Turkije, Sovjet-Unie en Cyprus schijnen elkaar nu te vinden *TwmT NT Bevoegdheden en beloning van de „Speaker" zijn vorstelijk SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Enosis is het schrikbeeld voor Athene en Makarios Guarneri Trio ensemble van klasse Wensen van de spoorwegen voor toekomstige stations hjümxtehm Qm.Chcnyesl/iaat 733 Presidentsverkiezingen op de radio Demonstraties voor ex-minister Olah Brits Lagerhuis koos zijn nieuwe voorzitter VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 15 Comité voor Kamermuziek Sas Bunge M onsterverbond Vragen Alles onder één dak het ideaal bij vervoersintegratie '0i KENT met het nieuwe MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak Hoe beter het f ilter- hoe zachter de smaak Meten met twee maten Levensgevaarlijk? Oude tradities Dwang' Kort nieuws (Van onze correspondent) ATHENE Het is de laatste tijd wat rustiger geworden in de Cypruskwestie. In die adempauze zijn er een paar goede dingen gebeurd. En zijn ook enkele accen ten verlegd. Daardoor is het vraagstuk Cyprus er bepaald niet minder parado xaal op geworden. De reis, die de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Erkin vandaag naar Moskou heeft ondernomen, werpt een aardig licht op de wijze waar op het decor intussen is veranderd. Het lijkt namelijk, of er in Turkije steeds meer begrip komt voor de minimumbasis waarop het land nog kan manoeuvreren. In deze positie ziet men dingen die men eerst niet zag, bijvoorbeeld dat Turkije met de Sovjet-Unie een negatieve richtlijn ge meen heeft. Beide landen zijn met verschillende motieven tegen de aansluiting van Cy prus bij Griekenland. De reis van Erkin herinnert aan de periode vlak na de om wentelingen in beide landen omstreeks 1922, toen Lenin en Atatürk elkaar von den in de gemeenschappelijke afkeer van wat toen Westers imperialisme heette en wat men nu met enige fantasie Grieks im perialisme zou kunnen noemen. Erkins' reis is geen noviteit. Er zijn an dere Turks-Russische contakten aan voor af gegaan. De enorme nieuwe Russische ambassade van glas en marmer op de Canakaya-heuvel ten zuiden van Ankara belichaamt echter de mogelijkheid van be tere betrekkingen, niet in de laatste plaats op economisch gebied. 'Advertentie HET GUARNERI-TRIO, dat zijn naam ontleent aan de instrumentenbou wer van de viool en cello, bespeeld door Herman Krebbers en Jean Decroos wiens echtgenote Danièle Dechenne de pia niste van het ensemble is, gaf gisteren het eerste concert in de jaarlijkse serie van het Comité voor Kamermuziek. Wet houder D. J. A. Geluk opende de avond met een kort toespraakje waarin hij kon meedelen dat de belangstelling voor deze reeks nog steeds stijgende is, er werden dit jaar vierhonderd abonnementen ver kocht. HET GUERNERI-TRIO bleek te zijn wat men er van verwachtte, drie voortreffelij ke musici die in een ver ontwikkelde tech niek en een hoge graad van muzikale be schaving de voorwaarden bezitten om com posities van uiteenlopende stijl en aard te interpreteren. Het werd duidelijk dat dit trio de klip van een ietwat huisbakken mu siceren die juist deze samenstelling van instrumenten (die eertijds veel als „huis muziek" gecultiveerd werd door de liefheb bers) bedreigt, mijlenver zou omzeilen. Hun eerste programmanummer, het Trio in G van Haydn, was direct een fonkelend stukje precisiewerk, dat in het rondo-met- Hongaarse-inslag culmineerde. HET TRIO VAN RAVEL, een van de meest indrukwekkende stukken kamermu ziek van deze eeuw, was vervuld van het aroma van speelsheid en tragiek dat een vart de paradoxen van Ravel's kunst is. De Passacaille,- die naar beweging en stemmingsinhoud aan de bekende Pavane voor piano doet denken maar veel rijper van klank en beleven, was het hoogtepunt, en daarin weer de passage waarin viool en cello alleen overblijven aan het eind, terwijl de piano zwijgt, een ademloos mo ment. Het meest doorwerkt was echter na de pauze de uitvoering van het derde Trio, opus 87 in C, van Brahms. In het lang zame deel gaf ook de cellist die tot nog toe misschien iets te veel bescheidenheid had getoond ten opzichte van de viool, een staal van bezield musiceren en dit hoge peil werd onverminderd volgehouden, waarbij het schijnbaar moeiteloze, elas tische vioolspel van Krebbers en het hel dere, trefzekere pianospelen van Danièle Dechenne mede het resultaat bepaalden. De aanwezigen liéten duidelijk hun in stemming blijken en het ensemble gaf nog een, eveneens subliem gespeelde toegift, het Menuet uit het derde Trio van Beet hoven. Tramkaartautomaten. Op drie plaatsen in Rotterdam onder andere bij het Cen traal Station zijn automaten opge hangen, waaruit men voor een gulden en een kwartje een zes-rittenkaart voor de tram- en buslijnen in de Maasstad kan trekken. Zigeunerin veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft een 44-jarige zigeune rin zonder vaste woonplaats tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens op lichting van een oude dame te Nijmegen. Maar in de eerste plaats hoopt Turkije waarschijnlijk op diplomatieke steun te gen de aansluiting van Cyprus bij Grie kenland in de komende V.N.-assemblee. Onlangs is Erkin al naar Madrid geweest, waarbij hij vooral aan de V.N.-stemmen van de Zuidamerikaanse landen zal heb ben gedacht. Turkije hoopt op een V.N.- motie waarbij het accent valt op de on afhankelijkheid van Cyprus. Doch er zijn diepergaande paradoxale ontwikkelingen. De afkeer bij de Turken van Enosis (aansluiting bij Griekenland) blijkt nu zo elementair, dat zij het nog wint van die van Cyprus' president Ma karios. En aangezien ook Makarios hou ding tegenover Enosis dubieus is, valt er de laatste tijd behalve een Turkse toena dering tot de Sovjet-Unie ook Turkse toe nadering tot de republiek Cyprus te be speuren. Dit bleek uit de recente ontspanning zo als het aflossen van het Turkse troepen contingent op het eiland, maar vooral uit het accepteren van de door Makarios aan gewezen en door zijn Turkse vicepresident Kutschuk onderschreven benoeming van de nieuwe Cyprische ambassadeur in An kara, Achmed Daim. Dat er zich, zij het nog heel vaag, een verrassend monsterverbond Rusland-Tur- kije-Cyprus aftekent voor een onafhanke lijk en neutralistisch Cyprus, ontgaat be paalde kringen in Griekenland niet. Pre mier Papandreou schijnt de ideologische actie voor aansluiting van Cyprus bij zijn land in hevigheid te gaan verdubbelen, on der andere door het sturen van een mi nister en een parlementaire delegatie. Ook deden de Griekse strijdkrachten op vallend mee aan de viering van Grieken- lands nationale feestdag in Nicosia op 28 oktober. Dat de Griekse premier met argumen ten moet komen waaruit moet blijken hoe nuttig voor beide landen de Enosis zal zijn is echter iets nieuws. Zelfs Alexan der de Grote wordt erbij gehaald om te betogen dat Cyprus een maximum profijt Minister-president Marijnen zal woens dagmorgen 4 november tussen 9 uur en half tien voor Hilversum I commentaar le veren op de Amerikaanse verkiezingsuit slag. Ook verscheidene fractievoorzitters in de Tweede Kamer hebben reeds toege zegd hun visie te geven. Zoals bekend is zullen de vier grote om roepverenigingen gezamenlijk "de bericht geving over de presidentsverkiezingen in Amerika vérzorgerv*?f)Vis§£lpnd via Hil versum I en H. De eerste gezamenlijke uitzending is op 3 november om 22.25 uur (Hilversum I). Van middernacht tot vier uur in de morgen is Hilversum II in de lucht, tussen vier en 9 uur Hilversum I daarna zal de berichtgeving tot twaalf uur door Hilversum II worden verzorgd en eventueel na 12 uur door Hilversum I. zal hebben van zijn positie als brug tus sen Griekenland en het Oosten. Ook zei Papandreou voor het eerst dat Cyprus niet bang hoeft te zijn een ambtelijk ge regeerde „achterprovincie" van Athene te worden. Zulke Griekse verklaringen werden in vroegere fasen van de Cypruskwestie vol ledig overbodig geacht. Is de kaart van de Enosis die zo sterk leek toch bezig aan Papandreous vingers te ontsnappen? Of zal zij alleen kunnen worden uitge speeld na werkelijk hevige strijd op Cy prus zelf tussen rechtse Grieken onder Grivas en Turkse Grieken onder de com munistische partij, een strijd te verge lijken met die in het Griekse moederland, uitgevochten rondom 1948? Een strijd, die dan door Turken en linksen gezien wordt als gericht tegen „Anschlusz" hun woord voor Enosis? (Van onze correspondent) WENEN Nadat de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, Olah, kortgele den afstand had gedaan van zijn functies in het Oostenrijks algemeen vakverbond, hebben ongeveer 500 van zijn aanhangers tegen het socialistische partijbestuur ge demonstreerd. Het ging vooral tegen de voorzitter van de partij, dr. Pittermann, de minister van Justitie Broda en de voorzitter van het algemeen vakverbond Benya. De demon stranten eisten dat deze drie functionaris sen zouden aftreden en dat Olah weer in zijn functies zou worden hersteld. Daarbij werden enige demonstranten handtastelijk, ze mishandelden minister Broda, omdat zij in hem de vóórnaamste tegenstander van Olah zien. Olah heeft zich op de achtergrond ge houden. Niets wijst erop dat hij op een scheuring in de socialistische partij aap- stuurt. Het bestuur van de socialistische partij heeft de afgelopen twee weken aan gezag ingeboet. Militaire mutatie. Tot kolonel van de in tendance-staf is benoemd luitenant kolonel b.d. F. Breunese. De jubilerende Nederlandse Spoorwegen willen zich ontdoerf van het 19de-eeuwse gewaad, dat zij in menig stationsgebouw nog tonen. Vervanging van oude stations is dan ook geen modegril, maar econo misch noodzakelijk. Aan de vervoersomzet wordt schade gedaan wanneer de toegang tot het moderne treinmaterieel wordt „af geschermd" door een ouderwets en sma keloos bouwwerk. Dit betoogt N. S.-ingenieur C. Douma in een boekwerkje van de afdeling Voorlich ting van de Nederlandse Spoorwegen. Ir. Douma voorziet dat de voortschrij dende vervoersinjegratie en dus het sa menspel met de overige vervoermiddelen, die bij de stations als verkeersknooppunt samenkomen, nog aanzienlijk zal toene men. Het N.S.-gebouw zal meer en meer zijn monumentaliteit verliezen. Er komen grote voorpleinen met autobusstations, taxistandplaatsen, veel parkeergelegen heid, stopplaatsen voor tram, trolley, mo norail, metro en dergelijke. Gheel andere mogelijkheden ontstaan volgens ir. Douma als in de toekomst deze vervoersintegratie uiteindelijk leidt tot op lossingen waarbij alles onder één dak is ondergebracht. Dit is een verkeerstech nisch ideaal dat tot nu toe in Nederland nog niet werd verwezenlijkt. Voorts ligt het in de lijn der verwachting, dat de in de stations geënte nevenbedrijven (restau rants, stallingen, winkeltjes, passagebu reaus, wissel- en inlichtingenkantoren, automatieken en dergelijke) een steeds be langrijker plaats zullen gaan innemen. Ir. Douma meent dat er voor de spoor wegen reden genoeg is om te streven met hun „eigen weg" zo diep mogelijk in het centrum door te dringen, een vraagstuk waaraan in vroeger dagen weinig aan dacht is geschonken. Wensen van de stedebouwkundige afde ling van N.S. bij de opzet van nieuwe stationscomplexen zijn: a) Reizigers die te voet naar het station komen (de grootste categorie N.S.-klanten) dienen de ingang van het station zoveel mogelijk zonder kruising met voorrijdend of doorrijdend verkeer te kunnen berei ken. Ook zullen zij ongehinderd bij de stopplaatsen van bus, taxi, trolley of tram en dergelijke moeten komen, b. De reizigers die per fiets arriveren die nen na het verlaten van de rijwielstalling (naast of onder het stationsgebouw) de trein zo snel mogelijk te kunnen bereiken, De fietsers, komend uit de stalling, zullen zich gemakkelijk moeten kunnen invoegen in het overige verkeer. c. Ook zij, die per tram, trolley of bus aankomen, dienen het station langs een korte route en zonder kruising van veel rijwegen te bereiken. d. Taxi's moeten tot dicht bij de ingang kunnen voorrijden. Tevens moeten de standplaatsen voor de taxi's dicht bij de uitgang aanwezig zijn. e. Er moet steeds meer plaatsruimte zijn voor parkerende particuliere auto's van hen, die de reis per trein voortzetten Advertentie KENT CIGAR ETTES- lus#* KING Sl-Z-E- P. LORILLARD COMPANY U.S.A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH LONDEN Deze week heeft het Britse Lagerhuis zijn nieuwe Kamer-voorzitter, de Speaker, gekozen. Voor deze bijzondere functie is gekozen de conservatieve sir Harry Hilton-Fofster. Bijzonder is een te zwak woord om de positie te kenschetsen, die de „Speaker" in het Britse politieke leven inneemt. Zaterdagmiddag 17 oktober omstreeks 15.00 uur ben ik met echtgenote en hond de zuiderpier te IJmuiden opgewandeld. Op de scheiding tussen oude en nieuwe gedeelte was een slagboom, waarop (naar mij later bleek) een bordje met „Verbo den toegang art 461 enz." Ik heb toen, met vrouw en hond aan de verboden kant zo'n tien minuten staan kijken, naar het beuken der golven op de basaltblokken, „als oud-zeeman", hetgeen aan die kant het beste te zien was. Daarna gingen wij met twee kletsnatte jongens, die van de kop van de pier kwamen, terug en we wa ren gelijk met de politieauto bij de boom. „Mijnheer (dat was ik) u bent in over treding, hoe is uw naam enzovoort. Tij dens het schrijven van de bon kwamen nog vier jongelui van het verboden gedeelte. „En hoe zijn jullie daar gekomen?" „O, door het zand (grote borden langs de kant met „Gevaarlijk drijfzand")" „Dan ga je dezelfde weg maar terug." Geen bon. Jon gens lachend af door het zogenaamd ge vaarlijke drijfzand. Belangstellend bleef ik naar de twee natte jongens kijken die nu aan de beurt waren. Er werd even ge praat. Geen bon. Jongens lachend af. Volgende patiënten: twee volwassenen met een jongetje. Even praten; er werd niet geschreven. Op mijn vraag of zij geen bon hadden gekregen antwoorden de man nen „Hij had geen bonnetjes meer". Nog twee mannen waren in aantocht. Daaraan werd geen aandacht besteed. De politie auto vertrok. Zondagmiddag ben ik mijn knakie gaan offeren. Ik vroeg de dienstdoende ambte naar of het in IJmuiden gebruikelijk was, dat als er tien mensen in overtreding zijn er maar één een bon krijgt, waarop hij antwoordde: „Gelijke monniken gelijke kappen", (Mijn idee). Ik vertelde daarop mijn wedervaren. Dan bent u v. G.?, dat heb ik in het rapport gelezen. U heeft een procesverbaal en twee minderjarigen een waarschuwing. Meer weet ik niet. Ik betaalde en bracht nog even een bezoek aan de zuiderpier, tot de boom met het bekende bordje, waar aan de lopende band onderdoor gedoken werd en zeker een drie honderd mensen zich op verboden terrein bevonden. De politie schitterde door afwe zigheid en de Staat der Nederlanden zijn op zondag 18 oktober 1964 een paar duizend knakies ontgaan. J. St. v. GRAAS, Haarlemmermeer. Als men als volwassen voetganger, keu rig op het zebrapad, de weg wil overste ken, mag men zich, als het na herhaalde pogingen eindelijk is gelukt, wel felicite ren. Het vege lijf heeft men nog net kun nen redden, voor een poosje. De Kennemerlaan men kan beter „Kennemerparkeerplaats" schrijven staat aan beide zijden van het Witte Kruis tot Pruis vol geparkeerde auto's, zelfs tot vlakbij het zebrapad. Behalve de volwassen voetgangers zijn er dan ook nog de schoolgaande kinderen die de Kennemerlaan moeten oversteken. Als ze dat, goed afgericht als ze vaak al zijn, bij het oversteekpad doen bij Pruis of Wilms Floet, is het voor een automobbi- list vaak niet te zien dat er iemand staat te wachten; daarvan hebben die lieden schuld die hun auto's daar hebben neerge zet. Dat is daar ter plaatse dan ook le vensgevaarlijk. Dientengevolge zullen er weinig moe ders zijn die die oversteekplaats bij hun kleintjes aanbevelen. De Lange Nieuw- straat, waar men wel goed zicht op de weg heeft, is trouwens ook een voorbeeld van hoe het per se niet moet. Ik heb er zelf heel wat sterke staaltjes van „heren", en niet vergeten „dames"- automobilisten meegemaakt: de één stopt voor een voetganger, de ander rijdt door. Meestal is ook daar een kind de dupe, want als de automobilist zegt: „Het was mijn schuld niet," kan een kind er niet tegenop. Overal klinkt de leus: „Houdt uw stad schoon, opgeruimd staat netjes", enzo voort. Wat heeft men aan een schone stad als het er levensgevaarlijk toeven is? Er is bij al deze ellende maar één vraag: „Velsen, waar blijven onze auto matisch beveiligde oversteekplaatsen?" Men fluistert wel eens, dat dit voor onze plaats te duur zou zijn. Niets kan, naar mijn smaak, te duur zijn voor onze vei ligheid, en die van onze kinderen. In IJmuiden is niets goed genoeg; zie maar, hoe mooi ons stadhuis wordt; zelfs een carillon komt er. En zie onze mooie sport velden eens aan. Op die velden mag niet één kind ontbreken doordat het op onze enorm onveilige wegen, een ongeluk over kwam. Ik hoor liever straks een carillon, zoals wij dat samen bijeen gaan brengen, dan die alarmerende claxon van de ongeval- In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. lenwagen, die moet stilhouden bij een kleu ter, in de Kennemerlaan. Mevrouw M. H. SCHIPPER- VAN HEIJNSBERGEN, IJmuiden. (Het zou niet juist zijn alle verkeers ongevallen zonder meer in de schoenen te schuiven van de automobilisten. De voet ganger moge zich dan als opgejaagd wild voelen als hij een drukke weg oversteekt, maar al te vaak ligt de oorzaak van een aanrijding juist in de deels roekeloze deels schichtige manier waarop vele voetgangers het rijdende verkeer menen te moeten kruisen. Het parkeerprobleem in drukke winkelstraten is een vraagstuk apart, voor al wanneer in de nabijheid geen ruimte beschikbaar is om parkeerterreinen aan te leggen. Daar waar auto's langs de weg staan is dubbele oplettendheid de bood schap. Naar de mening van de verkeers dienst van de Velsense politie, is er in de Kennemerlaan in IJmuiden geen sprake van een noodsituatie die een voorziening met door het publiek zelf te bedienen ver keerslichten dringend gewenst maakt. Mo gelijk kan hier iets bereikt worden met verkeersbrigadiertjes. Ook wij horen graag een carillon, al was het alleen maar om het geluid van gillende remmen te over stemmen Redactie). „Uniek" is een veel betere aanduiding. Immers, niet slechts ais politieke figuur, ook in het maatschappelijk leven neemt hij een unieke plaats in. Zo is hij, bij voorbeeld, naast de koningin de enige Brit, die gerechtigd is om de aanwezigheid te gelasten van allen, wier tegenwoordig heid hij verlangt als hij een ontvangst houdt of een banket aanbiedt. Zelfs de ministers zjjn verplicht, aan zulk een bevel te voldoen, evenals de leden van het Ho gerhuis en andere prominenten. Niemand in het Verenigd Koninkrijk mag critiek uitoefenen op „Mijnheer Spea ker" behoudens langs de weg van een in het Parlement aan de orde gestelde for mele resolutie. De beslissingen van de „Speaker" zijn onaantastbaar (alweer: behoudens critiek via een parlementaire resolutie). Zij worden steeds door alle partijen aanvaard. De Speaker kan voorts, na daartoe van het Lagerhuis opdracht te hebben gekregen, mensen in het openbaar berispen, een geldboete opleggen, ja, hen zelfs gevangen laten zetten, als zij zich hebben schuldig gemaakt aan gebrek aan eerbied jegens het Parlement. HET MERKWAARDIGE en hoge ambt van Speaker ontstond in 1377. In dat jaar kwam de eerste Speaker in functie. Se dertdien hebben er ruim 140 in het Par lement „geregeerd". Evenals zijn voorgangers, zal ook de nieuwe Speaker met plechtig ceremo nieel worden geïnstalleerd. Dat ceremo nieel weerspiegelt de langdurige, moeiza me en soms hevige strijd, die resulteerde in het grote prestige en de hoge status van de Speaker in later tijd. De voor zitter van het Lagerhuis ontleent de titel Speaker aan het feit, dat hij door de eeu wen heen de officiële woordvoerder is ge weest van het Lagerhuis bij onderhande lingen met de koning. Tegenwoordig vinden zulke besprekingen ook plaats, maar in goede harmonie. Vroeger ontbrak daar zo nu en dan wel eens iets aan. Dan had de Speaker vaak grote persoonlijke moed nodig om de vorst tegen te spreken en te waken over de rechten van het Parlement. Eens het was in 1642 gebeurde het, dat de koning, Karei I, het Lager huis betrad en zjjn wens kenbaar maakte om vijf hem onwelgevallige Lagerhuisle den gevangen te nemen. De Speaker, Lenthall geheten, besefte onmiddellijk, dat de vorst buiten zijn boekje ging en de rechten van het Lagerhuis met voeten wil de treden. Hoewel hij alle leden van ge zicht kende en hun namen wist, voldeed hij niet aan het bevel om de door de koning gezochte leden aan te wijzen. In tegendeel, hij zei vrijmoedig tegen de ko ning: „Ik heb geen oren om te horen en geen ogen om te zien, tenzij dat het La gerhuis mij gelast, wel oren en ogen te hebben". De koning was ziedend en ver bouwereerd. Toch verliet hij het gebouw zonder de hem onwelgevallige volksverte genwoordigers te hebben kunnen laten ar resteren. Ook in onze tijd is de eerste verplichte ambtshandeling van een nieuw-gekozen Speaker, te eisen, dat de koning of de ko ningin „de onbetwiste rechten van het La gerhuis erkent". Formeel willigt de ko ning die eis in, als hij de benoeming van de nieuwe Speaker bekrachtigt. De Spea ker wordt door alle leden van het Lager huis in vrije stemming gekozen. De tra ditie wil voorts, dat hij, eenmaal gekozen, zich losmaakt van elke partij-politieke bin ding. Als voorzitter neemt hij een volstrekt neutrale positie in. Zijn stem gaat dus ver loren voor de fractie, waartoe hij behoor de. DE EERSTE DAAD na de verkiezingen van het Lagerhuis is de aanwijzing van een Speaker. Zonder Speaker heeft het La gerhuis namelijk geen stem en kan het niet optreden. Komt het Lagerhuis in eer ste zitting bijeen, dan verheft de griffier zich van zijn zetel en wijst hij onder dood se stilte de leden aan, die een kandidaat voor het voorzitterschap willen pousseren. Nadat zij allen het woord hebben ge voerd, volgt de stemming. Het Lagerhui» kiest dus zijn voorzitter zonder enige in menging van de regering of de koning(in), ja, desnoods dwars tegen beider wensen in. Is er een Speaker gekozen, dan snellen zijn voorsteller en diens medestanders op hem toe, nemen hem bij de arm en dwingen hem met (symbolisch) geweld om plaats te nemen op de voorzitterszetel. De ze vertoning van dwang en tegenstribbe len dient om het Lagerhuis duidelijk te maken, dat de nieuwe Speaker zich de ho ge eer onwaardig acht en de benoeming zou weigeren, als hij dit zou kunnen doen. Tevens dient de vertoning om duidelijk te maken, dat het Lagerhuis wil, dat hij voor zitter is. Het is thans een symbolische waarschu wing aan het adres van de koningin, maar deze waarschuwing had vroeger, toen een Speaker wel eens gevaar liep, bij machti ge vorsten of invloedrijke ministers in on genade te vallen, wel degelijk reële bete kenis. Binnen een etmaal na de verkie zing van een Speaker moét de koningin da keuze bekrachtigen. Zo was het vroeger, zo is het nu nog. Het gebeurt wel, dat een Speaker her benoemd wordt. Maar zelfs, als dit niet ge beurt, is zijn ambt beslist een „goede be trekking". Hij geniet namelijk een salaris van meer dan een halve ton per jaar. En als een Speaker aftreedt, kan hij rekenen op een pensioen van circa 80 percent van zijn salaris. Bovendien wil de traditie, dat hij dan tevens verheven wordt in de adel stand en de titel krijgt van burggraaf (viscount). Dit betekent, dat hij lid wordt van het Hogerhuis en dus in het Lagerhuis nooit meer zitting kan nemen, tenzij het af stand doet van zijn titel. Stellig is het juist om niet alleen de bevoegdheden van een Speaker, maar ook diens beloning voor aan het land bewezen diensten als vor stelijk te kenschetsen. Meisje geschaakt. Een 26-jarige markie- zenmaker uit Maarssen is door de Utrechtse politierechter wegens het schaken van een minderjarige tot een gevangenisstraf van drie weken ver oordeeld. De jongeman had in het begin van dit jaar een zeventienjarig meisje uit Ermelo geschaakt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15