Haven Beverwijk straks bereikbaar voor de grootste binnenvaarders - JUDO DEMONSTRATIE Met volle kracht botsten twee schepen op Noordzee Boerderij afgebrand Voor ontwikkeling van het nieuwe industriegebied van groot belang Motorrijder gaf geen voorrang in IJmuiden Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Matroos werd tijdens storm doodgedrukt Door zorgeloos beleid van kotterschipper LANGS SLUIZEN EN HAVENS Stoomtrawler IJM. 316 De demonstratie is voor ieder gratis toegankelijk NYLON RUITDUSTER Burgerlijke stand Velsen Ingreep Veel werk Hogerop OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Faillissementen i Arie van der Veer Bromfietser zwaar gewond op Stationsweg in Velsen WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 imm&mm lÉÉSièSÉ nmimmim Advertentie charmant model, niet strll- ken, direct droog. In frisse dessins. Tijdelijk slechts Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden De boerderij van de heer P. Schuurmans in IJlst is vanmorgen afgebrand. Het vuur verbreidde zich zo 'snel dat de kinderen maar ternauwernood in veiligheid konden worden gebracht. De dertig koeien konden worden gered. GEBOREN: F. Koelemij-Kuiper, d., Vel- serduiinweg 201, IJmuiden-oost; C. H. van Roden-van Oei, z., Spilbergenstraat 18, IJmuiden; C. M. OudemastKoop, d., Ka naalstraat 204, IJmuiden; M. Di Lorenzo van Duijn, z., Tussenbeeksweg 31, IJmui- den-oost; G. A. PutterVeenboer, d., Lange Buurt 44, Uitgeest; C. M. Post- Schippers, z., Tasmanstraat 10. IJmuiden; A. M. de Bruijn-Witte, z., Lange Nieuw straat 460, IJmuiden-oost; J. A. Elenbaas- Veenstra, d., Stolstraat 15, IJmuiden-oost; E. Willemse-de Boer, z., Brederoodseweg no. 41, Santpoort; J. M. Smit-Blokker, z., Voermanstraat 68, IJmuiden; M. B. Huis Wijngaarden, d., Kanaalstraat 27, IJmui den; C. M. P. KoksAdmiraal, d., IJssel- straat 31, IJmuiden; I. CoenenSiahaya, d., van Dalenlaan 302, Santpoort; W. A. P. M. Neelissenvan Dam, z., H. van Alphen- laan 3, Driehuis; M. J. TootFeenstra, d., Orionweg 83, IJmuiden; A. ZeegersRie- ohelman, z., President Steijnstraat 10, IJmuiden; G. Roossien-Hakkenes, d., Lan ge Nieuwstraat 144, IJmuiden; M. C. Maat manvan der Starre, z., M. K. Hofstede straat 44, IJmuiden. OVERLEDEN: A. van der Meijde, 76 jr., weduwnaar van L. Swiezerijn, Jac. van Heemskerkstraat 47, IJmuiden; J. Kempe, 67 jr., echtgenoot van D. P. Dekker, Jac. van Heemskerkstraat 22, IJmuiden; T. P. de Vries, 62 jr., weduwe van J. van der Plas, Eijndenhoefflaan 11, Santpoort; W Roest, 54 jr., echtgenoot van G. Pruis, Evertsenstraat 5, IJmuiden-oost; L. van Veelen, 71 jr., echtgenoot van D. Hartman, Driehuizerkerkweg 154, Driehuis; F. J. van de Vrande, 68 jr., Driehuizerkerkweg 123, Driehuis; J. Tetenburg, 81 jr., echtgenote van C. J. de Bruijn, Vechtstraat no. 22 IJmuiden; J. C. Verwer, 80 jr., echtgenoot van J. Meijer, Koningin Wilhelminakade 29 rd., IJmuiden. Het havengebied van Beverwijk krijgt een ruimer aanzien. Daartoe worden de zogenaamde „Pijp", een smal en dood lopend vaarwater dat de eigenlijke haven van de stad vormt, en het Zij kanaal A belangrijk breder en dieper gemaakt. In het havenuitbreidingsplan zijn bovendien twee zwaaikommen ge projecteerd, waarvan er onlangs al een in gebruik is genomen. liet werk wordt namelijk in verschillende fasen uitge voerd en daarmee is men nu al bijna twee jaar bezig. Als het hele karwei, waarmee een bedrag van ruw geschat 2,5 miljoen gulden gemoeid zal zijn, aan het eind van 1965 voltooid is, zullen grotere binnenschepen en flinke coasters de haven kunnen aandoen. En dat zal met de sterke ontwikkeling van het nieuwe industriegebied aan de oostkant van rijksweg 9 wel nodig blijken te zijn. Vroeger konden in de oude Beverwijkse haven alleen maar kleine binnenvaarders komen, omdat er in het Zij kanaal A een waterkering van de defensie lag met een beperkte doorvaartbreedte van zes meter en doordat de invaart naar de haven ge markeerd werd door een vaste, lage spoorbrug. Zo'n jaar of acht geleden is deze haven, waar het wel eens gezellig druk kon zijn met ladende en lossende scheepjes, aan de grootse uitbreidings plannen in Beverwijk bouw van Velser- tunnel en nieuw spoorwegstation ten offer gevallen en gedempt. Ze was toen trouwens voor de scheepvaart van weinig of geen belang meer. De plaatselijke beurtschippers kregen langs de Nieuwe- kade aan het eind van de „Pijp" de be schikking over een 230 meter lange laad- en loswal. VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Na demping van het oude haventje wa ren er nog geen plannen om Beverwijk voor grotere schepen bereikbaar te ma ken. Met de verwijdering van de waterke ring uit het Zijkanaal A, waardoor de ha vencapaciteit belangrijk werd opgevoerd, scheen men al veel gewonnen te hebben. Schepen van omtrent 500 ton en in som mige gevallen nog iets groter konden door deze ingreep in de „Pijp" komen. Door de steeds toenemende activiteiten in de bouwnijverheid zand, grind, cement en hout nemen een zeer belangrijke plaats in van de per schip aangevoerde grondstof fen en de aanleg van het industriege- aan de oostkant van Rijksweg 9, dat door de gemeentes Beverwijk en Velsen samen uitgevoerd wordt én een oppervlakte van 104 hectare beslaat, kwam de behoefte aan grootscheeps vaarwater voor de reeds gevestigde en nieuwe industrieën of be drijven steeds meer tot uiting. Het ge meentebestuur van Beverwijk liet daar om door de dienst van Openbare Werken een groots plan opstellen voor verbetering en uitbreiding van het havengebied. Met de uitvoering van dit plan is men nu al weer twee jaar bezig en het duurt nog wel een jaar voordat alles achter de rug is. Langzaam maar zeker worden de plannen voor verbetering van de haven van Beverwijk werkelijkheid. dende havenkraan voor het lossen van alle soorten goederen. Er moet echter nog heel wat werk ver zet worden voordat de plannen volledig verwezenlijkt zijn. Op de kruising van het Zijkanaal A met de „Pijp" en het dood lopende rak van de Ringvaart, waar vele woonarken een ligplaats hebben, moet ook een ruime zwaaikom komen. Daarnaast worden de smalle „Pijp" en het Zijkanaal A belangrijk breder gemaakt en van 3,5 meter op 5,5 meter diepte gebracht. Zo'n 500.000 kubieke meter specie komt daarbij Een spectaculair karwei in het program ma van de havenverbetering is inmiddels al met succes uitgevoerd: het omhoog brengen van de hoogspanningskabels van het P.E.N. Aanvankelijk hingen deze ka bels 21,5 meter boven het water van Zij kanaal A en dat leverde nog wel eens moeilijkheden op met de passage van bok ken, kranen of schepen met 'n vaste mast. Het P.E.N. heeft nu aan weerskanten van het kanaal twee kolossale hoogspannings masten geplaatst met een hoogte van 58 meter en nu is de hoogte van de kabels boven het water ruim voldoende. Onlangs is ook de zwaaikom aan het eind van de „Pijp" klaar gekomen en daarin kunnen de grote schepen gemakke lijk rondkomen. Aan de oevers van deze zwaaikom is al een bouwmaterialenhandel gevestigd en daar hebben de eerste sche pen met zand en grind al gelost. Er komt bovendien een moderne betonmortelcentra le met een produktiecapaciteit van tachtig kubieke meter per uur. Het ligt in de be doeling dat er mettertijd bij deze centrale ook een overslagbedrijf komt met een rij- vrij en die wordt in bakken naar het Zij kanaal C vervoerd en vandaar met pers leidingen naar de Haarlemmermeer ge "spoten voor opvulling van leeggezogen zandputten. Als het hele werk voltooid is kunnen de grootste binnenschepen en coasters tot een diepgang van vijf meter in Bever wijk komen. En met de groots voorgeno men plannen tot ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied in het verschiet, zal dat wel nodig blijken te zijn. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Ter opening van de Judoclub IJmuiden geven wij zaterdag 31 oktober een demonstratie in HET HERV. JEUGDGEBOUW, REMBRANDTLAAN 45.. Medewerking wordt verleend door leden van Sportschool Gé Koning te Amsterdam. De nieuwe cursus, onder leiding van J. L. Plenckers, 2e DAN gediplomeerd bondsleraar, begint woensdag 4 november om 2 uur n.m. en zaterdag 7 november om 1 uur n.m. in de gym nastiekzaal van de Moerbergschool, Kerkstraat 1. Inlichtingen kunt u verkrijgen iedere woensdag- en zaterdag middag vanaf 31 oktober aan de Moerbergschool of dagelijks telefonisch Amsterdam 020 - 722722. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 27 oktober in staat van faillissement verklaard: Cornelia Dionysia van Lil, echtgenote van Robert Mulder, wonende in IJmuiden, gemeente Velsen, Steenbok straat 56. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. A. M. Lees berg, advocaat en procureur in Bever wijk. Bij arrest van het gerechtshof in Am sterdam van 13 oktober is, na hoger be roep, vernietigd het vonnis van de recht bank in Haarlem van 15 september waar bij Nicolaas Johannes Maria van der Meer, bloembollenexporteur, wonende in Heemstede, Rijnlaan 128 n staat van fail lissement is verklaard, met benoeming van mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen tot curator. Bij vonnis van de rechtbank in Haar lem van 27 oktober is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 6 oktober waarbij Gerrit Willem van der Poll, vogel- en zaadhandelaar, wonende in Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 76 in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. V. J. Nolet, ad vocaat en procureur in Haarlem tot cu rator. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 27 oktober opgeheven het faillissement van Pieter Bankersen, wonende in Zaan dam, Vinkestraat 56, uitgesproken op 28 juli 1964. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. D. Aten, ad vocaat en procureur in Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 27 oktober opgeheven het faillisse ment van C. Scheepmaker, wonende in Lisse, Gasstraat 10, uitgesproken op 22 september 1964. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur in Haar lem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 24 oktober ge ëindigd het faillissement van Klaas Jep- ma, voorheen wonende in Beverwijk, Alk- maarseweg 74, thans in Den Helder, uit gesproken op 29 november 1960. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur in Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank in Haarlem van 20 oktober is voorlopig surséance van betaling" verleend aan Jacob .Zwart, wo.nende te Zaandam, Parkstraat 57, aldaar, aan de Valkstraat 14 handelende onder de naam Machine fabriek Zwart (procureur mr. F. J. D. Theyse), met benoeming van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur in Haar lem tot bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers omtrent het definitief ver lenen van de gevraagde surséance van betaling zal plaatsvinden in het gebouw der rechtbank op dinsdag 22 december 1964 's middags om twee uur. Op de hoek van de Dolfijnstraat-Satur- nusstraat in IJmuiden verleende een 59- jarige motorrijder uit Heemstede dinsdag avond geen voorrang aan een personen auto die bestuurd werd door een 29-jarige scheepswerktuigkundige uit IJmuiden. Bij de hierdoor ontstane aanrijding liep de echtgenote van de autobestuurder inwen dige kneuzingen op. Door de ongevallen- dienst is zij naar haar woning vervoerd. Advertentie Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Op 24 oktober van het vorig jaar is aan boord van het Nederlandse motor schip „Sloterdijk", op reis van Antwerpen naar Port Everglades, tijdens een zware storm op de Noordatlantische Oceaan, bij het sjorren van de deklast (twee grote 12.5 tons bussen) een zestienjarige matroos doodgedrukt. Drie andere matrozen werden lichtgewond. De kapitein van het schip, J. A. J. had zich te verantwoorden voor "dé Raad voor de- Scheepvaart te Amster dam, die, na onderzoek, verklaarde geen .critiek te hebben op het beleid van de gezagvoerder. De raad aanvaardt, dat er, gelijk een der stuurlieden heeft gezegd, geen veilig heidsmaatregelen denkbaar waren, die ge troffen hadden kunnen worden, ten einde het verschuiven van de bus te voorkomen. De bussen waren door havenpersoneel op de gebruikelijke wijze gesjord. De raad betuigt zijn medeleven met de nabestaanden van het slachtoffer. Terwijl beide schepen op volle kracht voeren zijn op 21 april van dit jaar de Nederlandse kotter „Dirk van Beelen" KW 148 en de Duitse vrachtvaarder „Nes tor" op de Noordzee met elkaar in aanva ring gekomen. De raad voor de scheep vaart heeft thans uitspraak gedaan in de- Het is alweer een aantal jaren geleden, dat de Nationale Stoomvisscherij in IJmui den de laatste stoomtrawler in de vaart had, namelijk de Norma Maria IJM. 6. Aan het einde van de jaren vijftig werd dit schip opgelegd, gelijktijdig met de Vi- kingbank IJM 183, die behoorde aan een zustermaatschappij, de n.v. Mercurius. Beide schepen liggen nu nog in de oude houthaven te Amsterdam. De Stoomvisscherij Maatschappij Mercu rius is de oudste stoomtrawler maatschap pij van IJmuiden. De Nationale Stoomvis scherij Maatschappij is wat later opge richt, maar behoort tot de eerste van de stoomtrawlerrederijen die IJmuiden heeft gekend. Terwijl Katwijkse, Scheveningse en Vlaardingse rederijen nieuwe schepen in de vaart brengen, hebben in de loop van de laatste jaren vele IJmuidense visserij- De grote stoomtrawler Gerard IJM 316, die zijn einde, in juli 1929, vond in de Clyde. maatschappijen hun activiteiten prijs ge geven: ze hebben het niet kunnen opbren gen met de vernieuwing mee te doen. Er is nog slechts één IJmuidense rederij uit de beginperiode overgebleven en dat is de Scheepsexploitatie Maatschappij De Mare- zaten, die nu twee hektrawlers in de vaart heeft. Ruim vijftig jaar geleden, in 1910 waren er nog verscheidene trawlerrederijen in op komst. Nemen we de Nationale Stoomvis scherij Maatschappij, dan zien we dat de ze in 1910 twee schepen in bedrijf had, de Jhr. Carel Herman van de Brandeler IJM. 33, schipper W. Prins en de Elsa IJM. 111, schipper J. Koeman. Beide schepen waren in Nederland ge bouwd en voorzien van een koproer, zodat zij ook geschikt waren voor de uitoefe ning van de haringdrijfnetvisserij; het wa ren dus eigenlijk stoomloggers. De grootste trawlerrederij in 1910 was ongetwijfeld de Algemeene Visscherij Maatschappij met 21 stoomtrawlers, waar van de meeste hun beginperiode hadden doorgebracht bij de rederijen die onder di rectie hebben gestaan van de heer Plan- teydt. De Maatschappij tot Beheer van Steamtrawlers en andere Visschersvaartui- gen had 15 stoomtrawlers in bedrijf. Dan was er ook nog de Stoomvisscherij Mij. Doggersbank met 6 stoomtrawlers en voorts „De Marezaten", die de beschik king over 3 stoomtrawlers had. In 1911 besloot de Nationale Stoomvis scherij Maatschappij tot aankoop van de Britse stoomtrawler Clan Forbes, een vaartuig, dat in 1903 gebouwd was door Smith's Dock Co Ltd. in North Shields; dit schip was groot 200 bruto reg. ton, 34,44 m lang, 6.53 m breed en 3,66 m diep en uitgerust met een 300 pk stoommachine. Schipper Jan Koeman van de Elsa werd aangewezen om met de nieuwe aanwinst zee te kiezen. Dit toenmaals nieuwe schip kreeg de naam Gerard IJM 167. Het was een flinke boot. Helaas was het schip niet erg ge lukkig, want slechts vier jaar heeft het als IJmuidense stoomtrawler aan de vis serij kunnen deelnemen. Op 31 oktober van het jaar 1915 strandde de Gerard IJM. 167 op de Bornrif bij Ameland. De bemanning werd gered, maar het schip was verloren. Een paar jaar later besloot de directie een nieuwe stoomtrawler te laten bouwen: de n.v. Machinefabriek en Scheepswerf Fortuna in Gorinchem kreeg de opdracht. Het was een grote stoomtrawler van 273 bruto reg. ton, 37,26 m. lang, 7,09 m. breed en 3,71 m. diep, die in 1917, onder de naam Gerard IJM. 316, gereed kwam Deze grote stoomtrawler, met bak en een ruim werkdek (zie het silhouet) beloofde een goede toekomst tegemoet te gaan en dat was ook wel zo. Helaas was die toe komst van korte duur, want slechts 12 jaar is het schip in de vaart gebleven. In juli 1929 vond deze Gerard IJM. 316 zijn einde in de Clyde. ze zaak, waarbij schipper J. P. schuldig wordt verklaard: hij mag drie maanden niet varen als schipper op zeevissersvaar tuigen. De motorkotter uit Katwijk was op reis van IJmuiden naar de visgronden op de Noordzee. De aanvaring met de Nestor had plaats op circa 14 mijl noordwest ten wes ten van IJmuiden. Er zijn geen persoon lijke ongelukken bij gebeurd, maar beide schepen werden ernstig beschadigd. De raad is na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat schipper P. een onreglemen tair en zorgeloos beleid heeft gevoerd. Dit is hoogst laakbaar. De schipper heeft, zon der dat daarvoor de geringste reden aan wezig was, de navigatie geheel overgela ten aan een zestienjarige jongen. Dit, ter wijl de schipper wist, dat er veel scheep vaart was. Zowel de schipper als de stuur man en ook een matroos met S.V.B.-diplo- ma waren vrij om de navigatie te leiden. De Duitse motorvrachtvaarder (4500 brt.) kreeg een gat aan stuurboord, achter de midscheeps. De steven van de kotter werd beschadigd met een gat in de bepla ting van de bak. De kotter ramde het gro te schip onder een bijna rechte hoek, het geen gepaard ging met een geweldige klap. Het scheepje helde zwaar over naar stuur boord en het dek kwam onder water tot aan de winch. De raad acht het een ge luk, dat deze aanvaring tussen twee met volle kracht varende schepen geen fatale gevolgen heeft gehad. Met voldoening heeft de raad overigens geconstateerd, dat schip per P. zijn fouten erkent en daaruit le ring heeft getrokken. Op de Stationsweg in Velsen voor het gebouw van de G.G.D. is dinsdagavond een 29-jarige onderwijzer uit Beverwijk ernstig gewond toen hij met zijn brom fiets tegen een gekantelde personenauto reed. De onderwijzer is met zwaar hersen letsel in het Antoniusziekenhuis opge nomen. De personenauto, bestuurd door een 24- jarige vertegenwoordiger uit Velsen-N., reed met het rechtervoorwiel tegen de verhoogde trottoirband. Om een botsing met een lantaarnpaal te vermijden gooide de bestuurder het stuur naar links om, met het gevolg dat de auto kantelde en op het linkergedeelte van de weg door schoof. De onderwijzer botste daarop tegen de achterzijde van de auto. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9