G.S.W. in IJmuiden heeft nu ook rotaprintafdeling De heer J. Stam nam afscheid van de visserij school de Vlieg: Horloges verkopen en tegelijk vrienden maken ederland Meer arbeidsvreugde voor minder validen Dr. A. Vis 45 jaar predikant Concilievaders op herfstvakantie Schip voor Israel Australiër wint bijbeltoernooi Vrijwilligers voor de vrede Kerkelijk critiek op Martin Luther King Massale bloemenaanvoer Marktfiguren in IJmuiden ONDERGOED VAN DE BOVENSTE PLANK De nieuwe collectie zojuist ontvangen ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 Onvoorzichtig overgestoken Ir. J. H. Ledeboer overleden Auto gekanteld Zeven bejaarden bij brand in Galifornië omgekomen P.v.d.A. Beverwijk teleurgesteld over opheffing IJ.A.C. Rassenstrijd in St. Louis PLEIN 1945 - no. 1 Kinderfeest Advertentie In tegenwoordigheid van onder meer twee burgemeesters, drie wethouders en drie directeuren van Sociale Zaken is vrij dag in de gemeentelijke werkplaats voor minder validen aan de Paul Krugerstraat ln IJmuiden de rotaprintafdeling officieel in gebruik genomen. Velsens wethouder van Sociale Zaken de, de heer J. van Leeu wen stelde hiervoor de rotaprintmachine ln werking die na enkele misdrukken on der applaus van de aanwezigen een aantal ln vier kleuren gedrukte prenten afle verde. Het is de bedoeling dat de rota printafdeling van de beschuttende werk plaats allerlei drukwerk niet alleen voor de gemeente Velsen maar ook voor andere gemeenten in de IJmond zal uitvoeren. Ook particuliere instellingen kunnen er ge bruik van maken. Het Velsense gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door burgemeester mr. J. C. Bührmann en wethouder Van Leeuwen. Burgemeester H. J. J. Aalders van Uit geest en de wethouders P. de Graaf van Heemskerk en E. Gerritse van Beverwijk toonden eveneens hun belangstelling. On der de genodigden bevond zich voorts de heer P. Buis, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau IJmond. Na het welkomstwoord van de heer J. B. Neuteboom, directeur van Sociale Za ken in Velsen, schetste wethouder Van Velsens wethouder van Sociale Zaken de heer J. van Leeuwen (tweede van rechts) stelt onder het goedkeurend oog van o.a. burgemeester Bührmann (geheel rechts) de nieuwe rotaprint in de werkplaats van minder validen in werking Maandag 2 november zal het vijfenveer tig jaar geleden zijn, dat dr. Alb. Vis uit Beverwijk werd bevestigd als predikant bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Dr. Albert Vis werd op 9 september 1894 in de doopsgezinde pastorie van Beemster in Noord-Holland geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Murmel- lius-gymnasium te Alkmaar en studeerde daarna nog aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, waar hij in 1917 zijn kandidaats en in 1932 zijn doctoraal exa men theologie aflegde. Naderhand promo veerde hij op 6 november 1936 bij nu wij len prof. dr. J. L. Palasche op een proef schrift „Messianic Psalm quotations in the New Testament" tot doctor in de faculteit van de godgeleerdheid. Nadat de heer Vis in juni 1919 was aangesteld tot proponent bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit werd hij op 2 november van dat zelfde jaar (1919) door zijn vader, nu wijlen ds. A. P. Vis, toen nog predikant van de doopsgezinde gemeente van Irnsum en Poppingawier in Friesland, ingeleid (bevestigd) als predikant van de doops gezinde gemeente van Witmarsum, welke zijn vader van 1890 tot 1891 ook een jaar had gediend. Eind november 1922 ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Heerenveen, vanwaar hij ongeveer drie jaar later naar die van Burg Waal en Oosterend op Texel vertrok. Tenslotte diende dr. Vis tot 1 september 1961, toen hem na bijna tweeënveertig volbrachte dienstjaren op bijna zevenenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend, nog twee entwintig jaar de doopsgezinde gemeente van Beverwijk. Sinds zijn emeritaat is dr Vis nog steeds werkzaam als predikant voorganger vah de afdeling Badhoevedorp van de Nederlandse Protestanten Bond. Dr. Vis heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij vele jaren bestuurder van de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit; meer dan vijf entwintig jaar bestuurslid en vele jaren voorzitter van het doopsgezind Broeder schapshuis te Schoorl en vele jaren be stuurslid van de Noord Hollandse Com missie voor doopsgezinde gemeentedagen. Tijdens zijn ambtsbediening op Texel was ds. Vis o.a. voorzitter van de afdeling van 't Nut van het Algemeen en van de school commissie. Te Beverwijk was hij voorzitter van het departement van het Nut van het Algemeen; medeoprichter en voorzitter van de afdeling Beverwijk van de Neder landse Vereniging tot bescherming van dieren; voorzitter van de afdeling Be verwijk van de vereniging voor facul tatieve lijkverbranding; voorzitter van de afdeling Beverwijk van het Centraal Genootschap voor vakantiekolonies en kin derherstellingsoorden en lid van het col lege van curatoren van de Federatie tot Instandhouding van jeugdhuizen in de IJmond en verder heeft de jubilaris van 1942 tot 1 september van dit jaar ongeveer tweeentwintig jaar Hebreeuws gedoceerd aan het stedelijk, Murmellius-gymnasium te Alkmaar. In de afgelopen zomer heeft dr. Vis een reis van drie maanden gemaakt naar Egypte en het Midden-Oosten. Leeuwen de plaats en functie van de be schuttende werkplaats in onze maatschap pij. In deze arbeidsgemeenschap kunnen minder validen door aangepast werk en in een aangepaste omgeving productief werk leveren als tussenfase naar het vrije be drijfsleven. De heer Van Leeuwen legde de nadruk op de grote waarde van de ar beidsvreugde, ook voor minder validen De huidige huisvesting van de werkplaats is voor verbetering vatbaar. Er wordt ge streefd naar een accommodatie die beter beantwoordt aan de eisen van deze tijd Het verheugde de wethouder dat de rota printafdeling al verscheidene orders van gemeentelijke diensten en particulieren heeft ontvangen. De rotaprintafdeling van de gemeentelijke werkplaats voor minder validen is modern uitgerust met o.a. een donkere kamer en elektrische schrijfma chines. Nadat wethouder Van Leeuwen de wens had uitgesproken dat de nieuwe af deling van de G.S.W. gunstige resultaten zal mogen afwerpen en zal bijdragen tot meer arbeidsvreugde voor de minder va liden stelde hij de rotaprintmachine in werking. In beginsel kan de rotaprintafdeling alle drukwek vervaardigen van eenvoudige for mulieren, briefpapier e.d. tot vouwbladen, kleine affiches en brochures in een of meer kleuren. De opdrachten worden onder des kundige leiding uitgevoerd zodat de kwali teit van het afgeleverde werk gewaarborgd is. VATICAANSTAD (AFP) De algeme ne concilievergadering heeft vrijdag vrij wel eenstemmig de tekst van de eerste twee hoofdtukken van het schema over „De kerk", respectievelijk handelend over het „Mysterie van de kerk" en „De struc tuur van de kerk en het episcopaat", aan vaard. De bespreking van de onderwerpen huwelijk en gezin in het vierde hoofdstuk van schema 13 over „De kerk in de mo derne wereld" is beëindigd en daarna is het onderwerp „Cultuur" aangesneden. Vandaag is een korte herfstvakantie voor de concilievaders begonnen. Zij ko men woensdag weer bijeen, maar zullen ook zaterdag 7 november vergaderen om iets van de achterstand van de vakantie in te lopen. (AP) Vooraanstaande conservatieve prelaten hebben zich gisteren uitgespro ken tegen een nieuw standpunt van de kerk ten aanzien van het vraagstuk der geboorteregeling. Zij betoogden dat ge huwde paren vertrouwen dienen te stellen in de goddelijke voorzienigheid. De Amsterdamse Droogdok Maatschap pij n.v. heeft het m.s. Leo overgedragen aan de Z I.M. Israel Navigation Company Ltd. De Lea is het zesde schip in een serie van tien die de A.D.M. voor de Z.I.M. vervaardigt. Het schip heeft een draagvermogen van 3000 ton. Het derde internationale bijbeltournooi is gewonnen door de dertigjarige Austra lische accountant Mitchell met vijfenveer tig (het maximum was vijftig) punten. Hij werd op de hielen gevolgd door de vier entwintig-jarige Israëlische talmoed-stu- dent Yom-Tov Krasnyansky, de Finse stu dente Ir ja Immomen (negenentwintig jaar) en de tweeënveertig jarige pluimvee fokker Hugh Allen Lewis uit New Zea land, respectievelijk met vierenveertig, 38 Vi en zevenendertig punten. Nederlands nationale bijbelkampioen, de negenenzes tig jarige landbouwer Pieter ten Have uit Scheemda, behaalde zestien punten en werd nummer zes, een lang geen slecht resultaat in een wedstrijd met twintig deelnemers. STRAATSBURG (Reuter) Een 150- tal vertegenwoordigers van tachtig niet- gouvernementele vrijwilligersorganisaties in Europa en overzee hebben in Straats burg besloten een permanente conferentie van „Vrijwilligers voor de vrede" te stich ten ter coördinatie van de activiteit. Vrijdagavond is een 45-jarige inwoon ster van Driehuis zo onvoorzichtig de Feithlaan in Velsen overgestoken, dat zij door een naderende personenauto werd aangereden. Zij is daarop met een ge kneusd been en een lichte hersenschud ding naar het Antoniusziekenhuis over gebracht. De Amerikaanse raad van christelijke kerken heeft er zijn spijt over betuigd, dat dr. Martin Luther King, leider van de beweging voor burgerrechten en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, „de we reld voorgesteld wordt als een vreedzame christelijke dominee die pleit in het be lang van het leven van de negers". De raad, die zegt kerken van vijftien schakeringen te vertegenwoordigen met twee miljoen leden, verklaart in een reso lutie: „Dr. King onderschrijft de idee dat er eer en deugd schuilt in het overtreden van de wet en het gearresteerd worden. In plaats van het bevorderen van de broe derschap onder de mensen is dr. Martin Luther King samen met andere kerkelijke leiders van de nationale raad sterk be trokken bij het bevorderen van spanningen en geweld onder de mensen". Op de leeftijd van 81 jaar is te Bever wijk overleden ir. J. H. Ledeboer, die van 1919-1948 bij Hoogovens met de leiding van de nieuwbouw was belast. Ook daar na heeft hij het bedrijf als adviseur nog vele goede diensten bewezen. Het stoffelijk overschot zal dinsdag 3 november, des middags om 12 uur op de begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk ter aarde wor den besteld. Een 32-jarige inwoner van IJmuiden, die vrijdagavond om half tien met zijn auto op de Kanaaldijk reed, verloor hier bij even de macht over het stuur, waar door de wagen ging kantelen. De be stuurder werd door de ongevallendienst met een hersenschudding naar het An toniusziekenhuis vervoerd, waarna hij naar zijn woning kon worden overge bracht. NEW YORK (AP) In een bejaarden tehuis in de Californische plaats Colusa zijn zeven bejaarden bij een brand om het leven gekomen. Zij waren allen ouder dan zeventig jaar. Tijdens de afgelopen week heeft de bloe men veiling ,,'t Centrum" in Beverwijk een aanvoer moeten verwerken, die men tot voor kort nog voor onmogelijk zou hebben gehouden. Deze grote hoeveelheid werd met honderden wagens aangevoerd, het geen geen enkel bezwaar voor de handel heeft opgeleverd om alles tegen behoorlij ke prijzen af te nemen. Zo werd voor een bos rode anjers zelfs tien gulden betaald en ook de fresia's werden voor twee gul den per bos verkocht. De chrysanten blijven echter nog steeds .de grootste plaats op de veiling innemen en ook hiervoor, waarschijnlijk in verband met het komende Allerzielen, waren de prijzen behoorlijk hoog. Zij varieerden van 95 cent tot 1,90 per bos, terwijl de fraai ste soorten nog hoger in prijs werden ver handeld. Als iets nieuws kwamen voorts Euphorbia's aan de veiling, welk experi ment eveneens bijzonder lonend bleek. Tenslotte vonden ook de witte pot chrysanten gretig aftrek. Trouwens, alle potplanten waarvan nog een goede en rui me sortering aan de markt kwam, werden vlot van de hand gedaan. Op de jaarvergadering van de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid welke vrijdagavond gehouden werd in het Verenigingsgebouw aan de Plesmanweg in Meerestein, heeft de voorzitter, de heer B. Buitenhuis, zijn teleurstelling uitgespro ken over het opheffen van het IJmond- Advies-college. Naar zijn mening had dit lichaam voor de IJmond nog veel goed werk kunnen doen. Verder begreep de voorzitter niet de op vatting van de heren van de V.V.D. over vrijheid en democratie, gezien hun hou ding betreffende het R.E.M.-debat en de kwestie Bijlmermeer. Een drietal overleden leden werden herdacht en na de behandeling van de jaarverslagen ging ook de bestuursverkie zing onder de hamer door. Voor de aftre dende bestuurder, de heer de Vries, werd geen plaatsvervanger gekozen, daar men negen bestuurders voldoende achtte. Na de pauze heeft de heer M. Albrecht enige bijzonderheden verteld over de regionale startbijeenkomst te Amsterdam. ST. LOUIS (AP) Na een bal van middelbare scholieren is gisteeenavond in St. Louis in de Amerikaanse staat Missou ri, een vechtpartij uitgebroken tussen jon ge blanken en jeugdige negers. Drie blan ken werden gewond, een van hen zwaar. Na tweeëndertig jaar als docent te zijn verbonden aan de gemeentelijke visserij- school te IJmuiden, heeft de waarnemend directeur, de heer J. Stam vrijdagmiddag officieel van deze werkkring afscheid ge nomen. Uiteraard heeft het hierbij niet aan belangstelling ontbroken, waarbij het ge meentebestuur van Velsen was vertegen woordigd door de wethouders H. de Boer en J. G. Kolkman. Het was ook wethouder H. de Boer die de lange rij van sprekers opende. Hij gaf daarbij te kennen dit „afmonsteren" van de heer Stam maar een gewaagde onder neming te vinden, omdat de scheidende docent bekend staat wegens zijn afkeer voor protocolaire frasen. Desondanks wil de de heer De Boer toch getuigen van zijn trots voor het vooruitstrevend karak ter van de school die, mede dank zij het streven van de heer Stam het beroepsvisse rij-onderwijs nieuwe vormen heeft gege ven. Vandaar dat de wethouder ervan was overtuigd dat men zich nog dikwijls om advies tot hem zal wenden, omdat de hulp van dergelijke „geroutineerde oude rot ten" nu eenmaal moeilijk kan worden ge mist. Na de grote erkentelijkheid van het gemeentebestuur voor de vele verdiensten van de heer Stam onder woorden te hebben gebracht overhandigde de wethouder hem het traditionele geschenk in enveloppe, waarbij mevrouw Stam een bloemstuk werd aangeboden. De oud-directeur van de visserijschool, de heer P. J. Verwaaijen verloor zich nog even in het verleden toen hij herinnerde aan de tijd dat hij met Job Stam en wij- Wethouder H. de Boer overhandigt de heer J. Stam het afscheidsgeschenk van de gemeente Velsen len Willem Gravemaker moest vechten tegen de dreigende opheffing van de school. Kapitein Teun Hoek sprak namens de oud leerlingen, waarbij hij kon terugzien op een tweeëndertig jarige samenwerking, welke toespraak hij besloot met een per soonlijk geschenk en de oud-voorzitter I van de raad van toezicht, de heer J Tuntler en de heer D. Verbaan, secreta ris van de commissie van toezicht begaven zich evenmin met lege handen naar het spreekgestoelte. De heer K. van der Geijn, voorzitter! van de oud-leerlingencommissie en de 84- jarige Arie van der Steen legden de na druk op de grote kwaliteiten van „meneer" Stam, die in hun ogen nimmer een school meester is geweest. De oud-leerling Cor van Es zorgde voor een geestig intermezzo, door een dichtwerk te komen voordragen dat betrekking had op het leven van de scheidende docent, waarna de heer J. van der Winden onder geestige bewoordingen namens de docenten een radiotoestel kwam overhandigen. Het laatste woord was deze middag aan de heer Stam zelf, die zich voor de vele geschenken en de vriendelijke, tot hem ge- richte woorden bijzonder erkentelijk toon- de. Hij prees ook de collegiale sfeer on der de docenten en dankte allen voor hun aanwezigheid. Textielspeciaalzaak Marktpl. 21 - IJmuiden De directie van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Vel sen zal woensdagmiddag 4 november voor de kinderen van vijf tot en met tien jaar in haar gebouw Concordia aan de Dood weg het jaarlijkse kinderfeest houden. De kinderen, die van de noordkop van onze provincie komen en zij, die van de rich ting Haarlem voor dit feest zijn uitgeno digd, zullen per autobus de eerste voor stelling bijwonen. Een tweede groep van kinderen uit de naaste omgeving van het bedrijf krijgt een tweede voorstelling van een aantrekkelijk kinderprogramma. Onze nationale kampioene kogel stoten Corrie van Wijk is vrijdag in Beverwijk in het huwelijk getreden met de heer J. Wissenburg. Voor een afvaardiging van de Beverwijkse at letiekvereniging DEM, waarvan de bruid lid is, was dit feit uiteraard nog eens een goede aanleiding haar favo riete toe te juichen waarbij de brui degom gul in de hulde werd betrok ken. Nadat zij de „boot" voor Tokio maar net had gemist - na een hoop vol seizoenbegin kwam Corrie van Wijk met de kogel niet meer aan een topprestatie toe die haar uitzending naar de Olympische Spelen zou recht vaardigen - stapte de Beverwijkse atlete met meer succes in de huwe lijksboot. De foto toont het bruids paar bij zyn aankomst op Scheybeek in de echt werd verbonden. Hij is fors gebouwd, donker en goed ge kleed. Als hij voor de zoveelste keer op deze marktdag zijn standje begint op te bouwen rollen de woorden hem rad uit de mond. Zijn stem heeft een overtuigende, vertrouwen wekkende klank. Eerst zijn het een paar mensen die voor zijn uit stalling van glanzende horloges blijven staan. Maar spoedig heeft zich voor de kraam een eiland van belangstellenden ge vormd. Ze kijken al luisterend naar de klokjes in chroom en doublé, kleine sier lijke tijdmetertjes voor een slanke vrou wenpols of de wat forsere uurwerken voor de heren der schepping. De heer C. „op de markt noemt bijna iedereen me Cor" de Vlieg zit al meer dan vijftien jaar in het horlogevak. „Mijn vader was diamant slijper. In de malaise voor de oorlog was daar geen droog brood mee te verdienen. Ik ben eigenlijk tegen m'n wil horlogema ker geworden. Onder andere in Zwitser land kreeg ik een gedegen opleiding. Het horlogemakersvak heb ik van haver tot gort geleerd. Alle bekende merken heb ik onder handen gehad. Iedereen mag tegen woordig horloges verkopen al heb je er geen snars verstand van. Hoe ik aan mijn horloges kom en waarom ik ze een stuk onder de winkelprijs kan verkopen? Kijk, dat is een kwestie van de weg we ten naar de fabrikanten. Soms koop ik tweeduizend horloges tegelijk op. Maar ik vis ook wel eens achter het net. Dan kom ik met lege handen thuis. Dan heb ik zo'n reis naar het buitenland voor niets ge maakt. Dat risico zit er altijd in. Ik vind dat je als horlogehandelaar op de hoogte moet blijven van de laatste ontwikkeling in de uurwerkindustrie. Daarom ga ik elk jaar in rriijn vakantie enkele dagen in een horlogefabriek werken. Je moet je vak kunnen dromen wil je het vertrouwen van de mensen waard zijn. Als ik een goed horloge verkoop sta ik er voor de volle honderd percent achter. Tja, je hebt na tuurlijk horloges en horloges. Van een goedkoop ding kan je nu eenmaal geen wonderen verwachten. Ik vraag ook altijd wat voor werk iemand heeft als hij of zij bij mij een horloge wil kopen. En ik merk ook meteen welke prijs hij of zij kan be talen. Ik zie een horloge echt niet als een luxe, het is een gewoon gebruiksartikel. Daarom moet je iemand nooit een duur der horloge verkopen dan hij of zij kan betalen." De heer De Vlieg trekt eens aan zijn pijp. „Kijk," zegt hij, „de grond slag van mijn zakendoen is zo je doet zo je ontmoet. Ik mag wel zeggen dat het een goede stelregel is. Het heeft me in ieder geval heel veel vrienden en goede relaties opgeleverd. Vooral hier in IJmui den werk ik graag. Ach ja, ik weet wel dat er winkeliers zijn die me wel weg kun nen kijken maar er zijn er ook tussen met wie ik goede zaken doe. Waarom ook niet? Ik kan een kwaliteitsprodukt voor de laagst mogelijke prijs leveren omdat ik rechtstreeks van de fabrikant afneem. Goodwill is mij alles waard. Als ik niet de goede kwaliteitshorloges op de kop kan tikken doe ik het liever wat rustiger aan." Al pratend met de vlotte zakenman Cor de Vlieg merk je dat hij ook gevoelig is voor een goede persoonlijke relatie van mens tot mens. „Er komen zo vaak men sen met moeilijkheden bij mij om raad te vragen. De teleurstellingen zijn me niet bespaard. Maar toch probeer ik weer ze te helpen. Ik kan het niet laten. Mijn vrouw is net zo. Ze is voor mij een prachtige steun. Dat mag u gerust opschrijven. Dat zou ik zelfs bijzonder op prijs stel len, want ze verdient het."

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7