a - r ■MIK1 Groente in de winterzon filmsterrenwimpers Wat doen we met „oude" voorwerpen? Opfleuren OOK VOOR Us Oh, een ladder ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 Erbij PAGINA ZEVEN Naar Eucharistisch congres in India „IK HEB DE GEKSTE carrière, die een mens maar kan volgen". Deze verzuchting is van de voordrachts kunstenares en solo-toneelspeelster Nel Oosthout, die zij slaakt als zij een ogenblik rust vindt in de maal stroom van het leven, waarin die car rière haar heeft meegesleept. Op treden in Nederland, tournees maken in het buitenland, geheel op eigen kracht haar artistieke en zakelijke be langen behartigen en verdedigen, tijd vinden om te kijken naar het toneel van anderen en het eigen repertoire bij te slijpen, in te studeren, uit te breiden. Haar sluik, rood haar wappert om haar expressief gezicht als een uiter lijk teken van haar niet-aflatende vita liteit. „Soms zak ik 's avonds in een stoel om uit te blazen, na te denken. Dan wil ik „even zitten....". Maar de accu, die Nel Oosthout energie levert, laadt snel op. Later op zo'n rustavond schrijft zij brieven, handelt haar zakelijke correspondentie af. „Om half één 's nachts stop ik ze in de bus, fijn klaar". Altijd plannen Engels repertoire Concert of toneel Toneel: soort yoga A iiiiiiiiiiiiHiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRniniiin 41 procent Een duik in de kelder of een vlucht naar de zolder kan soms heel wat opleveren. We sparen allemaal wel potjes, bakjes, schaaltjes en andere eigenaardigheden op, waar we al zolang tegenaan hebben zitten kijken. En is er idealer bergplaats denkbaar dan een kelder of zolder. Weg! Maar het is ook wel eens leuk die oude dingen weer tevoorschijn te halen. En wat gaan we er dan mee doen? Misschien is het een goed idee om deze „oude" voorwerpen wat op te vrolijken met herfstbloemen, takken en planten? Dat doet het altijd wel; in een verloren hoekje (de ton), in een serre (de bak) of op de scheiding van twee kamers (de kruik). De temperatuur zakt gestaag, maar we laten ons toch niet afschrikken door deze htjper-vrouwelijke lingerie. Tijdens een show in Parijs getoond en gelanceerd als de nieuwste ont werpen dameslingerie. De twee mo dellen dragen deze nylon-imprimé- onderdelen gecombineerd met korte ochtendjasjes, die zijn afgezet met kant en strikjes. Nel Oosthout gaf muziek studie op voor 't toneel Nel Oosthout, voorste ln het gelid van de Nederlandse voordrachtkunst en solo toneel heeft altijd plannen. Op het ogenblik concentreert zij zich op haar uitzending door de Nederlandse regering naar het Eucharistisch Con gres, dat in november in Bombay (In dia) plaats vindt. „Alle kardinalen van de wereld komen er, zelfs de paus wordt verwacht,,, zegt Nel Oosthout, die voor het congres Paul Gallico's „Foolish immortals" (De onsterfelijke dwazen) in de Engelse taal zal opvoe ren. Zij reist in gezelschap van de even eens naar het congres uitgezonden mu sici Toos Onderdenwijngaard en Ton Hartsuiker, maar mevrouw Oosthout hoopt er nog een hele tournee door India aan vast te knopen. Dat wordt niet haar eerste: in 1961 was zij ook in India en met groot succes. Als Nel Oosthout vertelt, lijkt het alsof deze Nederlandse kunstenares meer in het buitenland zit dan in Ne derland. Zij heeft dan ook een indruk wekkend repertoire in de Engelse taal opgebouwd, waarin naast het stuk van Paul Gallico o.m. voorkomen Jeanne d' Are (Saint Joan) van Bernard Shaw en The Chalk Circle (De Chinese krijt- kring) van Klabund. Het toneelstuk van Bernard Shaw heeft ook een rol gespeeld in het prille begin van Nel Oosthout's carrière. Als jong studentje van de toneelschool van Balthasar Verhagen kon zij figureren bij het toenmalig Verenigd Toneel van Eduard Verkade. In Jeanne d' Are stond zij zo de eerste maal op de plan ken, wat schuchter, wat verlegen mis schien maar met de overtuiging dat zij „aan het toneel" zou gaan. In door Cruys Voorbergh, die zij zo bewonder de, ontworpen kleding. „Ik had misschien ook concertpianis te kunnen worden", meent Nel Oost hout, maar ik heb mijn muziekstudie voor het toneel laten lopen. Dat was in Duitsland, waar zij als jong meisje was voor pianolessen, maar met de dramaturg van het Muenchener Hof theater toneel studeerde. De weg naar het solotoneel heeft Nel Oosthout niet bewust gekozen. Zij is er als het ware toe gedreven, toen haar bruisende energie en virtuositeit geen emplooi konden vinden op de vader landse planken. „Misschien zagen ze mij wel als een lelijk jong eendje!, waarmee ik niets ten nadele wil zeggen van de prestaties van Verkade en an deren uit die periode, 'maar zij hadden kennelijk geen interesse om het er bij mij uit te halen. Nel Oosthout heeft de muziek nooit vergeten en heeft steeds gestudeerd en gespeeld. Haar muzikaal geheugen legt het echter af tegen dat voor het woord, waarmee zij zich een feno menale schatkamer heeft opgebouwd. Uit het hoofd leren is een gave, denkt mevrouw Oosthout, die je zelf echter voor 'n belangrijk stuk moet ontwik kelen. „Wat u op het toneel doet, is een soort yoga", zei een Bombayse yoga-leraar tegen haar, „Het is hon derd percent concentratie". Jawel, zegt Nel Oosthout, maar het is ook je zaken voor tweehonderd percent ken nen. Zeker op een tournee waar ver moeidheid, hitte en honderd zorgen je parten spelen. Tournee's.de plaatsnamen rol len uit haar mond. Londen, Edinburgh, het Caraibische gebied, India, Mexico, Miami, Washington. Gettysburgh. Nel Oosthout heeft er op het toneel ge staan. In Gettysburgh, het Amerikaan se stadje met de grote historische be tekenis uit de burgeroorlog, kreeg zij haar contact met het non-profit theater bureau, dat alle Amerikaanse univer siteiten bedient, het zo genoemde Arts Program College. Dit bureau, geïmpo neerd door haar kunst, bood aan haar op te nemen in het programma met een minimum van zes voorstellingen op Amerikaanse universiteiten. „Dat wor den er wel meer", zegt Nel Oosthout vol vertrouwen in haar Amerikaanse reis van 1965. „Dat betekent allemaal niet, dat ik liever in het buitenland optreedt dan in eigen land. Het Nederlandse publiek is toch wel heel erg prettig, al heeft het mij nooit verwend", zegt ze. „Maar ik merk iedere keer dat er oprechte belangstelling voor mijn werk is, ook bij de jeugd". Belangstelling, weerklank, succes. Zonder deze kan geen toneelspeelster blijvend hoge prestaties leveren. Zij vallen Nel Oosthout toe, die daardoor aangespoord haar volle energie richt op de verwezenlijking van nieuwe ideeën, nieuwe plannen. missis Om nog even in de Olympische sfeer te blijven noemde de Britse ontwerper Charles Creed deze skitrui „Gold medal winner". Opvallend is de „helmmuts" die onder de kin wordt vastgeknoopt. Deze keer een viertal groenterecepten De groenten zelf kent u, maar het jasje waarin ze gestoken zijn is de moeite van het proberen waard Lees, oordeel ga aan de slag en eet smakelijk. Recepten voor 4 personen Paprikasla 2 kroppen sla, 2 (rode) paprika's, een stukje ui, 3 eetlepels azijn of ci troensap, 1 eetlepel sla olie, zout, peper, suiker, een mespunt kerrie, (1 hardgekookt ei). De sla schoonmaken, wassen en goed laten uitlekken of uitslaan. De paprika's wassen, van zaadlijsten ontdoen en klein snijden. Wat paprika Voor garne ring achterhouden. Een sausje maken van olie, azijn, zout, peper, suiker, een mespunt kerrie en de klein gesneden ui. De stukjes paprika en de sla met de saus vermengen. De sla garneren met de achtergehouden stukjes paprika. Bij gebruik van hardgekookt ei, dit fijn- hakken en met de achtergehouden stuk jes paprika gebruiken om de sla te gar neren. Groenekool-schotel 1 D/2 kg. aardappelen, 1 kg. groene kool, 250 gram mager rookspek en'of een rest vlees (in dobbelsteentjes ge sneden), 500 gram uien, 50 gram boter of margarine, Yk liter melk, paneer- Deze creatie van de Parijse haurkunste- naar Alexandre heeft de vorm van een met diamanten bezette slang. Het kap sel werd speciaal ontworpen voor de mannequins die deze week de collectie van de couturier Guy Laroche in de Franse ambassade te Washington zullen tonen. meel of beschuit, zout, nootmuskaat, laurierblad. De aardappelen gaar koken en tot pu ree verwerken met de melk, iets boter of margarine, zout, peper en nootmus kaat. De groene kool schoonmaken, wassen, en in repen snijden. De kool 5 minuten voorkoken in water met zout en laurier blad. De kool laten uitlekken. In een braadpan de fijngesneden uien, het rookspek en'of het vlees in de helft van de boter of margarine fruiten. De kool hieraan toevoegen en even mee- bakken onder voortdurend omscheppen. Een vuurvaste schotel vullen met de helft van de puree. Hierop de 'kool leg gen en de schotel met de rest van de puree afwerken. Paneermeel of beschuit over de puree strooien. De rest van de boter of mar garine smelten en erover uitschenken. De schotel 10 minuten in een hete oven plaatsen om een bruin korstje te krijgen. Wortel-appelsla 2 zachtzure appelen, ca. 400 gram wortelen, een stukje ui, fijngesneden peterselie, 2 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn, zout, peper, (paprikapoeder) Een saus maken van olie, azijn, zout, paprikapoeder) en de klein gesneden ui. De appelen schillen, in kleine blokjes snijden en door de saus roeren. Een stuk wortel voor garnering achterhouden. De wortelen raspen en met de appel vermengen. De fijngesneden peterselie er op het laatst door doen. De sla gameren met kleine plakjes wortel en wat blaadjes peterselie. Gegarneerde bloemkool 1 grote bloemkool, 1 dl. melk, 10 gram (1 eetlepel) boter of margarine, 10 gram (lVi eetlepel) bloem, 2 eieren, 2 eet lepels melk, 2 eetlepels tomatenpuree, een stukje ui, 50 gram geraspte oude kaas, boter of margarine, zout, peper, fijngesneden peterselie. De bloemkool schoonmaken en desge wenst met de stronk naar boven in het water met zout wegzetten. Hierna de bloemkool in weinig kokend water met zout in 15 minuten gaarkoken. De eieren loskloppen met de melk, zout en peper en er de geraspte kaas en de tomatenpuree door roeren. De ui klein snijden en licht fruiten in een eetlepel boter of margarine. Het ei mengsel toevoegen en een omelet bak ken. De omelet in reepjes snijden en even warm houden. Van de boter of margarine, bloem en melk een saus maken. Hiertoe de boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren en bij scheutjes tegelijk, onder steeds roeren de melk toevoegen. De saus even laten doorkoken en over de bloemkool gieten. Daarna de reepjes omelet erover ver delen en tenslotte de fijngehakte peter- selie. De pupillen van iemand die iets moois ziet, worden groter. Diezelfde pupillen werden echter kleiner bij het waarnemen van iets lelijks. Deze ontdekking, zo is voor de American Psycholo gical Association verklaard, kan een sleutel zijn tot de ware ge- g voelens van een persoon. •Dr. Eckhard H. Hess, hoofd van de psychologische faculteit van de universiteit van Chicago, zei, dat deze reacties niets te maken hebben met die op licht, waardoor de pupillen uitzetten dan wel inkrimpen. De reacties, waarvan hier sprake is, worden beheerst door een ander deel van het zenuwstelsel. Zij kunnen de grondslag vormen voor een nieuw soort leugen- ontdekkersproef. „Het is alsof wij in iemands hersenen zien, waardoor wij zijn subjectieve gevoelens kunnen meten zonder de noodzaak van een mondeling verslag", zei hij. Hess verklaarde, dat in een proef aan 34 pro-president John son studenten en universiteits ambtenaren foto's getoond waren van Johnson, de republikeinse presidentskandidaat Barry Gold- water, oud-president Eisenhower en wijlen president Kennedy. Van de bewegingen der pupil len zijn filmopnamen gemaakt. Johnson kreeg, zoals te verwach ten was, de gunstigste reactie. De pupillen van een derde der proefpersonen reageerde gunstig op de foto van Goldwater. Vol gens Hess kan dit betekenen, dat deze personen de senator waar deren zonder dat zij bereid zijn dit tot uitdrukking te brengen. De foto's van de politieke kan didaten veroorzaakten wijzigin gen van 4 tot 5 percent in de pupillen. Foto's van levensmid delen veroorzaakten een veel fel lere reactie- En een proef met foto's van het andere geslacht leidde tot wijzigingen van maxi maal 41 percent.... Ja welke vrouw zou niet graag over een paar van die veelbcnijde filmsterogen beschikken? U kunt het, als u een keuze maakt uit de verschillende soorten valse wimpers, die men u in de winkels zal voor leggen. Ze zijn er van echt haar, van nylon of zelfs van bont en dan nog wel van bever- of nertshaar. Wimpers van nylon of van echt haar zjjn iets minder opvallend en bevestigd op haast onzichtbaar nylondraad. Met behulp van een pincet worden ze vlak langs de inplanting der eigen wimpers opgeplakt. Sommige valse wimpers worden ge leverd met een tubetje speciale lijm erbij, andere plakken vanzelf, wat de zaak natuurlijk wel vereenvoudigt. U doet er goed aan, de valse wimpers na het aanbrengen nog met wat mascara Jas**» te borstelen om het resultaat zo natuur lijk en mooi mogelijk te maken. Knip ze eventueel van te voren hier en daar nog wat bij, als u ze wat al te lang vindt. In de buitenhoek mogen de wim pers iets langer zijn dan de rest. Wimpers van nertshaar zijn zeer dicht ingeplant en dusdanig gemaakt, dat u naderhand geen eyeliner u weet wel, die smalle streep vlak langs het ooglid hoeft te gebruiken. Ook het gebruik van mascara is overbodig, omdat de nertswimpers op zichzelf al opvallend genoeg zijn. Als u lang plezier van deze aanwinst wilt hebben, maak de wimpers dan na ieder gebruik goed schoon door ze even over een potlood te rollen en voorzich tig met wat lauw water en zeep te bor stelen. Gebruik hiervoor een schoon wimperborsteltje. Voorzichtig droog- deppen met een papieren zakdoekje. Hebt u geen doosje om ze in te be waren, rol de wimpers dan over een potlood en vouw er een zakdoekje om heen, dat u met een elastiek op zijn plaats houdt. De prijzen variëren van 2,75 tot 12,50. Oh, een ladder! is een dermate gevleugelde uitroep geworden dat Rudy Carrell hem zelfs in zijn in Montreux bekroonde show ge bruikte. Gaat er altijd in. moet hy gedacht hebben. Want hoe vaak voelen we dat enge gevoel in onze nylons niet? Oh, weer een ladder! Op het verder ladderen is iets gevonden. Een vloeistof, in een verguld flaconnetje niet groter dan een parfumflesje dat he> verder ladderen tegengaat. Han dig voor de heel ongelukkigen omdat er dan tenminste nog iets te redden valt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19