#v IN DE KOMENDE WEEK Zo is het Undine von Medvey show Verkiezingen in de VS Journaal voor slechthorenden Oompjes droom" Safari door Suriname A ngst-programma Schooltelevisie maakt nog proeftijd door Weer een ruime verscheidenheid aan ontspanning en wat hoger grij pende televisiekost in de komende week. Er zijn shows, documentaires, er is lachwerk; toneelliefhebbers ko men aan hun trekken en de muziek- vrienden hebben niet te klagen. Wie wel klagen, dat zijn de iets meer dan louter vermaak op het scherm zoe kenden, die het ongeluk hebben, dat ze niet onder de rook van de zender Lopik wonen. Zij klagen steeds meer, dat de veel kijkers trekkende pro gramma's de uitzendingen voor het „grote publiek", zoals men dat pleegt te noemen op het eerste net worden geschoven, terwijl Nederland 2 spe ciaal uitverkoren schijnt te zijn om de wat zwaardere programma's uit te zenden. Hetgeen dan zou betekenen, dat „de provincie" zich alleen maar met de leut kan vermaken. Soms heb ben ze wel eens gelijk ,die klagers. Maar er zijn teveel uitzonderingen om van een regel te kunnen spreken. Wat wel merkwaardig isde Sport in Beeld-reporters brengen soms verslagen van wedstrijden op het tweede net, die gespeeld zijn in plaatsen, waar men Nederland 2 hele maal niet kan ontvangen! Het schort blijkbaar aan „coördinatie. ZATERDAG Nederland 1. Het is de beurt aan de VARA om de vele uren te vullen. In het middagprogramma o. m. een film van de BBC, die de belevenissen laat zien van een groep Britse speleologen in grotten onder de waterspiegel in het Peak District. De grotten van Gautry waren het doelwit van de dapperen. ..Rawhide" is van de partij („Deu droge bronnen") en 't kinderprogramma. Ver der „Bespied", het documentaire pro gramma van Jan Veenman over de Nederlandse fauna. „Top of Flop" komt deze keer uit Apeldoorn. Drie gangen op het avond-kijkmenu. Voor de vrienden van het amusement de Rob de Nijs show en voor de lief hebbers van iets pittigs: „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Ten slotte voor de graag-lachers „Theater thuis". In de Rob de Nijs show zal men kun nen kijken en luisteren naar o.m. het zo succesvolle Eindhovense zangeresje Trea Dobbs, naar de zich de laatste tijd als een echt zangeresje ontpoppen de Ria Valk, naar de cabarettière Marijke Merckens en natuurlijk naar de begeleiders van Rob, The Lords. Voor net goede begrip diene, dat de VARA dit programma beslist niet al leen op de tieners wil richten. Leslie Robert is nauw bij de voorbereidingen betrokken en de Rob de Nijs show die in de vorm van een magazine is opgezet moet echt een van de be langrijkste produkties van de VARA worden. Over „Zo is het.valt wei nig meer te zeggen. De kijkers hebben de oude ploeg alweer terug gezien. Ook deze keer zal die weer van de partij zijn. Tenslotte „Theater Thuis" met het gezin van revue artiesten. „Onverwachte gasten" heet deze afle vering, waarin Gerard Walden Berry Kievits en Nol Kievits taalbarrières zul len moeten doorbreken. Nederland 2. „Het geheim van de garage". Dat is de titel van het vro lijke Duitse detectiveverhaal, dat bij onze oosterburen de verzamelnaam „Die Karte" kreeg, en dat de N.C.R.V. „Detectivebureau Lynx" noemde. Net voor de Rob de Nijs show ook op het tweede net een muzikaal programma. Het is „Acht plus" dat we al eens eer der te zien kregen. Het bleek een opge wekt en vrolijk muziekdoosje, waarin acht mannen (o.w. René Frank) enke le gasten ontvingen. Deze keer met Louise Rettich, Carla Meyer en Aart Brouwer. Als Nederland 1 zich daarna in het vermaak stort, breekt de ernst baan bij de N.C.R.V. We krijgen dan nl. een vervolg te zien op de docu mentaire van Dr. Hans Walter Berg en Carsten Dierck, die dinsdagavond op net 1 te zien was. Deze keer „Cey lon en het geschenk uit China". Dat ge schenk is dan het communisme. De re porters proberen na te gaan, welke in vloed communisme en marxisme heb ben op het land. De zaterdagavond blijft in de ernsti ge sfeer. Alvorens „Attentie" de week afsluit, kunnen we eerst nog twintig minuten genieten van een muziekfilm pje uit Tsjecho-Slowakije. Het Tsje chisch Filharmonisch Orkest speelt de Praagse symfonie van Mozart o.l.v. Karei Ancerl. ZONDAG. Nederland I. In de vooravond een ernstig programma, Leer om Leer, waarmee de in het IKOR participeren de kerken en de bij het Convent van Kerken aangesloten kerkgenootschap pen een catechisatie bedoelen te geven naar X wordt gezocht". Het is een spel, dat werd geschreven naar het boek van Harold Foch. Het motief is zeer eenvoudig: er is een moord ge pleegd en de politie zoekt naar de moordenaar. Wie is hij? Er komen tal van verdachten in aanmerking voor een arrestatie. Zo lijkt het tenminste. Er is echter maar één moordenaar. Sport in Beeld sluit de avond af. MAANDAG Nederland I. De Nederlandse televi sie mag maar eens per maand een avondvullende film uitzenden. Een bio- scoopproduktie dus. De films, die op het tweede net worden uitgezonden zijn meestal korter dan anderhalf uur of het zijn speciaal voor de televisie ver vaardigde spelen. Vanavond een Franse film en wel „Les Grandes Families" van regisseur Denis de la Patellière. Jean Gabin speelt de hoofdrol in deze film, die ver taald heet „Geld is macht". „Unpaid and unsung" is de titel van een op deze maandag wel heel toepas selijke film. Het is een Amerikaanse documentaire, die een beeld geeft van het geheel belangeloze werk, dat ook in Amerika zovelen doen om hun partij in de verkiezingsstrijd te steunen. Juist in Amerika, waar die verkiezingscam pagnes vaak enorm veel werk vragen de gebeurtenissen zijn. „Vrijwilligers in de politiek" noemden de Nederlandse vertalers deze documentaire, die later op de avond wordt gevolgd door nieuws óver de verkiezingen. De NTS heeft het voornemen om in de vooravonden en 's avonds na de programma's enkele malen in deze week aandacht te beste den aan de verkiezingen in Amerika. Nederland 2. De VARA geeft maan dagavond weer ruim baan aan de Bai leys, die zo langzamerhand ook al ver trouwde verschijningen worden op onze schermen. Een fris en ongetwijfeld door zeer velen gewaardeerd programma onderdeel kan het optreden worden van de New Christy Minstrels, dat op de Bailey's volgt. Het is een jong Ameri kaans zanggroepje, dat vorig jaar ook al eens in ons land opgetreden is en toen door de enthousiaste manier van zingen de aandacht trok. Het groepje van Randy Sparks ont leent de naam aan de in 1842 gevormde groep The Christy Minstrels. Edwin Christy, die deze groep vormde, maakte het tot een legendarisch koor. De Chris ty Minstrels zongen echte volksmuziek en hun navolgers proberen ongeveer hetzelfde repertoire aan te houden, al thans dezelfde soort muziek te zingen. De leden bespelen allemaal verschillen de instrumenten en begeleiden zichzelf. Tegenover de hoofdfilm zette de VARA een TV-spel, „Vrijgezellenfuif," van Alan Owen, de man die ook het scenario schreef voor de eerste Beatle- film. Het is het verhaal van de gebroe ders John en Graham James (Henk van Ulsen en Joop Admiraal). John is de wijde wereld ingetrokken, maar komt op zeker ogenblik terug naar zijn woon plaats ergens aan de kust van Wales. Hij ontdekt al spoedig, dat hij niet meer kan wennen in deze kleinburger lijke omgeving. Hij ergert zich aan die kleine gemeenschap en de houding, die hij daar tegenover aanneemt prikkelt niet alleen zijn moeder, maar beïnvloed ook zijn broer. Medespelenden zijn o.m. Nell Koppen, Cockie Boonstra, Erik Plooyer, Henk Vogels. Jules Hamel, Frans Vorstman, Liesbeth Struppers en Doré Smit. DINSDAG Nederland 1. De N.T.S. start op de ze dinsdag met het journaal, speciaal voor slechthorenden. Een soort week- journaal met tussentitels, zodat ook zij kunnen meeleven met het wereld gebeuren. Bovendien in het N.T.S. pro gramma Walter en Connie met hun Engelse lessen. De lesboekjes zijn er nu allemaal, zodat volgende week maandag (9 november) met de herha lingen kan worden begonnen. Vanavond les vier en vijf. Na het Journaal AVRO's Televizier en vervolgens weer een aflevering van Domino, waarin deze keer Anny Cor- dy optreedt, begeleid voor Bennie Vas- seur en André Paquinet, trombones, Jean Jacques Robert, piano, Jean Fran cois, drums, Peter Niewerf," gitaar, De New Christy Minstrels (maandag). aan jonge mensen. Het is de derde uit zending, met Rudi van Roon als pre sentator. Na Sport in Beeld slaat de KRO een geheel andere toon aan, nl. met de tweede aflevering in dit seizoen van de strip van Hans Keuls „Stadhuis op Stelten". De vrolijkheid is hiermee nog niet afgelopen, want Undine von Medvey is ook geen dramatische actrice. Het in Nederland opgegroeide, Duitse meisje is een zeer veelzijdig artieste, die ons onlangs in Knokke nog verzekerde, dat ze nergens zo graag werkt als in Nederland. We hebben Undine nog niet zo vaak op het scherm kunnen zien. Er kwam steeds wat tussen, waarbij dan nog als extra probleem kwam, dat Undine tot tweemaal toe helemaal niet gedis poneerd bleek. De laatste show die ze maakte werd niet wat men ervan ver wacht had, omdat Boyd Bachman haar eigenlijk door zijn overheersende optre den wat op de achtergrond drukte. Deze Undine von Medvey-show draait voor een belangrijk gedeelte om de zangeres. Ze krijgt de assistentie van Louis Neefs steekt waarschuwend zijn vinger op. (vrijdag). de Douglas Squire dansers. Jos van der Valk heeft de regie. Na deze show volgt er de komende winter nog een. Van de musical naar de kunst met een grote K. Op deze avond kunnen we kijken en luisteren naar het traditio nele concert van het Kunstmaandor- kest o.l.v. Anton Kersjes, dat werken van Slavische componisten gaat uit voeren. Nederland II. De start van het NTS- programma is weer een aflevering van de van de BRT overgenomen serie De Tijdcapsule. Titel deze keer: „Het Duel". Na het miniatuur journaaltje de Tom Ewell show, deze keer „Ik zie er niets in". Vrolijkheid dus weer, ge volgd door spanning. Hoofdbestanddeel van het NTS pro gramma is nl. een Duits TV spel, dat voorzien van ondertitels op de Neder landse schermen komt. Het Duitse detectivespel heet „Ge- XJndine von Medvey in de Undine von Medveyshow (zondag). sucht wird Mörder X", ofwel „Moorde- Johnny Holzhuizen, accordeon en Ger Daalhuysen, bas. Bob Rooijens heeft de regie. Anny Cordy trad al eens eerder in Domino op. Eigenlijk heet ze Anny Cooremans ze werd in 1930 geboren in Brussel, waar ze als tienjarig meisje naar de dans- en muziekschool ging. In 1948 werd ze beroepsartieste en trok ze met een Amerikaanse revue mee. Niet lang daarna verscheen ze plotseling als so liste op alle grote podia ter wereld, terwijl ook de deuren van de filmstu dio's voor haar open gingen. Voor de tweede maal zal Piet Beis huizen daarna zijn „Man tegen man" presenteren. Twee mannen, die het weer helemaal oneens moeten zijn, mo gen een beroep doen op supporters in de zaal en mogen weer visueel bewijs materiaal voor hun stellingen mee brengen. De eerste uitzending was be paald geen succes; er kwam bijna ru zie, omdat de betrokkenen zich onte vreden toonden over de gang van zaken. Er werden geen puntige vragen gesteld, omdat de AVRO de kool en de geit had willen sparen; de (door de debaters niet op prijs gestelde) telefonische in terrupties waren afgesproken werk. Nederland 2. Met uitzondering van de peeten aan de orde: de angst voor de dood van een 86-jarige, de angst als at tractie: om naar mensen te zien, die spelen met gevaar. De samensteller maakte gebruik van speelfilms en do cumentaire films om zijn onderwerp te verduidelijken. Verder laat hij ge woon allerlei mensen vertellen. Nederland 2. Iets totaal anders brengt de N.C.R.V. op het tweede net: Les- sings' „Minna von Barnhelm". Gotthold Ephraim Lessing (1729-1781), wiens Na than de Wijze op het ogenblik voor het derde jaar op het repertoire staat van de toneelgroep Centrum, is een van de grote mannen van de „Aufklarung", de Duitse uiting van het Franse rationa lisme van de achttiende eeuw, het zoe ken naar de waarheid door de mense lijke rede voorop te stellen. Lessing brak met de traditie om hooggeplaats te personen tot de helden van zijn stuk ken te maken en koos daarvoor nogal eens burgerlijke personen. Zo is zijn „Minna von Barnhelm" ge heel gegrepen uit het Duitse leven van zijn tijd. De stof voor dit blijspel putte de schrijver uit de ervaring, die hij had opgedaan als secretaris van generaal Tauentzien in Breslau. De titelrol in deze Duitse T.V. bewerking wordt ge- Rob de Nijs in de Rob de Nijsshow (zaterdag). gepikt" met als gevolg, dat Jeth zich midden op de dag gaat scheren, par fumeren en zelfs z'n schoenen gaat poetsen. Na „Attentie" en „Pinkelman" op nieuw een Stiefbeen avontuur en ver volgens de derde documentaire, die Ni co van Vliet en Didier van Koekenberg maakten van hun reis naar de West. „Safari door Suriname in het tiende le vensjaar van een statuut", de camera gericht op een land, dat korte tijd op eigen benen staat. We hebben niet lang geleden kunnen kijken naar het eerste programma van een reeks van vier, die de Belgische zanger-cabarettier Louis Neefs voor de N.C.R.V. gaat maken. Nu voor de twee de maal Opsinjoorke. Een Belgisch ca baret met, behalve Louis Neefs zelf, de zanger Dick Poons, Jos Ghijsen, die men wel de Belgische Carmiggelt noemt, en als gaste het charmante Ita liaanse sterretje Detty Casoli. Detty is een ontdekking van de Belgisch-Ita liaanse zanger Rocco Granata. Ruud Keers heeft de regie van dit program ma. Wat zien deze mensen? Het antwoord geeft „Angst" (woensdag). speeld door de filmster Johanna von Koczian. In de pauze weer het litteraire kijk- schrift o.m. met Ed. Hoornik, die met Piet Kalis spreekt over de houding van de dichter in een veranderend wereld beeld, een gesprek van Bernlef met J. C. van Schagen over diens Domburgse cahiers, met Japanse verzen van Luce- bert en een interview met de Argentijn se auteur Borges, die onlangs in Ne derland was. DONDERDAG Nederland I. De liefhebbers van klas siek toneel komen aan hun trekken de ze week. De K.R.O. verzorgt de weke lijkse spelavond en koos als dramati sche produktie „Oompjes Droom" van Fjodor Michajlovitsj Dostojevski. „Oompjes Droom" speelt in een we reld van de meest uiteenlopende perso nages, die stuk voor stuk meesterlijk worden getekend. Marja Alexandrowna Moskalewa is een notabele in het klets grage dorp Mordassow. Haar dochter mooi en muzikaal is verliefd op haar leraar. Zij wijst de toenaderings pogingen van de domme, maar zeer rij ke Mosgljakoff af. Maar daar gaat Mar ja niet zonder meer mee akkoord. Zij neemt de oom van de afgewezen minnaar een seniele oude vorst in de arm en met behulp van haar drank jes lijkt ze haar plan door te kunnen voeren om haar dochter aan deze oude man te koppelen. De neef houdt de ar me oom echter voor, dat hij alles al leen maar gedroomd heeft, hetgeen allerlei rare complicaties veroorzaakt. Het schandaal loopt zo hoog, dat moe der en dochter moeten verhuizen. Nederland 2. De AVRO pakt de don derdagavond aanzienlijk luchtiger aan. Het programma begint met Studio 3, een Intertel produktie. Het is een show programma, gepresenteerd door Fred Kraus. Medewerkenden zijn o.m. de be kende Amerikaanse ster-zangeres Con nie Francis vele gouden platen de Franse zanger Marcel Amont, Ai- mée Barelli en z'n orkest en de twee ling zusjes Kessler. Verder de vrolijke Amerikaanse co- medie „Top secret groom", ofwel „Ge trouwd, ongetrouwd", die het geluk of ongeluk van twee mensen tot on derwerp heeft, die thuis getrouwd zijn, maar op kantoor niet. Beiden werken n.l. op dezelfde zaak en daar heeft niemand er iets mee te maken, dat ze als man en vrouw door het privéleven gaan. Hoe houd je zo iets geheim zon der in de neteligste situaties verzeild te raken? De „zij" is Cara Williams, de „hij" Fred Aletter. Na de maandelijkse editie van AVRO's Televizier volgt nog een aflevering van de reeks „wat zegt zo'n naam U nog", waarvan alle omroepverenigingen er één maken. De AVRO Roelof Kiers koos Prins Maurits (1577-1625). Een groot veldheer, de man van de Slag bij Nieuwpoort en de Slag van Turn hout. Hij trok uit al z'n veldtochten le ring en legde met zijn moderne exerci tie-methoden en zijn mathematische or ganisatie de grondslag voor het moderne Nederlandse leger. VRIJDAG Nederland 1. Barend de Beer, de Be verley Hillbillies, d.w.z. de N.C.R.V. De Beverley's beleven weer stormachtige avonturen. Er wordt een vrouwtje „in- Bill Dana-show zorgt de K.R.O. voor een „zware" avond. Net als Bill Dana zijn onschuldige gezicht heeft teruggetrokken, een Duit se documentaire, getiteld „Licht und Schatten", ofwel „Licht en Schaduw", die een diepgaande beschouwing wijdt aan het rassenvraagstuk. Na een kwartiertje vioolspel nog een programma van de K.R.O. correspon dent in Parijs en tenslotte een Engelse televisieproduktie. WOENSDAG Nederland 2. Op het tweedè net con trasteert de VARA met de N.C.R.V. Wie niet houdt van actualiteiten, kan tijdens het Journaal en „Attentie" kij ken naar een Amerikaanse film; en tijdens Stiefbeen naar een heuse ope ratie. Eerst de film. Het is er een uit het Dick Powell theater, getiteld „Iedereen houdt van Sweeney". Sweeney is een bekende nachtclubartiest in Amerika, een geliefde ster, die niet alleen een bescheiden jongen is gebleven, maar die bovendien helemaal niet gewend is, dat men onplezierige dingen van hem zegt. Maar Sweeney Tomlins naam wordt op een beledigende manier gebruikt in een T.V. show. Sweeney wordt gedwongen een aanklacht in te dienen, wat hem helemaal niet zint. De rol van Sweeney wordt gespeeld door Mickey Rooney. Het ziekenhuispogramma „In ver trouwde handen" wil een realistisch maar niet sensationeel beeld ge ven van de gang van zaken in de ope ratiekamer van een modern ziekenhuis. In Gospel train zingen tenslotte Char les „big" Jones en de Dean Sisters gos pels, blues en spirituals. Big Jones is een Amerikaanse negerzanger, de Dean sisters bestaan uit een Frans en twee Amerikaanse meisjes. Ze kwamen spe ciaal voor dit programma naar Neder land en worden begeleid door een com bo van Rinus van Galen. De regie heeft Nico Knapper. De Nederlandse schooltelevisie is haar tweede jaar ingegaan. Er zijn wei nig veranderingen in zicht, want de programma's worden nog steeds ge zien als onderdeel van een proefperio de. De definitieve vorm is nog niet ge vonden; trouwens over de wijze van voorbereiding en uitzending van de pro gramma's bestaat ook nog geen volle dige klaarheid. De Stichting Nederland se Onderwijs Televisie wil de proefpe riode gebruiken om uit te vinden op welke schooltypen de programma's moeten worden afgestemd, welke vor men een zo goed mogelijke voordracht van de stof garanderen en hoe de leer lingen reageren op de lessen. Ook wil men zich beraden over de beste onder zoekmethoden naar het nuttig effect van de uitzendingen. In Amerika heb ben de experimentele school-televisie- uitzendingen vijf jaar geduurd. Broad casting heeft onlangs de resultaten van dit drie jaar geleden afgesloten expri- ment gepubliceerd. Ze waren zeer po sitief. Zowel leraar als leerling kunnen in belangrijke mate profiteren van de schooltelevisie, aldus de conclusies. Nederland I. Uit de aard der zaak zal de Nederlandse televisie de kijkers ook op woensdag nog confronteren met de uitslagen van de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. En de VARA doet er dan nog een klein politiek schepje bovenop met haar uitzending Contrast, waarin Gerrit Schilder en zijn deskun dige redactiecommissie controversiële onderwerpen op het gebied van de po litiek aan de orde stellen. Perry Mason, Paul Drake en Delia Street gaan vervolgens een moeilijke zaak behandelen. Het gaat om de rechten van een bestseller. De zaak is al ingewikkeld, maar lijkt onoplosbaar als de sqhrijver van het boek ver moord wordt; in zulke gevallen is het maar een geluk, dat er nog mensen met een scherpzinnige geest zijn, zoals Perry Mason. Het belangrijkste onderdeel van het VARA-programma is het eerste werk stuk van ex-radioman Gabri de Wagt voor de televisie: „Durven we bang te zijn". Gabri de Wagt heeft benadering van zijn onderwerpen, zoals we die van Marimba kennen, geprojecteerd op de TV. Dat betekent, dat hij de mensen zoveel mogelijk in hun eigen woorden waarheden als koeien laat zeggen. Het zijn een aantal gesprekken over de angst. De „moedigen", coureurs, men senredder, bliksemafleidersmonteurs, de mannen die mijnen demonteren enz. hebben hem geconfronteerd met de verschillende aspecten van de angst. In dit programma komen allerlei as-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18