Britse regering presenteert verlanglijst Nationalisatie staalindustrie, trouw aan de Navo en Europa Pierprijs terug tot 55 cent „Produktiestromen" in bouw werpen al resultaten af HET WEER Loeki moet weg uit de film „mensen van morgen" Adenauer wordt volgende week groots ontvangen in Parijs De Gaulle heeft meer dan 'genoeg van Ludzvig Er hard Kroesjtsjev zou ziek zijn JEDO Voorzitter Honig van de Opera vraagt ontslag RECHTER BESLIST: Yermiste jongen via Duitsland en Parijs in Franeker terug Zes doden in het verkeer Meisje uit Velsen door messteken zwaar gewond Opiniepeilingen: 63 percent voor Lyndon Johnson Voor modieuze dames- en teenerkleding DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 Haakon Stotijn in Amsterdam overleden Medische zorg Hoge Raad vernietigt arrest van Haags gerechtshof Minister Bogaers is optimistisch: DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Droog weer Gestaakt WINTERSPORTKLEDING U it ge put VERKALKING? Schot op Mars pagina 3 Het woord is aan In de krant van heden: Familievete tussen woonwagenbewoners aparte stijl lage prijzen modehuis 50e JAARGANG NUMMER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije LONDEN (AP en AFP). - De Labour- regering van de Britse premier Harold Wilson is van plan spoedig bij het Lager huis een wetsontwerp in te dienen dat beoogt de staalindustrie van Groot-Brit- tannië opnieuw te nationaliseren. Dit zei Vannacht is in de Boerhaave Kliniek te Amsterdam na een langdurige ziekte overleden de heer Haakon Stotijn, eerste solo-hoboïst van het Concertgebouw orkest. In maart 1962 was hij na een rust kuur van enige maanden in de kliniek opgenomen. Haakon Stotijn werd 11 februari 1915 in Den Haag geboren. Hij genoot zijn opleiding aan het Koninklijk Conserva torium in zijn geboortestad en studeerde hobo bij zijn vader Jaap Stotijn. Van 1935 tot 1937 was hij als solo-hoboïst ver bonden aan de Berner Orkestverein. In 1935 trad hij voor de eerste maal als solist op met het Concertgebouworkest. Tezamen met zijn vader speelde hij toen het concert voor twee hobo's van Alexan der Voormolen. Na een ziekte van énkele jaren was Haakon Stotijn gedurende bijna twee jaar hoboïst in het VARA-orkest tot hij op 1 september 1940 werd aan gesteld als eerste solo-hoboïst van het Concertgebouworkest. Hij maakte deel uit van het Concertgebouw-kwintet en van het ensemble Alma Musica. koningin Elizabeth II vanmiddag in de troonrede, die zij voorlas, toen zij het 43ste Parlement opende. Er zal met spoed een commissie wor den benoemd die voorstellen moet uitwer ken die kunnen leiden tot de nationalisa tie van de bouwgrond. De regering deelde in de troonrede voorts mee dat zij van plan is het Parlement een uitspraak te vragen over de eventuele afschaffing van de doodstraf. Zij stelt zich voor dat dit moet gebeuren in een vrije stemming. Dat betekent dat de afgevaar digden daarbij niet onderworpen zullen zijn aan fractiediscipline en dat over die uitspraak geen regeringscrisis zal kunnen ontstaan. De medische verzorging wordt weer ge heel gratis. Er komt opnieuw controle op de huren. De wetgeving op de sociale ver zekering wordt herzien. De sociale uitke ringen worden verhoogd. Groot-Brittannië blijft de NAVO trouw en zal voorstellen doen over het gemeen schappelijke gebruik van kernwapens. Het De Hoge Raad heeft vanmorgen ar rest gewezen in de pierprijsaffaire en bepaald, dat het gerechtshof in Den Haag ten onrechte heeft beslist dat de individuele prijzenbeschikking van de minister van Economische Zaken inzake de pierprijs niet rechtsgeldig is. Het is dus ook onjuist dat het gerechtshof de maatregel van de Haagse officier van Justitie, waarbij de pierprijs van één gulden tot 0,55 werd teruggebracht, heeft opgeheven. Deze uitspraak mag geen nadeel toe brengen aan de door partijen verkregen rechten. In verband hiermee overweegt de officier van Justitie in Den Haag op grond van een nieuw procesverbaal opnieuw de maatregel uit te vaardigen, waarbij de pier prijs (inmiddels weer een gulden) wordt teruggebracht tot 0,55. Resultaten op het gebied van .produk tiestromen" in de bouwnijverheid zijn al duidelijk zichtbaar. Op 1 oktober van dit jaar waren er reeds 166 bouwstromen in uitvoering of in voorbereiding. Daarbij waren 243 gemeenten betrokken, waaron der 34 groepen van gemeenten. Van die 166 bouwstromen zijn er 101 als arbeids besparend aangemerkt, die in 125 gemeen ten worden uitgevoerd. Het gaat de goe de kant op. Een nieuwe dimensie in het bouwen is bezig te ontstaan. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft dit gisteren gezegd in Krimpen aan de IJssel, nadat hij daar eerst de heima chine had bediend en twee nieuw gereed gekomen woningen in gebruik had gesteld. De bewindsman betoonde zich wat de wo ningbouw betreft optimistisch. Hij zei dat zijn vertrouwen, dat de bouwproduktie zal blijven stijgen, gegrond is op de fun damentele veranderingen die zich in de bouwwereld aan het voltrekken zijn en die de produktieomstandigheden gunstig be ïnvloeden. Hij zei daarbij vooral te den ken aan het alom merkbare verschijnsel van een grotere concentratie van krach- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Bewolkt maar droog weer met plaatselijk enkele opklaringen. Voornamelijk gedurende de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke, in hoofdzaak noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ten, die mede wordt afgedwongen door de grotere schaal waarop gebouwd moet wor den. De minister zei verder veel positieve reacties te hebben gehad op zijn brief aan de bouwvakkers, zowel van bouwvakarbei ders als van annemers. Hij deelde mee dat ook weer in de maand september meer woningen gereed gekomen zijn dan ooit tevoren in dezelfde maand. Daarmee is in 1964 voor de vijfde maal een der gelijk maandrecord gevestigd. Het cijfer voor september bedraagt 8600. Met dit aantal is het voortschrijdend twaalf- maandstotaal voor de periode van 1 ok tober '63 tot 1 oktober '64 gestegen tot 93.950. Dat is bijna 18.000 meer dan in de periode 1 oktober '62 tot 1 oktober '63. blijft zijn rol spelen in de Europese orga nisaties waarvan het deel uitmaakt en zal bovendien een nauwere Europese samen werking nastreven. De regering zal alle pogingen in het werk stellen ter verdediging van het pond ster ling. Zij zal vakverenigingen en werkge versorganisaties verzoeken samen te wer ken bij de afschaffing van praktijken die schadelijk zijn voor de economische ont wikkeling. De heer J. M. Honig heeft aan B. en W. van Amsterdam en aan de staats secretaris van O., K. en W. schriftelijk verzocht hem „om persoonlijke rede nen" te willen ontheffen van zijn functie van voorzitter en lid van het bestuur van de Stichting Nederlandse Opera. De heer Honig heeft de Nederlandse Opera gedurende 16 jaar bestuurd. De overige bestuursleden zijn thans met B. en W. van de hoofdstad en met de staatssecre taris in onderhandeling over een zo goed mogelijke afwikkeling van de lopende zaken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD). - Kees Brusse's film „Mensen van morgen" zal morgen voor het laatst in zijn huidige vorm mogen draaien. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanmorgen uit spraak gedaan in het kort geding dat de ouders van de in de film meespelende Loeki Grishaver tegen de Sapphire-film- produktie n.v. aanhangig hadden ge maakt. De president stelt de ouders in het gelijk en in zijn vonnis beveelt hij met ingang van donderdag 5 november „de vertoning en de vermenigvuldiging in iedere vorm van de film „Mensen van Morgen" te staken voorzover daarin beelden van Loeki voorkomen of diens stem ten gehore wordt gebracht". Voor iedere overtreding kan een dwangsom van 50.000 worden gevorderd. In de motivering van zijn vonnis gaat de president onder meer in op de door beide partijen op verschillende wijze bena derde vaag of er al dan niet een arbeids overeenkomst tussen de filmmaker en Loe ki bestond. Mr. Stheeman vindt dit echter van minder belang, omdat uit een schrif telijk relaas van Kees Brusse, een brief van Loeki's moeder en de stukken die ter zitting zijn overgelegd duidelijk is geble ken dat er geen sprake van was dat de minderjarige jongen van zijn vader toe stemming had voor zijn aandeel in de film. De president concludeert, dat het ont breken van die medewerking de overeen komst tussen de filmmaker en de jongen nietig doet zijn. De filmmaatschappij heeft verzuimd de ouders in de zaak te betrekken en zich van hun toestemming te verzekeren, waardoor zij in strijd is geko- De sinds zaterdag in Franeker vermiste 15-jarige Wessel de Bruin is terecht. De jongen, die zaterdagmorgen vroeg met de bus uit Franeker naar zijn zuster in Oos terbeek (N.-H.) zou vertrekken, bleek de bus naar Groningen te hebben genomen. Vandaar heeft hij gelift naar Duitsland. Daarna liftte hij verder naar Parijs. In Parijs nam hij de trein naar Amsterdam, waar hij maandagavond de laatste trein naar Leeuwarden kon halen. Op het sta tion in Amersfoort belde hij zijn moeder op. In Leeuwarden werd hij opgewacht door zijn moeder en een predikant, met wie hij naar Franeker terugkeerde. men met artikel 355 en volgende van het Burgerlijk Wetboek, waarin de grondbe ginselen van het familierecht zijn neerge legd. De directie van Sapphire Filmproduktie n.v., die zeer verrast was door de uit spraak van de president, kon nog niet mededelen of de film gecoupeerd zal door draaien of geheel uit de roulatie genomen zal worden. Bij de behandeling van het kort geding heeft de raadsman van de filmmaatschappij meegedeeld, dat als Loeki uit de film moet, er „slechts een waardeloos stuk celluloid overblijft". De vertoning van de film zal met in gang van donderdag worden gestaakt, omdat het vonnis bij voorraad uitvoer baar is, hetgeen betekent dat de film maatschappij er in elk geval gevolg aan moet geven, dus ook al gaat zij in be roep. Later deelde de Sapphire-filmproduktie n.v. mee, dat zij beroep heeft aangetekend tegen het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank. In Vught heeft de 68-jarige frater A. van der Leek de dood gevonden, toen hij de drukke rijksweg Boxtel-Vught wilde over steken. Hij werd eerst aangereden door een personenauto en daarna door een trek ker met oplegger. Hij was terstond dood. In het Noordlimburgse plaatsje Mook is de 60-jarige bromfietser C. Cox om het leven gekomen. Hij was van zijn werk op weg naar huis en verleende geen voor rang aan een vrachtauto. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. In een ziekenhuis in Amsterdam over leed de 77-jarige H. J. Oosterbaan. die bij het oversteken van een kruispunt door een auto werd aangereden. In een ziekenhuis in Utrecht overleed de 42-jarige betonwerker J. B. Steenbergen die bij een aanrijding zwaar gewond werd toen hij met zijn bromfiets geen voorrang aan een vrachtauto verleende. Op de autosnelweg Arnhem-Nijmegen bij Eist is vannacht de 33-jarige J. van Hoorn bloemist uit Nijmegen, om het leven ge komen. Hij reed met hoge snelheid, slipte op het natte wegdek en botste tegen een boom. Zijn auto werd totaal vernield. In Arnhem is de 14-jarige Marian de Braak, die op de Velperweg fietste, aange reden door een autobus. Zij viel onder het rechtervoorwiel van de autobus. Het meis je was op slag dood. Een 11-jarig vrien dinnetje, dat achterop de fiets zat, liep een hersenschudding op. (Van onze correspondent) PARIJS Wanneer negen november dr. Konrad Adenauer naar Parijs komt om er als corresponderend lid van de academie voor politieke wetenschappen te worden ge installeerd, kan hij zich voorbereiden op een ontvangst zoals hij zelfs in zijn grote dagen ais West-Duitslands almachtige kan selier zelden zal hebben beleefd. Het Fran se staatshoofd generaal De Gaulle heeft al zijn ministers al laten weten dat hij hen om zich heen wenst te zien als hij de grijze oudkanselier persoonlijk verwel komt. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Het is enige weken geleden de politieke waarnemers trouwens niet ontgaan dat de president van de Westduitse bondsdag Ger- stenmaier door de Franse regering even eens met zeer bijzondere egards werd be handeld toen hij Parijs een beleefdheidsbe zoek bracht. Beide Duitsers staan bekend als vurige aanhangers van de Frans-Duit se vriendschap volgens de richtlijnen van generaal De Gaulle. Men mag die harte lijkheidsbetuigingen dus wel beschouwen als een regelrechte demonstratie van wan trouwen aan het adres van Adenauers op volger kanselier Erhard. Het geduld dat De Gaulle met zichtbare moeite in de eerste tijd van Erhards kan selierschap toch nog wel wilde opbrengen, is nu uitgeput. Hij heeft ook nauwelijks meer enige hoop dat Erhard nog voor vijf tien december a.s. eieren voor zijn geld zal kiezen door toe te stemmen in een coördinatie van de Europese landbouwprij zen volgens de eisen van De Gaulles laat ste ultimatum. Vanuit Parijs is dezer dagen weer een nieuwe waarschuwing naar Bonn verstuurd, waarin ook het Westduitse voornemen tot de Atlantische multilaterale kernmacht toe te treden met grote kracht van de hand wordt gewezen. In de ogen van generaal De Gaulle zijn de Europese landbouwprijzen en die mul tilaterale kernmacht nu de toetsstenen ge worden voor zijn Europese politiek. Aan die multilaterale kernmacht wordt in Washington de laatste weken intussen op nieuw gedokterd. Parijs heeft het gevoel en een vermoe delijk niet ongerechtvaardigde vrees dat de Amerikanen via deze revisie het Frankrijk van generaal De Gaulle nog wat scher per klem pogen te zetten. Het antwoord van De Gaulle zal, zoals wij vorige week al berichtten, dan ongetwijfeld gelegen zijn in Frankrijks uittreden uit Euromarkt en Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Er zijn verschillende symptomen die de mening rechtvaardigen dat de generaal ook zeer intensief speelt met de gedachte van een Russisch alternatief. In de recen te ondertekening van een uitgebreid Frans-Russisch handelsverdrag ziet Parijs nu de weg die nog wel verdere perspectie ven kan openen. Niet alleen economisch maar ook politiek. Waarbij niet alleen aan de buitenlandse maar ook aan de binnen landse politiek wordt gedacht. (Vervolg op pagina 3) Kroesjtsjev was dol op spelletjes met kinderen. Een van zijn gelief koosde trucjes was het wegkruipen in een bontjas van een beer. Vorig jaar voerde hij het stukje op voor de dochtertjes van Norman Cousins van het Amerikaanse tijdschrift Saturday Review, die een vraagge sprek met hem had!. Cousins nam de foto's zelf. Omhoog Over het hoofd Verdwenen Boe, daar ben ik weer! (Telefoto's) George Christoph Lichtenberg: Het vele lezen heeft ons een geleerd barbarendom bezorgd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's KOPENHAGEN (AP) Nikita Kroesj- tsjev, de voormalige Russische premier en partijleider, zou aan sclerose lijden waar door zjjn zenuwstelsel wordt aangetast. Dat is meegedeeld door de leider van de Deense communistische party, Knud Jes- persen, die in Moskou met de nieuwe Russische regerings- en partijleiders heeft geconfereerd. Hij deelde dit mee voor de Deense radio. Hij vertelde in Moskou gevraagd te heb ben, of hij Kroesjtsjev een bezoek kon brengen. Men antwoordde hem dat dat wel to regelen was, maar dat Kroesjtsjev zelf liever geen bezoek ontvangt. Jespersen heeft toen van zijn voornemen afgezien. De Deense communist vertelde ook dat er drie redenen zijn die geleid hebben tot het ontslag van Kroesjtsjev, namelijk: zijn leeftijd, zijn gezondheid en het feit dat hij enkele beleidsfouten zou hebben ge maakt. Kroesjtsjev zal lid blijven van het presidium van het Centrale Comité van de Russische communistische partij, aldus Jespersen. Een 21-jarig meisje uit een woon wagenkamp in Velsen is gistermiddag in Amsterdam met een mes in de rug ge stoken. Zij is zwaar gewond in het Binnen gasthuis opgenomen. De politie heeft in verband hiermee een 47-jarige koopman uit het woonwagen kamp bij Leiden, diens 42-jarige echtge note en zijn 21-jarige en 13-jarige zoons gearresteerd. Dit viertal en het slachtoffer c haar moeder waren afzonderlijk naar de hoofdstad gekomen om inkopen te doen. In de Sint Antoniesbreestraat ontmoetten zij elkaar en kregen ruzie. Wie messteken heeft toegebracht kon bij het verhoor van de verdachten nog niet worden vastgesteld. De politie vermoedt dat de aanleiding tot de ruzie gezocht moet worden in een familievete. De 21-jarige zoon van het Leidse gezin heeft een verhouding met het meisje gehad. Het verbreken hiervan zou ongeveer twee maanden geleden aan leiding hebben gegeven tot een conflict tussen de beide families. De opiniepeilingen gaven gisteren, dooreengenomen Johnson 63 percent van de stemmen. Goldwater kreeg on geveer 37 percent. Volgens de New York Times is Johnson zeker van 369 stemmen in het college van kies mannen. Dat is 99 meer dan de ver eiste meerderheid van 270. (Zie ook pagina 4) Advertentie ^Gen. Cronjéstraat 48

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1