Brutale j'uwelenroof in Zandvoortse Badhotel Vietcong brengt VS-luchtmacht in Zuid-Vietnam zware slag toe Vernietigde vliegtuigen door nieuwe vervangen HET WEER Nieuwe mijlpaal in de EEG voor landbouwbeleid Frankrijk wil arbitrage over Concorde-vliegtuig Franse havens nog niet vrij voor EEG-vissers Buit ruim dertigduizend gulden Minister Biesheuvel tegen plan-Erhard Prinses Margriet reikte onderscheidingen uit „Texel" wil 200 man terugnemen Landbouwgronden militair oefenterrein Minister Jenkins beschuldigd van contractbreuk Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif "extra spehg voorde doe-het-zelwr DE WOLF van 1833 sW MORRIS' '6efore tjou êuij! NAPPA EN SUÈDE JASJES Noordelijke wind Vijftien miljoen Hoofdprijzen staatsloterij Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en t.v4 Kunst 4 Feuilleton 5 Uit stad en omgeving6, 7, 13 Economisch nieuws 7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 In de Vishal en op zee7 Luidsprekers 8 Topsy 8 Sport 9 t/m 13 Dit nummer bestaat uit zéstien pagina's Defensie heeft de terreinen gepacht Automobielbedr. Velserbeek n.v. 49e JAARGANG NUMMER 305 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 2 NOVEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Frankrijk heeft de E.E.G.-commissie meegedeeld, zo wordt uit goede bron ver nomen, dat het een besluit van deze com missie aangaande de visserij niet per 1 november, zoals afgesproken, kan uit voeren. Het vraagt uitstel tot 1 januari. Het betreft de regeling, dat vissersvaar tuigen van de E.E.G.-landen hun vangst in onverschillig welke haven van de Ge meenschap kunnen markten. Als reden voert Frankrijk economische en sociale consequenties aan en voorts, dat de regeling getroffen is zonder dat de zes landen een gemeenschappelijke vfc- serijpoütiek hebben vastgesteld. Uit een grote vitrine in het Zandvoortse Badhotel zijn in de nacht van zaterdag op zondag juwelen gestolen voor een waar de van ruim dertigduizend gulden. De vi trine was met een hamer of een moker ingeslagen. De daders maakten ongeveer vijfentwintig gouden ringen met diaman ten buit. Zij hebben zich na de diefstal in grote haast uit de voeten gemaakt. Elk spoor ontbreekt nog. Deze brutale juwelen roof is de grootste die ooit in Zandvoort is gebeurd. De luchtmachtbasis Bien Hoa, twintig kilometer van Saigon werd door mortieren van Vietcong rebellen in een puinhoop herschapen. De aanval kwam zo onverwacht dat er geen af weer was. Zes soldaten, waaronder vier Amerikaanse, verloren het leven. Zeker dertig Amerikanen werden gewond. Vele B-57 straalbommen- rverpers werden in een kwartier ver nietigd. Acht vliegtuigen liepen be schadigingen op. President Johnson, zeer geschokt door de geslaagde aan val, gaf bevel de vernietigde bom menwerpers onmiddellijk te ver vangen. (Telefoto) (Van onze parlementaire redactie) Nog voordat het officieel is ingediend heeft de Nederlandse minister van Land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, het nieuwe plan van de Westduitse bonds kanselier Erhard voor de vorming van een Europese politieke unie afgekeurd. Minis ter Biesheuvel voerde onaangekondigd het woord op het partijconvent van de A.R.P. In Utrecht. Mr. Biesheuvel ging uit van de politieke crisis die de E.E.G. nu doormaakt. Hij vond het simplistisch hiervan zonder meer de schuld te geven aan de Franse presi dent De Gaulle. Hij herinnerde eraan dat de crisis is ontstaan na het afwijzen door De Gaulle van Groot-Brittannië als zeven de lid van de E.E.G. Hierbij speelden voor de Franse president vooral overwe gingen van militair beleid een rol. De toenmalige Britse premier Macmillan had immers gekozen voor militaire sa menwerking met de Verenigde Staten. De economieën van de zes landen van de E.E.G. zijn nu zo verweven dat er geen weg terug is, aldus mr. Biesheuvel. Hij meent dat er in de Europese poli tiek een kortsluiting zal ontstaan, indien men wel verder gaat met de economische eenwording maar gelijktijdig streeft naar een militair beleid waarbij men op voor hand ervan uit gaat dat Frankrijk niet mee zal doen. Hij doelde hierbij vooral op de multilaterale kernmacht-in-oprichting. „Wanneer wij ons moeite geven voor een Europese politiek zal onze politiek lo gisch moeten zijn", vervolgde minister Biesheuvel. „Daarom moeten we niet met Frankrijk alleen aan een economische po litiek werken, wij moeten De Gaulle dui delijk maken dat Frankrijk ook wat de mi litaire politiek betreft een partner van Europa is." Het nieuwe plan van Erhard dat de bondskanselier deze week officieel aanhan gig zal maken, houdt de militaire politiek buiten de samenwerking, aldus mr. Bies heuvel. Ook dit plan zal nooit een oplos sing geven waarmee Frankrijk tevreden is. De minister, die zei een diagnose te stel len en geen oplossing te geven, meende dat er een politieke conceptie zal moeten zijn waarmee men in elk geval Frankrijk de keus geeft mee te doen. Men moet in positieve zin al het mogelijke doen om Frankrijk voor een duidelijke keus te stellen. Erhard doet dit niet, aldus de bewinds man. Als Frankrijk voor een keus gesteld, negatief reageert, staat vast bij wie de verantwoordelijkheid ligt voor het vérloop van zaken, zo besloot minister Biesheuvel. In antwoord op een vraag zei de be windsman nog tegen een Europese kern macht te zijn. Men moet het vraagstuk van de defensie zien in Atlantische samen hang, zo meent hij. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lÉIQSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts op enkele plaatsen een bui, in hoofdzaak in de kustgebieden. Koudere nacht. Morgen ongeveer dezelf de middagtemperaturen als van daag. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind, ruimend van noordwest naar noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. BIEN HOA (Reuter en AP) Guerilla- strijders van de communistische Vietcong hebben gisteren de Amerikaanse lucht macht in Zuid-Vietnam een zware slag toe gebracht. Zes militairen zijn gesneuveld en zesendertig soldaten, waarvan 31 Amerika nen, liepen verwondingen op. Zevenentwi- tig vliegtuigen werden buiten gevecht ge steld. Amerikaanse militaire woordvoerders hebben vandaag gezegd dat de aanval her haald kan worden op meerdere bases in Zuid-iVetnam. Gezegd werd: „Aan het patrouilleren ontbreekt wel het een en ander. Infiltratie van de Vietcong tot op enkele honderden meters van de basis is niet moeilijk". Zondagmorgen vroeg deden de guerrilla strijders onverwachts een aanval op de belangrijke luchtmachtbasis Bien Hoa, die op rond twintig kilometer van de Vietna mese hoofdstad Saigon ligt. Met mortier vuur beschoten zij de daar gestationeerde Amerikaanse straalbommenwerpers en het bij het vliegveld gelegen Amerikaanse kamp. Vier gesneuvelden zijn Amerikaanse soldaten. De Vietcong deed daarna een tweede aanval gericht op het militaire terrein van Tan Oeyen, een stad op negen kilometer ten noorden van Saigon. Bij deze aanval met mortiergranaten sneuvelde een Ame rikaanse officier en werden een Ameri- Gisteren, 1 november 1964, is het ge meenschappelijk landbouwbeleid twee nieuwe sectoren gaan bestrijken: de zuivel- kaanse officier en vijftien Zuidvietnamese soldaten gewond. Nog niet eerder hebben de communisti sche guerrillastrijders een van de drie grote luchtmachtbases in Zuid-Vietnam aangevallen waar Amerikaanse straal vliegtuigen gestationeerd zijn. Het mortier vuur op Bien Hoa was in Saigon te horen. De Amerikaanse generaal Westmore- land zei dat het granaatvuur vijf B-57 Can- berra-straalbommenwerpers in augus tus na de eerste crisis in de Golf van Tonkin naar Zuid-Vietnam gebracht had vernield. Verder werden drie Zuidvietnamese jachtbommenwerpers van het type Sky- raider beschadigd. De communisten gebruikten mortier granaten van Amerikaanse makelij die afkomstig zouden zijn uit de oorlog die destijds (1944) in Jndo-China w^yrd.geyssrd. I wo De schade wordt geschat'opTS miljoen dm-red lar. Een Amerikaanse officier riskeerde zijn leven om te voorkomen dat er een lading bommen zou ontploffen. Hij kroop onder een brandende B-57 en spoot water op de lading bommen van het vliegtuig. De Amerikaanse president Johnson heeft de straalbommenwerpers, die bij de aanval vernietigd zijn, onmiddellijk laten vervangen. De maatregelen van de pre sident werden in het Witte Huis bekendge- Prinses Margriet heeft in de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis de bijeen komst bijgewoond die daar zaterdag was belegd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de gemeentelijke filiaalin richting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Tijdens deze bijeenkomst reikte de prin ses 28 onderscheidingen uit, die de konin- vt gin heeft toegekend aan gezagvoerders van sector en de sector rundvlees. Vijfentechüg vSnsïefoTheTgebred^an de^eteoro! percent van de landbouwproduktie van de Europese gemeenschap valt nu onder een gemeenschappelijke marktordening: granen, varkensvlees, eieren en pluimvee, groenten en fruit en wjjn al sedert augus tus 1962 en rjjst sedert september 1964. Rundveehouders en melkproduktie leve ren in vijf E.E.G.-landen (niet in Italië) het belangrijkste aandeel van het land bouwersinkomen. De marktordening voor melk en zuivel- produkten is gebaseerd op die voor gra nen. Er is dus voorzien in een stelsel van heffingen bij invoer en restituties bij uit voer, richtprijzen, interventies op de markt en een vrijwaringsclausule. De in voer is geliberaliseerd. Tijdens de overgangsperiode besluit de raad van ministers elk jaar welke maat regelen de landen voor de prijstoenade- ring moeten toepassen. De E.E.G.-commis sie zal hiertoe begin volgend jaar voor stellen doen. Nationale steunmaatregelen voor zuivel- produkten zijn tijdens de overgangsperiode nog toegestaan onder bepaalde voorwaar den. STAATSLOTERIJ Tweede klasse ƒ30.000 18025 ƒ5.000 16387 ƒ2.000 15926 1.500 4976 19877 1.000 5335 6601 16767 17241 19299 ƒ400 2080 3709 6266 6568 8909 10887 11158 12538 12722 15405 15425 16250 20417 20692 21641 200 1126 2129 2361 2443 2826 2852 2938 4094 4246 4318 4594 5568 5775 5784 6164 6492 6619 6772 7229 7474 8139 8777 9217 9240 9499 9584 9961 10141 10203 10416 10435 10657 10702 10883 11145 11219 11431 11560 11698 11897 11939 12313 12825 13206 13751 14648 15197 15669 15883 15947 16161 16204 16907 16992 17107 17186 17243 17314 17348 17638 17773 18338 18468 18952 19161 19386 19811 20063 20428 20948 21217 21503 21565 21711 logie. Voorts overhandigde zij aan 41 stuurlieden en radio-officieren der koop vaardij een barometer als beloning van de minister van Verkeer en Waterstaat, even eens wegens bijzondere verdiensten op het gebied van de meteorologie. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de minister van Verkeer en Water staat, mr. Van Aartsen, diens staatssecre taris de heer J. Keijzer, de burgemeesters van Rotterdam en van De Bilt en de di recteur-generaal en de inspecteur-gene raal van de Scheepvaart. Voorts waren vele directeuren van scheepvaartmaat schappijen en officieren van de Neder landse koopvaardijvloot aanwezig. maakt na een conferentie tussen Johnson met de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en de minister van Defensie, Robert S. McNamara. Er wordt opnieuw gesproken over een uitbreiding van de oorlog in Zuid-Vietnam. In de verklaring wordt niet gesproken over directe actie door de Verenigde Sta ten of door Zuid-Vietnam. Volgens Ame rikaanse kringen denkt men op het ogen blik niet aan uitbreiding van de oorlog tot Noord-Vietnam Senator Barry Goldwater heeft vandaag de beschuldiging uitgesproken dat de „volledige onbekwaamheid" van de demo cratische strategen de door Amerika ge steunde oorlog in Zuid-Vietnam aan de rand van een ramp heeft gebracht. De directie van de n.v. Aannemings maatschappij Texel (gebr. v. d. Meyden) te Amsterdam heeft aan de vierhonderd door haar enige tijd geleden op staande voet ontslagen arbeiders laten weten dat weer tweehonderd in dienst kunnen rden genomen. Om vaktechnische redenen kunnen er niet meer te werk wor den gesteld, aldus de directie. De aanneming zal geschieden in over leg met de uitvoerders. De directie heeft voorts gezegd, dat als er hard gewerkt wordt de arbeiders met de kerstdagen zul len kunnen profiteren van een herziene winstregeling (de eerste werd afgekeurd), waarvan verwacht wordt dat deze wel zal worden goedgekeurd. In het Rotanhuis zijn zaterdag onge veer driehonderd van de vierhonderd ont slagen bouwvakkers bijeen geweest. Na af loop van de bijeenkomst deelde de voor zitter der voormalige personeelscommissie der N.V. Texel, de heer V. Jabi, mede dat zestig der aanwezigen het voorstel van de n.v. Texel zo onaanvaardbaar vonden, dat zij met de pauze al weg gingen. Van de overigen wezen er 229 het voorstel als absoluut onvoldoende van de hand. De eisen, die uit de vergadering naar voren kwamen: allereerst betaling van het achterstallige loon aan alle betrokken ar beiders en volledige schadeloosstelling. Want, aldus de heer Jabi wij zijn nog al tijd van mening dat het ontslag onrecht matig is. Prinses Margriet was in de Burger zaal van het Rotterdamse stadhuis aanwezig tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de gemeentelijke filiaalinrichting van het KNMI. Tijdens de bijeen komst reikte de prinses 28 onder scheidingen uit, die de koningin heeft toegekend aan gezagvoerders van koopvaardijschepen wegens bijzonde re verdiensten op het gebied van de metered ivgie. Op de foto ziet men de prinses met de heer Z. G. Blok (r.), de eerste Scheveningse schipper, die ooit een meteo-medaïlle ontving. De juwelen werden gestolen uit de vitri ne van de Diamant Industrie Moppes Co uit Amsterdam, die in de hal van het hotel ongeveer naast de balie van de re ceptie, hangt. De vitrine is 1 meter hoog en ruim twee meter lang en wordt afge sloten door vier stevige, zes millimeter dikke ruiten. Twee van deze ruiten werden ingeslagen. In het linker gedeelte van de vitrine ble ven eenentwintig kostbare ringen en een gouden armband liggen. Tussen de glas scherven vond de politie, die zondagmor gen tegen zeven uur werd gewaarschuwd, nog twee ringen. De dieven hebben zich toegang tot het hotel verschaft via een deur aan de zijkant van het hotel, waar op het ogenblik ver bouwd wordt. Via een gang en een tus sendeur, die met geweld moet zijn ge opend, zijn zij in de hal gekomen. De diefstal moet tussen vier uur en zes uur in de morgen zijn gepleegd. Het Zandvoortse Badhotel heeft zich za terdagavond in een grote belangstelling verheugd omdat het Saturnespel, dat daar gespeeld wordt juist de vorige week door de Haarlemse rechtbank tot behendigheids spel werd verklaard. Deze voorlopige lega lisering van het spel heeft velen naar het hotel gelokt. Om drie uur waren de laatste gasten verdwenen en een uur later ging het receptiepersoneel naar bed. Zondagmorgen omstreeks vijf uur heeft een leerling-croupier, die in het hotel slaapt, glasgerinkel gehoord maar hij heeft er geen aandacht aan besteed, omdat hij in de veronderstelling was dat er een raam door de wind opensloeg en verbrijzelde. De vitrine van Moppes en Co was door een alarminstallatie beveiligd. Deze bleek te zijn vernield. De politie heeft aanvankelijk veronder steld dat bekenden de brutale juwelenroof gepleegd moeten hebben, omdat zij kenne lijk precies op de hoogte zijn geweest van de tijden waarop het volkomen rustig was in het hotel. Het feit dat zij zich via een omzichtige weg toegang tot het hotel ver schaft hebben, duidt echter in een ande re richting. Vanmorgen om elf uur kon de Zandvoort se politie nog geen verdere inlichtingen geven. Een nauwkeurige opgave van de waarde van de buit moet nog gemaakt worden. De eigenaren zijn tegen inbraak en diefstal verzekerd. Horatius: Men onthoudt beter en met meer ge noegen datgene wat men bespot dan datgene wat men goedkeurt en eert. Op vierhonderd hectaren landbouwgrond ten oosten van Wijster in Drente en op 200 hectaren in de gemeente Steenwijker- wold in Overijssel worden tot 15 decem ber militaire oefeningen gehouden. Het ministerie van Defensie heeft met de ver schillende eigenaren en pachters van de gronden voor het houden van deze oefe ningen contracten afgesloten- Het ministerie onderzoekt of het in cidenteel pachten van terreinen goedkoper is dan het pachten van permanente ter reinen. In de bestuursvergadering van het Landbouwschap van woensdag zullen over deze contracten nadere mededelingen wor den gedaan. (Van onze correspondent) Parijs is niet van zins de gevolgen van het Britse saneringsplan zonder meer te incasseren. Men wil zelfs arbitrage aan het hof in Den Haag vragen. Woensdag beraadt de Franse regering zich in twee de instantie onder de persoonlijke lei ding van president De Gaulle over de toekomst van het Concorde-reuzen- vliegtuig, die zonder de Britse mede werking nu plotseling vaag is geworden. Dat er van de Britten, trots de wens van minister Jenkins zijn besprekingen in Pa rijs nog te komen hervatten, nu niets meer te verwachten valt staat voor de Franse regering wel als een paal boven water. Minister Jenkins heeft in Londen verklaard dat de nieuwe Labourregering eerst de toekomstige rentabiliteit van de Concorde nog eens nauwkeurig wil bere kenen. Voor de Fransen staat die opmer king gelijk aan contractbreuk. Het Concordeplan is, zo antwoordt men in Parijs, nooit als een goudmijn opgezet maar als een prestigeobject. We wilden, zo herinneren de Fransen hun Britse part ners, het bewijs leveren dat Europa in de moderne vliegtuigbouw naast en zelfs bo ven de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn partij nog altijd weet mee te blazen. Door de Britse aftocht zal, volgens de Fransen, daarom Europa tevens zijn eer ste plaats aan Amerika moeten afstaan. Maar behalve dat Europese prestige verlies vertegenwoordigt de afschrijving van het Concordeplan, waaraan al sinds twee jaar intensief gewerkt wordt, doch dat Frankrijk onmogelijk alleen zal kun nen uitvoeren, ook nog een schadepost dia in ettelijke miljoenen moet worden becij ferd. Miljoenen, waarvoor Parijs de Brit se regering verantwoordelijk stelt zodat Frankrijk nu van plan is deze kink in de kabel der entante cordiale aan het hof van Den Haag ter arbitrage voor te leg gen. Maar Parijs heeft ook al concrete afweer- maatregelen ontworpen om zich te ver dedigen tegen de Labourregering, die het pond, zoals de Fransen zeggen, op kosten van het buitenland hoopt te zullen kunnen redden. Frankrijk wil de import van Britse vrachtauto's en auto-onderdelen beperken, Vooral met- de beperking der auto-onder delen hoopt Parijs de animo en het sno bisme der Fransen Britse auto's te ko pen gevoelig af te kunnen remmen. Da unilaterale beslissing der Labourregering de invoerrechten met vijftien percent ta verhogen dreigt nu dus een nieuwe tol- oorlog te ontketenen. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsea, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 - IJMUIDEN tel. 7271 Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1