Meeste Nederlanders willen groter contact met communistische wereld Proefschrift over geringe politieke belangstelling Geen akkoord bij Euratoom Botsing tussen auto en bus eist slachtoffers W P] Fusie Indola en Van der Heem Staal ook gebruiken bij het bouwen van wegen Kernmacht en Bijlmermeer Brand op Indonesisch schip bedwongen Jongens wilden een trein laten ontsporen Vier doden in het verkeer Prijswinnaars van Europa 1-2-3 Aandelenruil Conclusie op Luxemburgs congres 'i ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 Nieuwe adjunct-directeur schouwburg Eindhoven Minder staatsinmenging in Tsjechische economie met gratis Van harte welkom... Dat zegt uw horloger. Hij toont u de Plato horloges graag. Met een gratis- reparatie-cheque en een volledige garantie is een Plato horloge een waardevol bezit, waar mee u niets kan gebeuren. Dr. E. van Raalte De Nederlander heeft weinig politieke belangstelling, vooral voor zaken buiten eigen land. De binnenlandse politieke be langstelling is vrywel beperkt tot zaken, die in de persoonlijke sfeer liggen, zoals lonen en prjjzen, ziekte-uitkeringen en A.O.W. Tot deze conclusies is drs. P. Valken- burgh, wetenschappelijk ambtenaar, ver bonden aan het sociologisch instituut te Groningen, gekomen naar aanleiding van een representatieve steekproef bij vijf honderd stemgerechtigde inwoners van de stad Groningen, van wie uiteindelijk 356 aan de enquête deelnamen. Drs. Valkenburgh is aan de rijksuniver siteit te Groningen tot doctor in de sociale wetenschappen gepromoveerd op proef schrift ..Mensen in de koude oorlog". Enkele uitspraken van de geïnter viewden: „Alles wat er moet gebeuren is tevoren van boven af besproken en vast gelegd", „de partijen doen toch niet wat ze beloven, want "zodra ze aan de top zitten spelen ze mee met de afspraakjes makerij en vergeten prompt hun gedane beloften", „er zijn te veel partijen die elkaar dwars zitten en bestrijden om het bestrijden zelf". Van de ondervraagden was ruim tachtig percent voor meer contact met de com munistische wereld. 93,5 percent heeft de raadgevingen uit de B.B.-brochure niet opgevolgd. Er bestaat, zo bleek bij het onderzoek, een zekere geprikkeldheid jegens de B.B. Ook is gebleken dat er Zonder enig resultaat heeft de minister raad van de Europese Gemeenschap voor atoomenergie vrijdag de gehele dag in Brussel vergaderd over een aanpassing van het onderzoekprogramma aan het ge stegen peil van kosten en salarissen. Een akkoord bleek niet mogelijk, ondanks het feit dat de Euratom-commissie na de twee al eerder aan dit onderwerp gewijde ver gaderingen had besloten niet vast te hou den aan het eerder gevraagde extra-be drag van 38 miljoen dollar, maar dit te verminderen tot 16 miljoen. Dit laatste bedrag achtte zij in ieder ge val noodzakelijk om de hogere uitgaven voor de resterende drie jaar van het vijf- jarenprogramma te kunnen opvangen. Maar de ministers van de zes Euratom- landen bleken zelfs niet bereid een com promis-voorstel van Luxemburg om een extra 10 miljoen dollar ter beschikking van de commissie te stellen te aanvaarden Het gevolg zal zijn, dat de Euratom-com missie aan de volgende Euratom-minister- raad op 17 november een begroting zal in dienen op basis van het oorspronkelijke bedrag van 450 miljoen dollar, dat voor het gehele vijf-jarenprogramma was uit getrokken. Dit betekent uiteraard, dat de commissie zal moeten bezuinigen. Ruim 36 uur nadat brand was uitgebro ken in een der ruimen van het Indonesi sche vrachtschip „H.O.S. Tjokroaminoto", dat in de Amsterdamse haven ligt, heeft de brandweer gistermiddag om half drie het sein „brand meester" kunnen geven. Een moeilijk en moeizaam blussingskar- wei was ten einde. Men is nu begonnen aan het bergingswerk, dat wel een week zal vergen. Prinses Margaret van Engeland werd door clowns begroet bij pankomst voor de galavoorstelling van het Billy Smart circus in Blackheath, Londen. De avond werd gehouden onder aus piciën van de Britse variété-club ten behoeve van de stichting voor het voorkomen van wreedheid tegen kinderen. een overheersend sombere toekomstver wachting is en dat het beeld van een dreigende crisis of werkloosheid in de naaste toekomst nog velen voor ogen staat. Drs. Valkenburgh merkt in zijn proef schrift op, dat het vaak erg veel moeite kostte het gesprek van zaken als lonen en prijzen en dergelijke in andere poli tieke banen te leiden. De mondelinge enquête werd gehouden door een onderzoekleider en twintig stu denten in de sociologie. Ook werd de uitspraak gehoord, dat Nederland geen zelfstandige politiek kan voeren. Negentig procent van de onder vraagden is van oordeel dat ook Neder land in een derde wereldoorlog zal wor den meegesleept. Bijna een kwart hield zich nooit met „oorlog en vrede" bezig, ruim zestig percent alleen in tijden van crisis en ruim vijftien percent bijna dage lijks. Bijna de helft der geïnterviewden vindt, dat de kranten voldoende artikelen over buitenlandse politiek brengen, bij de rest zijn de groepen die meer of minder Vijf kwajongens hebben in het Noord limburgse plaatsje Lottum geprobeerd een trein te doen ontsporen. 's Avonds om acht uur drie denderde de sneltrein Nijmegen-Venlo met een vaart van 120 kilometer per uur door het plaats je Lottum. De Venlose machinist, J. van Deursen, voelde ineens dat zijn treinstel begon te schudden en remde zo snel mo gelijk af. Hij dacht dat er een aanrijding had plaatsgevonden, pakte een fiets uit de ba gagewagen en fietste een eind terug. Daar zag hij stenen, hout, en zelfs stukken ijzer op de rails liggen. Met een vertraging van twintig minuten kwam de onbescha digde trein in Venlo aan. Het politie-onderzoek wees uit dat vijf jongens, waarvan de oudste tien jaar is, uit een nabijgelegen woonwagenkamp voor de grap een treinongeval hadden willen veroorzaken. Vandaag zal worden beslist of er al dan niet proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen de kwajongens. artikelen op dit gebied wensen, dan wel geen mening hebben, bijna even sterk. Tegenover een zeer geringe belangstel ling voor de ontwapeningsbesprekingen stond een aanzienlijk grotere belangstel ling voor meer voorlichting over de Sovjet Unie en het communisme. Ruim vijftig percent wenste meer voorlichting over Rusland en het communisme, de rest vond deze voldoende. De kans dat Nederland een derde we reldoorlog goed zal doorstaan was volgens 48.80 percent nihil, 24.40 percent klein, 12,20 percent wist het niet, 12,20 percent vond die kans matig en 2,4 percent groot. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Eindhoven heeft een schouwburg van 12 miljoen gebouwd, die deze maand met een officieel bezoek van prinses Beatrix werd geopend, doch het gebouw beschikt alleen, tengevolge van de ziekte van de tot directeur benoemde heer Gerard Metzelaar, over een waarnemend directeur, de personeelschef van de ge meente Eindhoven, drs. Boumans. De gang van zaken maakt het echter noodzakelijk dat er zo spoedig mogelijk een nieuwe vakkundige directeur benoemd wordt. Als zodanig is gevraagd de heer Dick man in Nijmegen, die echter voor de functie heeft bedankt. Wim Bary, direc teur van de Tilburgse schouwburg, weiger de eveneens, ofschoon zijn salaris in Eind hoven ongeveer 30 percent hoger zou lig gen. Het bestuur van de Stichting Stads schouwburg Eindhoven heeft nu gister avond in een spoedvergadering tot ad junct-directeur benoemd de heer Goos- sens, tot dusver directeur van „Katho liek Leven", welk gebouw aangekocht zóu worden door de gemeente Eindhoven en misschien als concertzaal een functie zou blijven vervullen. PRAAG (Reuter) Premier Jozef Le- nart van Tsjechoslowakije heeft gezegd, dat er bij het economische plan voor de jaren 1966-1970 een nieuw systeem zal wor den toegepast. Er zal een maximaal gebruik worden gemaakt van prestatietoeslagen. Aan pro ducenten zal meer winstneming worden toegestaan. De ondernemingen zullen zich zoveel mogelijk zelf moeten bedruipen. Men is van mening dat het tegenwoordige stelsel van ver doorgevoerde staatsbemoei ing de economische problemen niet kan oplossen. De 51-jarige mevrouw A. Pagelkopf uit Hamburg is gisteren om het leven geko men, toen de auto waarin zij zat bij de Bazelbrug op de kruising rijkswegpro vinciale weg te Meerkerk in botsing kwam met een autobus. In de auto vond men het rijbewijs van de ongeveer even oude me vrouw Brandse uit Slikkerveer, waardoor men aanvankelijk aannam dat deze me' vrouw om het leven was gekomen. Toen de politie contact opnam met de familie Brandse bleek de vrouw des huizes in goede welstand. Het slachtoffer is een ken nis, die bij de familie logeerde. De twaalfjarige G. W. M. Hones is don derdagavond, toen hij plotseling de Rijs- senseweg in Nijverdal overliep, door een autobus aangereden en zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. De 68-jarige J. van Drongelen uit Maas tricht is vrijdag omgekomen, toen hij in zijn woonplaats door een trekker met op legger werd overreden. De 52-jarige automobilist C. J. Diepen- veen uit Veenendaal is bij een ongeluk om het leven gekomen. De heer D., die met zijn auto de provinciale weg ter hoogte van Het Zwarte Paard in Eek en Wiel overstak, kwam in aanrijding met een destructorauto uit Schiedam. Advertentie L AT O Imp J. Hart N.V. - Leidseplein Amsterdam De prijswinnaars van de puzzle- en slagzinprijsvraag in het kader der jeugd- actie „Europa 1-2-3" uitgeschreven zijn: Sjoerd Cats (Emmen) „In Europa samen werken om de wereld te versterken", Els Ebbelaar (Hoorn) „Europa één staat, door liefde en daad", Ineke v. d. Knaap (Wa teringen) „Europa één in denken, maar dan ook één in doen", Bote v. d. Meer (Dronrijp) „Daden en goede werken zullen Europa sterken" en Piet Stokvis (Leiden) „Hulp aan verre jeugd in nood maakt Europa groot". De vijf winnaars stappen zaterdagmor gen in de Scandinavië-express voor een vijfdaags bezoek aan Kopenhagen. Van der Heem en Indola hebben over eenstemming bereikt over een fusie. De nieuwe overkoepelende combinatie zal de naam Indoheem dragen. Aan aandeelhouders van Van der Heem en Indola zal worden aanbevolen hun aan delen om te ruilen in de navolgende ver houding: 1.000 aandelen Van der Heem in 800 aandelen Indoheem; 1.000 aan* delen Indola in 1.000 aandelen Indoheem. Het hierop betrekking hebbende fusiebe- richt alsmede het verwisselingsaanbod kan begin 1965 worden tegemoetgezien. De Panamese vrachtboot ..Giannis". brandend als een fakkel, wordt bijge staan door de twee scheven die te hulp zijn gekomen. De brand aan boord van de Giannisbrak enkele dagen geleden uit. De oorzaak is nog niet bekend. Het driedaagse internationale staal- congres in Luxemburg is gisteren ge ëindigd met als voornaamste conclusie dat in de bouwnijverheid en bij de ont' wikkeling van de wegenbouw staal nog te veel gezien wordt als alleen maar een vervangingsmiddel van andere materia len de specifieke eigenschappen van het staal worden in deze sectoren nog te weinig benut. Ruim duizend deskundi gen uit vele landen hebben zich in de afgelopen dagen over vele facetten van bet staalverbruik gebogen op initiatief van de Hoge Autoriteit van de ttuJMMWBfcÉ;tuil i'lilIIIJilllllIJljlI'flliipj! KSG. Deze had de conferentie belegd, teneinde nieuwe produktie- en afzet mogelijkheden voor de staalindustrie te verkennen, aangezien deze voor een steeds scherpere concurrentie bij een verminderde afzet staat. Wat de bouwnijverheid betreft is men tot de conclusie gekomen, dat de staal bouw zich meer moet concentreren op con structies, waarin de specifieke voordelen van het staal tot uitdrukking komen. Voorts meent men dat de deskundigen op dit gebied samen met hun collega's van de betonbouw moeten beraadslagen over de verdere ontwikkelingsmogelijkheden voor gemengde staalbetonbouw. De commissies die zich hebben bezigge houden met het gebruik van staal bij de wegenbouw (men experimenteert onder meer reeds met stalen wegdekken en ver plaatsbare stalen wegen), is tot een over eenkomstige conclusie gekomen. Staal en ijzer worden reeds lang gebruikt, maar voornamelijk als vervangingsmiddel van andere produkten. Men gaat niet uit van de specifieke eigen kenmerken van het staal. De internationale deskundigen me nen voorts, dat aan de voorlichting buiten de kleine kring van vakgenoten over de toepassingsmogelijkheden van staal in de wegenbouw nogal wat ontbreekt. Meer in het algemeen wordt gepleit voor een uitgebreid internationaal onder zoek op een groot aantal bouwplaatsen, teneinde tot internationale normen voor de bij de staalbouw zo belangrijke planning te komen. In aansluiting hierop acht men vooral ook meer aandacht nodig voor het fundamentéle probleem van de opleiding van een nieuwe categorie specialisten voor staalbouw. Speciale aandacht heeft de conferentie besteed aan het probleem van de industria lisatie der bouwnijverheid, dat wil zeggen de produktie van onderdelen voor monta- gebouw. Men pleit in dit verband zowel voor het oprichten van organen voor zui ver wetenschappelijk en toegepast onder zoek, als voor een Europees research-in- stituut voor geïndustrialiseerde architec tuur, teneinde te komen tot een hoog staande architectuur, die is aangepast aan de behoeften van de moderne mens en de mogelijkheden van deze tijd. Voor het kleinere gebied van de zes lan den van de VSG wordt tenslotte gepleit voor een inventarisatie van de meest drin gende behoeften van de stedebouw, en da woning-, school- en ziekënhuisbouw, als mede voor aanpassing van nationale en locale bouwvoorschriften, om een cohe rent staalgebruik mogelijk te maken. Op en om het Binnenhof Multilaterale kernmacht De deze week in de Tweede Kamer ge houden interpellatie-Bakker (C.P.N.) over de houding van de Nederlandse regering inzake eventuele deelneming aan een ver drag inzake een multilaterale kernmacht, heeft, althans op het eerste gehoor, niets nieuws opgeleverd. Minister Marijnen, die zijn bijkans steeds in den vreemde bevin dende ambtgenoot Luns moest vervangen ter beantwoording van de interpellant en van andere vragers, kon de Kamer verze keren, dat alles in zoverre bij het oude is gebleven, dat de Nederlandse regering nog steeds een geheel vrijblijvend stand punt inneemt, nu zij alleen deelneemt aan de internationale bestudering van de vraag of en hoe wellicht een verdrag in zake een multilaterale kernmacht in het leven geroepen zou kunnen (moeten) worden. De minister van Buitenlandse Zaken ad interim kon de verzekering geven, dat trouwens ook niet zal behoeven te doen en dat de Kamer nog alle gelegenheid zal krijgen bij de behandeling, van de begro ting van Defensie en van die van Buiten landse Zaken haar zienswijze over het probleem kenbaar te maken. Dat, afge zien zelfs nog van de financiële zijde van deze aangelegenheid, militair en politiek de zaak terdege bekeken zal moeten wor den is, dunkt me, buiten kijf. De politieke gevolgen van Nederlands deelneming aan een multilaterale kernmacht kunnen, niet in de laatste plaats ook als men er zich bewust van is, dat er alle reden bestaat om in dit verband te gewagen van poli tieke en morele gevolgen, van dusdanige draagwijdte zijn, dat een besluit om tot die stap over te gaan werkelijk de grootst mogelijke instemming van de burgerij nodig zal hebben. Heb ik het wel, dan is zeker de minister-president hiervoor ook allerminst blind. Vrij grote verdeeldheid Op het ogenblik schijnt er echter van zulk een vrij algemene instemming nog geen sprake te zijn. Bij de liberalen be staat er, onder aanvoering van generaal Couzy, grote tot vrij grote tegenzin; in de gelederen van de fractie van de Katho lieke Volkspartij heerst er over het punt in kwestie verdeeldheid en, zij het ten dele om weer geheel andere redenen, ook in het socialistische kamp zijn er heel wat, die er voorshands nog weinig voor voelen Nederland te zien deelnemen aan een multilaterale kernmacht. Ook al moge de indruk bestaan, dat mi nister Luns er heden ten dage wel wat meer voor voelt dan vroeger misschien het geval geweest zou zijn, dit kan toch wei nig afdoen aan het feit, dat het kabinet in zijn geheel vermoedelijk niet geneigd zou zijn internationaal in vooruitzicht te (doen) stellen, dat Nederland misschien wel van de partij zal willen zijn, zolang de zienswijzen omtrent deze aangelegen heid hier te lande nog aanmerkelijk uit eenlopen. Inmiddels zou het bijzonder nuttig kun nen zijn, wanneer men zich op ruime schaal binnen de kring van de verschil lende geestelijke en politieke stromingen in ons volk, na deugdelijke voorlichting omtrent de problemen, welke zich ten op zichte van de aangelegenheid in kwestie voordoen, daarover zou uitspreken. delgangen van de Tweede Kamer geop perd denkbeeld van een portefeuille-ruil tussen mr. Toxopeus en mr. Scholten, zo dat eerstgenoemde naar Justitie, de ander naar Binnenlandse Zaken zou verhuizen, om dan het ontwerp in zijn huidige vorm door de beide Kamers heen te loodsen, zou praktisch ook niet voor verwezenlij king vatbaar zijn. Minister Scholten moet immers eerst de anti-R.E.M. wet via de Eerste Kamer in veilige haven helpen brengen, waardoor hij op zijn vroegst pas over een vijftal weken van Justitie vrij zou kunnen komen. Bovendien is er nog het bezwaar, dat tot de belangrijke aan gelegenheden, waarin hij wél, daarentegen mr. Toxopeus nog helemaal niet ingewerkt is, de voortzetting behoort van de werk zaamheden inzake de herziening van het Burgerlijk Wetboek. Natuurlijk ware het denkbaar, dat de meerderheid, die omderwille van Amster- Na de aanneming door de Tweede Ka mer van het amendement-Scheps, waar door in het wetsontwerp, dat samenhangt met onder meer de door Amsterdam ge koesterde behoeften om buiten zijn te genwoordige gemeentelijke grenzen tot wo ningbouw te kunnen overgaan, bepaald is dat hetgeen volgens het ontwerp-Toxopeus zou gaan uitmaken, bij de hoofdstad zou worden gevoegd, doen er zich heel wat vragen voor, die allemaal neerkomen op het klassieke: „Wat nu?" De minister van Binnenlandse Zaken heeft schorsing van de voortzetting van de beraadslagingen over het aldus geamen deerde wetsontwerp gevraagd en verkre gen. Dat is begrijpelijk. Hij dient nu im mers vóór alles gelegenheid te hebben om zich nader met zijn mede-ministers te be raden omtrent de best denkbare beant woording van die vraag. Uitgesloten is na tuurlijk, dat de tegenwoordige bewinds man van Binnenlandse Zaken voor z'n ver antwoording zou kunnen of willen nemen het wetsontwerp, zoals het nu geworden is tengevolge van de aanneming van het amendement-Scheps, verder te verdedigen. Een dezer dagen door iemand in de wan- dam bereid bleek de ontworpen gemeente Bijlmermeer om hals te brengen en haar deel van de hoofdstad te doen uitmaken, het initiatief zou nemen, om harerzijds een aldus luidend wetsontwerp in te dienen. Dat zou althans minister Toxopeus bevrij den van de last om zelf iets te gaan ver dedigen wat hij uit een oogpunt van juiste bestuurlijke indeling uit den boze acht. Op zichzelf zou een dergelijke gang van zaken slechts een vrij korte vertraging be hoeven te veroorzaken tot het ogenblik, waarop aan het eind van de rit de ministers te besluiten zouden hebben (na dat dan eerst nog het advies van de Raad van State over zulk een ontwerp ingewon nen zou moeten zijn, want dat komt bij initiatief-ontwerpen pas na aanneming door de Eerste Kamer aan de orde) of zij het staatshoofd zouden willen aanraden al dan niet de koninklijke handtekening onder 't ontwerp te plaatsen, voorzien van de mede-ondertekening van... de verant woordelijke minister. Of nu minister To xopeus daarvoor uiteindelijk wel de ver antwoordelijkheid op zich zou willen ne men, is nog heel twijfelachtig. Misschien zou dit voor hem iets minder onmogelijk wezen dan het verdedigen van een ont- 'werp met welks inhoud hij zich nu een maal niet kan verenigen. Maar alles te zamen genomen geloof ik toch, dat in de gegeven omstandigheden de weg van het parlementaire initiatief geen uitkomst zou opleveren. Mij zou het allerminst verbazen, wan neer men thans binnen het kabinet aan het zoeken is naar de best denkbare op lossing. Hierbij zou dan enerzijds, terecht, het uitgangspunt kunnen zijn, dat men met aftreding van de tegenwoordige mi nister van Binnenlandse Zaken van de wal in de sloot zou geraken. Dit omdat naar alle waarschijnlijkheid geen andere libe raal bereid zal zijn om, in het licht van alle factoren, zijn plaats te gaan innemen. Resultaat: een kabinetscrisis. Dat wil na tuurlijk niemand, gelijk trouwens de bot sing over het amendement-Scheps niet eens een portefeuillecrisis waard zou zijn. Anderzijds zou het echter best kunnen, dat met vrij grote spoed, na intrekking van het thans geamendeerde ontwerp, een nieuw regeringsontwerp ter tafel zou ko men, in zoverre aan de verlangens van een meerderheid in de Kamer tegemoet komend, dat Amsterdam met betrekking, tot grondaankoop, woningbouw enz. in een te scheppen gemeente Bijlmermeer die bevoegdheden zou krijgen, welke in de be raamde gemeenschappelijke regeling aan het komende Bijlmermeerse gemeentebe stuur zouden zijn toegekomen. Dan is men daarmee uit de moeilijkheden, welke laat stelijk het hoofdstedelijk verzet veroor zaakten. Onderwijl zou overigens de ge meente Bijlmermeer „op stoot" kunnen komen. Wanneer eenmaal de gewenste huisvestingsvoorziening bereikt zal zijn, zouden de hier bedoelde bevoegdheden van Amsterdam op de gemeente Bijlmermeer kunnen overgaan. Op de hier geschetste wijze zou een regeling tot stand kunnen komen, welke dan met de verlangens van een meerderheid in de Kamer zou overeen stemmen en die toch tot uiteindelijke ver wezenlijking van de door minister Toxo peus voorgestane denkbeelden omtrent de bestuurlijke indeling zou leiden. Intussen spreekt het vanzelf, dat het kabinet, alvo rens met een dusdanige oplossing voor de dag te komen, eerst de menselijke zeker heid zou dienen te hebben hiervoor de steun van een meerderheid in de Kamer te krijgen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4