Opiniepeiling geeft Johnson een voorsprong van 20 percent vast tapijt met een A leven rookgenoegen STOUTEN BEEK VAST- TAPIJT Frans-Britse Concorde op losse schroeven kant slip WERELDNIEUWS met zuiverende, geactiveerde houtskool 1 I Verkiezingen in de Verenigde Staten Het Duits aanbod is twijfelachtig Hongarije betaalt compensatie aan Oostenrijk Langlopend Frans krediet voor de Sovjet-Unie f raatótoel Nieuwe regering in Soedan A .'.«sim then ihtucMen i96h DUBBEL-FILTER stoutenbeek r ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 AMERIKA STEMT Mistroostig <0p de Twintigduizend bezoekers voor Oost-Berlijn Realiteit Blanken in bezet Kongo staan onder huisarrest Nieuwe overeenkomst verdubbelt de handel „Dodenboeken" als bewijs in het Ausehwitz-proees Russische televisie- en radiodirecteur ontslagen elegant en praktisch, past als een tweede huid, warm in de winter, koel in de zomer, ge maakt van zeer snel drogende 100% HELANCA kantstof Smith van Rhodesië bereid naar Londen te komen (Van onze correspondent) WASHINGTON Het gaat bepaald niet opwindend toe in de laatste week van de Amerikaanse verkiezingscampagne. Wel iswaar reizen de vier top-kandidaten, Johnson, Goldwater, Humphrey en Miller, nog steeds door het hele land, speechend, handen schuddend, baby's zoenend en el kaar over en weer beledigend, maar van een werkelijke pittige strijd op enig niveau is geen sprake. Dat komt wellicht ook doordat de kansen op een overwinning van de republikein Goldwater zo minimaal lij ken, dat niemand zelfs meer aan de moge lijkheid ervan gelooft. Zelfs de meest overtuigde aanhangers van de ultra-conservatieve senator uit Arizona geven nu toe, dat zij hun man praktisch geen kans geven het Witte Huis te bereiken. En Goldwater zelf noemde de zer dagen in New York zijn eventuele overwinning al „de opzienbarendste poli tieke gebeurtenis van de eeuw". Ook de kranten die de republikeinse kandidaat steunen, hebben de moed opgegeven. Dat bleek mij nog eens overduidelijk toen ik eergisteren een bezoek bracht aan de „Chicago Tribune", één van de grootste kranten van Amerika, een blad dat geen dag voorbij laat gaan zonder zijn lezers de grote man Barry Goldwater aan te be velen. I960 JNixon |Kennedyfpresident) REDEN VOOR de mistroostigheid in het j republikeinse kamp zijn de resultaten van de opiniepeilingen. Zowel de beroemde bu reaus van dr. Gallup en Louis Harris, als ook de peilingen van de twee politieke partijen komen tot het resultaat dat de po pulariteit van senator Goldwater eerder af- dan toeneemt, terwijl de danhang van president Johnson betrekkelijk stabiel blijft. Ook al zjjn er kleine verschillen tussen de uitkomsten van de opiniepeilingsinsti- tuten, er bestaat geen twijfel aan dat Advertentie •Georg. :lorida 1956 Eisefihower^pres1 I IStevenson lofida zuidelijke staler 1952 Eisenhowerjpres I IStevenson Thurmond 1948 Dev/ey I Uaiman (pres) _J| Republikeinen in de meerderheid I Democraten inde meerderheid MEN IS HET er algemeen over eens dat de strijd van dit jaar wel een record heeft bereikt wat betreft het lage niveau van rle campagne. Zelden, zo zeggen kenners van het Amerikaanse politieke leven, heeft het zoveel beledigingen, verdachtmakin gen en onware beschuldigingen geregend als dit jaar. Zelden ook zou er zo gehamerd zijn op niet veel terzake doende bijverschijnselen en zo weinig op de werkelijke politieke denkbeelden als ditmaal. Daarbij valt de blaam evenzeer op Goldwater als op pre sident Johnson. Goldwater heeft niet veel meer gedaan dan Johnsons dubieuze per soonlijkheid aan de kaak stellen, maar dat neemt niet weg dat Johnson daarop heeft gereageerd met even weinig fraaie aan duidingen, zoals dat Goldwater een onver antwoordelijke wildeman zou zijn, die als president niets liever doet dan met atoom- I bommen zwaaien. En dit is, op zijn zachtst gezegd, een verdraaiing van feiten. Maar Amerikaanse verkiezingscampag nes hebben nu eenmaal de neiging alle nadruk te leggen op niet terzake doende bijzonderheden. Dat stamt al uit de eerste helft van de vorige eeuw, toen de partijen tijdens de race tussen Harrison en Van Buren in 1840 merkten dat politieke denk beelden bij het grote publiek niet aansloe gen. Ze gingen daarna over tot de kleurige I hoedjes, de vuurwerkdemonstraties, de op gedirkte meisjes en de nonsensicale slag zinnen, die siiidsdien onafscheidelijk zijn verbonden met Amerikaanse verkiezings campagnes. Advertentie houtskool) de eerste en enige in Nederland. 20 stuks f 1.25 N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY v/h A. J. BLOK, SCHEVENINGEN WONINGINRICHTING BEVERWIJK Johnson rond 20 percent voor ligt op de senator, een voorsprong die uniek is in de geschiedenis der Amerikaanse verkiezings opiniepeilingen. Mocht daarom ditmaal ondanks alles Barry Goldwater de verkiezingen toch winnen, dan betekent dat zonder twijfel het voorlopige einde van het prestige van de opiniepeilingen in het algemeen en het einde van de thans gebruikte peilingstech nieken in het bijzonder. De republikeinse partijmannen, die uit hoofde van hun functie nog steeds aan een overwinning van hun senator behoren te geloven, argumenteren, dat het conserva tieve element van Amerika verborgen zit achter een fapade van schaamte en dat pas in de beslotenheid van het stemhokje zal blijken hoé groot de aanhang van Gold water werkelijk is. .Zij denken dat de re publikeinse top-kandidaten in elk geval in alle zuidelijke staten zullen winnen en dat zij daarnaast prima kansen hebben in het westen, in Californië, Illinois en Ohio, waar het conservatieve en isolationisti sche sentiment altijd sterk is geweest. Deze Amerikaanse staten staan daarom het meest in de belangstelling van de kandi daten. Grote demonstraties zijn er geor ganiseerd voor de laatste dagen: optoch ten, speeches, parades, massabijeenkom sten en televisieprogramma's, zoals dat nu eenmaal traditie is in Amerika. Het ziet er evenwel niet naar uit dat één van de kandidaten van dit jaar ook maar in de buurt zal komen van het verkiezings campagne-record van William Jennings Bryan in 1896, die in totaal 596 speeches hield, met als hoogtepunt 24 op één dag. BERLIJN (AP en AFP) Ruim 20.000 Westberlijners zjjn in de loop van vrijdag door de muur in Berlijn gegaan om ver wanten in Oost-Berlijn te bezoeken. Een op 24 september van dit jaar ge sloten akkoord stelt de bewoners van het westelijke stadsdeel in staat vier maal per jaar naar het andere stadsdeel te gaan. De Oostduitsers hebben om een vlotte I gang van zaken te verzekeren, de- weg versperringen bij de doorlaatpost verwij- derd. 's Ochtends vroeg stonden de eerste Westberlijners al tegen vijf uur in de rij voor de doordaatposten. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Dit is de doorlaatpost Oberbaum briicke, waar Westberlijners met pas jes vrije doorgang krijgen om hun familieleden in het oostelijk stads deel te bezoeken (Telefoto) (Van onze correspondent) PARIJS Parijs heeft in feite een streep gehaald door de Frans-Britse plan nen om samen het reuzevliegtuig Concor de te bouwen, waartoe beide landen twee jaar geleden besloten. De zeer Europees- gezinde Britse minister van Luchtvaart, Jenkins, heeft afgelopen dagen verschij- lende Franse bewindslieden, onder wie premier Pompidou, gesproken. In Britse ogen waren die besprekingen nog maar als eerste aanloop bedoeld voor verdere onderhandelingen over de toekomst van het Concorde-project. De Fransen hebben de Britse regerings boodschapper doen weten, dat ze geen en kel nut zien in die geprolongeerde beraad slagingen. Frankrijk had twee jaar gele den al tot de bouw van de Concorde be sloten. De Fransen hebben er al giganti sche sommen in belegd de kosten wor den geraamd op 2800 miljoen gulden en nog altijd werken hele legers van inge nieurs en andere deskundigen er dage lijks aan. Parijs stelt Londen nu voor de keus: doorgaan of stoppen. Ondertussen zit Frankrijk met de gevol gen van deze Britse woordbreuk bijzonder in de maag. De Concorde is een project op lange termijn, dat niet alleen honderd duizenden men spreekt van een kwart miljoen arbeiders werk moet verschaf fen, maar dat bovendien in de ogen van generaal De Gaulle vooral toch wel ten doel had Amerika en de Sovjet-Unie in het domein van de luchtvaart de loef af te ste ken. De Westduitsers hebben al aangeboden de plaats van de Britten in te nemen. Pa rijs gelooft echter niet in die mogelijkheid. Ten eerste om financiële redenen: het bud get van de Bondsrepubliek voorziet niet in deze miljardenpost maar ook uit technische overwegingen. In tegenstelling tot Groot- Brittannië is West-Duitsland niet bij mach te de motoren voor de Concorde te fabri ceren. Ze zouden dan door de Amerikanen moeten worden geleverd. En de Amerika nen moeten nu juist met alle middelen bui ten het project worden gehouden. De Fransen verdenken de Britten er trou I wens van, dat ze ook in dit geval weer I onder één hoedje met de Amerikanen heb ben gespeeld. Ze zouden bij hun bezuini gingsplannen de Concorde in de eerste plaats overboord hebben geworpen, om zo de steun van de Verenigde Staten te kun nen bedingen voor hun reddingspogingen van het pond Sterling. Wat er nu verder met de Concorde zal gebeuren, durft in Parijs vrijwel niemand te voorspellen. De Franse regering heeft voor vandaag en komende woensdag twee zittingen op de agenda geplaatst om zich over dit probleem te beraden. In ieder ge val heeft generaal De Gaulle, die de Ver enigde Staten zo graag opzettelijk wenst te negeren opnieuw moeten constateren, dat de wetten van de harde realiteit zich nu eenmaal niet gemakkelijk laten forceren. De Britse en Franse regeringen zijn vol gens de Britse minister Jenkins ook be zorgd over de stijgende kosten van de Europese Ontwikkelingsorganisatie voor een lanceerrraket (ELDO), waarin Groot- Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland samenwerken voor de ontwikkeling van een Europese raket. De kosten van ELDO zijn met 50 percent gestegen. Deze kwes tie zal in januari opnieuw bekeken worden. WENEN (Reuter) —De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Bru no Kreisky en zijn Hongaarse ambtgenoot Janos Peter hebben vandaag in Boedapest een overeenkomst getekend, waarbij Hon garije 87,5 miljoen schilling (12.250.000 gulden) zal betalen als compensatie voor na de oorlog verbeurd verklaardë Oosten rijkse eigendommen. Waarnemers zien in de overeenkomst een verdere normalisatie van de betrekkingen met een mogelijkheid voor toeneming van het toeristenverkeer. Oostenrijk heeft gelijke overeenkomsten gesloten met Roemenië en Bulgarije. LEOPOLDSTAD (Reuter) De opper bevelhebber van de Kongolese opstande lingen Nicalas Olenga, heeft gisteren op dracht gegeven alle blanken in de door de opstandelingen bezette gebieden onder huisarrest te plaatsen. „Omdat de Belgen de regeringsstrijdkrachten helpen kunnen we niet langer borg staan voor Belgische onderdanen en hun eigendommen", zo werd gezegd. In de door de opstandelingen be zette gebied bevinden zich naar schatting 1200 blanken: ongeveer 800 Belgen en 60 Amerikanen. PARIJS (Reuter) Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben een nieuwe handels overeenkomst ondertekend waarbij de Franse regering in navolging van de I Britse regering voor het eerst kredie ten van zeven jaar zal toestaan voor Rus sische aankopen van kapitaalgoederen. De handelsovereenkomst heeft een looptijd van vijf jaar en treedt op 1 januari 1965 in werking. Verwacht wordt dat de om vang van de handel tussen beide landen er door zal verdubbelen. De Sovjet-Unie zal kapitaalgoederen tot een bedrag van 3,5 miljard frank kopen, waarbij volledige uitrustingen voor che mische fabrieken, en fabrieken voor kunst meststoffen, voor de produktie van syn thetische rubber, voor papierpulp en voor petrochemische produkten. Frankrijk zal voor kapitaalgoederen tot een bedrag van 1.78 miljard frank kredieten van zeven jaar toestaan. Frankrijk zal in de eerste vier jaar 1.825.000 ton ruwe olie uit de Sovjet-Unie betrekken en in het vijfde jaar 1.850.000 ton. Frankrijk zal bovendien in vijf jaar 4,2 miljoen ton olieprodukten afnemen. FRANKFORT (AP) Een tas vol docu menten, buitgemaakt door de Russen in het Duitse concentratiekamp Auschwitz werd gisteren voorgelegd aan de rechtbank waarvoor twintig voormalige kampbe wakers en andere functionarissen terecht staan. Er zijn verschillende „dodenboeken" bij van de nazi's die in het kamp werkten. Zij bevatten de overlijdensakten van duizen den gevangenen. In deel 26 bijvoorbeeld staat aangetekend dat tegen het einde van 1943 duizend mensen per dag werden af gemaakt. Onder de documenten bevinden zich ook kamporders die ondertekend zijn door de voormalige kampadjudanten Franz Mulka en Karl Hoeker, die beiden terecht staan. Na inzage van de documenten heeft het hof besloten de documenten als bewijs te aanvaarden. MOSKOU (AFP) Tot president van het staatscomité voor radio en televisie in de Sovjet-Unie is benoemd Nicolas Mes- siatzev. Dit meldt het Russische persbu reau Tass. M. Karlamov is ontheven van zijn functie van president van het comité. \^jp CIS Formuliertje invullen Laatst was ik getuige bij een huwelijk ten stadhuize. Hiertoe moest enige dagen van tevoren een formulier worden inge vuld, een bezigheid, die minder eenvoudig I bleek te zijn dan zich zo op het eerste ge zicht liet aanzien. Met de naam en de ge boortedatum speelde ik het nog wel klaar, maar toen kwamen de voetangels en klem men. Wat was mijn beroep? Deze vraag bracht mij in verlegenheid. Was mijn be roep misschien het vak, waarvoor in in dertijd gestudeerd had? Het vak, waar voor ik met zoveel liefde geleerd en ge werkt had en dat ik nu al jaren lang niet meer uitoefende, omdat ik mijn energie aan de dingen van alle dag, aan het huis houden moest besteden? Of zou mijn be roep wellicht dat van huishoudster zijn? En dan was er nog een derde mogelijk heid, nl. het beroep van schrijfster, waar voor de belasting mij steeds weer wist te vinden. Er waren dus drie mogelijkheden. Wat moest ik invullen? Ik kon natuurlijk wel een dwarsstraat opnoemen en mij er zo van af maken, maar dan kent u mijn serieuze aard niet! Bovendien betrof het hier een ambtelijk stuk en dit verplichtte mij tot een gewetensvol en juist invullen ervan. Na lang aarzelen besloot ik het be roep op te geven, dat zowel door mij als door mijn omgeving als het meest waar devolle werd aangezien. U raadt het mis schien, beste lezers, het werd inderdaad huisvrouw. Stond ik niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat paraat voor mijn gezin? Sloofde ik mij niet af, putte ik mijzelf niet uit, ja, dreigde ik soms niet ten onder te gaan aan het zware, alles eisende beroep van huisvrouw? Zo moest het dus wel goed zijn, dacht ik, en tevre den met mijn beslissing leverde ik het ge- tuigeformulier in ten bestemder plaatse. Daarna vergat ik het weer tot aan de dag van het huwelijk en het moment, waarop de ambtenaar van de Burgerlijke Stand de door mij verstrekte gegevens op los: „Marjan die en die, geboren zo en zo, oud zoveel jaar, beroep: geen". Jawel, mensen, hij zei „beroep geen" en ik wil U wel bekennen, dat ik een steek door mijn ziel voelde gaan. Had ik daarvoor zo consciëntieus mijn formuliertje ingevuld? Had ik daarvoor zo mijn best gedaan om de waarheid, niets dan de waarheid neer te schrijven, opdat door de eerste de beste ambtenaar van de Burgerlijke Stand deze waarheid ge weld werd aangedaan op de meest gewe tenloze wijze? Ik voelde mij bitter ge griefd en mijn onbevangenheid ten opzich te van ambtelijke formuliertjes maakte plaats voor een diep wantrouwen. Want wie zegt mij, geachte lezers, dat ze iemands leeftijd of iemands naam ook niet eventjes veranderen, wanneer ze daar zin in hebben? En iemands gehuwde staat kunnen ze ook best even uitvlakken als ze dit beter uitkomt, nietwaar? Dit alles in aanmerking genomen, beste lezers, meen ik er goed aan te doen amb telijke formuliertjes in het vervolg met wat minder eerbied te behandelen. Over bijvoorbeeld de gevraagde antwoorden op mijn knopen af te tellen. Marjan van Beek Advertentie 250 MODELKAMERS BEIROET (Reuter en AFP) In Soedan ls een nieuwe regering gevormd. Maar schalk Ibrahim Abboed blijft staatshoofd. Premier is Serre el Khatm Khalifa. Voor maart 1965 zullen verkiezingen worden gehouden. Radio-Soedan zei gisteren „Onze revolutie is geslaagd". Uit naam van het „nationale front" werd de arbeiders, die sedert begin deze week in staking zijn, ge vraagd aan het werk te gaan. Volgens radio-Soedan is besloten de huidige militaire bestuursvorm af te schaffen en de democratische vrijheden in «re te herstellen. Volledig. De nieuwe Britse minister voor het Leger, Fred Mulley, heeft gezegd dat de Labour-regering van plan is zijn troepenmacht in West-Duitsland tot vol ledige sterkte uit te breiden, zonder daarvoor de dienstplicht in te voeren. Oefening. Tijdens een militaire oefening door de Zuidvietnamese reegringstroepen zijn verscheidene mortiergranaten op een lagere school in Doec Hoa, in de buurt van Saigon, terechtgekomen. Een onder wijzeres en drie kinderen zijn om het leven gekomen. Er zijn tientallen kinderen gewond. GWANDA (AP) Minister-president Ian Smith van Rhodesië heeft gisteravond gezegd dat hij bereid is zo spoedig moge lijk naar Londen te reizen voor besprekin gen met de Labour-regering. Smith zei niet bereid te zijn deel te ne men aan een ronde-tafelconferentie over Rhodesië's grondwet indien die conferentie ook bijgewoond zou worden door de in ge vangenschap verkerende Afrikaanse lei ders Joshua Nkomo en Ndabaningi Sithole. Voorspelling. „Je zult fabelachtig geluk hebben in Duitsland", zei een zigeunerin tegen een Spaanse schoenmaker die daar wilde gaan werken. Het klopte. Vorige week won hij in de lotto 500.000 Duitse mark zijn derde prijs sinds hij in Stuttgart woont. Eerder had hij al 3.500 D.M. en 5.000 D.M. uit de lotto in de wacht gesleept. Bedrog. De ontdekker van een middel te gen kanker, „krebiozen", dr. Stevan Du- rovic, heeft toegegeven dat hij bedrog heeft gepleegd. Het middel is door de Amerikaanse dienst voor controle op farmaceutische produkten onderzocht en waardeloos bevonden. Inmiddels waren 350 patiënten ermee behandeld. Investering. De Kenyase onder-minister van Landbouw, Julius Osogo, heeft in het parlement gezegd, dat in de afgelo pen tien jaar 675.000 gulden naar 't dis trict Embu is gegaan in de vorm van le ningen voor agrarische doeleinden. Een aantal boeren heeft de leningen niet kunnen aflossen. Ze hebben het geld ge bruikt om vrouwen te kopen. Oudste. De „Hartford Courant", het oudste dagblad van de Verenigde Staten, heeft deze week zijn tweehonderdste verjaar dag gevierd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3