Nobelprijs voor scheikunde ELISABETH BAS 29et Russische Nobelprijswinnaars willen in Stockholm komen Met wat slagroom doet u wonderen Concilie handhaaft r.-katholiek standpunt over geboorteregeling Kroesjtsjev mag wel over zijn val spreken Ut J Van dag tot dag "PARAAT" het beste! Vraagstuk van overbevolking oplossen door internationale samenwerking Bolivia breekt met Tsjechoslowakije Legeroefening in Spanje eist weer mensenlevens ^Praatótoel WERELDNIEUWS Op de VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 Onze melangeur gaf u geniet ervan! Koffie, cake, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen, zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Na opstand in Oruro Ontwikkelingssteun Geen kernwapens M. Mok TOT EN MET Frans-Brits plan voor Kanaaltunnel gaat door In Soedan woedt sinds enige dagen een verwoede strijd om de macht. President Abboud heeft geprobeerd een einde te ma ken aan de overheersing van de militaire groep in zijn jonge staat. Het is nog een open vraag, of zijn staatsgreep is gelukt. Slechts als hij voldoende steun krijgt van de burgerbevolking heeft hij een kans Soe dan een bestuursbasis te geven die wordt geschraagd door een deel van de burgerij. De machtsstrijd in Soedan heeft een zeer gecompliceerde achtergrond. Het land wordt als het ware door de tiende breedte graad werkelijk in tweeën gedeeld. Die scheiding heeft in de historie van de sla venhandel een grote rol gespeeld. Ten noorden van die denkbeeldige maar in de herinnering van miljoenen negers nog steeds bestaande scheidslijn is de moham medaanse bevolkingsgroep vanouds de heerserkaste sterk in de meerderheid. Uit haar is voornamelijk het officierskorps gerecruteerd. Ten zuiden van de denkbeel dige lijn over de kaart ligt het land van de negerbevolking. Dat zijn deels heidenen en deels christenen. De tweespalt die nu aan het daglicht is getreden is latent steeds aanwezig geweest. Onder het Britse gezag hebben de vijandi ge bevolkingsgroepen nooit veel kans ge kregen elkaar te lijf te gaan. De haat bleef echter bestaan, de belangentegenstel lingen zijn in die jaren niet minder ge worden. Onder de Soedanezen van Arabische afkomst leeft sterk het verlangen nauwere banden aan te knopen met het Egypte van president Nasser. Zij dromen van een groot Arabisch rijk dat hun de glorie van het verleden misschien terug zal kunnen geven. De negerbevolking vreest de in vloed van Cairo, omdat daaraan voor haar onverbrekelijk een vreselijk verleden ver bonden is. Tot op dit moment heeft de staatsgreep van Soedans president niet geleid tot ac ties van buitenaf. Dat is dan misschien het enige lichtpuntje. Blijkbaar beseft Nasser die problemen genoeg heeft dat het onverstandig is zich in het wespennest dat Soedan heet te steken. Het vraagstuk zelf lijkt voor generaties onoplosbaar, omdat het historisch gegroeid en belast is. Alleen de tijd kan misschien de wonden helen die gedurende enkele honderden jaren zijn ge slagen. Als president Abbouds actie succes heeft breekt er voor de Arabische bevolking van het land een heel moeilijke periode aan, tenzij hij tact en overwicht genoeg bezit de extremisten van beide groepen te eli mineren en in zijn regering de gematigden van beide partijen tot samenwerking te bewegen. PASADENA (Reuter) De drie win naars van de Nobelprijs voor de natuur kunde 1964, professor Charles Townes van het technologisch instituut van Massa chusetts en de professoren Basov en Pro- Advertentie STOCKHOLM (Reuter) De Britse vrouwelijke geleerde Dorothy Crowfoot- Hodgkin, die ontdekkingen heeft gedaan op biochemisch terrein in de bestrijding van ziekten, is onderscheiden met de Nobelprjjs voor scheikunde. In de motivering van de toekenning van de Nobelprijs voor scheikunde wordt ge zegd, dat professor Crowfoot een hoogst waardevolle bijdrage heeft geleverd tot de wetenschap door het vaststellen van de structuren van belangrijke biochemische stoffen via x-stralen. „Dit is een moeilijke techniek, die in bepaalde gevallen zeer veel vergt van de onderzoeker." Terwijl de Zweedse academie van wetenschappen donderdag voor de toe kenning van de prijzen bijeen was, deed zich in een nitroglycerinefabriek in Gyt- torp in midden-Zweden een zware ont ploffing voor, waarbij acht mensen werden gedood en ongeveer twintig gewond. De fabriek was honderd jaar geleden gesticht door Alfred Nobel. Sjevtsjenko. De Bond van Oekraïners in Nederland houdt zaterdagmiddag 31 oktober in het Minerva Paviljoen te Amsterdam een feestelijke bijeenkomst in verband met de 150ste geboortedag van de Oekraïnse nationale dichter Taras Sjevtsjenko. Daaraan werkt onder meer het Utrechts Byzantijns Koor mee. De Britse professor Dorothy Crow- foot-Hodgkin, winnares van de Nobelprijs-1964 voor scheikunde. korov van het Lebedevin-instituut in Mos kou hebben een zeer groot aandeel gehad in de ontwikkeling van de zogenaamde Maser-Laser-apparatuur. Deze' bundelt licht tot een uiterst krach tige straal, die door metaal heen kan bo ren, eventueel het operatiemesje van de chirurg zou kunnen vervangen of gebruikt zou kunnen worden voor het verlichten van een klein deel van de maan. Townes en de Russische geleerden bereikten hun resultaten onafhankelijk van elkaar in de jaren vijftig. De Amerikaan krijgt de helft van het aan de prijs verbonden bedrag, ruim 190.000 gulden. De Russen delen de ande re helft. Townes staat aan het hoofd van een commissie van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) die adviezen uitbrengt over de voorgenomen tocht van een bemand ruimteschip naar de maan. Hij vond de onderscheiding „een zeer grote eer". „Volgens mij kan een geleer de alleen in nóg grotere opwinding raken wanneer hij op het punt staat, iets te ontdekken", zei Townes. Zijn vrouw vertelde, dat de Russische geleerden die de prijs met haar man de len in de Verenigde Staten op bezoek zijn geweest. De twee Russische prijswinnaars zei den dat ze in december graag naar Stockholm zullen gaan om hun prijzen in ontvangst te nemen. De onderscheiding achtten zij een „eerbewijs aan de Rus sische wetenschap". Professor Prokorov noemde het „wonderbaarlijk nieuws". „Ik heb vaak aan de Nobelprijs gedacht, maar nooit durven hopen, dat ik er een kans op zou maken. Het is een eer voor mijn land". Advertentie - -v. (Van onze correspondent) ROME „Het huweljjk heeft behalve 'n natuurlijk ook een bovennatuurlijk doel. Het is gebaseerd op waarachtige liefde, die bestaat uit trouw, en om deze reden kan het niet verbroken worden. Het huwe lijk is niet alleen een instrument voor de voortplanting, maar een weg die onder normale omstandigheden tot voortplanting leidt. Dit laatste wordt niet door een blind instinct bestuurd, maar door verantwoor delijkheidsgevoel in het licht van de chris telijke principes." Dit wordt gezegd in het vierde hoofdstuk van schema 13, waaraan de concilievaders in Rome nu hun aandacht wijden. Het is een belangrijk en zeer uitvoerig gedeelte. Over het huwelijk wordt verder gezegd: „De kerk is op de hoogte van de moei lijke toestanden waarin echtelieden zich kunnen bevinden, die Gods wetten willen naleven ten aanzien van het geboortepro bleem, maar kan niets anders doen dan het offer der onthouding aanbevelen, in de hoop dat een betere oplossing, die door wetenschappelijke en theologische studies bereikt zal worden, te zijner tijd zal wor den gevonden". In het tweede deel komt de gelijkheid van alle mensen ter sprake: „Alle mensen moeten op gelijke wijze worden behandeld. Zonder onderscheid van ras, geslacht of maatschappelijke positie. Die gelijkheid moet niet alleen in theorie worden erkend, maar óók in de praktijk worden toegepast. Er is al veel gedaan voor de menselijke waardigheid maar er zijn nog steeds din gen die daarmee in strijd zijn. Het derde gedeelte handelt over de cul tuur en hier wordt opgemerkt, dat in de LA PAZ (AFP cn AP) Bolivia heeft gisteravond de diplomatieke betrekkingen met Tsjechoslowakije verbroken. De Bo liviaanse regering beschuldigt de Tsjechi sche ambassade van bemoeienissen met de wanordelijkheden, die dagenlang in het land hebben gewoed en vele mensenle vens hebben gekost. Gisteren heeft in het mijngebied van Oruro in Bolivia een heftig treffen plaats- geh'ad tussen arbeiders en militairen. Hier bij zijn een vijftigtal doden gevallen. Dit is meegedeeld door radiostations die in handen zijn gevallen van vakbondsleden. De arbeiders verzetten zich tegen het le ger' in dat gebied. Ze zouden zijn uitge rust met in Tsjechoslowakije vervaardig de wapens. Bij wanordelijkheden in La Paz is een betoger om het leven gekomen. Zeventien mensen werden gewond. hiërarchie der waarden de geestelijke waarden op het hoogste plan staan. Toch zijn er concrete omstandigheden, waarin men eerst in de stoffelijke behoeften moet voorzien. Waar verschillende culturen met elkaar in contact komen, is wederzijdse eerbeid een eerste vereiste. Wat de economie betreft, stelt het sche ma vast, dat de economische vooruitgang moet aansturen op een rechtvaardige be zitsverdeling, opdat het leven van ieder mens steeds meer een menswaardig ka rakter kan krijgen. De kerk heeft geen voorkeur voor welk economisch stelsel ook. De rechten van de arbeiders moeten wor den erkend, omdat zij deelgenoten en medewerkers zijn in de gemeenschappe lijke onderneming. Onderontwikkelde naties behoren alle krachten in te spannen om hun achter stand in te halen. De meer ontwikkelde landen zijn verplicht de misdeelde naties te hulp te komen. Hulp aan onderontwik kelde landen is een ernstige plicht van rechtvaardigheid en naastenliefde. Om het vraagstuk van de overbevolking op te lossen, is een goede internationale samenwerking noodzakelijk. Onzedelijke oplossingen, dus strijdig met de goddelijke wet, kunnen niet worden gepropageerd. De vrede hangt ten nauwste samen met de onafhankelijkheid der volkeren. Voor alles moet men in geen geval ooit een toevlucht nemen tot kernwapenen. Drie progressieve kardinalen op het con cilie hebben er gisteren voor gepleit de leer over de geboorteregeling opnieuw te bezien. De kardinalen Leger van Canada, Suenens van België en patriarch Maximos IV Saigh van de melchitische kerk, stel den zich allen achter het standpunt, dat niet de voortplanting de eerste en over heersende doelstelling van het huwelijk is, maar dat het voornaamste element de wederzijdse liefde is. De Belgische kardinaal, die zich al se dert jaren heeft laten voorlichten door een keur van Europese experts stelde, dat huwelijk en seksualiteit een kernprobleem vormen, dat de leer van de kerk niet sta tisch maar dynamisch is en dat in het verleden teveel het accent gelegd is op het „Gaat en vermenigvuldigt u" en te weinig op de andere bijbelse eis: „En zij zullen één vlees zijn". Hij lichtte dit nog toe door te wijzen op de bevolkingsex plosie, maar vooral op een argument, dat ieder gehuwd paar aanspreekt, namelijk de wederzijdse liefdesverhouding der ge huwden, die veel belangrijker is dan men tot nu toe in de kerk aangenomen heeft. Hij wees er het concilie op, dat de meer derheid van de rooms-katholieken, onder wie de allertrouwsten, wachten op de hulp van het concilie om te kunnen leven in hun dubbele trouw aan de kerk en aan hun echtelijke liefde. „Wij moeten terdege rekening houden met de resultaten van de moderne weten schappen. Te weinig heeft men tot dusver rekening gehouden met het feit, dat de mens meester is over de natuur. Het concilie moet de hulp van moraal theologen, wetenschapsmensen en gehuw den inroepen om alle nodige elementen voor een omvattend oordeel te verzame len." zie Suenens. De Melchitische patriarch Maximos IV Saigh zei geheel in te stemmen met de eisen, gesteld door kardinaal Suenens. Hij eiste, dat de kerk over deze kwestie be sprekingen zou voeren met de leiders van de andere christelijke kerken. Kardinaal Suenens kreeg na zijn rede het grootste applaus dat een spreker op deze derde zitting ten deel is gevallen. De drie winnaars van de Nobelprijs voor natuurkunde 1964. Het zijn van links naar rechts: de Russen Alexan der Prokorov en Nikolai Basov en de Amerikaan Charles Townes. MADRID (Reuter) De Amerikaans- Spaanse landingsoefeningen die onder de naam „Steel pike 1" bij de Spaanse kust worden gehouden, hebben woensdagavond aan nog vier mensen het leven gekost. Het zijn de bemanningsleden van een vliegtuig van het Amerikaanse vliegdek- schip „Lake Champlain", dat in zee stortte. Maandag kwamen bij de manoeuvres negen soldaten om en werden er dertien gewond toen twee helikopters met elkaar in botsing kwamen. Olympische gedachte Als u dit leest, zijn de laatste Olym piërs uit Tokio in de schoot van hun fa milies en hun volken teruggekeerd. Ge dachtig aan de Olympische eed, die im mers de nadruk legt op de sportieve wed ijver en niet op het behaalde resultaat, acht ik het ongepast een woord van be klag te richten tot hen die zonder ere metaal thuiskeerden. Natuurlijk ontveins ik me niet hoe pijnlijk het moet zijn na zoveel lichamelijke inspanning, na zoveel innerlijke spanningen en stormen met on gedecoreerde borst achter te blijven. Het komt mij voor dat, het Olympische principe ten spijt, de nationale eer een al te machtige factor in dit sportieve fes tijn vormt. De officiële bekroningscere monie dikt dit element nog wat aan en het gevolg is dat de niet-bekroonde licht het gevoel kan krijgen, in een vaderland se plichte tekort te zijn geschoten. Ik vrees dat aan deze stand van zaken wei nig of niets te doen is. Een andere, betere organisatie van de Spelen wil mij althans niet te binnen schieten en als we er toch iets aan willen doen, zullen we moeten volstaan met de verzekering dat iedereen die alles heeft gegeven wat hij te geven had, bij wijze van troostprijs onze bewon dering mag oogsten. Daaruit moge dan blijken dat Olympi sche Spelen geen uitzondering vormen op de ijzeren regel dat al het aardse met gebreken en bezwaren behept is, een in zicht dat de op jaren zijnde of komende Nederlander zich al lang geleden eigen heeft kunnen maken. In 1928 viel name lijk Amsterdam de eer te beurt, als gast- vrouwe van de internationale bloem der sportbeoefenaars te mogen optreden. Een meerderheid van onze Tweede Kamer was voor deze eer echter zo weinig gevoelig dat zij een regeringsvoorstel voor een Olympisch garantiefonds afstemde. Wat men het bedrijfsleven noemt is toen in de financiële bres gesprongen en de Spelen zijn doorgegaan, met als middelpunt een nieuw gebouwd stadion dat in zijn naam de Olympische herinnering nog steeds le vend houdt. Als men denkt dat daarmee alle wan klanken van de lucht waren, kent men de Nederlandse gemoedsaard onvoldoende. In een vergadering noemde het Kamerlid ds. Kersten, een man die niet voor krasse termen terugdeinsde, de Olympische Spe len „zwijnendraf'Jaren later vond hij daarentegen hetgeen de Duitse bezetters deden en leerden zo appetijtelijk, dat hij na de bevrijding als enige volksvertegen woordiger onwaardig werd geacht, in het parlement terug te keren. Dan was er nog een taalkundige kwes tie. Mocht men deze Spelen aanduiden als „Olympiade"? Die naam kwam op een speciale serie postzegels voor en een mi nister moest een verontrust Kamerlid een historische uiteenzetting geven om de naam te rechtvaardigen. Indien het iemand nog niet duidelijk mocht zijn dat Olympische Spelen een be langrijke zaak zijn, dan mogen deze op merkingen over onze wederwaardigheden van 1928 hem de overtuiging schenken dat er heel wat meer aan vastzit dan het be halen of verstoken blijven van medailles Het zou me dan ook verheugen indien iemand eens een proefschrift aan alle as pecten van de Olympische gedachte en haar verwezenlijking zou wijden. Avondklok. In de Indische staat Orissa is een avondklok ingesteld voor de steden Berhampoer en Bhoebaneswar na onlus ten waarbij twee doden zijn gevallen. In Berhampoer heeft een menigte stu denten, regeringskantoren in brand ge stoken. BRUSSEL Wanneer de heer Kroesjt- sjev dat wil, zal hij zeker in het open baar de reden van zijn ontslag kunnen uit eenzetten. Dat vertelde de heer Roednev, de vice-voorzitter van de raad van minis ters van de Sovjet-Unie, op een persconfe rentie welke hij gistermiddag te Brussel heeft gegeven. Hij besloot daarmee een be zoek van negen dagen aan België, dat ge wijd was aan reizen langs vele industriële ondernemingen. De vice-premier heeft verteld dat hij, nu hij de Belgische industrie had gezien, graag de handelsbetrekkingen met België aanzienlijk zou uitbreiden. Men vroeg hem of hij ook contact had gehad met de commissie van de Europees Economische Gemeenschap. Hij veinsde verbazing en onwetendheid: „Wat is dat, de Europese Economische Gemeenschap?" en: „Niemand van die commissie heeft ge vraagd ons te kunnen ontmoeten." De Russische vice-premier heeft nog ge zegd dat de partijtheoreticus Soeslov,. vol gens zijn informaties niet in Peking is ge weest „omdat hij steeds in Moskou ver bleef en men niet op twee plaatsen tege lijk kan zijn." Hij verklaarde dat aan de verhouding tussen de Sovjet-Unie en andere landen door het aftreden van de heer Kroesjtsjev niets zal veranderen. Waarnemers in Bel gië hebben zich uiteraard afgevraagd, of de heer Roednev in het Russische staats bestel wel een belangrijk en gezaghebbend man is. Zij twijfelden daaraan, omdat hij terwijl zijn land aan het afrekenen was met een nogal ingrijpende paleisrevolutie, blijkbaar rustig tien dagen van huis kon blijven. PARIJS (AFP en Reuter) De delega tie die door de Franse communistische par tij naar Moskou was gezonden om ophel dering te vragen over het ontslag van Kroesjtsjev is donderdagavond in Parijs teruggekeerd. In een communiqué dat het delegatielid Georges Marchqis op het vliegveld Orly voorlas en dat tezelfdertijd ook in Mos kou werd gepubliceerd wordt gezegd dat de twee partijen het erover eens zijn, dat moet worden doorgegaan met de voor bereidingen voor een internationale confe rentie van communistische partijen, de strijd voor vreedzame coëxistentie, ontwa pening, de overwinning van het commu nisme en dat de eenheid van de interna tionale communistische beweging zal worden voortgezet. De Sovjet-Unie drong eerder dit jaar aan op een bijeenkomst van 25 communis tische partijen in december ter voorberei ding van een conferentie van alle partijen in de zomer van het volgend jaar, waarop de ideologische tweespalt in de communis tische beweging behandeld zou moeten worden. In het communiqué staat verder, dat de besprekingen tussen de nieuwe Russische leiders en de Franse delegatie in een vriendschappelijke en openhartige sfeer zijn verlopen. Over Kroesjtsjev wordt niet gerept. Advertentie zaterdag 14 november a.s. kunnen wij u nog laten profiteren van onze unieke aanbieding een prima blauw kamgaren kostuum voor de uitzonderlijk lage prijs van 152.—. Vraag niet hoe het mogelijk is, tegen zo een lage prijs van 152.— een der gelijk prima kostuum, dat zo bijzonder geschikt is voor speciale gelegen heden (dansavondje, receptie, een ge zellig etentje) te leveren. Het wordt geleverd. Komzie.... en profiteer I Betere konfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 (t.o. Alg. Bank Nederland N.V.) LONDEN (Reuter) De Britse regering is van plan door te gaan met het Frans- Engelse project voor een tunnel onder het Kanaal. Dit heeft de Britse minister van Vervoer, Tom Fraser, gezegd. Het geologische onderzoek van het tun nel-tracé moet worden voortgezet zoals was voorgenomen, evenals de besprekin gen tussen Britse en Franse functionaris sen over het totale project, waaronder de wettelijke en financiële problemen. Achtste. Clayton Fowler, de verdediger van Jack Ruby, en een van Fowler's assistenten, hebben de rechtbank van Dallas (V.S.) gevraagd hen te ontheffen van de verdediging van Ruby. Ruby is ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Oswald. Fowler is de acht ste advocaat van Ruby die zich terug trekt. Marswaarts. Volgende week willen de Amerikanen een onbemand ruimtevoer tuig lanceren in de richting van de pla neet Mars. Het is een reis van 560 mil joen kilometer, die negen maanden zal duren. Het voertuig is drie meter hoog en weegt 260 kilo. Landing. Opstandelingen hebben een lan ding uitgevoerd nabij Port-au-Prince op de zuidkust van Haiti. Zij zijn door re geringstroepen verslagen. Weer-telex. De V.S. en Rusland hebben een telexverbinding geopend voor de uit wisseling van gegevens over het weer. Dienstbetoon. Een groenteboer in New York heeft 35.000 gulden geërfd van een Britse weduwe, die weg was van zijn dienstbetoon. Beducht. Volgens Duitse persberichten worden Israëlische militairen in West- Duitsland opgeleid. Ook zou Bonn mili taire hulp aan Israël verlenen. De Bondsrepubliek zwijgt hierover in alle talen. Zij is beducht dat de Arabische landen Oost-Duitsland zullen erkennen als zou blijken dat Israël inderdaad mili taire steun ontvangt. Defensie-verlaging. De regering van de Duitse Bondsrepubliek heeft bekendge-, maakt, dat de militaire uitgaven dit jaar met 1,6 miljard mark verlaagd zullen worden tot 18,7 miljard mark.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3