De Amsterdamse „Blokhut": unieke jazzclub voor oude-stijl-musici Voor twee kwartjes een avond luisteren en spontaan musiceren ederland J nette medewerker Typiste telefoniste Groenteveiling „Kennemerland" Adverteert in dit blad 100 DAGEN TORREMOLINOS f 905 voor nog geen f 10 per dag de barre winter ontvlucht O ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 6 ■mm Propaganda voor de honkbalsport VARA-speelgoedactie in Velsen-Noord Kort nieuws Kerkelijk nieuws De start Dorado Tientallen AaBe REPORTAGE: Berry Zand Scholten FOTO'S: Hans de Boer De IJmuidense honkbalvereniging „Ter rasvogels" organiseert voor vrijdagavond 6 november in het Cultureel Centrum in IJmuiden voor deze zomersport een pro- paganda-avond. Iedere geïnteresseerde in de honkbalsport is om 20 uur welkom. Terrasvogels heeft de internationaal be kende honkbalarbiter, de heer P. van Dee- nen jr., bereid gevonden om deze propa- ganda-avond te openen met een algemene inleiding over honkbal. Bovendien worden er tijdens deze avond twee bijzonder be langwekkende honkbalfilms vertoond. De fameuze Amerikaanse slagman Ted Wil liams demonstreert in een instructiefilm een van de fascinerende onderdelen van de honkbalsport, n.l. het slaan. Aan het beste prof-clubteam ter wereld, The New York Yankees, is een film opge dragen, getiteld „Winning with the Yan kees". Op deze film, waarin bijzonder veel spelmomenten zijn opgenomen van de be roemde wedstrijden om het officieuze we reldkampioenschap voor prof-clubteams, „The World Series", heeft het aktieve Terrasvogelsbestuur beslag weten te leg gen. Voor deze honkbalavond wordt geen en tree geheven terwijl de minimumleeftijd op 11 jaar is gesteld. Ondanks een behoorlijk ruim aanbod kon deze week aan de Beverwijkse groen teveiling „Kennemerland" vrijwel de ge hele aanvoer tegen bevredigende prijzen worden verkocht. Ook kwam er glasspina- zie aan de markt, waarvoor tot 88 cent per kilo werd betaald, daarnaast noteerde de spinazie van de koude grond 78 cent. De aanvoer van bospeen begint nu snel terug te lopen, met als gevolg dat de prij zen opliepen tot 45 cent per bos. Ook de tomaten komen in kleinere aantallen op de markt, waarbij de kwaliteit duidelijk aan het afnemen is. Desondanks werd hiervoor nog grif 85 cent per kilo betaald. De totale noteringen waren als volgt: andijvie 10-19, bloemkool 23-68, sla 8-25, spinazie 29-90, sperziebonen 180-250, snij bonen 230-250, bospeen 22-45, waspeen 11- 29, prei 10-26, knollen 10-33, tomaten 35- 83. spruiten 65-142, witlof 70-128. druiven 175-190, boerenkool 12-22, rodekool 11-25, uien 10-26. xxMOOOc^ooriooryyyYiofxaooocioooooooooootxwoooeocioooooooocxxac WEEKABONNEMENTEN S dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. jj g DE ADMINISTRATIE jj loooooooooooooocaiuxxxj HOLLANDSE PLAKBAND FABRIEK N.V. IJMUIDEN vraagt eventueel bekend met papierverwerkings machines, o.a. rollensnijmachines, of om hier voor te worden opgeleid. Aanmelden: Industriestraat 23, van 7 tot 5 uur. WOLLEN KEES DEKENS Een viermans frontline in de Blok hut. Sopraansax, cornet, schuiftrom- bone en altsaxofoon. De ritmegroep bestaat uit piano, banjo, tuba en slagwerk. De bezettingen wisselen echter na vijf of zes nummers. Nu het grote kinderfeest van Sint Nico- laas weer in aantocht is, heeft een com missie uit de afdelingen van VARA, vrou wengroep en leden van de Partij van de Arbeid en Jonge Strijd zich opgemaakt om dit jaar opnieuw de verzorging van een grote bazar, voor te bereiden. Deze bazar zal geheel in het teken staan van de VARA-speelgoedactie, waarvoor Velsen- Noord evenals verleden jaar de ïdoptie op zich heeft genomen van een tweetal tehuizen voor kinderen in Dor drecht. De bazar wordt gehouden op vrijdag avond 20 november en zaterdagmiddag- en avond 21 november in „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat. Er zal dit jaar geen huis-aan-huis collecte worden gehouden maar men rekent er op, dat velen toch hun bijdragen zullen geven, hetzij finan cieel of in de vorm van speelgoed, boeken en geschenken. Deze bijdragen kunnen worden afgestaan aan de dames Van Eijkelen, De Tiendestraat 8; Lameris- Blokzijl, Noorderlaan 35; De Reus, Ko ningsweg 22; Liefhebber, Walravenstraat 13 en de heer E. J. ten Brinke, Meerwei- denlaan 20 zw, allen te Velsen-Noord. Hedenavond klaverjasdrive. In het gemeentelijk wijkcentrum aan de Banjaertstraat zal hedenavond voor de liefhebbers van klaverjassen een grote drive worden gehouden. Men hoopt te be reiken, dat deze drive een grote belang stelling zal trekken, omdat alle baten voor de speelgoedactie zijn bestemd. Nieuwe Griekse ambassadeur. Met een Comet-straaltoestel van Olympic Air ways is de nieuwe Griekse ambassadeur ln ons land, de heer Th. Grivas Gar- dikiotis, uit Athene op Schiphol aan gekomen. 45.000 handtekeningen. De anti-rassendis- criminatieklub (A.R.K.), die een handte keningenactie heeft gevoerd in ons land, heeft 45.000 handtekeningen van jonge ren en ouderen verzameld die zich uit spreken tegen alle uitingen van rassen discriminatie. Aan de secretaris-gene raal der Verenigde Naties Oe Thant zul len twee Nederlandse jongeren tijdens de komende assemblee een oorkonde overhandigen welke de handtekeningen representeert. T.B.C. In vijftien jaar is het aantal lijders aan tuberculose in ons land gedaald met bijna 75 percent. In 1963 waren er nog 4517 gevallen. Het aantal patiënten in de ziekenhuizen liep terug met 81 percent en het aantal ambulante pa tiënten met 77 percent en het aantal t.b.c.-lijders in sanatoria met 67 percent. Drie jaar voor inbrekers. De rechtbank te Dordrecht heeft twee bekende in brekers, een 29-jarige terrazzowerker en een 27-jarige man zonder beroep, beiden uit Den Haag, wegens talrijke inbraken veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De liturgische raad, de internationale postconsiliaire commissie, die belast is met de uitwerking van de liturgische ver nieuwing, heeft dr. Christine A. E. M. Mohrmann, hoogleraar aan de universi teiten van Utrecht en Nijmegen in het oud-christelijk Grieks en Latijn, benoemd tot consultor. Zij is daarmede de eerste vrouwelijke consultor, welke het kerke lijk centraal bestuur en het concilie ken nen. De liturgische raad telt onder zijn bijna 200 consultoren ook een aantal leken, doch tot nog toe alleen mannen. Verloren damesbril, donker montuur en donker bruine glazen. Verloren op woens dag 28 okt '64, omgev. Wijk a. Zeeërweg of Tuindersstr. Inl. De Vries, Kortenaer- straat 19 rd. bod van musici is zoveel groter geworden. Ze komen uit Amsterdam, de Zaan streek, Haarlem en het Gooi, want wie eenmaal een spontane session daar heeft meegespeeld, zich opgenomen heeft ge voeld in de sfeer van ongedwongen col lectieve en individuele improvisatie, keert terug naar de Hoogtekadijk, waar je alles verwacht, maar zeker niet zo'n jazz club. In 1959 startte Hans IJzerdraat, leider van de „Western Jazz Group" met een oude-stijl-jazzclub in het zaaltje. Er wer den platenavonden gehouden en een enkele maal ook een session. Zoals zovele jazz clubs zou ook deze ter ziele dreigen te gaan, voornamelijk om financiële redenen. In september 1962 nam de 29-jarige slag werker Herman Openneer het heft in han den. Hij schoeide de club op de huidige unieke leest. Geen vaste leden meer, maar een kern van musici, die wanneer zij komen, ieder een deel in de kosten bijdragen. .acht wordt en waar spontaan gemusiceerd wordt, zonder dat concessies noodzakelijk zijn. Er wordt niet gedanst in De Blokhut; Dit laatste is eigenlijk pas in de laatste twee jaren mogelijk. Daarvóór was De Het lukte wonderwel. Er ontstond een kern van twintig jazzmusici die de basis vormden voor het voortbestaan van De Blokhut. Langzaam maar zeker verbreid de de faam zich. Meer jazzmusici kwamen, eërst schoorvoetend, het instrument onder de arm geklemd, de volgende maal al jo viaal begroet door hun collegae. Met de nieuwelingen kwam ook het pu bliek, het auditorium, dat aan de lange rij tafels de verrichtingen van de musici volgt, nauwgezet en kritisch luistert, maar fouten soepel accepteert, en dat na een goede solo enthousiast applaudisseert. Nu is de Blokhut uitgegroeid tot een goede jazzclub, waar elke zondagavond een vijftigtal jongemensen, in leeftijd va riërend van achtien tot vijf en dertig jaar zich te goed doet aan hartverfrissende jazz. Een niet te vergeten telg in deze Blok hutfamilie is de 63-jarige weduwe A. de Wandeler-Keiler, de exploitante van het zaaltje, die elke zondagavond weer voor kersverse koffie zorgt, de (goedkope) drankjes rondbrengt en voor een goede gang van zaken zorgt. „Ik vind het heerlijk, deze muziek" zegt ze. En ze meent het. „Het zijn allemaal vrienden van me. Ik vind het zo gezel lig. Weet U, mijn man speelde trompet en piano, die zat om zo te zeggen in het vak, begrijpt U? Echt leuk vind ik het. An ders was ik er immers al lang mee ge kapt?". Voorzitter - secretaris - penningmeester- slagwerker Herman Openneer haalt in een grote schaal de wekelijkse contributie op. Daarvan wordt de zaalhuur betaald en de verdere kosten. Op het kleine podium wis selen na elke vijf of zes nummers de be zettingen. Leden van tientallen jazzorkes ten uit Amsterdam en ver daarbuiten. Vier tikken vooraf. Daar komen de num mers, variërend van „Qld school", „River- boat Shuffle" en „Just a closer walk with Thee" tot de „Memphis Blues", „See see rider" en „Franky and Johnny" en van „Yellow Dog blues" en „Careless love" tot „After you've gone" en „Shine". Vrij uniek in de oude-stijl-bezettingen zijn de tuba's, die in de Blokhut dankzij Hans IJzerdraat en zijn volgelingen regel matig te horen zijn. De oude stijl dood na het jarenlange of fensief van bop, eastcoast, westcoast, cool en mainstream, na de aanvallen van nieu we groten als Parker, Davis, Monk, Cole man, Coltrane en Kirk? Een zondagavond in de gastvrije Blok hut zal het tegendeel bewijzen! Een geïnspireerde solo van trompet tist Etienne Frangois, met een habi tué van de Amsterdamse oude-stijl-jazzclub. Verblijf in de Alegranza-appartementen te Tor- remolinos aan de Spaanse zonnekust (Costa del Sol). Bij de prijs is inbegrepen een vlieg- retour vanaf Amsterdam. Maaltijden niet inbe grepen. Verlenging of verkorting mogelijk. OVERWINTEREN IN DE WARME ZON! IJMUIDEN Kennemerlaan 25 Tel. 8122 Posten in B Zend mij meer inlichtingen over het open enveloppe, R winterverblijf in Torremolinos. gefrankeerd met I 7 ets postzegel fl naam en verzenden aan U bovenstaand I adres - adres. |\j woonplaats Voor een vlot meisje van plm. 20 jaar met liefst ulo-diploma en typen is boven staande functie vacant. Afwisselend en leuk werk op een niet te groot kantoor. Goede salaris- en tantièmeregeling. Soil, aan ons kantoor te Haarlem, Dreef 34, tel. (02500) 13986. N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de veilige weg naar het eigen huis „U rijdt de Prins Hendrikkade helemaal af, de bocht om, de brug over, direct links en dan rechts. Dan bent u op de Hoogtekadijk!" Het is een kille herfstavond. Het Centraal Station Amsterdam huivert donker onder een druilerige sluier van motregen. Op de Hoogtekadijk werpen de lan taarns hun gelige schijnsel op het glimmende asfalt. Het is een avond om warmte te zoeken, om jazzmuziek te horen. ,.De Blokhut", staat er met onvaste hand op een uithangbord geschilderd. Op het ondiepe portaal komen twee deuren uit. De rechter blijft hermetisch ge sloten, de linker staat op een kier. Het lichtschijnsel dat daardoor naar buiten valt, is de draaggolf voor onvervalste dixielandklanken: de korte metalen noten van de cornet, de sonore glissandi van de trombone en het gejubel van de klari net, die zich gestuwd door het vaste ritme van piano, banjo en slagwerk een weg naar buiten banen door de smalle, nagenoeg verlaten straat, en die zich voor het café, schuin aan de overzijde, onharmonieus vermengen met jukebox-jordaan- zang van Tante Leen en het gekrijs van The Beatles De Blokhut. Het is een betrekkelijk kleine, pjjpela-achtige zaal. Langs de wanden staan even gezellige, als oncomfortabele houten tafels en stoelen. Het toneeltje, of liever het podium, bevindt zich achterin. Rechts achterin is een aanrecht waarop een koffieketel pruttelt. Er hangen oude vergeelde foto's en de wanddecoraties bestaan uit antieke taferelen, uitgezaagd in reliëf, waarboven veelzeggende teksten zjjn aan gebracht als „En dan gaan we met z'n allen naar de Zaan" en „Als het orgel op het pleintje speelt". Want De Blokhut is eigenlijk een oude feestzaal, waar buurtfeesten, bruiloften, klaverjasavonden en vergaderingen worden gehouden. WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Tel. 7541 BESCHERM U TEGEN VOCHT EN REUMATIEK MET EEN WOLLEN DEKENVAN Dit zijn AaBe-feiten: 100% nieuwe scheerwol blijvend mot- en keverecht DE Nederlandse kwaliteits deken Let op het geweven AaBe- etiketl Eenmaal per week verandert dit do mein in een instuif-jazzclub die waar schijnlijk zijn gelijke in Nederland niet heeft. Een jazzclub, die voornamelijk be staat uit musici, waarvan de kosten be taald worden door deze musici zelf, waar het publiek welkom, maar onbelangrijk ge er wordt gespeeld en geluisterd, elke zon dagavond weer, nu al vijf jaar lang. De Blokhut is een centrum van oude-stijl-jazz muziek uit de jaren twintig en dertig. Men hoort er de oude blues uit New Orlenas en de duidelijke verwantschap aan de huppelstijl van de legendarische Bix Bei- derbecke. Een zeldzaamheid bij de hedendaag se oude-stijl-formatie is de tuba, die echter in de Blokhut dankzij Hans IJzerdraad en zijn volgelingen regel matig te horen is. Al het moderne is er taboe. Er wordt gespeeld in de traditionele bezettingen trompet, klarinet, trombone, soms twee cornetten klarinet en trombone en af en toe, wanneer de laat-dertiger jaren om de hoek komen kijken, in een bezetting met een formidabele frontline van trompet, klarinet, trombone, tenor- en baritonsax, soms nog aangevuld met alt en sopraan. In zulke gevallen wordt ook de ritme- groep gewijzigd, de zware tuba's maken dan plaats voor een stringbas en het wasbord voor het slagwerk. Blokhut helemaal het dorado voor puritei nen, knapen als de Bixielandstompers en musici uit de orkesten van Hans IJzer draat, Hans Roty en Kees Dollé, de „Western Jazz Group" de oude „New Or leans Seven" en de „Horns of Plenty". Nu De Blokhut zijn deuren voor musici van nagenoeg het gehele oude-stijl-terri- toir heeft opengezet, spreekt het vanzelf dat daar 's zondagsavonds een pittige brok muziek weggegeven wordt, want het aan-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6