Robeco vermindert belang bij de vier grote banken Boeke en Huidekoper ving de kostenstijging op Jules Verne-achtig plan op de staalconferentie DE BEURS Vakbonden tegen compensatie verhoging AOW-premies voor zelfstandigen Belang bij Vredestein Rubber in zijn geheel afgestoten Van Melk-Unie geen verrassing te verwachten Nederland vijfde aardgasland ter wereld ANAB wil 6 vakantietoeslag Sterke stijging investeringen in '64 verwacht Kort economisch nieuws Recordproduktie Britse auto's Omzet Stokvis sterk gestegen Ver. Glanzstoff bouwt nieuwe nylonfabriek Scheepvaartberichten Voor schotuitkering Zuivelfonds hoger Torenflat voor 25.000 mensen School voor wilde- dierenbescherming in Afrika Forse opdracht voor Verolme Beladingsgraad van SAS hoger „Lido" wordt een sociëteit voor studenten Rajakowitsj nog dit jaar voor de rechter VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 23 Kemo draait bevredigend In de periode 1 juni-1 oktober is het vermogen van het Rotterdamsch Beleg gingsconsortium n.v. (Robeco) met 6,6 per cent gestegen tot 1-591,9 miljoen, zo blijkt uit het tweede tussentijdse bericht over 1964. Het geplaatste kapitaal nam toe van 343,2 miljoen tot 358 miljoen, waartegenover op 1 oktober 7,16 miljoen aandelen uitstonden. De intrinsieke waarde per aandeel van 50 nominaal steeg van ƒ229 begin juni tot ƒ234 per 1 oktober. Voorgesteld wordt een onveranderd tus sentijds dividend van 4 per aandeel. Opvallend is dat het fonds in vier maan den tijds zijn belang bij de vier grote Nederlandse banken met in totaal nom. 700.000 heeft verminderd. Verkocht werd namelijk 100.000 aandelen Amsterdam- sche Bank, 200.000 Nederlandsche Han- del-Mij, 200.000 Rotterdamsche Bank en ƒ200.000 Twentsohe Bank. Het resterende aandelenbezit in deze banken (nominaal 500.000 in elk der vier) werd aangeboden ter omwisseling in 1 miljoen aandelen Algemene Bank Nederland en 50.000 stuks Amsterdam-Rotterdam Bank. Desgevraagd deelde de directie mee dat met deze muta ties wordt bfoogd het evenwicht in de spreiding der beleggingen te handhaven, nadat de vier banken door middel van fusies tot twee grotere bankencombinaties waren samengesmolten. Het betekent niet dat deze fondsen door de fusie aan beleg gingswaarde hebben ingeboet, aldus de directie van Robeco. Het belang van Robeco bij Vredestein Rubber werd geheel afgestoten door ver koop van nominaal 50 000 certificaten. Verder werd verkocht nominaal 25.000 Koninklijke Textiel Unie, nominaal 20.000 In de jaarvergadering van de N.V. Ne derlandse Melk-Unie is meegedeeld, dat de fusie met N.V. Sterovita Melkprodukten op allerlei terreinen grote mogelijkheden biedt tot het bereiken van een hoog rendement der afzonderlijke bedrijven. Er zal onge twijfeld een grotere eenheid komen op het gebied van de produktiekwaliteiten. Voorts mag een grotere specialisatie van produk- ten worden verwacht, een onderlinge uit wisseling van gegevens, alsmede een ra tionalisatie van het vervoer, doch dit kan slechts langzaam groeien. Aandeelhouders kregen dan ook de waar schuwing de eerste jaren niet op aanzien lijk hogere dividenden te rekenen, totdat de fusie werkelijk volledig is doorgewerkt. Het bestuur hoopt wel het dividend op hetzelfde of een iets hoger niveau te kun nen handhaven. Overigens ziet het bestuur in het westen des lands potentieel nog gro te mogelijkheden tot samenwerking met andere bedrijven. De fusie met de N.V. Sterovita melk produkten heeft ertoe geleid, dat de melk unie thans 80 pet. van de melkverkoop in Amsterdam beheerst en ca. 45 pet. van de melkverkoop in groot Den Haag. De totale hoeveelheid der door de N.M.U.- bedrijven verwerkte melk is na de fusie met Sterovita gestegen tot rond 350 min. kg. ofwel rond 6 pet. van de totale melk- produktie in ons land. Van de consumptie- melkproduktie neemt de N.M.U. zelfs rond 15 pet. voor haar rekening. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar werd onder alle voorbehoud mee gedeeld, dat de resultaten tot en met augustus niet zijn achtergebleven bij die over dezelfde periode van het vorige boek jaar. Wat de grootte van zijn aardgasreserve betreft komt Nederland, na de Verenigde Staten, het Midden Oosten, de Sovjet-Unie en Algerije, op de vijfde plaats. De Neder landse reserves van 1.100 miljard kubieke meter zijn nog net groter dan die van Canada, die 1.000 miljard kubieke meter bedragen. De voorlichtingdienst van de Europese Gemeenschappen, die dit meedeelt, noemt de Verenigde Staten als het land met de grootste reserves, namelijk 7.800 miljard m3. Het Midden-Oosten staat genoteerd voor 5.160 miljard m3, de Sovjet-Unie heeft een reserve van 2.500 miljard m3 en Algerije heeft 1.500 miljard m3. De reser ves in de Europese gemeenschap worden met inbegrip van de 1.100 miljard m3 van Nederland geschat op 1.500 miljard m3. Aardgas, zo zegt de voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen, neemt in de energiehuishouding van de Europese gemeenschap een steeds belangrijker plaats in. De produktie ervan werd in vijf jaar van 1958 tot 1963 twee maal zo groot. Toch wordt nog maar een klein deel van het energieverbruik in de ge meenschap door aardgas gedekt: 3,5 Maar men schat dat dit aandeel tegen 1975 zal oplopen tot 10.% De vakgroep zuivelbewerkers van de Al gemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs bond (ANAB) heeft in Utrecht 89 voor stellen besproken die de afdelingen hadden ingediend met het oog op de onderhan delingen voor de CAO-1965 die op 1 april ingaat. Bij die onderhandelingen zal de ANAB een verhoging van de vakantietoeslag voorstellen van 4 tot 6 percent van het totale brutoloon. Ook wil de bond het voor de werknemers die dat wensen mogelijk maken, twee weken aaneengesloten va kantie te nemen. Voorts zal men proberen, 52 werkweken van vijf dagen te realise ren met minimaal 26 vrije weekeinden per jaar. Machinefabriek Reineveld en nominaal 55.000 Smit's Transformatoren. Door aankoop van nominaal 100.000 werden aandelen Chas Macintosh aan de porte feuille toegevoegd. Verdere aankopen waren o.m. nominaal 25.000 Amstel Brouwerij, 25.000 Holsoc en nominaal 46.500 Nationale-Nederlanden, terwijl .700 stuks Elsevier uit de emissie werden verworven. Overigens is er geen principiële wijzi ging in de beleggingspolitiek doorgevoerd, aldus de directie. De geografische sprei ding van het vermogen onderging slechts fractionele veranderingen. Het aandeel van de financiële instellingen liep met ongeveer één percent terug tot 11,63 per cent van het totale vermogen. In de afgelopen maanden bleven de resultaten van het bedrijfsleven zich over het algemeen in gunstige zin ontwikkelen, aldus de directie- Ondanks pogingen om in sommige landen kapitaalaanwasbelastin- gen in te voeren en plannen tot vermogens- aanwasdeling, acht zij aandelen nog steeds het beste medium voor belegging op lange termijn. Uit een vergelijking van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde cijfers aangaande de inves teringsplannen blijkt, dat de Nederlandse industrie verwacht in 1964 aanzienlijk meer vaste activa te bestellen dan zij voor het jaar 1963 van plan was. De raming van de verwachte investeringen in vaste activa van de Nederlandse industrie is voor het lopende jaar ongeveer 26 percent hoger dan voor het vorig jaar. Werd een jaar geleden het bedrag van de verwachte investeringen voor 1963 ge raamd op ruim 2,2 miljard gulden, de verwachting voor het lopende jaar is, blijkens recente gegevens van het CBS, ruim 2,8 miljard gulden. De werkelijke investeringen blijken in 1963 overigens de verwachting aanzienlijk te hebben overtroffen. Zij bedroegen ruim 2,8 milj ,rd gulden. Het CBS tekent hierbij aan, dat een vergelijking van de ver wachte bestellingen voor het jaar 1964 met de werkelijke bestellingen in '63 niet zon der meer mogelijk is, daar dit tot voor barige conclusies zou kunnen leiden. Men dient er namelijk meer rekening mee te houden, dat omstandigheden, welke de berichtgevende ondernemingen niet kun nen voorzien of niet kunnen calculeren, tot gevolg hebben, dat steeds de voor een be paald jaar gemelde realisaties aanmerke lijk kunnen verschillen met de voor dat jaar geuite verwachtingen. Met inbegrip van de bouwnijverheid en de openbare nutsbedrijven bedragen de or 1964 verwachte bestellingen 3.944 miljoen gulden vergeleken met 3.175 mil joen voor 1963. De produktie over de maand september 1964 van Productora Agricola Tropical Ecuatoriana S.A. (PATE) in Ecuador, heeft 28.401 trossen ba nanen bedragen (over augustus 1964 16.696 tros sen), tegen 28.802 trossen in augustus 1963, zo deelt de directie van de H. G. Th. Crone N.V. mee. De produktie over de periode januari/ september 1964 bedroeg 176.050 trossen, tegen 203.645 trossen in het jaar 1963. De afzet van gedistilleerd heeft in het bin nenland in de eerste acht maanden van het lopende jaar 213.200 hl ad vijftig percent be dragen tegen 202.600 hl in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In verband met het prijsverloop op de West- duitse markt hebben de autoriteiten van dit land besloten de invoer van tafelappelen van de kwaliteitsklasse II met ingang van 31 okto ber niet meer toe te staan. Dit invoerverbod geldt voor alle E.E.G.-landen, waaronder Neder land. De commissie voor economische politiek van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zal op 5 en 6 novem ber bijeenkomen om de economische situatie in Groot-Brittannië te bespreken. In Cuyk zal binnenkort een fabriek van Sprij's Hout- en Meubelindustrie N.V. te Vlaardingen worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling van de directie van de n.v. om wanneer het ge bouw gereed is, een gedeelte van de produktie van Vlaardingen naar Cuyk over te brengen. De nieuwe industrie zal aan ongeveer vijfhonderd man personeel werk bieden. Mr. J. W. Gratama, directeur van de N.V, Verzekering-Maatschappij Holland van 1859" te Dordrecht, heeft het voornemen op grond van zijn leeftijd per 1 januari als zodanig af te treden. Aandeelhouders zal worden voorgesteld in de hierdoor ontstane vacature te voorzien door de benoeming tot directeur van Mr. Gratama, thans adjunct-directeur. Britse produktie- en exportcijfers, die nog nooit zo hoog geweest zijn symboli seren het succes van de Britse automobiel industrie, dat tot nu toe in 1964 is behaald. De jongste cijfers tonen dat van 1 januari tot 30 september 1964 Groot-Brittannië elke week 43.900 (43.889) personenwagens en bedrijfswagens heeft geproduceerd, wat liefst 6.300 (6.311) meer is dan het vorige record in de eerste negen maanden van 1963. Van dit aantal bedroeg de gemiddelde wekelijkse produktie van personenwagens liefst ruim 35.300 (35.317) stuks. De export waarde van Britse personenwagens en be drijfsvoertuigen was gedurende deze negen maanden periode van 1964 een maximale prestatie ten opzichte van de gehele ge schiedenis der Britse autoindustrie. De omzet van R.S. Stokvis en Zonen N.V. heeft zich in de tot dusverre ver streken maanden van 1964 op bevredigen de wijze ontwkkeld en vertoont een be langrijke toeneming ten opzichte van de omzet in de overeenkomstige maanden van 1963. Hoewel de kosten eveneens sterk ge stegen zijn, mag aangenomen worden, dat de hogere brutowinst voortvloeiende uit de over het gehele boekjaar verwachte omzetvermeerdering, daarvoor een zoda nige compensatie zal vormen, dat het nef- to-resultaat over 1964 zeker niet zal ach terblijven bij dat over 1963. Over 1963 bedroeg het saldo winst 5,3 min. Hieruit werd 9 percent dividend be taald - Red. De met AKU gelieerde Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. besloten over te gaan tot de bouw van een nieuwe nylon- fabriek. De fabriek wordt te Kelsterbach am Main gebouwd bij de reeds daar be staande rayonfabriek. Verwacht wordt dat midden 1966 met de produktie een aan vang kan worden genomen. De gang van zaken bij Kemo Corset- fabriek is in de afgelopen negen maanden van 1964 bevredigend geweest. Wel zijn er zeer belangrijke kostenstijgingen opgetre den en in die mate, dat het stijgings percentage van de kosten sneller toenam dan dat van de omzet. De kosten konden dan ook niet geheel door een hogere omzet worden opgevangen. Aldus deelde de pre sident-commissaris, mr. P. A. Blaisse, in een buitengewone aandeelhoudersvergade ring mee. Aalsura 29 rede Port Dlekson. Abida 29 v. Pointe Apierre n. Singapore. Acteon 30 te Stanlow. Adonis 30 te Guanta. Adrastus 29 v. Aden n. Phuket. Alcor 29 te Mombasa. Aldabi 29 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Algol 30 te Piombiono. Alkmaar 30 v. Sundsvall n. Geile. Almdijk 30 te Genua verw. Alwaki 29 v. Kuwait n. Bandar Shapour. Ameland 30 v. Curacao n. Bucksport. Amerskerk 30 te Penang verw. Amstelsluis 31 te Singapore verw. Amstelveen 29 v. Balboa n. Yokohama. Anco Spray 29 t.h.v. Cape Trafalger n. Ant werpen. Archimedes 30 te La Guaira verw. Artemis 29 v. Georgetown n. Azoren. Averdijk 29 te Bremen. Balong 29 v. Barcelona n. Napels. 30 te Napels verw. Banda 31 te Kobe verw. Batu 20 t.a. rede Lourenco Marques. Breda 30 te Bremen. Caltex Gorinchem 29 v. Frederica n. Bruns- buttelkoog. Caltex Madrid pass. 29 St. Vincent n. Europoort. Caltex Pernis 29 v. New York n. Curacao Camerounkust 29 v. Rotterdam n. Amsterdam. Castor 29 v. Hamburg n. Bremen. Chiron 30 te Bremen. Congokust 28 v. Freetown n. Lagos. Dahomeykust pass. 29 Dakar n. Antwerpen. Diogenes 29 dw. Sandetti V.S. n. Hamburg Forest Lake 30 dw. Maslra eiland n. Mena al Ahmadi. Friesland 29 te Holtenau verw. n. Rotterdam. Ganymedes 29 te Port ol Spain. Geeststar 29 v. Amsterdam n. Barbados. Grotedijk 29 te Bremerhaven. Heemskerk 30 te Cochin. Helicon 26 te Rotterdam. Ilias 30 v. Rotterdam n. Tanga. Japara 29 v. Rotterdam n. Bremen. Jason 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Karimun 30 v. Hamburg n. Bremen. Keerkring 29 v. Singapore n. Hongkong. Kelletia 29 v. Santos n. Buenos Aires. Kerkedijk 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Kloosterdijk 29 v. Bremen n. Hamburg. Koningswaard pass. 29 Aden n. Abadan. Korenia 30 v. Balikpapan n. Hongkong (verm.). Laarderkerk 29 v. Genua n. Port Said. Lelykerk 30 te Izmir. Liberiakust 29 v. Port Harcourt n. Burutu. Maasdam 29 v. New York n. Cobh. Maaskerk 29 v. Lissabon n. Boulogne. Marathon 30 te Paramaribo. Marnelloyd 29 v. Beira n. Dar es Salaam. Meerdrecht 30 te Vlissingen. Mentor 29 v. Saint Thomas n. Las Palmas. Mohamed Reza Shah 29 v. Bonny n. Duin kerken. Mijdrecht pass. 29 Istanboel n. Constanza. Neder Rijn 31 te Singapore verw. Neder Weser 29 v. Balboa n. Papeete. Neder Waal 29 v. Hamburg n. Bremerhaven. Nieuw Amsterdam 30 v. St. Thomas n. New York. Oberon 30 te Port ol Spain verw. Oceaan Sprinter 29 v. Rotterdam n. Felixtowe. Ommenkerk 29 v. Beira n. Lorenzo Marques. Oostkerk 30 te Kaapstad. Palamedes 30 te Guayaquil verw. Pericles 30 te Guayaquil. Prins Frederik Willem 28 v. Detroit n. Mill- waukee. Prins Johan Willem Friso 30 v. Rotterdam. Prins Willem-3 30 te Port Said. Roebiah 30 v. Willemstad n. Antwerpen. Roepat pass. 29 Lissabon n. Duinkerken. Rondo 30 te Rotterdam. Schiekerk 30 te Bremerhaven verw. Servaaskerk 28 v. Yokohama n. Nagoya. Skadi 29 v. Lissabon n. Oporto. Slamat 29 v. Barcelona n. Hamburg. Sloterkerk 29 v. Hamburg n. Bremen. Sophocles 29 v. Maracaibo n. Santa Martha. Stad Alkmaar 30 te Sagunto. Statendam 31 te Singapore verw. Steven 29 Las Palmas gepass. n. Dakar. Straat Mozambique 30 te Singapore. Theron 30 te Bonaire verw. Tjikampek 30 te, Hongkong verw. Tjiliwong 29 t.a. rivier Abidjan. Vlieland 29 te Madras verw. Waardrecht 31 te Goosebay verw. Waingapoe 29 v. Bangkok n. Tandjong Pandan. Willemstad 29 v. Madeira n. Southampton. De directie van de Koninklijke Handel maatschappij v.h. Boeke en Huidekoper n.v. te Haarlem deelt mee, dat de gunstige verwachtingen voor 1964, uitgesproken in het jaarverslag over 1963, ten volle zijn bewaarheid. Zowel in tractoren als over de gehele lijn van landbouwmachines en werktuigen vertoont de omzet een flinke stijging ten opzichte van 1963, terwijl de prijzen over het algemeen nog geen grote veranderingen te zien hebben gegeven. De vrij aanzienlijke verhoging der kos ten kon door de belangrijk toegenomen omzet ruim worden opgevangen en de eindresultaten over het per 31 oktober 1964 eindigend boekjaar zullen tenminste gelijk zijn aan die over 1963. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten de voorschotuitkering uit het zuivelfonds aan de veehouders te verhogen met 50 cent per 100 kg melk. Het bestuur heeft voorts de minister van Landbouw en Visserij geadviseerd, het voorschot op de melkprijstoeslag te ver hogen met eenzelfde bedrag. Beide voor schotuitkeringen bedroegen tot dusver resp. 2.50 en 4.30 per 100 kg melk. Tussen de vele technische documenten die de grote staalconferentie in Luxem burg produceert, bevond zich gisteren aan plan, dat een Jules Verne waardig is: een plan voor een stad van 25.000 inwoners, ondergebracht in een kolossaal torenge bouw van 1.250 meter hoog. De ontwer per, de Berlijnse architect Robert Gabriel heeft zijn plan schriftelijk voorgelegd aan een van de zes gespecialiseerde commis sies, die zich met de vele toepassingsmo gelijkheden van staal bezig hielden. Volgens Gabriel moet men een halt toe roepen aan de steeds maar uitbreidende steden met hun steeds groter worden ver- keerproblemen, geluidshinder en gebrek aan recreatieruimte. Hij gelooft dat men met vijfhonderdduizend ton staal een enorm gebouw kan optrekken van 1.250 meter hoog en met een middellijn van 64 meter, waarin achtduizend woningen voor in totaal 25.000 mensen kunnen worden on dergebracht, samen met enorme opslag plaatsen, winkels, werkruimten garages en alles wat een kleine stad verder nodig heeft. De meeste torenbewoners zouden boven de grens der regenwolken (zeshonderd meter) wonen; nog meer zouden geen last hebben van stof, aangezien de grens van de stof houdende lucht op driehonderd me ter ligt en er zouden geen verkeersonge lukken kunnen gebeuren, omdat het ver keer in de torenstad via een groot aantal snelliften en paternosters zou geschieden. Het gedeelte van de toren boven 450 me ter zou windkrachtstations kunnen bevat ten, die 40 miljoen Watt elektriciteit kun nen opwekken. Het gebouw zou moeten rusten op een atoomvrije schuilkelder, 65 meter onder de grond. Daarop denkt de Berlijnse architect zich vier verdiepingen met parkeerruimte en vervolgens elf ver diepingen met opslagplaatsen voor levens middelen en dergelijke, en koelruimten. In het bovenste deel van het gebouw zou een groot sanatorium kunnen worden ge vestigd. Mocht de idee van deze stad werkelijk heid worden en voldoen, dan zou het ge bruik van staal bij de stedebouw zich aan zienlijk uitbreiden en dat is het doel van deze conferentie, zo merkt Gabriel in zijn rapport nuchter op. Maar hoe groot de kans van verwezenlijking van dit mon sterproject is, vermeldt zijn officiële do cument niet. Als gevolg van de gunstige weersom standigheden gedurende voorjaar en zomer 1964 en daarmee samenhangende goede oogstresultaten kunnen de verkopen in de komende maanden met optimisme worden beoordeeld. De stemming voor de hoofdfondsen is gisteren lusteloos geweest. De omzetten waren gering. De koersen bewogen zich over de gehele linie beneden het slot- niveau van woensdag. De hausse-stemming voor Kon. Olie van de voorgaande beurs- dagen werd een halt toegeroepen. De stuk ken ondergingen een koersreactie tot 167,10 168,20). Philips moest ruim een gulden prijsgeven bij een notering op 158. Unilever was bijna een gulden lager op 147,20. Ook AKU gaf wederom een koersdaling te zien tot 481 (484%). Hoog ovens brokkelden verder af tot 571 (577). Dit op de ongunstige berichten over Dort- mund-Hörder waarin Hoogovens een belang heeft van ruim veertig percent. Het is nog niet zeker, aldus de president-commissaris van Dortmund-Hörder, dat dit concern over het lopende boekjaar haar dividend uitkeringen zal kunnen hervatten. De cijfers over de eerste negen maanden zijn ongunstig. De omzet is gestegen, doch de winstsituatie ging in het eerste halfjaar achteruit, in het tweede trad echter een verbetering in. Vorig jaar werd het divi dend gepasseerd. Het jaar daarvoor be droeg dit 6 percent. Gedurende de gehele beursduur bleef de handel kalm. De hoofd fondsen sloten op vrijwel het laagste punt van de dag. Aandelen CSM gaven weder om een lichte koersdaling te zien. slotkoers Negentien Afrikanen krijgen op de koele hellingen heneden de Kiliman jaro in Tanganjika onderricht in het beschermen van wilde dieren, waarop hun stambroeders nog steeds jacht maken voor voedsel en ivoor. Zij worden opgeleid op een school, waarvan de leerstof o.a. vermeldt het vangen van een rhinoceros en het be schermen van vee tegen leeuwen en luipaarden. Deze school is het resultaat van een drie jaar geleden in Tanganjika ge houden internationale conferentie over het beschermen van de natuur. Daar bleek dat er dringende behoefte be stond aan Afrikaanse landen ter ver vanging van degenen die dit werk in het koloniale tijdperk deden. Vele landen hebben financiële steun gegeven of toegezegd. Uit Tanganji ka, Kenya, Oeganda, Malawi en Ka meroen meldden zich 28 kandidaten, waarvan er negen niet aan de eisen voldeden. De school is een stoutmoedig ex periment, omdat de noodzaak tot het beschermen van wild door de meeste Afrikanen niet wordt begrepen. De studenten, die olijfgroene uniformen en baretten dragen, brengen slechts de helft van de cursus van twee jaar in de klas door. De rest van de tijd is gewijd aan praktisch werk in de natuur. Allereerst wordt hun geleerd, geen angst voor de dieren te hebben. Zij worden zonder geweren rondgeleid door wildreservaten. Wel leert iedere man wat hem te doen staat als er een olifant op hem af komt stormen. Dan blijft hem maar één ding over kalm zijn en raak schieten," zegt directeur Gil Child (AP). vixyx rr, vr«yw«xxxxxxxx)OOOOOoeoonooooeoooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het overlegorgaan van de drie vakcen- tralen, het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft zich in een adres aan de leden van de Tweede Kamer uitgespro ken tegen een compensatie voor de ver hoging van de A.O.W.-premies alleen aan de zelfstandigen. Niet alleen de zelfstan digen, maar alle werknemers krijgen de lasten te dragen van de voorgenomen ver hoging van de A.O.W. en A.W.W.-uitkerin- gen, aldus het adres. De drie vakcentralen hebben zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van een adres van de zes centrale orga nisaties van landbouw en middenstand, eveneens aan de Tweede Kamer. In dit adres stelden de zes organisaties, dat een compensatie voor de zelfstandigen nood zakelijk is. De drie vakcentralen zijn van mening, dat de bijzondere zorg, die uit het adres van de zes organisaties spreekt voor de minst draagkrachtigen onder de zelfstan digen, gelden moet voor alle lagen inkom stentrekkers, ongeacht of zij zelfstandige of werknemer zijn. Het totaal bedrag, dat nu al door en voor de werknemers aan premies voor sociale verzekering wordt be taald, is aanmerkelijk hoger dan de hui- De South African Marine Corp. Ltd in Kaapstad heeft aan Verolme de opdracht gegeven voor de bouw van drie vracht schepen van ieder twaalfduizend dead weight ton. Deze order omvat een bedrag van omstreeks viereneenhalf miljoen pond sterling, ongeveer 45 miljoen gulden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.9810.08; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.31—3.36; Belgische frank (100) 7.22'/i7.27'/»; Zwitserse frank (100) 83.10—83.60; Franse frank (100) 73.25—73.75; Duitse mark (100) 90.2590.75; Noorse kroon (100) 49.75— 50.75; Deense kroon (100) 51.45—52.45; Zweedse kroon (100) 69.15—70.15; Italiaanse lire (10.000) 56.6558.65; Oostenrijkse schilling (100) 13.88 13.98; Portugese escudo (100) 12.35—12.50 en Spaanse peseta (100, grote coupures) 6.91—6.06. dige premielast voor de niet-loontrekken- den. Met nadruk wijst het overlegorgaan erop dat het een misvatting is te menen, dat een loonsverhoging ter compensatie van de premieverhoging voor de werknemers we zenlijk een verlichting van de last van de sociale verzekering zou betekenen. Die loonsverhoging treedt immers in de plaats van een verhoging, die anders ook moge lijk zou zijn geweest, maar die dan tot een vergroting van de bestedingsmoge lijkheid van de werknemers zou hebben geleid. In het adres van de drie vakcentralen staat voorts, dat de lastenverzwaring door de premieverhoging voor alle laagstbetaal den zo groot is, dat het inderdaad de vraag is, of zij de last wel kunnen dragen. Juist met het oog daarop hebben zij voortdurend gepleit voor een grotere bijdrage uit de algemene middelen voor de A.O.W.-verho- ging, dan de regering thans heeft voorge steld. STOCKHOLM (Reuter) Het afgelo pen boekjaar is voor de Scandinavian Air lines System (S.A.S.) één van de succes rijkste uit haar geschiedenis geweest, zo blijkt uit de produktie- en vervoerscijfers die de maatschappij heeft bekendgemaakt, Terwijl de totale produktie ten opzichte van het voorafgaande boekjaar met slechts zes percent is toegenomen bedroeg de toe neming van het vervoer in het boekjaar 1963-1964 vijftien percent en bereikte de beladingsgraad de 57,6 percent, dat wil zeggen 4,4 percent meer dan in het voor afgaande boekjaar. Het is het hoogste cij fer sedert 1951-1952 toen de beladings graad 59,9 percent bedroeg. Het passagiersvervoer is met veertien percent toegenomen, het vrachtvervoer met dertien percent en het vervoer van post met zestien percent. Koningin naar Londen. Koningin Juliana en prinses Christina zullen zaterdag naar Londen vertrekken voor een be zoek aan de tentoonstelling „The orange and the rose", die van 22 oktober tot 13 december in het Victoria and Albert- museum wordt gehouden. VERHANDELDE FONDSEN 29 oktober 28 oktober Totaal 424 424 Hoger 106 (25,0°/o) 126 (29,5»/o) Lager 223 (52,6»/o) 210 (49,5"/o) Gelijk 95 (22,4«/o) 89 (21,0°/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie 166,50-166,90 Philips 157,70-157,90 Unilever 146,70 Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U480Vj Hoogovens Kon. Olie 165,70-166,00 Philips 157,50-157,60 Unilever 2de tijdv. A'dam Rubber H.V.a A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn. K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 AMRO Bank Alg. Bank Ned. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührm.-Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr... Philips Pref Stokvis Thor assen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenburg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service.... General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 1083/4 135 4813/* 120,60 570'/2 158,05 147,25 766 167,15 101 72,— 1387/s 130 238'/j 125 206,— 112,50 235,— 493,— 130,— 67,— 300 637 415 201 213,90 716'/j 2601 135V* 308 334V* 324 425 905 275 56,70 187V2 700 171 443 182 970 438 32'A 16V» 557s 39Vj 75% 993/s 93</« 47:3/< 537/s 59 Gedane noteringen. (Verstrekt door AMRO Bank) WALL STREET Ook gisteren heeft Wall Street de pas gemarkeerd. Na 'n betrekkelijk levendige handel werd de markt afgesloten met winsten tot ongeveer een dollar per share. Duurder werden met name chemische fondsen, sporen en een aantal geselecteer de fondsen. Lager kwamen af staalfondsen en waarden in elektrische uitrustingen. Het zakennieuws bleef bemoedigend. Van de 1350 verhandelde fondsen waen er 544 hoger, 533 lager en 273 sloten onveranderd. De omzet beliep 4.390.000 shares tegen 4.890.000 shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 871.86 (4- 0,70), sporen 223,34 0,30) en openbare nutsfondsen 152,89 0,50). De financiële resultaten van de Konink- lijke/Shell groep over het derde kwartaal en de eerste negen maanden van 1964 zul len worden bekendgemaakt op donderdag 12 november 1964 te 11.00 uur, zo >s mee gedeeld. Onderscheidingen. De Amerikaanse „So- ciëty for the Family of Man," heeft een aantal personen onderscheiden onder wie de leider van de beweging tegen apart heid in Zuid-Afrika, Loethoeli, oud-pre sident Eisenhower en Adlai Stevenson, de permanente afgevaardigde van de Verenigde Staten bij de Verenigde Na ties. De stichting Nos Iungit Amicitia (NIA) van het Amsterdams studentencorps heeft overeenstemming bereikt met W. Schu machers handelmaatschappij te Utrecht in zake de ruil van het café-restaurant Lido tegen het pand van de Amsterdamse stu dentensociëteit NIA, gevestigd Sarphati- straat 3. Het Amsterdams studentencorps hoopt het beroemde terras voor Amsterdammer, toerist en student open te kunnen stellen. Nadere mededelingen zullen worden ver strekt na de vergaderingen van leden en reünisten der vereniging. Dr. Erich Rajakowitsj, die als medewer ker van Adolf Eichmann in de oorlogs jaren in Nederland als jodenvervolger op grote schaal werkzaam is geweest, zal zich van 28 december tot 7 januari in Wenen moeten verantwoorden voor een reeks oor logsmisdaden. De uitgebreide dagvaarding tegen hem is voorbereid door de officier van Justitie, dr. Kovacs.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 23