Amerikaans schot op zaak van de uiterste Mars is precisie Dubbeltje raken op afstand van minstens één kilometer V.N. vergadert op 1 december 4 nylons in één verpakking 2.98 Adenauer zal regering- Erhard blijven steunen Microfoons in VS-ambassade in Warschau De Gaulle in 1965 naar Polen WERELDNIEUWS Amerikaans contract met Eurocontrol Portugees uitgever gepakt en weer vrij 4ï Met alle kracht zmarover hij beschikt Feisal volgt koning Saoed op Brits-Italiaanse nucleaire overeenkomst Adenauer volgende week naar Parijs Zorg over Vietnam in Washington loll/FIcid DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 3 Kortere baan Nog nooit „Hakenkruisvlaggen" in Neckarsteinach Op de ^raatótoel Eliat (Van onze correspondent) Waarschijnlijk morgen zullen de Ameri kanen een Mariner-B-ruimtevaartuig naar de onmiddellijke omgeving van de pla neet Mars lanceren, vermoedelijk enkele dagen later gevolgd door een tweede Ma rmer. Hiermee wordt de meest gecompli ceerde precisieoperatie ondernomen, die tot dusver door Amerikanen of Russen op stapel is gezet, een ambitieus experi ment dat eerst over acht en een halve maand met succes kan worden bekroond. De 260 kilo wegende Mariner zal in die maanden een baan van 560.000.000 kilome ter moeten doorlopen, alvorens op een ra diografisch signaal van de aarde meetin strumenten en televisiecamera's in te schakelen, die een half uur lang hun bevin dingen naar de aarde zullen seinen. In precisie vraagt dit schot dezelfde trefzekerheid als die van een scherpschut ter, die een dubbeltje probeert te raken op een afstand van bijna een kilometer! De Mariner is een ruimtelaboratorium van ongeveer drie meter hoog en vijf me ter breed. Het is een verbeterde uitvoe ring van de ruim 200 kilo wegende Mari ner, die in 1962 in 110 dagen een vlucht van ongeveer 400.000.000 kilometer maak te naar de directe omgeving van de pla neet Venus. Dat Venus-experiment was een grandioos succes, waarmee Amerika een aanzienlijke voorsprong op de Russen bevestigde op het gebied van precisie en wetenschappelijk onderzoek. Venus, Aarde en Mars zijn drie van de negen planeten, die in bijna cirkelvormi ge banen vrijwel in hetzelfde vlak om de zon wentelen. Hun gemiddelde afstand van de zon bedraagt respectievelijk 108, 149 en 228 miljoen kilometer. Het Mariner-schot op Venus was, hoe wel een bijzonder gecompliceerde opera tie, gemakkelijker dan het komende schot op Mars. In de eerste plaats was de af te leggen afstand 400 miljoen kilome ter korter dan die naar Mars, 560 mil joen kilometer. In de tweede plaats werkte de zon mee. Nadat de Mariner naar Venus zich min of meer aan de aantrekkingskracht van de aarde had ontworsteld, hielp de zeer sterke aantrekkingskracht van de zon mee, om de Mariner in een spiraalbaan een steeds grotere snelheid te geven, waardoor baan en reisduur korter werden. Bij het Marsschot echter moet een Ma riner naar een planeet worden gezonden, die verder dan de aarde van de zon staat, waardoor in de interplanetaire ruimte de allesoverheersende aantrekkingskracht van de zon voortdurend remmend werkt. De kortst mogelijke afstand van Aarde naar Mars bedraagt bijna 57 miljoen kilo meter, maar de Mariner zal een heel wat langere vlucht moeten maken. De snelheid van de Mariner is nu eenmaal beperkt, en tijdens de vlucht verandert de onder' linge positie van Aarde en Mars voortdu rend terwijl zij beide die tijd ook hun om loop om de zon voortzetten. Er is een kortere baan denkbaar, die veel sneller doorlopen kan worden: een „doorsteek" langs de zon, die eerst voort durend versnellend op de Mariner zou wer ken en daarna in even sterke mate ver tragend. Maar daarvoor moeten ruimte voertuigen ontwikkeld worden, die beter tegen hitte bestand zijn dan de tegenwoor- dige. Het schot op Mars moet niet alleen in de richting, maar ook in de tijd zeer nauwkeurig zijn. De Mariner moet' bij de Marsbaan aankomen als de planeet zich daar ook bevindt. Niet later, wanneer Mars alweer voorbij is, of eerder wanneer de planeet zich nog niet op dat punt van de baan bevindt. Dat betekent, dat de tijd van de vlucht niet meer dan ongeveer tien mi nuten mag verschillen van de geprojec teerde tijd van 388.800 minuten Amerika heeft nog nimmer een pchot op Mars gewaagd. Op Venus lukte het derde De Amerikaanse dienst voor de burger luchtvaart heeft bekend gemaakt dat hij een overeenkomst heeft getekend met de Europese organisatie voor de veiligheid van het luchtverkeer (Eur. control). De overeenkomst zal de weg openen voor een vrije uitwisseling van technische gege vens en statistieken betreffende de burger luchtvaart, voor gezamenlijke bijeenkom sten van technisch personeel en voor de uitwisseling van experts indien dit nodig blijkt. Eurocontrol heeft zijn hoofdkwartier in Brussel en bestaat uit vertegenwoordigers van België, West-Duitsland, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Engeland. NEW YORK (Reuter). Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft bekendgemaakt dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties 1 december zal worden geopend. Een V.N.-woordvoerder zei dat 98 landen zich hadden uitgesproken voor verschui ving van de openingsdatum naar 1 decem ber. De opening van de algemene ver gadering was aanvankelijk vanwege de verkiezingen in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten en de conferentie van niet-gebonden landen in Cairo verschoven naar tien november. De komst van nieuwe regeringen in Londen en Moskou en het vraagstuk van de Russische bijdrage aan de vredes operaties van de V.N. waren de redenen voor het tweede uitstel. NECKERSTEINACH (A.P.). Haken kruisvlaggen van de nazi's die gisteren in het Westduitse dorp Neckarsteinach wapperden hebben korte tijd opschud ding op hoog niveau verwekt. Een automobilist die door het dorp reed zag vijf nazi-vlaggen wapperen van af het gemeentehuis en particuliere ge bouwen. Hij belde de politie en vroeg of er misschien een nieuwe nationaal- socialistische beweging was ontstaan. Opgewonden ambtenaren van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van de staat Hessen belden de burgemeester van Neckersteinach, Heinrich Feurer, en vroe gen wat er aan de hand was. „Alec Guiness maakt hier een film. Dertig jaar geleden had iemand zich zor gen moeten maken over dit soort vlag gen", zo antwoordde Feurer. Guiness maakt met Michael Connors en Robert Revord een film die „Toestand hopeloos maar niet ernstig" heet. schot. De eerste twee faalden vrijwel di rect na de lancering. Het derde Venus- schot werd veertien december met volle dig succes bekroond, toen de Mariner op slechts 34.637 kilometer afstand langs de planeet scheerde en 35 minuten lang we tenschappelijk unieke waarnemingen ver richtte en naar de Aarde seinde. Men hoopt de Mariner die dezer dagen wordt gelanceerd gedurende dertig minuten waarnemingen over Mars te laten zenden, wanneer de planeet op 36.000 kilometer af stand wordt gepasseerd, terwijl bovendien televisieopnamen geprojecteerd zijn. De Russen hebben één mislukt schot op Venus (12 februari 1961) en één mislukt schot naar Mars (1 november 1962) toege geven. Maar volgens Amerikaanse inlich tingen zijn er veel meer schoten mislukt direct na de lancering. Het contact met het Russische Marsvaartuig ging begin 1963 verloren. Het contact met het Rus sische Venusvaartuig ging na een vlucht van een week verloren. Zwijgend moet dit ruimtevoertuig maanden later op 10.000 kilometer afstand Venus zijn gepasseerd Het ligt in de bedoeling, in november 1966 de eerst volgende gunstige gele genheid, nogmaals een of meer Mariners naar Mars te zijden, en voordien nog eni ge naar Venus. Daarna komen de verder ontwikkelde ruimtevoertuigen aan bod, waarmee een vrij ingewikkeld instrumen tarium op de planeten zelf kan worden ge deponeerd. Daarvoor moeten echter ook sterkere raketten bedrijfsklaar zijn, omdat deze ruimtelaboratoria zwaarder zijn door een groter aantal instrumenten en door remraketten met brandstof, die nodig zijn voor een landing. Deze capsules zullen niet voor 1967 worden gelanceerd. Een model van de Mariner-B, die dezer dagen naar Mars wordt gelan ceerd: 260 kilo zwaar, volgepropt met waarnemingsinstrumenten, zendappa ratuur en middelen om baancorrec- ties door radiosignalen van de aarde af mogelijk te maken. De Mariner wordt, evenals indertijd die naar Venus, eerst naar een baan om de aarde gedirigeerd, en eerst van daar uit gelanceerd in de baan naar Mars. LISSABON (AFP) Manuel Bidarra de Almeida, directeur van een r.k. uitgeve rij en vooraanstaand lid van de katholieke arbeiders jeugdbeweging in Portugal, is door de staatsveiligheidsdienst in Lissabon gearresteerd. De arrestatie houdt verband met het verzet tegen de critiek van de regering op het bezoek van de paus aan Bombay. Later zou de uitgever weer zijn vrijgelaten. Advertentie 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet. één lengte één kleur één prijs 2.98 Vraag uw winkelier naar Tima-4prijs 2.98 BONN (AP en AFP) Naar aanleiding van de critiek, die oud-bondskanselier Adenauer in een vraaggesprek met het blad „Bild am Sonntag" heeft geuit op de binnen- en buitenlandse politiek van de regering-Erhard, die hij onder meer ver weet de oorzaak te zijn van de verkoeling in de betrekkingen van de Bondsrepubliek met Frankrijk, was gisteren de partijleiding van de Christen-Democratische Unie, waar van dr. Adenauer voorzitter is, op verzoek van bondskanselier Erhard bijeengekomen. Uit het na afloop van deze vergadering uitgegeven communiqué blijkt, dat de critiek van dr. Adenauer niet door de ove rige bestuursleden van de C.D.U. en ook niet door de Beierse zusterpartij C.S.U. wordt gedeeld. Ook de Westduitse pers had reeds in voor dr. Adenauer ongunstige zin op diens qitlatingen gereageerd. In het communiqué, dat mede door dr. Adenauer is goedgekeurd, wordt duidelijk verklaard, dat de C.D.U. eensgezind haar steun blijft geven aan de Westduitse rege ring, en haar buitenlandse politiek, die met inbegrip van het bondgenootschap met Frankrijk, onveranderd zal blijven. Adenauer zou de regering-Erhard blij ven steunen met alle kracht waarover hij beschikt. De 88-jarige Adenauer is voor zitter van de Christen-Democratische partij. Een woordvoerder van de bondsdagfrac tie van de C.D.U. zei nog, dat dit be sluit in geen enkel opzicht een motie van wantrouwen tegen dr. Adenauer is. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat dr. Ade nauer bij zijn komende ontmoeting met president De Gaulle op 9 november aan staande in Parijs, de Franse president de DJEDDA (AP en Reuter) De koning van Saoedie-Arabië, Saoed, is maandag afgetreden. Zijn broer, kroonprins en pre mier Feisal Ibn Abdoel Aziz, is tot koning uitgeroepen. Dit is door radio Mekka be kend gemaakt. Saoed is in 1902 geboren. Hij werd ko ning in november 1953, na het overlijden van zijn vader Ibn Saoed, die de staat Saoedi Arabië had gesticht. 'Na het sjeikdom Koeweit is Saoedi-Ara- bië het grootste olieproducerende land ter wereld. Saoedi-Arabië geniet uit de olie een inkomen van naar schatting een mil jard gulden per jaar. In 1962 werd er de slavernij afgeschaft. Prins Feisal, die nu koning is geworden, is een jongere broer van Saoed. Feisal werd kroonprins in 1953 en in 1958, toen een kabinet werd ingesteld, premier. Als zodanig werd hij in 1960 afgezet, maar in 1962 keerde Feisal terug als premier en minister van Buitenlandse Zaken. In maart 1964 werd Saoed uit zijn koninklijke macht ontzet. WARSCHAU (Reuter) In het nieuwe gebouw van de Amerikaanse ambassade in Warschau zijn verborgen microfoons gevonden. Het gebouw is een jaar geleden voltooid. De ontdekking is enige tijd gele den al gedaan, maar men heeft vóór de verkiezingen niet officieel willen reageren. Toen enkele jaren geleden de fundering van het ambassadegebouw werd gelegd, heeft de Amerikaanse veiligheidsdienst ook microfoons gevonden. De Verenigde Staten hebben bij het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd. Het protest is mondeling ingediend door ambassadeur John Cabot. In de muren van het ambassadegebouw is een netwerk van afluisterapparaten ont dekt. Deze waren van hetzelfde type als die welke men een half jaar geleden uit de muren van de Amerikaanse ambassade in Moskou te voorschijn haalde. De microfoons zijn bij de bouw van de ambassade aangebracht, ongeveer twee jaar voordat de Amerikaanse vertegen' woordiging in september 1963 erin trok. Voor bespreking van geheime onderwer pen gebruikten de Amerikanen een bevei ligde kamer. De Poolse autoriteiten hebben ver klaard niet van het bestaan van een af- luisternetwerk in de Amerikaanse ambas sade op de hoogte te zijn geweest. LONDEN (AP) Groot-Brittannië heeft gisteren met Italië een contract ge tekend om plutonium te onttrekken aan gebruikt uranium van een kerncentrale in de buurt van Rome- Het werk zal worden uitgevoerd door de installatie in Windcale. Het plutonium zal naar Italië worden teruggezonden. Het project zal de Italianen ongeveer 65 kilo gram plutonium per jaar opleveren voor een bedrag van ongeveer 14 miljoen dol lar. In de overeenkomst staat dat het plutonium niet voor militaire doeleinden mag worden gebruikt. grondslagen van de Westduitse politiek duidelijk zal kunnen maken. Blijkbaar heeft de opinie van dr. Ger- stenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, in de bijeenkomst geen gewicht in de schaal gelegd. Deze had gisteren, voordat de vergadering werd gehouden, zich tegen over de journalisten uitgesproken voor vervanging van de minister van Buiten landse Zaken, Schroder, „in het belang van de Frans-Duitse betrekkingen". (Vervolg van pagina 1) De Gaulle die herhaaldelijk bewezen heeft met zijn staatkunde vele en soms zelfs tegengestelde kanten op te kunnen gaan, ziet sedert enkele weken plotseling weer charmes in het „Europa van Atlanti sche Oceaan tot Oeral" waarmee hij wel meer geschermd heeft. Er zijn enkele aanwijzingen dat de nieuwe machthebbers in het Kremlin naar die gaullistische lok- groep wel oren hebben. Het is niet uitge sloten dat generaal De Gaulle volgend jaar reeds een bezoek aan Moskou zal brengen dat hij aanvankelijk ex-premier Kroesj- tsjev pas in 1966 had willen brengen. Dat hij die visite nu vervroegen wil mag men in direct verband brengen met de presi dentsverkiezingen die eind volgend jaar, zoals men weet, op het Franse program ma staan. Een Frans-Russische toenade ring of een Frans-Russische as zoals dr. Adenauer zich onlangs in een interview uitdrukte zou de legkaart van de binnen landse politiek in Frankrijk fundamenteel kunnen wijzigen. Speciaal de positie van de socialistische tegenkandidaat van De Gaulle, Gaston Defferre, die alleen maar enige kans maakt indien hij op de 3 a 4.000.000 com munistische stemmen kan rekenen, zou dan wel eens ingrijpend kunnen worden on dermijnd. In dat licht is het ook wel inte ressant te signaleren dat de Franse commu nisten die weinig op hebben met Defferre al verschillende malen hebben gedreigd een eigen kandidaat te zullen aanwijzen Mocht het zover komen dan zou De Gaulle of diens dauphin in de tweede en laatste ronde van de verkiezingen die com munistische stemmen uiteraard gemakke lijker kunnen „overnemen", indien hij zich tevoren in Moskou van de steun van het Kremlin heeft verzekerd. Ondertussen tekent zich op de uiterste rechterflank nog een nieuwe kandidatuur af, die van de ex-premier en ex-leider van de O.A.S. Georges Bidault. Bidault die zich na de Algerijnse oorlog in Zuid-Amerika heeft teruggetrokken, is niettemin nooit officieel veroordeeld of zelfs maar ver volgd en juridisch schijnen er geen bezwa ren tegen zijn eventuele kandidatuur te kunnen worden gemaakt. Geen juridische maar daarentegen wel sterke persoonlijke bezwaren zal evenwel mr. Tixier-Vignan- cour tegen Bidault's terugkeer moeten voe len, omdat zijn toch al zo schrale kansen op succes dan wel helemaal kunnen wor den afgeschreven. Hoge onderscheiding. Prof. J. Hovius hoogleraar aan de theologische hoge school der chr. geref. kerk in Apel doorn, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Ho vius herdacht het feit dat hij 40 jaar geleden predikant werd. (Van onze correspondent) WASHINGTON Washington is meer bezorgd dan ooit over de situatie in Zuid- Vietnam. Dat blijkt niet alleen uit de maat regelen, die president Johnson onmiddel lijk heeft genomen om de verliezen goed te maken, die de Amerikanen bij de Viet- cong-aanval op de luchtmachtbasis Bien Noa geleden hebben. Het blijkt ook uit militaire discussies die men hier in Washington kan horen over het feit dat niet alleen Bien Noa maar ook de bases in Saigon en Danang zeer kwetsbaar zijn en eveneens elke dag door de Vietcong aangevallen zouden kunnen worden. De bases zijn namelijk omgeven door struikgewas en moeten officieel verdedigd worden door Zuidvietnamese troepen. In feite is deze defensie echter zwak. Dat maakt Amerikaanse manschappen en tech nici schietschijven voor de Vietnamese communisten. De helikopters, die hier en daar kunnen worden ingezet om een nieuwe aanval te voorkomen lijken ook niet altijd effectief. Een extra reden voor bezorgdheid is bo vendien de onenigheid die generaal Khan in Saigon Schijnt te hebben met de civie le nationale raad. tfhan lijkt populairder bij de Amerikanen te zijn dan bij deze raad. Als de burger Zuidvietnamezen het voor 't zeggen hadden zouden ze Khan graag als ambassadeur naar Washington sturen. De regering-Johnson heeft echter nog steeds groot vertrouwen in Khans militai re kwaliteiten. Het ziet er volgens deskun digen niet naar uit dat de generaal deze steun zal verliezen. Aan de andere kant kan niemand zeggen wat de Amerikanen zullen doen na de verkiezingen. President Johnson zal na zijn eventuele herverkiezing zeker onmiddellijk gaan zoeken naar op lossingen voor het Vietnamese probleem. Of hij daarbij zal neigen naar een over eenstemming aan de conferentietafel of krachtiger militair optreden is moeilijk te zeggen. In Washington meent men dat het tweede waarschijnlijker lijkt. PARIJS (A.F.P./. Het Franse dagblad „l'Aurore" verneemt dat president De Gaulle van plan is in 1965 een bezoek aan Polen te brengen dat mogelijk tevens de inleiding zal vormen voor een reis naar Roemenië, Hongarije en Tsjecho- slowakije. Homo ludens Mijn oude leraar-wiskunde (ere zij zijn wonderlijke nagedachtenis) zei iedere maandagmorgen, wanneer het grootste deel zijner discipelen nog vol was van opwin ding om de overwinning van onze plaatse lijke voetbalclub: Ik begrijp het niet; als die anderen nu zo graag dat balletje in dat net willen hebben dan zou ik zeg gen: Jongens, ga je gang, trap dat balle tje er maar in, zo veel en zo dikwijls als je wilt; ik heb er geen enkel belang bij jullie dat te verhinderen en ik wil jullie, als jullie dat nou zo leuk vindt, graag van dienst zijn. De klas liet de oude zonderling praten; zij trok zich niets van zijn, elke week her haalde, zinnetje aan; maar ik heb het zo goed onthouden omdat ik er wel iets van mee-voelde, al zou ik dat voor geen tien pond zoute drop hebben durven zeggen. Lafaard ik zong mee in het koor der geestdriftelingen, al had ik altijd voor mij zelf het gevoel dat ik schrille, valse noten zong. Ik geloof dat het een minimale minder heid der wereldbevolking is die bij alle sportgebeurtenissen diep in haar binnen ste hetzelfde denkt als die oude leraar. Diep in haar binnenste omdat het on aardig is en bovendien aanstellerig klinkt tegen de keer van de algemene spanning en geestdrift in te gaan. Trou wens net als met die leraar en de klas niemand zou er zich iets van aan trekken. Toch vormen de spelen, de mens en alle toeschouwers bij het spel van de anderen een merkwaardig verschijnsel, waarover de beschouwende mens niet uitgedacht ge raakt. Onze grote cultuur-filosoof Huizinga heeft er een lijvige en lezenswaardige stu die aan gewijd en nog altijd houden ge leerde mensen-bekijkers zich met het ver schijnsel en al zijn bij-verschijnselen be- zig. Een van de merkwaardigste dier bij verschijnselen is, dat van de wedstrijd een zaak van nationale eer wordt gemaakt. Wanneer een Nederlandse sportman of -vrouw een overwinning in Tokio behaalt is dat een reden tot nationaal vreugde betoon. Wanneer „onze" zwemsters of „on ze" hockeyers lauweren in de wacht sle pen juicht gans een volk, welke eenheden nooit een stick in de hand of een been in het water hebben gehad. Anton Geesink is de vertegenwoordiger van miljoenen man nen die, op hun dooie gemak in een mak- kele stoel voor de kijkkast gezeten, zelf nimmer een vinger hebben uitgestoken om een ander te vloeren. Mijn dikke, vad sige buurman vereenzelvigt zich met de grote Anton, zonder dat daartoe enige re den aanwezig is. Daar is allemaal niets op tegen. Er is zelfs veel voor te zeggen, omdat het altijd goed is anderen geluk kig te zien. Maar het verschijnsel is in teressant. Als er nu eens geen aardrijkskundige grenzen bestonden, geen afzonderlijke lati- den, de gehele aarde een onafzienbare on gescheidenheid? Nu nog een vreemde ver onderstelling, doch over duizend of tien duizend jaar misschien werkelijkheid. Niemand zou dan meer „onze" Anton kunnen toejuichen of gelukkig zijn omdat „wij" een gouden medaille hebben gewon nen. - Ik vermoed dat mijn brave buurman mij heel boos zou aankijken of met zijn wijsvinger tegen zijn voorhoofd zou tikken als ik met deze hypothese bij hem aan boord zou komen maar toch Advertentie k etuiz&tdCh één, nacAt HmttaJ ^b^'feJtsmerk Vraag Uw PollyFloid. J Hard rijden. Bij Adana zijn twee vracht auto's waarmede arbeiders naar de rijst velden werden vervoerd, bij twee onge lukken over de kop geslagen. Daarbij zijn zestien mensen om het leven geko men en 36 gewond. Van enkele gewon den is de toestand ernstig. De twee on gelukken zijn te wijten aan te hard rijden. Vlucht. Op het internationale vliegveld Gander op Newfoundland hebben 44 Cu banen, die onderweg waren van Havana naar Tsjechoslowakije, asiel gevraagd. De 44 bevonden zich aan boord van een vliegtuig van de Cubana luchtvaartmaat schappij, dat naar Praag onderweg was. Het toestel maakte een tussenlanding in Gander. In totaal zijn thans reeds meer dan tweehonderd Cubanen op Gander uit vliegtuigen gestapt om zich bij Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten te voegen. Advertentie VAN 3 -16 JAAR ANEGANG 2b HAARLEM TEL: 10643, Schoolbus. Tien kinderen zijn gewond, waarvan vier ernstig, toen een school bus maandag in een greppen terecht kwam nabij de badplaats Vrnjacka Ban- ja in Joegoslavië. Een onderwijzeres werd eveneens ernstig gewond. De kin deren waren onderweg naar Sabac, in Noord-Servië. Asiel. Vijf Hongaarse en zes Tsjechoslo- waakse toeristen zijn na een vakantie in Oostenrijk niet naar huis terugge keerd. Men verwacht dat zij politiek asiel zullen vragen. Lam en blind. In de Noordnigeriaanse handelsstad Kano is een lamme bede laar tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij had van een blinde collega geld gestolen. Tot zijn verdedi ging voerde hij aan dat een blinde niet zo dringend geld nodig heeft als een lamme, omdat hij de vele schone din gen in de wereld toch niet ziet. Bergsport. De afgelopen zomer zijn in de Zwitserse bergen 95 mensen om het le ven gekomen en enkele honderden ge wond. Het aantal dodelijke ongelukken was tweemaal zo groot als vorig jaar. Als voornaamste oorzaak van dit sei zoen vol ongelukken wordt genoemd de grote warmte en het voortdurend groter wordende aantal beoefenaren van het alpinisme. Bont. De muren van de Britse ambassa de in Pretoria zijn in de nacht van zon dag op maandag beklad met hamers en sikkels, davidsterren en verschillende leuzen, zoals „Wilson aan de galg".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3