Tal van vragen over plan tot belastingverlaging Vrijgelaten Gerlinde K. is weer thuis in Essen m Stationspostkantoor Amsterdam wordt het grootste ter wereld Elf „overtollige'' honden in Voorthuizen neergeschoten Kamercommissie brengt verslag uit Reacties op de gijzeling van marktkoopman Zes doden in het verkeer Intern transport geautomatseerd neem nu proef met norac tegen maagzuu^ Parkeren en dan gratis met de tram Minister Toxopeus kwam te laat... Weesperkarspel wil Amsterdam helpen Prof. Poldervaart f Verzending van zeepost DONDERDAG 29 OKTOBER 1964 5 SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen Amsterdamse herdenking van VN-stichtingsdag Margriet de Boer. Onderwijzeres. Vandaag zal ze 2 vechtende jochies uit elkaar trekken. 43 flesjes melk uitdelen. Worden bespetterd met verf, getroffen door een voetbal, beschoten met een waterpistool. Niet haar goede humeur verliezen. Wel verlangen naar 4 uur. Voorlezen uit Dik Trom. De tranen drogen van Tanja. Morgen zal ze weer dezelfde blouse dragen, schoon en glad. Want ze vraagt altijd uitdrukkelijk: Want alleen Belofast poplin is volledig zelfstrijkend. Altijd hoe ze het ook wast en droogt. Het etiket is haar garantie! Over de voorgestelde verlaging van de Inkomsten- en loonbelasting zijn in de vas te commissie voor Finantfiën van de Twee de Kamer tal van vragen gesteld, zoals blijkt uit het thans verschenen Voorlopig Verslag. Van vele zijden juichte men het doel van het wetsontwerp: verlaging van de belastingdruk, toe. Vele Kamerle den verklaarden zich akkoord met het streven, het peil van de overheidsuitga ven zo mogelijk te doen achterblijven bij de groei van het nationale inkomen. Maar vele andere leden zouden van de minister van Financiën en diens staatsse cretaris willen vernemen in hoeverre het ook in werkelijkheid gelukt is deze doel stelling te realiseren. Zij vroegen of de voorgestelde heffing van weggeld niet ge zien moet worden als een aanwijzing voor een verdergaande stijging van de uitga ven en tevens voor de grotere urgentie van tal van nu nog onbevredigd blijvende behoeften in de overheidssector. Vele andere leden vroegeli of het nu wel juist is 330 miljoen gulden, de voor belastingverlaging, beschikbare ruimte, be rekend op grond van de geschatte stijging van het nominale nationale inkomen in 1964, daarvoor te bestemmen. Het is hun niet duidelijk waarom de gevolgen van een inflatoire ontwikkeling nog eens moe ten worden doorgegeven aan de consu ment. Verschillende leden vroegen rekening te gehouden met de reeds gecalculeerde prijsstijging in 1965. Verschillende andere leden menen dat er sprake is van een geleidelijke verzwa ring van de belastingdruk. Van een wer kelijke belastingverlaging is volgens hen pas sprake wanneer een aanpassing wordt verkregen niet alleen aan de nominale en reële inkomensstijgingen in de periode 1961 tot 1964, maar ook in de periode 1964 tot en met 1967. Vele leden betreurden het dat bij de thans voorgestelde verlaging opnieuw een drastische verbetering voor de belasting plichtigen met middelgrote inkomens ach terwege is gebleven. Ook op het gebied van de belastingvrije voet bestaan nog wensen. Zij bepleitten dan ook een ande re verdeling van de beschikbare ruimte. Vele andere leden vroegen wat de Fi nanciële gevolgen zouden zijn van een verdere optrekking van de belastingvrije voet van 3600,- tot 3850,- of 3910,-. Waarom wordt niet het minimumloon als norm voor de hoogte van de belasting vrije voet gehanteerd?, vroegen zij. Verscheidene leden hadden de indruk, dat naar verhouding een wel zeer groot percentage van het budgettaire offer voor verhoging van de belastingvrije voet wordt gebruikt. Daarentegen vroegen andere le den zich af of de voorgestelde optrekking wel voldoende kan worden genoemd. Over de neutralisering van de progres siefactor merkten verscheidene leden op, dat nauwelijks kan worden gesproken van belastingverlaging. Er wordt slechts voldaan aan een simpele eis van recht vaardigheid. Evenals andere leden be treurden zij het, dat boven 24.000,- de progressie nauwelijks is verminderd. Vele leden achtten een vervroegde in voering van de belastingverlagingen wen selijk, uiterlijk op 1 juli 1965. Verscheidene leden was het opgevallen, dat hoewel gesproken wordt over de mo gelijkheid het eerste gedeelte van de ver laging op 1 juli 1965 te doen ingaan hier voor in de Miljoenennota geen middelen zijn uitgetrokken. Een zekere ontspanning in de economie zou volgens hen per 1 januari 1966 wel zover doorgewerkt zijn, dat dan ook invoering van het tweede gedeelte verantwoord is. Van vele zijden vroeg men bijzondere aandacht voor het tarief dat voor de onge- huwden, zal gelden. Vele leden vroegen of reeds een onderzoek is ingesteld naar het totaal van de uitgaven van ongehuw- den in vergelijking met gehuwden zonder kinderen. Van verschillende zijden werd gevraagd of de regering plannen heeft te komen tot één enkele kinderaftrek, het geen technisch en principieel de voorkeur zou verdienen boven het bestaande inge wikkelde systeem. Vele leden hadden er bezwaar tegen dat tijdelijke belastingverzwaringen (siga retten en benzine) definitief worden ge maakt, zolang de verlaging van de inkom sten- en loonbelasting per 1 juli 1965 niet vaststaat. Verschillende andere leden acht ten het eveneens psychologisch weinig ge lukkig de tijdelijke belastingverzwaringen op een vroeger tijdstip definitief te ma ken dan de verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Het definitief maken van deze tijdelijke lastenverzwaringen kan naar hun oordeel niet los worden gezien van de plannen het wegvervoer in de vorm van een weggeld nieuwe lasten op te leggen. Het Eerste Kamerlid de heer A. H. Kloos (P.v.d.A.) heeft de minister van Economische Zaken vragen gesteld over de gijzeling van een Amsterdamse markt koopman. De heer Kloos vraagt of de minister het niet onbevredigend acht voor het rechts gevoel, dat overtredingen in een branche, waarin kennelijk een ruime winstmarge doorbreking van het systeem van indivi duele prijsbinding uitlokt, leiden tot lijfs dwang, temeer nu de minister maatregelen heeft aangekondigd tot opheffing van de individuele verticale prijsbinding in ande re branches, waarin zich analoge ver schijnselen voordoen. Het gaat hier om een marktkoopman die koffie, welke 1,94 moet kosten, ver koopt voor ƒ1,78. Hij is hiermee ook na een veroordeling doorgegaan en heeft de boete en de dwangsom nooit willen be talen. Twee Amsterdamse zakenlieden hebben een telegram gezonden aan de advocaat van Douwe Egberts en aan de president van de rechtbank te Amsterdam waarin zij verzoeken de marktkoopman binnen 24 uur uit gijzeling te ontslaan, in welk ge val zij voor de voldoening van het door hem eventueel verschuldigde garant wil len zijn tot een bedrag van 2000 gulden. (Van onze redacteur in Amsterdam) Op het politiebureau Singel te Amster dam viel gisteren een smalle, bleke Gerlin- de K., de 21-jarige opticiensassistente uit Essen, die als mede-verdachte van de roof overval op de Heiligeweg te Amsterdam ruim een maand in de cel heeft gezeten, huilend in de armen van haar zusje Irma. Een dag later dan zij had gehoopt kwam zij op vrije voeten en dankzij de welwil lendheid van de Amsterdamse politie vond het weerzien gistermorgen op het politie bureau plaats. In de auto van niemand minder dan de hoofdcommissaris Van der Molen zelf werd zij met een snelheid van honderdveertig kilometer per uur naar de grenspost Elten gereden. „U moet mij geloven, ik ken Petras Dominas, die door de politie als hoofd dader van de overval wordt beschouwd, alleen maar als cliënt van mijn moeder", zei ze daar. Maar verder wenste ze met geen woord te spreken over de roofover val waarbij zij op zo'n merkwaardige wij ze betrokken is geweest en waarvoor haar moeder, de advocate Marianne K. nog steeds als medeplichtige in het Amster damse huis van bewaring wordt vastge houden. Om drie uur gistermiddag reden Gerlin- Dit is Eduard Lamacki die deze week in München de politie in de armen liep. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan de overval op een juwelierszaak in Amsterdam, dezelf de waarvoor Petras Dominas en diens handlanger reeds in arrest zijn. Advertentie De 29-jarige onderwijzer H. W. van der Hulst uit Beverwijk, die dinsdagavond met zijn bromfiets op de Stationsweg in Velsen tegen een gekantelde bestelauto is aangereden, is vanmorgen in het An- toniusziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Bij een botsing tussen twee personen auto's op de straatweg in Maarssen zijn gisteravond laat beide bestuurders om het leven gekomen. De slachtoffer zijn de 53- jarige heer J. F. A. Welling uit Amster dam en de negentienjarige W. uit Utrecht. Op de provinciale weg in Oost-Middel- beers (N.B.) is gistermiddag, een perso nenauto met drie inzittenden uit de bocht gevlogen. Een van hen, de 53-jarige me vrouw Van Roovert uit Middelbeers, is tij dens het vervoer naar een ziekenhuis in Tilburg overleden. Bij een inhaalmanoeuvre op de rijksweg tussen Rotterdam en Tiel is een perso nenauto bij Deil in de wegberm beland en daarna ondersteboven in een sloot ge vallen. Zes personen, die vanuit een busje het ongeval zagen gebeuren, sprongen in het water en slaagden erin de op de kop liggende wagen te kantelen. De 56-jarige bestuurder A. Meres uit Maastricht was «chter al verdronken. Zijn vrouw werd ge red. De 22-jarige A. van der Meulen uit De Lutte is gistermorgen op de Oldenzaalse- Straat in Hengelo met zijn scooter tegen een uit een uitrit komende vrachtwagen gebotst. De jongeman overleed later in het r.k. ziekenhuis in Hengelo. AMSTERDAM De stichting van de Verenigde Naties is gisteren door het Unesco Centrum Nederland in het Konink lijke Instituut voor de tropen in Amster dam feestelijk herdacht, een herdenking waaraan ook het NOVIB Comité Amster dam en de VIRO-afdeling Amsterdam meewerkten. „Ik voel me als de geklede jas tussen de badpakken", schertste dr. C. van Rij- singe. „nu ik een ernstig onderwerp als „Voedsel, vooruitgang, Verenigde Naties moet gaan bespreken op zo'n feestelijke avond. Wanneer aan de primaire levensbehoef ten voedsel, behuizing, vrij waring van ziekten is voldaan kan er in het leven van de mens pas worden gedacht aan geestelijke schepping. Cultuur bestaat bij de gratie van een voedseloverschot. Door betere bemesting en beter gekweek te gewassen kunnen wij de honger in de wereld bestrijden. Maar ook de factor wa ter speelt een belangrijke rol. Op het aspect water ging de heer Van Rijsinge uitgebreid in. Voor de verdeling van het wereldvoedselrantsoen is een overkoepelende organisatie als de Ver enigde Naties van zeer groot belang, con cludeerde hij. Mr. F. H. Tunnissen, directeur van het UNESCO-centrum Nederland, die de avond ook had ingeleid, dankte de bekende ra diospreker voor zijn boeiend betoog. Na de pauze trad het dansensemble „Folklorique" onder leiding van Frans Ra- fall op. Het voerde met veel geestdrift onder meer Spaanse, Schotse en Russische volksdansen uit. de en Irma van Elten naar Essen in de witte sportwagen, die een dag tevoren door de Amsterdamse politie was vrijge geven en .door een Duits journalist naar Advertentie Woensdagmorgen vroeg is de eenen twintigjarige Gerlind Kreuzer die zijdeling betrokken was bij de ge ruchtmakende overval op een juwe- lierszaak in Amsterdam vrijgelaten en over de grens geleid. Haar moe der, de advocate Marianne Kreuzer, bevindt zich nog in voorlopige hechtenis. de grens was gereden. Gerlinde zat achter het stuur, maar de buren in Essen zagen alleen Irma thuis komen. Een uur later wist Gerlinde ongezien de woning binnen te glippen. De telefoon wordt opgenomen en de deur wordt geopend door een redacteur van het Duitse blad „Revue" die veel geld betaalt om Gerlinde aan het praten te krijgen. Geld dat ten dele reeds is ge bruikt om de advocaten te betalen. Belofast is het handelsmerk Van de Deering Milliken Research Corporation Voor zelf strijkende sloffen. U.S. pat. nr. 2.985.501. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentie houder J. F. Schollen Zn. N. V. te Enschede. Nederland. (Van onze redacteur in Amsterdam) Het briefpostgebouw, dat de P.T.T. aan de oostzijde van het centraal station te Amsterdam laat bouwen, zal over enkele maanden gereed zijn. Het gebouw zal ech ter geleidelijk in gebruik worden geno men. De machines, noodzakelijk voor het sorteren en distribueren van de post, zul len pas over drie jaar alle zijn geïnstal leerd. Pas in 1969 zal het briefpostgebouw dat 140 meter lang en 17 meter hoog is, zijn uitgebreid met het thans nog in aan bouw zijnde pakketpostgebouw, dat hon derd meter lang wordt en bijna vijftig me ter hoog. Als het complex in zijn geheel in ge bruik zal zijn genomen zal dit het groot ste postkantoor ter wereld zijn. Nergens ter wereld zal de automatisering zo ver zijn doorgevoerd als in dit postale cen trum, waar niettemin nog tweeduizend mensen werk zullen vinden. Het nieuwe postkantoor, waarvan de bouw reeds in 1960 is begonnen, bestaat in feite uit vier gedeelten: een overbrug ging van het centraal station naar het nieuwe complex, een briefpostgebouw, een pakketpostgebouw en een vierhonderd meter lang eigen perron voor de posttrei nen. Geen parkeerruimte Het briefpostgebouw, dat een der grootste gebouwen van ons land is (240.000 kubieke meter inhoud) wordt uit gerust met een eigen vuilverbranding, een speciale brandbeveiligingsinstallatie en een enorme rijwielkelder. Helaas heeft men er niet op gerekend, dat van het tweeduizend man tellende per soneel steeds meer employees per auto naar het werk zullen gaan. Er is behalve een parkeerterrein voor de bezoekers van het bijkantoor en de postbussenhal geen enkele parkeergelegenheid in de wijde omgeving. Het is met name de inrichting van het gebouw, die een spectaculair karakter zal krijgen. Het interne transport zal geheel worden gemechaniseerd met behulp van transportbanden, glijgoten en selecteren de kettingtransporteurs, die het interieur het aanzien van een grote fabriekshal ge ven. Het gehele transport wordt electro- nisch bestuurd. De P.T.T.-technici ver wachten, dat er binnen tien jaar machines zullen zijn die geschreven adressen kun nen lezen en sorteren. Tegen die tijd zal de automatisering overigens wel envelop pen in standaardmaten eisen. Het briefpost- en pakketpost-complex, dat aan bouwkosten veertig miljoen gulden vraagt, zal niet alleen Amsterdam maar ook de randgemeenten en Het Gooi bedie nen, in welk gebied 1,2 miljoen mensen wonen. Op de drukste dag van de week worden circa tienduizend zakken post ver zonden en zevenduizend ontvangen, het geen neerkomt op vierhonderd ton te be handelen post. De bestelling omvat ruim achthonderdduizend stukken per dag ter wijl er dagelijks één tot anderhald mil joen stukken worden verzonden ofwel een kwart van het landelijk totaal. Advertentie Helpt Norac tegen hinderlijk maagzuur? Ja! Kunt U voordelig j eens een doosje Norac proberen? Nu wel! Uw apotheker of drogist geeft j U graag een 25-stuks ver- pakking van 90 cent. Vraag maar! Norac verlost U van overtollig maagzuur. Daarom! tien produkt Van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij P.v.d.A .-voorstel: Bij de behandeling door de Amster damse gemeenteraad van een voorstel de tarieven van het gemeentevervoerbe drijf te verhogen hebben de P.v.d.A.' raadsleden drs. Ed van Thijn en L. Mat' teman de gemeenteraad in een nota het voorstel gedaan buiten de binnenstad een aantal parkeerterreinen aan te leggen en in exploitatie te geven bij het gemeente' vervoerbedrijf. In verband hiermee zou een speciale kaart ingesteld moeten wor den waarmee de automobilist, die zijn auto op een dergelijk terrein geparkeerd heeft, de verdere dag onbeperkt gebruik van het openbaar vervoer kan maken. Verder wordt voorgesteld een aantal tram lijnen door te trekken naar de westelijke tuinsteden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Toxopeus kwam gistermiddag te laat voor de opening van de tentoonstelling „Stedenspiegel" in het Haagse gemeentemuseum. „Door omstan digheden", zei hij tot een publiek van voornamelijk gemeentebestuurders, „die u niet onbekend zullen zijn, ben ik later in bed gekomen dan gewoonlijk". Zijn rede ter opening van de tentoon stelling onderdeel van de viering van het 50-jarig bestaan van de Bank voor Nederlandse Gemeenten liet hij ook al voorafgaan door een verontschuldiging. „De tijd en de rust hebben mij ontbroken, zodat ik hier helaas onvoorbereid sta", zei hij. Hij prees de tentoonstelling dan ook om hoedanigheden die zij niet heeft De directeur van de Bank voor Neder landse Gemeenten, de heer A. Vogel, deel de mee dat de bank een fonds wil in stellen om exposities mogelijk te maken die ten doel hebben de verdieping en de verbreiding van de kennis aangaande de gemeenten. De burgemeester van Weesperkarspel, de heer D. W. Kastelein, acht het niet uit gesloten dat minister Toxopeus een wets ontwerp zal indienen waarbij aan de ge meente Weesp de nodige armslag wordt gegeven om eraan mee te werken dat da woningbouw in West-Weesperkarspel, in samenwerking met Amsterdam, zo spoedig mogelijk tot stand komt. Door in 1962 reeds 345 ha. grond in de Bijlmermeerpolder te kopen en door de daaropvolgende snelle ontbinding van de pachtovereenkomsten kon Weesperkarspel reeds vijftien maanden na de eerste on derhandelingen met de grondeigenaren met de ophoging van de Bijlmermeer beginnen. Dit werk zal medio 1965 gereed kómen. Nog dit jaar zal met bouwrijp maken van de oostelijke helft van de Bijlmermeerpol der worden begonnen. De samenwerking met Publieke Wer ken van Amsterdam geschiedt reeds in een prettige sfeer, zei de burgemeester. Door de vrijwillige samenwerking met Amster dam is in korte tijd veel tot stand ge bracht, waardoor stagnatie kon worden voorkomen. Zolang de bestuursproblema- tiek niet is opgelost zal de gemeente Weesperkarspel op de zelfde voet haar taak uitvoeren, opdat de continuïteit van de woningbouw is verzekerd, aldus burge meester Kastelein. Het is nog steeds niet bekend wat mi nister Toxopeus zal gaan doen na de uit spraak van de Kamermeerderheid dat de Bijlmermeer bij Amsterdam moet komen. Verwacht wordt dat hij de kwestie mor gen in de wekelijkse ministerraad-verga dering zal bespreken en daarna zijn stand punt bekend zal maken. Dr. Arie Poldervaart, hoogleraar in de petrologie (kennis der gesteenten) aan de aardrijkskundige faculteit van de Colum bia Universiteit is woensdag op 46-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden. Poldervaart, die uit Nederlandse ouders werd geboren te Bandoeng in Indonesië, werd beschouwd als een zeer vooraan staand deskundig inzake de oorsprong van gesteenten en heeft onderzoekingen in Europa, Afrika, Oost-Indië, Australië en Noord-Amerika. Hij heeft in Nederland en Zuid-Afrika gestudeerd en tijdens de Tweede Wereldoorlog in het toenmalige Nederlands Oost-Indië gediend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Corrientes" (3 nov.) en ms „Cap San Antonio" (5 nov.); Australië: ss „Rijndam" (4 nov.); Brazilië: ms „Aludra" (3 nov.) en ms „Cap San Antonio" (5 nov.); Canada: ms „Pr. Joh. W. Friso" (4 nov.); Chili: ms „Wiesbaden" (1 nov.) en ms „Ravnanger" (4 nov.); Indonesië: ts „Essen" (5 nov.); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Pierre Loti" (1 nov.); Ned. Antillen: ms Chiron" (3 nov.); Nieuw-Zeeland: ss „Rijndam" (4 nov.); Suriname: ms „Nordica" (4 nov.); Verenigde Staten: ms „Kerkedijk" (4 nov.); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms Pendennis Castle" (1 nov.) en ms „Sloterkerk" (4 nov.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Op de boerderij van twee gebroeders in Voorthuizen zijn dinsdag op verzoek van de beide broers door een jager zeker elf honden met schoten hagel in koelen bloe de neergeschoten. Toen de politie tezamen met de dierenbescherming arriveerde trof men de kadavers in een vers gedolven graf aan. De slachting heeft plaatsgevonden om dat de broers hun boerderij hadden ver kocht en in een burgerhuisje wilden gaan wonen. Het aantal honden op het bedrijf schommelde rond de twintig. Zij verme nigvuldigden zich met een grote regel maat omdat daar op geen enkele wijze tegen werd gewaakt. De dieren hadden hun holen in hooimijten. De politie van Barneveld, waaronder Voorthuizen ressorteert, had de voorzitter van de officieel nog niet erkende maar zeer actieve afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren er op gewezen dat men bij de verhuizing vermoedelijk niet zou weten wat er met de honden diende te gebeuren. Ondertussen hadden de gebroeders reeds een dierenarts in de arm genomen, om de dieren met een spuitje te laten afma ken. Deze arts weigerde echter omdat de boeren de honden niet bijeen konden krij gen De voorzitter van de plaatselijke die renbescherming, de heer Kamphuis, nam daarop contact op met de broers en zei de dieren af te zullen halen. Nadat hi] een schuurtje als tijdelijk verblijf had la ten inrichten, ging hij opnieuw naar de hoeve. Toen men daar met een vrachtauto arri veerde, bleken er nog slechts vier honden rond te lopen, waarvan enkele zo vals wa ren dat zij hun redders door de hand schoenen heen in de hand beten. De broers verklaarden toen dat zij „er 's ochtends enkele hadden laten doodschieten". Men trof er elf in een kuil aan. Toen de heer Kamphuis zijn hand in een hol in de hooimijt stak, voelde hij vers bloed. Men vermoedt dat de jager de loop van zijn geweer voor het hol heeft gehou den en toen een schot heeft afgevuurd. Vandaag zou de hooiberg worden afgegra ven. Wanneer er doodgeschoten of gewon de honden worden aangetroffen wordt een gerechtelijke vervolging ingesteld. Men ziet tot nog toe in het neerschieten van de dieren geen strafbare dierenmishandeling. Achter de schuur werd nog een dood varken gevonden dat daar reeds lange tijd had gelegen. Enkele verwaarloosde kal koenen zonder ogen liepen over het erf

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5