Feestelijke intocht in Amsterdam van „De blauwe boekanier" De bekroonde auteur W. F. H. Visser en zijn twee „Niku"-boeken TONÈEL IN HAARLEM De minnaar" van Harold Pinter r Kinderboekenprijs aan W. Visser uitgereikt SPALT „Blind kind" ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 Fraaie prestatie van Ann Hasekamp 21 Kris Krasprijs voor kinderboekillustraties KINDERBOEKENWEEK 1964 GEOPEND Hij is de hoofdfiguur van de vandaag begonnen tiende Kinderboekenweek. Het geschenkboekje MICHEL BLOCK De bekroonde auteur De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogr anima T.V.-nabeschouwingen Ad Interim Portretprijzen Van Duijl Schwartze Stichting A,:..:h: ,v ;x-' i^V£ DE TONEELGROEP CENTRUM maakt er een goede gewoonte van, elk teizoen nieuw werk van de jonge Engel se toneelschrijver Harold Pinter op haar repertoire te nemen. Ze heeft ons in de twee vorige jaren „Het verjaardagsfeest" „De collectie" en „Een beetje pijn" laten zien; nu heeft zij in de Haarlemse schouwburg de landelijke première ge geven van Pinters allernieuwste stuk, „The lover(„De minnaar"), gecombi neerd met een van zijn oudste éénakters, „The dumb waiter" („De dienstlift"), waarvan de jongerengroep van de Haag se Comedie vier jaar geleden al eens een opvoering heeft ondernomen in het bovenzaaltje van de Koninklijke Schouw burg. Met „De minnaar" heeft Pinter het meesterstukje gepresteerd, 'n vierhoeks verhouding te laten uitbeelden door 2 personen. Wat hij ons deze keer te zien geeft is namelijk een „spel van het over spel", een fictieve beleving van huwe lijksontrouw door het echtpaar Sarah en Richard, dat na jaren getrouwd te zijn de sleur wil ontvluchten en nieuwe op winding vindt in het zichzelf-wijsmaken dat de huwelijks-partner een ander, dus een minnaar, respectievelijk een minna res is. In dat zelfbedrog vindt vooral de vrouw een onuitputtelijke bekoring en van 't begin af aan is het duidelijk dat het spelletje in hoofdzaak door Sarah gestimuleerd wordt, terwijl Richard er voornamelijk passief in wordt betrokken. Het is dan ook Richard, die er op zekere dag genoeg van krijgt. Maar zijn poging om het zelfbedrog te doorbreken en Sa rah te doen terugkeren tot de realiteit zelfs tot de realiteit van twee mensen die zielsveel van elkaar houden brengt hem in conflict met Sarah's tot levens behoefte geworden fictie van de „andere man". Het stuk eindigt met een nogal ondoorzichtige en weinig bevredigende scène, waarin echtgenoot en minnaar langs de weg van een soort geestelijk compromis worden samengevoegd tot één figuur (als hoedanig Richard zich dan verder maar moet zien te redden). HAROLD PINTER HEEFT met dit nieuwe stuk opnieuw bewezen dat hij de taal als dramatisch middel weet te han teren als heel weinig anderen. Al sedert „De huisbewaarder" weten wij dat hij een grootmeester is van de dialoog, maar dan van een bepaalde vorm van dialoog die tegelijkertijd een psychologisch-ontmas- kerende, de' handeling voortstuwende en sfeer scheppende functie heeft. In „De minnaar" zijn al die kwaliteiten nog op de spits gedreven. Het is voortdurend een ge not, naar deze gesprekken tussen man en vrouw te luisteren en die als 't ware ge- i ïllustreerd te zien door het spel, hetgeen eigenlijk een omkering van de traditionele dramatische waarden is. Toch kan Pinter daarmee niet verbloemen dat het hele stuk in feite maar op één inval drijft, die nau welijks voldoende is om de spanning tot het slot gaande te houden. MAAR DIE SPANNING werd wel heel knap volgehouden in de opvoering, die door Broes Hartman met grote toewijding en bijzondere aandacht voor details en nuances was geregisseerd. Ann Hasekamp, die zich bij „Centrum" ontpopt heeft als een actrice van formaat, gaf een fascine rende vertolking van de vrouwelijke huwe lijkspartner; door haar minutieus en sug gestief spel zag men deze Sarah ondanks haar masker van braaf-burgerlijke echtge note met alleen-maar-voorgewende on trouw geleidelijk een echt vrouwtjesdier worden; en dat is precies wat Pinter be doeld heeft. Tegenover haar had Wim van den Heuvel het heel moeilijk als de man die, zoals al gsuw blijkt, grotendeels met De 28-jarige mej. Céline Leopold uit Amsterdam heeft de Kris Kras Illustratie Prijsvraag 1964 gewonnen, die het gelijk namige kinderblad ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan had uitgeschreven. Dit jubileum valt samen met de 10e kin derboekenweek die vandaag in Amster dam is geopend. „De blauwe Boekanier" is vanmorgen aangekomen in Amsterdam, Rotterdam, Terneuzen, Vlissingen en Middelburg. Tonke Dragt, die vorig jaar de Kinderboekenprijs won, heeft hem gecreëerd haar boekje „De tegenzin en dus passief het spelletje mee speelt. Toch had ook hij treffende en dik wijls ook komische momenten. (Want Pin ter verbergt in dit nieuwste stuk, zoals in bijna al zijn werk, de ernst van hetgeen hij te zeggen heeft weer achter een rook gordijn van humor). DE ééNAKTER „De dienstlift", die vóór de pauze werd gespeeld, dateert van 1957 en maakt bij vergelijking met „De min naar" wel duidelijk dat Pinter zich de laatste zeven jaar aanmerkelijk heeft ont wikkeld, al is hij zijn oorspronkelijke con ceptie van de toneelkunst trouw gebleven. De dienstlift is het instrument 'waarmee twee jonge gangsters, verscholen in dé kelder van een leegstaand huis dat vroe ger een restaurant is geweest, in verbin ding blijven met hun superieuren boven, van wie zij hun instructies voor de vol gende moord verwachten. Ook hier ver bergt Pinter zijn intenties weer chter al lerlei komische details, terwijl de lugube re sfeer niettemin gehandhaafd blijft. IN DEZE VERMENGING van ele menten was Broes Hartman (die het stuk je destijds ook in Den Haag heeft gere gisseerd) slechts gedeeltelijk geslaagd. Twee jeugdige leden van „Centrum", Ru dy Musters en Jaap van Donselaar, speel den de gangsterrollen, een taak die eigen lijk veel te zwaar was voor hun ervaring en speltechniek. Dit in aanmerking geno men l'everden zij echter zeer aanvaardba re prestaties, die wellicht nog aan overtui gingskracht zullen winnen als zij meer fcijn ingespeeld en datgene, wat nu nog geforceerd was, natuurlijker en vanzelf sprekender wordt. Benno Premsela, tekende voor de de cors, waarvan dat voor „De dienstlift' weinig de suggestie van een kelder gaf. Maar het decor van „De minnaar" een moderne flat, waarbij men het gebrek aan bewegingsruimte in de slaapkamer als een uiting van neo-realisme zou kunnen beschouwen! was een juweeltje van vin dingrijkheid en goede smaak. Het publiek in de goed-bezette schouw burg heeft vrijdagavond vooral voor Ann Hasekamp, Wim van den Heuvel en de regisseur heel hartelijk en langdurig ge applaudisseerd. Simon Koster De jury van de Kinderboekenweek heeft het boek „Niku de Koerier van W. F. H. Visser doen bekronen, daarbij tevens betrekkend het eerder verschenen boek „Niku de Zigeunerjongen"De jury bestond uit de dames Harriet Laurey en C. J. H. van Reenen en de heren ]ac. van Hattum, A. Lens en drs. Th. Vesseur. Mevrouw Harriet Laurey, die zich bereid heeft verklaard voor onze bladen de kinderboekenrubriek voortaan te verzorgen, bespreekt hieronder de beide be kroonde boeken. „NIKU, DE ZIGEUNERJONGEN" en „Niku, de koerier" bevatten samen de ge schiedenis van een zigeunerkind in het door de Duitsers bezette Polen. Het eerste boek begint met de beschrijving van het zigeunergezin, vader, moeder, twee jon gens en een meisje, en een oude groot moeder. Al direct wordt de geheel eigen atmosfeer, de „andere" bestaanswijze voelbaar gemaakt; dit gebeurt op een na tuurlijke, vertellende manier, welke het onvertrouwde een ondertoon van ver trouwdheid geeft, het onbekende iets her kenbaars. Eenmaal wat thuisgeraakt in de dingen, die het leven van de rondtrekken de zigeuners bepalen, wordt de lezer lang zaam doordrongen van de oorlogsdreiging, even langzaam en onwillig als de Poolse boeren en zigeuners zelf, die zich tot de laatste toe vastklampen aan de hoop, dat het allemaal nog wel mee zal vallen. ALS DE DREIGING totale werkelijk heid is geworden, heeft de auteur zijn le zers al geheel voor Niku, de onopgesmuk te jonge held van het verhaal, gewon nen. Dan voVen de eigenlijke verwikke lingen, de oorlogsdagen en de bezettings tijd. Niku raakt gescheiden van de rest van het gezin; zijn speurtocht naar zijn gedeporteerde familie neemt het eerste boek geheel in beslag; het eindigt met zijn aankomst bij een priester, die zich borg stelt voor zijn verdere veiligheid Een zekere mate van ontspanning dus die echter niet kan bewerken dat de lezer zich zonder meer over het verdere lot van Niku gerust voelt. En dat hoeft ook niet. Er is het tweede boek, waarin Niku als koerier voor het Poolse onder grondse verzet optreedt. Hij doet dat niet moediger en niet slimmer dan men van een vrij onbeschermd opgegroeide en tot vroege zelfstandigheid gedwongen jongen kan verwachten. De gebeurtenissen, die naar inhoud en beschrijvingskunst een hoogtepunt vinden in de befaamde strijd in de gettho's van Warschau, worden met een goed gevoel voor realiteit en maat ver teld. De wezenlijke ooriogsaspecten wor den niet in botte gruwelijkheid weergege ven, maar onder de feiten door gesugge reerd; men beleeft hen zoals de jongen zelf hen beleeft, voor het eerst, onbegrij pelijk, soms onaanvaardbaar, maar niet verlammend. WAT OORLOG EN BEZETTING is weet de jeugd, waarvoor de boeken van Visser bestemd zijn, niet of nauwelijks wat zij aan informatie daarover door krijgt van de ouderen leidt meestal tot een vertrokken, verward en altijd tot een onwezenlijk beeld. Een van de verdien sten van de Niku-boeken is, dat zij iets overbrengen van de binnenkant van het drama. En tegelijkertijd wordt de zichtba re werkelijkheid ervan opgeroepen in ver houdingen welke aangepast zijn aan het bevattingsvermogen van die jeugd. Beide boeken zijn door Jenny Dalen oord geïllustreerd en zij deed dat op de van haar bekende directe en gevoelige ma nier. „Niku, de zigeunerjongen" en „Niku de koerier" zijn verschenen bij Uitgeverij Van Goor, in de reeks „Beverboeken I Harriet Laurey Wim van den Heuvel en Ann Hase kamp in „De Minnaar" van Harold Pinter. en blauwe Boekanier" is het geschenk dat elke boek handelaar in het land zijn cliënten aanbiedt bij aan koop van kinderboeken voor tenminste 4,50. De gevreesde zee rover deed zijn inval in Amsterdam van ochtend vanaf het matrozenopleidings- schip Pollux. Hij stapte over in een rondvaartboot die vervolgens een tocht door de grachten maakte. Tijdens deze vaart werd aan de heer W. F. H. Visser de prijs 1.000) voor het Kinderboek 1964 uitgereikt door de wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam, dr. P. J Koets. De prijs is aan de heer Visser toegekend voor „Niku de Koerier' ,Niku de Zigeunerjongen" (hierover schrijft een der juryleden elders op deze pagina) HET VARENDE GEZELSCHAP vormde een hele vloot. Voorop voer een spelend muziekkorps, daarachter kwamen twee fraai versierde sloepen die geroeid werden door twintig als piraten verklede Pollux- matrozen met de grote piraat in hun mid den. De wateroptocht werd besloten door drie rondvaartboten met het officiële ge zelschap en een grote groep schoolkinde ren. Na een vaarroute via Oosterdokskade Brouwersgracht, Herengracht en Amstel werd geland aan de Weesperzijde, waar Metten Koornstra een aan de gelegenheid aangepast podium had gebouwd. De lan ding werd opgeluisterd met het luidkeels gezongen Boekanierslied. Er werden blau we flesjes uitgedeeld (zoals die welke de Blauwe Boekanier overboord gooit in het verhaal); zij bevatten bonnen voor het ge schenkboekje. In een grote optocht ging het hele gezelschap naar Carré, waar het pantomimetheater „Carrousel" het spel „Papyrica" van Theo Vesseur zou uitvoe ren. Het spel beeldt het leven uit van een papiervezeltje dat ten slotte een deeltje wordt van een boek. Op het programma van deze feestmiddag staat de bekendma king van het boek dat door de Amsterdam se jeugd van 8 tot 14 jaar is uitverkoren als het fijnste. Een huldiging van de uit verkorene behoort tot de programmapun ten. DE BEKROONDE AUTEUR van het kinderboek 1964, de heer W. F. H. Visser, 64 jaar en Fries van geboorte (Zwaag- westeinde). Toen hij 19 jaar was werd hij benoemd tot onderwijzer te Ureterp (Oost- Friesland) waar hij zich zeer beijverde om het jeugdwerk op gang te brengen. Na on derwijzer te zijn geweest in Heerenveen werd hij schoolhoofd te Oranjewoud. De heer Visser bleef zich wijden aan het jeugdverenigingswerk en hield talloze spreekbeurten en lezingen. Sinds zijn be noeming in 1953 tot schoolhoofd in Den Haag heeft hij zich meer kunnen wijden aan zijn arbeid als auteur. Hij publiceerde Sikke en ik", „Het spook van de burcht," Schippersjongen", „Robie en de tove naar", „Niku de zigeunerjongen", „Niku de koerier," de leerleesboeken „Willem van Oranje", „De tijdbaan I en II", „Op de vleugels van de tijd" en de roman Het gezin Algera". Hij woont thans te Wassenaar. Het. kinderboekenweekgeschenk „De blauwe Boekanier" van Tonke Dragt, le vendig en fantasievol door haarzelf geïl lustreerd, is een spannend verhaal waar ieder kind plezier aan zal beleven. In dit verhaal wordt verteld hoe Joris Jas op zoek gaat naar het van zijn oom door de zeerover De Blauwe Boekanier ge stolen zeilschip De Zeezweep. Bij zijn speurtocht laat Joris Jas zich leiden door aanwijzingen die gegeven worden in ge heimzinnige gedichten. Deze gedichten zit ten in blauwe flesjes. Joris Jas vindt uit eindelijk De Zeezweep, treedt bij de Blau we Boekanier in dienst als schoenpoetser en wordt vervolgens scheepsjongen. Met De Blauwe Boekanier, die een zeer menselijke zeerover blijkt te zijn, beleeft Joris Jas vele opwindende avonturen. Wan neer de Boekanier, door een list van Jo ris, met een groot deel van zijn beman Advertentie verpakkingen van 1.05 en 1.90 Aan de vleugel zat de jonge Franse Michel Block, die de openbaring van dit concert werd. Dit schreef de Nieuwe Botterdamsche Courant over Michel Block. In Haarlem komt OP DINSDAG 3 NOVEMBER in de Grote Zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Aanvang 8.15 uur. Programma o.a. Mendelssohn, Schubert en Chopin. Kaarten 4.75 bij Alphenaar, Kruis weg 49, Haarlem, telefoon 10125 Dit is het eerste recital van de MEESTERSERIE Abonnement 3 recitals 12.50. 16 december Daniël Wayenberg 11 januari Alexander Uninsky ning De Zeezweep heeft verlaten probeert Joris met behulp van enkele bevrijde ge vangenen met het schip te verdwijnen. Een storm breekt los, het schip raakt stuurloos en op het moment dat Joris ge looft dat De Zeezweep zal vergaan ver schijnt De Blauwe Boekanier op de brug, neemt het commando over en redt het schip. Hiermede is voorlopig een einde gekomen aan de zeeroversaktivitei- ten van De Blauwe Boekanier die zich terugtrekt op een eenzaam eiland. Joris Jas krijgt het schip en vaart hiermede te rug naar zijn oom. De kinderboekenkrant van dit jaar heet „Piratenpost". Het bevat een 150-tal ti tels van kinderboeken, een zeeroversver- haal in drie bedrijven „De Blauwe" en een verhaal „Het Trompetje" van Harriet Laurey. Het boekanierslied en een teken wedstrijd zijn eveneens in deze smaakvol samengestelde en verzorgde kinderkrant opgenomen. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 NCRV. 10.00 KRO. 17.00 CONVENT VAN KERKEN. 18.00 NCRV. 20.15-24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverzicht. 8.15 Geestelijke liederen (gr.) 8.30 Morgenwijding. .00 De Platenbijbel. 9.45 Nieuws en waterstan den. KRO. 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.05 Hoog mis. 11.15 Klassieke grammofoonmuziek. 12.10 Boekbespreking. 12.20 Lichte grammofoonmu ziek. 12.30 Amerika kiest ook voor ons, docu mentaire. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie muske tiers, licht programma. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Klassiek pianospel. 14.10 De hand aan de ploeg, lezing. 14.15 Stereofonische uitzending: Concertgebouworkest en solisten: klassieke en moderne muziek. In de pauze: gedichten en eventueel grammofoonmuziek. 16.15 Sportuitzen- ding en toto-uitslagen. 16.30 Stereofonische uit zending: Operettemuziek. 16.45 In café San Pie- tro: 't Concilie, bekeken vanuit de wandelgan gen. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. NCRV: Negro Spirituals (gr.) 18.10 Geestelijke huismuziek (opn.) 18.30 Leven en óvervloed, reportage. 18.45 Meerstem mige psalmen uit de kring rondom Calvijn: muzikaal klankbeeld van gewijde muziek. 19.15 Alledaags geloven, lezing. 19.30 Samenzang van Geestelijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.05 Re flex: medidatie. KRO: 20.15 De Zilvervloot: Internationale volksliederen. 20.40 Goldwater's Nieuwe Wereld, klankbeeld. 21.30 Pianorecital: klassieke muziek. 22.05 Wissewassen: licht programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog. 22.50 Radio Kamerorkest: klein Omroepkoor en solisten: Moderne gewijde mu ziek. 23.50 Harpspel. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 10.00 IKOR. 12.30 AVRO. 17.30 VARA. 20.00-24.00 AVRO VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Evangelisch Lutherse kerkdienst. 11.30 Oecu menisch nieuws. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. 12.00 Het Geladen Schip, de rubriek in het raakvlak van kerk en cultuur. AVRO: 12.30 Tout toi, pro gramma over Parijs. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.20 Carrousel, een pro gramma dat alle kanten opgaat. 14.15 Bariton en piano: klassieke liederen. 15.10 Hou je aan e woord, een programma vol speelse invallen en litteraire spitsvondigheden. 15.50 Fluit en clavecimbel: klassieke muziek. 16.05 Lichte grammofoonmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Zing met ons mee. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal 18.30 Stereofonische uitzending: Walsorkest. 19.00 Bij nader inzien, forum. 19.35 Vrij entree, ca baretprogramma. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Apollo in wapenrok, een serieprogramma over het lied uit de Eerste Wereldoorlog (deel 3) 20.45 Opera-aria's (gr.) 21.30 Woedende welvaart klankbeeld (deel 2) 22.15 Lichte grammofoon muziek. 22.30 Nieuws 22.40 Actualiteiten. 22.55 Mededelingen en sportuitslagen 2e klas voetbal 23.00 Viool en piano: klassieke en moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. 9.30 Ds. P. N. Kruyswijk. 11.00 Ds. G. Toorn vliet, uitzending dienst voor belangstellenden, gehouden op zondag 25 oktober 1964. 15.15 Kin derdienst. 16.00 Ds. P. N. Kruyswijk. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12.55 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel cantoconcert. 15.30 Sportprogramma met geva rieerde muziek. (Om 17.00 Nieuws) 18.00 Nws 18.03 Pianorecital. 18.30 Katholieke uitzending 19.00 Nieuws. 19.40 Muzikaal amusementspro grarnrpa. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Lich te orkestmuziek. 22.30 Cabaretprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws, HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. .35 Sportuislagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. .00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (opn. en gr.) 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ver- zoekprogramma voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Oude kamer muziek (gr.) 10.20 Rondom het Woord: theo logische* etherleergang. 11.05 Lichte grammo foonmuziek. 12.00 Musette-ensemble en zangso listen. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjes koor en instrumentaal sextet. 12.53 Grammo foonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 Lichte Fran se muziek (gr.) 14.00 Koorzang (gr.) 14.10 Voor de jeugd. 14.35 Viool, altviool en cello: klassie ke muziek. 15.00 Als de kat van huis is amusementsprogramma. 15.30 Klassieke orkest werken (gr.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Dub- belkwartet met orgel: Geestelijke liederen. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Regerings uitz.: Filmen in Suriname. Vraagge sprek van Raymondo Debrot met de cineast Peter Creutzberg. 18.00 Koninklijke Militaire Kapel. 18.20 Uitzending van de Christelijk His torische Unie. Politoeren. Nieuws en kommen- taar van de Christelijk Historische Unie. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Metropole orkest: amusementsmuziek. 19.55 Op de man af, praatje. 20.00 Zigeunerorkest (gr.) 20.20 De man in de Palmboom, hoorspel. 21.20 Weens Filha- moniseh orkest: klassieke muziek (gr.) 21.50 We reldpanorama. 22.00 Oude Nederlandse kamer muziek. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte grammo foonmuziek. 23.10 Moderne orkestwerken. 23.40 Het evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Grammofoonplatenprogramma voor en door kinderen. 8.00 Nieuws. 8.15 Amusementsmuziek (gr.). 8.50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groente man. 9.05 Klassiek pianotrio (gr.). 9.40 Mor genwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Licht instrumentaal sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Draaiorgelmuziek (gr.). 13.40 Licht orkest. 14 00 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, lezing met grammofoonplaten. 14.40 De nachte gaal, opera (gr.). 15.30 Een goed kinderboek is van groter waarde dan u denkt, lezing. 15.40 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereofonische uitzending: Pianorecital: klassie ke en moderne muziek. 16.30 Lichte grammo foonmuziek. 17.00 Voor de padvinders. 17.05 Jazz Corner. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht ensemble en zangsoliste. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Wat zegt Buurman er van?, klankbeeld. 19.25 Nws, 19.30 Stereofonische uitzending: Belshazzar, oratorium. 21.00 Vijf eilanden, lezing. 21.15 Ver volg Belshazzar (deel 2). 22.15 Nieuws. 22.25 Ver volg Belshazzar (deel 3). 23.05 Actualiteiten 23.25 Swing Express. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.05 Praatje. 12.08 Landbouw- kroniek. 12.15 Voordracht. 12.25 Weerbericht en berichten. 12.30 Klassieke muziek. 12.55 Pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Grammofoonmuziek 15.43 Klassieke muziek. 16.00 Voor de zieken 17.00 Nieuws. 17.10 Ernstige casinomuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Protestantse uitzending. 18.18 Klassieke muziek. 18.28 Paardesportberichten 18.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nieuws, ra diokroniek en correspondentie uit Nederland. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal. VARA: 15.25 Avontuur De grotten van Gautry, film reportage. 15.50 Rawhide De droge wel len, TV-film. NTS: 16.40 Bespied Zee honden, filmreportage. VARA: 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Reactie op reacties. 20.50 Ok tober '64: muzikaal programma. 21.30 Zo is het toevallig ook nog 's een keer, sa tirisch pogramma. 22.10 Theater thuis, licht programma. NTS: 22.40-22.45 Jour naal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Die Karte mit dem Luxkopf, detectivefilm NCRV: 20.25 Acht plus de Spotlights, mu zikaal programma. 20.50 Ceylon en het ge schenk uit China, filmreportage. 21.30 Tsje chisch Filharmonisch orkest: klassieke muziek (opn.) 21.50-22.10 Attentie. NOORDZEE 18.30 Rin Tin Tin. 18.50 Popeye the Sailor- man. 19.06 Kunstlicht op de schilder-beeldhou wer Ad Selhorst. 19.20 De onzichtbare man. 22.00 Jacht op het junglegoud (film met John Payne en Rhonda Fleming). VOOR ZONDAG NEDERLAND I KRO: 11.00-11.45 H. Mis. CVK/IKOR: 19.30 Leer om Leer, televisiecatechisatie. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. KRO: 20.30 Stad huis op Stelten, TV-spel. 21.00 De Undine von Medvey-show. 21.45 Amsterdams Kunstmaand- orkest en solist: Populair klassieke muziek. 22.20 Concilie-journaal. NTS: 22.25-22.30 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 19.30 De Tijdscapsule, film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show. 20.30 Moordenaar X gezocht. (Gesucht wird Mörder X), tv-spel. 22.05-22.20 Sport in beeld. CVK/IKOR. 22.10-22.35 Paulus en Freud: denk beeldig gesprek. NOORDZEE 18.30 Robin Hood. 18.58 Zondagseditie III (actie .Blijvend applaus" en estetische chirurgie). 19.31 Laurel en Hardy. 22.00 Dr. Ben Casey. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 Comedy Caper (het hulpje van de loodgieter), T.V.-film, 19.45 Openbaar Kunstbe zit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Poli tieke Partij: P.v.d.A. 20.30 Geld is macht (Les grandes families), speelfilm, (beide keuringen 14 jaar). 22.00 Vrijwilligers in de politiek (Un paid and unsung), documentaire. 22.25-22.30 Jour naai. 22.30-22.50 Presidentsverkiezingen in de U.S.A. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 De Bai leys, TV-film. VARA: 20.25 Filmreportage van het Amerikaanse zangensemble The New Christy Minstrels. 20.45 De Vrijgezellenfuif T.V.spel. 21.45 Achter het nieuws. NOORDZEE 18.30 Supercar. 18.58 Mr. Magoo. 19.05 ..Wist u dat". 19.19 Dangerman John Drake. 22.00 ,,87th Precinct" (het leven van een Amerikaanse stads wijk). „Dé blauwe Boekanierin het want van het matrozenopleidings schip „Pollux'*, vlak voor hij zich in de sloep waagde, waarin zijn mede- piraten hem door de Amsterdamse grachten roeiden. De film „Blind Kind" van Joan van der Keuken, een van eerbied vervuld lofdicht op het restant leven dat elk blind kind geniet, bleek op Nederland 2 een subliem meesterwerkje. Van der Keuken heeft enkele effecten toegepast. Gespreks- flarden van blinde kinderen monteerde hij achter typisch „visuele beelden", deze steeds even „blinderend" om ons te laten voelen dat het blinde kind deze dingen nooit ziet. Hij liet de, in het blinde hol lende kinderen, verlangzaamd bewegen en bereikte daarmee een prachtig en ontroe rend effect. De begeleidende muziek was feilloos gekozen, soms versterkt, om aan te geven hoezeer het blinde kind verstrikt kan raken in de kakofonie van stadsgelui den. Zijn beelden van de nerveus tastende vingers en de zoekende voeten waren on verbeterlijk, kortom dit was een volmaakt filmpje. De VPRO zal deze film in ieder geval, misschien in het voorjaar, ook via Nederland 1 vertonen; ereplicht jegens de maker en ook jegens de kinderen die hij filmde. Ad Zonneveld, van de KRO, schijnt trouwens ook bezig te zijn met een meer „journalistieke" documentaire over de blinden. Duys balde weer even zijn vuist. Giste ren was hij voornamelijk disc jockey. Ach tereenvolgens kregen we in beeld: zange res Cisca Peeters, componist Paul Chr. van Westering (die later nog onthulde „hofsouffleur" te zijn geweest van konin gin Wilhelmina; de indruk dat Duys al luisterende wat sip begon te kijken was onontkoombaar), de Kilima Hawaïans, een autobewaker (die niet zong), zangeres Ri ta Hovink, opera-zangeres Els Bolkesteyn, die over haar Engelse inval-avontuur ver telde, en een reprise op film van Sonne- velds zingende frater Venantius. „Voor de vuist weg" was gisteren dus een lang- speelplaatje met een langspeelpraatje. De portretprijzen 1964 der Thérèse van Duijl Schwartze Stichting zijn als volgt toegekend: eerste prijs 1000,-) aan de 26- jarige Henk Pander uit Amstelveen voor een vrouweportret, tweede prijs aan de 35- jarige Toon de Haas uit Amstelveen voor een manneportret. Er waren 40 portretten ingezonden voor deze wedstrijd waaraan kunstenaars tot 35 jaar konden deelnemen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21