Voor spijtoptanten is de deur nu definitief gesloten APARTHEID uit VELO A. R. de BOER Een goede toon poor Zuid-Afrika Kunnen computers denken? Gijzeling van marktkoopman opgeheven Minister van Justitie verklaart: Televisie vervangt schoolbord Hallomet de zuidpool! Grevelingendam komt aan de oppervlakte Bouwactiviteit in eerste halfjaar ...en de consequentie THUIS VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 17 Inaugurele rede van prof. dr. M. Euwe Hij zal niet meer onder de prijs verkopen Brandweer had een nieuw nummer en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Stichting Nutsspaarbank CONSTANT verlovingsringen Prof. dr. M. Euwe heeft gistermiddag zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de methodologie van de automatische in formatieverwerking aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg aanvaard. In zijn inaugurale rede wierp hij de vraag op of computers kunnen denken. Hij zei dat een machine doorgaans wel in staat zal zijn de resultaten van het menselijk denken op te leveren, en wel zeer snel en zonder fouten. Een andere vraag is echter, of de computer daarbij de weg van het mense lijk denkproces kan volgen en dat denk proces zal kunnen stimuleren. Psychologische proefnemingen hebben geleid tot de ontwikkeling van een pro gramma, dat het menselijk denkproces si muleert. Er zijn stromingen, die tegenover el kaar staan. De ene huldigt de opvatting, dat het menselijk brein biologisch en niet fysisch gezien mag worden. De andere richting meent, dat, evenals het principiële verschil tussen organische en anorganische chemie ruim een eeuw ge leden is overwonnen, de ogenschijnlijk nog veel diepere kloof tussen het gebeuren in lichaam en geest eerlang evenzeer zal worden overbrugd. Prof. Euwe's conclusie was dat het ra tionele denken vatbaar is voor simulatie, zij het ook dat deze simulatie weinig ge nuanceerd is. Hij twijfelde eraan, dat de ze simulatie op den duur belangrijk ver beterd zal kunnen worden. Het integrale denkproces, dat naast rationele elemen ten zoveel gevoelsoverwegingen inhoudt, valt echter geheel buiten het bereik van de machine, aldus prof. Euwe. De 56-jarige Amsterdamse marktkoop man, die zich sinds 20 oktober in het hoofdstedelijke Huis van Bewaring in gijzeling bevond wegens het niet opvolgen van een gerechtelijk vonnis tot betaling van een dwangsom aan Douwe Egberts, is vrijgelaten. Hij zal de D.E.-koffie nu tegen de vastgestelde prijs gaan verkopen Douwe Egberts had tegen de koopman een kort geding aanhangig gemaakt, omdat deze koffie onder de vastgestelde prijs verkocht. Douwe Egberts heeft de gijze ling doen opheffen na toezegging van de koopman dat hij zich in het vervolg aan de vastgestelde prijs zal houden. Advertentie ELECTRISCHE DEKENS volmaakt veilig Philips - Erres e.a. v.a. 79.00 VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 De spoorwegen hebben als proef snoepautomaten geplaatst in twee dieseltreinen op het traject Gelder- malsen-Dordrecht. Als de automaat bevalt zullen binnen afzienbare tijd alle treinen van snoepautomaten worden voorzien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Scholten van Justitie voelt er niets voor thans nog nieu we aanvragen van spijtoptanten uit Indo nesië om toelating tot ons land in behan deling te nemen. Met nadruk zei hij dit in de Tweede-Kamercommissie van Jus titie, waar zijn begroting werd besproken. De aanvraagtermijn is reeds op 1 april gesloten. Mr. Daams (P.v.d.A) had erop aange drongen om in bepaalde gevallen een uit zondering toe te staan. De minister wees dit af. „Het is buitengewoon gevaarlijk de deur weer op een kier te zetten" zei hij. Het is de bedoeling dat dit jaar de nog liggende aanvragen afgehandeld worden. De nota van minister Scholten over het gevangnisbeleid in de komende jaren werd door de Kamerleden zeer positief be oordeeld. De minister herinnerde er aan, dat het momenteel niet mogelijk is pre cies te zeggen welke richting men uit moet gaan met het gevangeniswezen. Hij wil geen revolutie in het strafrecht ver oorzaken. Tegen de vestiging van een trainingskamp voor jeugdige kortgestraf ten in Austerlitz heeft de gemeente Zeist grote bezwaren. Ter geruststelling van de bewoners van Zeist zei de minister, dat het niet de bedoeling is er een open kamp van te maken. Het wordt juist een streng kamp. Mr. Daams vestigde bij de bespreking van de jeugdcriminaliteit de aandacht op bepaalde gebruiken in de studentenwereld. Ook bij de laatste ontgroeningen zijn mis standen aan de dag getreden, zei hij. In de studentenmaatschappij wordt al te ge makkelijk getolereerd wat anderen een Als eerste school in Nederland maakt de lagere school voor visueel gehandicap te meisjes „De Wijnberg" in Grave ge bruik van een gesloten televisiecircuit. Het beeldscherm vervangt daar het schoolbord. De onderwijzeressen leggen de leerboek jes onder de camera waardoor de tekst vergroot op de zes 59 cm-beeldschermen verschijnt. Bij deze t.v.-installatie behoort een glas plaat waarop de meisjes kunnen schrij ven en rekenen. Wat op de plaat geschre ven wordt verschijnt eveneens vergroot op de schermen. Het systeem is ook ge schikt om schooltelevisie-uitzendingen te ontvangen. Een felle brand verwoestte gisteren de boerderij van de heer J. E. Immenga bij Finsterwolde. De heer Immenga ontdekte zelf de brand maar kon de brandweer niet telefonisch bereiken daar deze1 sinds kort een nieuw nummer heeft, hetgeen hij niet wist. Hij probeerde vervolgens bij de poli tie alarm te slaan, maar dit duurde enige tijd. Toen de brandweer arriveerde waren de boerderij en het woonhuis reeds verloren. Vijftien melkkoeien, negen vaarzen, tien kalveren en een stier kwamen in de vlam men om. De oorzaak van de brand is on bekend. ontsporing zouden noemen. Als voorbeeld noemde hij het kort en klein slaan van de Wageningse sociëteit door Nijmeegse studenten. Minister Scholten meende dat de studen ten veel geleerd hebben van de gebeurte nissen van een aantal jaren geleden, het geen te merken is uit het verloop van de groentijden van de afgelopen jaren. De studentenmaatschappij reinigt zichzelf door eigen maatregelen en tegenmaatre gelen. Voor optreden zijnerzijds zag hij dan ook geen speciale reden. Er is ook nog gesproken over het gebruik van vuur wapens door de politie. „Een waarschu wingsschot blijkt nogal eens een schot in de roos te zijn," zo werd opgemerkt. Een voorzichtig gebruik van vuurwa pens door politie en douane, gebaseerd op de huidige instructies, is geboden, zei mi nister Scholten. Verscherping van die in structies achtte hij niet nodig. Hij vroeg aandacht voor de moeilijke positie waarin politie en douane vaak verkeren. Advertenti Ook voor het aller laatste sportnieuws I 100 service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 Toen bij de familie Verschoor in Voorburg de telefoon ging, hoorde de heer des huizes tot zijn verrassing de rijkstelefoniste zeggen „Wacht u evenhier komt de zuidpool voor u". Even later hoorde de heer Verschoor de stem van zijn zoon Piet, die deel uitmaakt van de gecombineerde Bel gisch-Nederlandse zuidpool-expeditie. Piet vertelde dat de expeditieleden het goed maakten, maar wel verlangden naar het voorjaarszonnetje. Op 6 decem ber vertrekt er een schip naar het ohservatiegebied met nieuwe expeditie leden, die hun collega's in het poolge bied gaan aflossen. Die komen dan in het voorjaar terug. Advertentie Sparen in je jeugd, geeft je later vreugd in de gemeente Velsen (Van onze correspondent) Vlissingen Het werk aan de Greve lingendam vordert ondanks de vele moei lijkheden die telkens weer opduiken, toch nog redelijk goed. Op het ogenblik hebben de tien gondels, die sinds enkele weken op de kabelbaan boven het sluitgat heen en weer rijden, onder water een dijk ge bouwd die nu bijna aan de oppervlakte komt. Wanneer de dijk over enkele weken nog hoger geworden is, komt er een kri tiek moment voor de dijkbouwers. Afge wacht moet dan worden of de gebruikte stenen zwaar genoeg zijn om niet door de sterke stroom te worden weggespoeld. Ondanks de vele moeilijkheden met de kabelbaan, zoals een kabelbreuk, een de fect aan de motoren en het neerstorten van enige tonnen steen op de constructie die de kabel draagt, is rijkswaterstaat toch niet ontevreden over het resultaat. Het is dan ook waarschijnlijk dat een van de andere sluitgaten, de Oosterschelde of het Brouwershavensegat ook met behulp van een kabelbaan gesloten zal worden. Advertentie ALLE MODELLEN SXQJQJ LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft meegedeeld dat in het eerste halfjaar van 1964 de produktie in de gebouwensectoren 2,237 miljoen heeft bedragen. Dit is in lopende prijzen 912 miljoen meer dan in het eerste half jaar van 1963. Van deze stijging ad 912 miljoen komt f 445 miljoen of 49 percent voor rekening van de woningbouw. De produktie in de woningbouw steeg van 637 miljoen in het eerste halfjaar 1963, tot 1,082 miljoen in de overeenkomstige periode van 1964. Het is ont- en wel zeer teleurstel lend, telkens weer te moeten ervaren, hoe slecht veel Nederlanders op de hoogte zijn met hetgeen in Zuid-Afri ka gebeurt. Dat het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond de stadsorganist van Haarlem wil weerhouden van een concertreis naar dat verre zuiderland en de heer J. J. Voogd beweert, dat de heer Kee daar alleen in „aparte" gelegenheden zal kunnen optreden, is weer een dubbel bewijs van deze onkunde. Het is bo vendien wel een duidelijk staal van begripsverwarring als men een reis naar een ander land uitlegt als een aanvaarding van het levenspatroon van dat land, uitgedrukt in zijn poli tiek, die in dit geval afschuwelijk wordt genoemd. Óm de gehele inge wikkelde situatie van Zuid-Afrika uit een te zetten zou veel meer nodig zijn dan in een kort artikel mogelijk is. Maar ter verheldering van begrip en verbetering van kennis daar over zou ik graag enkele dingen noemen, nu de reis van de heer Kee een zaak voor B. en W. van Haarlem is geworden. 1. De republiek Zuiud-Afrika, 'n Wes terse democratie, ontstaan en ontwik keld uit en door volken van Westeuro- pese oorsprong, vaderland van een uit deze nakomelingen gegroeid volk van drie miljoen met eigen taal en karak ter, heeft binnen zijn grenzen vele vol ken van ook onderling zó uiteen lopende rassen, aard en cultuur, dat eenheid onmogelijk is. Behalve de 12 miljoen gevormd door acht grote Ban toerassen en de vele kleinere met verschillende talen is er een (kleur ling) mengbevolking van lVs miljoen, een Indiërbevolking van een half mil joen en een kleinere Maleiergroep. Ge legen in het zuiden van een niet-Euro- pees continent is de positie van Zuid- Afrika met geen ander land ter wereld te vergelijken. Het volk heeft zijn vrij heid bevochten op de natuur, trekken de primitieve stammen uit noordelijker streken en in een zware strijd tegen het Engelse imperialisme. Gedragen door zijn godsdienst, gedreven door energie, geholpen door de minerale rijkdommen, bijgestaan door emigranten uit vele Europese landen, heeft het zijn land ontwikkeld tot een welvarende staat met alle kenmerken van een moderne republiek in Europese stijl: parlement, rechtsbestel, onderwijs in allerlei vorm en voor alle bevolkingsgroepen elk naar haar aard, met landbouw, veeteelt, han del en industrie volgens Europese me thoden en stijl. Het had hierbij het voordeel van een arbeidspotentieel uit de Bantoestreken, tegen lager loon dan een Europese arbeider ontvangt. Een loon overigens, dat naar Bantoemaat staf veel hoger is dan zijn inkomsten in eigen streek en dat dan ook velen van buiten Zuid-Afrika's grenzen aan lokt om in de republiek te gaan werken. Gelijk alles in Zuid-Afrika is ook dit loonpeil in beweging; de laatste jaren zijn de lonen zó gestegen, dat veel Bantoe-arbeiders thans m.m. dus naar hun behoeften, levenspeil, -ge woonten e.d. gerekend niet onderdoen voor hun collega's in Europa en er ze ker veel beter aan toe zijn dan de Ban toes in de nieuwe Afrikaanse landen, ook al omdat zij gratis onderwijs voor hun kinderen en gratis medische zorg voor hun gezin ontvangen. De symbiose van „blank en zwart" is dus voor beiden nuttig gebleken. 2. Als Westerse democratie en vader land van de Zuidafrikaners wensen de drie miljoen hun identiteit te bewaren. De „apartheidsidee" dateert dan ook niet van deze eeuw, zij is uitdrukking van de levenswil en het levenspatroon van de mens, die al eeuwen lang te midden van andere rassen heeft ge leefd. Toen in 1910 met de stichting van de Unie van Zuid-Afrika een eerste stap werd gezet op de weg naar eigen staatsvorm, vrij van Groot-Brittannië, was dit een unie van vier blanke pro vincies: de Kaap, Transvaal, de Oran je-Vrijstaat en Natal. De Bantoes in de ze streken vielen buiten Engelands aan dacht, en de staatkundige fout werd ge maakt, dat Beetsjoeana-, Basoeto- en Swaziland buiten de Unie bleven; dit werden Britse protectoraten, die achter lijk bleven. Zij zetten thans ook de eer ste stappen op de weg naar zelfstandig heid, doch zijn en blijven economisch op Zuid-Afrika aangewezen. 3. Nadat in 1960 met de republiek de vrijwording van Engelse invloed staatkundig, want economisch en qua stijl is Zuid-Afrika nog sterk Engels ge oriënteerd was beklonken, kon de re gering zich meer met het grote pro bleem van de rassensamenleving be zig houden, waarvan trouwens de laat ste halve eeuw toenemende studie werd gemaakt. Als in heel de wereld kwam er meer aandacht voor het andere ras en zijn rechten. „Apartheid" kreeg ge leidelijk de positiever betekenis van „eiësoortige ontwikkeling", leven en groei volgens eigen aard en in eigen stijl. Een gezond beginsel, dat men ginds wil verwezenlijken door instel ling van afzonderlijke Bantoestaten; de Transker (1962) is hiervan een begin; binnenkort volgt Tswanaland. Generaal Hertzog heeft een halve eeuw geleden de gedachte van gebiedsscheiding reeds thonie Donker, Jacques Bloem, A. Ro land Holst, prof. P. J. Bouman, mr. dr. J. Donner, Cor de Groot, Willem van Otterlo, Albert Vogel en zovelen meer door hun bezoeken zich eens verklaard met de politiek? 2e een kunstenaar of geleerde die in Z.-A. voor Bantoes, kleurlingen, Aziaten of wie dan ook wil optreden, zal dit zeker kunnen en mo gen doen mits hij geen communistische ideeën verkondigt. 3e een houding als van de Bond van Toonkunstenaars en de heer Voogd is zeker niet dienstig tot beter inzicht, noch hier, noch in Z.-Afrika. Toen de hoofdredacteur van Die Burger, Kaapstad, het belangrijkste Zuidafrikaanse dagblad in de republiek, onlangs bij mij op bezoek was, zei hij, dat hij na drie weken Nederland de problemen van het eigen land kwijt ging raken. Maar hij begon zich nu be zorgd te maken over de vraagstukken van Nederland. Ik geloof, dat een be zoek van de bestuurderen van de Neder landse Toonkunstenaarsbond, vergezeld van de heer Voogd, aan Zuid-Afrika, hen van hun zorgen-in-Nederland over dat land zou verlossen. Een afgetreden rechter van een Amerikaans rondgaand hof, Max M. Korshak, die kort geleden Zuid-Afrika bezocht en erheen toog met „extreme hostility, ready to criticize and scorn", kwam tot de overtuiging, dat Z-A de gangmaker van Afrika zal Naar aanleiding van de vragen die het Haarlemse raadslid J. J. Voogd heeft gesteld over de reis van de stadsorganist de heer Piet Kee naar Zuid-Afrika vragen die inmiddels door het college van Burgemeester en Wethouders zijn beantwoord heeft de heer P. KorthuVs, voormalig attaché voor pers- en culturele zaken bij de Nederlandse ambassade in Pretoria, ons een artikel gestuurd, dat wij hierbij afdrukken. Wij stellen de heer Korthuys daarmee in de gelegenheid in onze krant zijn visie over de oorzaken en de principiële kanten van de apartheids politiek naar voren te brengen. Daarnaast plaatsen wij onze eigen opinie over dit probleem. verdedigd: „laten we een deel van de Unie aan de Bantoes geven, zodat ze zich daar overeenkomstig hun aard kun nen ontwikkelen". Ook de ontwakende Bantoevolken wensen hun eigen identi teit, négritude, die exclusief en onver zoenlijk is. In principe ontmoeten deze „nationalismen" dus elkaar. 4. Verwezenlijking van deze gedach ten eist tijd. Intussen wensen de Ban toes in de blanke staat stemrecht en medezeggenschap, althans voor zover ze enig peil van ontwikkeling hebben bereikt; de grote massa is tevreden met het, in vergelijking met dat in veel andere Afrikaanse landen, rustig en beschermd bestaan en bekommert zich niet om politiek. Hun zorgen worden trouwens behartigd door hun stamhoofd of in de woongebieden de Bantoe stadsdelen bij de steden door een vertrouwensman en hogerop door het ministerie van Bantoezaken waar hun eigen mensen met de blanke ambtena ren samenwerken. De eigen politie zorgt voor hun beveiliging tegen de misdaden van hun mede-Bantoes. Zij hebben er hun eigen bierzalen, sport velden, bioscopen, kerken en scholen. Of deze stedelijke Bantoebevolking die met het Westers cultuurpatroon door lopend in aanraking blijft, op de duur 'n andere vertegenwoordiging zal moe ten hebben, is een vraag die rustig aan de ontwikkeling van zaken ginds kan worden overgelaten. Trouwens: politie ke rechten zijn werkelijk niet het sum mum van menselijke vrijheden! En wanneer deze Bantoes niet door op ruiers uit China of Rusland tot ter reur- of sabotagedaden worden gedre ven, zullen zij, naar meer en meer blijkt, niet tegen maar samen met de regering, de goede weg willen zoeken. Een lange weg, ook bij het versnelde tempo van Afrika's ontwikkeling. 5. Dat de apartheidsidee de neiging openbaart tot steeds verder gaande wet telijke maatregelen is zeker even be droevend, als het verheugend is dat ve len in Z.-A. tot diepere bezinning en sterker critiek op de uitwassen van de politiek komen, (ik moge ter lezing aan bevelen „The two faces of Africa", door prof. dr. Ben Marais, Shuter Shooter, Pieter Maritzburg 1964). Ook sommige politiemethoden die bij uitvoering van die maatregelen worden gevolgd, zal zeker niemand hier en menigeen in Z.-A. verdedigen. Men moet hierbij ove rigens bedenken, dat de Bantoes die met de politie in aanraking komen nu ook niet altijd brave jongens zijn! 6. Om ten slotte tot de aanleiding tot dit artikel te komen wil ik opmerken, le dat een kunstenaar of geleerde die een land bezoekt, zich zeker daardoor niet conformeert met de politiek van dat land, noch met zijn godsdienst, noch bv. met zijn drankgewoonten of iets van dien aard. Hebben prof. An- Het verheugt ons, in nevenstaand artikel een bij uitstek deskundig en in de situatie ingewijd man aan het woord te hebben kunnen laten, die een ongetwijfeld verhelderend beeld heeft geschilderd van de algemene moeilijkheid waarmee Zuid-Afrika worstelt ten aanzien van de coëxisten tie-eisen zijner verschillende bevol kingsgroepen, alsmede van de gede tailleerde problemen die het rege ringsbeleid bepalen. Een zuiver histo risch en ethnologisch inzicht in de si tuatie der Zuidafrikaanse unie is pri mair noodzakelijk om te kunnen oor delen over bepaalde verschijnselen, die dat regeringsbeleid begeleiden en die vaak aanleiding zijn tot heftige meningsverschillen. Uit dit overzicht van de heer Kort huys blijkt, dat de toepassing van de apartheidspolitiek tot op zekere hoogte onvermijdelijk is in het kader van een bestuur, dat op welvaart van de gehe le natie inclusief de gediscrimineer de volksgroepen is gericht. Dit wordt naar onze mening zo duidelijk geargu menteerd, dat het moeilijk zal zijn steekhoudende argumenten te vinden die dat overtuigend tegenspreken. La ten wij dit vooropstellen als de erken ning van een algemene factor van be leid voor iedere situatie, waarin sterk geciviliseerde naast praktisch ongecivi liseerde volksgroepen samen moeten le ven. Laat daardoor in ieder geval één misverstand ontzenuwd zijn, namelijk: dat apartheid nooit en nergens een ge rechtvaardigde basis van bestuur zou kunnen zijn. Dit is het misverstand, waarmee fer vente „anti's" zich terecht de woede van Verwoerds medestanders in en bui ten de Unie op de hals halen en waar mee iedere vruchtbare discussie over het probleem bij voorbaat tot misluk king wordt gedoemd. Er is echter ook een misverstand dat aan de zijde van de fervente „pro's" koppig in leven wordt gehouden en ins- gelijke aanleiding tot ontkrachting van discussies vormt: het misverstand namelijk, dat apartheid doel ener sa menleving zou zijn en niet enkel maar middel tot een orde van gelijkheid al ler leden. Apartheid als middel tot ordelijke zijn, ook al zou de vijandige houding van het noorden voortduren. Hij was bijzonder onder de indruk van het feit, dat de regering vele miljoenen die van daag wilden hadden kunnen zijn, tot be schaving had gebracht .".dank zij haar politiek. En hij is niet de enige bezoe ker die zijn oordeel wijzigt als hij ziet wat er werkelijk aan de hand is in dit land waar de practische toepassing van de democratische idealen wel bijzonde re moeilijkheden oplevert. P. KORTHUYS v.m. attaché voor pers- en culturele zaken bij Hr. Ms. Ambassade te Pretoria. en geregelde groei naar een welvaren de staat kan nuttig en aanvaardbaar zijn, met de conditie dat de apartheids- wetten niet misbruikt worden ten bate van de heersende groep. Apartheid als doel, als uiteindelijke status die de groei moet bekronen, is uit het oog punt van menselijk grondrecht onaan vaardbaar. Ten aanzien van Zuid-Afrika kan wel betoogd worden dat de apartheid slechts als middel wordt aangewend en dus onvermijdelijk zowel als nuttig is, maar daar behoren dan toch twee ernstige bedenkingen bij te worden genoemd: Ten eerste worden de apartheidswet- ten duidelijk en herhaaldelijk gebruikt om andere doeleinden te dienen dan de welvaart voor alle groepen. Politiële en politieke methoden van incidentele on derdrukking worden onder 't mom van „apartheid" door de wetten mogelijk gemaakt en door het gezag toegepast. Ten tweede ontbreekt de consequentie van het ideaal, dat door de apartheids- wetten wordt verkondigd: de consequen tie dat, wanneer door middel van de gescheiden ontwikkeling der volksgroe pen individuen uit die verschillende volksgroepen eenzelfde niveau van ci- vilisatie, kennis, levenswijze en sociale aanpassing hebben bereikt, deze zou moeten worden toegestaan te leven en te verkeren onder een en dezelfde for mule, met andere woorden, in een sfeer van volkomen gelijkheid, gelijkberech- tigheid, integratie in alle maatschappe lijk denkbare opzichten. Die consequentie ontbreekt echter in Zuid-Afrika niet alleen, zij wordt heel duidelijk en pijnlijk nauwkeurig gene geerd. Dat blijkt uit het heel eenvoudi ge feit, dat een willekeurige persoon lijkheid van de hoogst denkbare be schaving, behorende tot de top van het intellect, met alle mogelijke graden van ontwikkeling en met de meest vol maakte sociale civilisatie, ondanks dat alles toch in Zuiud-Afrika niet de rech ten noch de behandeling van de eerste klasse zal kunnen genieten indien zijn huis niet blank is. Als de apartheid als eerlijk middel tot ontwikkeling en beschaving der kleur lingen zou leiden tot de volkomen ge lijkheid en de maatschappelijke ver menging der individuen die aan de top dezer ontwikkeling aanlanden, zou geen enkel objectief beoordelaar met gezon de ethische normen en van politiek-de- mocratische overtuiging er bezwaren tegen kunnen hebben. Nu het „middel" zich kenmerkt als „doel", met het dui delijke oogmerk om een permanente discriminatie te verwezenlijken in een orde waarin een bevoorrechte boven ontrechte klassen is te onderscheiden, moet in naam van de westelijke be schaving, de westelijke sociale idealen en de westelijke levenshouding, zowel als uit naam van het christendom, het humanisme en alle op de gelijkheid der mensen berustende levensbeschouwin gen de apartheid worden afgewezen. De apartheid als middel onvermijde lijk en nuttig achtend, moet men eisen dat als de consequentie van dat middel onverbloemd en algemeen tot beginsel van de politiek wordt verheven: de uiteindelijke erkenning van de gelijk heid ongeacht huidskleur of overtui ging, wanneer de praktische hinder nissen voor die gelijkheid, voortkomend uit verschil in levensgewoonten, tradi ties en ontwikkeling zijn geëlimineerd. Zolang de Zuidafrikaanse regering en haar medestanders niet daartoe over gaan, moet helaas worden vastgesteld dat de klaarblijkelijke doelstelling van haar politiek overeenkomst met de doeleinden van permanente discrimina tie die men aantreft in verwerpelijke orde-systemen als het dogmatische communisme (tegen de bezittende en adellijke klassen), het fascisme en na- tionaal-socialisme (tegen de Joden, de geestelijkheid, de niet partij-gezinden, etc.) en andere politieke stelsels waar in ernstig afbreuk wordt gedaan aan meer of minder menselijke grondrech ten ten bate van een heersende groep. Wij meenden deze aanvulling op het betoog van de heer Korthuys niet te mogen nalaten, om het aangesneden onderwerp zo dicht mogelijk van alle zijden te benaderen. Redactie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17