken achtereen advertenties waarin vierkamerflats te huur worden aangeboden, hangen op twee nagenoeg gereed zijnde torenflats grote borden waarin de voorbijganger attent wordt gemaakt op flats die te huur zijn en staan vele tientallen huizen op tal van plaatsen in ae stad leeg, wachtend op een koper, die een hoge prijs voor de woning kan en wil neertellen. „Hoe is dit alles mogelijk", vraagt de bezorgde vader, die al vele jaren lang vergeefs naar huisvesting loopt zich af. „Hoe kan dat in hemelsnaam", zucht het trouwlustige paartje, dat zelfs niet in aanmerking kan komen voor een huurmachtiging. Het op merkelijke is, dat niet slechts een honderdtal huizen in Haarlem zo maar te huur staat, maar dat bovendien ongeveer de helft van deze woningen wel haast zeker voorlopig leeg zal blijven staan. Er zijn voor deze flats geen Haarlemse huurders te vinden. Wel is er een enorm verschil in de huurprijzen van beide gebouwen. Uiter aard is er slechts één manier om de hu ren van beide torens te vergelijken en dat is de volledige kostenberekening van beide projecten naast elkaar leggen. Uiter aard zal geen enkele exploitant van onroe rend goed een buitenstaander in zijn boe ken laten neuzen. Het is derhalve onmo gelijk om aan de hand van exacte cijfers de mening die bij velen heerst dat de huurprijzen exorbitant hoog zijn als juist aan te merken dan wel te weerleggen. Onder het grootste voorbehoud geven we dan ook slechts enkele cijfers. Volgens een uit februari van verleden jaar date rend raadsbesluit van de gemeente Haar lem was voor de bouw van de torenflat aan de Italiëlaan een bedrag van f 898.554 nodig. Hierbij kwam nog f 94.500,- voor Aan welke voorwaarden moet men nu voldoen om in aanmerking te komen als huurder voor een van deze flats, waarvan er 48 aan de Nederlandlaan, 48 aan de Jan Gijzenkade en 9 aan het Staten Bol werk gelegen zijn? In de eerste plaats heeft de kandidaat-huurder de toestem ming van de eigenaar nodig. Deze kan hij slechts krijgen indien de eigenaar/ex ploitant van oordeel is dat de kandidaat huurder aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. Deze zijn overigens niet mis. Voor de flats aan de Nederlandlaan in Schalkwijk officieel zijn deze wonin gen aan de Ierlandstraat gesitueerd va riëren de kale huurprijzen van 180,- tot f 220,- (exclusief de servicekosten van 50,-) per maand. Per verdieping stijgt de prijs nog met een rijksdaalder. Voor een vierkamerflat op de laagste verdieping betaalt men een kale huur van 220,- per maand. Hierbij komen dan maandelijks de zogenoemde servicekos ten, die voorlopig getaxeerd zijn op 50,-. Behalve dit vaste maandbedrag, dat voor de laagste vierkamerflats dus ongeveer 270,- per maand en voor die op de hoog ste verdieping 297,50 bedraagt, zijn dan nog de volgende sommen nodig: waar borgsom 700,-; informatie- en admini stratiekosten 25,-; zegel- en registratie recht 17,50. Dit betekent dat men vóór het betrekken van de woning ruim 1000,- moet betalen. Voor de twaalf driekamerflats, die ove rigens alle twaalf al een kandidaathuur der hebben, varieert de huur van 180.- voor de laagste verdieping tot 207,50 voor de hoogste. De servicekosten liggen eveneens op 50,-, de informatie- en ad ministratiekosten blijven ook op 25,- ter wijl de waarborgsom „slechts" 600,- en de zegel- en administratierecht f 14,- be draagt. (De prijzen aan de Jan Gijzenka de en aan het Staten Bolwerk liggen op hetzelfde niveau). Getuige de advertentie heeft men te doen met een riant gelegen torenflat voorzien van centrale verwarming, ter wijl in het gebouw twee liften zijn aan gebracht. Opmerkelijk is dat de in de wo ningwetsector gebouwde torenflat aan de Italiëlaan enkele honderden meters zui delijker en ontworpen door dezelfde archi tect ook centrale verwarming heeft en eveneens over twee liften beschikt. Nu bestaat er wel degelijk verschil tus sen beide flats. Zo is de flat aan de Ne derlandlaan degelijker en enigszins luxueu zer afgewerkt. Bovendien zijn de opper vlakten ruimer. De vierkamerflats aan de Italiëlaan hebben een woonkamer met een vloeroppervlakte van ruim 19 vierkante meter. De andere kamers beslaan respec tievelijk 12,65, 10,48 en 8,00 vierkante me ter. Voor de flat aan de Nederlandlaan geldt voor de woonkamer een vloeropper vlakte van ruim 23 vierkante meter, ter wijl de slaapkamers achtereenvolgens 13,68-10,45 en 7,60 vierkante meter beslaan De driekamerflats aan de Nederlandlaan zijn niet vergelijkbaar, omdat in de flat aan de Italiëlaan in plaats van drieka mer- slechts tweekamerflats voorkomen. De duurdere flat heeft ook ruimere bal kons en een grotere douchecel. „Te Huur 4 kamerflats" staat op een groot bord dat tegen de gevel van de torenflat aan de Nederland laan is gehangen. Voor velen zal de droom van een eigen huis niet in ver vulling kunnen gaan, omdat de huur prijs voor hen te hoog ligt. Ze zullen dan net als onze fotograaf slechts vanaf de voet van de toren flat omhoog kunnen kijken naar de woningen die buiten hun bereik liggen. iH-.. Een dergelijk inschrijfformulier krij gen de kandidaat-huurders van de torenflat aan de Nederlandlaan thuis gestuurd. Velen slaat de schrik om het hart, wanneer ze de bedragen optellen. De Amsterdamse justitie zet haar op treden voort tegen aannemers, die zich niet strikt aan de bouw-c.a.o. 1964 houden. Gisteren moest een 47-jarige onderaanne mer van de aannemingsmaatschappij n.v. Texel zich voor de economische politie rechter verantwoorden omdat hij in juli 1 zijn 68 werknemers totaal 12.000 aan voorschotten had uitgekeerd zonder dat het College van Rijksbemiddelaars hem daartoe toestemming had verleend. De uitkering zou bedoeld zijn als een voorschot op een winstdelingsregeling. De onderaannemingsmaatschappij waar van de verdachte directeur is, werd veroor deeld tot een boete van 1.500, de on deraannemer zelf tot een boete van 500.-. De officier van Justitie had een aan zienlijk hogere straf geëist, namelijk een boete van 10.000 tegen de onderaanne- ningsmaatschappij en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen tegen de onderaannemer. De verdachte had thans geen werknemers meer in dienst, omdat ook de werknemers van de onder aannemingsmaatschappijen van de N.V. Texel zijn ontslagen. De verdachte verklaarde dat de uitke ring hem door zijn arbeiders was afge dwongen. „Zij namen er geen genoegen dat collega's in dienst bij de N.V. Texel wel een uitkering kregen en zij niet", zei hij. Volgens hem was in de huidige si tuatie het werken in de bouw op het ogen blik onmogelijk. De raadsman, mr. J. Nolens jr., achtte de eis van de officier veel te hoog. Hij wees op een vroegere eis tegen een an dere onderaannemer, die volgens de raads man een zwaarder delict had gepleegd, maar die desondanks een veel lagere boe te tegen zich had horen eisen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groningen (nieuwe wijkge- meente) G. Gazemier te Spijkenisse. Benoemd tot hulpprediker te Delft (wijkgemeente II) W. J. Sijthoff te Made (N.B.). Rem. Broederschap Aangenomen naar Vlaardingen (tevens voorganger afd. Ned. Prot. Bond te Maas sluis) C. Beukman, voorganger Ned. Prot. Bond te Ede-Bennekom. De publicaties in de pers over de woningnood in Haarlem werden dezer dagen nogal plotseling over stemd door advertenties, waarin flats te huur werden aangeboden. De fotomontage wil hiervan een beeld geven. Advertentie «uw la-ikiid^c kon zijn," zei ze. "Maar ze hebben 't me laten zien. Nu begrijp ik wat ze bedoelen met: Sunil geeft het hoogste wit." Een bejaard echtpaar, dat in een woon schip in het Westerdok in Amsterdam woont, had zijn spaargeld, 4200,- in een portefeuille onder een kacheltje verbor gen. Op een avond dat het nogal koud was werd het kacheltje flink opgestookt. De volgende morgen kwam het echtpaar tot de trieste ontdekking dat de portefeuille met het geld totaal was verkoold- De poli tie, die er bij gehaald werd, adviseerde de resten naar de Nederlandse Bank te brengen. Daar zal nu onderzocht worden of het echtpaar schadeloos gesteld kan worden. Het werd voorlopig met 100 geholpen. ,fac -£4»* j" ÉH»l«9*ii Tol.nltm fetf tftfttftacj "i*h'eump|kmjq) >n hel wttuat^tapMbn Schuil, «vei; lm H»»#l#m iü m H is' T '3 5 I de grond en 126.708,- voor extra voorzie ningen. Een bedrag van 28.800 was nog gemoeid met het aanschaffen van boilers. Indien men deze getallen optelt, komt men op een totaal bedrag van 1.148.562,-. Volgens hetzelfde raadsbesluit liggen de kale huren op 18,70 per week. Afgerond voor alle 48 woningen per jaar mag men stellen dat de opbrengst van deze toren flat ongeveer 50.000 bedraagt. Dis is dus ongeveer 4 percent van de stichtingskos- ten. De stichtingskosten van de torenflat aan de Nederlandlaan zijn ons niet bekend. De grondprijs voor drie gelijke torenflats be droeg 289.920,- hetgeen neerkomt op f 96.640 per torenflat. Ook de huurprijzen zijn bekend. De totale opbrengst voor de ze torenflat exclusief de servicekosten be draagt ongeveer 120.000. Indien men dit bedrag eveneens op 4 percent van de stichtingskosten taxeert, dan zouden deze stichtingskosten ongeveer 3 miljoen gulden moeten hebben bedragen. Dus bij na driemaal zo hoog. We hebben aan de exploitant van de torenflat aan de Nederlandlaan gevraagd of er veel belangstelling voor de woningen was. Het antwoord, dat aanvankelijk po sitief was, werd in de loop van het ge sprek enigszins ontwijkend. Toen bleek namelijk dat men nogal moeite heeft met het verkrijgen van een vestigingsvergun ning. Een groot aantal van de kandidaat- huuruders werkt op Schiphol en is dus niet economisch aan Haarlem gebonden. De driekamerflats waren volgens deze zegs man alle verhuurd. De vierkamerflats wa ren nog voor een gedeelte vrij. De exploi tant van de flat zei echter goede hoop te hebben dat men zich in de toekomst vrij in deze woningen mag vestigen, zonder dat het gemeentelijke huisvestingsbureau een economische binding eist. Op een vraag of de huurprijzen niet aan de hoge kant waren volgde een enigszins vreemd antwoord: De prijzen voor deze woningen liggen economisch gezien in fei te teLAAG!!! De prijzen zouden ge baseerd zijn op de oorspronkelijke gege vens, die echter niet geheel kloppend zou den zijn. Het moet dan ook aldus de zegsman niet onwaarschijnlijk geacht wordên, dat de prijzen van de woningen in de andere twee in aanbouw zijnde torens op een hoger niveau komen te liggen. Wat de voorwaarden voor verhuur be treft, bleek de directeur van het gemeen telijk huisvestingsbureau in Haarlem er echter een geheel andere mening op na te houden. Hij stelde namelijk dat de eis van economische binding in elk geval van kracht zal blijven. Slechts indien men el ders binnen de gemeente Haarlem woon achtig is, behoeft deze economische bin ding niet aanwezig te zijn Wel deelde hij mee dat voor het betrekken van deze hui zen geen huurmachtigingen uiteraard wel vestigingsvergunningen nodig zijn. De directeur van het huisvestingsbureau was desgevraagd van mening, dat deze wo ningen in het geheel geen voordeel bieden voor de krappe Haarlemse woningmarkt. Hij zag in deze flats geen doorstromings mogelijkheid. De huurprijzen van deze flats liggen voor Haarlem veel te hoog, zo deelde hij mee. Er is in onze stad wel be hoefte aan woningen tussen de 150,- en 200,- (alles inbegrepen). Hij zei dat deze flats in praktijk slechts bewoond worden lijkheid een andere woning kunnen krij gen en zich in staat voelen de hoge huur te betalen, dan wel door gezinnen die eco nomisch aan Haarlem zijn gebonden, maar hier (nog) geen woonruimte (hebben) kunnen vinden en dan wellicht een fi nanciële steun van hun bedrijf krijgen. Desgevraagd deelde hij ook mee, dat de driekamerflats zowel in de torenflat aan de Nederlandlaan als in die aan de Italiëlaan verhuurd zijn. Van de vier kamerflats aan de Nederlandlaan waren er volgens hem nog wel 20 vrij, terwijl in de toren aan de Jan Gijzenkade ook nog ongeveer een even hoog aantal onverhuurd was. Zo staat de woningnood in Haarlem voor een vreemde situatie. Enerzijds staan en kele duizenden mensen te dringen om een andere woonruimte, terwijl anderzijds en kele tientallen flats niet of moeilijk ver huurbaar blijken te zijn. Het opmerkelijke van het geheel is dat nog enkele honder den van dergelijke flats in de vrije sector in aanbouw zijn. Dit alles is het gevolg van een langzamerhand zo gegroeide situa tie op de Nederlandse en dus ook de Haar lemse bouwmarkt. De prijzen van de woningwethuizen zijn voor de aannemers vaak zo krap, dat het onaantrekkelijk is om dergelijke projec ten nog te bouwen. Zoals wethouder Schip pers van volkshuisvesting onlangs onder meer tijdens de behandeling van de bouw- nota in de gemeenteraad meedeelde, kan men in praktijk nog slechts aannemers be reid vinden woningwetwoningen te bouwen indien men deze projecten koppelt aan die in de premie- of de vrije sector. Wellicht is ook dit een van de oorzaken van de vreemde vorm die de woningnood in onze De voorzitter van het centraal sociaal werkgeversverbond, ir. J. Bosma, heeft tijdens een lunchbij eenkomst van het departement Groningen van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over de betekenis van de werkgeversorganisaties in de naaste toekomst. De werkgeversorganisaties moeten posi tief staan tegenover de vakbeweging, al dus ir. Bosma. De werknemers ontwikke len zich tot zelfstandig (daarbij is niet gezegd verstandig) denkende individuen. De onderneming is de aangewezen plaats om contact met de zelfstandig denkende individuen tot stand te brengen. Het is een unieke kans om te trachten samen met deze mensen tot een betere bedrijfs- meenschap te komen. Over de medezeggenschap binnen de onderneming van de werknemers zei ir. Bosma dat de essentiele zelfstandigheid van de ondernemer onder geen voorwaar de mag worden aangetast. „De eisen van de vakbeweging moeten echter construc tief tegemoet worden getreden". De Nederlandse Omroeporganisaties hebben in een gezamenlijke verklaring meegedeeld van mening te zijn, dat een ongebreidelde ontwikkeling van het Cen traal Antenne Systeem (CAS), waarbij geen rekening wordt gehouden met de rechtmatige belangen van de buitenlandse omroeporganisaties, wier programma's worden gerelayeerd, schade toebrengt aan het televisiewezen "in Europa en dus aan de belangen van de kijkers. De omroeporganisaties zeggen verder er prijs op te stellen nogmaals te verkla ren, dat zij elke technische ontwikkeling van harte toejuichen, die kan bijdragen tot een verruiming van de communicatie tussen de volkeren. Met nadruk stellen zij vast, dat zij daaronder ook het Centraal Antenne Systeem verstaan, waarvan de ontwikkeling dan ook op de steun en me dewerking van de omroep kan rekenen. Ook vandaag nog worden in Amsterdam besprekingen tussen een delegatie van de Europese Radio-Unie en de P.T.T. ge voerd over de kwestie van de auteursrech ten voor via de draadtelevisie doorgege ven buitenlandse programma's. Naar ver luidt stelt de P.T.T. zich op het standpunt, dat Nederland geen auteursrechten zou behoeven te betalen. De omroepverenigin gen in Nederland zouden een andere me ning zijn toegedaan. Men was van de zijde der Nederlandse Radio Unie echter niet bereid hierover mededelingen te doen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Staatssecretaris Bakker van Economische Zaken is bereid het sti muleringsbeleid in het algemeen tot eind 1968 te blijven richten op de secundaire industriekern. In sommige gevallen wil hij het beleid ook daarna nog voortzetten als blijkt dat de beoogde structuurverbetering nog onvoldoende is. Alleen wanneer een kern aan een verdere stimulering duide lijk geen behoefte heeft en de infrastruc tuur op bevredigende wijze is verbeterd, zal het beleid eerder worden beëindigd, echter niet dan na overleg met het be trokken gemeentebestuur. door jonge gezxnnen, die met geen moge- stad thans aan het aannemen is. Deze toezeggingen doet de staatssecre taris in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer na de grote tegenstand, die hij veertien dagen geleden in de vaste Kamercommissie van Economische Zaken ontmoette bij de bespreking van zijn regionale industrialisatiebeleid. Met name werd toen de voorgenomen afvoering van een groot aantal secundaire kernen in de komende vier jaren afgekeurd. De staats secretaris beloofde toen deze kwestie nog eens in het kabinet te zullen brengen om een oplossing te vinden voor de bezwa ren van de Kamer. Aan die bezwaren wil drs. Bakker nu tegemoet komen door da toezeggingen, welke hij nu gedaan heeft.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5