MEERDERHEIDSADVIES VAN SER Loonstijging kan het volgend jaar maar zeer beperkt zijn Verzekeringswereld vindt premies brandpolis te laag HET WEER Apotheken in Rome staken Dr. Berghuis stelt vier eisen aan het kabinet „A.R. een linkse partij Telstar ll-PSV II Scherpe critiek van drs. Roemers en De Koster op houding van Kroonleden Gesprek wordt vrijdag zwaar Ook kans op hogere prijzen per 1 december" Risico's te groot geworden Benzine morgen 0,6 cent goedkoper Man doodgedrukt tegen machine Turks-Russisch gesprek in Moskou „Bijbelse inspiratie" in Rijksmuseum V-W'M m „ffM Jeugdig matroos gedood in gestolen auto CHRISTIAANSE .ifeeMORRIS"Heforeyou 49e JAARGANG NUMMER 304 ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 Eenzaam N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Europees Consumentenbond Het woord is aan Kinderboekenweek geopend DAMES- EN HERENREGENJASSEN Weinig verandering Nachtclubs morgen dicht pagina 21 In de krant van heden: - De Gaulle wijst Chinees voorstel niet af ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR Sportpark Schoonenberg COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN-IJ M UI DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster Alle kroonleden en de overgrote meerderheid van de werkgevers in de Sociaal- Economische Raad (SER) menen dat de loonstijging het volgend jaar beperkt kan zijn. De werknemers op hun beurt vinden echter dat een kleine loonsver hoging „niet mogelijk en niet wenselijk is". Een en ander blijkt uit het vijfde halfjaarlijkse rapport, dat de SER gisteren heeft vastgesteld. De verwachting is nu dat de loononderhandelingen die de volgende week vrijdag in de Stichting van de Arbeid beginnen uiterst moeilijk zullen worden. In het rapport is maar één unaniem standpunt te vinden, te weten: dat de overbesteding moet worden beteugeld. De meningen van de SER-leden zijn di rect al verdeeld als het erom gaat in welk tempo de overbesteding moet wor den afgeremd De meerderheid van de SER vindt, dat dit geheel en al in 1965 moet gebeuren door beperking van loonkosten en beste dingen. Als wij nu geen pas op de plaats maken, zo meent men, zullen wij onze concurrentie-kansen zo verzwakken, dat de investeringen in 1966 sterk zullen afne men, de groei van ons produktie-apparaat zal worden geremd en de werkgelegenheid ernstig in het gedrang komt. De vakcentrales en een enkel kroonlid staan op het minderheidsstandpunt, dat het helemaal niet wenselijk is de beta lingsbalans direct al in 1965 in evenwicht te brengen. Het gaat met de export niet zo slecht, meent deze minderheid, en een geforceerde beperking van de binnenland se bestedingen zal alleen maar een toene ming van de export tot gevolg hebben, waarbij er van ontspanning op de arbeids markt niets komt. Maar, zoals gezegd, de vakcentrales staan met dit standpunt nogal eenzaam in de SER. De meerderheid wenst de lonen alleen maar met zoveel percent te verho gen, dat dit net datgene dekt dat men kwijt is aan geldontwaarding, premiever hoging A.O.W, enz. Het centraal planbu reau kwam hiervoor op 4 percent. Dit betekent dus dat wel het loonbedrag iets omhoog zou gaan, maar dat van een reële verhoging geen sprake is. De werkgevers menen dat dit niets af doet aan het streven naar ontspanning op de arbeidsmarkt. Die zal naar zij zeggen worden bevorderd door de door werking van de loonoperatie van vorig jaar, welke aanvankelijk is versluierd door hogere consumptie en flinke investe ringen, maar die in 1965-'66 wel voelbaar zal worden. Zij ontkennen dat zij de ver hoging van vorig jaar willen „terugdraai en" of er ook zelfs maar berouw van zou den hebben. Maar, ook nog in aanmer king genomen de gevolgen van de hogere A.O.W.-A.W.W.-uitkeringen, is er huns in ziens dit jaar geen „ruimte". Dit is mr. E. L. C. Schiff, die zoals wij al meldden, is benoemd tot am bassadeur in Djakarta. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 De werknemers willen een „normale' loonsverhoging, die meegaat met de ont wikkelingen die zich in Europa voordoen, en niet een loonbeleid dat deze ontwikke lingen achteraf volgt, zoals de rest van de SER verkieslijker vindt. De vakcen trales willen ook dat deze loonsverhoging mede door het prijsbeleid zodanig zal zijn dat er voor de werknemer een reële vooruitgang van overblijft. Zij wilden ook gisteren nog geen per centage noemen waarover in de Stichting van de Arbeid zou kunnen worden onder handeld, maar 4 percent waarvan niets overblijft achten zij uiteraard onaanvaard baar en ook de 6 percent loonkostenver hoging waarvan het planbureau heeft be rekend dat deze, inclusief A.O.W.-compen- satie (1 a 1,5 pet) 3 percent verhoging van de C.A.O.-lonen oplevert. Met één voorstel vonden de vakcentrales steun bij enige kroonleden, maar zij kwamen daar mee nog niet aan een meerderheid. Zij wilden in elk geval de regering ad viseren een ruime mogelijkheid tot onder nemingsgewijze differentiatie open te stel len. Dit overigens zonder het gemiddeld loonniveau ten opzichte van het buiten land op te trekken. Werkgevers en een (groter) aantal andere kroonleden wezen dit af. Zij vinden in het werknemersvoor- stel een groot gevaar schuilen voor een sneeuwbaleffect bij ondernemingen waar het niet „zo goed" gaat en daardoor een niet te stuiten zwarte loonvorming. De werkgevers voelden op hun beurt wel voor een andere vorm van inkomstenver betering: belastingverlaging. „Belasting verlaging per 1 januari is de best moge lijke loonsverhoging", zeiden de werkge vers. Maar hoewel niemand iets had tegen belastingverlaging op zichzelf, kreeg de „loonsverhoging"-argumentatie geen meerderheid. Drs. D. Roemers, voorzitter van het NVV, toonde zich na afloop van de SER- vergadering weinig ingenomen met het feit dat de werkgevers vrijwel steeds de steun van de kroonleden aan hun kant hebben gehad. „Er is -langzaamaan een ontwikkeling in de SER gaande, dat de kroonleden minder steun aan de vakcen trales geven dan aanvankelijk het geval was," zei hij. „Wij zijn teleurgesteld dat onze argumenten de kroonleden zo weinig hebben aangesproken." In een uiteenzet ting over de wederzijdse standpunten sprak de heer Roemers later over kroonleden die er ook waren, al zou je dat niet gezegd hebben" en „het geza menlijke standpunt van de vakcentrales, waarin soms een verdwaald kroonlid mee ging." Over het feit dat men met het SER- rapport niet verder is gekomen dan een op schrift stellen van verschillen van me ning, zei hij: „de wet schrijft dit advies voor en daar houden we ons aan. Het is in elk geval een analyse van onze stand punten." De heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en evenals de heer Roemers plaatsvervan gend SER-voorzitter, kon zich wel in de steun van de kroonleden verheugen, maar hij had toch niet alleen lof voor deze le den. Hij nam het een aantal hunner kwa lijk dat zij hadden gemeend dat hun aan wezigheid elders dringender noodzakelijk was dan bij deze belangrijke SER-verga- dering. Van de vijftien kroonledén waren er maar tien aanwezig geweest en aan het eind van de vergadering nog maar acht... Pope: Laat ijveraars twisten over geloofs opvattingen; hij kan niet dwalen, die rechtschapen leeft. De datum van ingang van het verbod van verticale prijsbinding van een aantal duur zame produkten, 1 december, is niet erg gelukkig gekozen, zo vindt de Nederlandse Consumentenbond, in de zojuist verschenen consumentengids. Van verschillende kan ten wordt nu aangeraden tot die datum te wachten met het kopen van artikelen, die onder het verbod vallen. Er wordt dus een tijdelijke kopersstaking gepropageerd. De bond is het hiermee niet geheel eens. Als veel mensen de Sinterklaasaankopen uitstellen, wordt het begin december zo druk, dat de winkeliers er geen behoefte aan zullen hebben hun verkopen nog meer te stimuleren door prijsverlagingen. In tegendeel, zo staat in de Consumentengids er bestaat dan kans dat zij de prijzen tij delijk zullen verhogen. Bovendien, zo ver maant de 'gids, gehaast aankopen is nooit aan te bevelen. Beter lijkt het, zo mogelijk deze aankopen al in november te doen en een eventueel aangeboden korting beslist niet af te slaan. Voor minder dringende aanschaffingen heeft het zin tot Januari of februari te wachten, aldus de Bond. Gevangengenomen Indonesische in filtranten worden door Australische vrijwilligers uit een jeep gevoerd. In de guerrilla-oorlog op Maleisië zijn de afgelopen dagen vijftig Indonesiërs gevangen genomen. ff ff Op de Amsterdamse verzekeringsbeurs heerst de laatste tijd ongerustheid over het afsluiten van grote langlopende brandpolissen. Buitenlandse maatschap pijen accepteren de naar hun mening te lage premies niet meer, omdat de risico's de laatste jaren steeds groter zijn ge worden. Vooral het vorig jaar was voor de verzekeringsmaatschappijen een rampjaar. Men denke maar eens aan de grote brand van C en A, Luycks enz. Ook dit jaar hebben weer vele grote branden gewoed. De oorzaak van het toenemende aantal branden wordt gezocht in een complex van factoren, zoals personeelsgebrek (con trole), lichte constructiemethoden en toe passing van kunststoffen. De Amsterdam se verzekeringsbeurs wordt voor een groot deel beheerst door Engelse, Zwitserse en Amerikaanse maatschappijen, die steeds meer aandringen op verhoging van de premies, zoals elders in de wereld reeds heeft plaatsgevonden. Op de beurs denkt men zelfs al in de richting van een pre mieverhoging van 10 tot 20 pet. De veelal langlopende contracten kunnen echter niet zonder meer veranderd wor den. De buitenlandse maatschappijen heb ben nu gedreigd zich uit de markt terug te trekken, wat zeer ernstige consequen ties zou kunnen hebben. Alle grote risico's zouden dan op enkele Nederlandse maat schappijen moeten komen te rusten, het geen vermoedelijk niet mogelijk zal blij ken te zijn. Men wijst er overigens op dat het lang niet zéker is dat de minister van economische zaken een premieverhoging zou goedkeuren. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot hedenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk mist. Zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met ingang van morgen wordt de auto benzine (super en gewoon) 0,6 cent per liter goedkoper. De prijs van petroleum voor verlichting en verwarming alsmede van tractorpetroleum daalt een halve cent per liter. Autogasolie uit pompen, gasolie voor an dere doeleinden, huisbrandolie I en II en dunne stookolie worden echter dertig cent per 100 liter duurder. Zwaardere stookolie wordt afhankelijk van kwaliteit met 2.20 tot 2.45 per 1000 liter in prijs verhoogd. Deze prijswijzigingen zijn voor een groot deel het gevolg van de invoering van de gemeenschappelijke buitenrechten in de Europese Economische Gemeenschap. Hierdoor zullen dus in de andere landen van de EEG de prijzen naar rato stijgen of dalen. Een arbeidsongeval bij de N.V. Alumi nium Maatschappij te Utrecht heeft vrij dagavond het leven geëist van de 55-jarige frezer J. M. Oosterom uit Jutphaas. Om een uur of acht 's avonds was de arbeider bezig met het schoonmaken van een frees-machine. Hij had vergeten de stroom uit te schakelen. Vermoedelijk doordat de frezer met zijn klomp tegen de schakelventiel van de machine trapte kwamen twee „kammen" (een soort grijp- haken) in beweging, die dienen voor het aan- en afvoeren van blokken aluminium. Een van de haken kwam naar beneden en smakte de frezer tegen de machine, waar hij met de borst tegen beklemd raakte. Toen men erin geslaagd was de man te bevrijden, kon de bedrijfsarts alleen nog maar de dood constateren. MOSKOU (AP) De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Feridoen Cemal Erkin, is gisteren in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische lei ders. Hij heeft de hoop uitgesproken op een verbetering van de betrekkingen tus sen de twee landen. Erkin is de eerste Turkse minister, die sinds 25 jaar een bezoek aan Moskou brengt. Hij werd op het vliegveld begroet door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko. Ter gelegenheid van het honderdvijftigja- rig bestaan van het Nederlandsch Bijbel genootschap zal in het rijksmuseum te Amsterdam van 19 november 1964 tot 7 februari 1965 een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „bijbelse inspira tie". De expositie zal zijn samengesteld uit bijbelse prenten en tekeningen van Lucas van Leyden en Rembrandt. De tentoongestelde werken zijn in hoofd zaak afkomstig uit Nederlandse musea en particuliere collecties in Nederland. Ter completering worden echter uit het Louvre tevens vier bekende Rembrandt-tekenin- gen geleend. In totaal zullen er zestig te keningen van Rembrandt worden geëxpo seerd. ROME (AP) De apotheken in Rome en de omliggende provincie zijn vandaag op last van de apothekersvereniging twaalf uur gesloten. Tot de staking is besloten om kracht bij te zetten aan de eis voor een hoger zie kenfondshonorarium. Voldoende apothe ken zullen openblijven om in noodgevallen te helpen. De Romeinse nachtclubeigenaars hebben gisteravond bekendgemaakt dat zij hun za ken met ingang van 7 november zullen sluiten. Hun bond is van mening dat de verschillende eisen op auteursrechten voor de orkesten in nachtclubs te hoog worden, Weerrapporten 1,2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uitgaan in Haarlem 2 Uit het Binnenland2,4 Beeldverhalen 2, 23 Buitenlands Nieuws 3 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Op en Om het Binnenhof 4 In de Vishal en op Zee5 Kerkdiensten 5 Medische Verzorging 5 Uit Stad en Omgeving 5, 6, 7 Bèurs 9 Economisch Nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Kunst 21 Radio en Televisie21 Feuilleton 23 Erbij13 tot en met 24 Topsy 24 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Een kijkje op de totaal vernielde commandobrug van het door brand geteisterde Indonesische vrachtschip „Tjokroaminoto" in de Amsterdamse haven. Er zijn vier principiële punten die van zo groot belang zijn, dat daarop als het erop aankomt, kabinetten mogen vallen, zo zei ARP-voorzitter dr. W. P. Berghuis vanmorgen op bet najaarscon vent van zijn partij in Utrecht: de besteding van de welvaart naar maatstaven van economisch even wicht en sociale rechtvaardigheid; de maatschappijstructuur en de her vorming da'arvan, zich toespitsend op de rechtsvorm van de onder neming; het organisatiebeleid in ons land, dat gaarne in negatieve zin met de term „zuilen" wordt aangeduid; het punt van de ruimtelijke ordening „Het zou wellicht goed zijn", aldus dr. Berghuis, „dat op deze punten maar eens kabinetten vallen, in plaats van bij voorbeeld op tijdelijke belastingmaat regelen, hoe zuinig wij, terecht, ook op onze kabinetten zijn". De heer Berghuis verklaarde verder onder meer, dat de anti-revolutionaire partij sociaal gezien een linkse partij is. Hij kwam tot deze uitspraak toen hij zich afvroeg welke plaats de A.R. partij inneemt in het totaalbeeld van de Neder landse politiek. „Het is goed te stellen", zei dr. Berg huis, „dat de A.R.P. van huis uit (ik denk aan figuren als Kuyper en Talma) maar niet minder in de benadering van de politieke vraagstukken van vandaag, 'sociaal gezien zowel nationaol als inter nationaal links is". Hij kenschetste dit sociaal-links-zijn als het beschermen en helpen van de zwakkeren in de samen leving. Die zwakkere in de samenleving zal heus niet altijd meer de werknemer zijn. Die tijd is gelukkig voorbij, vooral dankzij de lang niet altijd genoeg gewaardeerde strijd van de vakbeweging, en het behoeft na hetgeen er in de laatste jaren aan wetgeving is ontstaan ook niet altijd meer de bejaarde of de weduwe of de behoef tige zonder meer te zijn. „Het kan even goed die middenstander zijn, die dreigt vermalen te worden in de op zichzelf wellicht goede structurele ont wikkeling van onze maatschappij, of die agrariër, die eenzelfde lot dreigt te onder gaan. Sociale vooruitstrevendheid wil ook dit zeggen, dat de overheid bij wisseling van omstandigheden tijdig een beleid van sociale rechtvaardigheid moet richten op die plaatsen waar het 't meest nodig is". Dr. Berghuis zei voorts onder meer dat de kwestie van de keuze tussen een sa mengaan met de socialisten dan wel met de liberalen niet teveel accent moet krij gen, waardoor de eigen doelstellingen naar de achtergrond worden geschoven. „Het zal van de omstandigheden afhangen, of een samengaan met de Partij van de Arbeid dan wel met de V.V.D. wenselijk is, nog daargelaten dat er een moment kan komen dat de christelijke partijen het alleen kunnen doen". Hij noemde het antwoord van de C.H.- unieraad op zijn vraag of de C.H.U. de ene reformatorisch-christelijke partij in ons land wil of niet wil teleurstellend. De motieven van de unieraad achtte hij niet doorslaggevend. „Wij, anti-revolutionairen, blijven vast houden aan het streven naar die ene par tij, niet zonder meer bedoeld als een fu- tie tussen A.R. en C.H.U. maar als een samen opnieuw beginnen. Dienovereen komstig zullen wij ons ook in de toekomst opstellen". PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft in een boodschap aan pre mier Tsjou en-Lai van China gezegd, dat Frankrijk bereid is deel te nemen aan se rieuze onderhandelingen over kemontwa- pening. De Gaulle beantwoordde een bood schap van de Chinese premier, die een dag nadat in China een atoombom ontplof te in Parijs is ontvangen. .Het standpunt van de Franse regering is ongewijzigd", aldus De Gaulle. „Frank rijk is altijd bereid deel te nemen aan onderhandelingen met daartoe in aan merking komende mogendheden over dit onderwerp. President Lioe Sjao-Tsjie van commu nistisch China heeft gisteren het voorstel voor een internationale topconferentie, om een einde te maken aan alle kemproeven herhaald. Hedennacht om half twee is b(j de brug van zjjkanaal C te Velsen een personen auto uit de bocht gevlogen, tengevolge waarvan een der inzittenden, een 19-jarige matroos uit Amsterdam zulk een ernstig hoofdletsel heeft opgelopen, dat hjj naar een kliniek in Wassenaar moest worden overgebracht. Hy Is hier kort na aankomst overleden. Zijn passagier, een 20-jarige matroos uit Eindhoven, is eveneens ernstig gewond in het Antoniuszlekenhuis in IJ muiden opgenomen. Het bleek dat zij de wagen, waarbij beiden vermoedelijk op weg waren naar Amsterdam, kort tevoren bij een bakker in Petten hadden gestolen. De auto werd totaal vernield en moest op een vracht wagen worden weggehaald. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1