Reële belastingverlichting zit er deze regeringsperiode niet in Loon- en prijspolitiek in EEG loopt nog te ver uiteen Hogere winst Hoogovens Saturne geen hazardspel HET WEER In Soedan vielen doden Franse aftocht uit heel waarschijnlijk Parijs gisteren diplomatiek het centrum van Europa EEG lijkt te worden Onze appeltaart SLIJTERIJ SWIER ELZER's MINISTER ANDRIESSEN ROTTERDAM In derde kwartaal Haarlemse rechtbank spreekt de exploitant van het Badhotel vrij Twee doden in het verkeer Voor modieuze dames- en teenerkleding sSeeMORRIS "ieforetfou êuif! COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN NAPPA EN SUÈDE JASJES Politiek Bestrijden Boterstaven VAN BREUKELEN Het woord is aan 99 Mistig Positief Onheil Neem eens proef! HAZENBERG Automobielbedr. Velserbeek n.v. uw gezelligheidsleverancier ZATERDAG ALS RECLAME MOORKOPPEN Patisserie DEKKERS 49e JAARGANG NUMMER 303 VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosal Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Een werkelijke verlichting van de be lastingdruk zit er in deze regerings periode niet meer in. Wel zal een cor rectie nodig zijn over jaren, die een ge ringe belastingverlaging met zich mee zal brengen, maar voor het nationaal inkomen zal het aandeel dat de belasting hierin heeft, gelijk blijven. Dit zei gister middag in het Rotterdamse Hiltonhotel prof. dr. J. E. Andriessen, minister van Economische Zaken, op een bijeenkomst van de Europese beweging, waar ook de heer R. Marjolin, vice-voorzitter van de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap, het woord voerde. Minister Andriessen was van mening dat het bestrijden van inflatie moeilijker ge bleken is, dan het bestrijden van defla tie. Bij inflatie (overbesteding en prij- zenstijging) moet men de mens ertoe bren gen minder uit te geven, zich beperkingen op te leggen en dat is in een tijd van welvaart nauwelijks mogelijk. Wat er wel tegen te doen is? Theoretische middelen genoeg, aldus de minister, maar de prak tijk wijst uit dat zij moeilijkttoe te pas sen zijn. Bij de monetaire politiek lijkt via kredietbeperking de bestedingen remmen aardig, bij de budget-politiek zou men zeg gen: uitgaven minderen en belastingen la ten oplopen, bij de inkomenspolitiek geldt: inkomensgroei conform produktiviteitsont- wikkeling, maar al met al is een inflatie- bestrijding via de binnenlandse conjunc- tuurpolitiek een moeilijke zaak, aldus de minister. De mensen willen juist uitbreiding van uitgaven, terwijl de overheid zijn uitgaven binnen de grensen moet zien te houden. Ook de heer Marjolin wilde een beperking van uitgaven van de overheid zodat de be talingsbalansen van de E.E.G.-landen weer in evenwicht komen. Minister An driessen was van mening, dat ook de Hoogovens heeft over het derde kwar taal een winst vóór winstverdeling geboekt van 19.4 miljoen tegen 18.2 miljoen in de overeenkomstige periode van 1963. De omzet steeg ten opzichte van het derde kwartaal van 1963 van 132.3 miljoen tot ƒ149.4 miljoen. Uit een vandaag versche nen resultatenoverzicht blijkt verder dat de stalen blokken-produktie met 45,000 ton steeg tot 549.000 ton en de ruwijzerproduk tie met 14.000 ton tot 460.000 ton. De kos ten in het derde kwartaal (excl. afschrij vingen) beliepen 129.4 miljoen tegen 116.5 miljoen in de overeenkomstige pe riode van 1963. Afschrijvingen bedroegen 20 miljoen tegen 15.8 miljoen. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 BARtÊuORISSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 E.E.G. inflatoire krachten oproept. Hij noemde de beperkte overheid van de E.E.G., de snelle welvaartsstijging, en de landbouw-politiek (die de kosten van le vensonderhoud voor ons land in de jaren 1963 tot 1967 anderhalf a twee punten om hoog zullen brengen). De inkomens-, loon- en prijs-, budget- en monetaire politiek in de E.E.G.-landen lopen te veel uiteen. Politiek zit het er nog niet in, aldus minister Andriessen, dat er een centraal orgaan komt dat een econo mische politiek voert. Er moet dan ook een controlerend orgaan zijn. En zover is de Europese democratie nog niet. Hoe het dan wel moet? Er moet vanuit Brus sel een globale aanduiding komen, hoe de conjuncturele politiek moet worden ge voerd en ieder moet die op eigen wijze uitwerken. Of er moet een vrij gedetail leerde, maar dan ook multulateraal opge stelde aanbeveling van elk land komen, die dan moet berusten op een zich volledig indenken in eikaars concrete situatie. Minister Andriessen zei dat de loonex plosie dit jaar wel tot een evenwichtsver- storing moest leiden, maar in 1965 moet extern en intern het evenwicht zijn her steld. Dit kan door een restrictief mone tair beleid, matiging van de overheidsuit gaven, een inkomenspolitiek, die gericht is op het vermijden van verdere kosten stijgingen, het achterblijven van bestedin gen bij toeneming van de produktie en geen reële loonstijgingen. Bovendien moet de prijspolitiek gehandhaafd blijven. De gemiddelde prijsstijging dit jaar is 6V2 per cent geweest, aldus de minister, terwijl de loonstijging 16 a 17 percent was. Wat de toekomst betreft zag minister Andriessen als belangrijkste punten, een voortzetting van de inflatiebestrijding, meer aandacht voor de structurele ontwik keling en betere externe betrekkingen van de, E.E.G. De heer Marjolin legde er voor al de nadruk op dat de E.E.G.-landen eerst hun betalingsbalans in evenwicht moeten brengen, voordat er een verdere ontwikkeling mogelijk is. Het gevaar be staat anders, dat als de internationale con junctuur verandert, de E.E.G.-handel de „slag" niet op zal kunnen vangen. Het versterken van de betalingsbalans zal ook onze positie ten opzichte van derde landen verstevigen. De heer Marjolin zei de Engelse maat regelen tot beperking van de invoer niet zo ernstig te achten, als ze slechts een paar maanden van kracht zouden zijn Zou de maatregel langer duren dan zou de Engelse industrie teveel op de binnen landse markt gericht worden. Hij is 59 jaar, Brits Labour-parle- mentslid en „bijzonder fit", deze Edward Mallalieu. Dat komt omdat hij iedere ochtend en avond adem- halings- en yoga-oejeningen doet. Dit zijn enige houdingen van de parle mentariër In het Lagerhuis zit ik ook vaak met gekruiste benen in yoga-stijl, bekende hij. (Zie pagina 5) y Advertentie 100 roomboter - 100 amandelen ZATERDAG van 1.85 voor 1.65 Zo lang de voorraad strekt. le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 achter de De Noostraat. Jean Paul: De mens is nooit schoner dan wan neer hij om vergiffenis vraagt of zelf vergeeft. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de exploitant van het Zand- voortse Badhotel, de heer J. J. Pas, die gedagvaard was omdat hij in zijn hotel gelegenheid zou hebben gegeven tot het beoefenen van hazardspel, vrijgespro ken. Dat betekent dus dat het Saturne- spel zoals het in Zandvoort wordt ge speeld, door de rechtbank niet als een hazardspel, maar als een behendigheids spel wordt gezien. De officier van Justitie had enkele weken geleden in aanmerking nemende dat het hier een proefproces betrof een geldboete van vijfentwintig gulden geëist. Op 1 augustus werd in het Zandvoortse Badhotel, dat het eigendom is van de Am sterdamse onroerende goederenmagnaat Maup Caransa, het Saturnespel geïnstal leerd. Het spel is afkomstig uit België en werd door de Nederlandse exploitanten direct als een behendigheidsspel geïn troduceerd. Door middel van twee synchroon lo pende schijven zouden de spelers zelf im mers de plaats waar het balletje zou val len, kunnen bepalen. Dat was nu het kernpunt van de zaak! De officier van Justitie was van mening dat Saturne wel degelijk een hazardspel is, omdat de wet, ook bij toeneming van de kansen van de speler door meer be drevenheid, deze spelen als hazardspelen kwalificeert. Het spel werd voor de Haarlemse recht bank gedemonstreerd en twee weken la ter ging de voltallige rechtbank zelfs naar Zandvoort om Saturne in zijn eigen om geving te observeren. Talloze getuige-deskundigen onder wie zelfs hoogleraren aan de Technische Hoge school, kwamen eraan te pas. Tijdens de laatste rechtszitting verklaarden dezen unaniem dat theoretisch de spelers inder daad zelf invloed konden uitoefenen o-p het resultaat van hun spel. De officier zei toen nogmaals dat niet essentieel te vinden. Belangrijk was volgens hem dat het spel door tachtig procent van de spelers als hazardspel gespeeld wordt. In de uitspraak heeft de rechtbank toe gelicht dat het niet terzake doet of het spel als hazardspel gespeeld kan worden. De rechtbank was van mening dat de ge middelde speler, zelfs zonder een al te grote inspanning, maar met een groot waarnemings- en reactievermogen met op volging van de spelregels in staat moet zijn winst te behalen. „Bovendien is niemand verplicht con stant aan het spel mee te doen" zo con cludeerde de president van de rechtbank, mr. H. J. Ferwerda. „De speler kan zo lang observeren als hij zelf nodig acht". Een beeld uit een overstroomde wijk van de Joegoslavische stad Zagreb waar flatgebouwen door water zijn omgeven. De bewoners worden met rubberboten heen en weer gevaren. De overstroming is een gevolg van het buiten de oevers treden van de rivier de Sava. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en op de meeste plaatsen mist. Zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. CAIRO (Reuter) Soldaten hebben achttien mensen doodgeschoten en 41 ver wond toen zij vuurden op een grote me nigte voor de ambtswoning van de Soe- danese president in Khartoem. De menig te verspreidde zich. Het is sinds woens dagavond rustig geweest in de stad. Er wordt overal gestaakt in het land. Binnen kort wordt de vorming van een nieuwe re gering verwacht. President Abboud, die twee leden van het hooggerechtshof had ontslagen, heeft dit besluit herroepen. Volgens radio-Omdoerman hebben ver tegenwoordigers van de strijdkrachten en van het Nationale Front in een nachte lijke vergadering principiële overeenstem ming bereikt over wijziging van de grond wet en de vorming van een nieuwe rege ring. Radio-Omdoerman maakte donderdag avond voorts bekend, dat allen die bij de jongste onlusten in Soedan gearresteerd zijn in de afgelopen 48 uur in vrijheid zijn gesteld. In Heerlen is gisteren de 24-jarige Peter Kemp uit Kerkrade overleden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag levensge vaarlijk gewond raakte bij een verkeers ongeluk op de Heerlenersteenweg te Kerk rade. Hij kwam met een auto in botsing met een andere personenwagen. Even voor half negen is gistermorgen op de Waalsdorperweg in Den Haag de 59-jarige heer L. L. J. W. van den Broek uit Den Haag bij een verkeersongeval omgekomen. kunnen opsnuiven. Zijn hoop dat zijn Eu ropese plannen die tot op zekere hoogte toch op gaullistische leest waren geschoeid door de generaal zelf wel wat nieuw leven zouden kunnen worden ingeblazen, is gis teren dan ook in een dikke rookwolk ver vlogen. (Van onze correspondent) PARIJS Parijs is donderdag weer eens het toneel geweest van een diploma tiek spel waarvan de inzetten echter nog maar gedeeltelijk bekend, laat staan geïn terpreteerd en begrepen konden worden. Drie ministeriële boodschappers uit drie verschillende landen, hebben ieder met eigen bedoelingen hun opwachting bij de Franse regering gemaakt. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak, confereerde achtereenvolgens met zijn collega Couve de Murville, premier Pompidou en gene raal De Gaulle. De Engelse minister voor Luchtvaart, Roy Jenkins, overlegde met zijn Franse ambtgenoot over de toekomst van het Con- corde-vliegtuig. Tenslotte legde de Franse minister van Economie, Giscard d' Estaing, met zijn Russische collega, de laatste hand aan een akkoord waardoor de wederzijdse handel de komende jaren ver dubbeld zullen kunnen worden. IS ge- Die ondertekening van het akkoord ook wel het enige positieve resultaat weest dat al die besprekingen hebben op geleverd. Terwijl de Britse minister zijn Franse gesprekspartner ook bij zijn af scheid in het ongewisse liet over de toe komst van de Concorde, verliet, bijna ge lijktijdig, een nors, zwijgende Spaak het Elysée om de wachtende journalisten de indruk te geven dat ook hij met de gene raal niet heel veel verder was gekomen. Franse regeringskringen lijken Groot- Brittannië als partner voor de gemeen schappelijke vliegtuigbouwplannen nu wel te hebben afgeschreven, al wordt dan ook met enige flauwe belangstelling geconsta teerd dat de Britse industrie zich met hand en tand tegen het offer van de Concorde blijft verzetten. Waarschijnlijk is deze houding van de nieuwe regering in Londen ook ter sprake gekomen in het Elysée, waar óp diens eigen verzoek, generaal De Gaulle gedu rende een uur zijn vroegere politieke aarts vijand Paul Henri Spaak in audiëntie ont ving. De Gaulle ziet in de jongste maat regelen van Londen die overigensook in de Europese kringen van Brussel veel cri- tiek hebben ondervonden, vooral wel een zoveelste bewijs voor de juistheid van zijn scepticisme over de oprechtheid van En- gelands gevoelens voor Europa. Maar naar de overtufgi'ng van De Gaulle wordt de toekomst van Europa momen teel nauwelijks minder gevaarlijk ook door West-Duitsland bedreigd. De weigering van Bonn de Europese landbouwprijzen te coördineren, gevoegd bij het Westduitse voornemen tot de multilaterale kernmacht onder Amerikaans toezicht te treden, heb ben De Gaulle nu bijna tot het inzicht ge bracht, dat de Euromarkt en Europa-als- idee de langste tijd weieens beleefd zouden kunnen hebben. Spaak heeft in het Elysée een krachtige geur van Wagneriaans onheilsverlangen De Gaulle lijkt zich nu integendeel al op het vooruitzicht voor te bereiden dat tegen de vijftiende december de breuk tussen Frankrijk en West-Duitsland on herstelbaar zal zijn gebleken. In Parijs neemt men zijn bedreiging de E.E.G. op dat moment en onder die omstandigheden te verlaten dan ook zeker met de dag ernstiger. Het uur der waarheid nadert en het is vooral de rol en de positie van de Verenig de Staten, die na De Gaulle's reis door Zuid-Amerika, nog wat verder in zijn achting zijn gedaald, die de breuk tussen Parijs en Bonn dan zouden veroorzaken. Generaal De Gaulle, die krachtens tem perament en bijna krachtens roeping de storm altijd boven de windstilte heeft ver kozen, zou volgens verschillende betrouw bare waarnemers nu inderdaad over wegen Frankrijk zijn „onafhankelijkheid" te hergeven. De Franse aftocht uit de Euromarkt zou dan binnenkort zeker ge volgd kunnen worden door Frankrijk's af scheid van de NAVO, waarin hij sinds lang geen vertrouwen meer stelt. Er zijn uiteraard vele juridische, economische, technische en politieke overwegingen op te sommen die pleiten tegen een dergelijke stap van de Franse president. Maar al die redenen hoeven in de ogen van de generaal daarom toch nog niet op te we gen tegen dat ene simpele feit: dat hij nu eenmaal onvoorwaardelijk in Frankrijk gelooft. Frankrijk dat, onder welke condi ties dan ook, toch altijd hart en centrum van de wereld en het heelal zal moeten blijven, aldus De Gaulle. Sinds 1 augustus draaien in het Zandvoortse Badhotel de synchroon lopende schijven van het Saturnespel De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de exploitant van het spel vrijgesproken. Hiermee is Saturne dus ook door de rechtbank als een behendigheidsspel erkend. Op de foto geeft de eigenaar van het Badhotel en het Saturnespel de heer M. Caransa een demonstratie. Hij vervolgde: „De rechtbank acht niet wettig en overtuigend bewezen dat er sprake geweest is van hazardspel en spreekt daarom de verdachte vrij!" Tenslotte merkte de president op dat Saturne zich bij uitstek leent tot onregel matigheden; maar dat is een zaak waar over noch de heer Pas, noch Maup Caran sa zich in dit stadium zorgen maken. Op onze vragen antwoordde de heer Pas ver heugd maar beslist, dat hij deze uitspraak had verwacht. Advertentie Een nieuwe verrukkelijke combinatie. Bijzonder fijn van smaak. mmmheerlijk Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg tel. 7271 69 - IJMUIDEN LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I rijk gevuld met slagroom .i van 38 voor «3^ Cl

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1