Minderheden hebben het goed bij Amerikaanse verkiezingen i i Labour's Lagerhuisleden mogen niet ziek worden OPEL ADMIRALEEN SNELLE WAGEN VOOR DE BEDAARDE AUTOMOBILIST NIEUWE MODELLEN VAN VAUXHALL Reserveer een stukje lente! Minister Andriessen naar West-Afrika Spoedcursussen in yoga O v. DUIVENB0DEN N.Y. Gevaarlijk speelgoed Comfortabel rijden over de grote wegen VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 5 Mijn broer gaat winnen omdat wij nu eenmaal Kennedy's zijn" Springplank Politieke consumptie Gekruiste benen Parapluies aluminium }CX jaloezieën VERTROUWEN NIET DRIFTIG n COMFORT TECHNISCHE DETAILS BOEKEN OVER OUDE AUTO'S (Van onze correspondent) WASHINGTON „Mijn broer gaat winnen omdat wij nu eenmaal Kennedy's zjjn", zei twee maanden geleden mevrouw Lawford-Kennedy, toen haar gevraagd werd wat zij dacht van de kansen van haar broer Bobby om tot senator van de staat New York gekozen te worden. En dat antwoord was typerend voor het zelf vertrouwen en de claim op victorie die de wonderbaarlijke familie Kennedy eigen zijn. Maar of ook ditmaal alles van een leien dakje zal gaan is de vraag. Bobby, of wel Robert Frances Kennedy, de 39- jarige broer van de vermoorde president en zelf oud- minister van Justitie, heeft het moeilijk in de staat New York, en een overwinning op de populaire withari ge 64-jarige advokaat Kenneth Keating is verre van zeker. Bobby's grootste hinderpaal om door New York t.e worden afgevaardigd naar de Senaat lijkt te zijn dat hij geen echte New Yorker is. Wel heeft hij als kind lange jaren in de staat gewoond maar de naam Kennedy is nu eenmaal met de staat Massachusetts verbonden en Bob by's manoeuvre om door de democrati sche partij in New York benoemd te wor den tot kandidaat voor een van de beide senaatszetels wordt door duizenden gezien als de daad van een ambitieuze jongeman die kost wat het kost carrière in de poli tiek wil maken. NIET LIEFDE voor de staat New York of belangstelling voor zijn problemen doet Kennedy kandideren maar alleen zijn am bitie om een goede springplank te hebben voor de presidentiële kandidatuur in 1968 of 1972, zo zeggen vele New Yorkers. En dat betekent in de meeste gevallen dat zij hun stem zullen uitbrengen op Keating. Daar komt bij dat Keating die twaalf Jaar lid van het Huis van Afgevaardigden Advertentie I onen Minister Andriessen (Economische Za ken) heeft gisteren in de vergadering van de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij binnen afzienbare tijd een bezoek zal brengen aan enige Frans-sprekende landen in Afrika, te weten aan Cameroen. Ivoorkust, Gabon en Togo. „Ik wil zelf eens gaan kijken", aldus de minister, die deze reis zal maken om te onderzoeken of er ter plaatse mogelijkheden zijn voor een intensivering van het handelsverkeer tussen deze landen en Nederland. Robert Kennedy is geweest en de afgelopen zes jaren se nator in politiek opzicht weinig met Ken nedy verschilt. Keating is weliswaar repu blikein maar hij heeft geweigerd de ultra conservatieve kandidaat voor het Witte Huis van zijn partij, Barry Goldwater. te steunen en hij baseert zijn verkiezings campagne geheel op zijn uitgesproken progressieve instelling in de Senaat. Hij stemde bijvoorbeeld voor de burger- rechtenwet die negerdiscriminatie onwet tig maakte, voor belastingverlaging, voor president Johnsons anti-armoedeprogram ma, voor medische hulp voor ouden van dagen. Allemaal zaken waar senator Gold water tegen stemde. Anders gezegd: in het grotendeels vooruitstrevende New York past senator Keating als de deksel op een doos en in een normaal geval zou hij zonder twijfel herkozen zijn met een overweldigende meerderheid. Maar het is dit keer geen normaal ge val. Bobby Kennedy, de man die als ver kiezingscampagneleider zijn broer John Fitzgerald in 1960 in het Witte Huis bracht, de man die als minister van Jus titie meer opkwam voor de rechten van de negers dan wie ook voor hem, de man die gedurende het Kennedy-tijdperk „as sistent-president" werd genoemd, was door de dood van zijn broer plotseling in de lucht komen te hangen. De kandidatuur voor het New Yorkse senatorschap bood hem .de gelegenheid weer met zijn voe ten op politieke grond te komen. DE CAMPAGNESTRIJD tussen beide kandidaten is op volle gang. Met zeker heid kan niemand zeggen wie het gaat winnen. Maar op dit moment is Keating favoriet volgens de opiniepeilingen en ook volgens Kennedy die door zijn familiefor tuin uiteraard in staat wordt gesteld op eigen houtje alle nodige peilingen te la ten verrichten. De familie Kennedy be schik in haar geheel over een lieve 300 miljoen dollar. Opvallend is intussen de accentverschui ving, die vooral Kennedys campagne in de afgelopen weken heeft ondergaan. In het begin deed hij niet veel anders dan zich laten zien en handen schudden. Maar na enige tijd gooide Bobby het over een se rieuzere boeg. Hij begon meer over poli tiek te praten, zijn opponent te kritiseren en een beroep te doen op de kiezers hem naar de Senaat af te vaardigen, zodat hij het werk van zijn broer, de president, ten bate van een moderner, welvarender, so cialer en menselijker Amerika zou kunnen voortzetten. Keating vuurde daarop terug, uitte cri- tiek op Kennedys werk als minister van Justitie en op diens inderdaad wat du bieuze samenwerking met de radikale com munistenjager Joseph McCarthy in het midden van de vijftiger jaren. Kortom, het gevecht om de gunst van de kiezers laaide op en nam nu en dan zelfs brute vormen aan, die „typisch Amerikaans" ge noemd worden maar daardoor nog niet sympathiek zijn. WAARSCHIJNLIJK zullen New Yorks minderheden tenslotte de sleutel hebben tot het resultaat van de race. Kennedy lijkt de favoriet van de meeste negers en Portoricanen in de stad. Keating daaren tegen heeft vooral de New Yorkers met joodse en Italiaanse achtergrond op zijn hand. Mocht één van de kandidaten kans zien een minderheid van zijn tegenstander af te snoepen dan zou dat best eens be slissend kunnen zijn voor de overwinning In de komende dagen zal men dan ook wel zien dat beide heren zich daarop con centreren. Men mag een, sterke opleving verwachten van politieke bezoeken aan de negerwijken, zoals Harlem, en aan Porto- ricaanse buurten. Daarnaast zal wellicht de politieke consumptie van spaghetti en ravioli toenemen, zullen synagoges veelvul- diger betreden worden en zullen beide kan didaten zich nog eens te meer beijveren (Keating is daar al jaren geleden mee begonnen) hun sympathie voor Israël uit te spreken. De conclusie van dit alles is: de race tussen Kennedy en Keating is spannend en: minderheden hebben het nimmer zo goed als tijdens verkiezingscampagnes. (Van onze correspondent LONDEN. Onlangs zei een nieuwe Labour-afgevaardigde die ik in het Lager huis ontmoette: „Ik durf gewoonweg niet te niezen. Want Labour's meerderheid hangt in de eerste plaats van de winterse bacillen af. Te veel afwezigen door ziekte kan de nederlaag betekenen. Het grote probleem voor de Labour- regering en de socialistische fractieleden is om lichamelyk en geestelijk zo fit mogelijk te blijven. In 1950 regeerde Labour met een meerderheid van zes, bij de gratie van de ziekenwagens. Bij belangrijke stem mingen moesten laat in de avond namelijk de lammen en de zieken op krukken en op brancards zo goed en zo kwaad als het ging naar het Lagerhuis worden gesleept. Het was een hoogst onwaardige situatie, die ongetwijfeld de dood van een aantal patiënten heeft verhaast. Het kon niet lang worden volgehouden maar toen was La bour ook politiek de uitputting nabij. Thans daarentegen sprankelt de partij na dertien jaren rust van energie. Desondanks wacht de socialisten een herculische taak. Vandaar dat het voortbestaan van de re gering thans afhangt van deyoga. Talrijke leden van de Labour-fractie vol gen spoedcursussen in deze edele ontspan- nings- en concentratie-oefeningen. De 59- jarige socialistische journalist en oud-mi- nister Edward Mallalieu zal men volgende week met gekruiste benen op zijn bank kunnen zien zitten. Hij zei dat het hem helpt helder te denken. Elke ochtend en avond doet hij thuis een kwartier lang ademhalings- en yoga-oefe- ningen. Een ander bekend Londens Labour-lid Hector Huthes, die in de zeventig is, rent elke ochtend vijver in vijver uit. In de winter doet hij maar enkele slagen. Elke ochtend vroeg kan men hem gewapend met een handdoek en sinaasappels naar de oever zien gaat. Hij heeft dan al een groot bord havermout op. Terugkerend eet hij zijn oranje vruchten. De 48-jarige John Cronin doet elke och tend snelle gymnastiekoefeningen in zijn badkamer. De 33-jarige mevrouw dr. Shirley Sum- merskill (dochter van de Labour-veteraan de arts mevrouw Edith Summerskill, thans lid van het Hogerhuis) doet dagelijks lange afstandsmarsen door de eindeloze Lager huisgangen. En talrijke collega's volgen haar. In het Lagerhuis zijn wat variatie van lichaamshoudingen betreft alleen de leden van de lange frontbanken (regering en op positie staren elkaar aan) bevoorrecht. Mi nisters en oppositieleiders mogen namelijk hun voeten op de brede tafel leggen, waar achter de drie bepruikte griffiers zitten. Maar wanneer een lid zijn benen languit op de eigen bank zou deponeren, wordt hij onmiddellijk door de bepruikte en de in toga gestoken Speaker (de voorzitter) tot de orde geroepen. Waarschijnlijk nadat eerst de rest van het Lagerhuis al een afkeurend gemompel heeft laten horen. Want niemand kan het wagen de strikte parlementaire regels te overtreden. Ook brieven schrijven, krantenlezen of slapen, om maar niet te spreken van snur ken tijdens de zittingen hoe laat zij ook duren, zijn taboe. Zo mogen leden van de voorste zijban ken, in het verlengde van de regerings- en oppositie-zitplaatsen, wanneer zij het woord voeren iedereen spreekt in het Lagerhuis vanaf zijn eigen plaats nooit of te nimmer over de brede gekleurde strepen die in het groene tapijt zijn ge weven, heenstappen. Want deze strepen zijn de zogenaamde zwaardlijnen. De af stand tussen de regerings- en oppositielijn bedraagt die van de lengte van twee mannenarmen en twee zwaarden. In de middeleeuwen vervulden de Lager huisleden namelijk in volle wapenrusting hun parlementaire plichten. De lijnen moesten voorkomen dat zij in het vuur van een betoog naar hun tegen standers zouden uitschieten. Hoewel de zwaarden zijn vervangen door parapluies, die in de vestiaire nog steeds in symbolische gespen, bestaande uit ge kleurde lintjes, hangen, blijft het verbod om de streep te overschrijden tot op de huidige dag gehandhaafd. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf Sinds kort is in ons land een imitatie pistool van Japanse makelij te koop waarmee erwten snel achterelkaar kunnen worden weggeschoten. De politie heeft geconstateerd dat de veer van het speel goed zeer sterk is en daarom vindt zij dit speeligo-d gevaarlijk. In Delft zijn reeds tien pistolen en twee zakken erwten in beslag genomen. Er zijn al verscheidene processen-verbaal opgemaakt wegens er mee gepleegde baldadigheid. Op de win keiiers zal een beroep worden gedaan het speelgoed uit de handel te nemen. Nog tijdens de eerste rit hebben wij de wagen even aan de kant gezet om nogmaals een blik te slaan op de zij- en achterkant van deze auto. Ja, het stond er nog steeds: Opel Admiral. Maar wij, die reeds in het Rotterdamse stadsverkeer met enige verbazing vaststelden hoe deze bijna twee meter brede, en ruim 1300 kilogram zware wagen zich door het verkeer liet loodsen, konden na enige kilometers voluit te hebben gereden op de rijksweg onze twijfel niet meer bedwingen. We reden dus werkelijk in een Europese wagen en niet in een „Amerikaan". Maar de verschillen die er bestaan tussen de grote wagens uit het land van Henry Ford en de produkten van de Europese fabrieken, heeft Opel in de Admiral een verder ont wikkelde versie van de Kapitan tot een minimum teruggebracht. Hoewel men dus, zodra de benen in het ruime interieur worden gestrekt, de indruk krijgt in een Amerikaanse auto te hebben plaatsgenomen, blijven er toch vooral wat. de rij-eigenschappen betreft genoeg punten over die typisch op de Europese automobilist zijn afgestemd. Een voldoening gevende beweeglijkheid in het stads verkeer, en reeds bij een kleine draaiing naar links of rechts een directe reactie van het stuur. Hierbij wordt aangetekend, dat er in bochten nogal veel moet worden gedraaid aan het grote wiel, waar bij een tendens naar onderstuur merkbaar wordt. Een na deel van deze Admiral is dan ook het ontbreken van stuur bekrachtiging de Diplomat bezit deze wel wat vooral het parkeren soms moeilijk maakt. Eerste conclusie: een wagen waarmee men zich zonder voorbehoud in de stad kan wagen, maar die zich op de autoweg toch duidelijk in zijn element voelt. DIT LAATSTE IS NIET ZO verwonderlijk, als we een blik werpen op de krachtbron. Onder de brede, lage motor kap schuilt een watergekoelde zes-cilinder, die met zijn inhoud van 2605 cc en een compressieverhouding van 8,2 1 een vermogen ontwikkelt van 117 Sae-pk bij 4700 t.p.m. Deze feitelijke technische gegevens zijn niet voldoende om bovenstaande conclusie te ondersteunen. Het gedrag van de Admiral op de weg is dit echter wel. Een weldadig geruis van de motor begeleidt de wagen zelfs bij snelheden om streeks de 140 kilometer per uur. De wagen schenkt door zijn rustige ligging dan nog vol doende vertrouwen aan de chauffeur ook al weet deze, dat de Admiral een starre achteras bezit (een constructie waar van de betrouwbaarheid wordt betwijfeld). Maar ondanks deze klassieke constructie bleef de wegvastheid van de wagen hoog. Zelfs bij forse regen, toen wij even een hoge snelheid opzochten, bleek de Admiral correct bestuurbaar, ook al ontstond er een lichte neiging tot „glijden". Dit is niet verwonderlijk, als men bedenkt dat er zich bij flinke regen en veel water op de weg een „waterzak" onder de wielen vormt, waardoor de banden het contact met het wegdek dreigen te verliezen. Een onverwacht obstakel op de weg, verzekerde ons tevens van het grote remvermogen van deze wagen, die ondanks een krachtig afremmen niet afweek van de juiste lijn. We ondervonden toen wel, dat de rempedaal van onze proefwagen moest worden bijgesteld. Tweede conclusie: een vorstelijke wegligging die het rijden aangenaam en comfortabel doet zijn. HOEWEL HET RIJDEN dus plezierig is, ontstaat er bf] het schakelen af en toe een frons op het voorhoofd. Het pookje op de vloer met de vier gesynchroniseerde versnel lingen laat zich gemakkelijk bedienen, maar de bak zelf zoals een monteur dat eens opmerkte „vertelt nog wel eens wat". Vooral de tweede versnelling gaf het gevoel nogal eens onwillig te zijn en liet dit dan ook zachtjes, maar duidelijk hoorbaar merken. De derde versnelling bezit een groot bereik. In de stad kan men er rustig vijftig mee rijden, en indien noodzakelijk voerde deze versnelling de wagen naar een snelheid boven de honderd kilometer, rustig en snel zonder protesten van de motor. De acceleratie is pittig en ruim voldoende, maar de be stuurder moet er rekening mee houden, dat de Admiral zich beslist niet laat „opjagen" en zoals een sportwagen op stel en sprong een inhaalmanoeuvre uitvoert. Vauxhall heeft zijn modellen voor 1965, behalve enige mechanische veranderingen, een hier en daar sterk ge wijzigd koetswerk meegegeven. De foto toont de Vaux hall Victor, die door de gebogen portieren en zijruiten een groter interieur heeft gekregen, terwijl de af metingen aan de buitenkant eveneens iets toenamen. Slechts de hoogte van de nieuwe modellen is enigszins verminderd. Voorts werd er aandacht besteed aan de bagageruimte. De nuttige inhoud werd vergroot van 0,312 tot 0,378 kubieke meter. De motor onderging weinig wijzigingen. De Victor is voorzien van een 1594 cc vier cilinder motor, die een vermogen van 70 pk levert. De nieuwe Vauxhall VX 4/90 bezit een opgevoerde motor met twee carburateurs, die een vermogen ont wikkelt van 87 pk. Deze laatste wagen bezit schijfrem men op de voonvielen, terwijl de Victor-modellen nog zijn uitgerust met trommelremmen. Verwarming en ventilatie ondergingen enige detailwijzigingen. y Derde conclusie: een wagen voor een bedaarde automobi list, die weliswaar van snelheid houdt, maar niet van „driftig" rijden. HET INTERIEUR van een Opel Admiral is zoals men dat kan verwachten van een wagen die 13.790 kost ruim en comfortabel. Het dashboard met de bekende horizontale Opel-snelheidsmeter, is eenvoudig en overzichtelijk, op de signaalhandel links van het stuur bevindt zich een knop, waarmee een lichtsignaal kan worden gegeven. Druktoetsen links en rechts van de stuurkolom, zorgen voor de bedie ning van de noodzakelijke organen. De verwarming is zowel voor als achter uitstekend. De wagen bezit een achterruit- ontdooier. De rugleuningen van de twee zetels voor, kunnen worden neergeklapt tot op de achterbank, die met een arm- steun in het midden is uitgerust. Lampjes voor en achter zorgen voor een goede binnenverlichting, in de armsteunen achter bevinden zich asbakken. Een drukknop op de grond stelt de ruitensproeiers in werking, waarna de ruitenwissers onmiddellijk de ruit droog vegen. Choke en handrem be zitten waarschuwingslampjes. De laaggebouwde wagen, bijna 1.45 meter, bezit een sierlijke lijn. tie de bestuurder dwingt bochten met ingetoomde snelheid te nemen, iets wat goed beschouwd niet als een nadeel kan worden aangerekend. De bagageruimte is ruim bemeten en wordt verlicht door een klein afgeschermd lampje. In deze ruimte zijn reserve wiel en gereedschap opgeborgen. De buitenverlichting is zeer goed, al werden de rijders in kleinere wagens door het gedimde licht wel eens ver blind. Mogelijk was de afstelling niet correct. Hoe het ook zij: de Admiral blijkt een comfortabele, snelle wagen met goede rij-eigenschappen die door zijn construe- Motor: Watergekoelde zes-cilinder, viertakt. Boring 85 mm Slag 76,5 mm. Compressieverhouding: 8.2 1. Vermogen: 117 Sae-pk. bij 4700 t.p.m. Transmissie: Plaatkoppeling, vier versnellingen voor uit, alle gesynchroniseerd. Carrosserie: Zelfdragend, schijfremmen voor, trommel- remmen achter. Inhoud benzinetank: Zeventig liter. Verbruik: 1 7,5. Voor de liefhebbers van oude auto's is er een koste lijk boek verschenen bij de uitgever C. A. J. van Dis- hoeck in Bussum. J. Bouman schreef: „Oude auto's en hun makers" en stelde daarmee alle liefhebbers in staat nog eens op hun gemak de geschiedenis van de automobiel en die van de mannen van het eerste uur, te lezen en te herlezen. Oude foto's en tekeningen ver duidelijken het geschrevene. Tenslotte is dan nog verschenen het Kosmos auto zakboek, samengesteld door N. J. Kollewijn. Een uit voerige technische gids voor allen die meer dan opper vlakkig in de techniek van de automobiel zijn ge ïnteresseerd, informatief geschreven, met tekeningen en foto's die waar nodig de tekst nog eens in een duidelijker licht stellen. Uitgegeven door Kosmos in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5